Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen J DE BAROMETER Filmproductie postduiven DONDERDAG 9 JUNI 1938 Haarlem Bavostad EINDEXAMEN STEDELIJK GYMNASIUM HAARLEM Eerste groep CRICKET IN ENGELAND Hammond's 7de century Dinsdagmiddag woedde een hevige brand in de houtzagerijen van de firma Ver voert te Culemborg. Een opname van het blusschingswerk HOCKEY B.M.H.C. TE MÜNCHEN De Snelpost Krachtsport BILJARTEN Heinekensbeker RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) De onteigening wordt gehandhaafd Oliemaatschappijen hebben bij rechter Bartlett slechts een klein succes Moord op een vrouw in België Een Nederlander als vermoedelijke dader gearresteerd Door den bliksem getroffen Vader van acht kinderen gedood AUTOBOTSING BIJ DE HAKKELAAR Twee inzittende dames verwon dingen bekomen Amerika en Frankrijk Nieuwe commandant IVe divisie Generaal-majoor A. R. v. d. Bent benoemd R.K. VERKENNERS-RETRAITE- KAMP Zeer geslaagde bijeenkomst te Laren INT. CONCOURS-HIPPIQUE TE AMSTERDAM DE GOUDDIEFSTAL TE UTRECHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT pmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinninniiiiiiiiiiiiiiiiiiinnnnminiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHTmHiiiiiiB iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii STAD In De Maasbode vervolgt mevr. J. M. Sterck Proot haar interessant artikel over de Maria- en St. Bavovereering in Haarlem. Voor de eerste verbreiding der vereering van St. Bavo in Haarlem bestaan velerlei mo gelijkheden, schrijft zij. De Benedictijnen uit Egmond, die zoo goed als zeker uit de St. Pie tersabdij te Gent kwamen en zeker niet uit St. Baafs, zullen daarvoor stellig niet hebben ge ijverd, gezien de weinige eensgezindheid tusschen de beide abdijen en het ontbreken van een St. Baafsdag in de eerstgenoemde abdij, wat zijn pendant had in het feit, dat in het missaal der Egmondsche Benedictijnen van 1518 nog geen St. Baafsdag in den kalender voorkomt. De relaties van het wereldlijk gezag van Holland met Vlaanderen., zoowel als volks invloed geven daarentegen veel meer mogelijk heden aan voor het veld winnen der devotie voor St. Bavo in het Noorden. Allereerst de huwelijken van Hollandsche graven en gravinnen^ waarbij in de middel- eeuwe de hoogadellijke vrouwen, die buiten haar gewest huwden, vaak haar eigen kape laan medebrachten. En ziet het alleroudst vermelde beeldje van St. Bavo in Holland stond op den gouden retabel, dien Dirk II en zijn Vlaamsche gemalin Hildegardis aan de monniken van Egmond ten geschenke gaven en het reliekschrijn, een geschenk van den zelfden graaf van Egmond, bevatte onder de kleinere relieken er ook een van St. Bavo. De weduwe van Dirk V hertrouwde met den Vlaamschen gravenzoon Robert den Vries en ging met haar voorkinderen, waaronder de opvolger, graaf Floris II, naar Vlaanderen. Floris V huwde de Vlaamsche Beatrix van Dampierre. Haarlem had in het bijzonder betrekkingen met het Zuiden. Prof. Huizinga toonde aan, hoe de stad over Den Bosch in 1245 het Leu- vensche stadsrecht had gekregen en in die eeuwen dreven de Haarlemmers een voor dien tijd vrij aanzienlijken handel en scheep vaart o.a. met Vlaanderen. Zoo lezen we in de 16de eeuwsche lessen van het Haarlemsche brevier: „dat de vereering voor Sin Bavo ont sproten was uit den handel met het volk van Gent". De langdurige strijd om Zeeland tusschen Holland en Vlaanderen in de 12de en 13de eeuw gaf nog andere mogelijkheden voor de verspreiding der devotie van Vlaanderens hoog- vereerden ridder-heilige. Graaf Floris III raakte bij dien strijd in Vlaamsche gevangen schap en moest na een paar jaar in 1168 daar Hollandsche gijzelaars achterlaten, onder wie twee invloedrijke Haarlemmers, de ridders Ysbrand en Gerard van Haerlem. In het leger van dezen graaf werden kort daar op Vlaamsche boogschutters' vermeld om, zooals Wagenaar schrijft: „de Hollanders in hun strijd tegen de Kennemers en Friezen te helpen"; en juist in dien strijd kwam Haar lem voor de heetste vuren te staan en werden de ridders van Haarlem met hun manschappen genoemd onder de dappersten. Met die eenvoudige Vlaamsche medestrijders toen en later staat stellig ook het Haarlemsche St. Bavo-wonder in verband. Dit was, toen de verschijning van St. Bavo in de lucht boven het veld van den hevigsten strijd tegen de Ken- nemers de Haarlemmers de geestdrift had gegeven, die tot de overwinning leidde; een wonder, dat frappant parallel gaat met de verschijning, eenige eeuwen vroeger, van St. Jacob in den strijd tegen de Mooren. Voor het eerst wordt dit wonder schriftelijk vastgelegd in de He eeuwsche lessen van het Haarlemsche brevier en wel als „een eerbiedwaardige over levering der ouderen". Bijna letterlijk daaruit overgenomen is het Latijnsche onderschrift van een 17de eeuwsche kopergravure naar een ver loren gegane afbeelding van St. Bavo door den Haarlemschen schilder de Brebber (Sted. Ar chief) Als jaartal wordt circa 1250 aangegeven. Nu verhaalt de Hollandsche Divisiekroniek, hoe Haarlem in 1268 door de Kennemers werd belegerd, nadat vele edelen uit Kennemerland reeds naar de stad gevlucht waren: „Ende die Poorters metten Edelen, die daer geweken wa ren weerden hen vromelijk ende beschermden die stede stoutelicken". Opmeer schreef hier over in het supplement van zijn 17de eeuwsche Martelaarsboek (doch zonder aangeving van een jaartal) „Haarlemmers in uitersten nood voor overval van vijanden, baden aan God, en den H. Bavo aanroepende. Zij werden bevrijd en toen hebben geestelijken en volk ter hand genomen het bouwen van een hoofdkerk". Me dunkt, dat deze drie voorstellingen op eenzelfden strijd als die van 1268 betrekking zullen hebben. In de 17de eeuw bestond in het Haarlemsche kapittel onder invloed van de zeer kunstzinnige kanunniken Bugge en- Ban, een groote iconografische ijver en zoo hing bij de Maagden in den Hoeck, waar het kapittel zijn vergaderingen hield, een helaas vrij onbeholpen en nu zeer slecht behouden schildering van het Haarlemsche Wonder, thans in het Frans Hals museum. De weergave daarop van Van Cam- pens Nieuwe Kerk brengt het naar de laatste helft der 17e eeuw terug. Met het bovenstaande past geheel, dat in derdaad kort voor 1300 in Haarlem met de uitbreiding en vernieuwing van het oude parochiekerkje is begonnen. Toen regeerden hier ook de graven uit het Henegouwsche huis, die St Bavo als patroon hadden. In de grafelijkheidsrekeningen staat nog de vol gende post, als graaf Willem IV in 1343 op weg is naar het H. Land: „Up sente Baven avond te Rodes (het eiland Rodes) offert miren here 5 sc. Backaten". In diezelfde 14de eeuw brachten ook stellig de Vlaamsche nijveren, die, bij de volksopstanden uit hun steden verbannen, naar Haarlem kwamen, een verhooging van de devotie voor St. Bavo in deze stad. Zoo is die duidelijk gegroeid uit den godsdienstzin van vorsten, edelen en volk, daarin gesteund door de geestelijke leiders en het is begrijpelijk, dat Haarlem werd van Mariastad tot Bavostad Geslaagd voor diploma A: de dames H. Mul ler, W. D. Spoelder, W. Ch. Snethlage, M. E. Houtman, Ch. P. J. Ritter, E. Wesstra, H. A. Noë, A. C. Blom, A. F. Stijn. De heeren: L. Smits, F. L. J. Göttgens, D. J. Spaling, J. W. Wildschut. Afgewezen 3 candidaten, herexamen 2." Stand op Donderdag 1 uur v.m. 763.1 Vorige stand 764.1 C. W. Walker, de Australische wicketkeeper is door een in den wedstrijd tegen Essex op- geloopen verwonding aan zijn hand niet be schikbaar voor de op a.s. Vrijdag beginnende eerste testmatch Engeland-Australië. De stand van de Woensdag begonnen county-matches is als volgt: Kint 3675 (Fagg 125, zijn 2e achtereenvol gende century), tegen Lancashire. Leicester shire 234, (E. Davies 572) tegen Glamorgan 772, Derbyshire 151, (Robinson 537) tegen Northamptonshire 462. Sussex 362 (C. Oakes 111) tegen Surrey 50. Yorkshire 3008 (Sut- cliffe 142) tegen Warwickshire, Nottingham shire 3125, (Harris 114, Keeton 106x) tegen Worcestershire, Middlesex 311 tegen Hampshire. W. R. Hammond zal de gentlemen aanvoe ren in den wedstrijd GentlemenAustralië, die 15 Juni op Lord's begint. Edrich gaat met 1090 runs en een gemiddel de van 83.84 aan het hoofd van de batting- gemiddelden, gevolgd door W. R. Hammond 1058—81.38, Hutton 773—77.30, C. S. Dempster 443—73.83, Iddon 715—65, Fagg 308—61.60, J. C. Clay neemt de eerste plaats onder de bow lers in met 23 wickets, gem. 13.65, gevolgd door- Butler 17—14.82, Pollard 56—15.01, Verity 45— 16.82. D. G. Bradman en A. L. Hassett hebbd^i een batterij-gemiddelde boven de 100. Bradman 1056 runs, gem. 150.85 en Hassett 768109.71. Badeock is no. 3 met 72572.50, L. O'B. Fleet- word Smith heeft onder de bowlers van de Australiërs met 35 w.13.80 de leiding, O'Reilly 46—14.56. De wedstrijd Somerset-Gloucestershire heeft wèl een spannend verloop. Somerset verkreeg met een score van 276 een voorsprong van 55 runs op de eerste innings. Gloucestershire scoorde daarna in de 2e innings 3387 (ge sloten) waarvan Hammond 140 not out, zijn 7de century van het seizoen. Somerset staat op 2538 en heeft met 2 wickets in handen nog 31 runs noodig voor de overwinning, Lancashire 232 en 138 werd met 8 wickets door Yorkshire 273 en 982 geslagen. Verity nam in de 2de innings 6 wickets voor 49. Middesex 577 en 20 won met 10 wickets van Sussex 264 en 314. Hampshire 396 en 1512 behaalde een 8- wickets-overwinning op Kent 199 en 247 (Heath 789). Surrey won na den achterstand van 65 runs op de eerste innings (105 en 170) met 11 runs Van Notts. Surrey 2de inningsc 339. Notts 263 (Gover 569)Hardstaff verwondde in dezen wedstrijd zijn duim zoodanig, dat hij Vrijdag niet in de eerste testmatch voor Engeland kan uitkomen, evenmin als J. C. Clay, die niet fit is. Warwickshire 208 en 2766 (Buckingham 124, Dollery 112x) heeft een fraaie kans op de overwinning tegen Derbyshire 224 en 294 (Rhodes 107x) evenals Worcestershire 302 en 318—3 (gesl.)Gibbons 113x, Martin 128x tegen Glamorgan 235 en 251—8. De Free Foresters 208 en 1085 wonnen van Oxford University 288 met 97 met 5 wickets. De uitslagen van de door B. M. H. C. te Mün- chen gespeelde wedstrijden luiden: John, MiinchemB. M. H. C. 33 De doel punten in dezen wedstrijd werden gemaakt door A. de Roos en v. d. Doll. Wacker, MünchenB. M. H. C., 02 (H. de Roos en F. Hoyinck van Papendrecht) Wiesbadener Hockey V.B. M. H. C-, 20. De Haarlemmers woonden den landenwed- strijd Duitschland—Engeland bij, die door de Duitschers met 2—0 gewonnen werd. De Duit- sche midhalf Keiler was de beste speler van het veld. Een volledig B. M. H. C. zou zeker on geslagen zijn gebleven. De H. D. M.-er v. d. Doll vormde dë zwakke plek in de voorhoede. H. Volker speelde in de middenlinie doorloopend zeer goed en zal zeker een waardig plaats vervanger worden van den a.s. Donderdag naar O. Indië vertrekkenden W. van Alphen. Bovengenoemde vereeniging van Postduiven- liefhebbers hield een wedvlucht op Zondag 5 Juni, vanaf Valkenswaard. Afstand 116 K.M. Duiven los 8.25. De prijzen werden behaald als volgt: J. de Goede 1 6 28, A. v. d. Linden 2 5 7 18 20 21 26, Jac. Kuperus 3 22, M. Kuiper 4 17, P. J. R. Vergers 8 11 15 25 27, M. Luijken 9 19, H. Venbroek 10 14, A. J. Hardenberg 12 24, D. 'v. Wel 15, K. Paap 16, C. de Roode 23. Eerst getoonde duif 9 uur 56 min. 23 sec. Laatst getoonde duif 10 uur 5 min. 3 sec. Te Amsterdam werd een Stedenwedstrijd in worstelen en gewichtheffen gehouden tusschen HKV Haarlem en DOK Amsterdam, welke door Amsterdam met gering verschil werd gewonnen. Dit was de eerste ontmoeting van genoem den Stedenwedstrijd, welke Dinsdag 7 Juni zou worden voortgezet te Haarlem, in gebouw Olym- pia, met de jeugdafd. Amsterdam tegen de jeugdafd. van HKV Haarlem. De strijd tusschen de eerste zestallen van D.E.S. en H.E.T.E.IJ. (A'dam), welke Dinsdag avond in restaurant Bolwerk aan het Kenne- merplein gespeeld werd, was spannend en fraai. Nadat de gastheeren in de drie eerste mat ches iets vóór kwamen, haalden de gasten iets op, doch verloren niettemin met 17 caramboles. De laatste partij werd uitgesteld wegens tijd gebrek. De uitslagen zijn: HETEIJ DES brt. h.s. gem. Mersman Vlug v. d. Hoek Kuyken Haberer de Foeljaeger v. Ommeren v. d. Hoek Bartels Ronde 86 90 50 200 163 109 39 170 175 125 38 38 32 32 35 35 35 35 34 34 20 8 7 5 36 15 23 24 22 17 2.26 2.36 1.21 1.56 4.85 5.71 5.— 4.68 3.67 3.20 Vrijdag a.s. wordt deze ontmoeting beëin digd. IJMUIDEN. 8 Juni. Versche visch. Tarbot 30 62 cent, Tong 1.121.40, Heilbot 1.041.20 per kg. Groote Schol 25.50, middel Schol 24.00, Zet- schol 18.0021, kleine Schol 12.0021, Bot 3.70, Schar 3.5014, Tongschar 13.5020, Poontjes 1005, groote Schelvisch 15.0019, middel Schelvisch 11.5013, kleine middel Schelvisch 6.30—11.50, kleine Schelvisch 2.506.50, groote Gullen 3.80—13.50, Wijting 2.804.80, Makreel 2.604.40 per 50 kg. Kabeljauw 32.0072 per 125 kg. Leng 11.50, Kool visch 0.351.10 per stuk. van de heden aangekomen TRAWLERS Delft IJm. 17 840 manden 2820.—, Clasina Lu ther XJm, 59 690 manden 2330.Utrecht IJm. 73 690 manden 2350.Cath. Duyvis IJm. 60 355 manden 2360.Neptunus IJm. 87 245 manden 1750.—, Petten IJm. 49 610 manden 2880.—, I. S. Groen IJm. 130 410 manden 2280.Condor IJm. 72 140 manden 1420.Maria van Hattem IJm. 1 345 manden 1620. LOGGER MET VERSCHE VISCH Sch. 15 1850. MEXICO, 8 Juni (Havas) Rechter Bartlett heeft het beroep van de petroleum- maatschappijen tegen de onteigeningswet verworpen, evenals het verzoek om terug gave van de fabrieken, pijpleidingen en alles wat verder noodig is tot het ontginnen van de velden en het distribueeren van de pe troleum. Wel heeft hij het beroep van de maatschap pijen tegen het in beslag nemen door den mi nister van financiën, overeenkomstig de ont eigeningswet, van de correspondentie, archie ven, handelsobjecten en bankdepito's van de maatschappijen ingewilligd. De regeering zal dit alles aan de maatschappijen terug moeten geven. Dit vonnis treft niet de onteigeningswet zelf en stelt de eischers slechts in gelijk in sommi ge bijzonderheden van de toepassing der wet BRUSSEL, 8 Juni (Belga) Dinsdag ochtend bemerkten de buren van Melle Lecog- nay, een 37-jarige vrouw, die alleen woont in een huisje te Micheroux aan den spoorweg LuikPlombières, tot hun verwondering, dat alles in het huisje stil bleef. Zij drongen het huis binnen en vonden in de zolderkamer, waar de vrouw sliep, het gruwelijk verminkte lijk. De politie en justitie te Luik werejen on middellijk gewaarschuwd. De politie heeft thans een Nederlandsch onderdaan, zekeren U„ gearresteerd, ten huize van wien men een broek en een hemd met bloed bevlekt heeft gevonden. Het onderzoek wordt voortgezet Woensdag is de 56-jarige landbouwer G. Tiemissen, wonende te Litooien, toen hij zich op weg naar het land bevond, tijdens het on weer, dat boven deze plaats woedde, door den bliksem getroffen en op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van acht kinderen. Dinsdagavond is op den Muiderstraatweg even voorbij de Hakkelaar een botsing geschied tusschen twee auto's, bestuurd door de heeren A. v. W. te Amsterdam en H. v. O. te Sant poort. De beide wagens kwamen van de rich- (Bijzondere correspondentie) Ongetwijfeld is 't het Fransche filmpro duct, dat vandaag aan den dag, na het Amerikaansche, op de filmmarkt het meeste opgang maakt. En hoewel men bezwaar lijk zal kunnen betwisten, dat in zuiver tech nisch opzicht de Amerikaansche productie nog altijd vooraanschrijdt, is 't toch begrijpelijk, dat menig filmliefhebber, die tot oordeelen bevoegd is, in de allerbeste producten, welke de Fran sche film in de laatste jaren voortbracht, zelfs gaver verwerkelijking van zuiver filmkunstige intenties meende te mogen zien dan met de Amerikaansche producten het geval is. In elk geval nemen van alle nationale pro ducties de Amerikaansche en de Fransche de beide eerste plaatsen in. En toch is in de pro ductie-systemen, volgens welke de beide lan den te werk gaan, geen grooter tegenstelling denkbaar. Het is eigenlijk onjuist van een te genstelling in het gevolgde systeem te spreken, omdat systeem juist datgene is, wat in de Fran sche productie ongeveer volkomen ontbreekt. Waar de wezenstrekken van het Amerikaan sche productie-systeem zijn; centralisatie en organisatie, draagt de Fransche productie twee kenmerken van het nationale karakter: drang naar versnippering van krachten en improvi satie-kunst. De door en door op zakelijke basis gecon strueerde organisatie van de Amerikaansche productie is haar grootste kracht. De anarchie, welke nog altijd in de Fransche productie heerscht, blijft een van haar meest gevaarlijke zwakke zijden. Iedere bioscoopbezoeker kent van naam de groote Amerikaansche filmmaatschappijen als Paramount, Metro-Goldwyn Mayer, United Artists, Fox, Warner Bros, Radio-Pictures enz. Ieder van deze ondernemingen is een machtig georganiseerd lichaam, in welks handen de Ame rikaansche productie is samengetrokken. Ieder van deze maatschappijen beschikt over een uitgebreiden staf van eigen personeel, van de scenario- en draaiboek-schrijvers, de dialogis- ten, componisten en orkest-dirigenten tot de musici toe; over camera-men, en assistenten voor regie, geluid en camerawerk. Menigmaal zijn zelfs spelers en regisseurs in hun vasten dienst verbonden. Deze ondernemingen hebben natuurlijk ook hun volledig eigen materiaal, hun eigen laboratoria, studio's, opname-terreinen en zelfs gramofoonplatenfabrieken. 4 Om het beeld der zakelijke constructie, van die groot-bedrijveri volledig te maken, moet tenslotte vermeld worden, dat zij alle nun eigen distributie-afdeelingen hebben, die de eigen films distribueeren over de eigen bios copen, welke in alle groote en kleine plaatsen van het land gevestigd zijn. In dit „alles eigen" schuilt de groote zake lijke kracht der organisaties van het Ameri kaansche productie-wezen. Zelfs als de Ameri kaansche film-industrie bij den uitvoer van haar producten zooveel moeilijkheden in den weg zouden worden gelegd, dat de wereldmarkt voor haar practisch haar beteekenis zou gaan verliezen, dan zou de Amerikaansche industrie zich toch op een behoorlijk peil kunnen blijven handhaven. Immers de maatschappij, die haar films in haar eigen bioscoopzalen laat draaien, kan van tevoren een vaste jaarlijksche opbrengst bere kenen, welke zij als „safe" aan ha&r geldschie ters de in filmzaken gespecialiseerde banken van de Hollywood-Broadway kan voor leggen. Deze positie zou zich nog versterkt be vinden doorhet feit, dat het geringe aantal buitenlandsfche films, dat thans jaarlijks aan het Amerikaansche bioscoopbezoekend publiek wordt vertoond, dan uiteraard tot nabij nul zou zinken. Zooals de toestand echter in werkelijkheid is, komt het grootste deel van de winsten, die de Amerikaansche ondernemingen maken, uit de opbrengst van den uitvoer hunner films naar Europa; Deze opbrengsten van den uitvoer zijn natuurlijk niet vast, daar hier de factor „geluk" een groote rol speelt. Deze factor is zeer gecompliceerd; zij wordt bepaald door de politieke conjunctuur, door de protectie-maat- regelen, door het succes, dat de Europeesche ondèrnemingén met hun regisseurs en „ster ren" hebben, en door het verschil in Europee- schen en Amerikaarischen smaak. Hoe het zij, tot dusverre stroomt jaarlijks voor Vele millioenen Europeesch geld naar de Amerikaansche filmondernemingen toe, dat voor een niet gering deel aangewend wordt, om de beste krachten, spelers zoowel als regis seurs, Van de concurreerende Europeesche maatschappijen weg te lokken. In het bijzonder de Fransche film kan den laatsten tijd daar van meepraten. De Fransche filmindustrie.... men kan haar toestand ongeveer als volgt teekenen: Het aantal firma's, dat de filmindustrie in handen heeft als men dat in handen heb ben noemen mag zal te Parijs niet ver van de honderd af zijn. Het groote meerendeel hunner wordt gevormd door een of twee „pro ducers" plus een regisseur. Verder doen zij het niet met een eigen staf van personeel, maar met eenige „relaties", een filmverhuurkantoor, een geldschieter, vaak een paar acteurs, die „op crediet" hun medewerking hebben toege zegd. De toestand is zakelijk dus zelfs ten achter bij dien in Engeland, waar binnen de Engel- sche verhoudingen de Gaumont-British en London-film nog eenigszins met de groote Amerikaansche filmondernemingen vergeleken kunnen worden. Duitschland, waar de filmin dustrie niet vrij is, biedt eigenlijk geen ge schikt object van vergelijking, hoewel de Tobis en Ufa ongetwijfeld de grootste maatschappijen van het vasteland zijn. De lokaliteiten, waar over nu zoo'n kleine Parijsehe filmonderneming beschikt: een paar kantoorkamertjes, ergens op een zooveelste verdieping; den inventaris; een paar tafels, stoelen, een telefoon en een schrijfmachine. Menigmaal is een geestdriftige, sterk in zichzelf geloovende regisseur de stu wende kracht van het geheel. Heeft hij een plan in gedachten, de verfilming van een ro man, boek of tooneelstuk, dan bespreekt hij dat met de „productieleiders", waarna de geld schieter moet worden gevonden, en de spelers moeten worden geëngageerd. Is het zoover dat met de opnamen kan worden begonnen, dan moet mét een der veertien filmfabrieken rondom Parijsch onderhandeld worden over het huren van de. studio's en het opname-materiaal. Het is daarbij geen zeldzaam voorkomend geval.dat midden in de vervaardiging van een film de geheele improvisatie gaat verhuizen naar een andere inrichting, ergens in een ander gedeel te van Parijs, of zelfs buiten de stad, bij ge brek aan ruimte of om andere reden, om daar het omamentwerk voort te zetten. Her haaldelijk ook wordt de bewerking van het be lichte celluloid weer aan een derde onderneming toevertrouwd, omdat deze voordeeliger condities biedt; of, naar men meent, beter werkt. Men ziet hoe deze filmfabrieken zelf dus eigenlijk weinig anders doen dan hun studio's, opname-terreinen en laboratoria aan de wer kelijk film-produceerende ondernemingen ver huren. i De Fransche regisseur is overigens vaak de meening toegedaan, dat hij, als zijnde de réa- lisateur van de film, er het beste aan doet al les zooveel mogelijk zelf in handen te houden. De Amerikanen noemen dit wel eens smalend; „Fransch Amateurisme." Zij verklaren geen tijd te hebben alles zelf te doen. Maar zijn het hier niet de Fransche regisseurs, die het bij het rechte eind hebben? Immers, wanneer vijf geesten te zamen een film vervaardigen, n.l. scenario-schrijver, draaiboek-schrijver, dialoog- schrijver, regisseur en cutter, kan deze film technisch misschien wel een volmaakt pro duct worden, maar van het „persoonlijk" ka rakter, dat een goede film moet dragën, zal men dan niet veel meer bespeuren. En het persoonlek karakter moet een film ontvangen van zijn regisseur. Hoe meer een regisseur werkelijk een artistieke persoonlijkheid is, des te minder zal hij geneigd zijn, zijn werk alleen maar te bepalen tot het leiden van de opnamen, zonder „tijd te hebben" de film zelf te construeeren. Vandaar dat zooveel technisch volmaakte producten van Hollywood karakterloos zijn en bijna even goed op naam van dezen als genen regisseur zouden kunnen worden gesteld. Ter wijl de Fransche films, die de laatste jaren door hun oorspronkelijkheid en „esprit" uit blonken, veelal vervaardigd werden door regis seurs, die hun werk lang niet tot de regie in strikten zin beperkten. Het individualisme, dat voor een groot deel oorzaak der versnippering van krachten in de Fransche productie is, blijkt overtuigend uit het groote aantal regisseurs, die allen min of meer naam hebben. De ongeveer 230 speelfilms, die jaarlijks van stapel worden gelaten, zijn het resultaat der werkzaamheden van een klei ne honderd regisseurs. Daarvan komen er een 35-tal op naam van een tiental „groote re gisseurs", als een Dréville, een Renoir, een Feyder of een Duvivier, die per jaar een 2 a 3 films maken. Minder bekende regisseurs, wier vakmanschap vaak onbetwistbaar is, brengen het slechts tot twee. één of soms nog minder films per jaar. Wat het werken voor de groote regisseurs in Frankrijk zoo bijzonder moeilijk maakt, is de omstandigheid, dat de tientallen filmmaat schappijen met elkaar moeten vechten om per jaar een film op hun naam te krijgen. Konden zij ertoe komen, inplaats van elkaar op leven en dood te beconcurrerren, zich aan te sluiten tot enkele groote maatschappijen, dan zouden de financieele grenzen, waarbinnen de Fran sche regisseur zich moet bewegen, veel rui mer kunnen worden getrokken, en zou hij zich niet, alvorens aan de realisatie van een of an der scenario te beginnen, angstvallig behoeven af te vragen, of zijn maatschappij dat wel ma ken kan. De Fransche filmindustrie is helaas het ter rein van een voortdurenden, hardnekkigen, in het honderd versnipperden strijd. Toch ligt hierin een der oorzaken, waardoor de Fransche productie den laatsten tijd naar een zooveel hooger niveau is geklommen. Van alle concurrentie is namelijk de goede zijde, dat een regisseur, zoowel de regisseur, die nog een naam moet maken als de regisseur, die een naam te handhaven heeft, bij iedere nieuwe film, waarover hij de regie voert, het uiterste van zijn kunnen moeten geven. Zoo is het mo gelijk, dat met beperkte financieele middelen toch nog vaak zulke goede resultaten bereikt worden. ting Bussum en hielden niet voldoende onder ling afstand, zoodat, toen de heer v W. even moest stoppen, de heer v. O. met zijn wagen eerstgenoemden auto aanreed. De schok was hevig en de dame, die naast den heer v. O. zat, bonsde zoodanig met het aoofd teger de voorruit dat zij een verwonding Doven een der oogen bekwam. Een van de achter in den wa gen zittende dames brak een arm. Dr NiekerK van Muiden heeft de eerste medische hulp ver leend, waarna de laatstbedoelde dame naar het Burger Ziekenhuis te Amsterdam is vervoerd Van de inzittenden in den aangereden wagen werd niemand gewond. Deze auto bekwam aan de achterzijde eenige schade, doch (ton nog op eigen kracht rijden. De wagen van den heer v. O. was echter zóó gehavend, dat nij moest worden weggesleept. Daar de botsing plaats had op een der spitsuren, ontstond in den be ginne een verkeersopstopping, maar de rijks veldwachter van Muiden droeg zoo spoedig mo gelijk zorg, dat het verkeer weer in goede ba nen werd geleid. Tegen den heer v. O. is pro ces-verbaal opgemaakt. Bij K.B. van 4 Juni 1938 is met ingang van 1 Juli 1938 le. de generaal-majoor P. W. Best eervol ontheven uit zijn functie van comman dant der IVe divisie, tevens bevelhebber ip de 4e militaire afdeeling; 2. benoemd en aange steld: tot generaal-majoor, commandant def IVe divisie, de adjudant in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin, kolonel A. R- van den Bent, commandant van de brigade grenadiers en jagers (Ie infanterie-brigade). De nieuw-benoemde werd in 1883 geboren. In 1904 werd hij benoemd tot tweede-luitenant der Infanterie en, na de subalterne rangen te hebben doorloopen, in 1927 tot majoor, waarna in 1933 zijn bevordering tot luitenant-kolonel en 15 Februari 1936 die tot kolonel volgde. I® laatstgenoemden rang was hij commandant van de eerste infanteriebrigade (grenadiers en ja gers) en garnizoenscommandant te 's-Graven- hage. Op de kweekerij „Gooi- en Eemlust", tusschen Laren en Eemnes, hadden zich Zaterdagmid dag de verkenners verzameld, die daar de bei de Pinksterdagen en den Dinsdag in een re traite- kamp zouden doorbrengen. Om 6 uur vond op het groote kampterrein de vlaggenparade plaats, in tegenwoordigheid van Rector Schneider, A. D. V. G. van he' adjunctenaat Amsterdam, die de retraite leid de, Commissaris v. d. Brink en Hopma® Gerhards. In keurig carree stonden de verkenners op gesteld, die uit Amsterdam, Hilversum, BUS' sum, Amersfoort en Baarn waren samen gekomen. De Hoofdverkennersgeestelijke, dr. Ramselaa® heeft eveneens de beide Pinksterdagen in het kamp doorgebracht en verschillende confers®' ties geleid. Het heele kamp heeft zich gekenmerkt s'3 een echte katholieke verkenners-retraite, vo' prettige kameraadschappelijke sfeer in alles' waar iedere retraitant zich direct thuisvoelde' Afgewisseld door spelen, werden de verschil lende conferenties gehouden in de op buite®' gewoon prachtige wijze tot kapel ingerichte op slagschuur van den eigenaar van Gooi- en Eet lust, den heer van Dijk. Alles wat de kweelief® kon geven aan mooie boomen, planten bloemen was hier bijeen gebracht, tot e®11 stemmig en devoot geheel. Er is te veel, om hier in kort bestek op noemen, dat den verkenners zal bijblijven 8P een prachtige herinnering aan dit buitengewoo® geslaagde retraitekamp. Wij willen alleen ir.®aJ noemen; den kruisweg, in deze mooie natu®' uitgezet; de stemmingsvolle kapel; de n®0®° Maria-grot; het uitgeleide doen van Ons Hee des avonds, langs de wegen van het kampte1' rein tot den uitgang, de auto voorafgegaan A°°\ brandende toortsen en alle verkenners; de p®et^ tige en pittig geleide conferenties d°°', H. V. G. en A. D. V. G.; het kampvu®*' enz. enz. Dinsdag is de retraite gesloten, nadat bij sluitingslof de Pauselijke Zegen was gegeven e, bij de vlaggenparade de verkenners-belofte W®5 hernieuwd. Een kamp, dat vooral door zijn stijl en sfe®r. zijn eigenlijk doel bij de verkenners niet hebben gemist, was hiermede afgesloten. Het succes van het internationaal conco®13 hippique Amsterdam, dat van 14 tot en -®e, 17 Juli in het Olympisch Stadion te AmstcJ" dam gehouden wordt, mag verzekerd geac®. worden, nu, behalve ploegen van België, ïet) land en Nederland, ook een Duitsche eqi®^ zal deelnemen. Hiermede is niet alleen het succes van individueele springconcoursen verzekerd. d°' ook kan men nu op een bijzonderen en ï®1^ ressanten landen-wedstrijd op Zondag 17 rekenen. rl De Iersche equipe is buitengewoon sterk achten. Naar wij vernemen zal zij bestaan capt. D. J. Corry met Red Hugh en Glont®* capt. F. A. Ahern met Ireland's Own e(! Glendalough, capt. J. J. Lewis met Lime1-'1® Lace en Gleannta Aondroma en It. S. 0.'Nl9j, lain met Duhallow en Owen Roe. De paard3, zijn alle eigendom van het Ministerie van D fensie. Capt. D. J. Corry zal als chef d'eqü'P optreden. De rechtbank te Utrecht deed verleden uitspraak in de strafzaak tegen de verda® ten, betrokken bij de gouddiefstallen in tandheelkundige kliniek te Utrecht. Inzake drie verdachten verklaarde de r.l: bank zich onbevoegd, omdat de feiten, be'>i| betreffende, te Amsterdam waren gepleegd- zouden dus opnieuw moeten worden ge~t, vaard en terecht moeten staan voor de reC bank te Amsterdam. ,ei De officier van justitie te Utrecht is eC^n^ van het vonnis in beroep gegaan, zoodat ®;]j hof te Amsterdam de onbevoegdverklaring moeten beoordeelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4