Stimuïeering van het normale bedrijfsleven 3 2.90 lï\E VERGISSING i OR. COLIJN: „HETMIDDEL TOT VERBETERING" Heden verscheen: MAATREGELEN EN INSTELLINGEN OP GEBIED DER VOLKSGEZONDHEID IN EEN STAD VAN 90-000 INWONERS Het is verkrijgbaar in den boekhandel of bij den uitgever C. G. Cantpagne's Boekhandel en Uitgeverij Enschede ZATERDAG 4 JUNI 1938 TWEEDE KAMER Ter bereiking van dit doel zal geen enkel deugdelijk middel uit geschakeld worden Werkfondscredïet is verhoogd i Probleem toch nog angstwekkend Arbeidsspreiding Geen arbeidsdienst als Staatsopvoeding Moties verworpen Gestrand en weer vlot De „Poelau Roebiah" in het Suez- kanaal vastgeloopen OP SPOORBAAN DOOR TREIN OVERREDEN Het slachtoffer zal beide beenen moeten missen STEUN ZALMVISSCHERIJ Toeslag komt te vervallen INT. WEGENCONGRES Gedelegeerden van de Ned. Regee ring benoemd CLEARING MET DUITSCH- LAND Stand per 31 Mei 1938 Rotterdam houdt vast aan Overschie Anders weigert het Waalhaven aan Defensie af te staan TWEEDE KAMER De electriciteitsvoorziening op de agenda Door A. H. J. Coppes, Arts en J. B. Broekhuis, journalist beiden te Enschede DE HUISHOUDING OP HET PLATTELAND Nieuwe leeraressen voor het voorlichtingswerk aangesteld WINKELS GEOPEND OP EERSTEN KERSTDAG Chr. Organisaties vragen voorziening UIT DE STAATSCOURANT Onderscheiding Posterijen Voorzitter commissie Rechterlijke macht VAN SUPER QUXXiD ^°°r Guy Hamilton DEN HAAG, 3 Juni 1938 Het werfcloosheidsdebat is ten ein de gekomen, na de Kamer vijf ver gaderingen lang bezig gehouden te hebben. In hoeverre de besprekingen hebben bij gedragen tot verheldering van inzicht in het ontzettend moeilijke werkloosheidspro bleem en dus tot eenige vergemakkelijking van de oplossing daarvan, daarover zal Wel heel verschillend geoordeeld worden. Een der belangrijkste resultaten van de debatten is in ieder geval, dat het Neder landsche volk en vooral het werklooze deel daarvan met voldoening zal kunnen constateeren, dat het lot van den werk looze in het bijzonder en de nationale welvaart-door-arbeid èn Kamer èn Regee- ring zeer ter harte gaan Minister-president COLIJN heeft vanmiddag 'Weeden termijn gesproken om niet minder an 24 woordvoerders van antwoord te dienen "|.deed dit op de hem eigen wijze, in nadruk- din Wel ov®rwogen, maar niettemin leven- vJw taal' nu en dan met eeni=re heftigheid en «evendiging van zijn mimiek, als hij van nwaardige critiek moest gewagen. rachtig overzichtelijk had de minister zijn oe weer opgebouwd. en begon met enkele groepjes van sprekers w een aantal in het debat gebrachte onder- trf.rpen van zich af te schudden: met de ex- los i1Sten' die a Pri0ri verklaren, dat de op- van het werkloosheidsvraagstuk in on- Valt- S door deze Regeering niet mogelijk is, Ch n'et 4e debatteeren, evenmin als met nristen-democraten en staatkundig-geref or eerden, die apert onvervulbare dingen vragen. hp °°r de uitvoering van nuttige locale werken eft de Regeering open oog. Het blauwe boek 0 b bet N. V. V. heeft de Regeering te harer ienteering niet noodig gehad: van al de 647 s >frin Benoemde werken waren er vóór de ver- 3cbÜning van het' boek bij het Werkfonds reeds - in behandeling of uitgevoerd, en daar- ast zijn er nog 338 werken aangepakt, welke eeiemaal niet in het boek voorkomen. Als er rtraging bestaat, mopperen de ministers zelf het hardst! Intusschen zal geen enkele aanbeveling, van- ut de Kamer ten beste gegeven, verwaarloosd Worden. Uit drie deelen was 's Ministers rede opge- r°Uwd: l oorzaak, stand en verloop der werk- oosheid; 2 beschouwingen over de financieels «sequenties en 3 opmerkingen naar aanlei-' hig van de middelen, welke de Kamer en (of) Regeering aangeprezen hebben, om verbe- Ung in den toestand te brengen, yooraf nog eenige cijfers: „Waterstaat" zal méér uitgeven 35.mil- e«, Defensie 60.millioen, aan werk- ,er®chaffing en werken van het Werkfonds a 15 millioen; te zamen dus 133 anf 140 millioen. Onder aftrek van een en bo blijft er minstens 125 millioen meer j^bikbaar dan gemiddeld over de 5 vorige GIn de „schok-tactiek", welke de heer Van deren aanprijst, heeft de minister niet het •mste geloof en hij wijst op Amerika, waar men w °ï.tdurend geld in uitvoering van openbare erken gepompt heeft, doch waar nadien het °oger niveau niet gehandhaafd kon worden. ren aanzien van de oorzaken der werklobs- c°nstateerde dr. Colijn weinig verschil van 2icht; hoofdoorzaak is een oorzaken-complex int1 internationalen aard, maar nu heeft de terpellant nog een neven-oorzaak ontdekt: Regeering zou den toestand verergerd heb- h door normale werkgelegenheden van de 'heente lamgeslagen te hebbsn, maar zoo kt de minister niet de Regeering heelt de ^meenten geprest tot uitvoering van minder sterk; dat heeft de ongunstige financieele toe- and der gemeenten zelf gedaan; het Rijk c °est er zich alleen mee bemoeien, indien er jheentefinanciën in de war liepen. .°e publieke aanbestedingen van gemeenten *iin f 18 zeer zeker gedaald, en wel van 52 tot millioen, maar in 1937 is dit bedrag weer stegen tot 36.5; bovendien komen hier nog ««bestedingen van semi-officieele instellin- f q biJ» zoodoende komt men voor 1937 tot in f'5 millioen, terwijl in vroegere, vette jaren totaal niet veel méér, n.l. 99.6 millioen *erd aanbesteed. Dr. H, Colijn, die namens de Regeering het werkloosheidsvraagstuk in de Twee de Kamer besproken heelt Wat stand en verloop der werkloosheid betreft: wij mogen het euvel niet verklei nen, maar ook niet vergrooteh; ondanks den jaarlijkschen aanwas der arbeidsmarkt met 30.000 a 40.000 werkkrachten, is de da ling van het werkloozen-cijfer nog niet tot stand gekomen, wel is zij belangrijk ver traagd. Eind April 1938 waren er nog 354.715 werk- loozen en half Mei nog 347.178. In Engeland steeg het werkloozencijfer met niet minder dan 300.000 in één jaar! Het aantal t-ot arbeid on- geschikten wordt getaxeerd op 38.000, vöor „normale" werkloosheid mag men rekening houden met- 70.000 personen, te zamen 108.000 personen, voeg daar nu bij de 75.000 (binnen kort) in werkverschaffing, dan blijkt, dat nog rond 165.000 werkloOzen aan arbeid geholpen moeten worden. Maar aldus zuiver gesteld, is het probleem evenzeer nog van angst wekkende beteekenis, vooral ais men de gevolgen der rationalisatie, die onvermijdelijk is, ook voor de toe komst in aanmerking neemt. Terloops vermeldde de minister hier, dat in het zoo vaak geroemde Zweden in vorige jaren gemiddeld voor werkverschaffing, enz., is uit gegeven 62 millioen, in Nederland echter 75 millioen; zijn welvaart heeft Zweden aan zijn ruim verzesvoudigden export van ijzererts te danken. Dat de Regeering uitsluitend maar naar een sluitend budget had gestreefd, daarbij den „mensch" vergetend, weersprak de minister: in zeven jaren tijd is voor 1124 millioen inge teerd, en rekent men er de komende spoor- wegaflossinge'n bij dan komt men tot een ver hooging der Staatsschuld met 1264 millioen. Het is om van te duizelen! Dagelijks zucht ik over die schulden, klaagde dr. Colijn. Nu wil men de z.g. goudvoorraden gebrui ken, maar men vergeet, dat dit geld niet van den Staat is! Hèt middel tot verbetering van den toestand ziet de minister in sti muleering van het normale bedrijfs leven. Hoe dit te bereiken? Geen enkel middel, dat deugdelijk kan zijn, wordt uitgeschakeld. Misschien zal de invoer van bewerkte goederen nog meer geremd moeten worden, misschien zullen wij bestaande of nieuwe industrieën moe ten helpen; eerst, wanneer concrete voorstellen ter tafel komen, kan een gedragslijn overwogen worden. Misschien en de minister zeide het met droefheid in zijn stem zal er ook afge weken moeten worden van de vrijhandelsrichting. Voor verbetering van den export moge de regee ring in nader overleg met het bedrijfsleven en ook met de arbeiders de beste oplos sing zoeken. Van arbeidsspreiding, b.v. door toepassing van een arbeiders-rouleersysteem, verwacht de re geering veel heil, maar daartoe behoeft zij groo- tere bevoegdheden, die de Kamer haar echter wel niet onthouden zal. Verkorting van den arbeidstijd heeft de volle aandacht der regeering. In de meeste gevallen zullen wel bijzondere maatregelen voor de uit voering noodig blijken. Alle overige aanbevolen middelen (b.v. ook verleening van loontoesla- gen) worden sinds twee maanden nauwkeurig onderzocht. De openbare-werken-politiek zal, evenals die der stimuleering van het bedrijfsleven, een zaak- van langen duur zijn, ter overbrugging van den tijd, noodig om langs reëelen weg het beoogde te bereiken; de eischen van economische nuttigheid zullen intusschen niet te strak worden genomen Alle krachten worden aangewend, om de Zui- derzee-drooglegging te bespoedigen, maar een tijdstip is nog niet aan te geven. Op spoedige verdwijning der groo- te werkloosheid mag niet gerekend worden, wel mag worden gehoopt op een belangrijke vermindering daar van. Het probleem zal zijn, de geblok keerde gelden binnen bepaalden tijd te verwerken. Ten aanzien van de hoe-grootheid der bedra gen zal alléén de regeering de teugels in handen houden. Er valt niet te denken aan verstrekking van gelden a fonds perdu aan de gemeenten, we kunnen misschien wat ruimere voorschotten geven, maar in ieder geval geen f 150 millioen méér. Ten aanzien van het kampwerk wil de minister het particulier initiatief aanmoedigen (er staat reeds f 3.2' millioen voor op de begrooting), maar nooit zal de Regeering mee werken tot invoering van een Ar beidsdienstplicht met het karakter van een soort Staatsopvoeding, in wezen on-Nederlandsch. Staatsmans- en Christenplicht is het, met alle kracht de werkloosheid te bestrijden, maar evenzeer is het deze dubbele plicht, de financiën niet te ontredderen. Gedaan zal worden alias, wat menscheliiker- wijze mogelijk is, nagelaten zal worden, wat ons vaderland in den afgrond zou kunnen storten. Na 's ministers rede kwam prof. VAN GELDE REN (S.D.A.P.) met twee moties, één be- oogende de uitvoering der Werkfondswerken zóó te versnellen dat in twaalf maanden tijd 150 millioen gulden zal worden verwerkt en een an dere motie, strekkende ter snellere vermindering van de werkloosheid, uit het Werkfonds niet. al leen voorschotten, maar ook bedragen a fonds perdu aan de gemeenten te doen verstrekken. De N.S.B.-er WOUDENBERG oogstte een lachsucces, toen hij in alleronbegrijpelijksten ernst vertelde, dat de heer Mussert niet in deze Kamer wil verschijnen omdat men hier zijn ca paciteiten toch niet toonen kan en dat, als Mus sert hier nog eens verschijnt, de Kamer zal heb ben te zorgen voor een hem waardige „portuur". Minister COLIJN wees de belde moties Van Gelderen nadrukkelijk af. Het heele systeem der financieele verhouding tusschen Rijk en Finan ciën zal worden verstoord, indien de regeering den weg der eerste motie opging en wat de twee de betreft: de regeering, en alléén de regeering moet de koorden van de staatsbeurs in handen houden. De eerste motie werd hierop verworpen met 46 tegen 28 stemmen. Vóór stemden de S.D.A.P., de N.S.B. (volgens den heer Woudenberg omdat men daardoor de regeering met zijn afkeuring wilde treffen! Dus niet om de mérites van de zaak!), de Communisten en de C.D.U. De tweede motie moest het afleggen met 47 te- Het Nederlandsche motorvrachtschip „Poelau Roebiah" van de Stoomvaartmaatschappij Ne derland is Vrijdagmorgen in het Suezkanaal aan den grond geloopen. Het schip was op weg van Batavia naar Am sterdam. Omstreeks acht uur Vrijdagavond is bij de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" bericht ontvangen, dat het motorvrachtschip vlot is ge komen en zijn reis vervolgt. De lading werd niet gelicht, hoewel daar eerst sprake van was. Donderdagavond omstreeks 10.50 uur heeft te Leidschendam een ernstig ongeluk plaats gevonden, waarvan de 38-jarige werklooze P. Akerboom, wonende aan den Broekweg te Leidschendam, het slachtoffer is geworden. A. had zich achter het posthuis van de Nederlandsche Spoorwegen nabij k.m.-paal 18.4 van de lijn Den HaagRotterdam(Hofplein), op het baanvak begeven. Op dat moment naderde de electrische trein, welke te 10.45 uit Den Haag was vertrokken en welke had gestopt aan het station Leidschen damVoorburg. A. werd door dezen trein ge grepen en kwam midden tusschen de rails terecht. Toen de trein tot stilstand was ge bracht, bleek dat 's mans beide beenen waren verbrijzeld. Dr. Blom uit Voorburg, die de eerste hulp verleende, heeft het slachtoffer, dat bewuste loos was, direct per ziekenauto naar St. Anto- nius-Hove te Voorburg doen vervoeren, waar men direct is overgegaan tot het afzetten boven de knie van beide beenen. Op de plek, waar het ongeval geschiedde, be vindt zich een trap, welke toegang geeft tot het terrein van de Coöperatieve Groenteveiling, zoodat het vermoeden bestaat, dat de man, om welke redenen dan ook, zich naar dit terrein heeft willen begeven. Een raadsel is, dat de man den trein niet heeft hooren aankomen, daar deze de groote ijzeren brug over de Vliet moet passeeren, wat uit den aard nogal lawaai veroorzaakt. Het treinverkeer ondervond ruim 15 minuten vertraging. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat het nu in de laatste weken over het algemeen is gebleken, dat de prijzen van de zalm niet ongunstig en ook de vangsten bevredigend zijn, waardoor de uitkomsten der zalmvisscherljen zoodanig zijn geworden, dat de toeslag, welke per pond zalm wordt gegeven, voorshands kan gen 27 stemmen. Dezelfde bovengenoemde frac ties lieten hun vóór vernemen. Het wetsontwerp tot verhooging van het Werkfondscrediet met 60 millioen gulden werd daarop z-h.s. aangenomen. Woensdag komt de Kamer weer bijeen, aller eerst ter behandeling van de interpellatie Dieters (N.S.B.) over den vleeschinvoer en daarop die van den heer De Visser (C.P.N.) over de jongste circulaire van den minister van Justitie betref fende toelating en uitwijzing van vreemdelingen. worden gemist in het voornemen ligt, den toeslag op zalm zoowel voor de kantzalmzegen- en galgvisscherij als voor de drijfwant- steek- en weervisscherijen met ingang van Dinsdag 7 Juni te doen vervallen. Indien na verloop van eenigen tijd de om standigheden zich in ongunstigen zin zouden wijzigen, zal worden overwogen, zoo noodig weder tot het geven van toeslag over te gaan. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot ge delegeerden van de Nederlandsche regeering voor het in de maanden Juni en Juli 1938 te 's-Gravenhage te houden Internationale We gencongres: de heeren dr. ir. L. R. Wentholt hoofd van den centralen dienst voor de wegen en de bruggen, te 's-Gravenhage, tevens hoofd der delegatie: ir. L. J. A. Bergansius, hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat, te 's-Gra venhage; ir. J. G. Bijl, ingenieur van den Haar lemmermeerpolder, te Hoofddorp; ir. J. W Clerx, hoofdingenieur bij de Publieke Werken te Amsterdam; ir. W. J. H. Harmsen, hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, te 's-Gravenhage; J. E. van der Heijden, admini strateur bij het departement van Waterstaat, te 's-Gravenhage; ir. D. A. van Heijst, hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, te 's-Gravenhage; prof. ir. E. R. Hondelink. hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, te 's-Gravenhage; J. H. de Man, majoor dei Genie, hoofd van het Centraal Inundatie- en Technisch Bureau van den Staf der Genie, te 's-Gravenhage; ir. Th. M. B. van Marle, in specteur-generaal van het verkeer te 's-Gra venhage; ir. W. van der Vegt, directeur van de Gemeentewerken, te 's-Gravenhage en ir. L. T, van der Wal, hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat van Zuidholland, te 's-Gravenhage. Algemeene Clearlngrekening. 1. Stortingen in Nederland 31 Mei 1938 121,171.300 (23 Mei 1938 115.954.100). Waarvan bestemd voor: a. Achterstallige vorderingen 568.700 547.300). b. Rentedienst Dawes- en Youngleening en Stillhalte; Rentetransfer 2.268.400 2.143.000). c. Vrije Rekening Reichsbank 11.998.100 11.385.300). d. Nieuwe onder de Clearing vallende vor deringen 106.336.100 101.878.500). 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe vorde ringen) 120.694.800 115.129.700). 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vor deringen (1. d.) 105.875.200 99.607.800). Laatst uitbetaalde nummers van storting: tegen guldensvorderingen: 583.855a tegen Reichsmarkvorderingen: 41109/82434 Speciale Verrekening Stortingen in Nederland tegen afgegeven reis- cheques 1.108.300 1.060.500). Uitbetalingen in Nederland 213.000 174.300). Nog beschikbaar 895.300 886.200), Zooals reeds is gemeld, is Rotterdam niet bereid zijn plannen inzake den bouw van een nieuw vliegveld bij Overschie te laten varen, ondanks den door den minister van Waterstaat voorgenomen bouw van een cen traal vliegveld te Leiderdorp. Mocht Rotterdam voor den bouw van dit nieuwe vliegveld geen toestemming krijgen, dan zou Rotterdam ook weigeren het be staande vliegveld Waalhaven aan Defensie af te staan. Hiertoe heeft Rotterdam ook het recht, want bij de verkooponderhandelingen is als conditio sine qua rren nadrukkelijlk overeengekomen dat de verkoop slechts dan van kracht wordt als de be trokkene ertoe medewerkt, dat Rotterdam zijn nieuw vliegveld zal kunnen bouwen. Tot oordeelen bevoegde kringen veronderstel len, dat de voorkeur van de K.L.M. voor een centraal vliegveld niet vreemd is aan de vrij plotseline bezwaren van den minister van Waterstaat tegen den bouw van het vliegveld van Rotterdam. Wanneer nu de minister bij zijn verzet blijft, dan kan Rotterdam weigeren Waalhaven aan Defensie af te staan. En bij den huidigen stand van zaken is het dus niet bevreemdend, dat men ten de- partemente van Defensie zich beraadt, wat in dat geval dient te gebeuren. Een beslis sing is nog niet genomen, maar er is wel reden om te veronderstellen, dat Defensie in dit geval van Waalhaven zal afzien en een ander terrein voor den bouw van een mili tair vliegveld zal uitkiezen. De Tweede Kamer heeft besloten, het wets ontwerp houdende algemeene regelen ter zake van de electriciteitsvoorziening aan de agenda toe te voegen. Dit werk is bedoeld als informatorisch boek voor ieder die werkzaam is op sociaal-medisch en me- disch-hygiënlsch gebied, o.a. gemeentebesturen, gemeenteraden, ambtenaren, medici, enquêtrlces, ar menverzorgers, organisaties, verenigingen, kortom voor leder die Interesse heeft voor sociaal werk. INHOUD: Inleiding, Drinkwater, Keuringsdienst van waren, Het openbaar slachthuis, Melk, Woning bouw, Woningbouwverenigingen, Huurkoop-bouw, Verwijderen van afvalstoffen, Gemeenterelniging, Vullberglngsdienst, Zlekenvervoerdienst, Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst, Tand- heelk. verzorging der schoolkinderen, Consultatlebureaux van zuigelingen en kleuters, Praenatale zorg, Uitzending van Enschedesche kinderen naar bulten, De Vereniging „Kinderzorg", Gemeentelijke Volks- en sclioolbaden, Drankbestrijding, Arbeidsinspectie, Ziekonfondsen, Ziekenhuizen, Kruisverenigingen, Wijkverpleging, Tuberculosebestrijding, Do strijd tegen de ge slachtsziekten, Raad van Arbeid, Armenzorg, Zusters van Maatschappelijk werk, Gestichtsverpleging, De Nazorgvereniging te Enschede, Consultatiebureau v. Gees telijke Volksgezondheid, school voor B. L. O., Parken en Parkherstelllngsoorden. Dus een werk van grote betekenis! De prijs is per gebonden exemplaar In een Donderdag gehouden vergadering van het bestuur der Stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande, welke ook ir. A, Roebroek, directeur-generaal van den landbouw en ir. C. Stevens, inspecteur van den landbouw, bijwoonden, heeft de voorzitter, prof. dr. G. A. van Poelje, een elf-tal leeraressen geïnstalleerd, die als landbouwhuishoudkundigen in elk van de provincies ingeschakeld worden In het alge meen voorlichtingswerk voor het boerenbedrijf. Wijzende op de groote moeilijkheden, welke ongetwijfeld aan dit werk verbonden zijn, acht te prof. Van Poelje het een gelukkig verschijn sel, dat deze leeraressen met het noodige idea lisme vervuld zijn, om die taak aan te vatten. Vervolgens schetste ir. Roebroek de beteeke nis van de taak van de nieuwe leeraressen. De gezamenlijke Christelijke organisaties in het bakkersbedrijf hebben zich tot den minis ter van Economische Zaken gewend met een adres betreffende de winkelopenstelling op len Kerstdag. Daar Art. 4 a van de Winkelsluitingswet een uitzondering vormt op het algemeen verbod van Art. 2 van deze wet om gedurende den Zondag een winkel voor het publiek geopend te heb ben, is het wettelijk geoorloofd op 1 Januari, 24, 26 en 31 Dec. winkels, waar uitsluitend ot in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en cho colade wordt verkocht, ook gedurende den Zon dag geopend te hebben. Zij meenen, dat deze uitzondering niet gemotiveerd is en dat in deze tijden van steeds verder gaande ontheiliging van den Zondag alles gedaan moet worden, om misbruik van den Zondag tegen te gaan. Aan jhr. E. W. C. Six, directeur van het mu seum te Dordrecht, is vergunning verleend tot het aannemen van de versierselen van offi cier der orde van het herstelde Polen („Po- lonia ravtituta") Aan den commies bij den PTT-dienst H. E. Begemann is met 7 Juli 1938 op veraoek eer vol ontslag verleend. Met 1 Juni is benoemd tot lid en voorzitter van de in artikel 5 van het Reglement auto vervoer personen bedoelde commissie, prof. ir H. van E'rcen te 's Gravenhage, thans lid van die commissie. Benoemd tot kantonrechter- plaatsvervanger in het kanton Alphen: J. Boxem, ontvanger der reg. en dom. te Alphen; mr. E. P. Verkerk burgemeester van Boskoop. v. °or Morris Is geen medische hulp meer om° Heward- 't Spijt me. Maar 't ging er JJ1, hij of ik. En ik wou het slachtoffer niet «ito!" "^tokjes," weerde Guy af. ,Er is nog alle tijd, t me haarfijn te vertellen." klB' het „Hart van Sheherazade" uit de *'ete6mÜnheer Heward. Je kunt nooit ben Denk niet, dat ik veel te ngmen zal heb- Sciantwoordde Guy met eën grijns, ,,'k str me' dat ik zeSSen moet, maar in den jj 'Jö met Dyson trok ik aan 't kortste eind. I] is er met ,een wagen vandoor en 't zal wel kjet zonder den buit zijn." Guy ging naar de he H kluis en vond ziJn vermoeden bewaar- 'd. Er lagen heel wat kostbaarheden maar ?h „Hart van Sheherazade". Va st°Pte Quild in bed, na eerst op verzoek den super de schatkamer afgesloten en jj m de sleutels gegeven te hebben. Toen liep ®Ward naar de garage, waar een onaangename a,rraf;sing hem wachtte. Zoowel zijn eigen auto 5 die van Quild waren verdwenen. Op den °hcl vond hij een briefje, aan zijn adres ge richt. Hij scheurde de enveloppe open en las: „Ik heb ongevraagd uw auto geleend, mijnheer Heward. U krijgt ze schoongemaakt van me terug. Katherine Warr". Guy streek met zijn hand door de haren. Zij was er dus ook van door, evenals Paul Dyson. De vraag, wie met leege en wie met volle handen gegaan was, leek hem niet moeilijk te beantwoorden. De butler vertrok 't laatst en daaruit meende hij te mo gen concludeeren, dat juffrouw Warr de geluk kige was geweest. Hij bewonderde in zijn hart de jonge vrouw er zat een buitengewone dosis durf in haar! Guy besloot, dan maar den wagen van Mar- maduke Bould te nemen, waarin hij superinten dant Quild op diens verzoek naar 't station Langport gebracht had. 't Was een oude kar, vol kuren, maar in dit geval gold: beter wat dan niets. Katherine Warr en Paul Dyson had den intusschen wel geweten, wat ze lieten staan! Heward reed naar Langport. Quild lag in een gerusten slaap en 't was niet noodig, bij hem te blijven. Zijn eerste bezoek gold 't politiebu reau, waar hij de jongste gebeurtenissen op Lonely Moor rapporteerde. Toen belde hij den apotheker uit zijn bed en sloeg een voorraad verbandlinnen in. Quild stond er op, naar Lon den te gaan, om daar zijn wond vakkundig te laten behandelen en den achtergebleven kogel te doen verwijderen. Op Lonely Moor teruggekomen, wekte Guy een dienstbode. Hij vertelde zonder meer, dat juffrouw Warr en de butler verdwenen waren en verzocht haar, zoo spoedig mogelijk voor koffie te zorgen. Guy zat aan zijn eersten kop, toen de inspecteur uit Langport verscheen. Zü gingen samen naar de kamer, waar Quild lag. Bij hun binnenkomen werd hij wakker. „Goeien morgen Casson," begroette hij den inspecteur, ,,'t Zal een lang verhaal worden en 'k hoop, dat je opschrijfboekje voldoende ruimte heeft. Mijnheer Heward wil wel zoo goed zijn verslag te doen van de gebeurtenissen tot vannacht 't dramatisch besluit in Bould's schatkamer. Ik spaar me graag een beetje. Mocht mijnheer Heward in zijn verhaal iets over 't hoofd zien, dan geef ik wel een aan vulling." Guy voerde blijkbaar Quild's opdracht tot diens volle tevredenheid uit, want hij viel hem geen enkele maal in de rede. „Nu kom ik aan de beurt," zei de super, ,,'t Is een feit, dat ik dokter Forrester direct ver dacht al wist ik toen niet wie hij werkelijk was. Wie had zoo'n gunstige gelegenheid om Bould te dooden, als hij? Hij was met hem alleen geweest, even voordat mijnheer Heward en juf frouw Warr den ouden baas dood in bed von den. Maar toen kwamen er allerlei complicaties Welk belang kon de dokter hebben bij den moord op Jimmy Burke? Wat deed die fluiste rende butler op Lonely Moor? Welke rol speelde juffrouw Warr in haar vermomming? Al die factoren leidden de aandacht weer van den pseudo-Forrester af. Wanneer Jimmy Burke niet had geprobeerd, via een ladder Lonely Moor binnen te dringen; wanneer niet een stel sleutels van de schatkamer bij Dyson was ge vonden: wanneer Andy Hawkins niet door een raam had gegluurd; wanneer Dick Morris niet naar Lonely Moor gekomen was en geprobeerd had, Paul Dyson, evenals zijn vader, te ver moorden wanneer dat allemaal niet was voorgevallen, ja, dan zou ik den dokter beslist bij zijn jaspanden gepakt hebben. Maar 'k wist toen op geen stukken na, wat een misère voor komen zou zijn, als ik 't ineens maar gedaan had." „Eén vraag, mijnheer Quild," viel Guy hem In de rede. „Waarom vermoordde Morris Jimmy Burke?" „Om de eigen huid te redden. Burke zag, dat hij Bould doodstak. Daarmee teekende Jimmy zijn doodvonnis." „Aangenomen. Maar ik begrijp evenmin, waarom hij Bould vermoordde. Morris is ge neesheer geweest. Hij had den ouden man een verdoovend middel kunnen toedienen en daar na op zijn gemak zich van de sleutels meester maken." „Er is geen kwestie van gemak geweest, mijn heer Heward. Dat weet ik van Morris, die me de toedracht vertelde, vóór hij stierf, 't Mag vreemd klinken, maar 't is zoo Bould zelf bracht Morris op 't idee, hem te vermoorden. U weet, dat hij een dringende boodschap naar uw fir ma zond. William Crampton stuurde u in zijn plaats, 't Bar slechte weer was oorzaak, dat u veel later kwam dan verwacht werd. Bould had al herhaaldelijk naar u gevraagd. Bang, dat hij sterven zou, vóór u op Lonely Moor was, nam hij den gewaanden dokter Forrester in vertrou wen. Bould's geweten knaagde. Hij wilde de zaak met het „Hart van Sheherazade" in orde maken, vóór hij zijn laatste reiB aanvaardde." „Datzelfde veronderstelde jufffrouw Warr," knikte Guy. „Ze heeft het me gezegd." „Juffrouw Warr is buitengewoon pienter, mijn heer Heward. U zult dat trouwens zelf wel ge merkt hebben. Maar om op Morris terug te komen. Bould vertelde hem alles over het „Hart van Sheherazade"; liet hem niet alleen de sleu tels van de schatkamer zien, maar ook die van de kleine kluis. Ze zaten in iets, dat ieder voor een sigaren-aansteker zou aanzien, tusschen watten, zoodat ze niet konden rinkelen. Juf frouw Warr en Dyson wisten alles van de sleu tels af, die Bould aan een kettinkje om zijn hals droeg. Maar ze wisten niet, hoeveel moeite zij er ongetwijfeld ook voor hebben gedaan, waar de sleutels van de kleine kluis waren, 't Is de ironie van 't noodlot geweest, dat Bould het juist aan Morris vertelde, aan den man, die er 't felst op gebrand was, het „Hart van Shehera zade" in bezit te krijgen. Hij verzocht Morris, dit allemaal aan u mee te deelen, zoodat u namens hem handelen kon. Bould liet een schriftelijke verklaring na, aan uw firma ge richt, mijnheer Heward, om het „Hart" terug te bezorgen aan den rechtmatigen eigenaar, Sir Godfrey Whitaker, en Jimmy Burke bijwijze van schadevergoeding duizend pond uit te betalen. Morris had geen gelegenheid meer, die verkla ring machtig te worden en al had hij ze wei gehad dan zou hij er nóg naast gegrepen heb ben want juffrouw Warr was hem al vóór ge weest." „Houdt 't me ten goede," protesteerde Guy, „nu neemt uw fantasie een al te hooge vlucht!' „Werkelijk niet, mijnheer Heward! Bould ver telde Morris, waar die verklaring zich bevond op de bovenste plank van de kast in juf frouw Warr's kantoortje. In een map, waarop niet meer staat dan: J. Burke. We zullen straks die kast doorzoeken, 'k Verwed er mijn pensioen om, dat we de map leeg vinden. U herinnert zich, hoe 'k juffrouw Warr haar nachtelijk opruim-woede onder den neus wreef." Guy gaf zich niet gewonnen. „Wilt u dan duidelijk maken, waarom zij die map niet veel eerder heeft weggenomen? Waarom ze daarmee juist tot op 't laatste nippertje moest wachten?'' „Omdat de dingen plotseling een keer namen, dien zij niet kon voorzien. Geloof maar gerust, dat zij de map dozijnen malen in haar han den gehad heeft. Alleen de naam J. Burke zei haar niets. Tot eergisteravond. Toen werd tegen de stoep van Lonely Moor een geworgde man gevonden Jimmy Burke. Daarmee had juffrouw Warr den schakel, die haar ontbrak. Zoodra ze de kans schoon zag, ging ze naar haar kantoortje en maakte de map leeg. Zóó is 't gegaan, mijnheer Heward, en niet anders. ,,'t Kan zijn dat u gelijk heb, super," zei Guy onwillig. „Maar u bent er niet in geslaagd, mij duidelijk te maken, welk motief zij had om dat stuk weg te nemen." „Een heel verklaarbaar motief, mijnheer He ward." Quild lachte zachtjes. „Een uitstekend zelfs. Want wat u nog niet weet en waar ik in Langport achter gekomen ben juffrouw Warr is in werkelijkheid Dorothy Whitaker, de zuster van Godfrey!" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3