UIT DEN OMTREK De avonturen van een verkeersagent je l R G MdmïAaal mndm dag ORRIE DmB B ELM^lN DONDERDAG 9 JUNI 1938 iif! Muziekfestival te Lisse Uitstekend geslaagd UW HUID heeft de 2 olicn r„n CASTEUA nood& OP Q GOEDE ZEEP STAAT BEVERWIJK UITVOERING DER RIOLEE- RINGSPLANNEN DE WATERONTTREKKING AAN DE DUINEN VOOR DEN GEWAPENDEN DIENST DORSTIGE KLANTEN Bazar „Arbeid Adelt" Oude huisnummers Burgerlijke Stand NOOD ONDER WERKLOOZEN BENNEBROEK BLOEMEND AAL HEEMSTEDE HILLEGOM i De zoon van Klaas Vaak SANTPOORT ZANDVOORT DOOR CHARLES GAR VICE Onder begunstiging van een stralend zon netje en heerlijk zomerweer werd den 2den Pinksterdag in de gebouwen van het H. B. G. het festival gehouden, uitgeschreven door de harmonie „Trou moet Blijcken", directeur de heer M. Bolderdijk te Leiden, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan dier vereeniging. In den loop van de feestweek was reeds een concert gegeven door de R. K. harmonie „Adolf Kolping" te Lisse en door de Hillegom- sche Harmoniekapel, welke beide concerten bijzonder geslaagd waren. Bij de officieele opening van het Festival waren o.m. tegenwoordig: Dr. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen, burgemeester der gemeente Lisse met echtgenoote, de eereleden, de jury, bestaande uit de heeren M. Bolderdijk en A. Dreissen, alsmede het voltallig uitvoerend comité en voorts nog vele andere genoodigden, waaronder de dirigenten en voorzitters der deelnemende vereenigingen. Na een kort begroetingswoord van den eere voorzitter, den heer A. H. Schrama, hield de burgemeester, dr. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen, de openingsrede. Spreker uitte zijn groote waardeering over het feit, dat in zijn gemeente eenige muziekkorpsen aanwe zig zijn en in het bijzonder omtrent „Trou moet Blijcken". Trou moet Blijcken is bewaarheid geworden, omdat reeds gedurende 40 jaar de trouw der leden is gebleken en dus goeden wor tel heeft geschoten. Spreker feliciteerde het bestuur met dit jubileum en richtte een speciaal woord van felicitatie tot den eere-voorzitter, die reeds 40 jaar met nog drie leden, t.w. de heeren S. Nederspelt, A. Mastenbroek en C. Kulk, in de vereeniging zijn als lid. Spr. uitte zijn bewondering voor de knappe organisatie en stelde het op prijs dat zoovele vereenigingen van buurtgemeenten aan dit Festival deelne men. Spreker besloot met de beste wenschen aan „Trou moet Blijcken" voor nu en in de toekomst en verklaarde hierna het festival voor geopend. De heer Schrama bracht namens het bestuur dank aan den burgemeester voor zijn welwil lendheid om dit Festival te openen. Spreker verheugde het dat de heeren L. van Grieken, M. Beelen, F. Beelen, C. Casper en J. van der Geest, bij deze opening aanwezig waren, omdat zij het geweest waren, die de oprichting van „Tou moet Blijcken" mede heb ben bewerkstelligd. Nadat een verversching was rondgediend en een toast was uitgebracht op „Trou moet Blijcken", sprak de heer P. Warmerdam namens de directie van de veilingsvereeniging H. B. G. een woord van felicitatie tot het bestuur. Nadat nog enkele personen woorden van felicitatie hadden gericht tot het bestuur, dankte de voorzitter van het uitvoerend comité, de heer J. M. Lampe, in enkele kleine en doel treffende woorden voor de felicitaties tot het bestuur gericht. Na deze officieele opening werd een aanvang gemaakt met den marschwedstrijd, welke ge houden werd in de omgeving van de gebouwen van de H. B. G. Onder de welluidende toonen van pittige en opgewekte marschen liepen de keurig geuni- formde korpsen hun traject. Begrijpelijkerwijze brachten deze marschen heel veel kijklustigen op de been. Aan het einde van dezen wedstrijd werd een gezamenlijken marsch uitgevoerd door onge veer 400 muzikanten, onder leiding van den heer M. Bolderdijk. Deze marsch vooral was imponeerend en schitterend. Direct na den gezamenlijken marsch werd aangevangen met het concert. De belangstelling voor dit concert was groot en de gespeelde nummers werden met zeer veel aandacht gevolgd. De regeling was uitmuntend en men kon de aanwezigen aanzien, dat men volop van dit concert genoot. Bij het einde van dit grootsch opgezette con cert sprak de eere-voorzitter het slotwoord. Speker ging na dat allen er toe medegewerkt hebben om dit Festival te doen slagen en bracht dank aan den burgemeester voor zijn toestem ming om dit Festival te houden. Vervolgens sprak hij een bijzonder woord van warmen dank aan de directie van de H. B. G. voor het af staan van hun gebouwen. Het aantal deel nemers heeft de verwachtingen overtroffen en het Festival is dan ook in alle opzichten als geslaagd te beschouwen. De voorzitter van het uitvoerend comité maakte hierna de uitslagen bekend, welke als volgt zijn: Marschwedstrijd: Alle behaalden een eersten prijs t.w. ,,P. C. en L." te Leiden, 59 punten; „Adolf Kolping" te Lisse, 54 punten; „Devote" te Leiderdorp, 50 punten; „V. O. O. A." te Lis- serdijk, 56 punten; „Sint Cecilia" te Voorhout, 55 punten; „Tot Ontwikkeling" te 's-Gravcn- hage, 58 punten; „Kunst na Arbeid" te Benne- broek, 55 punten; „Excelsior" te 's-Gravenhage en met 64 punten het Leidsch Harmonie Gezel schap „De Post" te Leiden, dat tevens voor het hoogst aantal punten een zilveren lauwerkrans verwierf. „Adolf Kolping te Lisse verwierf even eens een zilveren lauwerkrans voor het hoogst aantal punten op een na. De prijzen van den concertwedstrijd vielen na loting ten deel aan: „St. Cecilia" te Voorhout f 40.„Hillegomsche Harmonie Kapel" te Hillegom f 30.het Leidsch Harmonie Gezel schap „De Post" te Leiden f 20.— en „V. O. O. A." te Lisserdijk f 10. Het schitterend geslaagde festival werd be sloten met een groot feestbal en jool-avond met groot dansorkest en een klinkenden dansvlonder van ongeveer 400 M2. De Gebr. van der Eer den, die een en ander organiseerden en hier mede reeds naam hebben gemaakt, wisten spoe dig de gezellige sfeer te scheppen en het werd dan ook een echte ouderwetsche avond. De harmonie „Trou moet Blijcken" kan met recht op een uitstekende organisatie van het Festival bogen en op slagen daarvan prat gaan. Wij wenschen hun toe een steeds toenemen- den groei. Naar wij vernemen wordt thans door het gemeentebestuur verwacht, dat met de uitvoe ring van de rioleeringsplannen uiterlijk in Oc tober zal kunnen worden begonnen. Zooals bekend is, zal het besluit van den raad, indien deze zich met de voorsteilen van B. en W. vereenigt, de goedkeuring moeten ver krijgen van Ged. Staten, terwijl ook met de technische voorbereiding eenige tijd zal zijn gemoeid. Zooals wij reeds gemeld hebben, is door de commissie voor de watervoorziening in Kenne- merland, mede namens de organisaties op het gebied van land- en tuinbouw en bloembollen cultuur, aan den minister van Landbouw een adres gezonden, waarin verzocht wordt niet te bewilligen in het besluit van de Provinciale Sta ten van Noordholland tot aankoop van het Heemskerkerduin. De aangevoerde argumenten zijn dezelfde, welke in het adres aan de Provin ciale Staten naar voren waren gebracht. Aan het slot van het adres wordt verzocht het contact met de Rijkscommissie inzake Wa teronttrekking aan den bodem te herstellen, zulks in verband met het feit, dat de resultaten van het onderzoek, dat deze commissie in 1936 heeft ingesteld, nimmer ter kennis van adres santen is gebracht. Wij herinneren er aan, dat het rapport der Rijkscommissie destijds in handen van den Pro vincialen Waterstaat is gesteld, die op zijn beurt een uitgebreid onderzoek instelde. Noch van het een, noch van het ander is ooit meer iets ver nomen. Daarom is op de laatst gehouden verga dering van de Commissie voor Kennemerland besloten om zich tot den Minister te wenden, teneinde te bereiken, dat inzage wordt verkre gen van de rapporten. Daartoe wordt allereerst getracht het contact met de Rijkscommissie te herstellen. Bij het adres aan den Minister is een bijlage gevoegd, welke wij de vorige week reeds heb ben gepubliceerd. De jaarlijksche collecte voor den gewapenden dienst zal hier ter plaatse worden gehouden op Vrijdag 17 Juni. In de afdeeling Wijk aan Zee en Duin zal den daaropvolgenden dag worden gecollecteerd. Een tweetal 17-jarige jongens bemerkte op de Breestraat een vrachtauto, waarin o.m. flesschen limonade geborgen waren. Daar het voertuig on beheerd stond, zagen zij de kans schoon om een paar flesschen van dit zoete vocht buit te maken. De diefstal werd evenwel onmiddellijk ontdekt. Vóór dat de jongens de Breestraat uit waren werden zij reeds door de politie gegrepen. In plaats van een koelen dronk volgde er een procesverbaal. Ten huize van mevr. Scholtens-Regout wordt hedenmiddag een bazar gehouden, uitgaande van de vereeniging „Arbeid Adelt". In 1936, vóór de samenvoeging der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin, heeft voor verschillende straten en wegen een vernum mering der perceelen plaats gehad. Op vele huizen zijn de vervallen nummers nog naast de nieuwe aanwezig. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat deze thans kunnen worden verwijderd. Geboren: d. van K. van WingerdenMusel; z. van G. A. Mulder—Hofland; z. var. T. Pot- gieserVis; z. van M. H. Brasser—v. Kruistum; z. van H. G. MartronSopar; z. van G. C. v. d. Werffv. Etten; z. van A. D. de Beer Terweijer; d. van W. A. P. F. L. de Graaff Oosterwal; z. van C. A, PortegiesEijking; d. van M. E. van LoenenRietkamp; z. van Chr. J. M. van der WijstHoogewerf. Ondertrouwd: C. Kok, Velsen, en A. M. Bak ker; E. Butter en E. de Vries; A. P. J. Wa terdrinker en C. M. Beentjes, Velsen Getrouwd; H. J. Maas en C. M. Stet; H. J. A. Busing en E. Dekker; P. A. van Vuuren en A. A. Heijnen; Chr. Bakker en W. Prinse; W. A. M. de Vries en I. F. de Groot; C. Tol en B. Limmen; A. Bosman en A. van der Sluis; W. Wagter en M. Wernke. Overleden: H. van Leeuwen, 71 jaar; A. C. Kuilman, 71 j„ geh. m. F. Teeling; H. Verhoe ven, 80 j., wedr. van J. Smit, geh. met A. Meijer; M. J. Mulder, 81 j., geh. met D Wartna Vele werklooze leden van den R.K. Volksbond hebben aan het bestuur een schrijven gezonden, waarin zij er de aandacht op vestigen, dat er onder de gezinnen van werklooze leden honger geleden wordt. Voor de eerste levensbehoeften, zooals aardappelen, wordt momenteel 10 a 12 ct. per K.G. betaald. Er zijn er onder de werkloo- zen, die hun kinderen niet meer voldoende kun nen voeden. Is het uw bestuur bekend zoo wordt in het schrijven gevraagd dat de geest der opstan digheid onder de R.K. georganiseerden werk- loozen met den dag toeneemt! Gevraagd wordt ten slotte, of het bestuur ge negen is, dezen ellendigen toestand onder de aandacht van de betrokken instanties te brengen. Coöp. Boerenleenbank Dinsdag hield de Coöp. Boerenleenbank te Bennebroek haar al- gemeene vergadering in het R.K. Verenigings gebouw. De voorzitter, de heer H. Warmerdam, wijdde in zijn openingswoord allereerst eenige woorden van hulde en lof aan de nagedachtnis van den heer P. Zeestraten, medeoprfchter en gedurende bijna 25 jaar bestuurslid van deze instelling. Vervolgens bracht de voorzitter een kort ver slag uit over 1937. Ondanks het feit, dat de economische toestand zich helaas niet heeft kunnen handhaven, is toch het afgeloopen jaar voor de bank niet ongunstig geweest. Zoo steeg de omzet van ongeveer f250.000 tot f296.000. De winst bedroeg f 825.63, terwijl f 690.37 in 't reservefonds werd gestort. Vervolgens werd verslag uitgebracht over re kening en balans 1937. Aan spaargelden was ingelegd f 109.598.12; te rugbetaald aan spaarders f 150.4-59.82. Het saldo der inlage van spaarders bedroeg op 31 Decem ber 1937 f 255.723.42. Voorts had de bank 58 uitstaande voorschot ten inclusief hypotheken voor een bedrag van f 83.957.95 en 35 loopende rekeningen met een saldo ten gunste van de bank ten bedrage van f 188.744.75. De reserve bedroeg per 31 December f27.628.40 en de winst na verschillende afschrijvingen f917.26. Met groote meerderheid van stemmen werden de heeren H. Warmerdam en C. Wennekers resp. als bestuurslid en lid van den Raad van toezicht herkozen. In de bestuursvacature, ontstaan door het overlijden van den heer P. Zeestraten, werd op voorstel van het bestuur met bijna algemeene stemmen gekozen de heer A. Teeuwen Jz. Vervolgens werden tot plaatsvervangende be stuursleden gekozen de heeren J. Vernooij en C. Wennekers. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat de Coöp. Boerenleenbank hier ter plaatse 25 jaar bestaat, welke gebeurtenis in een feest- vergadering, te houden op Dinsdag 14 Juni a.s., in het R.K. Vereenigingsgebouw herdacht zal worden. Nadat nog enkele wenken voor het bijwonen van deze feestvergadering gegeven waren, werd de vergadering gesloten. Bloembollencultuur Dinsdagavond hield de afdeeling Bennebroek-Vogelenzang voor Bloem bollencultuur een ledenvergadering in „Oud Berg en Dal". Overgegaan werd tot behandeling van de be schrijvingsbrief. Nadat de secretaris voorlezing hiervan had gedaan, vormde vooral punt 4 van dezen brief een voornaam punt van bespre king. De heer De Zeeuw verkreeg allereerst het woord. Hij oefende scherpe critiek uit op het hoofdbestuur. Spr. ziet een groot gevaar in deze motie, temeer daar de berichten uit het buiten land van dien aard zijn, dat het verder voort zetten der saneeringsmaatregelen dit resultaat zal hebben, dat de cultures zich meer en meer gaan vestigen in het buitenland, waardoor dan zoowel de werkgever als de werknemer nog meer gedupeerd zouden worden, dan reeds nu het geval is. De -heer A. Vis protesteerde tegen de uit latingen van den heer De Zeeuw betreffende het hoofdbestuur. Ook de heer T. v. Waveren liet zich in dezen geest hooren en weersprak eveneens de beschuldigingen, welke gericht waren aan het adres van het hoofdbestuur. De heer Philippo geeft nog een verklaring omtrent de culturus in het buitenland en wel die in Engeland. De heer De Zeeuw neemt hierop nog eens het woord, waarna men overgaat tot stemming. De uitslag was 51 stemmen voor, 18 tegen en één blanco. De motie was hiermede dus aan genomen. De vragenbus bevatte niets. In de rondvraag, die volgde, werden nog enkele vragen beantwoord betreffende het rapport, dat was samengesteld door een commissie over den stand der cultures in Engeland. Hierna sloot de voorzitter onder dank voor de aanwezigen de vergadering. ■AWal In het hol vond men prachtige steenen. Ze waren zoo voor het plukken. Tegen de wanden, op den grond lagien de prach tigste steenen. En zoo groot als eieren van een kalkoen. Keesie en de kabouters namen ze weg en gingen wfeer uit het hoL waar de draken als dood lagen. Maar nauwelijks waren ze in de vliegmachine om den terug tocht te beginnen of een der draken greep zich aan de as der wielen vast en ging mede de lucht in. Eerst merkte Keesie, die het vliegtuig bestuurde, niets, maar weldra voelde hij toch, dat er iets zwaars aan de machine moest hangen. Hij keek en zag tot zijn schrik den afschuWelij ken draak. Burgerlijke Stand. Geboren: A. B. J. Mees man-van Gigch d. Ondertrouwd: G. J. Bolsenbroek en A. H. Houtgraaf; J. W. A. de Vries en A. Kooke; W. Kuiper en A. E. van der Laan; Jhr. C. Ge vers Deynoot en Z. F. E. Rathonyi Reusz; J. Koopman en M. Zonneveld; J. J. Bakker en P. A. Allard. Getrouwd: R. Dufour en H. van Hall. Overleden: A. van Staveren 73 j. echtg. van P. Dedding; W. F. C. C. Pijnacker Hordijk 71 j. Nieuwe Vischclub. Dezer dagen werd in café B. J. Langeveld alhier opgericht de visch club „De lustige visscher". Daarvoor was veel belangstelling, en de vergadering verliep zeer geanimeerd. Het voorloopig bestuur is samen gesteld uit de heeren A. Havers, voorzitter, H. J. Beek, Molenwerfslaan 16, secretaris, B. J. Langeveld, penningmeester. De openingswed strijd is vastgesteld op 12 Juni op de groot ste visch Door begunstigers zijn een groot aantal prijzen voor dezen wedstrijd toegezegd. Bloembollencultuur. Gisteravond hield de afd. Hillegom der Alg. Ver. v. Bloembollencul tuur een buitengewone ledenvergadering in Ho tel Sistermans; de opkomst was enorm: meer dan 200 personen teekenden de presentielijst. De voorzitter, de heer W. Jonkheer, opent met een woord van hartelijk welkom. Hij zegt, dat het nog nooit is voorgekomen, dat door het op treden van enkele leden een zoo gewichtige ver gadering moest worden gehouden. Z.i. hebben de heeren op minder faire wijze hun oppositie tot uiting gebracht; hij kan het zich indenken, dat het Hoofdbestuur de bekende motie stelt, waar een kleine meerderheid een circulaire on derteekent tegen de groote meerderheid. De voorzitter acht het gewenscht, dat de Alg. Ver. voeling houdt inzake de regeeringsmaatregeien, onze cultuur betreffende. Het is niet denkbeel dig, dat zoo het Hoofdbestuur zou heengaan, ook uw afdeelingsbestuur dat voorbeeld zou volgen. Het bestuurslid P. J. W. van Til, tusschen de leden zittende, beklaagt zich, dat het bestuur noch direct, noch indirect hem heeft geraad pleegd. Spr. is voor geen beleediging van het bestuur vatbaar, doch doet een beroep op de vergadering. De voorzitter merkt op, dat er zelfs geen be stuursvergadering is geweest. Na nog eenig heen en weer praten zegt de voorz., dat er voor de sprekers in eerste instantie tien minuten spreek tijd zal gegeven worden, voor repliek 5 minuten. Vervolgens komt het kardinale punt der agenda: de motie. Deze wordt met de toelich ting van het hoofdbestuur voorgelezen. De voor zitter meent, dat het H. B. zijn plicht deed en dat het ons vertrouwen verdient; we kunnen er uren nog over praten doch schieten er niet mee op; hij verzoekt bij de bespreking met nieuwe gezichtspunten te komen. De heer De Brabander bepleit het afstem men der motie; de heer H. 't Mannetje even eens. De heer W. A. F. Murk houdt een zeer scherp betoog en bestrijdt de motie als onorga nisatorisch en als een proeve van machtswel lust, welke punten hij toelicht. Nadat nog verschillende sprekers en ook de voorzitter meerdere malen van gedachten heb ben gewisseld, wordt de motie in stemming ge bracht: Vóór de motie stemden 156 personen, tegen 59 terwijl 5 blanco stemmen werden uit gebracht. Tot afgevaardigden werden gekozen de hee ren W. Jonkheer en Bijl van Duivenbode, als plaatsvervangers de heeren K. Velthuijs en D. E. Nieuwenhuis. Hierna sluiting. m Deze morgen was wel een heel bijzondere in huize Bibbey. Waar dat bijzondere nu precies schuilde, was eigenlijk moeilijk te zeggen, 't was eigenlijk een heel complex eigen aardigheden. Langer dan gewoonlijk was mijnheer Bibbey in zijn ochtendblad verdiept, hetgeen mevrouw meer hinderde dan mijnheer oirbaar vond. De gevolgen laten zich niet moeilijk raden: hoewel de klok nauwelijks 7 uur wees, was het tusschen de echtelieden Bibbey allerminst pais en vreê. Onder deze onverkwikkelijke bedrijven door deed de melk, wat zij altijd pleegt te doen als ze ge- ruimen tijd op 'n heet vuur staat, en kookte over. Hoewel de melk dus over haar kookpunt was, was het met de echtelieden Bibbey nog niet zoover gekomen, hoewel het toch zoo heel veel niet meer scheelde. Het sputterde er nog ge ducht, zoodat, oh, menschelijke logica, het ont bijt zwijgend dreigde te verloopen. Dreigde te verloopen! Inderdaad. Want dat het anders uitviel, was noch de schuld van mijn heer Bibbey, die heel ostentatief het ochtend blad vlak naast» zijn bord had gedeponeerd en onder het eten door toch las, noch aan mevrouw Bibbey, die haar man een misselijken kwajongen schold, binnensmonds dan. Maar de heele di recte oorzaak daarvan was de kleine Ingeborg, een alleraardigst ding, van nauwelijks zes jaar, dat, zeker een uur eerder dan anders, naar de huiskamer kwam gedribbeld en, alle nukkigheid van haar ouders ten spijt, direct een opgewon den verhaal opdischte. „Luistert u eens," begon Ingeborg, zonder eerst „goeden morgen" te zeggen, „luistert u eens! De zoon van Klaas Vaak is vannacht op mijn kamertje geweest!" Mijnheer Bibbey vond de New-Yorksche slot- koersen, al waren ze dan weer enkele punten omlaag gegaan, veel interessanter dan het ge babbel van zijn dochtertje en schonk er dus geen aandacht aan. Mevrouw Bibby keek het kleine ding snibbig aan, wat Ingeborg in alle andere gevallen als een teeken van afkeuring zou hebben opgevat, maar voor haar een aan moediging was om verder te vertellen. Haastig ging ze tenminste verder: ,,'tWas zoon lieve meneer, mama! En hij kon zoo mooi vertellen!" Mama roerde voor de zooveelste maal in haar theekopje, keek even naar haar man, trok voor Ingeborg een stoel bij de tafel en stak dan, uiterst gedistingeerd, een klein stukje brood in haar mond. „Marie had vannacht het venster open laten staan, omdat het zoo benauwd was op mijn kamertje en door dat venster zag ik hem bin nenkomen!" babbelde Ingeborg door. „Wie?" vroeg mijnheer Bibby, hard en haastig. „De zoon van Klaas Vaak, pappie," verduide lijkte Ingeborg, ,,'t Was zoo'n lieve man, pap! Ik was net wakker geschrokken van.... van... dat weet ik eigenlijk zelf niet. Maar ik lag heusch wakker, toen ik hem binnen zag komen. Hij had een grooten zak op z'n rug, net zooals u verteld had, dat Klaas Vaak er een had, pappie!" Mijnheer Bibby gromde, keek naar zijn krant en luisterde aan dachtig. Hij was j dergelijke verha len van Ingeborg niet gewend, voor al des morgens niet. Beweerden i we te veel, toep we schreven dat deze morgen een heel bij zondere was? „Ik zei tegen hem: Dag, Klaas Vaak! Toen kwam hij op den rand van mijn ledikantje zitten en zei heel zachtjes tegen me: „Dag, lief meis je!" Toen zei ik tegen hem dat pappie me verteld had dat Klaas Vaak al 'n heel oude man was. Dat was ook zoo, maar omdat Klaas Vaak het allermeest niet meer alleen af kon, moesten zijn zoons hem helpen. En nu gingen ze er iederen avond op uit om aan zoete kindertjes mooie verhaaltjes te vertellen. Maar dat moest hij erg zacht doen, anders hoorden de groote menschen het, en dat mocht niet. Hij heeft heel veel mooie sprookjes verteld, net zoo lang tot ik in slaap gevallen ben! Vindt u dat nu niet erg lief van den zoon van Klaas Vaak?" Een moment zagen mijnheer en mevrouw Bibby elkaar sprakeloos aan; toen renden ze in een onverwachte eensgezindheid naar de deur, de hall over, de trap op en knielden tegelijk voor de linnenkast Even later lag mevrouw Bibby snikkend in de rechterarmen van haar man, in zijn linker hield hij het bijouterie-kistjeleeg! De zoon van Klaas Vaak was een heel ordi naire inbreker geweest, die zich op meesterlijke wijze uit een lastige situatie had weten te red den. Nadruk verboden. Concert Het concert in het Burg. Rijkens- park begint vanavond om 8 uur. Het programma, dat door het Fanfare-corps „Wilhelmina", onder leiding van den heer J. Groot zal worden uitgevoerd, luidt als volgt: 1. Au pays do la Meuse (Marsch). 2. Frangaise. 3. Cortège des Fleurs. 4. Oreste.' Pauze 5. Marsch Potpourri 6. Goud en Zllverwals. 7. Cavaleria Rusticana. 8. Through night to light (Marsch). Dit is het openingsconcert der Zomerconcer- ten onder auspiciën van de V. V. V. Santpoort's Bloei, in samenwerking met de plaatselijke mu- ziekvereenigingen. Burgerlijke Stand. Geboren: Willy Anna Maria, d. van H. C. Visser en P. H. W. Stolk, Nieuwstraat 2; Amalia Alida Maria, d. van H. A. van Deursen en E. Jansen, Kerkstraat 12, Arie, z. van L. J. van Norde en A. van der Kruk, Zeestraat 10a. Ondertrouwd: C. W. van Soest en C. M. Reijer, Helmersstraat 16; W. Philipo en D. Visser, Nieuwstraat 13. Gehuwd: J. Molenaar en W. Kuiper, Achter weg 9. Overleden: C. van der Werff, 90 jaar. Opbrengst collecte. De op 2en Pinksterdag alhier gehouden collecte door de vereeeniging Onderling Hulpbetoon ten bate der T.B.C., heeft opgebracht f 230.89. De 300 gepasseerd. Berichtten we de vo rige week, dat het aantal leden van de V.V.V. bijna of spoedig 300 zou bedragen, thans is dit aantal reeds overschreden. Het 300ste lid was de heer M. Spijer, Kostverlorenstraat 4, aan wien door de V.V.V. een bloemstuk werd aangeboden met een begeleidend schrijven. Wandelkaarten. Zij, die een duinwandeling willen maken en daarvoor de mooie terreinen van de Amsterdamsche Waterleiding verkiezen, kunnen toegangskaarten bekomen aan het kantoor van de V.V.V. op het Stationsplein gedurende de kantooruren (95 uur). Dit is een groote verbetering, daar men in de vorigs jaren hiervoor naar Amsterdam moest schrij ven of op het politiebureau slechts tusschen 8 en 9 uur des morgens terecht kon. E „In ieder geval zie jij altijd kans om te ver liezen," zei Dolores, hetgeen op hetzelfde neer komt, Jack, wat jou betreft. Verder veronderstel ik, dat hij drinkt...." „Ik heb Guy Kendale nog nooit van mijn leven dronken gezien," wierp hij verontwaar digd tegen. „Een man, die drinkt, behoeft nog niet dron ken te zijn," antwoordde zij. „Maar hoorde ik vader niet zeggen dat er in één week vijf champagne-fuiven in de barakken zijn ge geven." „Nou, en wat zou dat!" verontwaardigde hij zich. „Wat moeten de jongens anders doen? Het is een beestachtig saai leven, Lorrie, dat kan ik je wel zeggen; dan moet een jongen iets doen om zich te amuseeren." „Goed," stemde zij opgewekt toe. „Maar Jack, het schijnt me heb jij het verhaaltje van den aarden pot en den ijzeren pot wel eens gehoord?" „Och, loop naar de pomp!" riep hij uit. „Zal ik je eens zeggen, wat het is, Lorrie; ik geloof, dat je hoofdzakelijk iets tegen Guy Kendale hebt, omdat hij bij ongeluk een burggraaf is. Als hij de zoon van een straatveger was, zou je niet zóóveel op hem tegen hebben, maar alleen, omdat zijn vader een graaf is „Wat heeft dat alles er nu mee te maken?" „Je bent een republikeinsche," constateerde hij, „en je beseft het niet eens." „Zoo," merkte ze op, „ik weet niet, wat dat is. Maar dat je vriend een burggraaf is, heeft niets te maken met het nuchtere feit, dat hij jou, beste Jack, op een snelle en zekere manier naar de maan helpt. Wat zal het einde er van zijn, Jack? Je weet hoe slecht we er bij zitten. Als je Greta's gezicht gezien had, gisteren, toen de rekening van den slager kwam dan was je vegetariër geworden. Hoe wij bestaan en ons kleeden is een raadsel, ja een compleet myste rie. We zullen binnenkort nog op een dieet van scheepsbeschuit en leege meelzakken worden gezet." En ze lachte. Jack stopte zijn handen nog dieper in zijn zakken. „Goed," zei hij. „Als ik geen geld kan heb ben, nou, dan niet. Het is allemachtig ver velend. Ik weet niet, waar het geld blijft. Zoodra ik een sovereign heb gewisseld, is hij ver dwenen! Wat voor nut heeft het leven, als je geen geld hebt?" „Ik weet het niet, geef liever een ander raadsel op," lachte zijn zusje. Een oogenblik zwegen ze belden. Zij keel; naar zijn mistroostig, jongensachtig gezicht en zocht met haar hand in haar zak. „Heb je erg hard geld noodig, Jack?" ,,'t Kon niet erger," was zijn antwoord. „Goed, kijk eens; dan zal ik je dit geven," en ze hield hem een verkreukeld briefje van vijf pond voor. „Paps gaf het me gisteren om een jurk en nog een paar dingen te koopen. maar ik kan wachten tot het volgende kwar taal." De jongen kreeg een kleur en hij duwde haai hand terug. „Neen, neen!" zei hij verlegen. „Ik wil je geld niet hebben, Lorrie, je.en hij keek naar haar versleten, uitgelegde jurk en haai hoed vol deuken.... „je hebt het zelf hard genoeg noodig. Ik neem het niet'aan!" „O ja, dat doe je wel," was het besliste ant woord. „Wees niet idioot, Jack. Ik zeg je toch dat ik er best buiten kan. Het hindert niet, als ik er niet erg netjes uitzie. Ik ga niet in het leger en ik heb ook geen burggraaf tot kameraad. Als ik dat had de hemel behoede mij er voor dan kwam ik misschien wel vijf pond bij jou leenen! Neem het maar beste jon gen; het is echt, tenzij paps valsche munter is geworden." „Neen," zei hij, wat minder resoluut, „maai je bent een goed zusje, Lorrie en ik zal het niet vergeten. Je bent een kranige meid Lorrie, dat is vast." „Dank je," zei ze, „dat is een grootsch, een nobel, een overweldigend compliment en het is op zichzelf wel vijf pond waard. Vooruit, wees niet stom!" en ze duwde hem het biljet in de hand. „Ga je schulden betalen of ten minste een paar er van, Jack en kijk alsje blieft niet meer, alsof je moet worden opge hangen en het heelemaal niet prettig vindt." Hij nam het bankje natuurlijk aan, terwijl hij een kleur kreeg. De Latimers waren geen uitbundige familie en het was niet de gewoonte van Jack en Lorrie om elkaar te omhelzen, maar nu hij naast haar stond, boog de jongen zich in zijn groote dankbaarheid en bewonde ring over haar heen en raakte haar zachte wang met zijn lippen aan. Lorrie trok een Ieelijk gezicht en wreef de aangevallen plek zorgvuldig af. „Jack, je krijgt een snor als een heiboender. Zeg, een preek wordt niet dikwijls vergezeld door een briefje van vijf pond, hé? Ik vraag me af, wat 't langst zal duren, de indruk van mijn woorden of het geld. Het hangt er van af, denk ik, hoe gauw je weer kaart gaat spelen met Lord Kendale." „Ik zal niet meer spelen, ik beloof je „Neen, doe dat vooral niet," lachte ze. „Ik wil niet dat je naar de barakken in Carsha' gaat en zegt: ik mag niet meer spelen, om dat ik het aan mijn kleine zusje heb beloofd! Wat zou je vriend Kendale dat grappig vin den en er zou geen eind komen aan het ge plaag." „Luister eens, Lorrie," zei hij ernstig, „je doet hem onrecht waarachtig, dat doe je. Als je hem even goed kende als ik „De hemel beware me! „Dan zou je moeten erkennen, dat Guy heelemaal niet is, zooals jij je hem voorstelt. Ieder die je hoorde praten, zou denken, dat hij het zwarte schaap bij uitnemendheid was. En wat geld betreft er is geen edelmoediger kerel op de heele wereld. Hij zou zijn laatste korst brood deelen „Ik ook; ik heb een hekel aan korsten!" „Hij zou zijn laatsten cent geven om iemand te helpen. Maar de arme kerel is even slecht bij kas als wij allemaal. Zijn vader is zoo arm als een kerkrat. Guy zegt, dat hij de armste peer van Engeland is en dat hij niet méér toelage krijgt dan ik." „En natuurlijk moet hij het ontbrekende aanvullen met bridgen en biljart spelen," viel ze hem in de rede. „Goed Jack, laten we aannemen, dat je vriend een engel is, is dat voldoende? Nou, dan wilde ik, dat hij zijn vleugels uitspreidde en wegvloog. Ik wilde Vóór haar tweede wensch kon worden uit gesproken, hoorden zij het geluid van paarde- hoeven op den weg achter den lagen muur en een jongmensch kwam aanrijden met een tamelijke vaart. Toen hij Jack zag, hield hij de teugels in en schreeuwde over den muur. „Hallo Jack, ouwe jongen! Ben je aan het mediteeren temidden van de graven?" Jack schrok op en keek piet een roode kleur op zijn gezicht naar Lorrie. Zij werd door een grafsteen, die zich tusschen haar plaats en den weg bevond, verborgen voor onbescheiden blikken en terwijl ze waarschuwend haar vin ger omhoog stak, gleed ze van haar plaats en verborg zich geheel. „Hoe kom ik daar in?" vroeg de zoo juist aangekomene. „Waar is de poort? Het doet er trouwens niet toe" en zijn paard naar het muurtje wendend sprong hij er over in het lange gras en liet zich van het zadel glijden. Dolores gluurde achter haar schuilplaats van daan. Zij zag een lange, rijzige figuur met een knap gezicht, waarin het meest opvielen een paar mooie oogen, vol uitdrukking en een rechte, Grieksche neus. Zijn kortgeknipt haar was stralend blond. Hij was gekleed in een manchester pak met een rijbroek en hooge, leeren laarzen. Het costuum zat hem, alsof het om zijn welgevormde leden was gegroeid. Hij had een knap gelaat, nog iets meer dan knap, het was een innemend gezicht. De oogen waren helder en vol jeugdige luchthartigheid; men kon zien, dat de lippen meer gewend waren te glimlachen dan te spotten en in de heldere stem klonk een muziek, die regelrecht tot het hart van den luisteraar sprak. Dolores merkte van uit haar schuilhoek al die eigenaardige eigenschappen van den vreemde op met de snelle intuïtieve opmer kingsgave van een meisje; toen ging zij be hoedzaam in het gras liggen om in elkaar gedoken geduldig te wachten, tot hij zou zijn vertrokken. „Ik dacht wel, dat je hier zoudt wonen," zei hij rondkijkend. „Een fijne avond, hé? Vind je het erg, dat ik over dien muur ben ge sprongen?" En op het paard doelend. „Hij zal muisstil blijven staan „O, het is in orde," zei Jack, terwijl hij naar den grafsteen keek, waarachter Lorrie zat verscholen. „Juist vrij van dienst?" ,.Ja we hebben de zaak gesloten voor vandaag. Wat is het hier eenig, net een schilderij." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 10