icforfa wafer OP JANSEN'S OP DE BRUIN'S OP IEDERS lip! Werkloozen aan den slag KAAN VACANTIE-SE1Z0EN Haarlem, 4 Juni Witte Sportkousen EEN ONDERHOUD MET DEN WETHOUDER VAN SOCIALE ZAKEN Kort en volledig met kwasten alle maten H. J. VAN DER MEER miLiTfljRc coLonnts ZATERDAG 4 JUNI 1938 T elef oon-service ERNSTIG VERKEERSONGELUK Graalsport Exvo De Luilakmarkt HOCKEY B.M.W.C. naar München Het beste Bronwater DAMMEN OM HET R. K. KAMPIOEN SCHAP VAN NEDERLAND Haarl. R. K. Damgenootschap Graalnieuws LAMPEKAPPEN - KRONEN en alle moderne Verlichting HET ZIEKENTRIDUUM TE BLOEMENDAAL Op 5, 6 en 7 Juli a.s. CRICKET IN ENGELAND Centuries van W. R. Hammond en Fishlock in den wedstrijd Engelandde Rest MGR. BOUTER BIJ Z. H. DEN PAUS DOODGEREDEN 228 - Stadhuis, rioleering, havens, sport terreinen, verkeersplannen ko men binnen zeer korten tijd irt uitvoering, want alle teekeningen zijn gereed Haarlem zet de klok in het najaar vooruit Objecten die klaar zijn De vestiging van industrie Schiphol kostte geld Nieuwer-Amstel gedupeerd door regeeringsplannen AGENDA Bioscopen S Juni 6 Juni 7 Juni Bioscopen Apotheekdiensten Gen. Cronjéstraat 129 STAD De P.T.T. wordt tegenwoordig geprezen als- een model-bedrijf, dat met het beste particu liere initiatief kan worden vergeleken. Als zij die reputatie behouden wil, dan zal de tele foondirectie haar op woekerwinst ingestelde ta rieven moeten herzien. Het zou heelemaal niet erg zijn als er geen veertig cent meer zou wor den gevraagd voor een gesprek van drie minu ten tusschen Haarlem en Rotterdam. Zelfs tus- schen Haarlem en Den Haag of Leiden. Met 20 cent zou zij een behoorlijke service betrachten en het gebruik van de interlocale telefooncom municatie doen toenemen. In alle geval zouden tweede en de volgende drietallen minuten geer. veertig cent, doch hoogstens de helft daarvan moeten kosten. Intusschen zijn de kosten van de telefoongesprekken nog niet de schreeuwend- ste ongerechtigheid van den telefoondienst. Dat zijn de bijzondere vergoedingen, welke geheven worden voor neventoestelien, hulpapparaten, werkzaamheden enz. Wy hebben er reeds vroe ger op gewezen, maar het kan geen kwaad nog eens op hetzelfde aambeeld te hameren. Voor een neventoestel wiordt per maand 1 gere kend. Dat wil zeggen, dat iemand, die twintig jaar telefoon heeft, voor dat ding, dat hij mis schien oud kreeg, 240 heeft betaald en nóg moet hij dan maar steeds blijven doorbetalen. Voor een hoofdtoestel, dat ingericht is voor het voeren van gesprekken over één hoofdlijn en één nevenaansluiting, worden de kosten te eeuwigen dage verhoogd met 2 per maano. Reken eens uit hoeveel dat is voor een zaak, die haar gouden jubileum viert en daar dus vijftig jaar gebruik van gemaakt heeft. Wij zullen niet alle onredelijke vergoedingen hier signaleerer.. doch volstaan met nog op enkele de aandacht te vestigen. Voor een extra-wekker worden be dragen in rekening gebracht van 20, 50, 55 en 80 cent per maand. De aanschaffingswaarde var; zoo'n instrument voor het telefoonbedrijf is hoogstens 5, zoodat er na eenige jaren een aardige duit aan verdiend is. Schakelaars, die niet veel duurder zijn, helpen de P.T.T. aan haar millioenenreserve met 20, 30, 50 et, tot 1 per maand. Een doorschelinrichting brengt het telefoonbedrijf 90 cent per maand op, een claxon 60 cent,, een poolwisselaar 2.50. per maand, een contróle-gesprekkenteller 1 per maand! Jaar in jaar uit! Zooiets kan men moeilijk service noemen. Dat is niet anders dan onbehoorlijk profiteeren van een monopolistische bedrijfspositie. Dat inderdaad geen ander doel voorzit dan zooveel mogelijk van de abonné's te plukken, blijkt uit een stukje, dat wij een dezer dagen in een der Haarlemsche kranten aantroffen Daarin wordt door iemand geklaagd over de kosten, welke hem in rekening worden gebracht bij verhuizing van Heemstede naar Haarlem. „Wanneer ik van Heemstede naar Haarlem ga verhuizen en mijn telefoon wil meenemen, dan moet ik daarvoor 12.50 aanlegkosten betalen, want in het nieuw te betrekken perceel is nog geen aansluiting aanwezig. Op zichzelf is daar tegen Weinig te zeggen, schrijft hij; zelfs is het bedrag niet hoog, althans .voor iemand die in vroegere jaren voor dezelfde werkzaamheden wel eens 25 betaald heeft. Maarwanneer ik nog nimmer een telefoon zou hebben gehad en in hetzelfde perceel een aansluiting zou wil len hebben, dan waren de kosten slechts 6 Wil men nu slim zijn, dan zou men zijn oude abonnement rustig opzeggen en in Haarlem een nieuwe aansluiting kunnen vragen. Besparing 6.50. „Neen," zegt de Telefoonadministratie, „met zulke foefjes fopt u ons niet. U moet in dat geval 3 maanden op aansluiting wachten." Een oude klant betaalt dus 12.50, een. nieuwe daarentegen komt er met 6 af. Een eigen aardige berekening. Merkwaardig is het verweer van de telefoon administratie tegen dit verwijt. Voor een nieuwe aansluiting zijn de kosten zoo laag, zegt zü omdat het bedrijf daarmede nieuwe abonné's wil winnen, maar is men eenmaal abonné en gaat men verhuizen, dan geldt dit motief niet meer en betaalt men meer dan ééns zooveel. Terecht vraagt de klager, of hier geen taak ligt voor de Kamer van Koophandel of andere instanties teneinde aam dergelijke onbillijkhe den een einde te maken. Vrijdagavond omstreeks zeven uur reed eer. twaalfjarig meisje op den Rijksstraatweg ter hoogte van de Van Nesstraat op de fiets in de richting Santpoort. Zij week naar links uit en stak daartoe te laat haar linkerarm uit. Een achter haar rijdende automobilist uit Den Hel der probeerde haar nog te ontwijken, maar schepte haar niettemin, reed vervolgens eer. lantaarnpaal omver, daarna tegen een stilstaan- den bestelauto aan, en tenslotte tegen een hem tegemoetkomenden auto uit Santpoort. Het meisje kreeg eenige schaafwonden en is per taxi naar huis gebracht. De bestelauto bots te op zijn beurt tegen een fietser uit Santpoort, die ongedeerd bleef. De auto's werden bescha digd. De politie maakte proces-verbaal op. Donderdag: Van 7—9 uur buitenspelen voor de jongere leden van Haarlem-Noord. Vrijdag: Om 814 uur Geestelijk Uur voor de leden van de Optimist; van 7%9Ij uur buiten spelen op het Kathedraalsveld. Denken de jongere leden er aan Zondag 12 Juni vrij te houden voor het ledenfeest. Verdere gegevens hooren jullie wel op de cirkels. 2en Pinksterdag 314 uur trainen voor de wan deltocht. Woensdag: 7814 uur sport meisjes; 814 914 uur sport meisjes. Het was weer Luilak, het traditioneels jaarlijksche bloemenfeest. Haarlem zou het niet overleven de Pinksterdagen te moe ten ingaan zonder die rumoerige drukte op Vrijdagavond en den Zaterdagmorgen, zon der die honderden blocmententjes van Wil- sonsplein tot Spaarnekerk. De luilakmarkt is meer dan een traditie, het is een jaarlijksch evenement, dat te vergelijken is met Juliana- en Koninginnedag. Het was een massa van duizenden, die giste renavond de singels vulde. En gelukkig kunnen wij hier niet schrijven, dat het „zwart" was van de menschen: de komende zomer had voor kleurennuances gezorgd, die van geel tot rood en van paars tot bruin varieerden. Maar wel kon men over de hoofden loopen, hetgeen wij nochtans niemand hebben zien doen. Daar liepen de middelbaren, en familie of alleen, doch allen zonder uitzondering met pal men. rhododendrons of een bos margrieten in in him armen gekneld de kinderen, die in ver band met hun financiën niet verder konden komen dan een Afrikaantje en een potje met twee blauwgrijze viooltjes. En daar liep ten slotte de rijpere jeugd, het traject van hoog stens een kilometer met volharding SO a 30 maal afleggend. Iets, dat zij op een door-de- weeksche middag wel uit hun hoofd zou laten. Daar waren de bloemcnkooplieden, hun waar achter de zoefende gaslampen, waarvan hst kousje reeds brandde, uren voordat het sche merde, aanprijzend, de ïjsco-, haring- en koe- kenverkoopers en daar waren tenslotte talrijke agenten, die het verkeer regelden. Om kort te gaan: de Luilakmarkt gaf weer hetzelfde beeld van het jaar daarvoor. En ongetwijfeld zal zij het volgend jaar ook weer dat beeld geven. Er zijn dingen, en een van hen is onze onvolprezen Luilak die nooit veranderen en daarom juist een eeuwig leven hebben. Vrijdagavond vertrok het volgende B.M.W.C.- elftal naar München voor deelname aan het internationale Pinkster-toumooi. N. Dalmeyer. H. Kruyt ('t Gooi) en A. Stücker. W. van Olphen, H. van Olphen en H. Volker. P. Breitenstein, L. de Roos, A. de Roos, J. v d. Doll (H. Don.) en P. Hoynck v. Papendrecht ('t Gooi). P. Gunning, B. Brusse, K. de Jong en K. de Wit zijn verhinderd den toer mede te maken. B. Schmeink is na het hem overkomen ongeval nog niet in staat om te spelen. Er worden in totaal 3 wedstrijden gespeeld. Aan bovengenoemden wedstrijd word door vier afdeelingskampioenen deelgenomen, n.l. Ge zellig Samenzijn, Bovenkarspel; St. Bavo, Heem- stedee, R.K.U.D.V., Utrecht en M.D.I. 's-Her- togenbosch. Alle clubs zullen elkaar é'nmaal ontmoeten, wat o.i. te prefereeren valt boven het afvalsysteem. Dit zeer belangrijke toumooi zal op 12 Juni as. aanvangen in het R. K. Ver- eenigingsgebouw te Heemstede. Voor het persoonlijk kampioenschap werden de volgende partijen beëindigd: T. van WortJac. Bosse 0—2 E. vanSchieJ. Lucas o2 Jac. BosseM. Herben 11 G. KraakG. Boxelaar 11 P. IJzermansG. Kraak 20 In de week van 511 Juni houdt bovenge noemde vereeniging geen clubabond. Zaterdag: Geen instuif voor de leidsters. 2en Pinksterdag: 314 uur trainen wandeltocht. Vertrek vanaf het Spaarne; 3—6 uur en van 89.30 uur tentoonstelling van de Cirkel „De Schakel" in de gymzaal. Nagtzaamplein 32; 3 V, —5y, uur: Reidanscursus voor de leidsters; 7 9 ij uur op het Spaarne. Woensdag: Van 7</,—9 1/2 u. buitenspelen voor de midden- en oudste groepen van Haarlem- Noord op het terrein Vergierdeweg. De grootste keuze en lage prijzen by SCHAGCHELSTR. 1ste huis vanaf de Ane- gang en CRONJÉSTR. h. Schoterweg, H.-N. Plaatsen vakkundig en gratis Het jaarlijksch ziekentriduum te Bloemendaal zal dit jaar worden gehouden op Dinsdag 5; Woensdag 6 en Donderdag 7 Juli. Alle zieken, die aan dit triduum willen deel nemen in Haarlem en omstreken, worden ver zocht zich hiervoor te melden bij mevrouw dr. v. KranendonkDuffels, Bloemendaalscheweg 72, Bloemendaal (naast de R. K. pastorie) en wel op Dinsdag 7, Woensdag 8 en Donderdag 9 Juni of op Maandag 13, Dinsdag 14 en Woens dag 15 Juni, vanaf 2 uur des middags tot half vijf. Wij zijn er van overtuigd, dat de zieken in onze omgeving met groote voldoening van dit heuglpk bericht kennis zullen nemen. D. Wilcox en Paynter. Fishlock scoorde met N. W. D. Yardley samen 86 runs voor het 3de wicket, waarna Dollery stand hield en het ma ken van runs in hoofdzaak aan Fishlock over liet. Bij het verstrijken van den speeltijd be droeg de score in de 2de innings van de Rest 1833, waarvan Fishlock een fraaie 107 en Dol lery 40 not out. De match eindigde in een draw. De uitslagen van de county-matches luidden: De Australiërs 164 (Sinfield 865) en 25—0 win nen van Gloucestershire 78 (O'Reilly 6229 en 107 (O'Reilly 545), Worcestershire 192 en 147 wint van Essex 144 en 135 (Jackson 4—45 en 744). Warwickshire 138 en 2265 wint van Surrey 179 en 186. Oxford University 183 en 206—7 wint van Middlesex 167 en 215. In een draw eindigden; Lancashire 173 tegen Sussex 1207. Yorkshire 202 en 243 tegen Hampshire 188. (Leyland 863). Somerset 230 (Giniblett 112) tegen Kent 179. (Ongecorrigeerd) t Op den derden dag van den wedstrijd Enge landde Rest was de belangstelling op Lord's nog zeer groot. Het Engelsche XI beantwoordde het totaal van de Rest (298) met 377, dank zij Hammond, die met 107 zijn zesde century van het seizoen scoorde en daarmede zijn 1000 runs voor dit jaar vol maakte. Met Hardstoff samen verhoogde Hammond Vrijdagmorgen de score tot 249, op welk totaal Pollard met 4 ballen de wickets van Hardstoff (35), Ames (0) en F. R. Brown (0) neemt. Hammond, die verre van kansloos speelde (hij werd o.a. op Wright twee maal gemist) kreeg zooveel steun van Verity (29), dat deze stand in 90 minuten 103 runs opleverde. Verity werd door Pope op Pollard gevangen, waarna Hammond met Smith (21 not out) aan het wicket de drie cijfers haalde. Ten slotte nam ook Pollard zijn wicket voor 107 runs. De innings sloot op 377. Pollard nam 5 57 en Wright, die al zeer onfortuinlijk was. doordat er meerdere vangen op zijn bowlen ge mist werden, in 37 overs 3135. W. R. Ham mond 0—38 en Pope 2—57. De Rest verloor op Fames en Smith voor 1 run de wickets van R. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 3 Juni: De H. Vader ontving heden in particuliere audiëntie Mgr. W. Bouter, bisschop van Nellore (Britsch-Indië). Vrijdag is de 67-jarige heer P. B. van K., uit Bilthoven, het slachtoffer geworden van een aanrijding. Hij stak zonder uit te kijken den Rijksstraatweg te De Bilt over met zijn fiets, toen in snelle vaart een auto uit de richting Utrecht naderde. De man werd gegrepen en was op slag dood. Den automobilist treft geen schuld. Wij leveren U iegen scherpe noieeringen bankbiljeiien voor ALLE vreemde landen SPAARNE AUGUST, DE BLINDE (Vervolg) Een dag en een nacht moest de arme blinde August in donkere verlatenheid aan den een amen rivieroever doorbrengen. Eerst had hy getracht door roepen zyn aanwezigheid ken baar te maken aan mogelijk voorby varende kano's. Moe van ellende en uitputting was hy ten laatste op den kouden vochtigen oever in geslapen. Bij het krieken van den morgen werd hij toevallig door voorby varende visschers op gemerkt en meegenomen naar het naastbij- zijnde dorp. In beschaafde landen zou zoo'n arme von deling vol medeiyden worden opgenomen en verzorgd. Bij de onbeschaafde stammen van Afrika worden zulke stakkers echter als een last beschouwd, welken de eene graag op den ander zoekt af te schuiven. Ofschoon hij niet aan den hongerdood ten prooi werd gegeven, had August nog een langen, moeizamen weg van dorp tot dorp af te leggen, eer hij in zyn geboortestreek aanlandde. Maar ook daar was hy door jarenlange afwezigheid een onbekende, dus onbeminde geworden. Niemand kende hem meer of wilde hem kennen. In een deerniswaardigen toestand troffen wij hem op een onzer rondreizen aan. Toen wü zyn treurige lotgevallen vernomen hadden, heb ben we hem meegenomen naar den Missiepost, waar hij sinds jaar en dag gastvrij onderdak heeft gevonden. Er is op de Missie een huisje voor hem gebouwd, 'n meisje van 't catechume- naat verzorgt zijn eten en wasch. August vlecht wat mandjes en matjes, waarvoor hij 's Zater dags 2 francs komt halen, die hem een onbe zorgd bestaan verzekeren. Verder rookt August, graag en rookt heel graag z'n pijp. Enkele malen per week kwam hy met zijn onafscheidelijken stok de trappen van m'n veranda opgestrompeld. „Zoo August, wat is er aan de hand?" „O, papa, ik Kom maar eens naar U „kij ken"!" Ik ken August z'n boodschap al lang. Zeker weer „mposa e mange" (verlangen naar tabak). „Bea, papa." (Zoo is het.) Beide handen zoeken mijn hand, welke hem een pakje tabak en een paar sigaretten toestopt. Z'n oud gerimpeld ge zicht plooit zich tot een breeden glimlach.... Merci, papa! Als de kostbaarheden opgeborgen zijn is het: „Papa, najani, toda bofere" (Vader, ik ga heen. houd u goed) en August verdwijnt weer in het afgedankte hemd, dat by lang geleden al van me gekregen had. Er is wel een scheurtje in en het is wat ruim in de schouders, maar dat ziet August niet en de menschen nemen geen aan stoot Later nog wat meer over August. Father G. v. LEEUWEN, Directeur St. Bonifacius Missiehuis. Hoorn, Giro 120937. t hebben altijd voorrang, ook al kruisen zij den voorrangs- weg, waarop u rijdt, CHIEF WHIP De bestrijding der werkloosheid staat momenteel in het brandpunt van de belangstelling en in de Tweede Ka mer, zoowel als in de Provinciale Staten van Noordholland hebben verschillende spre kers van diverse pluimage college gegeven om tot een oplossing te geraken. Van het Rijk via de Provincie naar onze eigen ge meente is een bijna vanzelfsprekend uit stapje. Voor ons Katholieken blijft dit uit stapje zelfs in vertrouwde omgeving, want Minister Romme beheert Sociale Zaken, Gedeputeerde Bomans heeft de bestrijding in de provincie voor zyn rekening en in Haarlem is het onze Katholieke wethouder van Liemt, die dag aan dag strijdt voor onze stedelyke werkloozen. „Welke werkobjecten komen er nu binnen kort in uitvoering?" vroegen wy den wethou der. Daarbij legden wij den nadruk op „uit voering", omdat er door allerhande administra tieve beslommeringen lange tijd kan verstrij ken tusschen de eerste publicatie van een ob ject en de eerste spade die de arbeider er voor in den grond steekt. „Laat ik U allereerst vertellen," aldus de heer van Liemt, „dat er nu een commissie be staat die regelmatig, bijna week aan week, zoekt naar middelen om de werkloosheid in onze stad te bestrijden. Zij bestaat uit den burgemeester, de wethouders voor Sociale Za ken en Openbare Werken en de directeuren der diensten die het nauwste by het probleem betrokken zijn, de heeren Vader, ir. Maas en Bouwer (Hout en Plantsoenen). Deze commissie grijpt wat ze pakken kan en al moge er eenige jaren geleden van de zijde der groene tafel wel eens gezegd ziin, dat ook voor de toekomst objecten bewaard moesten worden, thans zijn we dankbaar voor iedere tip, die tot werk kan leiden en waar mogelijk wordt met spoed aan de uitwerking van een plan begonnen. Wie spreekt van een spaarpot van werk, verkoopt onzin!" „Hoe komt het nu, dat er momenteel geen enkel Werkfonds-object onder handen is, ter wijl er zooveel prijzenswaardige voorstellen in den raad zijn geweest?" „Het is goed, dat deze vraag eens duidelyk voor den outsider beantwoord wordt. Inderdaad is er momenteel een pauze, na een prachtige reeks van objecten (brandweerkazerne, genees kundige dienst, archief Janskerk, etc.), maar dat is een toevallige samenloop van omstan digheden. Waren de plannen van den stadhuis vleugel niet totaal veranderd (nu wordt er in plaats van voor 120.000 voor 330.000 ver werkt) dan zou dit object nu in uitvoering zijn. Hoe gaat het echter met een object? Het wordt in Haarlem uitgedacht, in Den Haag met de directie van het Werkfonds besproken; daar bekijkt men de zaak en verzoekt men om met een begrooting! te komen, die wordt ingediend. Nu wordt er van twee kanten gewerkt: in Den Haag beginnen de onderhandelingen omtrent loonen, etc., in Haarlem worden de plannen en teekeningen uitgewerkt. Is de financiering in Den Haag vastgelegd (ze moet natuurlijk zoo voordeelig mogelijk voor onze stad zijn, waar toe over en weer gecorrespondeerd en gecon fereerd wordt) dan kan binnen een week des noods de aanbesteding van het object plaats vinden. Tusschen de aanbesteding en de eerste spade in den grond liggen 30 dagen. Het eigenaarige geval doet zich nu voor, dat er een massa werk „op springen" staat, dat we over een paar weken dik en dik aan den slag kunnen gaan. Eind dezer maand wordt de stadhuisvleugel aanbesteed; verwacht wordt, dat het werk begin Augustus kan beginnen. Alle teekeningen zijn klaar voor: het om leggen der Oostsingelgracht, de sporthaven in Haarlem-Noord en de sportterreinen aan het Z. B.-Spaarne by den Buitenrustweg. Kosten f 350.000 tot f 400.000, waarin begre pen een bedrag van f 175.000 aan loon. Dit object kan misschien ook voor jeugdige werkloozen vele duizenden guldens aan ar beid verschaffen; het verkeersplan VerspronckwegKenau park hier moet de voordeeligste finan ciering verkregen worden; ze zal over eenige weken afkomen en dan is Openbare Wer ken onmiddeliyk gereed om aan te pak ken. Het groote rioleeringsplan is van A tot Z op kaarten gereed. Komt de finaneieele regeling in Den Haag af, dan kan begonnen worden. Hier van kan naar berekening gedurende 5 jaar per jaar één millioen verwerkt worden. Elk oogen- blik kan de beslissing binnenkomen inzake de verplaatsing van het goederenstation met em placement, waaraan gekoppeld de ophooging van de spoorbaan. Dit werk moet natuurlyk nog in détails uitgewerkt worden, maar we zijn al bly, als we de officieele toezegging krygen, dat het object doorgaat. 3 millioen gulden is hiermede gemoeid. Wethouder W. J. B. van Liemt Wat kleinere objecten: de verandering van het Frederikspad achter het Sportfondsenbad, het maken van een pergola aan de Mr. Jan Gerritszlaan, een object hoogstwaarschijnlijk voor jeugdige werkloozen; verfraaiing van de Zomervaart en van den Vergierdeweg, reorga nisatie terrein achter Paviljoen met vijver. In de toekomst wordt het Vuilrak de monding van onze haven. Het havenplan wordt niet in eens uitgevoerd, maar in verschillende be stekken, juist om spoedig aan den slag te kun nen gaan. Wanneer men opmerkt, dat het met die havenplannen veel vlugger moest gaan, moet het antwoord luiden, dat de onteigenings wet dan eerst veranderd moet worden, want die werkt ontzettend traag. Vraagt men om normaal werk, dan dienen we te verwijzen naar ons tekort van een mil lioen. Het uitgesteld onderhoud kan b.v. niet ter hand worden genomen, omdat er geen geld is. Dat B. en W. goed onderscheid weten te maken tusschen wat wèl en wat geen normaal werk is, blijkt uit de weigering van B. en W. dit uitgesteld onderhoud niet als nor maal werk uit te voeren." „U houdt graag de menschen voor de werk verschaffing in Haarlem?" „Natuurlijk. Wij zenden onze menschen al leen in uiterste noodzaak naar de rijkswerk- kampen, omdat het vervoer kostbaar is, het verloonde geld "beter in dë gemeente kan blij ven en de gezinseenheid door de uitzending niet gediend is." „Hoe staat het met de jeugdwerkloosheid in onze stad?" De laatste cyfers zijn heel interessant. Van 1 Januari tot 1 Juni daalde het percentage volwassen werkloozen met 18 hetpercenta ge jeugdige werkloozen met 40%. „Is er nog kans op vestiging van nieuwe industrieën? En is het waar, dat de grond aan het Spaarne een zeer kostbare voor behandeling eischt vooraleer een fabrikant kan gaan bouwen?" „De reclame voor vestiging van industrie kunnen we met succes voortzetten tegfen den tyd, dat onze haven- cn industrieterreinen gereed zijn. En wat de drassigheid van de terreinen betreft, als een fabrikant Haar lem voor zijn industrie wil kiezen en daar over met het gemeentebestuur komt pra ten, moet het al heel raar loopen, wil hy niet de uiterste medewerking op verschil lend gebied ontvangen. Ieder met eenig za kelijk inzicht zal daarbij geen verder com mentaar verwachten." „Tenslotte: hoe staat het met de emigratie van onze werkloozen?" „In Zuid-Afrika worden nog> regelmatig tech nici gevraagd en op bescheiden schaal gaan er Haarlemmers met een borgstelling van de gemeente heen. Totaal zyn er ongeveer 60 ver trokken en de gemeente heeft nogi geen cent schade geloopen. Toch zal ons oog meer op Zuid-Amerika gevestigd moeten worden." Ons onderhoud met den wethouder moest be ëindigd worden. We mochten echter tevreden zijn met de hoogst belangrijke mededeelingen, die de Haarlemsche burgerij met vreugde zal vernemen. Naar wij vernemen hebben B. en W. van Nieuwer Amstel tot den minister van Wa terstaat een schryven gericht, waarin wordt aangedrongen op het behoud van het vliegveld Schiphol voor de burgerlyke luchtvaart. B. en W.. wyze o.a. op de finaneieele gevol gen, welke een verplaatsing van het vliegveld voor de gemeente zou kunnen hebben, zulks in verband met het feit, dat de gemeente zich financieel heeft geïnteresseerd by den woning bouw, welke mede ter wille van de employé's van de K.L.M. is ter hand genomen en by den aanleg van den provincialen weg Amstelveen— Schiphol, voor welken aanleg de gemeente Nieuwer Amstel aan de provincie een bijdrage a fonds perdu heeft verstrekt van ƒ80.000 Voor Nieuwer Amstel zou deze weg by ophef fing van Schiphol geen groote beteekenis meer hebben. Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 6 uur; Gewone zittingen 4 en 7 uur. Itunstzaal Reeker: Expositie 105 uur. Kunstzaal De Bols; Expositie 95 uur. TeylermuseumExpositie 114 uur. Rembrandt: „Gentleman vagebond". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Hollywood hotel" en „Huwelyk in Monte Carlo", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Top of the town", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „100 mannen en een meisje" 2.30, 7 en 9.15 uur. BIOSCOPEN Rembrandt: „Gentleman vagebond", 2, 430, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Huwelijk in Monte Carlo" en „Hol lywood hotel", 2, 4 en 8.15 uur. ..Luxor: „Top of he town", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „100 mannen en een meisje" 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. St. Agnesstchting-: Fancy-fair. Kunstzaal Reeker: Expositie 25 uur. Teyler museum: Expositie 114 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 25 uur. BIOSCOPEN Rembrandt: „Genteleman vagebond", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Huwelijk in Monte Carlo" en „Hol lywood hoel", 2, 4 en 8.15 uur. Luxor: „Top of the town", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, Frans Hals: „100 mannen en een meisje", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Rechtsk. advies, 78 uur; Graf. Bond, 8 uur; Landarbei ders, 8 uur; Debatingclub, 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling, kwart over 8 tot kwart over 9. Café-Rest. De Kroon, Gr. Markt: st. Cas- sianusvereeniging, half 11. Kunstzaal Reeker: Expositie 25 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 25 uur. Teyler museum: Expositie 114 uur. St. Agnesvereeniging: Fancy fair. Rembrandt: „Gentleman vagebond", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Holywood hotel" en „Huwelyk in Monte Carlo", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Top of the town", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „100 mannen en gen meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. De oZndags- en avonddiensten der apotheken worden heden en morgen (le Pinksterdag tot 8 uur 's avonds) waargenomen door fa. C G. Lomeijer Zn., Barteljorisstraat ll:®rk- apotheek. Kleverperkweg 13 en Teyler-apotheek, Teylerpiein 79; en van len Pinksterdag des avlonds na 8 uur tot 11 Juni door apotheek v. Rijn, KI. Houtweg 15; fa. C. G. Lohmeyer, Zijlweg 34 en Schoterbosch-apotheek, Rijks straatweg' 19. (Ongecorrigeerd) Donderdag 9 Juni houdt de Vereeniging „Haarlem" des avonds om 8 uur in het Veree- nigmgsgebouw „De Hoofdwacht" aan de Groo te Markt haar algemeene vergadering. Naast de jaarverslagen en dergelijke vermeldt de agenda verkiezing van twee bestuursleden, in verband met het periodiek aftreden van mevr. J. M. SterckProot en den heer mr. C. M. J, de Jongh, die herkiesbaar zyn. Den 6en Juni hopen de heer A. v. d. Meer en A. v. d. MeerOolders den dag te herden ken, dat zij voor 55 jaar in den echt werden verbonden. De bruidegom is 81 en de bruid 80 jaar. Zy wonen reeds 45 jaar op de Buiten plaats „Meer en Berg", Glipperweg 83b, Aan de R. K. Huishoud- en Industrieschool, Ged. Voldersgracht, slaagden voor het theore tisch gedeelte van het leeraresexamen N.a. (lin gerie- en costuumnaaien) de dames: M. van Dyk, Haarlem; J. Jore, Haarlem; J. Halkes Vlaardingen; Tr. Schoorl, Haarlem; M. van Schaick, Haarlem; Gr. Vos, Heemstede. Afge wezen geen. „Weldadigheid naar Vermogen", Sophia- straat 2d. De zomer is thans wel in het land, Maar zorgen zyn toch niet aan kant, De leeftijd en het weinig werk, Is schuld dat het steeds heet „Beperk". Toe helpt ons in alles te doen wat wy kunnen, Laat 't niet al te gering zijn, wat wij hen gunnen. Postgiro 212793. Telefoon 12265.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2