AN BREEMEN S ANTH RACIET Het Pinkster-congres der Fransche socialisten te Royan f, Azeft MISÈRES MET HET VOLKSFRONT Tokio's antwoord onbevredigend Ciano ontvangt Lord Perth ealohise/ui toaahjcfo Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS - L -M VOORJAARSPRIJZEN MODERNE HEERENHUIZEN ZATERDAG 4 JUNI 1938 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITCEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21207 Ook de Fransche partij is voor een deel op burgerlijke wegen terechtgekomen Dreigt er partijcrisis? Duitsche kapiteins moeten getuigen In de spionnage-affaire, waarbij dr. Griebl ontvluchtte Aan de eischen der Amerikaan sche nota werd in vele ge vallen niet voldaan Het Weer Ontstemming in de Duitsche pers De staat van beleg in Alexandrette Over vermeende uitlatingen van Bonnet De oorlog in China. Een Japansche tank wordt over een rivier gebracht Een telefoon in de auto's De nieuwste radio-vondst op de tentoonstelling te Versailles De Spaansche kwestie onderwerp van de besprekingen? Regeeringsbureaux te Kanton getroffen De regen verdrijft de Japansche vliegtuigen £jm Wegens het Hoogfeest van Pink steren zal dit blad Maandagavond en Dinsdagmorgen niet verschijnen. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De Slowaaksche kwestie Militair kabinet van Ecuador treedt af Ministers willen hun plaats in het leger innemen Slowakije voor de Slowaken verklaart Mgr. Hlinka TE HUUR OF TE KOOP, bij de HYACENTENLAAN - ZLÏLWEG Toestand op Jamaica bevredigend Op de plantages komen nog onlusten voor De Norddeutsche Lloyd vaart op Rotterdam Polen bouwt grootste stratosfeerballon EEN ANSCHLUSS"-KLOK Geen accoord in het Chaco-conflïct Het Concordaat met Litauen Korte berichten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 ceni per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Vooi de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen Parijschen correspondent). De vooruitzichten voor de regeering Dala- dier worden vrij algemeen van dien aard geacht, dat zij zich tot November van haar leven zoo goed als zeker mag achten; evenwel °nder één voorwaarde en die is, dat het vier- öaagsche Pinkstercongres, hetwelk de S.P.I.O. te Royan heeft belegd, geen openlijke, onver zoenlijke vijandschap jegens haar uitspreekt. Een meerderheid van het congres zou na melijk de kamerfractie der partij dwingend bunnen uitnoodigen haar vertrouwen in de re geering op te zeggen en zich uit de regee- r'hgsmeerderheid terug te trekken Eindige het congres inderdaad met een meerderheidsreso lutie van dergelijke strekking, dan zou, als onvermijdelijk gevolg daarvan de regeering- Ealadier zich gedwongen zien kleur te beken nen en een einde te maken aan haar dubbel zinnige positie. Zij zou dan kunnen besluiten ófwel toch aan het bewind te blijven en pro- beeren voorthan te regeferen met een naar rechtsch georienteerde meerderheid, welke zij, zooais de socialisten wel weten, met niet zoo heel veel moeite zou kunnen vinden, en dit zou het besliste en ditmaal niet meer te verheler, einde van het Volksfrontpact be teekenen; óf wel den president der republiek haar ontslag uan te bieden, daar zij, nog trouw willende blij- ven aan het Volksfront, niet tegen de grootste Partij van dat front wil regeeren. Vanzelfspre kend zou haar hbuding in beide gevallen be paald worden door hetgeen de leiding van de radicale partij zou besluiten. De meerderheid van hen, die gelegenheid hebben de politieke verwikkelingen van mm °f meer nabij te volgen, geven als hun mee ding te kennen, dat het ontbindingsproces var het Volksfront thans ongetwijfeld het punr heeft bereikt, waarop de radicale partij, voor bovengenoemd alternatief gesteld, zou besluiten het Volksfront dan maar uit elkaar te laten vallen. Symptomen van dat steeds verder voort schrijdend ontbindingsproces zien deze waar nemers in twee zeer teekenende tusschentijd- Sche kamerverkiezingen, welke in de achter ons hggende halve maand plaats hadden in de arrondissementen van Uziès en Saintes, waar óe beide radicale candidaten op hun sbcialis- fische mededingers de overwinning behaalden, hoor, in flagranten strijd met de verkiezings discipline van het Volksfront, zich te laten steunen door de „nationale" groepen, met wie zij n.b. een „anti-marxistisch front" waren aangegaan! De reactie welke deze radicale ontrouw van socialistische zijde heeft uitgelokt mag wel merkwaardig heeten. Zij heeft haar neerslag vooral gevonden in een artikel dat Léon Blum 'n de „Populaire" publiceerde, en waarin hi] energiek opkwam voor de invoering van de evenredige vertegenwoordiging waarvan de socialistische partij al lang theoretische voor stander is welk regiem, zoo zegt hij, over bodig zou maken, dat men tot dergelijke on Waardige combinaties zijn toevlucht neemt als de radicalen van Uziés en Saintes hadden Spdaan. Maar overigens heeft Léon Blum door die verkiezingen niet in het minst de campagne •aten beinvloeden, die hij, met het oog op het Einkstercongres der partij, reeds eenigen tijd voert en waarbij hij zijn volgelingen aanspoort °ch vooral geen houding aan te nemen, welke Sroote risico's voor het voortbestaan van het Volksfront met zich zou brengen. Léon Blum weet natuurlijk zoo goed als wie °°k. dat het Volksfront, als actieve politieke combinatie practisch door den wil der radica- 11 op een dood spoor is gerangeerd. Hij is echter beducht dat iedere heftige poging van de z'jde der S.P.I.O. hierin verandering te for ceren, zijn partij in de oppositie zou dringen. En dat mag z.i. geen verandering ten goeden boeten voor de partij. Het lijkt dan ook zeer Waarschijnlijk, dat op het congres, die stroo- mine 't zal winnen, na veel opgewonden heen- en weergepraat, die, hoeveel zij ook op het °or Daladier gevoerde beleid heeft af te din- Sen. het aan de kamerfractie ter beoordeeling Wil laten, of zij de regeering zal blijven steunen ban niet. Hetgeen daarop zal neerkomen, dat óe S.P.i.o. de regeeringsmeerderheid niet, al- bans voorloopig niet, wil breken. Behalve door de behandeling van het vraagstuk harer verhouding tot de hui dige regeering, wordt het belang van dit congres der P. F. I. O. daardoor bepaald, dat ccn geheel interne partijaangelegenheid, die volgens zekere insidei's den vorm van 'n cri- Sls zou kunnen aannemen, er hoogstwaar schijnlijk tot een definitieve en radicale op- ossing zal moeten worden gebracht. De Fransche sociaal-democratische partij is, s de zusterpartijen in zoo menig ander land. 'n den loop harer ontwikkeling op min of meer burgerlijke wegen terecht gekomen. Deze verburgerlijking heeft reeds een crisis achter den rug, welke eenige jaren geleden daarmede eindigde, dat de meest verburgerlijk- e elementen zich afscheidden of afge scheiden werden, naar gelang men dat hemen wil, en zich aaneengesloten tot de So- cialistische Republikeinsche Unie, onder leiding Van Paul-Boncour, die inmiddels in April j.l. Uil voorzitter- en lidmaatschap dier partij opzegde. Er bleef echter in de partij een uiterste lin kervleugel, die zich ook na de afscheiding dier meest verburgerlijkte elementen, in de partij 'et geheel op zijn gemak gevoelde. Toen nu in het voorjaar 1936 de socialisti- che partij regeeringspartij' werd. werden deze elementen zeer roerig. Aangevoerd door Mar- ceau Pivert, deed de uiterste linkervleugel, die 'ch de „Gauche Révolutionnaire" noemde, zich ennen als de onverzoenlijke verdedigster van onvervalschte, marxistische rechtgeloovig- O'ó. Uit naam dezer rechtgeloovigheid verweet 'J de officieele leiding der partij, dat zij zich c''kocht had aan de „bourgeoisie" en aan de •■reactie." E>e „Gauche Révolutionnaire" vond haar "anhamgers vooral in Parijs en het Seine- district, zoodat de Seine-federatie der partij zich weldra min of meer met haar vereenzel vigde. Zij ondervond zeer veel geestdriftigen bijval van de socialistische jeugdbonden, met name ook weer die in het Seine-district, die een „Entente" vormden, en van do socialist! schc studenten. Daar de aldus gesteunde „Gauche Révolu tionnaire" zoowel naar binnen als naar bui ten een van de officieele partij geheel onaf hankelijke en daarmede overhoop liggende actie voerde, die lang niet zonder weerklank bleef, lag het voor de hand, dat de officieele, cen trale leiding der partij zich zeer gehinderd moest voelen en op den duur gevaar duchtte voor de eenheid der partij. In willende grijpen vóór het te laat was, dwong zij de „Gauche Révolutionnaire", onder bedreiging met disci plinaire maatregelen en zelfs met uitsluiting, af te zien van iedere onafhankelijke actie, wat practisch op ontbinding neerkwam. In werkelijkheid bleef de Seine-federatie de „Ganche Révolutionnaire". En 12 Maart j.l., toen na den val van het ministerie-Chautemps, de nationale raad der partij Léon Blum machtigde tot het verwerkelijken van de door hem opge stelde formule van „nationale samentrekking rond het Volksfront", legde de Seine-federatie zich bij deze beslissing niet neer, maar ging op eigen gelegenheid daartegen een felle actie voe ren. Waarop, bij beslissing van de permanente bestuurscommissie der partij, de bestuursleden van de Seine-federatie voor straf „gesuspen deerd" werden van hun bevoegdheid de federatie te vertegenwoordigen. De federale raad van de Seine, in vergadering bijeengeroepen, besloot echter Marceau Pinert en diens vrienden in hun functie te handhaven. De Seine-federatie kwam daardoor in openlijk conflict te staan met de centrale leiding der partij. Deze ontbond daarop de geheele Seine-federatie en belastte een trouw gebleven lid, M. Costedogt, met de oprichting eener nieuwe federatie, waartoe niemand kon toetreden zonder belofte van trouw aan de partij te hebben afgelegd. Het is al meer voorgekomen, dat hoog, zeer hoog loopende twisten in den boezem der partij dank zij het vindingrijke en subtiele leiderschap van een Blum en een Fauré tenslotte toch nog in der minne werden geschikt. Niet ten on rechte is men beducht voor de verzwakkende gevolgen, welke steeds weer nieuwe afscheidingen van de partij voor de positie van de arbeiders massa's als geheel moeten hebben. Wanneer, zooals men tot voor enkele dagen met zekerheid meende te kunnen voorspellen, het congres van Royan eindigt met een afscheiding van de Pivertisten, is het zeer wel mogelijk, dat zich met de voormalige „Gauche Révolutionnaire" als kern, spoedig' een nieuwe proletarische partij zou vormen, gerecruteerd uit al die elementen welke gewoonlijk worden aangeduid als Trots kisten, anarchisten, ultra-communisten en dissi dente 'socialisten. Het kan de leiding der S.P.I.O., die' al genoeg te stellen heeft met de concur rentie der communistische partij, zeker niet aangenaam zijn de opkomst in de hand te wer ken van nog een derden kaper op de kust. Van daar dat het niet zou verrassen, indien tenslotte toch nog een mogelijkheid van verzoening met de Pivertisten door de partijleiding wordt ont dekt, al zal noodzakelijkerwijze de homogeniteit der partij zwaar daaronder moeten leiden. Maar dat houdt men dan maar voor het geringste kwaad. NEW YORK, 4 Juni (Reuter) In het on derzoek naar de groote spionnagezaak in Ame rika, waarbij de belangrijke getuige, de Ameri- kaansche staatsburger dr. Griebl op de Bre men ontvluchtte, heeft de jury twee Duitsche scheepskapiteins als belangrijke getuigen aan gewezen. Het zijn Heinrich Lorenz, kapitein van de „Chemnitz" der Nord-Deutsche Lloyd, en Pranz Priske, kapitein van de „Hindenburg" der Hamburg-Amerika-lijn. Zij hebben elk een waarborg moeten storten van 2500 dollar en zijn naar Duitschland teruggekeerd. Zij zul len echter binnenkort worden opgeroepen om getuigenis af te leggen. De eenarmige Duit sche scheepsteekenaar Christian Danielson uit Bath in Maine, waar vele oorlogsschepen ge bouwd worden, heeft zich borg moeten stellen voor 10.000 dollar. Hij is in Amerika gebleven. Hoewel de Tsjecho-Slowaaksche regeerin g 49.000 reservisten met verlof heelt ge zonden, blijft toch nog in het Sudeten- Duitsche gebied een groote troepenmacht ter bewaking der grenzen gehandhaafdEen af deeling artillerie in een der grens plaatsen WASHINGTON, 4 Juni. (Havas). Het Japansche antwoord op de Amerikaansche nota inzake de schending van de rechten van Amerikaansche burgers in China be vredigt de Amerikaansche regeering niet geheel en al. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken geeft te kennen, dat; Ten eerste: Niet alle Amerikaansche eigen dommen aan de universiteit van Sjanghai aan de eigenaars werden teruggegeven. Ten tweede: De Japanners houden nog steeds andere bezittingen in het Beneden-Jangtse-ge- bied vast. Ten derde: Niet allen Amerikaanschen mis sionarissen werd toegestaan hun post in het binnenland van China weder in te nemen. Ten vierde: Sommige Amerikaansche zaken lieden hebben niet de onmisbare vrijgeleide voor den terugkeer naar Nanking ontvangen, terwijl Japansche zakenlieden zich vrij in dit gebied bewegen. Het ministerie van buitenlandsche zaken hoopt, dat de Japansche commissie, die zich naar Sjanghai zal begeven, snel de Amerikaan sche eischen zal bevredigen. De woordvoerder van het ministerie van bui tenlandsche zaken te Tokio heeft, volgens Do mei, naar aanleiding van deze kwesties o.a gezegd, dat de gebouwen der universiteit in Sjanghai dicht bij het vliegveld Jangtsepoe ge legen zijn en dat de aanwezigheid van Chinee- sche studenten aldaar ontoelaatbaar zou zijn. De Japanners hebben enkele van de gebouwen van Amerikaansche eigenaars willen koopen, maar dit voorstel viel niet in gunstige aarde Wat het binnenland betreft, onder zekere voor waarden kunnen militaire autoriteiten aan vreemdelingen het betreden van bepaalde ge bieden verbieden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! Hoogste barometerstand 769.0 te Breslau Laagste barometerstand 753.7 te Valentia VERWACHTING: Zwakke tot matigen H wind uit Zuidelijke richtingen, licht tot half bewolkt, tijdelijk wellicht zwaar be- wolkt, wéinig of geen regen, zelfde tem- EE peratuur des nachts, overdag iets warmer. EE EE Zon op v.m, 4.44 onder n.m. 9.13. Licht EE op n.m. 9.43 Maan op n.m. 12.1, onder rE v.m. 1.00 Eerste kwartier 5 Juni 5.52. ANTIOCHIË, 3 Juni. (Havas.) In overeen stemming met het gisteren genomen besluit heeft de Fransche gedelegeerde voor het Sandjak, Garreau, zijn bevoegdheden overge dragen aan den officier Collet. Het lid van de Volkenbondscommissie, Anker, is naar Genève vertrokken, om verslag over den toestand uit te brengen. BERLIJN, 4 Juni. De Berlijnsche ochtend bladen zijn hevig ontstemd over de berichten, die de Fransche pers gepubliceerd heeft over de verklaringen, die minister Bonnet in de Kamer commissie van Buitenlandsche Zaken heeft af gelegd. De Fransche pers heeft o.a. geschreven over Duitsche troepenconcentraties, met het doel, onmiddellijk Tsjecho-Slowakije binnen te kun nen rukken. Deze berichten worden door het Duitsche Nieuwsbureau leugens genoemd. Havas merkt in verband hiermede op, dat het ministerie vair Buitenlandsche Zaken te Pariji Vrijdag officieel te kennen heeft gegeven, dat Bonnet niet aansprakelijk gesteld kan worden voor commentaren, die in de pers verschenen zijn, buiten het communiqué om, dat de com missie van Buitenlandsche Zaken over de uit eenzettingen van den minister heeft gepubli ceerd. In Versailles, de beroemde voorstad van Pa rijs, wordt ieder jaar in Mei een groote jaar beurs gehouden. Men kan daar alle mogelijke ge bruiksvoorwerpen vinden, van oude molenstee- nen tot de modernste electrische apparaten. Dit jaar was het volgende merkwaardigs de grootste sensatie op de jaarbeurs: een inge nieur, genaamd Gaszmann, heeft het den auto bestuurders mogelijk gemaakt, zich gedurende den rit op ieder moment, dat ze dit wenschten, telefonisch in verbinding te stellen met anderen. Gaszmann heeft in den auto een apparaat ge bouwd, dat in verbinding staat met een korte- golfzender en dat ook een ontvanger bezit. Wenscht iemand nu een ander persoon die natuurlijk ook een dergelijk apparaat moet be zitten te spreken, dan zendt men een bepaal de soort golven uit en wel op dezelfde wijze als men bij de telefoon bepaalde nummers moet kiezen. Wil men iemand in zijn huis opbellen, dan wordt deze laatste door het gewone telefoonbel letje hierop opmerkzaam gemaakt, want het kortegolf-apparaat is door een bijzondere inrich ting met de telefoon verbonden. Anderzijds is het ook mogelijk, dat de bestuurder of een in zittende van een rijdenden auto wordt aange roepen zonder dat de vaart wordt onderbroken of moet worden verminderd. Gaszmann hoopt, dat zijn uitvinding vooral voor doktoren en andere personen uit het pu blieke leven, die men ieder oogenblik wil berei ken, van veel nut zal zijn. Hij gebruikt golven van een lengte van 20 tot 30 meter, doch hij wil het ook nog met veel kortere golven probeeren, waarmede het mogelijk moet zijn ook op grootere afstanden te spreken. Hoewel het namelijk met de apparaten, welke Gaszmann tot nu toe heeft vervaardigd, theoretisch mogelijk was om twee willekeurige plaatsen op aarde met elkaar te verbinden, heeft zijn uitvinding heden ten dage alleen practisch nut voor afstanden van enkele kilometers. Een verdere verbetering moet deze kortegolf-telefoon nog ondergaan door een spe ciale installatie, welke moet dienen om „fading" geheel uit te schakelen. ROME, 4 Juni (Havas). De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Ciano, heeft gisteren den van vacantie terugge keerden Britschen ambassadeur Lord Perth ontvangen. Dit onderhoud heeft in diplomatieke kringen te Rome levendige belangstelling gewekt. Offi cieus doet men het voorkomen alsof Lord Perth na eenige dagen van rust doodeenvoudig het contact met het paleis Chigi heeft hervat. Van andere zijde wordt evenwel vernomen, dat het gesprek betrekking had op verschil lende actueele onderwerpen, met name op de Spaansche kwestie- Lord Perth zou Ciano in kennis hebben gesteld van de voornemens der Engelsche regeering aangaande een eventueele Britsche bemiddeling tusschen Franco en de regeering. Tevens meent men te weten, dat Lord Perth geïnformeerd heeft naar den stand der onder handelingen tusschen Frankrijk en Italië. Naar men weet, zijn deze besprekingen sinds drie weken opgeschort, aangezien de Italiaansche regeering besloten schijnt te zijn met Parijs geen definitieve overeenkomst te sluiten, voor dat de Spaansche kwestie geregeld is in een geest, welke overeenkomt met het gezichtspunt en de belangen van Italië. KANTON, 4 Juni. (Reuter). Hedenmorgen heeft Kanton opnieuw een luchtaanval mee gemaakt. De Japansche vliegers lieten dertig bommen vallen, welke schade aanrichtten in de regeeringsbureaux, in het centrale park van Taisjato en op de marinescheepswerf. Veertig toestellen namen aan den aanval deel. Zonder onderbreking werd de stad 35 minuten lang met bommen bestookt, totdat de wolken en de regenbuien de vliegers verdre ven. De guerilla-oorlog der Chineezen breidt zich, volgens mededeelingen van den Japanschen woordvoerder te Sjanghai, ook tot de kust wateren uit. Zoo hebben zes bewapende Chineesche jon ken in de nabijheid van Hongkong een aanval ondernomen op een Japansch patrouillevaar tuig. Er ontstond een waar zeegevecht, waaraan ook een vliegtuig deelnam. De Japanners schoten drie jonken in brand en brachten een vierde tot zinken. De beide andere wisten te ontkomen. De Japansche woordvoerder deelde voorts mede, dat tegen gewapende jonken zonder par don zal worden opgetreden. Amerika niet voldaan over het Japansche ant woord op de Amerikaansche nota. Lord Perth bracht een bezoek aan graaf Ciano, waarbij de Spaansche kwestie zou zijn besproken Het arbitrage-voorstel door de stakende haring- visschers verworpen. De markiezaatsfeesten te Bergen op Zoom be gonnen. QUITO. 4 Juni (D.N.B.) De bladen van Ecuador melden, dat na de schoten der Përu- viaansche kanonneerbooten een patrouille van Ecuador, onder leiding van luitenant Lopez, is uitgerukt, om de oorzaak der schietpartij na te gaan. Deze patrouille is door de Peruanen met geweervuur ontvangen. Daarbij is een soldaat der patrouille gedood en een sergeant ernstig gewond. Luitenant Lopez wordt ver mist. Voorts wordt gemeld, dat het geheele uit militairen bestaande kabinet van Ecuador is afgetreden, omdat de ministers hun plaatsen in het leger willen innemen. Het zal door een burgerlijk kabinet vervangen worden. PRAAG, 4 Juni. (Havas) Dr. Hletko, de voorzitter van de delegatie der Amerikaansche Slowaken, heeft aan de Slovensky Hlas, het onafhankelijke Slowaaksche blad, waarvan be kend is, dat het in nauwe relatie met Hodza staat, verklaard, dat alle Amerikaansche Slowa ken voor de Tsjecho-Slowaaksche republiek zijn, en de groote meerderheid veel voor auto nomie gevoelt. Wij zijn, aldus Hletko, niet vol daan over de onderhandelingen, die wij tot dus ver met de bevoegde Tsjecho-Slowaaksche krin gen hebben gevoerd, want ons is geen enkele waarborg gegeven, dat het verdrag van Pitts burgh strict zal worden nageleefd. Na ons be zoek aan Slowakije zijn wij voornemens naai Praag terug te keeren. Wij hopen de regeeringskringen voor onze zaak te kunnen winnen. Mgr. Hlinka heeft in een korte toespraak verklaard, dat de Slowaken een souverein volk zijn. „Zij zullen het op hun partijdag, die Zondag zal worden gehouden, aan de geheele wereld toeroepen, dat Slowakije aan de Slowaken behoort;" „Wij zijn niet Tsjechisch, wij zijn Slowaken Duizend jaren zijn W'ij in dit land, en niemand heeft ons daaruit kunnen verdrijven. Wij zullen ons er ook thans niet uit laten verdrijven," zoo verklaarde Mgr. Hlinka verder. 7 kamers - prachtig: vrjj uitzicht - Centr. Verwarmd Hujr 50.ier maand Bevragen S. VELDKAMP VAN DORPSTRAAT 9U HAARLEM TELEFOON 16373 LONDEN, 4 Juni. (Havas) In een telegram van den waarnemend gouverneur van Jamaica aan het ministerie van Koloniën wordt mede gedeeld, dat de toestand te Kingston bevredi gend blijft, doch dat op de plantages onlusten voorkomen, waarom de politie, bijgestaan door militairen, voortdurend op haar hoede moet blijven. In de districten St. Elisabeth en Cla rendon heeft een infanterie-patrouille op een groep personen moeten schieten, die de verbin dingen trachtten te verbreken. Er werden twee personen gewond. BERLIJN, 3 Juni. Het Duitsche Nieuws bureau meldt uit Bremen, dat de schepen van de Norddeutsche Lloyd „Potsdam", „Scharn- horst" en „Gneisenau" binnenkort Rotterdam in plaats van Antwerpen zullen aandoen. Te Legionowo bij de Poolsche hoofdstad is men begonnen met den bouw van den toekom- stigen grootsten stratosfeerballon ter wereld. De ballon wordt opgebouwd uit 3200 stukken doek en zal 40 verticale en 80 horizontale naden hebben. De lengte van het te gebruiken mate riaal zal ongeveer 40.000 voet bedragen. Met den bouw van dit luchtmonster zal vermoedelijk 2 X- maand gepaard gaan. HALLE, 4 Juni, (Havas). Op 24 Augustus, tijdens het Congres van de Duitsche Evangeli sche vereeniging „Gustaph Adolf" zal een klok worden ingewijd ter herinnering aan „De be vrijding van Oostenrijk". De klok zal komen te hangen in een protestantsche kerk te Weenen. BUENOS AIRES, 3 Juni. (Havas) De bemid- delings-conferentie voor den Chaco is er niet in geslaagd een direct accoord tusschen Boli via en Paraguay tot stand te brengen, doordat Paraguay heeft geweigerd de voorgestelde grenslijn te aanvaarden. De bemiddelaars on derzoeken thans de mogelijkheid het geschil voor het Haagsche Hof te brengen, doch men voorziet moeilijkheden in verband met de uit legging van het verdrag van 1935, dat arbitrage voorschrijft. KOWNO, 3 Juni (Pat) De Litausche minister van Binnenlandsche Zaken, Lazoraitis, heeft heden den Apostolischen Nuntius van Riga, Mgr. Arrata, die sinds eenige dagen ver blijf houdt in de hoofdstad van Litauen, ont vangen. Lazoraitis overhandigde den Nuntius de voor stellen van de Litausche regeering betreffende de wijzigingen, die men wil aanbrengen in het Concordaat van Litauen met den H. Stoel. By een tusschentijdsche verkiezing voor hei Britsche Lagerhuis te Westderbyshire heeft de conservatieve candidaat Hunloke 16 740 stem men behaald tegen de Labour-candidaat White 11.260. Dit resultaat beteekent, dat er geen verandering in de zetelverdeeling is gekomen Bij een brand in een boerderij te Dowonowicze in Kielce (Polen) zijn tien menschen omgeko men, doordat het dak instortte. In Juli of Augustus zal Lansbury weer een reis maken in het kader van zijn arbeid voor den vrede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1