Spaansche bommen geworpen op Fransch gebied Ook opstanden in Cadix en Malaga 1500 dooden en gewonden bij luchtraids op Kanton Christus' kruis en de jeugd Het nieuws van heden ,SINT PETRUS" DIJJERS DE PYRENEEËN-GRENS GESCHONDEN DE CENSUUR IS ZEER STRENG BOMMEN GEWORPEN OP DRUKKE STRATEN PANTSERSCHEPEN VAN 45.006 TON DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering - Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DINSDAG 7 JUNI 1938 - AVONDBLAD HOTEL - CAFE - RESTAURANT Uw lunch wordt ook op het terras geserveerd Tot tweemaal verschenen vlieg tuigen zonder herkennings- teekens boven Fransch grondgebied Scherpe maatregelen genomen Daladier ter plaatse Honderd predikanten weigeren den eed Streeft Berlijn naar ontspanning met de Belijdeniskerk? Herderlijk schrijven der Duitsche Bisschoppen in verband met den a.s. Belijdenisdag Het Weer H 1 3Juni V.M. H Spaansche en Italiaansche officie ren zouden zijn slaags geraakt op den dag van hun „solidariteit" Tal van plaatsen werden gebombardeerd In totaal zijn te Kanton thans 5000 dooden door bombar dementen gevallen Nieuwe tactiek der Chineezen Kaifeng gevallen Treurig einde van een bruiloft Twintig personen bij bliksem inslag gedood Een droeve lijst Cedillo nog juist ontsnapt Bij een aanval op zijn hoofdkwartier Nieuwe limiet vastgesteld in Britsch- Amerikaansch verdrag Frankrijk wacht op het continent Fransche socialisten btfeen 64e JA ARC ANC No. 21209 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN KUNSTMATIGE AARDBEVING MALIEBAAN 50 UTRECHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Buitenhof Telefoon 117375 Den Haag OP VASTENDAGEN SPECIALE SCHOTELS - MAGER MENU TOULOUSE, 7 Juni (Havas). Spaan sche vliegtuigen van onbekende herkomst zijn in militaire formatie tweemaal, Zon dag'- en Maandagmorgen, over de Fransche Pyreneeën-grens gevlogen en hebben op Fransch grondgebied bommen geworpen, die geen schade aanrichtten. Zondagmorgen hebben negen vliegtuigen van onbekende nationaliteit boven het grensgebied bij Ax-les-Thermes gevlogen, tusschen zes en 6cht uur des ochtends. De vliegtuigen waren grijs geschilderd, en vlogen op een hoogte van ongeveer duizend ureter in formaties van drie. Tusschen Ax-Les- Thermes en Orgeix lieten zij een tiental bom men vallen. Personen werden niet getroffen, doch de hoogspanningsleiding bij Orlu, welke tie spoorlijn over de Pyreneeën voedt, werd vernield. Maandagmorgen om acht minuten over elven vlogen wederom vliegtuigen van onbekende na tionaliteit 2000 Meter boven Fransch Cerdagne, eh vandaar tot boven het Fransche dorp Os- seja, dat op 4 K.M. van Bourg Madame is ge- legen. Het Fransche Luchtafweergeschut kwam direct in actie. Er ontstond een zekere wan orde bij de vliegers, die in groepen van drie bijeen waren. Zy hebben geen enkele bom uitgeworpen en keerden terug in de rich ting van Barcelona. De Spaansche batterijen van Puigcerda vuurden daarop een honderdtal kanonscho ten af. De Fransche luchtafweer van Nahuja vuurde Waarschuwingsschoten af en de post van Tourniquet schoot een rooden vuurpijl de lucht In. Volgens verklaringen van verscheidene ge tuigen waren de vliegtuigen, die het dorp Or- geix hebben bestookt, driemotorige vliegtuigen Van grijze kleur, zonder herkenningsteekens. In verband hiermede merkt men op, dat de hevel slechts het besneeuwde deel der bergen bedekte, en dat hooger geen hinder van mist kon bestaan. De toestellen schenen trouwens donder aarzelen den loop van de rivier te vol gen, en toen zij terugkeerden, volgden zij pre cies "denzelfden weg als toen zij kwamen. De Fransche minister-president Daladier heeft de noodige instructies gegeven, opdat de Spaansche grens voortaan door de Fran sche luchtmacht zal worden beschermd. Deze heeft opdracht gekregen jacht te maken op alle vliegtuigen, die Fransch ge bied in de buurt van de Pyreneeën zouden bedreigen, ongeacht hun nationaliteit. Een contingent infanterie is te Tarbes scheep gegaan naar Pamiers, om de bewaking der grens te verzekeren. Minister Daladier is Maandagmiddag op het militaire vliegveld Francazal aangekomen. Na de troepen geïnspecteerd te hebben begaf de minister zich met zijn medewerkers naar Foix en Ax-Les-Thermes, vanwaar hij naar Perpig- nan gaat. Te Ax-les-Thermes stelde Daladier persoon lijk ter plaatse een onderzoek in en besprak met de militaire plaatselijke autoriteiten de maatregelen, die geschikt zijn om een herha ling van dergelijke incidenten te voorkomen. De senator van Ariège, Laffont, heeft den minister-president verzocht een interpellatie te mogen houden over het bombardement en over d.e maatregelen, welke de regeering denkt te nemen om een einde te maken aan dergelijke incidenten, welke een gevaar voor den vrede vormen. Radio-naeional heeft een officieele mededee- ling van den generalen staf van Franco omge roepen, waarin met betrekking tot het bom bardement op Fransch gebied verklaard wordt, dat de vliegtuigen der rechtschen de Spaansch —Fransche grens niet zijn genaderd, en dat al le operaties, waaraan rechtsche vliegtuigen hebben deelgenomen, zich hebben voorgedaan op meer dan 100 K.M. van de grens. Het be treft hier, zoo wordt verklaard, een nieuwe manoeuvre der marxistenleiders. BERLIJN, 7 Juni (Havas) v Bijna honderd predikanten zouden geweigerd hebben te vol doen aan den eisch voor 31 Mei den eed op Hitler af te leggen. Het gerucht gaat, dat hun nog geen uitstel is verleend. In Mecklenburg zijn drie leden van de sy node der Evangelische kerk afgezet, doch men weet niet zeker of deze maatregel genomen is in verband met hun weigering den eed af te leggen. Men heeft op het oogenblik den indruk, dat de nationaal-socialistische autoriteiten streven naar ontspanning met de belijdeniskerk. Op Pinksterzondag is in verband met den Zondag a.s. te houden belijdenisdag der Duitsche Katholieke jeugd op last van de Duitsche Bisschoppen in alle kerken en kapellen een herderlijk schrijven voorgele zen, dat handelt over het Kruis van Chris tus. Z. H. Exc. Mgr. Graaf von Galen, Bisschop Van Muenster, zegt in dat schrijven o.m.: Onze vaderen erkenden in Christus hun ge- kruisten Heiland. Zij geloofden in Christus' Kruis, dat zij als overwinningsteeken ten eeu wigen leven aanvaardden. Zij plaatsten het in tilt besef als een zegeteeken op hunne kerken en gebouwen en op hunne begraafplaatsen, zij heten het aanbrengen in de raadzalen hun- tier steden en gaven het een eereplaats op open bare pleinen en wegen. Ook wij zien in het Kruis het onderpand der toekomstige heerlijkheid; het Kruis is onze hoop. Daarom geven wij het de eereplaats in onze huiskamers, in onze werkplaatsen, in onze schoolgebouwen en in onze zieken kamers. In het teeken van Christus' Kruis belijden wij als Christenen ons geloof. Wie het Kruis verwerpt, loochent Chris tus den Gekruisigde; dien is het recht ont nomen zich nog langer Christen te noemen. Daarom vereenigen wij ons zooals onze voor ouders dit deden, die ons onze kathedralen en kerken schonken, steeds weer rondom het of feraltaar van het Nieuwe Verbond, vereenigen Wij ons met Christus in de H. Communie en in Kem zijn wij vereenigd als broeders. Daarom kunnen noch willen wij afstand doen van den Christelijken Zondag, die im mers zijn middelpunt en hoogtepunt vindt in het gezamenlijk bijwonen der H. Mis. Katholieke jeugd, zoo gaat Mgr. von Galen dan verder: Wy erkennen nu en altijd in Chris- tlls den Gekruisigde onzen Verlosser, al moge °ok de leer van Christus' Kruis als eens ten tijde der heilige martelaren „voor de Joden "n erSernis, en voor de heidenen een dwaasheid" 2Ün. Voor ons, Christenen, blijft het Kruis van ^bristus het geheiligde teeken onzer verlos- ,ln8, de standaard van moreele grootheid en racht, in wiens schaduw wij leven en willen VERWACHTING: Zwakke tot matigen Zuidelijke tot Zuidwestelijken wind, ge- deeltelyk bewolkt, weinig of geen regen, iets koeler. Hoogste barometerstand: 769.5 te Bres- lau. Laagste barometerstand: 744.9 tc Wiek j| (Schotland) Zon op 4.42 - onder 9.16 - Licht op 9.46 Maan op nam. 3.42 onder v.m. 1.46 ^iiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiuiiiiiiiiiiniiiiiiimmïn leven, in wiens omhelzing wij hopen te ster ven, dat we op ons graf hopen te zien staan als den verkondiger van ons Geloof in Christus, als den getuige van onze tot het eeuwige licht en leven gekeerde hoop. Dat moet dit jaar het motief en de inhoud zyn van uw eed van trouw op den a.s. be lijdenisdag der Katholieke jeuéd. De Bisschop van Trier vermaant de jeugd o.m. als volgt: „Uw Bisschop wil, dat gij het leven hebt van het Kruis en dat gij het in overvloed hebt. In de oogen der wereld is het, evenals in andere tijden, een teeken van smaad, en al len, die Christus belijden en navolgen, moeten er zich van bewust zijn en op voorbereid, dat ook zij de verachting van „het volk" en de „bespotting der menschen" zullen ontmoeten. Juist in onze dagen treedt die waarheid weer meer en meer op den voorgrond, zooals daar sinds 2000 jaar niets aan is veranderd. Christus zal u beproeven of gij de kracht be zit en bereid zijt de beproeving te doorstaan het Kruis des Heeren te dragen. Dat moeten wij weer leeren. Katholieke jeugd: Uw Bisschop wil gemeen schappelijk met u Christus Kruis in de handen nemen en het den volke toonen, uit dat volk, waaruit gij zijt voortgekomen, dat volk, dat wij beminnen, dat wij willen dienen, maar voor welks heil wij mede verantwoordelijk zijn. Mgr. Gröber, de Aartsbisschop van Freiburg schrijft; „Er is geen twijfel mogelijk: rond het Kruis is een strijd ontbrand, erger dan ooit tevoren. Velen willen het niet meer erkennen als een heilig teeken en werktuig der Verlossing, en als een zinnebeeldige uiting van het Christe lijke Geloof der Duitschers. Zij schamen zich zelfs voor het Kruis en ergeren zich erover. Zij meenen hun eigen leven en het leven van het geheele Duitsche volk meer te kunnen be vorderen door het zinnebeeld van het Christe lijk Geloof uit te rukken, of het nu aan den rand van bosschen en wegen staat, of het de kerken en bergen kroont, of het de huiskamers en schoollokalen siert, of de harten der men schen kenmerkt als het eigendom van Chris tus. Daarom wordt nu tot alle christenen een op roep gericht, om op te komen voor het Kruis, hetzij jong of oud, man of vrouw, teneinde het heil van het Kruis voor ons volk ook voor de toekomst te behouden." Z.Exc. Minister Prof. Mr. C. P. M. Romme heeft Zaterdag het nieuioe gebouw der Blindengeleidehondenschool aan den Middenweg te Amsterdam officieel ge opend. Minister Romme bekijkt een der geleidehonden GIBRALTAR, 7 Juni. (Havas.) Te Gi braltar zijn hardnekkige geruchten in om loop, dat de poging te Sevilla een opstan dige beweging te ontketenen, weerklank zou hebben gevonden in de garnizoenen van Ca dix en Malaga. De censuur is evénwel zeer streng en de moei lijkheden, welke men ondervindt om zich van Gibraltar naar het rechtsche Spanje te bege ven, hebben tot nu toe nog niet de mogelijk heid gegeven van gezaghebbende zijde bevesti ging dezer geruchten te verkrijgen. Uit La Linea komende reizigers zijn uiterst terughoudend, en men kan van hen geen enkele uiteenzetting verkrijgen. Men heeft gesproken over terechtstellingen te La Linea na de ontdekking van vlugschriften tegen generaal Franco. Het is evenmin mogelijk bevestiging te krij gen over de juistheid der geruchten inzake deze terechtstellingen. Uit goede bron werd vernomen, dat generaal Queipo de Llano zich Zaterdag te San Sebastian heeft opgehouden in gezelschap van generaal Moscardo. Queipo de Llano is daarop naar Bur gas en van daar naar Sevilla vertrokken. Men meent te weten, dat de incidenten, die zich op verscheidene .plaatsen in. het door Franco bezette gebied en met name te Malaga en Saragossa hebben voorgedaan, tijdens de feestelijkheden voor de Italiaansch-Spaansche solidariteit en de Italiaansch-Spaansche betrek kingen, een belangrijk punt van beraadslaging te Burgos hebben uitgemaakt. Met name verneemt men over deze inci denten, dat Italiaansche en Spaansche of ficieren op dezen dag der „Italiaansch- Spaansche solidariteit" slaags zijn geraakt. Er zouden' zelfs schoten zijn gelost, terwijl verscheidene Spaansche officieren zouden zijn gearresteerd. Men verklaart, dat Franco en de leden der legerleiding het er over eens waren, dat de in cidenten, die zich hebben voorgedaan, van geen beteekenis zijn voor wat betreft de betrekkin gen van het rechtsche Spanje met Italië en ook met Duitschland. men weet nog niet hoeveel slachtoffers hier zyn gevallen. Te Alicante zijn Zondag bij een bombarde ment 21 huizen vernield. Nog steeds is men doende de slachtoffers uit de puinen te zoeken. Tot nu toe telt men 29 dooden en meer dan vijftig gewonden. In de voorstad Cantaranas werden 22 huizen vernield. De bewoners konden zich redden, met uitzondering van een uit zeven personen be staande familie. Alle zeven personen werden gedood. De rechtsche luchtstrijdkrachten hebben Zon dag' verder de stad Sagunto twee maal ge bombardeerd. Ook heeft dc luchtmacht der rechtschen Maandagochtend dorpen gebombardeerd in de provincies Teruel en Castellon. In de buurt van Segaorbe zijn veertien dooden te betreuren, ter wijl 32 personen gewond werden. Te Mora, De- rubielos en Albocacer zijn tal Van huizen ver nield. Van af de vroege ochtenduren hebben de rechtschen Maandag de hoofdstad bestookt. De granaten kwamen met regelmatige tusschen- poozen neer in de wijken van het centrum. Bij een luchtaanval der vliegtuigen van Franco op Valencia werd een Britsch stoom schip door bommen getroffen. Men gelooft, dat het de „Saint Winifred" is. Vijf leden der bemanning zijn om het leven gekomen en verscheidene gewond. De „Saint Winifred" is ook een dag of veer tien geleden te Alicante gebombardeerd. Om vier uur Maandagmiddag waren er in het geheel 15 dooden en ongeveer honderd ge wonden te Valencia. KANTON, 7 Juni. (Havas). Vier raids zijn in de afgeloopen dagen op Kanton gepleegd door veertig Japan- sche vliegtuigen. Een officieel bericht meldt, dat er 1500 dooden en ernstig gewonden gevallen zijn. De lijken lig gen op een rij, die verscheidene hon derden meters lang is, uitgestrekt. De wijken, waar de grootste verwoestingen zijn aangericht, zijn die der Tai Hong- en Wing Hbng-straten, waar een gaanderij is in gestort en verscheidene honderden Chineezen werden bedolven. Drie projectielen troffen het Fransche zie kenhuis „Paul Doumer" in de Chineesche stad. Twee paviljoens werden vernield. In het zie kenhuis lagen twintig Fransche soldaten. De lokalen van het Roode Kruis werden ge troffen, waar 50 slachtoffers vielen. De scnade aan het laboratorium beloopt 3 millioen Chi neesche dollars. Voorts vielen bommen in de zeer vol ar ij kc buurt van Sampoen, langs de rivier. De Britsche consul-generaal heeft bij den Japanschen consul-generaal te Hongkong geprotesteerd tegen de voortdurende vluch- ten van Japansche militaire toestellen bo ven de buitenlandsche concessie van Sja- mien. Het protest is van Hongkong naar Japan doorgezonden. Men gelooft, dat bij de luchtaanvallen meer dan honderd bommen van groote ontploffings kracht zyn uitgeworpen. Den gehéêlen dag wer den uit het puin der ingestorte gebouwen en huizen dooden en gewonden te voorschijn ge bracht. Men raamt het totaal aantal dooden dat veroorzaakt is door de bombardementen op Kanton van de laatste negen dagen op on geveer vijf duizend. Naar verluidt overweegt men thans een vei ligheidszone voor niet-strijders in te stellen. De Japansche woordvoerder gelooft, dat een der gelijk voorstel te Tokio in welwillende over weging zou worden genomen. Met het oog op de aanvallen op Kanton, waarbij zeer veel burgers werden gedood of gewond, heeft de Chineesche regeering besloten de niet-strijders uit Hankau te evacueeren. Buitenlanders richten schuilplaatsen in in niet-Chineesche panden. Zondagmorgen hebben de Japanners Kai feng bezet. Terwijl sterke Chineesche eenheden den Ja panschen opmarsch naar Tsjengtsjau trachten te stuiten, is het gros der Chineeschen hoepen, naai- men meent te weten, naar een "ieuwe ver dedigingslinie, die twee maanden geleden is aangelegd, teruggetrokken. Het gebied tusschen Kaifeng' en Tsjengtsjau staat thans onder wa ter, als gevolg van de schade, die aan de dij ken van de Gele Rivier is toegebracht. Het door de Japanners verspreidt gerucht, dat de Chineesche nationale regeering binnen kort van Tsjoengking naar Koenming zaJ wor den overgeplaatst, wordt door gezaghebbende Chineesche kringen tegengesproken. Van betrouwbare zijde wordt te Tokio bericht ontvangen, aldus het Japansche telegraafschap Domei, dat een negen artikelen omvattend ge heim accoord tot stand is gekomen tusschen China en de Sovjet-Unie. Tsjang Kai Sjek is gereed gekomen net de voorbereiding van de nieuwe verdedigingsplan nen, die, naar van gezaghebbende zijde te Han kau wordt verklaard, reeds door de Chineesche strijdkrachten worden ten uitvoer gelegd Het verluidt, dat deze nieuwe plannen geheel ge baseerd zijn op het standpunt, dat net Chinee sche leger de grootst mogelijke tactische voor- deelen moet nastreven en geen acht moet wor den geslagen op gevoels-factoren, zooals de ver dediging van belangrijke of bekende steden Op grond van de nieuwe plannen zullen de Chineezen stand houden in de streken waar de gemechaniseerde Japansche eenheden niet in staat zijn de linies te overschrijden en daar, waar het Chineesche leger op de best*' wijze gebruik kan maken van tactische oewemngen. Tsjang Kai Sjek heeft bij zijn jongste in spectie verklaard het noodzakelijk te achten, dat de gereorganiseerde Chineesche legers té Tsjengtsjau ten minste zoo lang standhouden als zij dat te Soetsjau hebben gedaan. MANILLA, ,7 Juni (Havas*Te Malamed, een dorp in de provincie La Union, is de blik sem geslagen in een huis, waar een bruiloft werd gevierd- Twintig personen werden gedood en verscheidenen gewond. De rechtsche luchtmacht heeft Vall Deuxo gebombardeerd. Hierbü werden vijf personen gedood en twee gewond. Vervol gens werd Alcubia Deyei gebombardeerd; MEXICO, 7 Juni. Troepen der federale Mexl- caansche regeering hebben een aanval gedaan op het hoofdkwartier van generaal Cedillo ZU maakten verscheidene gevangenen, doch staag den er niet in Cedillo in handen te krijgen, die nog juist wist te ontsnappen. WASHINGTON, 7 Juni. (Havas). Het Amerikaansche Departement van Buiten landsche Zaken zal eerlang bekend maken, dat Zaterdag te Londen een overeenkomst is tot stand gekomen inzake de nieuwe grens voor de tonnenmaat van pantsersche pen en het kaliber van scheepskanonnen. Groot Brittannië en de Vereenigde Staten stemmen in met een grens van 45.000 ton en met 16-duims-geschut. Frankrijk zou de tonnenmaat van 35.000 ton handhaven, zoolang de Europeesche landen, met uitzondering van Engeland, deze grens zullen eerbiedigen. De „Yorkshire Post" meent dat Engeland voor het oogenblik geen plannen heeft tot die limiet te gaan. De waterverplaatsing vaD de beide bodems, die dit jaar op stapel gezet zijn, zal varieeren tusschen 35 en 45 duizend ton. Duitschland, Rusland en Polen, waarmede Engeland verdragen heeft gesloten, zijn in ken nis gesteld van het nieuwe Britsch-Amerikaan- sche accoord. ROYAN, 7 Juni. (Havas). Op het congres der Fransche socialisten heeft oud-minister Spi- nasse, sprekende over het gebrek aan evenwicht in de lasten des lands en zijn inkomsten, ver klaard, dat de eenige oplossing is; vermeerde ring van het volume der productie. Bracke veroordeelde de meeste daden der re- geering-Daladier, doch hij was* van meening, dat de parlementsfractie de keuze moet wor den gelaten van het oogenblik, waarop de op positie tot uiting moet worden gebracht. Vincent Auriol deelde vervolgens mede dat Léon Blum heden een rede zal houden. De ver gadering werd daarop opgeheven. Duitsche bisschoppen publiceerden een herder lijk schrijven over het Kruis van Christus, in verband met den a.s. belijdenisdag der Duit sche Katholieke jeugd. Spaansche vliegtuigen zonder herkenningstee kens vlogen over de Fransche pyreneeën-grens en wierpen een tiental bommen op Fransch ge bied. Bij een viertal luchtraids op Kanton zijn in de afgeloopen dagen 1500 dooden en gewonden ge vallen. De opstandige beweging te Sevilla zou naar Cadix en Malaga zijn overgeslagen. De recht- che Spaansche luchtmacht bombardeerde tal van plaatsen. F,en nieuw Britsch-Amerikaansch verdrag heeft het tonnage voor de oorlogsschepen van deze landen vastgesteld op 45.000 ton en het ge- schutkaliber op 16-duims. Benoemingen in het Aartsbisdom. Roofoverval te Stepeloo opgehelderd. Drie da ders gearresteerd. Drie dooden en verschillende gewonden bij auto- en motor-ongelukken. Huwelijksdrama te Huizum (Fr.). Twee perso nen gedood en één gewond. De „Karimata" na een vlotte reis te Terschel ling aangekomen. O Het aardrijkskundig genootschap van Ame rika heeft bekend gemaakt, dat een kunstmatige aardbeving verwekt zal worden in een steen- groeye in Nieuw-Engeland, in den loop van de zen zomer, teneinde te bestudeeren, wat er in geval van een werkelijke aardbeving gebeurt op 20 mijl onder de aardoppervlakte. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 763.1 Vorige stand: 763.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1