Kt i H J. M. GERDING ECHTE WALES-ANTHRAGIET •Wittop koning TZOU DOMZUN... BREEMEN VACANTIE-SEIZOEN Haarlem, 9 Juni tfijc,WALES Kort en volledig DONDERDAG 9 JUNI 1938 De H.O.V. NUTSSPAARBANK TE HAARLEM bt o.a. a 2«" afm. 20/35 1.75 afm. 12/20 ®Hjk allerlaagste aanbieding OVERTREDING VAN DE ZONDAGSWET Een volkstuinder schuldig geoordeeld UftN LEVERT ANTHRACItT MET DE hooqste calorische waarde SCHOUWTJESLAAN 23 TELEF 10070 Programma Radio-distributie M| Het planetarium van den heer Pieterse. In het midden de vele lenzen, ivaaruit de sterren stralen. Daaronder de moter voor het ronddraaien en voor de zon- beweging Privé-sterrenhemel Knap stuk huiswerk van een Haar- lemschen jongeman In de St. Bavokerk te Heemstede is hedenmorgen het huwelijk ingezegend tusschen den Amsterdamschen architect Simon Switzar Jr. en mej. E. F. Huer. Het bruids paar bij het verlaten van de kerk Paaschdagen met hondenge j ank Ook na zijn dood sprak het beest nog een woordje mee Twee jubilaressen in Huize „St. Bavo" te Heemstede Wij leveren U direct uii voor raad reischeque's in Reichs- marken, beiaalb. in Duiisch- land en voormalig Oostenrijk Van onze rechtbank Ze kan geen waarheid spreken Meer dan ergerlijk H DE IDEALE BRANDSTOF In JUNI slechts: 15/20 2.05, 22/35 en 30/50 2.45 p. H.L. „DE SPAARHESTAD" AGENDA Bioscopen 10 Juni Bioscopen NIEUW ADRESBOEK VAN HAARLEM Verblijdende mededeeling MAN VAN 4 METER HOOGE LADDER BURGERLIJKE STAND aiafiwi STAD De Haarlemsche Orkestvereeniging heeft een etaat van dienst, welke zich uitstrekt over 125 Jaren en het is niet onbegrijpelijk, dat men de herdenking daarvan dienstbaar wil maken aan he zoo noodzakelijke versterking van haar fi nanciën. Het is dan ook een ongewoon en een eervol jubileum. Nadat in 1813 een klein schutterijkorps was opgericht beleefde dit van tijd tot tijd en n°g niet eens zoo dikwijls een reorganisatie. Doch nimmer was er een opheffing van het bestaande. Het volgende groeide steeds uit het vorige en ging verder onder nieuwe omstandig heden. De bekende heer Jos. de Klerk heeft, naar 'n circulaire van het bestuur der H. o. V. herin- Dert, vastgelegd, dat de geschiedenis in het hort hierop neerkomt: Van 18131864 Schutterijmuziek 18641888 Stedelijk muziekkorps 18881897 Gemeentelijk muziekkorps 18971913 Haarlemsch muziekkorps 19131921 Haarlemsch muziekkorps concert- 'ereeniging 1921 Haarlemsche Orkest Vereeniging. Als dirigenten waren werkzaam: Van 1813—1863 J. W. Weidner 1863—1864 W. B. Weidner 1864—1884 M. H. Mulder 1884—1919 Chr. P. W. Kriens 1919—1920 C. Walter BOer 19201927 N. Gerharz 19271931 E. van Beinum 1931—1938 F. Schuurman. Het huidige bestuur heeft zich, ln aanslui ting met vorige besturen, met ijver gewijd aan de haast niet te volbrengen taak de H. O. V to behouden en het moet gezegd worden, dat 0e laatste jaren van het bestaan der H. O. V. ^ker niet de gemakkelijkste waren Aanvan kelijk verhoogde de gemeente Haarlem het subsidie tot 30.000 en bij dezen ruimen steun kwamen toen nog de bijdragen van de omlig gende gemeenten en van de Provincie. Maar t°en de vette jaren gevolgd werden dooi een economische depressie werden de 30.000 van Haarlem onbarmhartig tot 15.000 ingekrom pen en de subsidies van de andere gemeenten v°lgden eenzelfde richting. Het ergste was wel dat uiterlijk de sympathie voor de vereeniging scheen te verdwijnen. Kapiteins verlieten het kokende schip en zij, die in deze jaren de H- O. V. trouw bleven verdienen een eereplaats 'h de annalen van haar geschiedenis. Het ein de van de H. O. V. scheen onafwendbaar, maar öe waarlijk ingenieuze vondst om het bestaan v'an het korps van 12 maanden op acht maan den per jaar terug te brengen heeft zijn leven Serekt en waarschijnlijk gered. Het bestuur van de H. O. V. verdient voor dat werken waardeering van geheel Haarlem door een hartelijk meeleven met haar 125-jarig bestaan. Indien de H. O. V. beloond en gesteund werd verhouding tot haar artistieke prestaties en baar zedelijken moed om in de moeilijkste om standigheden het hoofd omhoog te houden, zoo Pierkt het bestuur zeer terecht in de reeds ge citeerde circulaire op, dan zou de tegenwoor dige toestand anders zijn dan helaas thans het 8cval is. Alle besturen hadden steeds „herden kingen".... maar aan altijd terugkeerendc ^Ctgen en moeiten! Moge dit uitzonderlijk feest een nieuwe aera, ®en uiteindelijk succes inluiden! Het is misschien wat veel gehoopt, maar er kan in alle geval naar worden gestreefd om de H. o. V. wat ruimer adem te doen halen. wekken alle Haarlemmers daar gaarne b°e op. herschenen is het verslag over 1937, Wij ont- cenen er het volgende aan: Het afgeloopen jaar heeft zich voor de Spaar- aiik gekenmerkt door groote bedrijvigheid, zoo- ei in het spaarverkeer als in de beleggingen en in de organisatie. -Buitengewoon veelvuldige veranderingen in Pe beleggingen hadden plaats, veroorzaakt door groote geldruimte en de daarmede samen- j>®ande daling van den rentestand. Dit leidde conversie in een lager rentetype van tal .^■h leeningen, waarin de Spaarbank obligatiën T^t en tot vermindering van de rente van tal an hypotheken der Spaarbank. De gemiddelde cnte op onze effecten daalde in 1937 tot 3.80 4^' (v- j- 4.05 pCt.), die der hypotheken tot H PCt. (v. j. 4.50 pCt.). Wij hebben voor 1938 verwachtende een y®ldere daling der gemiddelde rente (naar ge eken is terecht) besloten om in overeen- daarmede met ingang van 1 Januari v 8 de rente, die de Spaarbank aan inleggers 2 rgoedt, te verminderen en wel voorloopig tot '^PCt. per jaar. groote bedrijvigheid in het spaarverkeer haar oorzaken zoowel in de uitbreiding 'organisatie als in de geldruimte. Voo ?telt de Spaarbank zich niet beschikbaar p0 r inlagen, die het karakter dragen van de- ten s en bh de gewone banken thuis behoo- zoo hebben de gevolgen van de geldruimte he/1 we' duidelijk in de resultaten ook van 1 sParen over 1937 uitgedrukt. ai'naast wijst speciaal de stijging van het kun e uitgegeven boekjes en busjes op een stige ontwikkeling van het bedrijf, en ^ntai meuw'e boekjes nam belangrijk toe Vori iep 3797 of 941 (3° pCt'} meer dan in het 8e jaar, terwijl het aantal in omloop zijnde per 70 K.G. J «NSWEG 67 A TELEFOON 16100 **Sl>IE., spaarbusjes in afwijking van vorige jaren weder is toegenomen en wel met 148. Het aantal behandelde posten van inleg en terugbetaling bedroeg 202.917 en steeg met ruim 22.000 of 12 pCt. boven dat van verleden jaar. Het totaal bedrag van inleg en terugbetaling steeg met bijna 1.400.000 of 13 pCt. Deze vermeerdering is hoofdzakelijk veroor zaakt door de stijging van de inlagen n.l. met 18.000 posten en bijna 1.300.000. De inleg bedroeg 6.767.847.15 (vorig jaar 5.490.086.33), terwijl de terugbetaling 5.760.026.16 (v. j. 5.649.776.94) beliep. Met de bij te schrijven rente ad 285.590.49 steeg het tegoed der inleggers met 1.293.411.48. De financieele uitkomst van het bedrijf wijst na aftrek van alle bedrijfsonkosten een saldo aan van 98.624.98 (v. j. 123.966.72). Na de noodige afschrijvihfen op onroerend goed en kantoorinrichting en toevoeging aan het pensioenfonds, kan een bedrag van 74.731.24 worden toegevoegd aan de reserve, welke dan 1.050.121.59 bedraagt. De Nieuwe Haarlemsche Courant heeft in dertijd de aandacht gevestigd op het feit, dat in volkstuintjes (o. a. langs de Jan Gijzen- vaart) op Zondag op ergenisgevende wijze ge werkt wordt. Zij achtte dat een overreding van de nog steeds van kracht zijnde Zondagswet van 1815, maar vond 't ook van belang, dat door arbeiders zelf de Zondagsstemming en wekelijk- sche rustdag niet opzettelijk zou worden ver stoord. Wij vroegen daarvoor de aandacht van de Haarlemsche Politie. Veertien dagen geleden nu heeft de volks tuinder J. C., uit Overschie, voor den kanton rechter, te Schiedam, mr. J. Stheeman Hesse, terechtgestaan wegens overtreding van de Zon dagswet. Hij had op een Zondag in z(jn tuin gewerkt, terwijl dit van den openbaren weg af zichtbaar was. De ambtenaar van het O. M. had f 6 boete of zes dagen hechtenis geëischt. De kantonrechter heeft nu uitspraak gedaan. Hij verklaarde'verdachte schuldig aan het hem ten laste gelegde, zonder nochtans straf op te leggen. Uit dit vonnis blijkt dus, dat de Haarlemsche Politie in de Zondagswet een middel- heeft om op te treden tegen de Zondagsrustverstoor ders, maar wij vertrouwen, dat ons beroep op de besturen der Volkstuinverenigingen vol doende zal zijn geweest. Programma 1: Hilversum 1. Programma 2: Hilversum 2. Programma 3Keulen 8 uur, Parijs Radio 10.20, Radio P. T. T, 12.05, Ned. Brussel 12.20, Keu len 1.35, Parijs Radio 3.20, Keulen 3.45, Ned. Brussel 6.20, Fransch Brussel 7.05, Keulen 7.20, Fransch Brussel 8.20, Ned. Brussel 8.50, Bero- münster 10.05, Ned. Brussel 10.45, Keulen 10.55, Programma 4: Ned. Brussel 8 uur, Diversen 9.20, London Regional 10.35,, Droitwich, 5.20, London Regional 6.40, Droitwich 7.15, London Regional 10.50, Droitwich 11.20. Programma 5: 87 uur Diversen, 7 uur Eigen gramofoonplatenconcert. 1. Divisions in D-Major No. 5, 2. Capricio Espagnol van Rimsky Korsakoff, 3. Bolero, 4. Liebesfreud' van Kreisier, 5. Ideale van Toski, 6. Eine kleine Nachtmusik, 7. Liebes- traum, 8. Sonata in D-Major, 9. Extase v. L. Ganne, 10. Liebesleid van Kreisier. 8 tot 12 uur Diversen. Hoe dikwijls heeft men wellicht al of niet verliefd den eindeloozen sterrenhemel be schouwd met een aandacht, alsof hetgeen men wenschte in de sterren stond geschreven. Als de maan haar volle gezicht toonde en het ge flikker en geglinster tegen het donkere uit spansel zichtbaar werd, heeft menig late wan delaar geprobeerd achter de geheimen van die duizenden punten boven zijn hoofd te komen tot hij er 'n stijven nek van kreeg. Voor de meesten onzer zijn het sterren zonder meer. Sommigen kennen den grooten beer „groote beren" zijn aan ieder onzer in andere betee- kenis doorgaans niet onbekend! of hebben wel eens van den Melkweg gehoord. En het is nog niet zoolang geleden dat elk mensch, wilde hij voor ontwikkeld doorgaan, persé een mee ning moest hebben over het vraagstuk of Mars bewoond was of niet. Venus is alleen al om haar naam een geliefde ster. Enkelen brachten het verder en verdiepten zich in de cosmogra- phie, een moeilijke benaming voor een nog moei lijker wetenschap. Maar dat iemand erin slaagt een completen sterrenhemel met zon en maan erbij te fabrieken, mag toch wel als een zeer zeldzaam feit aangemerkt worden. In Den Haag is met veel moeite en kosten een planetarium gebouwd, dat talrijke bezoe kers trekt. Een Haarlemmer, de heer G. Pieterse, Verspronckweg 91, heeft in zijn eentjes zich ook door sterren omringd, die geen film- of voetbalsterren zijn, maar heusche licht- sterren, waardoorheen de zon en de maan zich met een zekerheid bewegen, alsof die privé-sterrenhemel de doodgewoonste zaak ter wereld is. De heer Pieterse mag ermee in den zevenden hemel zijn, want het is een buitengewoon knap stuk werk, dat hij heeft geleverd. De leek kijkt zich de oogen uit als hij in den ronden bol zit en de heer Pieterse hem ter wijl Grieg's „Frühlingserwachen" klinkt den opkomenden sterrenhemel toont, in, laten wij zeggen, de lente van 1937. De maan komt op en verdwijnt uiteindelijk weer en met een hand greep aan een schakelaar laat de heer Pie terse het weer dag worden. De zon verschijnt in het Oosten en loopt het uitspansel van doek en houtwerk langs tot men haar in het Westen kan zien verdwijnen. Heel rustig en gemoede lijk toovert de schepper U een sterrenhemel op een willekeurigen dag in een reeks van jaren te voorschijn en vertelt U precies welke ster renbeelden boven Uw hoofd te zien waren op den dag van Uw keuze, bijvoorbeeld den geboor tedag van Uw vrouw of verloofde of van U zelf. Degenen, die iets meer van cosmographie afwe ten dan een leek, staan zonder uitzondering en zonder overdrijving perplex als ze nagaan waarvan een en ander is gemaakt. Met zeer primitieve hulpmiddelen als lenzen van fiets- lampen, die onderling telkens verschillend wa ren, zoodat iederen keer opnieuw de vergroo ting moest berekend worden, en voorts met doek en houtwerk, met blik en plaatijzer van een Meccanodoos. Het aantal berekeningen 's geweldig groot, want alles staat met elkaar in verband en de onderlinge verhoudingen en af standen moeten telkens precies kloppen. Over de zesduizend sterren moesten er geteekend worden, d.w.z. geprikt in diaphragma's, voor de lenzen. Het is alsof de wereld rondom den toeschou wer beweegt, terwijl in werkelijkheid de doe ken hemel rustig op zijn plaats blijft en er slecht in het midden van den bol, waarin men gezeten is, een blikken kogel met licht erin draait, waarop kokers met lenzen geplaatst zijn, totaal een zestigtal. Voor de lenzen han gen papieren, waarin gaatjes geprikt zijn. De lichtstralen door de gaatjes geven het sterren beeld op den hemel boven en rondom den toe schouwer. Het vraagstuk is nu, de 6000 prikken in de papieren op de juiste plaats aan te bren gen en ook zoo groot te maken als eenigs- zins overeenkomt met de sterkte van de ster- Twee jaar heeft de heer Pieterse eraan ge werkt en hij moet over een onuitputtelijk geduld en een geweldige dosis behendigheid beschikken. Menige andere jongeman zou zijn vrijen tijd besteed hebben aan sport, aan bioscoopbezoek of wat dies meer zij! In Franeker is een beroemd planetarium, da teerend van eeuwen her. Het zou ons niet ver wonderen als de schepping van den heer Pie terse evenzoo een groote bekendheid krijgt, in dien het geheel op nog wat steviger basis gezet en met duurzamer middelen wordt verbeterd. Het is in ieder geval een ruime belangstelling, ook uit vakkringen, waard Alles wtat geluid maakt en van de buren is, geeft aanleiding tot humeurdepressies. Wij wil len hier zwijgen over radio en gramofoon, over schreeuwende kinderen en pianostudies voor het open raam; er is op dat gebied reeds zooveel litteratuur. Het gaat hier over een hond, die jankte toen het Paschen was. De aarde is een tranendal en de mensch, die nooit een traan van leed geplengd heeft, moet nog geboren worden. Ieder weent van tijd tot tijd; ook de buren doen dat en geens zins valt het geschrei der menschen onder burengerucht. Maar de hond, die niet kan huilen en jankende uiting geeft aan zijn ver drietigheden, kan dat niet straffeloos doen, althans niet als het de hond van de buren is. Zijn baas heeft te zorgen, dat hij immer plei- zier heeft in zjjn hondenleven, dat geen wee moed of sombere gedachten hem tot janken brengen en zeker niet met een feest als Pa schen. De hond waar het hier over gaat is inmiddels ontslapen. Zijn baas, een schilder, heeft hem gedurende zijn ziekte liefderijk verpleegd, daar na heeft de kennel a raison van zooveel kwart jes per dag nog eenigen tijd de verzorging op zich genomen en tenslotte is hij pijnloos uit zijr. lijden verlost geworden. De hond zelf is dus niet meer, doch het Kantongerecht kon het deson danks niet over zijn kant laten gaan, dat hij tijdens zijn leven de Paaschdagen der buren verzuurd had door zijn aanhoudend gejank. En aangezien men een hond, zijnde een rede loos wezen, zelf niet ter verantwoording kan roepen, zeker niet na zijn dood, was daar giste ren de schilder, aan wiens zorgen het beest tijdens zijn leven was toevertrouwd, om te ver nemen hoe het menschen vergaat, die hun hond Straffeloos zijn leed laten uitjanken. Overigens had de schilder daar niet veel aan kunnen doen. Hij was met de Paaschdagen uit- stedig geweest, had echter gezorgd, dat het ziin beest aan niets ontbrak, dat het zich desnoods een indigestie kon eten aan allerlei hondenlek- kernijen, dat een prettige legerstede voor hem klaar stond, enz. Als tegenprestatie had de hond de verplichting, om er voor te waken, dat nie mand des schilders verfvoorraad zou vermin deren. Maar het beest verlangde meer naar zjjn baas, dan naar een indigestie. Hij werd ziek van heimwee en eenzaamheid, kon den slaap niet vat ten en jankte c-ag en nacht zonder ophouden, een akelig, langgerekt gejank, een klaaglied, dat de beide Paaschdagen voortduurde. En de buren. die als alle andere menschen er dikwijls genoeg aan herinnerd worden, dat deze aarde een tra nendal is en althans deze feestdagen in vol maakt geluk wilden doorbrengen, verslikten zich in hun gekleurde eitjes, raakten hun blije, lich tende stemming kwijt en liepen tenslotte, toen het niet meer te harden was, naar de politie. En of de schilder nu al beweerde, dat het zijn schuld niet was en dat zijn hond geplaagd was door menschen, die koekjes over de schutting gooiden en zelf over de schutting sprongen, waardoor zij door den hond als verfdieven wer den gebrandmerkt, zoodat hij plichtsgetrouw begon „aan te slaan", het hielp hem niets. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie stelde zich in de plaats van de zich verslikkende buren en eischte een boete van 3. Nog was de boog van den schilder niet leeg, maar ook het laatste pijltje schoot hij ver mis. In de dagvaarding, zoo bewteerde hij, stond niet. dat de hónd, die aan zijn zorgen was toever trouwd, gejankt had, maar de hand. Hem werd duidelijk gemaakt, dat een hand daartoe niet in staat is, waarna de rechter hem conform den eisch veroordeelde, welke boete den schilder in verband met de tijdsomstandigheden wat hoog voorkwam. Misschien zal hij het „hoogerop" zoeken bij den Hoogen Raad. Maar dan is het toch voor hem te hopen, dat de procureur- generaal geen verbeeldingskracht genoeg heeft om zich twee „verjankte Paaschdagen" voor te stellen. Donderdag 16 Juni heeft Huize St. Bavo te Heemstede twee jubilaressen. De eerw. zusters Ildefonse en Fulgentia zullen dan den dag her denken, waarop zij voor 25 jaar hun intrek in „St. Bavo" namen. Wie onder de velen, die in dit huis familie STALEN KANTOORMEUBELEN IERLIJK OP UW KANTOOR TERK IN HET GEBRUIK Groote collectie voorradig. - Bezoekt onze toonkamers. NIEUWE GRACHT 35 - TELEF. 12455 HAARLEM SPAARNE of kennissen komen bezoeken, zal b.v. zuster Ildefonse niet kennen? Zij verzorgt al 25 jaar lang de oude vrouwtjes. En dit verzorgen betee- kent; zich dag en nacht voor de oudjes opof feren, omdat de meesten tusschen 70 en 90 jaar oud zijn en velen gebrekkig en hulpbehoe vend. Zij doet dat met liefde en toewijding, niettegenstaande haar hoogen leeftijd over 2 jaar hoopt zij haar gouden Professiefeest te vieren. Zuster Fulgentia heeft een andere af- deeling voor haar rekening, n.l. de dames-pen- sionnaires. Zij kwam 5 jaar naar haar pro fessie in Huize St. Bavo, en is dus heel wat jonger. Doch er wordt ook van haar veel ge- eischt, vooral als er een van de haar toever trouwde dames ziek is. Hoewel dit een uitzonderingsjubileum is, zal deze dag voor de stille werksters niet onopge merkt voorbijgaan. Daarvoor zullen de bewoners van Huize „St. Bavo" wel zorgen. Moge het beiden jubilaressen gegeven zijn, nog vele jaren haar zegenrijken arbeid te verrich ten, aan de groote taak: de zorg voor de ouden van dagen van Huize St. Bavo. Op wel heel vreemde manieren probeeren sommige menschen aan den kost te komen Om den haverklap moet de politie een onder zoek instellen naar personen, die trachten met mooie praatjes allerlei spullen aan den man dikwijls aan de vrouw te brengen, hetgeen de zooveelste variant is op het thema oplich ting. Op 7 April j.l. kreeg een Overveensche dame bezoek van een 55-jarige vertegenwoordigster, die vertelde namens de Ned. Ver. van Huis vrouwen te komen en de Ned. Industrie te Am sterdam te vertegenwoordigen. Zij liet stalen en geborduurde stoffen zien en deelde mede, dat een coupeuse van die stoffen een mooie japon zou kunnen maken. Maar eerst moest het derde gedeelte van den kostprijs (f 7.30) betaald worden. De Overveensche dame liep erin zooals zoovele andere dames in ver schillende plaatsen van ons land! en betaal de f 7.10. De vertegenwoordigster moest als verdachte voor de Haarlemsche rechtbank toegeven, dat ze noch met de Ned. Ver. v. Huisvrouwen, noch met de Ned. Industrie, noch met een coupeuse iets te maken had. De Ned. Industrie had haar al een jaar geleden ontslagen en verboden or ders voor deze industrie te zoeken. De officier van Justitie merkte op, dat hü eerst deze vrouw als een gedegene reerde had beschouwd. Maar bestudeering van de stukken had hem de overtuiging ge geven, daf verdachte nu al jarenlang van bedrog en oplichting leeft. Het aantal strafzaken tegen haar is zeer groot en spr. had dit geval maar als „monster" aange bracht. Zü leidt een buitengewoon slecht leven. Haar man wist nergens van af. Spr. eischte een jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. N. Tonino, vond het een pathologisch geval. Deze vrouw kan geen waar heid zeggen. Spr. verzocht daarom een psy chiatrisch rapport in te winnen, opdat ver dachte toch nog een goeden levensavond zal kunnen krijgen. Uitspraak 23 Juni. Een meer dan ergerlijk gevat betrof een 24- jarigen chauffeur. De 16-jarige bediende van een zaak in motoronderdeelen, gereedschappen, enz. moest bjj hem een quitantie innen en bij die gelegenheid vroeg hij den jongen of deze hem niet allerlei voorwerpen uit de zaak kon verkoopen. De jongen stal toen successie velijk een groote hoeveelheid onderdeelen en verkocht ze aan den chauffeur. Hij stond nu wegens heling voor de recht bank en ontkende, dat hl) den jongen bediende tot de diefstallen had aangezet. Maar de be diende hield dit als getuige vol. De officier van Justitie vond dit wel een ztr*' verachtelijke zaak. De familieleden van ver dachte gaan onder deze zaak meer gebukt dan verdachte zelf, die het alleen maar een „stom miteit" vindt. Met groote aarzeling en slechts omdat verdachte's verloofde moreel zeer hoog staat en een goeden invloed op verdachte zal uitoefenen, vroeg spr. een voorwaardelijke ge vangenisstraf, n.l. van 6 maanden met 3 jaar proeftijd. De verdediger, Mr. J. Goudsmit, zeide, dat verdachte gunstig bekend staat en verzocht daarom een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 23 Juni Gebouw St. Bavo: Gem. Reiniging, 8 uur; Stucadoors, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Hoofdwacht, Gr. Markt: Vereeniging Haer- lem, 8 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg: Expositie 10 tot 5 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. TeylermuseumExpositie 114 uur. Brinkmann, Groote Markt: R. K. Midden- standsvereeniging, 8 uur. Gentleman vagebond", 2.30, 7 Huwelijk in Rembrandt en 9.15 uur. Cinema: „Hollywood Hotel Monte Carlo". 2 en 8.15 uur. Luxor: „Top of the town", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „100 mannen en een meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: H. G. K.: 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Schaakclub, 8 uur; Metaalbewerkers, 8 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Teylermuseum: Expositie 114 uur. Cinema Palace: „Melodie uit het verleden", „Bruiloft in Waikiki", 2 en 8.15 uur. Luxor: „De passagiers des doods", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Sterrenparade", 2.30, 7 en 9.15 uur. Het is inderdaad voor het prestige van de vijfde stad des lands verblijwend, dat zij weer een fonkelnieuw adresboek zal krijgen voor de periode 1938-'39. Het is alweer 2]A jaar geleden dat de toen flink verjongde en gecompleteerde uitgave het licht zag. Eenige malen wezen wij daarna op de noodzakelijkheid van een ver nieuwing en thans deelt de samensteller en uitgever, de bekende adres-boek-pionier G. Eikelenboom, ons mede, dat hij bezig is met het groote werk. Hij voegt er bij, dat hem medewerking is ver zekerd van officieele zijde: (o.m. van P. T. T., welke instelling hem alle adresveranderingen periodiek toezendt), waardoor een regelmatige verschijning van het adresboek gegarandeerd is. In afwijking van de laatste uitgave zal dit adresboek meer worden gecompleteerd op de volgende wijze: het zal niet alleen alle namen van gezinshoofden bevatten, doch bovendien de namen van niet-gehuwde personen, bedrijfs- en firmanamen met telefoonnummers ver melden. Dit is mogelijk geworden door de vervaardiging van een compleet kaartsysteem, waarin dagelijks alle binnenkomende mutaties worden verwerkt. Het bedrijfsregister zal geheel worden her zien, terwijl de afdeeling straatnamen met be- bewoning volgens de nummering geheel cor- respondeerend gemaakt wordt met de alphabeti- sche namenlijst. De adresboeken worden uitsluitend door den boekhandel geleverd. Woensdag had op een bouwwerk aan de Bra- zilialaan te Overveen oen ongeval plaats. De arbeider Jansen uit Haarlem, die van een lad der naar beneden wilde gaan, kwam met zijn voet op een hamer terecht, welke op den lad der hing. Hij verloor daardoor zijn evenwicht en viel van ongeveer 4 Meter hoogte, waarna hij met zijn rug op een partij balken terecht kwam en inwendige kneuzingen aan den rug opliep. Dr. van Oldenborgh verleende de eerste hulp, waarna de man per ziekenauto van Mathot naar het ziekenhuis St. Johannes de Deo te Haarlem werd overgebracht. Ondertrouwd: 9 Juni 1938: J. H. A. IJpke- meule en F. G. de Nijs. Getrouwd: 9 Juni 1938: P. Verbeem en M. E. Spronk; A. Verhage en M. J. Blok; G. W. Ra- thenau en J. H. v. d. Hoek. Geboren: C. W. SierveldMaas, 2 dochters; J. Duineveldvan Steijnen, dochter; J. C. v.d. WielRemmers, zoon; M. StoeteBeaux, dochter; F. de GraafAltjuisius, zoon; W. DijkmansKolk, dochter; H. M. de Boer Scholte, zoon; W. M. E. Gieskev. d. Brink, zoon; W. J. M. v. d. LindeMeeuwig, zoon; A. M. Nelisvan Lierop, dochter; H. M. Swaalf van Noort, zoon; C. BückmannFleumer, dochter; L. Takkenv. d. Meulen, zoon; B. J. VerhagenKoch, zoon; B. J. Hanemaaijer Drok, dochter; P. EreiraMok, dochter; H. J. Souwervan Eskert, dochter; B. J. Brinkhui zenSmit, zoon. Overleden: G. M. SlobbeLucken, 72 jaar, Schalkwijkerweg; C. B. M. v. d. HaterdBijle- veld, 42 jaar, M. Tuindorpslaan; A. Wagner, 54 jaar, Gasthuisvest; M. WagnerTolman, 52 jaar, Gasthuisvest. De Burgemeester van Haarlem brengt ter al- gemeene kennis, dat belanghebbenden, die vóór den len Juli a.s. in het bezit wenschen te gera ken van een visch- of hengelakte (voor het vis- schen met meer dan één hengel) voor het dienstjaar 1938—1939, ter secretarie dezer ge meente, le Afdeeling, blanco verzoekschriften kunnen verkrijgen ter bekoming van de door hen verlangde akten. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten de Maria Joanna Celina Nederkoorn—Van Dijk Stichting, geves tigd te Haarlem, in te schrijven op de lijst van instellingen van weldadigheid, bedoeld in arti kel 3 der Armenwet,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5