R00DE*STER 4 MARKIEZAATSFEESTEN TE BERGEN-OP-ZOOM Een rol KING. Een rol gezondheid Kerkelijk leven MGR. B. HILHORST C.S.Sp. De weerstoestand ZATERDAG 4 JUNI 1938 Plechtige herdenkingszitting in de groote kerk Missie en honden belasting ST. BONIFATIUS EN DOKKUM Het conflict in de harïngvisscherij Visschers verwerpen het arbitragevoor stel De Nationale bedevaart op Maandag 25 Juli VERTRAAGD VERTREK VAN DE OEHOE Mankement aan de olieleiding 6, 10, 13 ct. per half ons. R.K. Universiteit DE ZAAK-OSS Het beroep der brigade op het Ambtenarengerecht KRANIGE REDDING Dame uit in het water gereden auto bevrijd OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 JONGEN VERDRONKEN ZEVENDE NED. RECLAME CONGRES BRAND IN BAKKERIJ NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES EEN GEHEIME ZENDER OPGESPOORD KING is goed voor iedereen, ledereen lust graag KING. Elke dag KING Elke dag FIT! FIRMA TONNEMA Cie. FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT SNEEK Automatische overweg beveiliging Hoe het snelverkeer reageert op het gevaarsein bij Steenwijk NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN In het afgeloopen jaar werd aan velen hulp verleend „Vliegende Hollander'1 boven de tropenzee Gemeenschappelijke dienst van K.N.I.L.M. en K.L.M. op Australië Temmer door leeuw aangevallen Groote consternatie in circus te Nijmegen NACHTELIJKE BRAND TE MEEDEN Groote boerderij in asch gelegd DE HEIDEBRAND OP DE HOOGE VELUWE Schade valt erg mee BRAND OP HUIZE ASSISIË TE UDENHOUT Boerderij te Twello afgebrand NOBEL 8 CT Uit de Missie teruggekeerd RETRAITEHUIS BERGEN N. H. Biggenmerken GROOTE KANS OP GOED WEER Rooster der retraiten juni Een tijd van voorspoed is op komst Tenminste als wij Henry Ford mogen gelooven Moeders, laat deze week de Uwen bidden en offeren i voor onze Koloniale Missies Heden zijn alhier de groote feesten begon nen in verband met het 650-jarig bestaan van het markiezaat Bergen-op-Zoom. In de ochtenduren vond een officieele bijeen komst plaats op het stadhuis te Bergen-op- £oom. Hes middags is een plechtige herdenkingszit ting in de groote kerk op de Markt gehouden, V'aarbij vele autoriteiten aanwezig waren. He bijeenkomst werd geopend met een woord van welkom door den voorzitter van het uit voerend comité voor de herdenking, mr. J. A. I1- M. van Hasselt, waarbij hij zich in het bij zonder richtte tot den minister van Defensie, tien heer J. J. C. van Dijk, die den raad van ministers vertegenwoordigde en tot den commis saris der Koningin in de provincie Noord-Bra bant, jhr. Mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel. °P voorstel van mr. van Hasselt werd beslo ten een telegram van hulde en eerbied aan H. de Koningin te zenden. Vervolgens zongen de aanwezigen onder bege leiding van orgelspel het Wilhelmus. Voortgaande herinnerde spr. aan den mijlpaal, die heden bereikt is. Wanneer wij den blik tot een Vl?r verleden terug laten gaan zien wij, dat of schoon geluk en tegenspoed ons deel waren, wij door en met de hulp van Hem, van Wien alles hitgaat en weer tot Hem komt, toch konden be- reiken wat wij zijn, hetgeen ons vervult met een diep gevoel van warme dankbaarheid. De herden king van het verleden der heerlijkheid Bergen- cP-Zoom zal de saamhoorigheid onzer gemeen schap ten goede komen. Maar zij doet ook in °ns opwellen een gevoel van innige dankbaar- beid om hetgeen wij in dezen tijd van econo mische ebbe nog zijn en mede door de kennis van onze geschiedenis wetend, dat na elke ebbe sh-eeds de vloed komt, is het passend, dat gevoel Jan dankbaarheid voor allen tot uiting te bren gén door een door de omstandigheden gebillijkte' matige feestviering. Nadat het „Wilt heden nu treden" ten ge- hoore was gebracht werd het woord verleend san dr. Anton van Duinkerken voor het uit spreken van zijn feestrede, die hij getiteld had: ..De Bergenaar in de geschiedenis". Na deze toespraak hief het zangkoor der Ned. Herv. gemeente het „Merck toch hoe sterck" aan. De voorzitter sprak een slotwoord, waarin hij zijn erkentelijkheid uitte jegens allen, die hun steun en medewerking verleenden bij de voor bereiding der feestelijkheden. Speciaal bracht spr. dank aan de bestuurders van de gemeente Antwerpen en van die gemeenten, welke, vroeger behoorende tot de heerlijkheid Bergen-op-Zoom, wans mede zijn gelegen in het koninkrijk Bel- Em, voor hun spontaan verleende medewerking, me een bevestiging vormt van de goede onder- nnge verstandhouding. Tenslotte overhandigde spr. een eere-exem- P.aar van het programmaboek aan den minister, c!en commissaris der Koningin en aan den bur gemeester van Bergen-op-Zoom, waarmede hij markiezaatsfeesten geopend verklaarde. mede zien optrekken naar Dokkum. Zij hooren 'n voorbeeld te zijn Op één dag heen en terug naar Dokkum Onze trein vertrekt uit Amsterdam en Utrecht en stopt te Bussum, Hilversum, Baarn, Amers foort en Zwolle, zoodat de pelgrims aldaar hun bedevaart kunnen aanvangen. Gaat u mede? Geef u op persoonlijk, schriftelijk of telefo nisch aan de Sint Augustinusparochie in de Rozenstraat 1 te Utrecht; Amersfoort; kape laan B. Veltman; Zwolle: kapelaan Hutjes; te Amsterdam bij pastorie van de St. Bonifa- tiuskerk; Hilversum: kapelaan Metz, pastorie Vituskerk; Bussum: pastoor Alfrink; Baarn: pastoor v. Okkeraar. Voor juiste prijzen zie affiche in de kerken. Een vreemde combinatie, zult u zeggen doch waarom? Brengt men tegenwoordig de bJissie niet in verband met alles, zelfs met sport. en vermaak? En het is van harte toe te lUichen, dat men alles dienstbaar wil maken aan de groote zaak, de missie. En er bestaat toch zoo'n treffende, zoo'n toerende overeenkomst tusschen onze trouwe huisvrienden, de hondjes, en de missie: beiden £ten van de kruimels, die vallen van de tafei hunner heeren. Roerend is deze overeenkomst, die ons zou btoeten ontroeren tot in het diepste van ons gemoed. Een feit is het, een verschrikkelijke kerkelijkheid, dat volgens de officieele statis- "eken over 1936 de Katholieken van Nederland J°Qr (je drie pauselijke missiewerken ongeveer hetzelfde bedrag geofferd hebben, als zij be- taald hebben aan hondenbelasting: voor de eerste f 592.000, voor de andere f 536.000. Mijn vriend,' de oud-missionaris Pather J. KiSgen die een speurder is, heeft nog verder Besnord in die statistieken en berekend, dat, hfdien men de totaalopbrengsten vbor de Ne derlandsche bevolking percentsgewijze verdeelt °Vei' het aantal Katholieken, dan hebben die 'h 1936 uitgegeven voor wijn, bier en gedistil- Jcerd f 47.000.000; voor rbokmateriaal f 46.000.000 J'°or snoepgoed f 35.000.000; voor de bioscoop 1 20-000.000. He bid- en offerweek bracht verleden jaar 192.000 op. Wij hebber, dankbaar gejuicht over het mooie wsultaat. Ja, dankbaar, maar zal men het mij kwalijk nemen, als ik daaraan toevoeg, maar hiet voldaan, omdat dit cijfer toch wel zeer ^nri] afsteekt tegen de daarnaa.s't vermelde? Lezer, eer gij het u toegezonden pakje sluit, ?.n in de offerbus gooit, maak eens een verge- hjking tusschen die uitgaven besteed voor ge- h°t en vermaak en onzen steun aan de groot- ®te belangen van Christus. Voor het heil der kielen gaf Hij tot den laatsten druppel van Zijn °ed, ook voor onze ziel. Wat zullen w>j of- eren, niet van ons bloed, maar toch iets, waar Werkelijk volgens den geest der offerweek een ^Hertje aan vast zit? Een bioscoopavond? Een Resch wijn? Welk kruimeltje zal van onze tafel vallen om te voeden Christus, onzen Koning, "ie dorst en hongert naar zielen? H. GEURTJENS, M.S.C. De stemming der stakende haringvisschers over het door den Rijksbemiddelaar, prof. Josephus Jitta, gedane arbitragevoorstel, is Vrijdag gehouden. De bij den Centralen bond van transportarbeiders en den Neder- landschen R.K. bond van transportarbeiders „St. Bonifacius" ingeschreven stakers heb ben schriftelijk gestemd zoowel te Scheve- ningen als te Vlaardingen en Katwijk. De uitslag is, dat zijn uitgebracht 1588 stemmen, waarvan 66 stemmen voor, 1489 stemmen tegen en 33 stemmen van onwaar de en blanco. In verband met dezen uitslag hebben de be sturen der beide bovengenoemde organisaties een schrijven aan den Rijksbemiddelaar gezon den, waarin o.m. wordt gezegd: „Ook onzerzijds wordt de voortzetting van het conflict betreurd. Oplossing achten wij echter slechts mogelijk indien van de zijde der reeders een meer tegemoetkomende houding tegenover de gestelde eischen zal worden betracht, dan tot nu toe het geval is geweest. Pogingen in deze richting zullen wij gaarne met de grootste welwillendheid beoordeelen en ondersteunen" Men verzocht ons plaatsing van het volgen de; Het feest van Sint Bonifatius valt dit jaar op phiksteren. Zooals eens Paulus uit Jeruzalem Weggetrokken is om naar Klein-Azië, Grieken- *khd en Macedonië te gaan prediken, zoo ook W^s Bonifatius uit liefde tot Christus uit zijn Vaderland weggegaan om naar onze landen te Wfnen en de leer van den gekruisigden Chris es aan onze voorvaderen te prediken. Bonifatius werd door God geroepen om als 11 andere apostel te gaan prediken. Hij is onze vader, omdat hij ons gebracht e®H 't kindschap Gods. Ieder kind en ieder groot mensch bezoekt vol bJateit 't graf van zijn vader of moeder, ook Wanneer zij reeds jaren gestorven zijn. Hier ehken groote menschen met liefde terug aan heh goeden raad, dien vader of moeder hun ge- °even heeft, toen ze nog jong waren. Hier bid den we intenser en met grooter vertrouwen °0ronze ouders en voor ons zelf. t Is dezelfde gedachte, die ieder jaar 'n na- l0hale bedevaart organiseert naar Dokkum aar 't graf van Sint Bonifatius. -^amen gaan we vanuit Amsterdam en -hecht op Maandag 25 Juli a.s. om te bidden Sint Bonifatius voor de zege van 't Rijk ai1 Christus in ons geliefde Nederland. We °uden zoo gaarne ook onze intellectueelen Het Indië-vliegtuig Oehoe, dat vanochtend vroeg, bestuurd door gezagvoerder Brinkhuis, van Schiphol vertrok, keerde korten tijd later terug, omdat zich een kleine storing had voor gedaan, die de piloot wilde doen opheffen, al vorens zijn weg te vervolgen. De olieleiding van een der instrumenten was namelijk gesprongen, zoodat de olie onder aan het toestel naar buiten vloeide en door den schroefwind den onderkant van het toestel be- spatte. Het mankement was spoedig verholpen en om kwart voor negen startte de Oehoe opnieuw, om ditmaal vlot zijn weg naar het Oosten te vervolgen. Biljarten met wat goede vrinden, Wie zou dat niet gezellig vinden? En ben je soms niet erg op stoot. Doe maar alsóf en hou je groot. Want zelfs voor wie verliezen gaat Blijft Roode Ster een toeverlaat! NIEMEIJER'S Zeldzaam zacht en licht in de pi Geslaagd voor het candidaatsexamen in de Germaansche taal- en letterkunde (Duitsch) pater G. J. van Nimwegen C.S.S.R. te Nijmegen, en de heer Th. P. Minus te Sittard, Volgens de N. R. Ct. zal de samenstelling van het ambtenarengerecht voor de zaak der Ossche brigade zijn: de vaste voorzitter van het gerecht mr. H. van Haeringen; mr. J. H. Scholten, referen daris bij den Raad van State; mr. H. F. A. Donders, advocaat en procureur te Leiden; gepensionneerd generaal-majoor H. Zeeman en kapitein mr. Schuitemaker te Amersfoort. dat de bovenverdieping totaal uitbrandde. Ook de bovenverdieping van het belendende perceel werd aangetast en brandde gedeeltelijk uit. De gelijkstraatsche gedeelten van beide pan den bleven, evenals de bakkerij, behouden, doch kregen veel waterschade. Beide perceelen waren verzekerd. Toen de echtgenoote van dr. P. uit Sas van Gent Vrijdagmiddag per auto langs het kanaal bij Terneuzen reed, sprong een der banden, waardoor zij de macht over het stuur verloor en in het negen meter diepe kanaal terecht kwam. De auto verdween geheel onder water. De portier van de glasfabriek, die het onge luk had zien gebeuren, waarschuwde een pas- seerenden automobilist, die zich naar de plaats van het ongeluk spoedde. Hij sprong te water, dook en trachtte het portier te openen, wat hem na eenige vergeefsche pogingen gelukte. H;j trok mevrouw ,P. uit den auto en bracht haar aan den kant. De kranige redder was de 20- jarige H. Uiterhoeve uit Sas van Gent. De toestand van mevrouw P. was Vrijdag avond niet ongunstig- De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoeding' voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatu reerd in het tijdvak van 30 Mei tot en met 4 Juni 1938, f 1.10 per 100 kg. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C en f 0.60 per 100 kg. voor voedererwten, door de telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak, zal f 2.30 per 100 kg. bedragen. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat tegen een nader vast te stellen vergoe ding met ingang van 7 Juni a.s. ook groene erwten van de kwaliteitsklasse B door hande laren kunnen worden gedenatureerd. 's-Gravenhage, 3 Juni 1938. Een ruim 9-jarige zoon van P. van Os, wo nende op Eiteren te IJsselstein, is Vrijdagna middag in den IJssel verdronken, nabij de hout schuur van W. Boer. De jongen zat te visschen op een schuit, geladenmet hout, en heeft waarschijnlijk doordat de hengel kwam vast te zitten, pogingen aangewend dezen los te krijgen, hetwelk hem noodlottig is geworden. Hij raakte te water en verdronk. Vrijdagmorgen kwamen de Reclame-Genoot schap-Congressisten om half elf weer in de zaal van het Philips-Ontpanningsgebouw te Eindho ven bijeen, waar zij door den voorzitter Jhr. Dr. J. Mollerus welkom werden geheeten. Vervolgens was het woord aan den Eindho- venschen cineast George Pal die een voordracht hield over de beteekenis van filmreclame. Hier na vertoonde hij enkele van zijn typische pak kende reclamefilms. Tenslotte werd een lunch aangeboden en een bezoek gebracht aan de Philipsfabrieken. Vrijdagavond brak te Assen brand uit in het perceel van den heer J. Stooter, waarin is ge vestigd een bakkerij annex winkel. Spoedig stond de bovenverdieping in lichterlaaie. De brandweer bestreed het vuur met vijf stralen op de waterleiding, doch kon niet verhinderen, Het laat zich thans reeds aanzien, dat de Nationale Bedevaart naar Lourdes, welke zal worden gehouden van 27 Juli t.m. 5 Augustus a-s., voor wat betreft het aantal deelnemers, zoowel pelgrims als zieken, niet ten achter zal blijven bij de Bedevaarten van voorgaande jaren. Het Bureau is druk bezig met het registree- ren van de binnenkomende inschrijvingen. Zieken en pelgrims uit alle deelen van het land zijn reeds geboekt. De gelegenheid om zich op te geven voor deelneming als zieke blijft opengesteld tot 14 Juni a.s., terwijl voor de pelgrims de inschrij ving sluit op 20 Juni a.s., ook om zich op te geven van infirmière en brancardier. Te Dordrecht is Donderdag door den radiocon- tröledienst, in samenwerking met de gemeente politie, een clandestiene zendinrichting in beslag genomen. Tegen den eigenaar is proces-verbaal opgemaakt. De directie der Nederlandsche spoorwegen deelt mede: De bij een onbewaakten overweg te Steenwijk geplaatste automatische waarschuwingsinstalla tie werd op 29 December 1936 in dienst gesteld en is sedert dien onafgebroken zonder storing in bedrijf geweest. Derhalve mag worden aange nomen, dat het wegverkeer thans alleszins be kend is met het tweeledig doel dezer installatie, te weten het opvallend aanduiden van de nade ring' van den overweg (door middel van een wit lichtsein met 45 flikkeringen per minuut) en vooral het aangeven of een trein nadert (door verandering van het witte licht in rood licht met 90 flikkeringen per minuut gepaard met een ge- luidsein). Het kwam ons belangwekkend voor om nog maals te doen nagaan, hoe het snelverkeer op den weg thans op die seinen reageert. De waarneming werd gehouden op drie ach tereenvolgende dagen gedurende het geheele etmaal, waarbij werd aangeteekend a. hoeveel motorvoertuigen stopten, wanneer het roode flikkerlicht de aankomst van een trein aankondigde; b. hoeveel motorvoertuigen zich aan dit ge vaarsein niet stoorden en doorreden. Het resultaat van de waarneming was zeer te leurstellend, te weten: a. er stopten op die dagen resp. 12, 12 en 13 motorvoertuigen voor het getoonde roode flik kerlicht; b. 3, 1 en 3 motorvoertuigen stoorden zich niet. aan het gevaarsein en reden door. Uit het vorenstaande blijkt, dat van de 44 mo torvoertuigen die voor het gevaarsein hadden moeten stoppen, 7 stuks of niet minder dan 16 pet. zich niet aan de opvallend gegeven waar schuwing' stoorden. Het behoeft geen nader betoog, aan welke verregaande zorgeloosheid dezer weggebruikers zich daarmede schuldig hebben gemaakt. Het komt ons wenschelijk voor, dat aan het resultaat van dit onderzoek algemeene bekend heid worde gegeven in de verwachting, dat het publiek zich meer rekenschap zal gaan geven van de groote gevaren, waaraan het zich zelf en anderen blootstelt ingeval van het niet in acht nemen van de gegeven seinen. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat thans een bepaling in het Algemeen regle ment voor den dienst op de spoorwegen is opgenomen, waarbij het rijden over een on bewaakten overweg verboden is, wanneer de nadering van een trein door een sein wordt aangekondigd en de overtreders derhalve ook strafbaar zijn. Ook zij nog opgemerkt, hoe weinig hinder een dergelijke overweg aan het gewone verkeer biedt. Op dezen rijksweg met een vrij belangrijk ver keer behoefden in een tijdsverloop van drie et malen slechts 44 motorvoertuigen gedurende enkele minuten te wachten. Oniangs werd te 's-Gravenhage, onder lei ding van den voorzitter, mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, de jaarvergadering' van den raad van beheer van het Nationaal fonds voor bijzondere nooden gehouden. In deze vergadering, welke voornamelijk diende om de provinciale vertegenwccrdigeis op de hoogte te stellen van de ontwikkeling van den arbeid van het fonds, werd de penning meester, mr. E. E. Menten, gedechargeerd voor zijn beheer. In de statuten van de stichting werd een kleine wijziging gebracht betreffende de aan vulling van den raad van beheer bij het ont staan van vacatures. Als nieuw lid van den raad van beheer werd gekozen de gepension neerd generaal-majoor G. J. D. Bauduin, die vervolgens in de vacature jhr. mr. J. T. M. Smits van Oyen tot lid van het dagelijkscb bestuur werd benoemd. Aan het jaarverslag, door den algemeen, secretaris, mr. H. M. L. H. Sark, uitgebracht, ontleenen wij het volgende: De groeiende populariteit van het fonds deed zijn inkomsten in verhouding tot die. welke sedert de oprichting op 11 Mei 1936 in dat jaar inkwamen, in niet onbelangrijke mate toene men. Had 1936 een totaal bate van f69.046,— te boeken, in 1937 bedroegen de inkomsten f 146.784.—, waarvan aan periodieke giro-over schrijvingen f 66.133. Dat de kosten voor de hulpverleening even eens een groote stijging vertoonden, was uiter aard het gevolg van de meerdere bekendheid, welke het fonds in den lande verwierf, maar ook van de toenemende activiteit van de plaatselijke commissies van samenwerking thans 271 in getal waarvan met lof kon wor den gewaagd. In 1937 verstrekte het fonds in den vorm van aanvullende giften een bedrag van f 166.162.- Deze bijdragen stelden plaatsel-ijke instanties in staat ten behoeve van 1853 gevallen, ook van stille armen, in het geheel f415.624.— uit tc kGGrcn. Hiernaast had saneering' van tal van kleine bedrijven plaats, bij voorbeeld door het in stellen van een betere zakencontröle, door het bevorderen van de verlaging van hypotheek rente, enz. De commissies van samenwerking strekten hunne werkzaamheden uit over een gebied, be woond door 5.375.000 zielen, dus over het groot ste deel van ons land. Met dankbaarheid werd vermeld, dat gemid deld 5450 personen per maand een bearag per giro aan het fonds deden overmaken en de hoop werd uitgesproken, dat dit aantal in 1938 aanmerkelijk zou toenemen, aangezien de be hoefte aan het lenigen van soms schrijnende nooden onder de nieuwe en stille armen, kleine zelfstandigen en middenstanders steeds duide lijker is gebleken. In dit verband zij het giro nummer van het Natfbnaal fonds voor bij zondere nooden: Den Haag 272727, hier nog eens vermeld-. BATAVIA, 4 Juni. (Aneta). De proef vlucht van de K. N. I. L. M. naar Austra lië zal worden gehouden 12 Juni. Nadat de luchtlijn op Australië gedurende drie maan den alleen door de K. N. I. L. M. zal zijn gevlogen, begint van 1 October af een ge meenschappelijke dienst van de K. N. I. L. M. en K. L. M. onder den naam van „De Vliegende Hollander". Beide luchtvaart maatschappijen zullen dan ieder per week een vlucht maken op de basis, dat iedere maatschappij haar eigen kosten betaalt en de inkomsten buiten Ned.-Indië gelijkelijk worden verdeeld. Tijdens de slotvoorstelling van het Fransche circus Bouglione heeft zich Vrijdagavond te Nij megen een schokkend voorval voorgedaan. Een der directeuren, de heer William Boug lione, zou een dressuurnummer met leeuwen ge ven. Een der leeuwen verkeerde reeds bij den aanvang in een nerveuze stemming. Plotseling viel het dier den temmer aan en verwondde den man met zijn klauwen zwaar aan het hoofd. Onmiddellijk schoot een van de broers van den heer Bouglione te hulp en dezen mocht het met veel moeite gelukken, den hevig bloedenden temmer te ontzetten. De leeuw was intusschen zóó woest geworden, dat het dier met revolver schoten moest worden gedood. De temmer is in bewusteloozen toestand naar het Wilhelminaziekenhuis overgebracht, waar operatief moest worden ingegrepen. Zijn toe stand was Vrijdagavond niet zonder gevaar. Natuurlijk veroorzaakte deze gebeurtenis in het overvolle circus groote consternatie. Ver scheidene menschen verlieten de tent, doch toen de rust eenigszins was teruggekeerd, werd de voorstelling voortgezet. Hedennacht om vier uur is een felle brand uitgebroken in de groote boerderij van den heer G. Sijpkens te Meeden onder Veendam die zelf op een buitenlandsche reis is. De brand werd door de dienstbode ontdekt, die onmiddellijk de bewoner^ waarschuwde. Allen moesten zich in nachtgewaad in veiligheid stel len. Wegens gebrek aan water viel aan blusschen niet te denken,,zoodat de kapitale boerderij plus aangrenzende schuur een prooi der vlammen zijn geworden. Van den inboedel kon slechts weinig worden gered. Een groote partij koren is door het vuur verwoest. De oorzaak moet worden toegeschreven aan kortsluiting'. De schade wordt door verzekering gedekt. De burgemeester was op het terrein van den brand aanwezig. De marechaussee stelt een onderzoek in. Men deelt ons nader mede, dat de brand, welke Vrijdag tijdens een hevig onweer boven Otterlo en omgeving heeft gewoed in een heide veld van het Nationaal Park „De Hooge Ve- luwe", niet meer dan 25 H.A. oude heide verloren heeft doen gaan. Het vuur teisterde een der deelen van het park, waar nimmer bezoekers komen, zoodat dit verlies voor het Nationaal Park niet zoo belangrijk is. Vrijdag heeft brand gewoed in een groote schuur van het landbouwbedrijf van „Huize Assisië", gelegen aan den Bosscheweg onder de gemeente Udenhout. De schuur, een aangrenzende varkensstal en een groote partij hooi werden een prooi dei vlammen. Toen de brand uitbrak waren de patiënten juist aan tafel. Zij hielden zich ech ter rustig. In den afgeloopen nacht om twaalf uur is brand ontstaan in de boerderij, bewoond door de familie L. Bruins te Twello. De brand greep zeer snel om zich heen, zoodat de bewoners zich in allerijl in veiligheid moes ten stellen. De boerderij en de inboedel gingen geheel verloren. Drie varkens, een kalf en zestig kippen kwamen in de vlammen om. Men weet nog niet, hoe de brand is ontstaan. De schade, die ongeveer zesduizend gulden be draagt, wordt door verzekering' gedekt. Na een verblijf van vier jaren in het Missie gebied Bagamoyo (Eng. Oost-Afrika)arriveer de heden te Antwerpen met het ss. „Jagers fontein" Z.H. Exc. Mgr. Bern. Hilhorst, tit.- bisschop van Metellopolis, Apostolisch Vicaris van Bagamoyo. Ter verwelkoming was o.a. aanwezig de HoogEerw. Pater Dr. L. Vogel, Provinciaal. De Bisschop is aanstonds doorgereisd naar zijn familie te Amsterdam. Hij zal eenige maan den in Europa verblijven ter bijwoning van het Generaal-Kapitel der Congregatie van den H. Geest en om in ons land en elders de belangen van zijn Vicariaat te behartigen. Van 16 tot 21 Mei zijn aangebracht 44.692 (v. j. 45.696) biggenmerken. Van de toekenning van dit jaar zijn tot 21 Mei gebruikt 564.001 (v. j. 603.968) biggen merken. Voor een juiste beoordeeling diene, dat van 1 Januari tot genoemden datum i'n totaal zijn gemerkt 826.620 biggen, welk aantal voor het zelfde tijdvak van vorig jaar 754.107 bedroeg. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut in De Bilt deelt mede, dat voor den eersten Pink sterdag bij Zuidwestelijken wind vrij zonnig weer mag worden verwacht, met nog eenige stijging van temperatuur. Voor den tweeden Pinksterdag blijft de situatie nog onveranderd. Dinsdag 1417 Gehuwde Dames; gereser veerd, 10, Zaterdag 1821 Voortrekkers; verg. 6.50. Dinsdag 2124 Politiebond; St. Michaël, verg. 6.50. Dinsdag 28—1 Juli. Gehuwde Dames; Den Helder, A'dam (St. Rita), Volt., verg. 10, JULI Zaterdag 2—5 Meisjes boven 17 jaar; verg. 6.50. Dinsdag 58 Gehuwde dames; Amsterdam (H. M. Magd.), Alkmaar (St. Laurentius) e.a. pl., verg. 6.50. Zaterdag 912 St. Jos. Gezellen; Haarlem (III), A'dam (IV), verg. 6.50. Dinsdag 1215 Dames; A'dam (St. Ignatius- cl.)Volt., verg. 6.50. Zaterdag 1619 Mannen; St. Ger. retraite Ver. (Den Haag) e.a., verg. 6.50. Dinsdag 1922 Meisjes boven 17 jaar; Haar lem (O.L. Vr. v. d. Roz.) e.a., verg. 6.50. Zaterdag 2326 Mannen; A'dam (St. Igna- tiuscl. I) e.a. 6.50. Donderdag 28—31 St. Chrystoffel; Haarlem, Alkmaar e.a. pl., verg. 8.50. Zondag 31—3 Aug. Meisjes boven 17 jaar; Amsterdam (H. M. Magd.) e.a., verg. 6.50. AUGUSTUS Woensdag 36 St. Joz. Gez. Haarlem e.a., verg. 6.50. Zaterdag 69 St. Jos. Gezellen; A'dam (8) e.a., verg. 6.50. Dinsdag 912 Ongehuwde dames Midden stand; 10, Zaterdag 13—16 Jongemannen; A'dam (St. Alph. club, St. Jos. club) e.a., verg. 6.50. Dinsdag 16—19 Ongehuwde dames; verg. 6.50. Zaterdag 20—23 Mannen; A'dam (St. Igna- tiuscl. II) e.a., 6.50. Dinsdag 23—26 Congreganisten Meisjes; Den Helder e.a. pl., verg. 6.50. Zaterdag 27—30 Heeren; A'dam (St. Rita) e.a., verg. 8.50. Dinsdag 302 Sept. Gehuwde dames; Haar lem (St. Bavo) e.a. pl., verg. 6.50. „Wij gaan een tijdperk van voorspoed en geluk tegemoet, grooter, dan Wij ooit ge kend hebben," verklaarde Henry Ford in een interview met den correspondent van Reu ter te Detroit. „Geen enkele van de jongste gebeurtenissen kan mijn overtuiging hieromtrent aan het wan kelen brengen. De redding zal komen door de „terug naar het land"-beweging." Met uitzondering van Mr. J. P. Morgan, die volgens Ford „het constructieve element van Wallstreet" vertegenwoordigde, critiseerde hij „zekere financieele belangensferen", die niets liever zouden willen dan een nieuwen oorlog. „Als deze financiers hun gang konden gaan, zouden wij nu in een oorlog' zitten. Zij verlan gen oorlog', omdat zij geld weten te slaan uit deze conflicten." Ford verklaarde, dat hij een nieuwen tractor voor den landbouw tegen lagen prijs gaat ver vaardigen. „De laatste twaalf maanden heb ik harder op dezen tractor gewerkt, dan op eenie ander ding in mijn leven," zoo eindigde hij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5