Invoer van buitenlandsch vleesch JJe vergissing I K IN CHRISTUS' LICHT EN DE BEPERKING VAN DE KAL VERENTEELT Kerkelijk leven DONDERDAG 9 JUNI 1938 TWEEDE KAMER Volgens minister Steenberghe zou afschaffing thans funest zijn voor de betrokkenen N.S.B.-er profaneert ba: ^mers kostprijs- VAN SUPER QUILD Guy Hamilton Vleesch voor werkloozen Soepeler regeling bepleit Groenten naar Duitschland Bah! Zijn broer bedreigd INDISCHE BEGROOTING Wijziging en aanvulling De N.T.M. in Friesland PASTOOR SCHOORLEMMER OVERLEDEN PASTOOR G. RENTINCK t Onderzoek naar geestvermogens van verdachte BOERDERIJ AFGEBRAND Dertien varkens om het leven gekomen OUD-KORPORAAL IN ARREST Van oplichtingen en rijwiel diefstallen verdacht REIZIGERSVERKEER Overeenkomst tusschen Duitsch land en Nederland DE BOMAANSLAG TE ROTTERDAM Politie-inspecteurs uit het buiten land terug DOM BENEDICT BAUR O.S.B. Deel I (Adveni- en Kersiiijd) verschijn! iijdig voor den a.s. Adveni,- deel II (Paaschfeesi- kring) is voor de laaisie Vasien verschenen DEEL III - DE NAPINKSTERTUD is heden verschenen VERKRIJGBAAR IN DEN BOEKHANDEL EN BIJ UITGEVERIJ FOREHOLTE VOORHOUT Aan groot gevaar ontkomen Jongen bedwelmd in garage ten gevolge van benzinedamp vergiftiging UIT DE STAATSCOURANT Raad van Arbeid Commissie waterverontreiniging Registratie Persoonlijke titel van administrateur Kapitein-luitenant ter zee Regent Rechterlijke macht Eervol ontslag Hoofdstembureau Gedelegeerde DEN HAAG, 8 Juni 1938. Het schijnt een in zich sterk contradictoir Keval: de Regeering voert een stringente kalverenteeltbeperkingspolitiek, waardoor in een bepaalde periode een tekort aan jund- rieesch voor bepaalde doeleinden ontstaat 0£ dreigt te ontstaan en tegelijkertijd v°ert zij op groote schaal buitenlandsch v£eesch in èn uit Denemarken èn uit Huitschland. In 't laatste geval betreft het, kotabene, Argentijnsch vleesch, dat hier te 'ahde wordt ingeblikt, in Nederland, dat °ver heel de wereld beroemd is om zijn Pbik vee. De wegen der crisis- en handelspolitiek 2Ün wonderbaar, maar toch, als men ^als minister Steenberghe het uitdrukte de drie zijden van deze medaille met ^nige aandacht weet te bekijken, dan daagt er toch wel eenig licht. ïnterpellant in deze geheimzinnige affaire ,Was de heer DIETERS van de N.S.B. Hij be- ^°Sde, dat de Regeering het doel, hetwelk zij 'e£ de kalverenteeltbeperking en met de af dichtingen van vee op 't oog had, niet bereikt ■eeft; de melkstroom is onverminderd blijven 'oeien, de stroom is zelfs nog aanmerkelijk Wbreed, doordat het oudere vee teveel is '.aangehouden". Door beperking der kalveren- ®elt gaat de veestapel in kwaliteit achteruit is het minder goed mogelijk selectie toe te rassen. Juist jonge kalveren hebben veel melk en, ontbreken die, dan komt er meer d e'k beschikbaar voor de zuivelbereiding Se- er£ 1932 is het boterverbruik met 30 pCt. afge- Rien, terwijl de invoer van levertraan en ®re vetten, grondstoffen voor de margarine- leiding, sterk vermeerderd is. Deze industrie aakte het laatste jaar een winst van f 23 'Ullioen, terwijl 200.000 veehouders zich ten jater gesteld voelden. "linister Steenberghe beweerde, dat de kal- VJren eerst na enkele jaren meedoen in de J^hvoorziening, maar volgens den interpel- 111 is zulks reeds na 8 a 10 maanden het «eva], teeltbeperking wil de heer Dieters ter- v0 afgeschaft zien, in het belang van de edselvoorziening voor de werkloozen en ten van den tusschenhandel. Voorts wensch- t hy een nog krachtiger bestrijding van de aercuiosg onder het vee en maatregelen tot v, bereiken van loonende prijzen voor het en de melkproducten, o.a. door beper- van de margarine-productie, p_*ah N.S.B.-zijde is er bij de jongste inter- at'e-Drop over het geval „Oss" aanmerking V0tgernaakt, dat de interpellant zijn vragen te ste^,11 aan minister Geseling ter hand had ge- ken i daaruit zou zooiets van een doorgesto- ,a kaart gebleken zijn! i&r o Wehicht met het oog daarop, dat mints- STEENBERGHE in zijn antwoord nadruk- v0J mededeelde, 'sheeren Dieter's vragen te- Va,, n zij het ook eerst hedenochtend ont- 8eh te hebben. Minister gaf toe, dat het doel der kal- Vto> ehteeltbeperking, wat betreft 11 den melk- niet be- Van 1S als gevol= a,n„het ..aanhou- fl. der oudere 5]sereri. maar ook te® 8evl:>1= van de t r te juichen l0halisatie in de ,ee-bedry het keeren atdoor ven. ontstaat j VJIIUÖLctfcbU Vatl, ^ng. Minister Steenberghe hill^sehen scheen de bewindsman al ver- 'eUi>rf i. Kd over het feit, dat de melkstroom dank J AivV IVXvj Uwv ViV IliVAftuw* gtoof teeltbeperking in ieder geval toch niet "AJter CPw^vrlon ie on hPSt.fl.flt. PI* hpt. •gevolg, dat de vleeschmarkt gesa- S werd. 8oJtre»ende de al dan niet mogelijkheid van ®chiie selectie constateerde de minister ver- Ove...Van meening onder de deskundigen. 'gens reserve-kalveren mogen aangehou- biJ?0Worden, houders van stamboekvee genieten vanndere faciliteiten, evenals de eigenaars Bl®Ch®'n.ds een aantal jaren t.-b.-c.-vrij vee. ïe?ist kwartje is verschuldigd voor de ductipratia van een mestkalf. Doordat de pro- in overeenstemming gebracht werd met ••Wilt *toCg i\. o ons zeggen, juffrouw Whitaker ..welke woorden u zoo'n schok gegeven Voor Yard zou 't een belangrijke 't kunnen zijn." het uj.?isip had zich snel hersteld. „Verbaast s Ho„ zag den super onvriendelijk aan. ,,'t vap 'haar eenige uren geleden, dat ik bericht Wei, °v«lijden van mijn broer kreeg, 'k Denk atstp het ieder ander óók zou aangrijpen, de ,,Oj„ Woorden van een doode te lezen." „Ju Quild langzaam. „Was 't dat?" 'st- Dat was 't." C6fnruiSt u verder, juffrouw Whitaker," drong de Dor aan' trlaarrt°phy deed het. Toen zij gereed was, ver bat q6 zy onomwonden: „Ik weiger te gelooven, Quj,°öfrey hem geschreven heeft." 't ver Was zijn ohef vóór. „Juffrouw Whitaker, biet n^rtlp de zelfmoord-theorie óók," zei hij *tohdcn »Uk' "k Ben zeer benieuwd naar uw ^U,^Aprbaal dat Godfrey er niet aan denken htnoord te plegen, ook al werd hij zóó in de consumptie, kwamen de vleeschprijzen op hooger peil en nu moet de Regeering eener- zijds beletten, dat de productie verhoogd wordt, anderzijds er voor zorgen, dat er een behoorlijke reserve bestaat. Verschillende malen heeft de Regeering om den prijs op peil te houden koeien opge kocht en ingeblikt voor de werkloozen. Deze laatsten moeten consumenten van het blik- vleesch blijven om de Regeering gelegenheid te geven, koeien uit de markt te nemen. Andere mogelijkheden zijn er niet. Is er geen vleesch in 't binnenland beschikbaar, dan moet het geïmporteerd worden om de noodklep te behouden. Het gaat nu om een hoeveelheid van 4 millioen K.G., oftewel maar 1.2 pet. van de totale vleeschconsumptie in Nederland. Per jaar zal 8 millioen K.G. ingevoerd worden, dus nog geen 3 pet. der consumptie. De import van Deensch vleesch bedraagt pl.m. 3 pet., maar dat is een zuiver handelspolitieke aangelegenheid Er wordt beweerd, dat, als de Regeering tóch 3 millioen ten koste legt aan vleeschvoorzie- ning voor werkloozen, zij dit bedrag evengoed aan verhooging van den steun besteden kan. maar 't is zeer problematisch of de werkloozen voor het meerdere steunbedrag wel vleesch zou den koopen. De import van vleesch uit Duitschland geeft overigens ook voordeelen van agrarischen aard. Wij zullen nu meer stroo, groenten en boter naar Duitschland kunnen exporteeren. Afschaffing der kalverenteeltbeperking zou thans funest zijn voor de betrokkenen. Tegen invoering van het door „landbouw en Maatschappij" gepropageerde stelsel prijsregeling aan de grens door middel van hooge invoerrechten, voornamelijk op gra nen heeft de Regeering, zooals begrijpe lijk is, groote bezwaren. Het behoeft eigenlijk wel geen vermelding, dat de heer DIETERS (N.S.B.) zich door den minister niet heeft laten overtuigen. T.a.v. den uitvoer van groenten naar Duitschland beweer de hij ruw-weg, dat er geen versche maar in geblikte groenten geëxporteerd zouden worden. Hij vroeg of de export van stroo, groenten en boter ook niet zonder den aankoop van vleesch mogelijk ware geweest. De interpellant kwam, zooals gebruikelijk is, met een motie, om het door „Landbouw en Maatschappij" aanbevolen stelsel in te voeren, doch de motie heeft maar weinige seconden ge leefd. Zij werd niet voldoende ondersteund. Vrijwel alle hierna volgende sprekers waren het erover eens, dat er moet komen een min ol meer aanzienlijke verruiming van de teeltbe perking èn terwille van de veestapel-verjonging èn omwille van de beperking der melkproduc tie voor de industrie. Ook de psychologische zijde van het vraagstuk had veler belangstel ling: de boeren kunnen niet begrijpen, waarom men hier teeltbeperking toepast en van elders vleesch wordt ingevoerd. De heer v. d. SLUIS (S.D.A.P.) vroeg inper king van den veestapel van boven af, door b.v. het houden van vee boven een bepaalden leef tijd te verbieden. In dien geest sprak ook de heer v. d. WEY- DEN (R.K.S.P.), die het ideetje aan de hand deed om de teeltregeling soepeler toegepast te handhaven en o.a. kalveren te laten „aanhou den", maar onder beding, dat voor elk boven tallig kalf een bepaald stuk vee later tegen ge- reduceerden prijs aan de regeering moet wor den overgedaan. Ook stelde hy de vraag, waarom nu eigenlijk het vleesch goedkooper geleverd moet worden aan de werkloozen. Waarom ook geen andere producten? Overigens scheen het onzen katholieken afgevaardigde weinig te behagen, dat de inblikking van het in Duitschland gekochte vleesch voorloopig weer by Zwanenberg te recht gekomen is. De heer v. d. HEUVEL (A.R.) vroeg of het wel juist is een gedeelte van ons volk een pro duct beneden kostprijs te leveren en of het in blikken wel de juiste methode is. Uit het antwoord van minister STEEN BERGHE bleek, dat de export van groen ten naar Duitschland nog niet volledig ge regeld is. Maar van ingeblikte groenten zal in ieder geval geen sprake zijn, wel van pulp en ook van vruchten (o.a. druiven). Wat de teeltbeperking betreft: veel nieuwe en kleinere bedrijven hebben reeds een vergroote toewijzing gekregen en wat de „psychologie in den landbouw" aangaat: het is voor de regee ring wel eens erg moeiiyk rekening te houden met de psychologie. Wie garandeert voorts, dat het voor de melk en boter beter wordt wanneer 't nauw gedreven als deze brief wil doen voor komen. Dan, mijnheer Quild, was myn broer een man van weinig woorden; hy zou er geen drie gebruiken, als hij 't met twee af kon. 't Is absurd, aan te nemen, dat hy op zoo'n manier geschreven zou hebben." Dorothy sloeg met de vlakke hand op 't papier. „Maar de voornaam ste reden vergat ik daarstraks te noemen. La ten we een oogenblik 't onmogelijke aannemen dat Godfrey zelfmoord gepleegd heeft dan zou hij 't nooit op die wijze gedaan hebben. Van kind af heeft hy een onoverwinnelijken afkeer van scherpe voorwerpen gehad. Daarom liet hy zich nooit scheren. Op één punt was Godfrey hyper-gevoelig hij kon geen bloed zien. De oude Martin Dimond sneed zich eens in den top van een vinger en Godfrey viel flauw." „Belangrijk!" knikte Quild. „Heel belangrijk!" Myddleton keek zijn ondergeschikte ontstemd aan. „Schriftexperts hebben de handteekening op een door uw broer achtergelaten chèque on derzocht" zei hy tot Dorothy. „Zy verklaarden positief, dat zü door hem werd gezet. De hand teekening onder den brief is precies eender." „Schriftexperts!" Dorothy maakte een bewe ging, alsof zy een lastige vlieg wegjoeg. „Hoe lang hebben zy er op gestudeerd? Een half uur? Een heel? En willen ze dan beweren, mijn broer beter te kennen dan ik? Belachelijk!" Quild gaf ondubbelzinnig van zyn instem ming biyk. ,,'k Ben bereid juffrouw Whitaker," zei Myddleton stijfjes, „de handteekening onder brief en cheque door andere deskundigen te la de koeien „vervroegde pensionneering" krijgen en de beperking wordt verruimd? Waarom juist vleesch aan de werkloozen? Om de vleeschprijzen niet teveel te doen zak ken werden voor de minst draagkrachtigen by- zondere regelingen getroffen en het is op ad vies van den landbouw zelf, dat de regeering tot het inblikken kwam. Het inblikken bevordert een regelmatigen afzet. Of de invoer van vleesch by deze vier mil lioen kjg. zal blyven kon de minister nog niet zeggen. Als het maar eenigszins mogeiyk is zal de bewindsman aan Hollandsch vleesch de voorkeur geven. Er is nog een vóór-verdrag met Argentinië aanhangig en die invoer komt even tueel in mindering van anderen buitenland- schen invoer. Natuurlijk zal de minister, zoo luidde de belofte, zoo spoedig mogelijk de teeltbeper king verruimen, doch de regeering moet voorzichtig zijn, wil zij een catastrophe voor komen. Het is in het belang van den land bouw zelf. Schandelijk profaneerend heeft de heer DIE TERS (N.S.B.), die in eersten termijn zoo op vallend zakelijk sprak, de heilige woorden van Christus: „Vader vergeef het hun...." misbruikt en de tegenstelling geconstrueerd, dat deze regeering in al haar voosheid wél weet wat zij doet. Bahzoo werd er geroepen, een afkeuring inhoudende, welke nog veel te mild was. De motie-Wijnkoop werd tenslotte verworpen met 8 tegen 52 stemmen. Vóór stemden de communisten, de N.S.B.-ers, de heer Van Houten (C.D.U.) en de heer Zandt (St. Ger.). Bij de regeling van werkzaamheden van de Tweede Kamer is aan de agenda toegevoegd de wijziging van de omzetbelasting. De Kamer heeft voorts zonder verdere dis cussie en z. h. st. aangenomen de door de jong ste Grondwetswijziging noodig geworden sup- pletoire begrooting betreffende het inkomen van Prinses Juliana en het inkomen van het Koninklyk Huis. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend negen tien ontwerpen houdende goedkeuring van be sluiten van den gouverneur-generaal tot wijzi ging en aanvulling van onderscheidene afdee- Hngen der begrooting van Nederlandsch-Indië voor 't dienstjaar 1938 en tot vaststelling van afdeeling VIb (Landsdrukkerij) van voornoem de begrooting. NadSt verschillende correcties zyn aange bracht verkrijgt men een te verwachten tekort van 48.829.843 (waarvan 6.674.951 op den gewonen en 42.154.892 op den buitengewonen dienst) Bij deze cyfers moet echter in aan merking worden genomen, dat in het tekort op den buitengewonen dienst begrepen is een be drag van 27.293.960 aan bewapenings- en welvaartsuitgaven, welke uiteindelijk door hét Rijk aan Indië zullen worden vergoed, zoodat 't eigenlyke tekort op den geheelen dienst kan worden teruggebracht tot 21.535.883. Verschenen is het eerste nummer van N.T.M., propaganda-uitgave der N.V. Ned. Tramweg Maatschappy te Heerenveen. Zoowel voor zakenreizen, toerisme als voor goederenvervoer vormt blijkens deze uitgave de N.T.M. een belangryke schakel in de verbin dingen met het Noorden. Te Boschkamp (gem. Olst) is Dinsdagavond overleden, nog voorzien van de Sacramenten dei Stervenden, pastoor L. B. Schoorlemmer, van Rossum (Geld.) Om gezondheidsredenen had hy aan Mgr. Diepen eervol ontslag gevraagd, hetwelk hem tegen 30 Juni a.s. was verleend. Pastoor Schoorlemmer werd in 1912 priester gewijd en was sinds 1932 pastoor in de St. Martinus-parochie te Rossum. Te Achteveld bij Amersfoort is Woensdag nacht geheel onverwacht op 76-jarigen leeftyd overleden pastoor G. Rentinck, na nog voor zien te zyn van het H. Oliesel. Pastoor Rentinck werd 24 December 1861 te Abcoude geboren en 15 Augustus 1888 priester gewijd. Achtereenvolgens werd hij benoemd tot assistent te Enter, Apeldoorn, Zieuwent en te Uithoorn. In 1905 werd hy benoemd tot pastoor te Stadskanaal en ten slotte in 1914 te Achte veld. Zijn gouden priesterfeest, dat dit jaar gevierd zou worden, heeft hij dus niet mogen bereiken. ten onderzoeken, hoewel ik 't nutteloos vind. Nu iets anders. Is uw broer in New York geweest?" „Vijf jaar geleden. Hy vertrok in Februari en kwam pas tegen Kerstmis terug. „Kende u 't doel van zyn reis?" „Hij zei, voor zijn genoegen te gaan. 'k Weet er' overigens weinig van. Godfrey vertelde bU zyn thuiskomst wat algemeenheden, geen en kele bijzonderheid. En 'k vroeg hem nooit iets, als hij uit zichzelf niets zei." „Juffrouw Whitaker," mengde superintendant Quild zich bedachtzaam in de ondervraging, „in den brief is sprake van een Francis Gra ham. Een man, die niet vergeet. Wie is hy?" Dorothy werd beurtelings bleek en rood. Zij slikte een paar maal voor zij bits antwoordde: „Als u 't my zegt, weet ik het ook." ,Ach zoo!" Quild streek zioh langs een neus vleugel en zag 't meisje forschend aan. „Dat is dus de waarheid absoluut de waarheid?" „Natuurlijk". Opnieuw had Dorothy haar zelf- beheersching snel herwonnen. „U spreekt heusch wel zoo duidelyk, dat ik daarop even duidelyk kan antwoorden." „Dank u." Quild maakte een buiging, die niet vry van ironie was. „Misschen wil myn chef u nog iets vragen." Myddleton wierp een ontevreden blik op zyn ondergeschikte; diens houding had hem van het begin af geërgerd. Uit een soort reactie vroeg hij Dorothy poeslief: „Juffrouw Whitaker, wistu, dat uw broer het slachtoffer van een chantage- pleger was?" „Neen, 'k Geloof er ook geen woord van." „Nog één vraag, juffrouw Whitaker, en dan Voor den politierechter te Zutfen heeft de arbeider R. M. W., uit Beekbergen, terecht gestaan, die zyn broer, den landbouwer M. J. W., met een greep (d.i. een mestvork) bedreigd had. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de ver dachte het zijn broer meermalen lastig had gemaakt, doch dezen keer duchtte W. gevaar voor zijn leven. Hij was, terwyl de verdachte hem met de scherp getande greep dreigend achterna was geloopen, naar het station Beek bergen geloopen, de eenige en dichtstbyzynde gelegenheid, om de politie op te bellen. Dat men hem daar verlof geweigerd had, van de telefoon gebruik te maken, namen de politierechter en de officier van justitie den betrokken spoorweg ambtenaar hoogst kwalijk. De politierechter zei- dé hem, dat hij, als er iets ernstigs gebeurd was, moreel daarvoor verantwoordelijk zou zijn ge weest. De spoorwegambtenaar trachtte zich te verontschuldigen met de verklaring, dat ei juist een trein binnen was gekomen. De verdachte, die bij den aanvang van het verhoor doofheid simuleerde, werd conform den eisch van den officier onmiddellijk gevangen genomen. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar zyn geestvermogens, zoodat de zaak naar den rechtercommissaris werd terug verwezen. Door onbekende oorzaak is Woensdagmiddag brand ontstaan in de kapitale boerderij van den landbouwer Van der Heyden te Uden. Het vuur greep snel om zich heen en tastte spoedig het woongedeelte aan. Dertien varkens, die zich in een schuur bevonden, kwamen in de vlammen om. De boerderij met woonhuis brandde geheel af. De schade wordt door ver zekering gedekt. Op verzoek van den commissaris van politie te Nijmegen is te Zutfen gearresteerd de 32- jarige B., oud-korporaal van 't Indische leger. Hij zou te Nymegen verschillende oplichtin gen hebben gepleegd en zich ook aan rijwieldief stallen hebben schuldig gemaakt, evenals te Arnhem. Hy is gevankelijk naar Nijmegen overgebracht. i De Regeeringspersdienst meldt: 3 Juni werd te 'sGravenhage een overeen komst onderteekend tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeering over het reizigersver keer van Duitschland naar Nederland. Deze overeenkomst is in hoofdzaak gelijk aan de bestaande overeenkomst, met dien verstan de echter, dat een grooter bedrag voor reizen van Duitschland naar Nederland beschikbaar werd gesteld, welk bedrag in het bijzonder ten goede zal komen aan reizen van in Duitschland woonachtige Nederlanders naar Nederland. atholleken, God heeft alleen aan onze Kerk de eenige eeuwige waar heid gegeven om haar te dienen, te beschermen en te verspreiden. Waakt en bidt in het vertrouwen op Christus' woord, dat de poorten der hel, on danks alles, haar nimmer zullen over weldigen. De inspecteurs der Rotterdamsche recherche, die in het buitenland een onderzoek hebben ingesteld met betrekking tot den bomaanslag op den Coolsingel te Rotterdam, zijn Woensdag teruggekomen. Naar het Handelsblad ter oore komt, heeft het onderzoek te Berlijn, Weenen en Praag 'n aantal informatorische gegevens opgeleverd, die van belang kunnen zijn voor de voortzetting van het onderzoek hier te lande. De politie is bij haar onderzoek sterk gehandicapt, omdat zy noch van de daders, noch van het slachtoffer of van andere personen, die zijdelings een rol hebben gespeeld, de antecedenten en verdere bijzonderheden kent. Verwacht mag worden, dat de verkregen ge gevens er toe zullen medewerken aanwijzingen te geven omtrent de sporen, waarop de misdadigers zich hebben bewogen en vast te stellen, hoe zij in Nederland hebben gewerkt, hoewel er weinig hoop is den dader in handen te krijgen of hem zelfs in persoon met zijn werkelijken naam aan te wijzen. Het speuren in deze zaak zal nog lang worden voortgezet. Als het eene spoor doodloopt, zal een ander worden gevolgd, totdat er een aanwijzing komt. De koerier Bora vertoeft nog steeds op het hoofdbureau van politie. Ondanks aanvanke- ïyke vrij positieve mededeelingen, dat hy ook niet als koerier in dienst stond van Konovalec, is zyn rol toch nog niet in alle opzichten dui delijk. Wel zijn de verklaringen, die hij heeft afgelegd, tot nu toe in alle opzichten juist ge weest, doch Boranowski is in zijn antwoorden meer diplomatiek dan openhartig. Hij is zeer scherp in zijn antwoorden. Toen hem gevraagd werd hoe hij zoo dwaas kon zijn om in het Rotterdamsche hoofdbureau van politie een instelling van de G.P.Oe te zien, hetgeen aan leiding is geweest een etmaal lang inlichtingen te weigeren,, in welken tijd de dader tijd gehad heeft om het land te verlaten, antwoordde hij: „Er was hier in Nederland nog nooit een bom aanslag gepleegd". Toen hij er aan werd her innerd, dat hy niet kon weten dat er een bomaanslag was gepleegd, omdat hy te laat is aangekomen om getuige te zyn van de con ferentie tusschen Konovalec en den dader Waloeck, ontweek hij verdere antwoorden. Hoe de dader van den aanslag ons land heeft bereikt en hoe hij het heeft verlaten, is nog steeds niet opgehelderd. Van het onder zoek in het buitenland mag worden verwacht, dat het eenig licht zal werpen omtrent de be wegingen van de personen, die complotten als deze smeden. De twee reclame-schilders, die, toen zij op den Coolsingel stonden te praten, gewond werden door de bomontploffing, vertoeven nog in het ziekenhuis. De toestand van een hunner schijnt zoodanig te zijn, dat hij nog lang zyn werk niet zal kunnen hervatten. Deze twee geheel onschuldigen worden zwaar getroffen door dezen aanslag, die hen voor langen tyd van hun inkomsten berooft en hen steun behoevend maakt. AARTS-ABT VAN BEURON vertaald door G. P. J. v. d. BURG pr„ met medewerking van DOM H. J. SCHEERMAN O.S.B., monnik van Egmond. Zoo groot is dc belangstelling voor dit buitengewoon mooie meditatieboek, dat we de aanvankelijk vastgestelde, reeds aan zienlijke oplage moesten verdubbelen, nog voor het boek was ver schenen. En geen wonder Alle tot oordeelen bevoegden zijn enthousiast over dit boek. Do een roemt de geestelijke diepte ervan, een ander den liturgischen geest, en allen zijn het er over eens, dat het even hoogstaand als de oudere werken is, maar dat het tevens moderner ishelderder, bondiger, vollediger, meer aangepast aan onze behoeften en aan onzen smaak. Gezien de ongekend groote belangstelling is bet vooral aan kloostergemeenschappen, die dit meditatieboek aan baar leden beschikbaar stellen en derhalve direct een grooter aantal be hoeven, aan te bevelen omgaand te bestellen. Het boek is verkrijgbaar in linnen band, kleur (f r i s c h-r o o d of dof-z war t) naar keuze. Men verplicht zich voor alle drie de deelen. DE PRIJS IS 3.50 PER DEEL val 'k u verder niet lastig. Is uw broer werkelyk veel geld kwyt geraakt met onfortuinlyke spe culaties?" „Ja. 'k Heb meermalen aangeboden, hem te helpen, want 'k bezit voor myzelf meer dan ge noeg. Godfrey weigerde. Hy was ontzettend trotsch en zou liever armoe hebben geleden, dan een penny van my aan te nemen." „Dank u." Myddleton boog. „Dien brief zult u mij eenigen tyd moeten afstaan." Toen zij in de bibliotheek terug waren, sloeg Quild zijn chef op den schouder. „Waar blijf je met je zelfmoord-theorie? Iemand, die als de dood voor een scheermes is, zal zich toch waarachtig niet van kant maken met een dolk! Neen, als Whitaker zelfmoord had willen plegen, had hy 't op een andere manier gedaan!" „jy hebt niets van een psycholoog," zei Mydd leton geringschattend. „Anders wist je, dat ze'£" moordenaars altijd buitenissig doen. Ze snijden zich den nek af, gooien zich voor een trein, springen van den nok van een hoog gebouw, liever dan voor een shilling vergif te koopen. Ik houd vol, dat Whitaker dien dolk zélf in zyn body stak. Zijn vingerafdrukken staan er op, en van niemand anders." „Nog heeiemaal geen bewys," beweerde de su per koppig. „De duivel hale je! Je moest uitscheiden met 't "verslinden van die idiote detective-verhalen, Quild! Volgens jou heeft iemand Wliitaker doodgestoken en toen voor de vingerafdrukken van zyn slachtoffer rechts en links gezorgd! Laat naar je kyken, man!" „Daar heb ik geen stom woord van gezegd! Natuurlijk komen in verhalen dergelijke foefjes wel voor, maar 'k ben waarachtig zoo'n kind niet, om er waarde aan te hechten. Gebruik je verstand, Myddleton! 't Is uitgesloten, dat iemand, die als de dood voor scherpe voorwer pen is, zich met een dolk van kant maakt! Die overweging geeft bij mij den doorslag." „Bij mij geeft meer dan één overweging den doorslag. We hebben geen enkele aanwijzing, dat Whitaker Zaterdagavond bezoek heeft ge had. Vingerafdrukken zijn er bij bosjes maar allemaal van den zelfmoorderaar. Zoover we weten, had Whitaker niet één vyand, die hem naar 't leven stond. Wel hebben we daarentegen zijn eigen verklaring, met zyn handteekening bekrachtigd, dat hij besloten had, zelfmoord te plegen. De Dimonds en Philip Stedman hebben alibi's, waar geen speld tusschen te krygen is." „Mogeiyk." Quild hield zich weer eenigen tijd bezig met 't masseeren van een neusvleugel. Toen, voordat Myddleton er iets van begreep, lag de super bij 't iyk van Sir Godfrey geknield en begon een van de schoenen los te rijgen. „Wat mankeert je?" riep de commissaris uit. „Quild! Ben je stapel, kerel?" „Toch niet. We zullen by de voeten beginnen.' „Beginnen? Wat beginnen?" „Hem uitkleeden, natuurlyk." Myddleton staarde zyn ondergeschikte aan en dacht niet anders, of 't was hem in 't hoofd geslagen. Hy zag met open mond toe, hoe Quild de schoenen, en vervolgens dc sokken van den doode uittrok. Plotseling uitte de super een schcroen kreet. Een ernstig geval van benzinedampvergiftiging heeft zich Woensdag voorgedaan in de garage van den heer O. aan de Vierde Binnenvest gracht te Leiden, waarbij het leven van twee zoontjes van den heer O. in ernstig gevaar heeft verkeerd. Omstreeks elf uur hoorden bewoners van het plantsoen in de naburige garage een motor aan slaan. Daar de deuren gesloten waren vermoed den zij, dat er iets niet in orde was. Men waar schuwde de politie en mevrouw O., die even eens in het plantsoen woont. Laatstgenoemde arriveerde vrijwel gelijktijdig met de politie. Toen zij de garagedeur opende, vond zy haar beide zoontjes, resp. negen en toen jaar oud, bewusteloos. Eén jongen lag in de cabine van den aldaar staanden auto, de ander lag op den grond. De Eerste-Hulpdienst werd in alleryl ontbo den en slaagde er door middel van een zuur stofapparaat en kunstmatige ademhaling in, de evensgeesten weer op te wekken. De jongens zijn daarna naar het St. Elisabeth-Ziekenhuis overgebracht. Uit het onderzoek is gebleken, dat de jongens in de garage waren gaan spelen, den motor van den auto van hun vader op gang hadden ge bracht en vervolgens door de uitstroomende benzinedampen bewusteloos waren geraakt. Slechts door oplettendheid der omwonenden is een ernstig ongeluk voorkomen. Met ingang van 1 September 1938 is benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Apeldoorn mr. S. Rink, te Arnhem. Met ingang van 1 Juni 1938 is opnieuw be noemd tot lid en voorzitter van de commissie inzake waterverontreiniging de heer J. J. Tals- ma, burgemeester van Renkum, te Oosterbeek. De inspecteur der registratie en domeinen J. Stroes, is verplaatst van de inspectie der directe belastingen te 's Gravenhage naar de inspectie der successie aldaar en toegevoegd aan het hcofd dier inspectie. Aan den heer E. H. Schmidt, aan wien by koninklyk besluit van 18 Mei 1938 op zyn ver zoek, wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd, met ingang van 1 Juni 1938 eervol ontslag is verleend ais referendaris by het departement van Defensie, is de per soonlijke titel van administrateur verleend.. Bevorderd is tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee 1ste klasse O. R. F. Im- mink. Benoemd is tot lid van het college van regen ten over de gevangenissen te Rotterdam: dr. G. L. van Oosten Slingeland, vice-president van de arrondissements-rechtbank te Rotterdam. i Op zyn verzoek is mr. C. Dykstra eervol ont slag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Amsterdam, onder dankbetui ging voor de als zoodanig bewezen diensten. t Aan J. B. de Hulster, ingenieur bij den by- houdingsdienst van de rijksdriehoeksmeting te Amsterdam, is met ingang van 15 Juni 1938, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarby hij werkzaam is. I Benoemd is tot lid van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in den kieskring XI, in de vacature ontstaan door net overlyden van het lid P. Kalbfleisch, de heer G. Wolzak Hzn., lid van den raad der gemeente Haarlem, thans plaatsvervangend lid van dat hoofdstem bureau en is benoemd tot plaatsvervangend lid by voormeld hoofdstembureau de heer K. Brants, oud-hoofdinspecteur van het lager on- derwys en oud-lid van den gemeenteraad van Haarlem. Benoemd is tot gedelegeerde van de Neder landsche regeering op het te Praag te houden congres van de nationale groep van de Interna tionale Vereeniging voor bescherming van den industrieelen eigendom, de heer mr. j. Alingh Prins, voorzitter van den Octrooiraad, directeur van het Bureau voor den industrieelen eigen dom. „Kom hier, Myddleton! We behoeven niet verder te gaan!" De commissaris boog zich over Quild heen en keek naar een van de ontbloote voeten. „Groote goedheid!" fluisterde hy. De groote teen was gezwollen en verkleurd; 't vleesch tot op 't been gekneusd. Die van den anderen voet zag er precies eender uit. Myddle ton richtte zich op, trillend over 't geheele lichaam. Een paar minuten staarden da twee mannen elkaar roerloos aan; één zelfde ontstel lende gedachte beheerschte lien. t „Hoe kwam je op 't idee?" bracht de commis-' saris eindelyk uit. „Gedeelteiyk door jou," antwoordde Quild. „Jij verweet me, dat ik die idiote detectieve- verhalen verslind. Toen schoot me een ver haal te binnen, dat zich in een Amerikaansche» gevangenis heeft afgespeeld een zelfde soort geval, Myddleton. Iemand anders heeft het bij lezen niet gelaten en 't in practyk gebracht, 't Zal een heidensch werk zijn, met niet meer ge gevens dan twee zwaar gekneusde groote teenen den moordenaar aan de galg te brengen. Ten zij Weer viel er een pauze. „Wat tenzy, Quild?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3