Twee en twintig maanden oorlog in Spanje DE GERINGSTE WEERSTAND Hoe Anton Lang stierf ELKE FRIES mm DE SLEPENDE GANG VAN ZAKEN Kerkelijk leven de bomaanslag te DONDERDAG 9 JUNI 1938 CULTUREEL WERKKAMP VAN DE K.J.M.V. Voor werklooze jonge middenstanders Poolsche gezant met verlof MGR. G. VESTERS WEER IN ZIJN MISSIE Vicaris-delegaat aangesteld :iil! BUITENLANDSCH OVERZICHT Bemiddeling een oplossing? ROTTERDAM Communist stelt vragen JONGEMAN VERDRONKEN Aardappelziekte Marechaussee op vrije voeten Krijgsraad zal volgende week in de zaak-v. d. W. uitspraak doen Nog een slachtoffer van het onweer Tienjarige jongen gedood IN EEN SCHUURTJE DOOR BLIKSEM GERAAKT Man gewond aan arm en oog DUINBEBOSSCHING TE MONSTER De eerste spade in den grond gestoken R.K. BLINDENZORG Definitief bestuur der federatie gekozen BLOEMBOLLENPELLEN Arbeid voor werkloozen gevraagd Hr. Ms. „JAN VAN BRAKEL" behoeft geen Anema te heeten. Maar als iemand zoo heet, is hij vrij zeker een Fries. En als iemand IBIS rookt, weet hij heel zeker, wat geurige tabak is. Dobbelmann lekker, man Aan boord gedood Stuurman werd door een winch gegrepen MINISTER ROMME TE GRONINGEN Krachtige medewerking aan werk verschaffing toegezegd TUBERCULOSEBESTRIJDING Jaarvergadering Centrale Ver eeni ging DUBBELE HOEVE IN VLAMMEN Tijdens de op den tweeden Pink sterdag te Lunteren gehouden bijeenkomst der N.S.B. heeft de heer Anton Mussert in zijn Hagespraak filet dén grootst mogelijken nadruk ver klaard, dat hij noch zijn beweging iets van een „Anschlusz" van Nederland bij Duitschland willen weten, dat zij vol strekt geen inmenging van Hitler of Duitschland wenschen, maar slechts streven naar een „vrij" en onafhankelijk efi zelfstandig nationaal-socialistisch Nederland. Wij hebben geen enkelen teitelijken grond om te veronderstellen, dat deze verklaring van Mussert slechts een opportunistische en geen principieele beteekenis zou hebben ter verlokking van diegenen, die door den „Anschlusz" van Oostenrijk nóg kopschuwer zijn geworden Van alles wat nationaal-socialisme is of 2ich als zoodanig wenscht voor te doen. ^ij hebben geen enkelen feitelijken Srond om aan de subjectieve eerlijkheid van deze zeer categorische verklaring te twijfelen. Steeds hebben de N.S.B. en haar leiders betoogd, dat zij zuiver Ne- derlandsch willen zijn en blijven en de Woorden van Mussert waren van dien *il de zooveelste mondelinge bevestiging, kfet deze mondelinge bevestiging heeft de Mussertbeweging zich voldoende ge distantieerd van de groep van Rappard, die openlijk propaganda heeft gemaakt foor het opgeven van de Nederlandsche onafhankelijkheid en voor een opgaan fan den Nederlandschen Staat in het ■Derde Rijk van Adolf Hitler. De N.S.B— ®rs beschouwen zichzelf niet gelijk de Nappardianen als grens-Duitschers. Hoeveel voldoening deze verklaring van hfussert misschien ook in sommige krin gen moge wekken, voor ons verandert zij fiiets en kan zij ook niets veranderen aan het standpunt, dat wij als Nederlander tegenover de N.S.B. hebben ingenomen eh zullen moeten blijven innemen. Onder bepaalde omstandigheden en in bepaalde situaties is niet zel den nóch de wil van den leider nóch die van vele zijner volgelingen doorslaggevend. Dat heeft de Anschlusz- Seschiedenis van Oostenrijk maar al te duidelijk bewezen. De nationaal-socialis- tische katholiek Seisz Inquart wilde Aanvankelijk óók geen volkomen aan sluiting bij Duitschland, maar wenschte de onafhankelijkheid, zij het ook van een nationaal-socialistisch Oostenrijk, te handhaven en het meerendeel der ge matigde nationaal-socialisten achter hem koesterde precies dezelfde verlan gens. Onder de intimidatie en den druk fan Duitschland en van de volledige Oostenrijksche Hitlerianen was het met dien onafhankelijkheidswil van Seisz tfiquart spoedig gedaan. „Spontaan" riep hij de Duitsche troepen te hulp, ofschoon er geen ernstige ongeregeldheden waren, en even „spontaan" werd hij na den vol tooiden Anschlusz tot den vierden man in Oostenrijk gedegradeerd als dank voor het werkje, dat hij persoonlijk seheen te hebben opgeknapt. Enkel de wil van één man of van een bepaalde groep biedt nog geen voldoenden waarborg voor de nationale onafhankelijkheid. Bepaald ontoereikend is die waarborg, wanneer de man, die vóór alles de zelfstandigheid van de Nederlandsche natie zegt te wil len handhaven, geestelijk zóó afhanke lijk van zijn bewondering voor Hitier en diens Derde Rijk is, dat hij niet alleen de voornaamste program-principen, hoezeer ook in strijd met den individu - eele - vrij heidlie vendenNederlandschen volksaard, aan Duitschland en zijn hui dige régime ontleende, maar bij her haling ook het officieele Duitsche stand punt bij incidenten tusschen Duitschland en Nederland tegenover het zuiver-Ne- derlandsche verdedigde en aanhing. De wil, die zich zelfs onder hoogen druk meent te kunnen verzetten tegen dat, wat hij vrijwel critiekloos bewondert, meer en meer navolgt (anti-semitisme en anti-papistische schandaal campag nes) en als ideaal propageert, overschat waarschijnlijk zichzelf en is in ieder ge val niet in staat aan meer objectieve en nuchterder menschen eenig redelijk ver trouwen in te boezemen. Maar zelfs, wanneer Mussert's persoonlijke wil sterk genoeg zou zijn om onder alle omstandig heden zich te blijven verzetten tegen wat hij zoo hartstochtelijk vereert, dan nóg moeten wij als rechtgeaarde Neder landers krachtens onze nationale onaf hankelijkheidsdrift tegen zijn drijven strijden, omdat een nationaal-socialis tisch Nederland zeker den geringsten weerstand zou bieden aan een geestelijke en nationale beïnvloeding van het zoo nabij gelegen nationaal-socialistische Duitschland. In bepaalde Duitsche krin gen wordt nu reeds Nederland beschouwd als een soort van aanhangsel van Duitschland, dat op grond van ras-, bloed- en bodem-overwegingen eigenlijk bij Duitschland diende te worden inge lijfd. Hoeveel veld zou deze onzalige opvatting bij onze Oosterburen winnen, indien wij nog hun geest en ideologie overnamen en ons geestelijk en cultureel met hen gelijkschakelden. Bovendien heeft het verloop der gebeurtenissen in Oostenrijk bewezen, dat het vestigen van een autoritair régime de massa rijp maakt voor het aanvaarden van een ander autoritair régime, omdat het een volk, dat geen kans meer krijgt zijn meening vrij te uiten, tamelijk koud laat, of het onder den eenen of den anderen dwang staat- Het vestigen van een autoritair régime in ons land zou in strijd zijn met de geschiedenis en den aard en de ontwikkeling van ons volk. De N.S.B. en haar leider, die dit mis kennen, geven daardoor alleen reeds blijk van weinig inzicht in dat, wat zij bij uitstek meenen te vertegenwoordigen. De N.S.B. moet dus door elk rechtgeaard Nederlander, die prijs stelt op een veilig en verzekerd voortbestaan onzer natio nale onafhankelijkheid, worden afge wezen als de geringste weerstand tegen mogelijke expansie-verlangens van het pan-Germanisme en het grootste gevaar van een zoo niet staatkundige dan toch geestelijken en cultureelen „Anschlusz van Nederland. In 'n ontroerend dankschrijven heeft de wedu we van Anton Lang, den op 18 Mei 1.1. over leden wereldberoemden vertolker der Chris- 'üsrol in de Oberammergauer Passiespel-cycli var. 1900, 1910 en 1922 en den proloog-voor- Jfrachtkunstenaar van 1930 en 1934, zich gericht de vrienden en kennissen van Anton Lang, 'p de weduwe en haar gezin bij dit tragisch ver scheiden van hun belangstelling deden blijken. „Hoe oneindig dankbaar ben ik mijn man," schrijft Prau Lang, die in blijdere tijden, fiaar echtgenoote door de grijzende lokken strij- acnd, ons zoo vaak nederig bekende „zonder ficni zou ik niets zijn in de wereld", „hoe on- ®fiidig dankbaar ben ik mijn man voor de •fiooie, wederkeerige verstandhouding, waarin hij gedurende de vijf en dertig jaren van ons Afiweljjk heeft laten leven! Hoe heel dankbaar ben ik ook allen vrienden ^ati mijn man, die mij in deze drukkende dagen ah leed en bezoeking met hun vriendelijke Woorden van troost geholpen hebben tot het ifiden van moed en kracht. Dankbaar heb ik mijn kinderen dit bewijs van trouw er- at'en, en ik moge nu allen in 't kort mededee- eri. hoe mijn man met groeten aan al zijn Uenden van ons is weggegaan; telkens weer „,r,°eg hij mij: „Moeder, groet allen, schrijf «Heil!» e Vader was reeds sedert een jaar niet gezond; en Röntgen-onderzoek wees op een maag- crzwering; hij heeft de laatste weken een streng aet gehouden en wilde een kuur ondergaan, eike de dokter hem echter verbood; de zeer c&üijke operatie verliep „technisch onberis- jyfiijk", zooals vader nog zeide en de eerste twee agen daarna was hij zoo vroolijk, dat hij zelfs Jn zin voor grapjes niet onderdrukken kon: efi derden dag echter deed zich uraemie voor en va® het mij duidelijk, dat God onzen geliefden der bij zich wilde hebben: Gods Wil kent e®n „waarom?" vader ging van ons heen, zooals hij geleefd eeft. in diep geloof aan zijn Verlosser; zonder ^eilige klacht stierf hij, met op zijn lippen de °°rden: „In Uwe handen beveel ik mijnen eest!" Het was, alsof hij ons na de toediening het H. Oliesel nog opbeuren wilde, toen hi) „Laten wij bidden voor allen, die belast en be'aden zijn!" 8 Jril hunnen slechts met den H. Hieronymus ja8ëen: "Wi-i danken God, dat gij de onze waart, nog meer, dat gij de onze zijt; want bij God u. ahes levend en wie terugkeert tot den Heer fift in het gezin". 11 diepen rouw, uw MATHILDE LANG met kinderen en tante Anna. Het bidprentje bevat het gebed, dat Anton han8, als Christus-vertolker, zijn leerlingen na t; T O O Hrtt Dncciflpnal OAff tali, tigheid; de Waarheid des Heeren blijft in eeuwigheid". L. S Ook de K. J. M. V. tracht haar werklooze jon ge standgenooten tegemoet te komen. Vorig jaar werd reeds een werkkamp voor jonge midden standers gehouden. Ook thans heeft de K. J. V.-CentraJe te Ginneken haar huis weer ter beschikking ge steld om een 14-daagsch kamp voor werkloo ze jonge middenstanders te organiseeren. Dit kamp zal een heel eigen karakter dragen, georiënteerd op den jongen middenstander. De deelneming is geheel gratis en ook voor niet-leden der K. J. M. V. opengesteld. Het kamp wordt geopend Maandag 4 Juli en gesloten Zaterdag 16 Juli en is gevestigd aan de Ulvenhoutschelaan 7 te Ginneken. Naast onderlinge besprekingen, waarvoor zich de beste KJMV-vrienden beschikbaar hebben gesteld, zullen arbeid, excursies, sport en spel een fijn gemeenschapsleven waarborgen. Aangifte voor deelneming aan dit werkkamp bij het Verbondssecretariaat der KJMV, Peli kaanstraat 1 bis a, Utrecht. Het is gewenscht deze opgaven tijdig in te zenden. De Poolsche gezant te 's Gra'venhage en me vrouw Babinska zijn voor eenigen tijd met ver lof naar Warschau gegaan. Tijdens de afwezigheid van den Poolschen gezant treedt de secretaris van de Poolsche le gatie te 's Gravenhage, de heer J. Hoszard, als chargé d'affaires a.i. op. Laatste Avondmaal in het Passiespel zo? °°s vele malen vóórgebeden heeft en dat hij e k in den huiselijken kring na den maaltijd gevoelvol placht vóór te bidden: •►Looft den Heer, alle volkeren. r^°ft Hem, alle geslachten! Want bevestigd is over ons Zijne barmhar- De Apostolisch-Vfcaris van Rabaul, onze landgenoot Mgr. Dr. G. Vesters, is wederom in zijn missie aangekomen. Daar de bisschop nog niet geheel hersteld is van zijn zware ziekte en groote inspanning moet vermijden, heeft hij een vicaris-delegaat aangesteld voor zijn missie. Mgr. Vesters is benoemd tot officier van het Britsch Imperium (Officier of the most Excel lent Order of the British Empire), als erken ning voor de groote verdiensten der Katholieke Missie ter gelegenheid van de vulkanische uit barsting bij Rabaul, Op de R-K. Begraafplaats te Den Haag is Woensdag op het graf van wijlen den heer L. F. Guit, in leven voorzitter van den Ned. R.K. Bond van Over heidspersoneel, 'n gedenkteeken onthuld De verliezen, die de Spanjaarden aan beide zijden lijden, zijn verschrikkelijk hoog. De burgeroorlog duurt thans reeds twee- en-twintig maanden. De verschillende interna tionale persbureaux hebben verleden week bijna eensluidende statistieken uitgegeven. Zij schat ten de dooden, militaire en civiele, op 480.000 De vermindering van de goudreserve en de ver woestingen der materieele goederen komen te staan op een totaal van 50 milliard (goud-) pesetas. Daar komt bij de emigratie naar het buitenland en de verstrooiing der bevolking in de provincies. Ongeveer 400.000 menschen zijn daarbij betrokken. Het aantal gevangenen schat men op méér dan 400.000. Een jaar geleden sprak de Kardinaal van Toledo van een half millioen slachtoffers. Om denzelfden tijd schat te de Daily Telegraph 400.000 slachtoffers. Een Spanjaard deelde aan L'Aube mede, dat er tenminste één millioen slachtoffers zijn. Maar dat is stellig overdreven. De cijfers der persbu reaux kunnen wellicht ook nog iets gereduceerd worden. Maar wat er tenslotte overblijft is toch nog enorm. De overblijvende enorme getallen zijn een aanwijzing van al het andere lijden en al de andere wreedheid in den oorlog. Dit is trouwtens een complex, dat aan iedere schatting ontsnapt. Hoevele gewonden zijn er niet, slecht of heelemaal niet verzorgd! Hoeveel gezinnen zijn niet geruïneerd! En dan allerlei ellende, ziekte, hongerlijden. Deze burgeroorlog heeft een zonderling ver loop. In verschillende perioden van den strijd was men algemeen van meening, dat men aan den vooravond der definitieve overwinning van Franco stond. En kort daarop kreeg men dan weer den indruk, dat de oorlog zich weer voor on- bepaalden tijd voortsleepte. Zóó in 1936 de over winning van Franco in Augustus voor Toledo, in November bij Madrid. In 1937 Februari te Ma laga, Maart opnieuw bij Madrid (Guadalajara), Juni te Bilbao, Juli te Santander, October te Gijon, November te Oviedo. In 1938 Januari te Teruel, April bij Barcelona. De Times zelfs schreef een paar dagen geleden, dat de Britsche regeering, tijdens de onderhandelingen met Italië, van meening was, dat de oorlog in zes weken gedaan zou zijn. Thans denkt men weer, dat hij tot October zal duren en misschien nog langer. Het is een soort Tantalus-kwelling. Zoo wel voor Franco, die zeker is van de eindover winning, als voor allen, die hopen op een spoe dig einde van den ontzettenden burgeroorlog Telkens wijkt weer de eindoverwinning als men denkt dat zij voor het grijpen is. En deze Tan taluskwelling is een der psychologische oorza ken van de verlenging van den oorlog geworden De aanhangers van Franco zeggen; nog maar een paar weken en alles is uit. Zoowel het terugtrekken der vrijwilligers als bemiddeling is nutteloos. Wij zullen over winnen nog voordat de non-interventie-com missie tot een stellig accoord komt en nog voordat een of andere bemiddelaar een over eenkomst tusschen Burgos en Barcelona tot stand brengt. De gouvernementeelen zeggen: de Francisten halen het niet. U hebt het gezien bij Madrid. En nu weer bij Barcelona! Steeds weer verdwijnt de victorie aan den einder. Het land wordt geheel ten gronde ge richt. Er zijn Spanjaarden, ingewijden, die re kenen op drie jaren oorlog. De boven aangege ven ontzettende getallen zouden zich dan ver dubbelen. En welk voordeel heeft ten slotte het land, het Spaansche volk daarvan? De En- gelsche regeering wil pogingen doen, om een einde aan de slachting te maken door de vijan delijke broeders aan de conferentie-tafel te brengen. Luigi Sturzo, de vroegere ieidei der Populari, de vroegere Italiaansche Katholieke partij, heeft in de Times en in L'Aube een lans voor deze idee gebroken. Pacificatie in Spanje acht hij alléén mogelijk door een vrede van verzoening door bemiddeling der mogendheden. Allen zeggen hem: het is onmogelijk. Het gou vernement van Franco heeft verklaard: „Wij zullen nooit een andere oplossing voor den bur geroorlog aanvaarden dan de onvoorwaardelijke onderwerping" (Burgos 9 Mei 1.1.). Het gouver nement van Negrin zou alle macht inboeten, indien het verklaarde, bemiddeling te willen aanvaarden. Te wachten op een preventieve adhaesiebetuiging of op het verlangen naar be middeling van den kant der beide strijdende partijen zou nonsens zijn. Een combattant moet gelooven aan de overwinning of althans aan het nut van zijn offer. Tot aan de laatste minuut. Tot aan den laatsten kogel. Alléén de mogend heden zullen de bemiddeling moeten voorberei den. Wellicht is het oogenblik daartoe gekomen. Mussolini wenscht en dat moet hij natuur lijk! de definitieve en volmaakte overwin ning van Franco en hij geeft de schuld aan Frankrijk, dat dit nog niet is geschied. Frank rijk moet zijn belangen aan de Pyreneeën en in de Middellandsche Zee behouden en bescher men. Zou de oplossing van een vrede door ver zoening, die de bolsjewisten uit Barcelona zou doen verdwijnen en den invloed der Duitschers te Bilbao zou verminderen, niet voordeelig zijn voor Frankrijk en Italië? En zou deze niet ideaal zijn voor Spanje zelf? Natuurlijk zou het dwaas zijn, de moeilijkheden van zulk een oplossing te verbergen en te onderschatten. Maar nadat men nu reeds een jaar lang nutte- looze pogingen heeft aangewend, om de vrij willigers terug te trekken, schijnt toch het tijd stip aangebroken, om het met bemiddeling te beproeven, te meer daar het den schijn heeft, dat de burgeroorlog zich nog maanden lang zal voortsleepen, zonder tot een definitief ein de te geraken. Wü verhelen ons niet, dat de bezwaren voor bemiddeling bijna onoverkomelijk zijn. Maar het Spaansche volk heeft toch ook nog iets te zeggen. Laat men het toch probeeren met een internationaal gecontroleerd plebisciet zooals indertijd in het Saargebied. Men zou dan nog voor verrassingen komen te staan wellicht. Winston Churchill heeft op die ver7 rassingen gezinspeeld, toen hij, ietwat para doxaal, maar in de kern niet zoo onjuist mis schien, verklaarde; „Men moet zich niet ver wonderen, dat, indien een volksstemming in Spanje zou worden gehouden, het linksehe ge deelte een rechtsche meerderheid zou opleve ren en omgekeerd." Het communistische Tweede Kamerlid De Visser heeft aan de ministers van Buitenland- sche Zaken en van Justitie gevraagd, of het waar is, dat de bij de bomontploffing te Rot terdam omgekomen Oekrainsche leider Kono- valec, zich noemende Novak, een fascistische terrorist was, die wegens het voorbereiden en plegen van aanslagen op bekende persoonlijk heden uit Polen en Zwitserland wera uitge wezen en tegen wien ook door verscheidene Volkenbondsdelegaties ter zitting van den Vol kenbond in 1934 reeds werd gewaarschuwd? Is de regeering niet. van oordeel, dat, wil deze gebeurtenis, die veiligheid en vrijheid van de Nederlandsche bevolking ten nauwste raakt, tot volledige klaarheid worden gebracht, het onderzoek dient plaats te hebben volstrekt on afhankelijk van invloeden, die uitgaan van de kringen, waaruit het slachtoffer voortkwam of van hen, die met deze kringen samenwerk ten, en wil zij een dergelijk onafhankelijk on derzoek krachtig bevorderen? Woensdagavond omstreeks acht uur waren twee jongens uit Roosendaal onder Kruisland, gem. Steenbergen, aan het zwemmen. Plotseling verdween de 21-jarige A. van Tooren in de diep te. Zijn kameraad kreeg juist op dat oogenblik kramp, zoodat hij geen hulp kon bieden en zelf moeite had, op het droge te komen. Van Too ren werd eenigen tijd later opgehaald, doch de inmiddels ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot is naar het zieken huis te Steenbergen overgebracht. In het etmaal van 's avonds 7 tot 's avonds 8 Juni is in Friesland en in het midden van het land en in Noordholland in de omgeving van Obdam de weersgesteldheid critiek geweest voor het optreden van aardappelziekte; in Groningen en op de Zeeuwsche eilanden critiek behoudens te geringe bewolking. Onlangs werd de wachtmeester der mare chaussee v. d. W. uit Terneuzen gearresteerd, verdacht van een zedenmisdrijf met minder jarigen. Woensdag heeft de krijgsraad te Den Bosch deze zaak met gesloten deuren behandeld. Naar we vernemen, is de verdachte na een uitvoerige behandeling, waarbij drie maanden gevangenisstraf tegen hem werd geëischt, op vrije voeten gesteld. De krijgsraad zal de volgende week uitspraak doen. Het onweer van Woensdagavond heeft ook in Zuid-Barge, gemeente Emmen, een slachtoffer geëischt. In de woning van den arbeider B. Kuipers, waar het gezin aan den avondmaaltijd was, sloeg de bliksem in. Alle in het vertrek aan wezigen geraakten min of meer bewusteloos, maar zij kwamen spoedig bij, behalve het tien jarige zoontje Willem, dat op den grond bleef liggen. Dokter Hospers uit Emmen werd direct ont boden. Hij moest echter den dood constateeren. Brand werd niet veroorzaakt. Tijdens een onweer met vele ontladingen is Woensdagmiddag omstreeks half vijf de heer C. P. B., in een schuurtje staande in zijn tuin aan de Essenlaan te Voorschoten, door den bliksem getroffen, juist op het oogenblik, dat hij zijn rijwiel greep. Nadat hij een poosje be wusteloos had gelegen, is hij naar dr. M. van der Stoel gegaan, waar bij onderzoek bleek, dat zijn rechterarm verlamd was en hij uit het linker oog niet meer normaal kon zien. In het schuurtje, waarin vele metalen voor werpen en een rol gaas waren geborgen, zijn duidelijk de sporen van den bliksem te zien Het mag een geluk heeten, dat de heer B gummilaarzen met dikke zolen aan had. waar door vrij zeker zijn leven gespaard is gebleven. Onder groote belangstelling heeft Woensdag middag het lid van Gedeputeerde Staten van Zuidholland, de heer Th. Heukels, voorzitter van de Rijkscommissie van advies vtoor werk verschaffing en werkverruiming in Zuidhoiiand, het eerst de spade in den grond gestoken als teeken, dat met de uitvoering van het groote bebosschingsplan over een oppervlakte van circa 55 ha. een aanvang is gemaakt. Dit plan wordt geheel in werkverschaffing uitgevoerd. De heer G. W. Kampschöer, burgemeester van Mbnster, oud-lid van de Tweede Kamer, wees erop, dat met de uitvoering van dit groote bebosschingsplan twee belangen worden gediend. Vooreerst de bestrijding der werkloos heid en vervolgens de aanwinst van een stuk natuurschoon. De heer Heukels stelde de groote beteekenis van dit uit te voeren werk in het licht, tot leniging van den grooten nood der werkloosheid, nu hier weer voor velen werk wordt gevonden, alsmede op het voorrecht, dat de gemeente Monster binnen afzienbaren tijd aan de kust strook een groot bosch rijk zal zijn. De federatie van R.K. Blindenzorg-organen vergaderde onlangs te Utrecht. Aanwezig waren afgevaardigden van een ne gen-tal blindenzorg-commissies. Mededeeling werd gedaan van de goedkeuring der statuten door het Hoogwaardig Episcopaat van ons land. Een definitief bestuur werd gekozen, be staande uit mevr. Pluym uit Schiedam en de heeren A. C. J. Moonen te Maastricht en F. Haakman v. d. Bergh te Haarlem. Tot voorzit ter werd gekozen de heer A. C. J. .Moonen te Maastricht. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft ka pelaan A. J. A. Schulte uit Amsterdam benoemd tot adviseur van de federatie. Omtrent het vaststellen der verschillende dis tricten zal het bestuur een ontwerp gereed ma ken. Het bestuur verzocht propaganda te ma ken voor het te houden congres. Het oprichten van een Blinden-retraitefonds zal eerst met „St. Odilia" worden besproken. Aan alle Commissies zal een vragenlijst worden gezonden om het bestuur geheel op de hoogte te brengen van de werkwijzen en andere be langrijke zaken de R. K. Blindenzorg betref fende. De bedrijfsraad voor het bloembollenbedrijf heeft een adres gezonden aan de betrokken ge meentebesturen in de bloembollenstreek, waarin in overweging wordt gegeven een aantal werk looze arbeiders tijdens het bloembollenpellen voor eenige weken in het vrije bedrijfsleven op te nemen en hun gedurende dien tijd het ver diende loon van den mannelijken werkloozen arbeider voor de helft ten goede te doen komen boven het steunbedrag, dat anders wordt uit gekeerd. Een dergelijk verzoek zal tot den Minister van Sociale Zaken worden gericht. H. Ms. politiekruiser „Jan van Brakel", onder bevel van luitenant ter zee le klasse Jhr. N. J. C. Versluys, is 8 Juni te la Guaira (Venezuela) .aangekomen. Aan boord van den logger K W 44, die Woens dagavond van Ijmuiden ter visscherij vertrok, is hedenmorgen omstreeks half vier op de Noordzee de ruim 40-jarige stuurman D. van Dijk uit Katwijk aan Zee door de winch ge grepen. De man was vrijwel op slag dood. Vanochtend half negen kwam de logger IJmuiden binnen. Het stoffelijk overschot is naar Katwijk aan Zee overgebracht. Omtrent het bezoek dat de minister van So ciale Zaken Woensdag in gezelschap van den hoofdinspecteur voor de werkverschaffing, den heer Meyer de Vries, aan Groningen heeft ge bracht, vernemen wij nader, dat de minister verschillende besprekingen met provinciale autoriteiten heeft gevoerd, die ertoe hebben ge leid, dat hij heeft toegezegd, maatregelen te zullen bevorderen, welke tengevolge zullen heb ben, dat de landaanwinst in den Dollart in sneller tempo zal geschieden. De besprekingen met Gedeputeerde Staten hebben tot resultaat gehad, dat de verbetering van het kanalenstelsel tusschen Groningen en Lemmer voor een groot deel in handarbeid zal worden uitgevoerd, waardoor deze werkzaam heden een belangrijk werkverschaffingsobject zullen vormen. Ten slotte heeft de minister toegezegd, dat de zorg voor jeugdige werkloozen in de provincie Groningen krachtiger dan tot nog toe het geval was, ter hand zal worden genomen. Met het K. L. M.-vliegtuig „Djalak" zijn mi nister Romme en de heer Meyer de Vries Woensdagavond omstreeks acht uur uit Eelde op Schiphol teruggekeerd. De te Vlissingen gehouden jaarvergadering van de Nederlandsche Centrale Vereenigingtot bestrijding der tuberculose hebben o.a. bijge woond dr. C. van den Berg, directeur-generaal van de Volksgezondheid, J. G. Bantjes en J. A. Putto, inspecteur van de Volksgezondheid, resp. voor Noordbrabant en Zeeland en voor Zuid- holland. Een wijziging van statuten en huishoudelijk reglement werd, na een korte uiteenzetting van den voorzitter van de rapportcommissie, oud-minister mr. M. Slingenberg, met eenige amendementen aangenomen. Tot leden van het bestuur werden opnieuw gekozen dr. W. Bronkhorst, dr. J. Kolff, dr. A. Schuckink Kool, dr. B. A. Vos, dr. J. G. A. Honig, dr. J. D. Hefting, mevr. A. E. J. de VriesBruins en mr. M. Slingenberg. Tot nieuwe bestuursleden, die voorloopig ziin aan gewezen, in afwachting van de koninklijke goedkeuring op de gewijzigde statuten, werden benoemd de heeren J. A. Schutte voor „Her wonnen Levenskracht", W. de Jong voor „Draagt Elkanders Lasten" en T. S. Noordhoff voor het „Tuberculose-bestrijdingsfonds van het N. 'V. V." By de rondvraag wees dr. Voet er op, dat er wel cijfers bekend zijn over de sterfte aan tuberculose, doch niet van het aantal lijders. Juist de vermindering van het sterftecijfer zou aanleiding kunnen worden voor minder steun, doch uit diverse rapporten blijkt, dat er nog zeer veel lijders zijn, die wegens geldgebrek niet in sanatoria kunnen worden opgenomen. Hij verzocht het bestuur, een enquête in te stellen en het resultaat te publiceeren. Wel licht zal de regeering dan meer subsidie geven. Verder werd gewezen op den schrijnenden toe stand op het platteland waar vaak kinderen worden geschuwd, omdat zij of leden van het gezin lijdende zijn aan tuberculose. Het bestuur zal maatregelen nemen, opdat een ruime voorlichting zal worden gegeven. In de Hoogstraat te Waalre is Woensdag avond door onbekende oorzaak brand uitgebro ken in een dubbele boerderij, eigendom van den heer Lamers en bewoond door de gezinnen Kraayvanger en Van de Meerakker. De hoeve, die met riet gedekt was, brandde in minder dan geen tijd als een fakkel. De brandweer van Waalre stond machteloos tegen over de vlammen. Na anderhalf uur restten nog slechts de puinhoopen der boerderijen. De schade wordt door verzekering gedekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9