De Japanners naderen Hankau Hemelvuur eischt enkele slachtoffers De eischen der Sudeten Het nieuws van heden Twee jongens vermorzeld VEREENIGDE katholieke pers Nachtelijke lucht aanval op Gandia KANTON LANGDURIG GEBOMBARDEERD TWEE LANDARBEIDERS GEDOOD DE SCHENDINGEN DER PYRENEEËNGRENS Kolonel netra onder werpt zich DONDERDAG 9 JUNI 1938 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: w, die NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi e zij"' naarlem 25 cent per week; per kwartaal ^3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, r een per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21212 Kundt overhandigt Hodza een memorandum Felle toon van de Duitsche pers £>e Poolsche minderheid in Duitschland Memorandum aan minister Frick overhandigd De giftmengster van Luik 0 zoek naar mevrouw Daumens en monsieur Louis Het Weer „zuivering" van het Sovjetleger Britsche baggermolen door bom getroffen en gezonken Tragisch ongeluk in Stiermarken Zeven expedities naar de Noordpool Buitenlandsche diplomaten ver laten Sjanghai om zich naar Hankau te begeven Amerikaansch protest Noodweer richt groote schade aan te Leersum Gedeelten van Baarn onder water Boerderijen in vlammen Hoos boven Leersum Zware regenval te Baarn Japansche boeren naar China Geen enkel rechtsch vliegtuig vloog boven Fransch gebied, verklaart de hertog van Alva Op Jamaica keert de rust weer Voorzorgsmaatregelen blijven echter gehandhaafd Kard. Serédi dankt de Hongaarsche bevolking Lord Halifax in Londen terug Protest Schillenwagen door stoomtram gegrepen LLOlICr shting - vlucht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BI] contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PRAAG, 8 Juni. (Havas) Het persbureau der Partij van de Sudeten-Duitschers publiceert een ^ttununiqué, waarin met name wordt gezegd: Kundt heeft aan Hodza een memorandum overhandigd, dat een opsomming bevat der eischen van de Sudeten-Duitschers, ge baseerd op de door Henlein te Karlsbad Seformuleerde acht punten. De partij dringt er op aan, om aleer over te *aan tot de besprekingen, te vernemen of de eerstellen van de partij als basis voor de be sprekingen in principe worden aanvaard of dat 'et nationaliteitenstatuut der Tsjecho-Slowaak- che regeering als basis zal worden aangenomen. »In dit laatste geval," aldus het communiqué, ■behoudt de partij zich haar standpunt voor, aar het nationaliteitenstatuut haar niet be kend is." Na de Pinksterdagen, gedurende welke de °Uitsche pers opdracht had het plan tot ver waaiing van Berlijn te bespreken, heeft de Pitsche pers de felle aanvallen op Tsjecho-Slo- ^akije hervat. Zondag a.s. is de laatste dag van de ver kiezingen in Tsjecho-Slowakije. In Duitsche politieke kringen verklaart men 'p geen geval een oorlog te verlangen en aan uitdagingen te zullen weerstaan. Men hoopt, Pat de verkiezingen indruk zullen maken op de jW°ote mogendheden en dat het door Praag ^afgekondigde statuut, zonder het vraagstuk oiledig te regelen, zal voldoen aan de eerste 'schen van de Duitschers. Warschau, 8 Juni (Havas). De Poolsche "ijuderheid in Duitschland heeft den Duit- jpben minister van Binnenlandsche Zaken, dr. .lak, een memorandum overhandigd. Dit me- JPbrandum is heden in de Poolsche pers opge- a°men en er wordt een officieus commentaar aP toegevoegd, die als volgt luidt: "De Poolsche bevolking in Duitschland heeft ®eu ander middel om zijn recht te zoeken, dan t.cb direct te wenden tot de Duitsche regee- tög- Men moet derhalve hopen, dat deze de Jbhtmatige verlangens van den Poolschen Jjti in overweging zal nemen, overeenkomstig RoolschDuitsche verklaring van 5 Novem- 1937, de onrechtmatige voorschriften in zal Pkken en een einde zal maken aan het op- aden van plaatselijke elementen." LUik, 8 Juni (Belga). Vanochtend is voor het ^'ezenhof te Luik het proces tegen de weduwe fi(!cker voortgezet. Vooral was sprake van twee 's°nen, een zekere mevrouw Daumens en een eren monsieur Louis, waarmede verdachte be- brt jn relatie te hebben gestaan. zou voor rekening van genoemde mevrouw W^brnens de groote hoeveelheden digitaline ge- gtcbt hebben. Deze zou het in Nederland met g winst van de hand hebben gedaan. De jjbeirtizinnige monsieur Louis zou een vriend w van mevrouw Daumens en hij zou haar jjf^kandags te Luik op de markt hebben ge- Yj, b- Het onderzoek van de politie naar me- ^®Uw Daumens en monsieur Louis, zoowel in te'Sie als in Nederland, heeft evenwel geen ï'.'taat opgeleverd. s.Cadens het proces is verder gebleken, dat ver- 0.leidene voorwerpen, welke betrekking hebben w bet proces, verdwenen zijn, o.a. de zakdoek, kp,ar'n de flesch digitaline gewikkeld was op af' oogenblik, dat verdachte werd gearresteerd, v StUede een notitieboekje van een der vrienden n verdachte, Costadot. j= Verwachting: Zwakke tot matigen, aanvankelijk veranderlijke wind, later =E meest Zuid-West, zwaar bewolkt of be- trokken met waarschijnlijk nog regen- of onweersbuien, aanvankelijk nog warm, later koeler. Verdere vooruitzichten: Onzeker. MADRID, 8 Juni. (Reuter) Te midder nacht is een vliegtuigaanvai gedaan op Gandia, ruim zestig kilometer ten Zuiden van Valencia. Een Britsche baggermolen, waarvan de naam niet bekend is, werd door een bom getroffen enis kort daarop ge zonken. Twee pakhuizen werden vernield. De haven plaats Gandia is geheel Britsch eigendom en wordt voornamelijk gebruikt voor den uitvoer van groenten en fruit. In verband met de her haalde aanvallen op Valencia wordt de haven den laatsten tijd ook gebruikt door Britsche kruisers en torpedojagers. Naar Havas uit Valencia meldt, vlogen vier vliegtuigen der nationalisten bij het aanbreken van den dag boven het gebied tusschen Valen cia en Gandia. Zij hebben dit dorp en de kust streek uit machinegeweren beschoten en ge bombardeerd. Men maakt geen melding van slachtoffers. Omstreeks half tien Woensdagochtend heeft de rechtsche luchtmacht Figueras, gelegen op 25 K.M. van de Fransche grens, gebombar deerd. Naar verluidt zijn veertig pesronen ge dood en zestig gewond. Een dertigtal huizen werd vernield. GRAZ, 8 Juni. (D.N.B.) In het Dachsteinge- bied in Stiermarken is gisteren een toerist ver ongelukt. Vanmorgen vroeg is een ploeg man nen uitgetrokken om het lijk van den neerge- storten toerist naar het dal te brengen. Tijdens het bergingswerk kwamen twee leden van de ploeg op een overhangende sneeuwmassa te staan. De sneeuw bezweek en de beide mannen verdwenen in den afgrond. Japansche persagentschap Domei ver hol va« welingelichte zijde te hebben ver- sJ"160' dat de zuivering van net roode leger CL~ert de terechtstelling van maarschalk Toe- fJ^jefski in Mei van het vorig jaar aar. het de leger 384 opperofficieren van de 708 gekost. Van de vijf maarschalken zouder (,t'e terecht gesteld zijn, van de zes generaals ttySte klasse drie, van de dertien generaals ly eede klasse tien en van de 85 generaals derde 59- Van de 194 luitenant-generaals zou- ^Sens dit Japansclie bericht 110 terecht Vgjeld zijn en van de 406 generaal-majoors 202 kfe het lagere kader zouden 25 procent zijn kot of terechtgesteld vai~01 one 1 Netra, de vroegere gouverneur v- de provincie San Luis Fotosi en aanhanger gg.^dillo, heeft zijn onderwerping aa W 0 d e n. Na het bombardement van S Potosi was hjj gevlucht. MOSKOU, 8 Juni (Reuter). Volgens mede- deeling van het bestuur der Noordelijke zee route te Leningrad worden dit jaar zeven Sovjet-Russische expedities naar het Noord poolgebied uitgerust. Drie daarvan zullen al daar overwinteren. Voorts zal een groep stu denten zich naar het gebied van Nova Zembla begeven. Het Amerikaansche leger beschikt over eenige rijdende kustbatterijen op spoor wagens gemonteerd, die zoo noodig naar bedreigde punten kunnen worden getransporteerd SJANGHAI, 8 Juni (D.N.B.)De Chinee- zen zetten hun terugtocht naar de eerste verdedigingslinie voor Hankau voort. De Japanners hebben het kruispunt van de Loenghaispoorlijn met den Peiping-Hankau- spoorweg, Tsjengtsjau, bijna bereikt. De linkervleugel der Japanners nadert langs den Jangtse, onder dekking van de vooruit- varende kanonneerbooten, langzaam de eer ste stelling voor Hankau. In Hankau wordt de evacuatie der burgerbevolking voortgezet. De buitenlandsche diplomaten vertrekken de een na den ander uit Sjanghai naar Hankau, aldus een Domei-bericht uit Sjanghai. Verder meldt dit bericht van Japansche zijde, dat de Fransche ambassadeur, Naggiar, 6 Juni uit Sjanghai naar Hongkong is vertrokken op weg naar Hankau. De Italiaansche ambassadeur, Cora, zal eveneens uit Sjanghai via Hongkong naar Hankau vertrekken en wel op 14 Juni a.s. De Britsche ambassadeur, Kerr, vertrekt eerst in het laatst van de maand naar Hankau. Men hecht groot belang aan deze bezoeken der buitenlandsche diplomaten aan Hankau. Zij Tijdens een onweersbui, welke zich Woensdagmiddag omstreeks vier uur boven Anna Paulowna ontlastte, zijn twee land arbeiders door den bliksem getroffen. De mannen kwamen met nog twee kame raden het bietenveld van den landbouwer C. Geerlings op, gelegen aan den Veerweg, toen zij plotseling door het hemelvuur tegen den grond werden geslagen. Zij waren op slag dood. De omgekomenen zijn de 55-jarige G. Boon tjes, wonende aan de Molenvaart te Anna Pau lowna en de 48-jarige B. de Dreu, wonende aan den Veerweg aldaar. Beiden waren gehuwd en vader van drie kinderen. Het stoffelijk overschot is naar de woningen der slachtoffers overgebracht. Op dit onweer volgde een tweede bui die veel heviger was dan de voorafgaande. De bliksem sloeg in de boerderij van den landbouwer J. Waiboer aan den Veerweg. Vier arbeiders bevonden zich op dat oogenblik in de schuur, waar zij zaten te schaften. Nie mand van hen werd getroffen. De bewoners waren tijdens het inslaan van het hemelvuur niet thuis. De boerderij brandde geheel uit. De schade 1 wordt door .verzekering gedekt, Tijdens een hevig onweer is Woensdagmiddag omstreeks vijf uur de bliksem geslagen in de boerderij, bewoond door den landbouwer K. Visser te Langweer. De boerderij brandde geheel uit, terwijl de inboedel verloren ging. Verzekering dekt de schade. Het onweer, dat zich Woensdagmiddag omstreeks half vijf boven de provincie Utrecht ontlast heeft, ging te Leersum ge paard met een windhoos en een zware regen en hagelbui. De hagelsteenen hadden de grootte van duiveneieren. Verschillende boomen werden vernield, terwijl talrijke ramen het moesten ontgelden. In verschil lende tuinen werd groote schade aangericht. Op den rijksweg UtrechtArnhem knapte een dikke boom af. Deze kwam dwars over den weg te liggen, waardoor het geheele verkeer gedu rende eenigen tijd stagnatie ondervond. In zijn val sleurde hij de bovenleiding van de tram mee. De politie trad krachtdadig op en nam onmiddellijk maatregelen om de schade te her stellen en het verkeer doorgang te verleenen. Verschillende wegen in den omtrek werden eveneens door omgewaaide boomen versperd, doch ook hier trad de politie op om het ver keer te regelen. Een hevig onweer, gepaard gaande met zwarem regenval en hagelbuien,ontlastte zich Woensdagmiddag omstreeks vier uur boven Baarn. In een minimum van tijd waren de straten geheel wit van de hagelsteenen, welke zoo groot als knikkers waren. Verschillende gedeelten van het dorp liepen onder water. In de Nieuwstraat stroomde het water over de hcoge trottoirs. In de Parkstraat en de Oranjestraat was er eveneens van den rijweg niets meer te bekennen en stond het water van trottoir tot trottoir, evenals in de Nieuwe Baarnstraat en op het Stationsplein. Het verkeer ondervond van een en ander veel hinder. Het 'rijwielverkeer was er het minst prettig aan toe. Het water reikte op enkele punten tot aan de as van de fietsen. zullen daar de maatregelen gaan bespreken, noodig om het hoofd te bieden aan den toestand sinds het verloop van den strijd langs de Loenghaispoorlijn. Deze maatregelen zouden o.m. betreffen de bescherming en terugtrekking der onderdanen hunner landen en de behartiging der buitenlandsche belangen. Ook zouden de bezoeken in verband staan met een verplaatsing der Chineesche regeeringsbureaux naar Joenan- foe, waarover berichten zijn ontvangen. In antwoord op vragen van buitenlandsche journalisten heeft de woordvoerder van het Ja pansche ministerie van Buitenlandsche Zaken te Tokio gezegd, dat de Japansche vliegers nooit de Chineesche burgerbevolking hebben aange vallen. Zij zullen evenwel voortgaan met het bombar deeren van versterkte steden van China, zooals Kanton en Hankau. Verder deelde hij mede, dat ook de Fransche ambassadeur, evenals de Britsche ambassadeur, stappen heeft gedaan bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken in verband met de bom bardementen. Reuter meldt uit Kanton: Hedenavond om 11.45 uur is het signaal „einde van het alarm" gegeven, nadat Kanton gedurende drie uur en drie kwartier bijna ononderbro ken gebombardeerd was. Tijdens den luchtaanval werden tien personen gearresteerd, die vuurpijlen de lucht in gezon den hadden om de Japansche vliegtuigen te leiden. Van officieele Chineesche zijde verneemt Reuter, dat de provinciale autoriteiten niet gunstig staan ten opzichte van het voorstel tot inrichting van een veiligheidszone buiten de stad Kanton aangezien, naar zij zeggen, derge lijke zones te Sjanghai en Nanking niet geëer biedigd zijn. De Amerikaansche regeering heeft een protest doen toekomen aan den Japanschen consul- generaal te Hongkong, tegen het Japansche bombardement van de dépendances der Ling- ham-universiteit, die over een Amerikaansche schenking beschikt. De Japansche regeering heeft besloten een mllioen boeren, meerendeels soldaten en officie ren met pensioen, naar het vruchtbare land in de Jangtse-delta te zenden, teneinde voedings middelen te produceeren voor het groote aantal troepen in China, en tevens te helpen bij het onderdrukken van de Chineesche guerilla. Uit Formosa zijn reeds 1000 landbouwers aangeko men. Naar uit Hankau wordt gemeld, zal Taiertsj- wang, de plaats waar Japan zijn eersten groo- ten tegenslag te verduren kreeg in den oorlog met China, door de Chineesche regeering „on sterfelijk" gemaakt worden. Zij is voornemens een modelstad te bouwen op de ruïnen van het verwoeste dorp. Als gevolg van de hevige ge vechten in Zuid-Sjantoeng, is het normale be volkingsaantal van het dorp van 20.000 tot zes teruggeloopen, n.l. vijf vrouwen en een 85-jarige man. LONDEN, 8 Juni (Havas). In politieke en diplomatieke kringen te Londen keurt men zonder voorbehoud de houding van Frankrijk ten aanzien van de schending van de Fransch-Spaansche grens door vliegtuigen uit Spanje goed. Men is het er over eens, dat protesten niets helpen en dat alleen een militaire verdediging doeltreffend is. Wat betreft de verantwoordelijkheid is men van oordeel, dat deze alleen kan worden vast gesteld, wanneer een van de vliegtuigen welke de grens passeeren, kan worden neergeschoten. De zaakgelastigde van het rechtsche Spanje, de hertog van Alva, heeft gisteravond een be zoek gebracht aan het Foreign Office, waar hij een mededeeling van zijn regeering overhan digde, waarin werd bevestigd, dat een onder zoek heeft uitgewezen, dat geen van de toe stellen, welke onder haar commando staan, de laatste dagen de Pyreneeën heeft overvlogen. LONDEN, 8 Juni. Het Britsche ministerie van Koloniën heeft van de autoriteiten van Jamaica bericht gekregen, dat de toestand te Kingston kalm is en dat ook verder op het eiland de toestand verbetert Te Westmoreland had zich Maandag een vijf tigtal vrouwen en kinderen aan boord van een schip begeven, aangezien het gerucht de ronde deed, dat ernstige ongeregeldheden verwacht werden, doch deze geruchten zijn onjuist ge bleken. Uit voorzorg zijn twee secties soldaten uit Kingston naar dit gebied gezonden. Te Port Nurant werden acht arrestaties ver richt. In Orange Valley Trelawny is een hoe veelheid suikerriet in brand gestoken en te Paris hebben zich kleinere ongeregeldheden voorgedaan. Overigens is alles kalm, doch de autoriteiten handhaven de voorzorgsmaatregelen. Dezer dagen zal in de hoofdstraten van Boedapest een „verklaring" worden aangeplakt, waarin Kardinaal Serédi, Primaat van Hon garije, de bevolking van de hoofdstad en allen organisaties en bureaux dank brengt voor de medewerking aan het Internationaal Eucharis tisch Congres. In deze dankbetuiging verklaart de Primaat, dat het Congres ongetwijfeld ge slaagd is. De Kardinaal dankt de geloovigen bijzonder, voor de eenheid en de eensgezinde samenwer king der verschillende vereenigingen en afdee- lingen bij de organisatie van het Congres, en eveneens voor de eensgezindheid tusschen ar men en rijken. De Kardinaal besluit zijn dank betuiging met de woorden: „Moge deze een heid en samenwerking, die tot stand is ge bracht uit liefde tot God en tot het Vaderland, onder ons blijven voortduren tot het welzijn van onze natie en voor het heil van de geheele menschheid." LONDEN, 8 Juni (Havas). Lord Halifax is van Pinksterverlof te Londen teruggekeerd. Vanochtend heeft hij zijn taak op het Foreign Office weer opgenomen. De voornaamste kwes tie, welke de aandacht vraagt, is die der lucht bombardementen in Spanje. De door Enge land in het leven geroepen commissie zal zich met beide partijen in Spanje verstaan. De krachtige wind heelt in Engeland den on dp. rp.nbaan van Ensom groote schade aangericht. De wervelwin- vonden een prooi in de tribunes De Japanners op weg naar Hankau; de stad Kanton werd langdurig gebombardeerd. De hertog van Alva verklaart, dat geen enkel rechtsch vliegtuig over de Pyreneeëngrens heeft gevlogen. De afgevaardigde der Sudeten, Kundt, overhan digt Hodza een memorandum, gebaseerd op de acht punten van Henlein. Flechtige overbrenging van de relieken van den H. Andreas Bobola S.J. naar Polen. Gedachtenwisseling in de Tweede Kamer over den invoer van buitenlandsch vleesch in verband met de Kalverenteeltbeperking. Minister Romme bezocht eenige werkverschaf fingskampen in de provincie Groningen. Twee jongens vermorzeld bij botsing tusschen stoomtram en gespan te Rotterdam. Twee landarbeiders te Anna Paulowna door den bliksem doodelijk getroffen. Ernstig geval van benzinedamp-vergiftiging te Leiden. Gedeelte van Baarn onder water gezet. door zwaren regenval Herdenking van het veertigjarig bestaan der Coöp. Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht. Beurs van New York: Stemming lusteloos. O Wij zijn vlug met ons „protestee ren" en we brengen gaarne protest uit tegen veel, dat ons niet aanstaat. Maar we protesteeren al te vaak on beredeneerd en te vlug. We redenee ren te weinig en laten ons gevoel te veel spreken. Zoodat we meermalen niet eens precies weten waartegen we eigenlijk protesteeren. Daarom is het goed met ons protest wat voorzichtig te zijn. Wil ons protest effect sortee- ren dan moet het gefundeerd en met redenen omkleed zijn; dan moet het gedragen worden niet door een oogenblikkelijke bevlieging doch door een vaste overtuigingWe moeten goed overwegen waartegen we ons eigenlijk kanten en op welke wijze we ons verzet uitbrengen. Ons protest ontleene kracht aan juistheid, waar digheid en kalme beradenheid. Op den hoek van de Dreef en den Groenen Hilledijk te Rotterdam is Woensdagmiddag omstreeks kwart over vijf een schillen wagen, waarop behalve de voerman nog drie jeugdige knapen meereden, gegrepen door een stoomtram van de R. T. M. Het ongeluk gebeurde, doordat het paard schrok van de stoomfluit van de tram en opzij sprong. Twee jongens werden bij deze bot sing gedood, de derde kreeg lichte verwon dingen. De stoomtram, die uit de richting Baren- drecht kwam en op weg was naar het eindpunt in de Rosestraat, bestond uit zes personen rijtuigen en twee goederenwagens. De bestuur der was de 44-jarige G. E., wonende in de Heinlandstraat. Van de Dreef kwam de met een paard be spannen schillenwagen, bestuurd door den 23- jarigen J. Kamp uit de Tweede Pioenstraat. Op dezen wagen zaten drie jongens, t.w. de 10- jarige J. de Korte, wonende aan den Oosten- dam, de 8-jarige W. Boudesteyn, wonende in de Odastraat en de 11-jarige W. Zwijnenburg, wonende in de Oostendamstraat. Zij mochten van den voerman mee rijden. De Korte zat naast den voerman op den bok, Boudesteyn en Zwijnenburg zaten achter op den wagen. Op het oogenblik dat de uit de richting Tuindorp komende schillenwagen naar links den Groenen Hilledijk opreed in de rich ting Dordtschestraatweg, gilde de fluit van de stoomtram bij. den overweg zoo hevig, dat hei paard ervan schrok en opzij sprong. Meteen wipte de voerman van den bok om het dier tegen te houden. Dit lukte echter niet. Het dier kwam op de trambaan terecht, terwijl de tram met normale snelheid naderde. De voer man trachtte nog te redden wat er te redden viel en probeerde het gespan over de trambaan in veiligheid te stellen. Het paard en het groot ste gedeelte van den wagen waren dan ook reeds-de baan gepasseerd toen de wielen van de kar tegen een verhoogden steenen rand stoot ten. Een botsing kon toen niet meer worden ver meden. De schillenwagen werd aan de achterzijde gegrepen en circa 50 meter meegesleurd tot de tram tot stilstand kwam. De gevolgen waren ontzettend. De beide jongens, die achterop hadden gezeten, Boudesteyn en Zwijnenburg, waren onder de locomotief te recht gekomen en totaal vermorzeld. De derde jongen, die op den bok had gezeten, werd tegen de straat geslingerd. Hij liep tal van verwondingen op maar kon na behan deling naar huis worden vervoerd. Per auto van den Geneeskundigen Dienst werd het stoffelijk overschot van beide slacht offers naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De wagen werd verbrijzeld. De voer man kwam met den schrik vrij. Hij verkeerde echter zooals te begrijpen valt in zeer overspan nen toestand. Ook het paard bleef ongedeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1