Tandheelk. Instituut GEBIT f 32.00 MARKIEZEN ZONSCHERMEN S.L.MOK Haarlem, 8 Juni I - 4 J. P. SENFT Kort en volledig WOENSDAG 8 JUNI 1938 De tuinders en de Prov. Waterleiding 70 JAAR HAARLEMS ZANG GENOT Een nationale wedstrijd, waaraan 88 vereenigingen deelnemen Stelende Duitsche dienstboden HET 16 RIJKSSTRAATWEG HAARLEM-NOORD - TELEF. 16726 Plaatje met 1 tandf 2.50 Porcelein- of zilvervulling f 2.50 Goud vullingenf 9.00 Goudkroon f 15.00 AVONDSPREEKUREN: 50-JARIG JUBILEUM B. FRANSEN „ORANJEFEEST 1938 IN DE PAROCHIE OVERVEEN" Programma Radio-Centrale Hulp aan Spanje Alarmtoestand in het heele land Van onze rechtbank Ernstig ongeluk te Heemstede Ontrouwe knecht KAMER VAN KOOPHANDEL DE LEENINGEN VAN DE E.N.E.T. Trammaatschappij veroordeeld tot uitlotingen N.V. KON. FABRIEK VAN RIJ TUIGEN EN SPOORWAGENS J. J. BEIJNES - HAARLEM EEN SPAARNESTAD- HUWELIJK KAMPIOENSCHAP VAN DEN NED. R.K. DAMBOND De kampioensclubs Het programma R.K. Schaakclub St. Bavo MAKELAAR ER TAXATEUR Kantoor: Verspronckweg 89 Telefoon 11701 - Haarlem AGENDA Bioscopen 9 Juni Bioscopen DE VROUW MET DEN BAARD STAD De aankoop van het Heemskerkerduin door de Provinciale Staten van Noordholland heeft een nieuwe actie ontketend tegen de water onttrekking aan de duinen. O.a. is een request verzonden aan den Minister van Binnenland- sche Zaken om te vragen het besluit van deze Staten niet goed te keuren. Of dit de juiste oplossing zou zijn mag wor den betwijfeld. Het boren naar water toch zou daardoor niet worden voorkomen, omdat de Provincie, als zij dat noodig acht, boren kan, waar zij wil en bovendien zou een mooi stuk duingebied in particuliere handen blijven. Maar dat wil niet zeggen, dat de uitdroging van de duinen die apert is niet dringend om een oplossing vraagt. De Provincie laat zich daaraan veel te we*- nig gelegen liggen. Halsstarrig houdt zij vast aan haar opvatting, dat de diepboringer. der waterleiding geen kwaad doen aan de vrucht baarheid van de in cultuur zijnde duinakkers. Maar al zou deze opvatting juist zijn, dan kan de uitdroging der duinen haar toch niet onverschillig laten. Het gaat om het bestaan van een respectabel aantal bewoners der provincie en als wij de Zuiderzee droogleggen om land te winnen dan mogen wy de geheele duinstrook niet in een dorre woestyn veranderen. De discussies in de jongste zitting van de Provinciale Staten moeten voor de belangheb benden,-die hun broodwinning en hun fortuin door de uitdroging der duinen zien verloren gaan, schrijnend zijn geweest. Van de zijde van Gedeputeerde Staten werd o.m. als argument gebezigd dat wie het gevaar van uitdroging der aangrenzende tuinbouwgronden aanwezig acht. de voordracht van den aankoop van het Heems kerkerduin zou moeten toejuichen, omdat dar, de wateronttrekking uit een zoo breed mogelijk gebied kan geschieden. Dat argument was in de gegeven omstandigheden niet als ernstig be doeld te nemen evenmin als het argument dat het Heemskerkerduin moest worden aange kocht, omdat de Zuiderzeedyk in oorlogstijd wel eens vernield zou kunnen worden en daardoor het IJselmeer zou kunnen verzouten. Noch het eene, noch het andere motief kan den tuinders van de duinstrook van genoeg zaam gewicht lyken om hen in een totale rui- neering te doen berusten- Er zijn menschen, die oppervlakten besten grond, uitstekend geschikt voor aardbeien- en bollenteelt, door het gebrek aan water volkomen waardeloos hebben zien worden. Gronden, waarop dertien jaar geleden nog een rijke plantengroei tierde, zijn dor en kaal geworden. Of dat de schuld is van de Provinciale Waterleiding of niet doet er niet toe, de uitdroging zelf is een zaak, die de Pro vincie in de hoogste mate dient te interes seeren. Er is een Rijkscommissie geweest inzake wateronttrekking aan de duinen, die een rap port heeft uitgebracht. Dit rapport is aan de Provincie overhandigd en de Provincie heefl op haar beurt een onderzoek ingesteld. Men hoort daar echter niets van. Dat is niet juist. Laat men deze dingen toch vlot behandelen. Het moet voor iemand, die zyn akker be bouwt, daarop werkt en daaraan geld besteedt, ontmoedigend zyn als hy daarvan geen goede resultaten ziet. Laat men dit toch begrypen en deze dingen toch vlot behandelen en het waar- deeren, dat de betrokken tuinders hun actie zoo buitengewoon kalm en waardig voeren Als zy een plaatseiyk oproer zouden verwekken, zou de zaak waarschynlijk in enkele dagen voor elkaar zyn. Wat er gebeuren moet, is niet aan ons om te beoordeelen. Of de wateronttrekking aan de duinen geheel moet ophouden en voortaan via het IJselmeer moet geschieden met als reserve een water winning in de duinen; of er voor de uitgedroog de gronden een irrigatiesysteem moet worden ontworpen en uitgevoerd; of de boeren van hun gronden moeten worden verwijderd nadat hun een behoor lyke schadevergoeding is verzekerd, wij blijven er voor het oogenblik buiten. Maar dat de Provincie niet kan doorgaan met de kwestie op de lange baan te schuiven, staat vast! Het is harer onwaardig. De nationale zangwedstrüd van ..Haarlems Zanggenot", ter gelegenheid van zyn 70-jarig bestaan, waarover wy reeds eerder berichtten, belooft een groote muzikale gebeurtenis te worden. Dames-, mannen-, gemengde- en kinderko ren en -kwartetten uit alle plaatsen en stre ken van ons land tot een totaal van 88 ver eenigingen nemen aan dezen wedstrijd deel, die op 19, 25 en 26 Juni en 3 Juli in het Gemeenteiyk Concertgebouw wordt gehou den. Zondag 12 uni recipieert het bestuur van 3 tot 5 uur in het gebouw van Zang en Vriend schap. De datum van het feestconcert is op Zondag 2 October gesteld. 350 zangers zullen dan hun medewerking verleenen. In het eere comité heeft Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Burgemeester van Haarlem als eere voorzitter zitting genomen. De jury bestaat uit de heeren Jaq. Bonset, Th. v. d. Bijl, L. C. Keereweer, Jos. de Klerk, J. Nieland en Frits Schuurman. In de feestwijzer schryft de heer R. M. v. d. Hart, de voorzitter der jubileerende ver- eeniging een voorwoord, waaraan wy het vol gende ontleenen: Opgericht- 12 Augustus 1868 stond Haarlems Zanggenot eerst onder leiding van den heer Hazevoet, die zich slechts liet leiden door zijn groote liefde voor den koorzang, zonder daar- by eenig geldelijk voordeel op het oog te heb ben. Aan zyn initiatief en zijn liefde dankt Haarlem's Zanggenot haar ontstaan en op komst. Na den heer Hazevoet hebben verschillende dirigenten het koor met meer cf minder suc ces geleid op de gladde baan der kunst, zooals de heeren Wiegant, Visser, Henri Pielage, Ka- rel Kerkhoff en Hendrik Andriessen. Tusschen de leden en de dirigenten bestond de meest hechte band van vriendschap. Bijna allen hebben er naar gestreefd, vaak met op offering van persooniyke belangen, de presta ties van Haarlem's Zanggenot op te voeren. Twee namen, hierboven niet genoemd, ver dienen afzonderlijk in de analen van het koor geboekstaafd te worden. Het zyn de heeren N. H. Andriessen en L. C. Keereweer. Byna 20 jaren had de eerste de leiding. On der zijn directie was er een grooten bloei en vierde, naast de beoefening van de kunst, de vriendschap hoogtij. Wij, die hem persoonlijk gekend hebben, hebben zelden iemand ont moet, die zoo innig met een koor meeleefde, waarvan de leden stuk voor stuk tot zijn meest trouwe vrienden behoorden. Is het te verwon deren, dat door dezen toonkunstenaar, di0 de composities als het ware uit den mouw schud de, verschillende zijner werken aan de Lie dertafel werden opgedragen en dat zijn naam door de „oude garde" met eerbied werd uit gesproken? De heer L. C. Keereweer heeft nu reeds meer dan 17 jaren de leiding. Zijn ongeëvenaarde capaciteiten als koordirigent, zyn kunstenaars ziel heeft het koor de grootste triomfen doen behalen op de zangwedstryden. De rhythmiek, de dynamische verzorging en de directie zijn steeds van dien aard, dat topprestaties gele verd worden. Veel heeft de heer Keereweer zich de laat ste jaren moeten getroosten om het koor door de tijden van depressie heen te helpen en op deze plaats wil ik hem, zoo schryft de heer v. d. Hart, dank zeggen voor zijn vaak vrij willige financieele opofferingen, die mede er toe bijdroegen, dat wij de moeilijkste tijden te boven kwamen. Voor hem in het byzonder vind ik het verheugend, dat wy dit 70-jarig bestaan kunnen vieren en met hem hopen wij te beleven, dat de menschheid weer bevangen wordt met kunst idealen en dat de zangers willen zingen, omdat hun ziel in den zang ligt en omdat de zang den mensch blijmoedig stemt. Een 5-tal Duitsche dienstboden en een 30-ja rige Nederlandsche loswerkman uit Haarlem hebben in combinatie een gedeelte van de huis- houdvoorraden van „mevrouwen" in Haarlem en omstreken achterover gedrukt. Dergelijke diefstallen komen wel meer voor en het spreekt vanzelf, dat wij op stelende verte genwoordigers van het groote Duitsche rijk geen prijs stellen. De Bloemendaalsche politie heeft de gestolen kruidenierswaren in beslag genomen en de meisjes verhoord. De man, die als heler optrad, zal te zijner tijd wel hooren hoe de rechter dergelyke methodes waardeert. v - De jongste deelneemster aan de inter nationale wedstrijden op de Kennemer golflinks mil. S. <Vagliano (Fr.) aan den slag heeft ztfn tarieven VERLAAGD en berekent thans voor geheel met garantie PIJNLOOS TREKKEN INBEGREPEN Iedere tand meer1.75 Pijnloos trekken tand of kies 1.50 MONDONDERZOEK KOSTELOOS SPREEKURENlederen morgen 912 uur, behalve Donderdag. lederen middag 14 uur, behalve Vrijdag en Zaterdag. DINSDAG en DONDERDAG 7—9 uur Behandeling uitsluitend door Nederl. mond- en tandartsen Gisteren vierde de heer B. Fransen zyn gou den jubileum by de N.V. Joh. Enschede en Zo nen, Grafische Inrichting. Thans is de jubila ris werkzaam als koperen lynenbewerker op de lettergietery. Per auto werd de heer Fransen van zyn huis gehaald, om op zyn afdeeling een bloemen mand van de N.V. te vinden. Namens zyn col lega's bood hem de heer Reinders eveneens 'n bloemenmand aan. Dan sprak de chef der afdeeling, de heer H. Hoogerbeets, die ook bloemen aanbood. Dan kwamen er nog bloemen van de afdeeling ste reotype en van Johez Mannenkoor. „Floralia" bood hem een fruitmand aan. Ten kantore van de directie werd de jubila ris toegesproken door den heer B. F. Enschede, die mededeelde, dat het H. M. de Koningin had behaagd hem de eeremedaille in brons te ver leenen, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Tenslotte overhandigde de directeur de ge bruikelijke enveloppe. Nu op 6 September a.s. het veertigjarig Re- geeringsjubileum van H. M. de Koningin op luisterrijke wijze overal In den lande gevierd zal worden, heeft het Comité „Katholiek Over- veen" gemeend ook in „eigen kring" dit heug- lyk feit te moeten gedenken. Het spreekt echter wel vanzelf, dat een der gelijk gebeuren alléén kan plaats vinden, in dien gerekend kan worden op den steun en de medewerking van alle R.K. Organisaties, ver eenigingen, clubs, colleges enz. welke in de Pa rochie Overveen werkzaam zijn, met inbefrip van de schoolbesturen en de jeugdorganisaties. Het is n.l. de bedoeling, dit jubileum te doen vieren door jong en oud, overeenkomstig een program, dat door de gezamenlijke organisaties der parochie wordt samengesteld. Om te komen tot definitieve plannen en be noeming der commissies, belegt het comité „ka tholiek Overveen" daartoe op Dinsdag 14 Juni, 's avonds om 8 uur in gebouw „Domi" a. h, Zandvoorterpad een vergadering, waartoe uitge- noodigd zyn alle besturen van de plaatselyke R.K. organisaties, vereenigingen enz. Gezien de belangrijkheid van deze vergadering, zal 't op prijs worden gesteld indien minstens twee leden van ieder bestuur tegenwoordig zullen zijn. De parochiale viering kan alléén slagen, wan neer allen spontaan medewerken, zoodat met recht gesproken kan worden van het „Oranje feest 193S in de Parochie Overveen." Programma 1; Hilversum 1. Programma 2: Hilversum 2. Programma 3: Keulen 8.00; Parijs 10.50; London Regional 11.05; Parijs Radio 12.20; Ned. Brussel 1.20; London Regional 2.20; Keulen 4.20; Ned. Brussel 5.20; Fransch Brussel 6.35; Ned. Brussel 7.20; London Regional 7.50; Parijs Radio 8.50; Keulen 10.50. Programma 4: Ned. Brussel 8.00; Diversen 9.20; Droitwich 10.35; Keulen 12.50; Droitwich 1.20; London Regional 6.40; Droitwich 7.00. Programma 5: 8.007.00 Diversen; 8.00 Eigen gramofoonplatenconcert; 1 Blackpool, Song mixture No. 10; 2 Pianomedley No. 7; 3 Waltz selectie; 4 Piano Medley No. 14; 5 You try so mebody else; 6 Galling me home; 7 To bs worthy of you; 8 Fifty years of songs; 9 Piano - medley 17; 10 Dixonhits No. 14; 11 Piano- medley; 8.00—12.00 Diversen. Men schryft ons: s i De Commissie „Hulp aan Spanje" wendt zich met een kleine brochure tot het Neder landsche volk en blijkbaar speciaal tot het roomsen katholieke deel om Spanje te helpen. Die Spanje helpt, redt den vrede, schryft de commissie. Voorop sta, dat oorlog voeren en bommen- gooiery, waardoor meest de z.g. non combat tanten worden getroffen, door ons wordt ver afschuwd. Het is duivelswerk. Bedoelde brochure werd mij ongevraagd over de post thuis gestuurd en reeds bij het om slaan der eerste bladzijde werd ik getroffen en werd ik wrevelig. Men moet namelyk weten, dat de Commis sie bestaat uit een zeventiental heeren, waar van er 15 een universitaire opleiding hebben genoten en zelfs zes den professorentitel dra gen. Deze Nederlandsche intellectueelen wen den zich speciaal tot de katholieke volksge- nooten en verwijzen naar Duitschland, waar de godsdienstvrijheid vernietigd wordt en vragen dan „Hoe zou het Spanje onder de dic tatuur van het fascistische Duitschland ver gaan"? Mij trof die groote bezorgdheid voor de ka tholieken. Niet minder werd ik getroffen bij het lezen, dat Duitschland en Italië in stryd met elk begrip van menschelijkheid den oor log verklaard hebben aan de vrouwen en kin deren van Spanje, aan de zieken en ouden van dagen, want als de „rooden" bommen op Burgos en andere steden uitstrooien of steden bombardeeren, weet men deze ongelukkigen precies te sparen. Dan treft men alleen mili taire doeleinden. Verder werd ik getroffen dooi de verklaring, dat de opstandelingen de wet tige regeering bestrijden. Ja, als men dan den naam van Edo Flmmen by die zeventien heeren leest, vraagt men zich af, hoe heb ik het nu, hebben de communisten, de rasechte socialisten en bolsjewisten (immers de groote vrienden van het roode Spanje) niet altijd de gewelddadige revolutie voorgestaan en daad werkelijk doorgevoerd, waar dit ook maar even mogelyk bleek? Wrevelig worden voelde ik mij, toen ik dat beroep op de katholieke volksgenooten las, want waar blijft hun protest tegen het af slachten der priesters en kloosterlingen? De poging om het goed te praten, door te bewe ren, dat uit de kerken en kloosters is gescho ten en dat priesters met de wapenen in de hand zijn gevangen genomen, maakt het onzes inziens nog ergerlijker, daar de bewijzen ont breken en zelfs, als er hier of daar iets in deze richting geschied is, wat gelet op het zui delijk temperament heel goed mogelijk is, dan mag men nog niet generaliseeren. Het aantal ter dood gebrachte geestelijken en het aantal verbrande kerken en kloosters wijzen op het tegenovergestelde. Al weten wij het getal slachtoffers niet, misschien op geen honderd tallen na, voor ons staat vast, dat er een zeer groot aantal mannen en vrouwen om der ge- loofswille gemarteld werd en een protest van de heeren achterwege bleef. Wrevelig en kriegel wordt men, als men leest van die „wettige regeering", als men zich herinnert, hoe die zoogenaamde wettige re- geering is ontstaan. Weliswaar zijn in 1933 verkiezingen in Spanje gehouden, doch was de uitslag overeenkomstig de stemming? Wie zal dit durven volhouden, als men de feiten, welke toen gepubliceerd zijn, kent? Slechts een telegram uit die dagen moge hier ver duidelijken enbewijzen, wat wy hiermede bedoelen. In de Nieuwe Haarl. Courant van 4 December 1933 konden wij het volgende lezen. MADRID 4 December. (V. D.) De herstem mingen voor de Cortes schijnen een onrus tiger verloop te hebben gehad dan de eerste ronde der verkiezingen. Vooral te Madrid is het tot tal van botsingen gekomen tusschen aanhangers der rechterzijde en* Marxisten. In een voorstad van Madrid heeft het ge peupel geprobeerd een klooster in brand te steken. Pas toen de politie van de vuurwa penen gebruik maakte, kon de menigte wor den verspreid. In het byzonder de nonnen en de geestelyken werden lastig gevallen en velen hunner hebben hun stemrecht niet i kunnen uitoefenen. In een zomersche hittetemperatuur werden we hedenmorgen in de rechtszaal herinnerd aan wintersche koude en regen, toen het ongeval werd behandeld, dat op 23 December j.l. jhr. W. J. Teding van Berkhout, een negentienjarig student te Heemstede, overkwam. Hij reed per motor in de Rembrandtlaan en botste op het kruispunt met de Hobbemastraat te Heemstede tegen een auto op, bestuurd door een 30-jarigen kruidenier uit Haarlem, die hem als van rechts komend geen voorrang verleende. De student maakte een salto mortale, die inderdaad bijna doodelijk was. Hij liep een zware hersenschud ding op en een gecompliceerde beenbreuk en heeft eenige weken tusschen dood en leven ge zweefd. Na drie en een halve maand in 't Dia- conessenhuis te hebben gelegen is hy thans zoo ver hersteld dat hij weer loopen kan, zij het met een stok. De kruidenier, wegens het ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel voor de Haarlemsche Rechtbank terechtstaande, zeide, dat dien dag de ruiten van zyn auto door den regen waren beslagen, waardoor hij de motor fiets te laat zag aankomen. Hij heeft vóór het kruispunt nog geremd. De president; „Maar dan toch niet tydig ge noeg om te kunnen stoppen!" De Officier van Justitie merkte op, dat er een buitengewoon ernstige aanryding is gebeurd. Het was een dubbeltje op zyn kant of de aan gereden student er het levend zou afbrengen. Verd. heeft zeer onvoorzichtig gereden. Hij was ter plaatse niet goed bekend en het weer was slecht, dus had hy zóó moeten rijden dat hij onmiddellijk had kunnen stoppen. Er is een bepaalde categorie chauffeurs, zooals verdachte, die niet verzekerd zijn. En veroorzaken ze een ongeval, dan zyn de aangereden personen daardoor dubbel de dupe. Men komt er niet mee uit door te zeg gen: ik moet mijn brood verdienen en ik heb geen geld om me te verzekeren. Iedere autobestuurder dient verzekerd te zyn. Spr. eischte twee weken hechtenis. De verdediger, mr. B. W. Stomps, zette uit een dat èn de situatie ter plaatse èn de snel heid van den motorrijder èn het slechte weer de schuld van verd. sterk verminderen. Zelfs de doodgewone lompen kunnen nog voorwerpen van „oplichting" zijn, hoe weinig licht ze ook verspreiden kunnen. Een lompenhandelaar te Haarlem had een „schaalknecht" in dienst, die niet 18-karaats is. Een koopman verkoopt hem n.l. geregeld lom pen en de knecht kwam nu met den koopman overeen, dat er meer zou worden opgeschreven in de boeken dan in werkelijkheid het gewicht van de gekochte lompen bedroeg. De zoo ver kregen „winst" deelden ze samen. De kruik gaat zoo lang te water tot ze breekt en dat ondervonden ook de beide samenzweer ders, die nu aan de rechtbank hun misdaden moesten bekennen. De lompenhandelaar vertel de, dat hij door de handelwijze van zijn knecht Wel voor f 2300.schade heeft geleden. De Officier van Justitie eischte 6 weken ge vangenisstraf tegen den knecht, die nog nooit veroordeeld is en tegen den medeplichtigen koopman drie maanden gevangenisstraf. De koopman is al zes keer veroordeeld. Hij beweer de dat óók hy schade had geleden doordat de weegschaal van den lompenhandelaar te weinig gewicht aangeeft. Per slot van zaken compen seert de eene schade de andere vond hij. Uit spraak 21 Juni. De agenda voor de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken, te houden op Dinsdag 14 Juni, des na middags te 8 uur in het Gebouw der Kamer, Nas- sauplein 46, Haarlem, luidt: Subsidieaanvra gen: Nationaal Bureau voor Onderwys op Eco- nomischen Grondslag te Amsterdam. Liederta fel Haarlem's Zanggenot te Haarlem. Internat. Vereeniging voor Financieel en Fiscaal Recht te 's-Gravenhage. Ned. Vereeniging v. gieterij Tech- EN PRIMA EN NIET DUUR HAARLEMSCHE JALOEZIEëNFABRIEK TELEF. 10743 NASSAULAAN no. 76 Te Madrid zijn veel particuliere auto's, welke voor propaganda voor de rechtsche partijen ter beschikking waren gesteld, om vergeworpen en in brand gestoken. Uit het binnenland zijn nog slechts weinig berichten binnengekomen. Het blijkt even wel, dat het ook daar tot tal van inciden ten is gekomen, waarbij aan beide zijden verscheidene personen werden gewond. Te Mazeron (provincie Murcia) werd een man gedood. Zoowel in de provincie als in Madrid zyn tal van stembussen vernield. Latere telegrammen gewaagden toen van stuk geslagen glazen stembussen en dat door terreur velen niet van hun stemrecht konden gebruik maken. Van de wettig gekozen regee ring blijft op die manier niet veel over en als wij dan gedenken, hoe vóór den opstand kerken en kloosters werden verbrand en de geestelijkheid haar leven niet zeker was, vra gen wij ons af, of dat aan de heeren van de Commissie „Hulp aan Spanje" niet bekend was. Dat die heeren de berichten van hun partij- genooten eerder gelooven dan mededeelingen van andere zyde, is iets, waar wy kunnen inkomen, doch men late ons de vryheid om geloof en waarde te schenken aan onze geest verwante berichtgevers. De brief van het door luchtig Spaansche episcopaat, de mededeelin gen van diverse priesters en de R.K. pers ge ven ons een heel ander beeld van Spanje dan de roode en zoogenaamde neutrale pers doet. In één opzicht kunnen wij het volkomen met het comité eens zijn. Er moet hulp verstrekt worden aan vrou wen, kinderen, zieken en ouden van dagen, maar dan aan de Iydenderi van gansch Span je en niet slechts van een deel er van. Wy, katholieken, mogen van de heeren intellectu eelen dan mogelijk wel iets verder gaan en ook steun verleenen aan de priesters en kloos terlingen, slachtoffers van het roode Spanje. Op het gebied van steunverleening aan die het noodig hebben, heeft de R.K. Kerk oude en deugdelyke papieren. Absoluut oneens zijn wy het echter met hen, die beweren dat de godsdienstvrijheid by de roode bestuurders van Spanje veilig zou zyn. Moge een spoedige vrede verdere hulp on- noodig maken. PARVUS. nici te Amsterdam, Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam, Vereeniging Vooruit te Hoofddorp, Goedkeuring verzonden schrijven aan de Tweede Kamer der Staten Generaal betr. Omzetbelastingwet, Concept-schrijven Bureau aan Minister van Waterstaat, betr. tunnelver- binding Velsen, aan Minister van Economische Zaken, betr. export bloembollen, aan B. en W Haarlem, betr. opleiding Middenstandsdiploma Handelskennis, aan Directie Nederlandsche Spoorwegen, Inzake treinaansluitingen Hoek v. Holland-Alkmaar. Besloten zitting. De Arronddssements-Rechtbank te Haarlem heeft by vonnis van 7 Juni 1938 in de zaak tusschen Jacobus Henricus Kann, wonende te 's-Gravenhage, als eischer met procureur mr. dr. W. P. Vis, en De Eerste Nederlandsche Electrische Tramweg Maatschappij, gevestigd te Haarlem, als gedaagde en procureur mr. J. Deenik, conform de dagvaarding gedaagde ver oordeeld om binnen een maand nadat dit von nis haar zal zijn beteekend, alsnog van de lee ning 1898 achtereenvolgens uit te loten, 18, 18 en 20, in totaal dus 56 nog niet uitgelote obli gaties, en van de leening 1902 achtereenvol gens uit te loten 8, 8 en 8, in totaal dus 24 nog niet uitgelote obligaties en den uitslag dier uit lotingen bekend te maken. In de heden gehouden Jaarlijksche Algemee- ne Vergadering van Aandeelhouders van de Kon. Fabriek van Rytuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes, N.V. te Haarlem, werden goedge keurd de balans per 31 December 1937, de winst- en verliesrekening over het afgeloopen jaar en de by deze stukken behoorende toe lichting. Overeenkomstig het voorstel van Commissa rissen en Directie werd besloten op de prefe rente aandeelen A ten volle uit te keeren het bedrag, waarop de houders dezer aandeelen aanspraak kunnen maken uit hoofde van ach terstallig cumulatief preferent dividend. Deze uitkeering bedraagt 118,68 op ieder preferent aandeel A; zij zal met ingang van 15 Juni a.s. plaats vinden tegen inlevering van dividendbe wijs No. 1 bij de kantoren van de Spaarne- Bank te Haarlem en Amsterdam en van de Kasvereeniging te Amsterdam. De heer Ir. J. E. Inckel, die dit jaar volgens rooster aftrad, werd als Commissaris herkozen. „Spaarnestad!" Hoevele Haarlemmers hebben de melodieuse stem der telefoniste van de N.V. De Spaarne stad niet jaren gehoord, als zy iemand uit het bedrijf wenschten te spreken! Hoe dikwijls viel het hun op, dat deze telefoonjuffrouw altyd goed gehumeurd bleek te zijn en altijd bereid vaardig om een telefonischen dienst te bewij zen! Duizenden en duizenden gesprekken heeft mejuffrouw Corry Jacques „verbonden" en evenzooveel malen „zöng" ze dat eene woord: „Spaarnestad". Sinds een paar mabnden klinkt er een ander geluid als mén 13866 opbelt. De reden? Corrie Jacques gfrrg een anderen draad verbinden, haar levensdraad aan dien van den kassier der Spaarnestad, den heer J. J. van Waardhuizen. Vanmorgen is het huwelijk voltrokken in de St. Liduinakerk en het spreekt vanzelf, dat de belangstelling groot was. En toen het com plete koor het Veni Creator zong, deden de melodieuse stemmen even terugdenken aan dat nu verdwenen telefonistenwoordje: „Spaarne stad Het gebeurt vele malen, dat er een lid van ons personeel in het huwelyk treedt. Wy zyn niet gewoon daarvan in onze courant melding te maken. Maar voor dezen keer zij het ons ver geven als blijk van dankbaarheid der redactie voor de voortreffelijke wijze, waarop Corry ons hielp om onze lezers op de vlugste en volle digste wyze aan nieuws te helpen! Door de toetreding van de Haarlemsche en Westfriesche R.K. Dambonden tot den Ned. R.K. Dambond belooft dit jaar het tournooi om bovenstaanden titel een evenement van buiten gewone beteekenis te worden voor de R.K. dambeweging. Ditmaal immers zullen de sterksten van alle georganiseerde R.K. Dammers stryden om de allerhoogste eer. Zonder twijfel zullen er vele zeer fraaie partijen gespeeld worden en het zal vermoedelyk ook aan spanning niet ontbreken. De kampioensclubs, die op 12 en 16 Juni a.s. tegen elkander zullen uitkomen zijn de vol gende: Voor Haarlem; R.K. Damclub „St. Bavo" te Heemstede. Voor „West-Friesland": R.K. Damclub „Ge zellig Samenzijn" te Bovenkarspel. Voor Utrecht; R.K. Damclub ..U.D.V." ta Utrecht- Voor Den Bosch: R.K. Damclub „U.D.I." te Den Bosch. Op Zondag 12 Juni: speellokaal: Heerenweg 101 te Heemstede. Aanvang 11 uur v.m.: St Bavo—G.S.Z.; U.D.V.—U.D.I. Aanvang 3.30. n.m.: G.S.Z.—U.D.V.; U.D.I.— St. Bavo. Op Zondag 26 Juni: Speellokaal Huize „St Jan", St. Janskerkhof te Utrecht: Aanvang I uur n.m. G.S.Z.—U.D.I.; St. Bavo—U.D.V. De arbitrage-commissie bestaat uit de hee ren A. J. M. Jacobs te Haarlem en H. Regouw te Rotterdam. Gespeeld wordt met een tempo van 25 zetten per uur. Waar bovenstaande clubs elkander nog nim mer ontmoet, hebben, valt er niets te schatten naar de uitslagen. Eenieder die van hoogstaan de damsport houdt, zal het bijwonen van deze wedstryden op prijs stellen. Er zal veel moois te aanschouwen zyn en de toegang is gratis. In aansluiting op ons vorig bericht kunnen we den leden en belangstellenden mededeelen, dat de Simultaanwedstryd gespeeld zal worden door den heer T. A. Puts, kampioen District Haarlem en den heer G. Boot no. 1 der schaak club „St Bavo" uit Heemstede. Dus Vrijdagavond 10 Juni verwachten wy alle R.K. schakers die nog geen lid zyn van een R.K. Schaakclub in gebouw „St. Bavo" Smede- straat, aanvang 8 uur. De deelname is geheel kosteloos. y Onroerende goederen Hypotheken - Assurantiën Administratie en Beheer van Vermogens Gebouw St. Bavo: Gee. best. R.K.S.P., half 8; St. Jozef, 8 uur; Proza 8 uur; Gec. Slagers, 8 uur; Best. Bakkers, 6.30. Kunstzaal Reeker: Expositie, 10—5 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie, 9—5 uur. Teyler Museum: Tentoonstelling 114 uur. Rembrandt: „Gentleman vagebond", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Huwelijk in Monte Carlo", „Holly- wood-hotel", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Top of the town", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals; „100 mannen en een meisje", 2-30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Gem. Reiniging, 8 uur; Stucadoors, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Hoofdwacht, Gr. Markt: Vereeniging Haer- lem, 8 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg: Expositie 10 tot 5 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Teylermuseum: Expositie 114 uur. Brinkmann, Groote Markt: R. K. Midden- standsvereeniging, 8 uur. .Gentleman vagebond", 2.30, 7 Huwelyk in Rembrandt en 9.15 uur. Cinema: „Hollywood Hotel", Monte Carlo". 2 en 8.15 uur. Luxor: „Top of the town", 2.30, 7 en 9.15 uur Frans Hals: „100 mannen en een meisje" 2.30, 7 en 9.15 uur. Burgemeester en Wethouders zullen op Dins dag 14 Juni a.s. des namiddags om half 5 of ficieel ten stadhuize ontvangen de deelnemers aan het door den Alg. Ned. Typografenbond alhier te houden congres ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der afd. Haarlem. De R.K. Middenstandsvereeniging te Haar.- lem houdt haar slotvergadering van dit sei-„, zoen op a.s. Donderdag 9 Juni by Brinkmann, Groote Markt. Op deze vergadering zal ingeleid worden door den voorzitter, den heer Th. S. J. Hooy, de examen-eisch voor het Middenstandsdiploma: „Kennis van de vertegenwoordigende lichamen (kamer van koophandel enz.), voorzoover voor den middenstand van belang" en door'den heer E. W. Walop, den penningmeester en directeur van de Middenstandsbank: „Eenige kennis van het bank- en credietwezen, in het bijzonder van het middenstandsbankwezen, alsmede van hes blnnenlandsche betalingsverkeer" en „Eenige zeer algemeene kennis van verzekeringen voor het bedrijfsleven van belang". De afdeeling Amsterdam organiseert haar jaarlijksche bedevaart op Zondag 19 Juni a.s. Inlichtingen verstrekt het bestuur, maar oolc de heer Mensink, Fred. Hendrikstraat 19, Am sterdam-W. Voor middenstandskinderen van 813 jaar bestaat gelegenheid om van 1523 Aug. a.s. (9 dagen) en van 24 Aug.1 Sept. (9 dagen) op vacantie te gaan naar het uitstekende vacan- tie-oord „De Hooge Hoenderberg". Inlichtin gen verstrekt het bestuur. Voortaan zal als secretaris optreden, de heer E. W. Walop. Het secretariaat zal gevestigd zyn: Gierstraat 14 (Nederlandsche Midden standsbank). De mannenzangvereeniging „Electrisch Ma teriaal N.S." te Haarlem, dirigent K. Zeilma ker, behaalde op het Nationaal Zangconcours te Eibergen (Gld.) op 6 Juni ji. een len prijs in de afd. mannenkoren met 323 punten en een eereprijs in de le afd. het verplichte werk voor „Ontwaak; schoone Zee" van Isr. J. Ol- man; het vrije werk „Bede" van Fred. J- Roeske Juryleden waren: Leo Smeets, Doetinchem. Otto de Vaal, Rotterdam, J. Brugge, Deventer. Orgelbespeling in de Groote of St. BavokerK te Haarlem op Donderdag 9 Juni 1938, des na middags van 34 uur door den heer George Robert. Het programma luidt als volgt: 1. Toccata, G. Muf fat; 2. Preludium en Fuga Es gr. t., J. S- Bach; 3. Pastorale, Offertoire, F. de la Tom belle; 4. Preludium in den vorm eener Chacon ne, Ch. V. Stanford; 5. Rhapsodie III sur des cantiques bretons, C. Saint-Saëns; 6. Sonata da chiesa, H. Andriessen; Tema con variazioni en finale. Aan de firma G. J. Evers in Bloemendaal is gegund het bouwen van een huishoudschool aan de Meeuwenlaan te Amsterdam-Noord. Deze school is ontworpen door architecten Kleinhout en ir. v. d. Steur; de aanneemsom is f 104.770. Bij de politie-administratie te Haarlem is benoemd de heer J. B. Brauckmann, alhier, die vroeger werkzaam was aan het kantongerecht te dezer stede. De Burgemeester der gemeente Haarlem maakt bekend, dat het inschrijvingsregister en het alphabetisch register betreffende de m deze gemeente voor den dienstplicht, lichting 1939, ingeschreven personen op de secretarie dezer gemeente van den 8en Juni af gedurende tien dagen voor ieder ter inzage Zullen worden gelegd. Een controleur van een warenhuis in onze stad betrapte gisterenmiddag op heeterdaaJ een 41-jarige dame uit Overveen by het stelen van 3 paar kousen, een pakje scheermesjes, e«r* scheerkwast en een flesch eau de cologne. zy werd naar het politiebureau in de Sme' destraat overgebracht en is nadat proces-ver-* baal was opgemaakt op vrye voeten gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2