We luisteren naar... FINANCIEN De rijksweg 's-Gravenhage-Utrecht DE ZEDENMISDRIJVEN TE 0 SS Dagfilm DONDERDAG 9 JUNI 1938 Aanvaring tusschen marineschepen TWEE BOERDERIJEN IN ASCH GELEGD HET „ONBEWAAKTE OOGENBLIK" En de „onbewaakte koffiekan" Wordt de zomer iets te koud? Gewonde radjah later overleden DE AARDBEVING OP CELEBES Deelneming van H. M. de Koningin M-BREV ET HOUDERS ALS RESERVE-VLIEGERS Botsing tusschen trein en auto Twee dooden bij ongeval op onbewaakten overweg te Zevenhuizen Het verkeer over den Oceaan De voor V.S. 1 September gereed den trans-atlantischen luchtdienst OMGEKOMEN VLIEGER BEGRAVEN KOEL WEER VERWACHT De loonwetten in. Amerika Vrijdag 10 Juni Hor thy's dank Uruguay erkent het keizerrijk WIELRENNEN FRANSCH OORDEEL OVER PIET VAN NEK Piet van Nek in ParijsBelfort VOETBAL Nederland tevreden over Leclerqc utrecht nMG RUKSWEG 's CRAVENHAGE-UTRECHT SITUATIE BJ DE BRUG OVER OE GOUWE De K. N. A. C„ schrijft: Zeer binnenkort zal de nieuwe Rijksweg van 's-Gravenhage naar Utrecht wederom met een klein, doch interessant stukje worden ver lengd. n.l. van het thans bestaande voorloopige oostelijke eindpunt bij den Middelweg in den Zuidplaspolder tot over de brug over de Gouwe ten noordwesten van Gouda. Het eindpunt komt dan voor geruimen tijd te liggen bij het „halve klaverblad" aan de oostzijde van de Gouwe, waar aansluiting wordt gevonden op den provincialen weg, die langs de Gouwe loopt. Het verkeer van 's-Gravenhage en Rot terdam naar Utrecht volgt dezen provincia len weg tot Gouda, waar het langs de singels wordt geleid naar den Haastrechtschen tol om daar den weg over Oudewater en Montfocrt naar de Meem bij Utrecht te vinden. Het -.halve klaverblad" geeft de mogelijk heid zonder eenige kruising van verkeer op den hoofdweg dezen te verlaten of op te rijden van en naar de beide richtingen. Men verlaat den hoofdweg immer aan de rechterzijde, ook wan neer men links af wil slaan. In het laatste geval blijft men rechtsom draaien totdat men door een viaduct onder den hoofdweg door kan rijden. Omgekeerd bereikt men den hoofdweg ook altijd aan de rechterzijde, gezien in de richting, die men wil volgen. Behalve het klaverblad en de fraaie brug over de Gouwe, welke brug wordt voortgezet in een viaduct over de Ringvaart van den naast gelegen polder vertoont het te openen wegvak nog andere belangrijke kunstwerken. De weg uit Rotterdam leidt met bruggen over de spoor lijnen Gouda's-Gravenhage en Gouda Boskoop, terwijl de weg uit 's-Gravenhage eveneens met een brug over laatstgenoemde spoorlijn wordt gevoerd. De samenkomst van de wegen uit 's-Graven hage en Rotterdam vóór de brug over de Gouwe maakte nog een ander kunstwerk, n.l. een tunnel, noodzakelijk. Het verkeer komende uit Utrecht (Gouda) en gaande naar Rotter dam moet ten opzichte van het verkeer naar 's-Gravenhage links af slaan. Natuurlijk kan zulks op dezen specialen autoweg niet gelijk- vloersch geschieden, aangezien dit gevaren zou kunnen medebrengen. Het verkeer van Utrecht naar Rotterdam wordt derhalve rechts van den hooggelegen autoweg naar beneden gevoerd en vervolgens met een tunnel onder den weg naar 's-Gravenhage door geleid. Van de verbinding over Gouda, die thans tot stand komt, zal het doorgaande verkeer naar Utrecht geruimen tijd gebuik moeten maken, omdat het tot stand komen van het verdere gedeelte van den specialen autoweg 's-GravenhageRotter damUtrecht nog eenigen tijd op zich zal laten wachten. Lang de singels van Gouda zal zich dus een zeer druk verkeer ontwikkelen, waarop zij wellicht niet geheel berekend zijn. Juist dezer dagen is door den gemeenteraad van Gouda be sloten met behulp van gelden uit het Werk fonds, alsmede met steun van Rijk en Provincie tot verbreeding der singels over te gaan. Des tijds heeft de K. N. A. C. er reeds op aange drongen deze werken niet te doen uitvoeren, terwijl het verkeer van den nieuwen Rijksweg op het gebruik van de singels zou zijn aange wezen, tenzij de werken kunnen worden uitge voerd zonder stagnatie van dat doorgaande verkeer, hetgeen niet waarschijnlijk lijkt. Het ziet er thans naar uit, dat met Rijkssteun het verkeer in aansluiting op een belangrijken Rijksweg vrijwel onmogelijk zal worden ge maakt, hetgeen wel een zeer slecht staaltje van „coördinatie" zou geven. De „Abraham v. d. Hulst" heeft verkeerd gemanoeuvreerd De Marineraad heeft uitspraak gedaan betref fende het ongeval overkomen aan Hr. Ms. mij nenvegers „Abraham van der Hulst" en „Pieter Florisz", welke 30 December 1937 op de reede van Vlissingen voor de haven met elkaar in aanvaring zijn gekomen. De Raad is van oordeel, dat deze aanvaring in hoofdzaak is toe te schrijven aan het ver keerd en onhandig manoeuvreeren door Hr. Ms. „Abraham van der Hulst", die Hr. Ms. „Pieter Florisz" geen duidelijke orders heeft gegeven en dit schip in verwarring heeft gebracht. Het moet helaas aan zeer onvoldoende leiding worden toegeschreven, dat de beide schepen onder de gegeven omstandigheden met elkaar in aanvaring zijn gekomen. De „Abraham van der Hulst" had alles kun nen voorkomen, indien het gezorgd had de „Pieter Florisz" ruim vrij aan bakboord te hou den en zich voor het schip te plaatsen. De af wachtende houding van Hr. Ms. „Pieter Florisz" acht de Raad onder de gegeven omstandigheden verklaarbaar en begrijpelijk. teur van het maandblad „Het Orgel" hadden uitgebracht. Al deze verslagen werden goed gekeurd. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden gekozen en herkozen de bestuurders Frans Hasselaar, Willem Zorgman en C. J. Nogarede en commissaris A. Peters. Tijdens onweer door hemelvuur getroffen Woensdagavond is te Beilen door bliksemin slag brand ontstaan, welke twee boerderijen in de asch heeft gelegd. Het hemelvuur sloeg in een boerderij, gele gen in het gehucht Hijken en bewoond door de gebroeders Hegen. De hoeve brandde als een fakkel. Het vuur sloeg over naar de aangrenzen de, met riet gedekte boerderij van den land bouwer M. Schuring. Beide oude Drentsche hoe ven met de daarbij behoorende schuren brand den geheel uit. De handbrandspuit uit Hijken was tegen het vuur niet opgewassen, zoodat de hulp moest worden ingeroepen van de brandweer van Bei len, die bij haar aankomst slechts de uitge brande boerderijen vond en zich tot de nablus- sching moest bepalen. De inboedels der beide hoeven gingen in vlam men op. Verzekering dekt de schade. Nabij Wijster in dezelfde gemeente sloeg de bliksem in een schur, behoorende tot de boer derij van den landbouwer S. van der Kool. De schuur brandde geheel uit. Ook hier wordt de schade door verzekering gedekt. Het éénjarig kindje van de familie T., wo nende aan het Moleneind te Etten heeft in een onbewaakt oogenblik de kans waargenomen den koffiepot met kokende koffie van de kachel te trekken, waardoor de kleine de heete koffie over het lichaampje kreeg. Met hevige brand wonden overdekt moest het kindje naar het zie kenhuis te Etten worden overgebracht, waar het ter verpleging werd opgenomen. Nederlandsche Organisten Vereeniging Dezer dagen kwam de Ledenraad der N.O.V in gewone jaarlijksche vergadering bijeen in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had en allen welkom geheeten had, ging de vergadering over tot de behandeling van de jaarverslagen en mededeelingen, die namens het bestuur de secretaris, de penningmeester, de gedelegeerde, bibliothecaris en administra- De berekeningen wijzen er op Blijkens mededeeling van het Kon. Ned. Me teorologisch Instituut te De Bilt, geven de weer- berekeningen tot resultaat een gemiddels iets te kouden zomer. Misschien zal alleen de maand Juli te warm zijn. Wat den neerslag betreft, wij zen de berekeningen op een vrij belangrijk te veel aan regen, maar de waarde van deze ver wachting is slechts gering. Een maandvoorspel- ling voor den regen is niet te geven. Van deze mededeeling zijn, op verzoek aan den hoofddirecteur van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, afschriften verkrijgbaar. Amokmaker werd doodgeknuppeld FAK FAK, 9 Juni. (Aneta.) Een bewoner van het eiland Gorong, onderafdeeling Ceram, maakte amok als gevolg van een grondkwestie. Hij wondde den radjah en drie anderen. De amokmaker werd hierna door de bevolking doodgeknuppeld. De radjah is later aan zijn verwondingen in het ziekenhuis overleden. Ook de toestand van de andere verwonden is zeer ernstig. H. M. de Koningin heeft, naar Aneta meldt, den Gouverneur-Generaal verzocht Haar deelneming over te brengen aan de bevolking, welke geleden heeft bij de aardbeving op Celebes. raad de onderscheiding van zijn plaatsvervan gend voorzitter waardeert. Bij de mededeelingen was een bericht ont vangen van de heeren Pronk (Econ. groep) en Janssen (Vad. Club) waarbij zij met ingang van Juni als lid van den Volksraad ontslag nemen. Tegen den directeur der Organon- fabrieken is drie jaar gevan genisstraf geëischt De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft heden de geruchtmakende Ossche zede schandalen behandeld, waartoe de direc teur van de Organon-fabrieken, M. v. Z., was gedagvaard. De zaak, waarin twaalf getuigen charge en vier décharge wer den gehoord, werd met gesloten deuren be handeld en vorderde enkele uren Naar wij vernemen, werd tegen v. Z. drie jaar gevangenisstraf geëischt. De ver dediger, mr. E. van Zinnicq Bergmann, heeft clementie gepleit. Regeling tusschen Rijk en Lucht- verded igingsfonds Van de zijde van het Luchtverdedigïngsfonds verneemt International Aero Press, dat een re geling tot stand gekomen is tusschen dit fonds en het Departement van Defensie in dier voege, dat jongelieden in het bezit van het M-brevet toegelaten kunnen worden tot het aangaan van een vrijwillige verbintenis met het Rijk. Deze verbintenis houdt o.m. in, dat deze vliegers ge heel kosteloos hun vliegvaardigheid kunnen onderhouden gedurende VA uur per maand, waarbij zij de verplichting op zich nemen, het Rijk als vrijwilliger-vlïeger in tijden van mobi lisatie te dienen. De verbintenis is van kracht voor het tijdvak van tien jaren. Houders van het M-brevet, die tot het aan gaan van deze verbintenis worden toegelaten, mogen den leeftijd van 30 jaar niet' hebben bereikt en moeten voldoen aan de eischen, ge steld in het Keuringsreglement voor Vliegers en Waarnemers bij de Landmacht en Zeemacht. Het onderhouden van de vliegvaardigheid zal geschieden onder toezicht van de instructeurs van de Nationale Luchtvaart School, met het materieel van deze school, zoo noodig aangevuld met materieel door den Minister van Defensie te bepalen. Het Rijk wil hierdoor in tijd van vrede een reserve aan vliegers vormen, die onmiddellijk voor verdere opleiding gereed zijn. Nadere voorwaarden kunnen worden aange vraagd bij het secretariaat van het Luchtver dedigingsfonds: Vijverweg 2, Wassenaar. Het is ons bekend, dat voor dit jaar 18 jon gelui in het bezit van het M-breyet kunnen worden toegelaten om bedoelde verbintenis met het Rijk aan te gaan. Voor 1939 zal dit aantal 45 bedragen. Let op Oranjeband en Bayetkruise Hedenochtend half twaalf is op den on bewaakten overweg aan den Noorddwars weg te Zevenhuizen een vrachtauto van den heer Van der Vegte uit Gouda door een Dieseltrein uit Den Haag, die om 11.34 te Gouda moest aankomen, verpletterd. De beide personen, die in de cabine zaten, wa ren op slag dood. Slechts één hunner kon tot dusverre worden geïdentificeerd, namelijk de 23-jarige J. C. van der Vegte, uit Gouda. De trein remde onmid dellijk en kwam na een kilometer tot stil stand. De auto is geheel vernield; de motor werd over een grooten afstand uit het voer tuig geslingerd. Het stoffelijk overschot der om gekomenen werd naar Gouda vervoerd. Na een half uur oponthoud heeft de trein de reis voortgezet. BANDOENG, 9 Juni. (Aneta). De begrafenis van het stoffelijk overschot van den gisteren verongelukten sergeant-vlieger H. J. Cornet is onder zeer groote belangstelling geschied. Behalve de legercommandant, luitenant-gene raal Boerstra, waren bij de teraardebestelling aanwezig de generaals Statius Muller, Cox en Berenschot. Ook de assistent-resident en de hoofdcommissaris van politie waren tegenwoor dig. De commandant van de luchtvaartafdeeling, kolonel Van Oyen, hield een redevoering aan de groeve, waarna nog sprak de legerpredikant ds. Van Duinen. College van Gedelegeerden BATAVIA, 8 Juni (Aneta) Voor den aan vang van de vergadering van het College van Gedelegeerden, bood de heer H. H. Kan, na mens al zijn medeleden, den voorzitter, den heer Van Helsdingen, gelukwenschen aan met zijn' benoeming tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De heer Van Helsdingen dankte voor de gelukwenschen en verklaarde te hopen, dat hij nog bij de opening van de Volksraadszitting de gelegenheid zal hebben op andere wijze zijn erkentelijkheid te betui gen. In een van de eerste vergaderingen van den Volksraad zal ook de heer Koesoemo Oetoyo vernemen, hoezeer het college van den Volks- Voor onze omgeving wordt voor morgen vrij koel weer verwacht, zonder regen van betee- kenis. Machinisten-examen 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor voorloopig diploma: J. Maartense te Goes, A. van Hoorn te Oost-Souburg, I. Kooijman te Terschelling en A. J. van Oosten te Hilversum. WASHINGTON, 9 Juni (Havas). Monroe Johnson, de Amerikaansche onderminister van Handel, heeft verklaard, dat men mag verwach ten, dat de Pan-American Airways tegen 1 September gereed zullen zijn om den trans-at- lantischen luchtdienst althans voor post te be ginnen. De Duitsche maatschappij heeft vergunning gevraagd 18 proefvluchten te maken tusschen Duitschland en de Ver. Staten. De reuzen-Clipper is een viermotorige Boeing, die 72 passagiers en een bemanning van 8 per sonen kan vervoeren. Het vliegbereik bedraagt 8.000 kilometer. Het wetsontwerp wordt vrij zeker aangenomen WASHINGTON, 9 Juni (Reuter). Dat het wetsontwerp op de loonen en werktijden in de V. S. er door zal komen nog in de tegenwoor dige Parlementszitting is practisch een zeker heid geworden, nu de commissie van het Huis van Afgevaardigden en den Senaat overeen- HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten 12.15 KRO-Orkest. 2.00 Orgelconcert. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Berichten. 4.15 KRO-Melodisten m. m. v. solist. 6.00 Land- en tuinbouwpraatje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.30 Zang met pianobegeleiding. 7.00 Berichten. 7.15 Luchtvaartcauserie. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Orkest m. m. V. solisten. 10.00 Reportage. 10.30 Berichten ANP. 10.40 De KRO-Boys m. m. v. solist. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00—10.00 VARA. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00—7.30 VARA. 9.00—10.40 VARA. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 10.20 Declamatie. 10.40 Pianovoordracht. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Omroeporkest. 1.50 Voor tuinliefhebbers. .2.15 Kovacs Lajos-orkest, duo v. d. Broek e. a. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Gsamofoonmuziek. 6.00 De Ramblers. 6.50 Orgelspel. 7.00 Causerie over steunregeling. 7.20 Berichten ANP. 8.00 Pianovoordracht. 9.00 VARA-Orkest m. m. v. solist. 9.45 Schaaknieuws. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.00 „Fantasia" m. m. v. solisten. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Schaaknieuws. 11.05 Gramofoonmuziek. 11.35 Jazzmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orpheus-trio. 11.50 Eric Jeffcote's Rhythm-kwartet. 12.10 Orgelconcert. 12.40 Billy Bissett Band, e.a. 1.35 New English Trio. 2.20 Gramofoonmuziek. 2.35 Pianosyncopations. 2.50 Canadian Trio. li 4.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Serge Krlsh-Septet. 6.05 Zang. 7.15 BBC-Harmonie-orkest. 7.50 Ben Prankel's orkest. 8.35 BBC-Symphonie-orkest. 9.30 Berichten. 9.50 Vervolg concert. 10.50 Cellini-trio. 11.20 Harry Evans' Band e.a. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10, 10.10 en 12.35 Gramofoonmuziek. 1.50 Zang. 2.05 Gramofoonmuziek. 3.05 Zang. 3.20 Instrumentale duetten. 4.35 Zang 5.20 Kamermuziek. 8.35 Vioolvoordracht. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Nachtconcert. KEULEN, 456 M. 8.50 Orkest. 12.20 Osnabrücker Concertorkest. 1.35 Schrammelensemble. 2.30 Populair concert. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.20 Amusementsorkest. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.50 Fragmenten uit de opera „Das Lie- besverbot". 9.20 Militair orkest. 10.50 Omroeporkest en solisten. 12.203.20 Kleinorkest, E. Börschel's or kest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroeporkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.05 Omroeporkest. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.30 Zeng. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Europeesch-Joegoslavisch concert. 10.55 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Omroepsalonorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Vioolvoordracht. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.35 Omroepsalonorkest. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Symphonie-orkest en koor. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Omroepdansorkest DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Grohrock-Ferrari-orkest e.a. 8.20 Gevarieerd concert. 10.20 Berichten. 10.50 Viool en piano. 11.05 Berichten. 11.20 Europeesch-Joegoslavisch concert. stemming bereikt hebben op het omstreden punt van de bepalingen ten opzichte der minimumloo- nen. Aanbevolen zal thans worden een mini mumloon van 25 cents per uur voor het eerste jaar vast te stellen, welk loon zou stijgen tot 30 cents in het tweede jaar. Aan het einde van zeven jaren zou het loon 40 cents per uur moe ten bedragen. Aan de wereldpers na het Euch. W er eldcongr es De Hongaarsche Rijksregent Horthy heeft het volgende schrijven doen toekomen aan de „Os- servatore Romano": „Het is mij een groote vreugde door bemidde ling van de „Osservatore Romano" mijn inni- gen dank te uiten aan de katholieke pers van de geheele wereld en ik spreek den wensch uit dat het historisch gebeuren in de Hongaarsche hoofdstad, zoo waardig voorgezeten door den illusteren Kardinaal-Legaat moge bijdragen tot de ontwikkeling van betere betrekkingen tus schen de naties, tot wederzijds begrijpen en tot het gemeenschappelijk verlangen naar vrede en rechtvaardigheid." MONTEVIDEO, 9 Juni De senaat van Uruguay heeft de benoeming goedgekeurd van F. Grunwaló Cuestas, zaakgelastigde van Uruguay te Rome, tot gezant van Uruguay, ge accrediteerd bij den koning van Italië en keizer van Ethiopië. Notarieel en belastingexamen NIJMEGEN. Aan het onderzoek vanwege de door de vereeniging van docenten voor het no tarieel examen en de belastingexamens inge stelde commissie van hoogleeraren ter beoordee ling van de bekwaamheid en geschiktheid harer leden tot het opleiden voor het notarieel examen en het privaatrechtelijk gedeelte der surnume rairs-examens hebben met goed gevolg voldaan de heeren mr. W. J. C. Bijvoet te Nijmegen, W, H. Houwing t>e Tilburg en O. P. van der Klei te Oisterwijk. Academische examens AMSTERDAM. Bevorderd tot arts de heeren S. J. C. Visser (Schoterland) en K. Bolle (Rot terdam). Geslaagd voor het artsexamen, eerste ged., mej. E. J. d'Oliveira (Amsterdam) en de heeren G. A. Reydon (Haarlem), H. J. Jens (Schoon- rewoerd), P. Sjoukes (Amsterdam) en S. de Jong (Amsterdam). Geslaagd voor het candidaatsexamen in de Romeinsche taal- en letterkunde (Fransch) de heer B. A. v. d. Wal. Geslaagd voor het candidaatsexamen in de Romeinsche taal- en letterkunde (Spaansch) mej. A. E. Verkaaik en voor het doctoraal ex amen in de Romeinsche taal- en letterkunde (Fransch) mej. J. C. Lecker. DELFT. Bevorderd tot doctor in de tech nische wetenschap na verdediging van een proefschrift, getiteld: „Enkele bedrijfsecono mische beschouwingen over den Nederland schen steenkolenmijnbouw" en van stellingen de heer J. A. W. Muller, mijningenieur geboren te Maastricht. LEIDEN. Candidaats-examen geneeskunde de dames D. H. L. van Beusekom, Oosterhout en C. M. L. van Gheel Gildemeester, Den Haag; de heeren; L. <E. M. Plouvier, Leiden; P. Niks, Rijswijk, W. K. Gunst, Breda; C. Francke. Den Haag, H. M. Steenks, Rijswijk; A. F. M. v. d. Reep, Leiden; A. Speelman, Overschie; F. B. M. G. van Ditzhuijzen, Voorburg: Mr. Rombach, Rotterdam; G. Linthorst, Rotterdam; P. W. Roer, Boskoop; J. M. F. Landsmeer, Rotterdam; J. H. F. Baars, Den Haag en Tj. A. Wouters. Velp. Doctoraal examen rechten: mej. A. C. v. d. Bosch, Scheveningen. UTRECHT. Candidaats-examen rechten: M. Tydeman en mej. H. van Epen. Examen apothekersassistent AMSTERDAM. Geslaagd mej. M. E. Brug man te Bussum. Stuurliederi-examen 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor eersten stuurman groote handelsvaart: N. G. Bink en L. Verhagen. Geslaagd voor tweeden stuurman groote han delsvaart: F. J. Ages, M. Schouten, J. K M, Overweel, W. Wolthers en E. C. Dobbinga. In l'Auto geeft een van de redacteuren een nabeschouwing van den „Tour du Sud-Ouest" en bespreekt daarbij o.a. de renners, die aan den Tour de France zullen deelnemen. „De Hollan ders van Schendel en van Nek, luidt zijn mee ning, hebben ons aangenaam verrast. De eerste, doordat hij in goede conditie bleek te zijn, de tweede door zijn „brio" en groote klasse, die voor ons bijna een revelatie beteekenen. Nog nooit hebben wij tot dusverre van Nek zoo op onze Fransche wegen zien schitteren." Gezien het uitstekende rijden van Piet van Nek in den Tour du Sud-Ouest heeft de directie van France-Sport besloten hem in te schrijven voor den Zondag a.s. plaats vindenden wegwed strijd ParijsBelfort, waarin o.a. nog zullen starten: Berrendero, Canardo, Desmedt, Ver- vaecke, S. Maes, Vietto, Hardiquest, Moeren hout etc. Het internationale Comité in sake de Oostenrijksche leeningen komt heden te Londen bijeen. Het Engelsche lid der com missie heeft ook de Nederlandsche regeering uitgenoodigd, een vertegenwoordiger te zenden. Mr- A. R Zimmermann zal Neder land op de bijeenkomst vertegenwoordigen. De uitvoer van ondernemingsrubber voor Java en Madoera bedroeg in Mei 4679 ion tegen 6012 ton in April en van de Buitenge- westen 7987 ton tegen 10.996 ton. De totale uitvoer beliep dus 12.657 ton tegen 17.008 ton. De uitvoer van bevolkingsrubber be droeg in Mei 9737 ton tegen 11.728 ton in April. De productie van ondernetningsrub- ber bedroeg in Mei 14-830 ton tegen 17.008 ton in April. De voorraad bevolkingsrubber bij exporteurs in de Buitengewesten be droeg einde Mei 15.736 ton tegen 14.426 ton einde April. De Nivas verkocht 987 ton superieure sui ker voor consumptie en 172 ton superieur voor export- Hierna 2623 ton superieur en 101 ton bruine suiker voor consumptie en 2547 ton superieur voor export. De Nivas heeft vervolgens de prijzen met 10 cent per quintaal verhoogd De Handelsvereeniging Amsterdam boekte in 1937 een saldo-winst van f 10.660.233 te gen f 6.749.234 het vorig jaar, na reservee- ring van f 7.3 millioen tegen f 2.5 millioen. Het dividend bedraagt 25 pCt. tegen 16 pCt. het vorig jaar De Nederl. Mij voor Havenwerken leed in 1937 een verlies van f 703.119 tegen 533.527 het vorig jaar, ten gevolge van de verschil lende moeilijkheden in de landen, waarin zij werkzaam was. De Senembah Mij boekte in 1937 een winstsaldo van f 1.467.952 tegen f 1.197.777 het vorig jaar en keert een dividend uit van 12 pCt tegen 10 pCt. De invoer van Nederland bedroeg in Mei f 110 millioen tegen f 115 millioen in April en f 128 millioen in Mei 1937. In de eerste vijf maanden f 582 millioen tegen f 606 mill, in de overeenkomstige periode van 1937. De uitvoer beliep in Mei f 83 millioen tegen f 81 millioen in April en f 90 millioen in Mei 1937. In de eerste vijf maanden f 418 mill, tegen f 438 millioen in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. De Cultuur Mij „Ttjilangkap" is voorne mens, het dividend over 1937 met 6 pCt. te hervatten. Sinds 1927 werd 't dividend ge passeerd De Cultuur Mij „De Oostkust" boekte in 1937 een winst van f 1.036.262, tegen f 187.331 het vorig jaar en keert een dividend uit van 12Vz pCt. tegen nihil over 1937. Een bedrag van f 16.510 gaat op nieuwe rekening over. Het verliessaldo van 't vorig jaar f 3.911-622 is door de reorganisatie weggewerkt. De autoproductie in Engeland heeft sterk onder de conjunctuur daling te lijden_ Zij bedroeg in April 39.357 auto's, tegen 53.817 Vjagens in Maart en 47.786 in April 1937. Uit Brussel Wordt gemeld, dat de Belgi sche regeering met een buitenlandsch Ban kier scohsortium onderhandelt over de uit gifte van een leening op langen termijn. D%- bankiers zouden de regeering zeer gunstige voorwaarden hebben aangeboden Volgens Symington en Wilson hebben dekkingsaankoopen van rubber te New York plaats gehad in verband met het feit, dat de verlaging van de uitvoerquota voor het derde kioartaal, ivaart.oe het Internationale Restrictie Comité heeft besloten, zal leiden tot vermindering der voorraden. Regelma tige rubberaankoopen door Amerikaansche fabrikanten vinden plaats. De groote voor raden zijn bijna uitsluitend in het bezit der groote autobandenfabrieken. De kleinere fa brieken koopen van maand tot maand. De American Crystal Sugar keert een on veranderd dividend uit van 1.50 op de ■preferente aandeélen. Het dividend op de gewone aandeden werd niet aangekondigd. De General Motors verkocht in Mei aan wederverkoopers 92.590 auto's, tegen 103.530 wagens in April en 178.520 stuks in Mei 1937. Aan de handelaren in Mei 104.120 tegen 109.660 in April en 203.140 wagens in Mei 1937- De totale verkoopen bedroegen in Mei 512.054 auto's tegen 894.237 stuks in Mei 1937. Volgens raming van de Autc/manufactu- rers Association bedroegen de auto-verkoo- pen in de VereenStaten en Canada in Mei slechts 211.300 wagens, tegen 238.13 wagens in April en 540.377 stuks in Mei 1937. In de eerste vijf maanden 1.118-000, tegen 2.395.716 wagens in dezelfde periode van het vorig jaar. De productie over het geheele jaar 1938 wordt op 1.900.000 auto's geraamd. In 1937 was de raming nog grooter dan in het recordjaar 1929 toen 5.620.000 stuks werden geproduceerd. In het depressie-jaar 1932 bedroeg de productie 1.430.000 auto's. In 1937 5.010.000 wagens De staalproductie in Amerika werd in het midden der week op 25 pCt. der capaciteit geraamd. In werkelijkheid is de productie gedaald omdat sommige maatschappijen in de vorige week slechts vijf dagen hebben gewerkt. De eerste klasse-spoorwegen in Amerika boekten in Maart een netto-verlies van 28-21 millioen tegen een netto-winst van 24.88 millioen in Maart 1937. In de eerste drie maanden bedroeg het verlies 106.25 millioen. Montgomery Ward boekte in Mei aan ver koopen 36.15 millioen tegen 37.06 mill, in Mei en 39-14 millioen in Mei 1937. In de eerste vijf maanden 161.92 millioen te gen 175.46 mïllioen in dezelfde periode van het vorig jaar. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.958.96Ü (v. sl. 8.96y4); de Dollar op 1.803A1.81 (v. sl. 1-80%)de Frank op 5.02—5.03 (v, sl. 5.03); de Belga op 30.57V2—30.62'A tv. sl. 30.60'A en de Zwitsersche Frank op 41.2041.25 v sl. 41.24). I Volgens het Fransche blad „Football" waren de Nederlandsche officials na den wedstrijd Tsjecho-SIowakijeNederland te Le Havre zoo tevreden over het arbitreeren van scheidsrechter Leclerq dat zij thans reeds in principe besloten hebben bij den eerstvolgenden internationalen thuiswedstrijd den Franschman te inviteeren dezen wedstrijd te leiden. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6