Praag niet bij het complot betrokken Zandvoort, oord van vermaak SPOOR LEIDDE NAAR DE GEPEOE VRIJDAG 10 JUNI 1938 De werkloosheids bestrijding in Haarlem Wij en Het Volk Priesterfeest te Haarlemmerlïede Vier andere kinderen uit hetzelfde gezin in de Missie Priesterfeest te Halfweg Wat het seizoen 1938 brengen zal De zaak Oss Het enquête-voorstel van Wendelaar Grijpgrage vingers Berouw komt na de zonde Examen L. O. Examens Godsdienst-diploma B mr. Ministerieele nota ROEIEN HANNES ZONSVELD KEGELEN HONKBAL Het programma Invitatie-Bondenwedstrijd CRICKET IN ENGELAND Het zal moeilijk zijn vast te stellen, welk aandeel Waluck in deze zaak heeft gehad Een streep er onder Konovalec's werkwijze Wie was Waluck? Premiekeuringen te Hoofddorp Een mooie paardendag UIT DEN OMTREK ZANDVOORT VOGELENZANG STAAT VAN BESOMMINGEN RIJKSVISCHAFSLAG STAD misdaden is aangezet, vroeg de Officier 2 maan den gevangenisstraf. De politie-rechter wenschte eerst nog eet reclasseeringsrapport in te winnen en hield de zaak dus aan. Wij waren heusch niet van plan, na de mede- deelingen, welke de heer van Liemt j.l. Zater dag in onze krant heeft gedaan, terug te komen op de werkloosheidsbestrijding in Haarlem door het doen uitvoeren van werkobjecten. Aan het gemeentebestuur moet nu rustig gelegenheid worden gegeven de resultaten te oogsten van haar activiteit der laatste maanden. Maar nu Het Volk het voorstelt alsof onze critiek ongefundeerd is geweest en geen nut heeft gehad, willen wij om legendevorming te voorkomen even de feiten vastleggen. Het Volk schrijft, dat wij met onze critiek be gonnen zijn „tusschen Paschen en Pinksteren", in den tijd, dat in de Tweede Kamer de inter pellatie-prof. van Gelderen aan de orde kwam. De waarheid is, dat wij eind Februari in een raadsoverzicht den socialistischen wethouder Reinalda, die elk jaar bij de behandeling der gemeentebegrooting poseert als de „groot-werk- verschaffer" van Haarlem en elk jaar weer den raad groote werkobjecten in uitzicht stelt, vroe gen nu eindelijk eens met daden te komen en de woorden te laten, voor wat zij waard zijn. Later zijn wij daar in een stukje over de Maas- trichtsche redevoering van prof. Goudriaan en naar aanleiding van de daling van den rente voet op terug gekomen en nog iets later hebben wij gevraagd: Zijn wij in Haarlem klaar om met het werk te beginnen als de toestemming van het Werkfonds komt? Wie zich even dien tijd wil herinneren weet, dat er toen practisch aan werkverschaffing en werkverruiming bitter weinig gedaan werd. In Haarlem niet en in geheel Nederland niet. Het was ook in die dagen, dat wy bezoek kregen van voormannen onzer katholieke beweging in Haarlem, die hun ernstige bezorgdheid over den gang van zaken uitspraken en onze hulp vroegen om daarin verandering te brengen. Wij herinneren er aan, dat in de centrale ver gadering van R. K. Kiesvereenigingsbesturen uit Haarlem een motie werd aangenomen om meer werk en dat zoo goed als iedere aanwezige op die vergadering van het nut en de nood zakelijkheid daarvan overtuigd was. Sindsdien is er in ons land over de werk verruiming zoo een en ander gezegd in de kranten, vooral in de katholieke kranten; zijn wij verblijd met de mededeeling, dat door de Regeering een aantal nieuwe millioenen voor werkverruiming werden beschikbaar gesteld en hebben wij het debat over de motie-van Gel deren in de Tweede Kamer gehad met de ver zekering van minister Colijn, dat de nieuwe economische druk nieuwe attentie van de Re geering noodig maakt. Het Volk zal wel de laatste zijn om te be weren, dat deze aansporingen van de kranten, dat zijn eigen aansporingen om werkvermeer- dering overbodig zijn geweest. Zij waren de uiting van de onrust, welke onder ons volk leeft. Wat Harlem betreft, was onze critiek oorzaak, dat 't gesol met wethouder Reinalda als de „groot- werkverschaffer" van Haarlem plotseling van de baan was. Het Volk werd van oordeel, dat de verantwoordelijkheid voor de bestrijding der werkloosheid in Haarlem bij het geheele college van B. en W. thuis behoorde. En wat het resultaat is van de in de laatste maanden verhoogde activiteit inzake de werk loosheidsbestrijding in Haarlem, heeft men kun nen lezen in het interview, dat onze katholieke wethpuder aan onze redactie heeft willen toe staan. Op de Haarlemsche Gemeentebegrooting voor 1938 was in totaal aan werkobjecten uitgetrok ken een bedrag van ƒ502.000, zegge en schrijve een half millioen. Van den wethouder hoorden wij, dat er thans voor zoo'n kleine acht millioen aan werkobjecten „op springen staat". Verder is er nu een commissie, bestaande uit den bur gemeester, de wethouders voor sociale zaken eri openbare werken, de directeuren van eenige diensten, die regelmatig, bijna week aan week zoekt naar middelen om de werkloosheid in onze stad te bestrijden." Er wordt met spoed gewerkt aan het gereed maken van industrie terrein voor de vestiging van industrieën aan het Noorder Spaame, zonder dat eventueele gegadigden genoodzaakt zullen zijn een kapitaal uit te geven aan heiwerk voordat zij met den bouw van een fabriek kunnen beginnen. Eni. enz. En dan beweert Het Volk, dat de luidruchtige actie om meer werk op niets is uitgeloopen. Waarlijk, het zou ons liever geweest zijn als Het Volk gezwegen had! Haarlemmerliede staat aan den vooravond van een groot gebeuren, vah een feest, waaraan vrijwel de geheele bevolking deel zal nemen. Een zoon uit de parochie van den H. Jacobus den Meerderen, de eerw. heer G. Lemmers, zal Zondag in het kerkje, waarvan het torentje, dat even boven het struikgewas uitsteekt, vanaf den Amster- damschen Straatweg reeds van verre is te zien, zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. En daar de gemeentenaren van Haarlemmer liede en Spaarnwoude één parochieele familie vormen, wordt het eigenlijk een groot katholiek .familiefeest, dat Zaterdagavond begint met een landelijken rit door de geheele parochie en Zon dagavond eerst afgeloopen is. De eerw. heer G. Lemmers is geboren en getogen in Haarlemmerliede, evenals alle kin deren uit dit gezin, dat thans, nu er drie ge storven zijn, met vader en moeder mee, nog uit 18 personen bestaat. Het huis ligt verscholen achter struikgewas en fortificaties een eind rechts van den grooten weg naar Amsterdam. En voor iemand, die er niets te maken heeft, is het weggetje, dat er naar toe voert, taboe. Reeds twee zonen en twee dochters uit dit gezin vertrokken naar de Missie. Daar zijn de fraters Andreas en Cletus, de eerste onderwijzer op Curagao, de andere in de missie op Celebes, die in de wereld Willem en Johan Lemmers heeten. En in Britsch-Indië arbeiden twee zus ters van J.M.J., zuster Theodorata en zuster Hedwigia, die door den schoolmeester van Haar lemmerliede in vroeger jaren Jans en Antonia genoemd werden. De zonen vertrokken twee jaar geleden naar de missie, de dochters zijn daar reeds twaalf en veertien jaar. In de huiskamer hangen hun foto's ingelijst en daar hangt ook een aardige herinnering aan de 40-jarige echtvereeniging van het echtpaar Lemmers, welk feest nu al weer twee jaar ge leden is. Wij zien foto's van den zilveren bruiloft met de 17 kinderen Lemmers op een rijtje, en op den schoorsteenmantel een werkstuk in sui kergoed, toepasselijk op het komende feest. De eerw. heer Gerardus Wijnandus Lemmers doorliep de seminaria te Hageveld en Warmond, waar hij nu theologant is. Zaterdagmorgen zal hij uit handen van den bisschop in de kathedrale kerk de H. Priesterwijding ontvangen. Het priesterfeest in zijn geboortedorp zal misschien worden bijgewoond door den missiebisschop Mgr. \V. Bonter, bisschop van Nellore. De feestelijke intocht van den neomist G. v. d. Bijl, die morgen (Zaterdag) ochtend om 9 uur uit de handen van Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers in de Kathedrale Kerk te Haarlem de H. Priesterwijding hoopt te ontvangen, zal plaats hebben a.s. Zaterdagavond. De neomist zal worden afgehaald door den zeereerw. heer pastoor Bots, kapelaan Wens- veen, R.K. Kerk- en Armbestuur en de leden van de K.S.A. Vertrek om 6 uur vanaf de R.K. Kerk te Halfweg. Vertrek vanaf zijn geboorte huis in den Grooten IJpolder om half zeven. De volgorde van den stoet bij aankomst te Halfweg is als volgt: bruidjes, neomist met diens vader en den zeereerw. heer pastoor Bots, familie van den neomist, kapelaan Wensveen en kerkbestuur, Armbestuur, leden van de K. S. A. Bij de R.K. school zal een kort welkomst woord worden uitgesproken door den voorzittel van het comité van ontvangst, alsmede door een jeugdigen bloedverwant. Hierna zet de stoet zich in beweging tot de R.K. kerk, daarbij ge flankeerd door Jonge Wacht en Graal-leden die zich hiervoor te voren hebben opgesteld. Bij aankomst aan de kerk zal door de Graal-leden een vers van Guide Gezelle, ,,'t Is een priester", gedeclameerd worden, waarna plechtig Lof. De plechtige eerste H. Mis wordt Zondag morgen om 10 uur opgedragen. Van 2.304 uur is er receptie in het St. Josephgebouw aan de Schoolstraat. Van 33.30 zal aan deze receptie een meer officieel karakter wor den gegeven. Uitgevoerd zal worden een kin dercantate onder leiding van den heer E. A. M. A.- Anthonisse; toespraak door voorzitter K.S.A.den heer M. v. Zuijlen; aanbieding ca deau namens de parochie door den voorzitter van het comité van ontvangst, den heer J. R. Kuypers; cantate onder leiding van den wel- eerw. heer kapelaan Wensveen; een woord door den Neomist. Tijdens het officieele gedeelte van de receptie wordt men verzocht niet in de zaal te komen of daaruit te vertrekken. De eerste vruchten van de reorganisatie van de V.V.V. te Zandvoort zijn reeds merkbaar ge weest en thans zijn we in staat een volledig programma te publiceeren van de feestelijkheden, welke door de V.V.V. alleen of door haar in sa menwerking met andere organisaties zullen plaats hebben. Particulier initiatief blijft er echter nog genoeg over, waardoor de badgast van 1938 niet meer verlegen zal zitten met zijn avon den en er ruime gelegenheid is gepast vertier te zoeken. Het kan mogelijk zijn, dat een of ander programmapunt door weersomstandigheden uit gesteld zal moeten worden, doch op de navol gende vermakelijkheden kan zeker gerekend worden. Later zullen we op deze thans korte opsomming uitgebreider kunnen terugkomen. 18 Juni: Zwemwedstrijden in het Noorderbad van den Kennemer Turnkring. 22 Juni: Vuurwerk voor het Zuiderbad. 25 en 26 Juni: Internationale schermwedstrij- den in het Noorderbad. 29 Juni: Kinderspelen op den boulevard; 29 Juni: Vuurwerk voor het Noorderbad. 2 Juli: Wandelmarsch Politie Sport Vereeni- ging Zandvoort. 2 en 3 Juli: Internationale zwemwedstrijden met de afdeelingskampioenschappen in het Noorderbad. 4 Juli: vuurwerk voor het pavilion Riche. 12 Juli: vuurwerk voor Groot Badhuis. 18 Juli: internationale boksdemonstraties in het Casino. 20 Juli: kinderfeesten, gevolgd door kinderbal in het Noorderbad. 23 Juli: V.V.V.-bal. 27 Juli: vuurwerk voor het Casino; kinderfeest aan het strand. 30 Juli: Bloemencorso en V.V.V.-bal. 3 Augustus: vuurwerk voor het Noordebbad. 6 Augustus: V.V.V.-bal. 9 Augustus: wedstrijden voor kellners. 10 Augustus: vuurwerk voor Groot Badhuis. 11 Augustus: Gecostumeerd kinderbal. 13 Augustus: gecombineerde oefening van de Noord-Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij en de Zandvoortsche Reddingsbrigade. 17 Augustus: vuurwerk voor het Zuiderbad. 20 Augustus: V.V.V.-bal. 24 Augustus: vuurwerk voor het Casino. 31 Augustus: Oranjefeesten met slotvuurwerk voor pavilion Riche. Te beginnen met 9 Juli zal in pavilion Riche de Nelson-revue optreden op de Woensdagen, Donderdagen, Zaterdagen en Zondagen onder persoonlijke leiding van Rudolf Nelson. Onder de medewerkenden is de bekende Otto Walburg. Twee Velsensche vrouwen bezitten een gar derobe, waar de rest van Velsens schoonen ja- loersch op kan zijn. Jaloersch tenminste op de hoeveelheid, die een warenhuis gemak kelijk kan vullen, niet op de wijze, waarop de garderobe verkregen werd: gestolen uit tal rijke winkels in verschillende plaatsen van ons land, Haarlem, Beverwijk, Velsen, IJmuiden. Amsterdam enz. De beide menschelijke raven fladderden van den eenen winkel naar den anderen, waaruit telkens een voorwerp clan destien verdween, niet ten gerieve van den win kelier, die zijn voorraad goederen zag vermin deren, zonder dat de inhoud van de kassa dienovereenkomstig vermeerderde. Waarom ze zooveel gestolen hadden? Voor den politie-rechter wisten zij dat niet te ver tellen. Ze hadden de gestolen kleedingstukken zelfs niet eens gebruikt en hadden nu bitter berouw, dat doorgaans na de zonde komt. Politie-rechter: „U hebt zes zeemleeren lap pen ontvreemd. Daar had U voor 13 jaar ge noeg aan!" De Officier van Justitie merkte op, dat win keldiefstallen helaas veel voorkomen, maar een diefstal op groote schaal als hier is toch een uitzondering. Spr. beschouwde de oudste der twee vrouwen, die gehuwd is en een kind van 5 jaar oud heeft, als de hoofdschuldige en tegen haar eischte hij dan ook 4 maanden gevangenisstraf. Tegen de andere, die by de eerste inwoont en eigenlijk door haar tot de HAARLEM, 9 Juni. (Rijkskweekschool voor Onderwijzeressen.) Geëxamineerd 6 candida- ten. Geslaagd de dames: E. C. Breet, M. Brink man, A. Gerbranda, C. E. Gottschal. Bij de examens voor godsdienst-diploma B, afgenomen te Helmond en te Gemert, in aan sluiting op den tweejarigen godsdienstcursus, welke aldaar gegeven werd door eenige Paters v. d. H. Geest op last van de bisschoppelylre F. C. Gerrits, A. Oubrie, W. J. Hermans, C. F Moors, W. Th. Keeren, J. J. M. v. Dooren, M H. v. d. Vorst, W. D. H. v. Lieshout, C. A. M Soeterboek, S. L. C. Gielen, P. Th. M. Jacobs F. L. Vessen, W. H. Smolenaars, P. J. v. d Crommenacker, A. J. v. d. Kam, F. v. d. Crom- menacker, A. J. S. Derks, M. H. v. d. Velden J. J. W. Verstappen, M, P. M. Toll. In aansluiting met onze berichten in het Vrijdagochtendblad ontleenen wij nog het vol gende aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het enquête-voorstel inzake Oss1 Enkele leden gaven, de zaak op zich zelf ge wichtig genoeg achtende om het houden van een enquête te rechtvaardigen, op dit oogenblik de voorkeur aan een poging om door middel van een tweede interpellatie de gewenschte klaar heid te brengen. Eenige leden vroegen of het niet mogelijk zou zijn een commissie van onderzoek uit 't mid den der Kamer in te stellen Ten slotte werd nog het denkbeeld geopperd, dat de onderwerpeiyke aangelegenheid in de Kamer weder aan de orde zou komen door een nota van den minister van Justitie. Sommige leden verklaarden het te betreuren, dat de regeering zulk een nota niet reeds eer der heeft ingezonden. Vele andere leden stelden hier tegenover, dat de minister van Justitie toch kwalijk tot de inzending van zulk een nota kon overgaan, zoo lang door de Kamer daartoe geen enkele aan leiding werd gegeven. Verscheidene leden gaven als hun oordeel te kennen, dat een nota als de bedoelde het best tegelijk met het onderhavige voorstel in be handeling zou kunnen worden genomen. Daartegenover werd door vele leden gesteld, dat een zoodanige procedure bezwaarlik zou kunnen worden gevolgd in verband met den verkeerden schijn, welken de minister op zich zou kunnen laden door thans eigener beweging aan de Kamer een nota te doen toekomen al vorens het enquête-voorstel is teruggenomen of verworpen. Ondanks deze uiteenloopende meeningen verklaarde men intusschen van verschillende zijden afgescheiden van de vraag, wel ken weg men zelf tot het verkrijgen van nadere inlichtingen den eerst aangewezenen achtte zich wel te kunnen vinden in de gedachte, dat het opnieuw aan de orde stellen van deze aangelegenheid zou kun nen geschieden door de behandeling van een eventueel door den minister in te zenden nota. Maakten de bezwaren, welke deze leden tegen het voorstel hadden, het hun niet gemakke lijk, zich daarvoor te verklaren, in het alge meen bestond bij hen tegen het houden van een enquête met betrekking tot de onderwer- pelijke aangelegenheid geen bezwaar. Eenige leden wezen het voorstel zonder eenig voorbehoud af. In de eerste plaats omdat zij in een onderzoek, in te stellen door een politiek lichaam als de Kamer, niet het minste ver trouwen hadden, en in de tweede plaats, omdat met een enquête veel te veel tijd gemoeid zou zyn, waardoor de bij het onderzoek betrokke nen de gelegenheid zouden krijgen, gegevens en bewijzen weg te werken. Sommige leden zullen aan het voorstel gaar ne hun stem geven. Dat er geen voorafgaand overleg met andere groepen is geweest, achtten deze leden een voorjdeel. Eenige andere leden verklaarden, niettegen staande het ook door hen gevoelde bezwaar tegen het volkomen gebrek aan overleg bij de indiening, het voorstel eveneens te willen steunen. Echter zou een onderzoek verder moeten gaan dan bü de omschryving, gelyk die thans in het voorstel voorkomt, mogelijk zou zyn. En ten slotte zou de enquête ook antwoord moeten geven op de vraag, uit welke bron en kele persorganen hun wetenschap over deze zaak hebben geput. Bovendien organiseert „Haarlem" op Zondag de bekende seriewedstrijden voor tweede klasse negentallen om den Zilveren Bal, nu voor de veertiende maal. Ingeschreven hebben dertien negentallen. Het programma vbor de eerste ronde luidt als volgt: 9 uur: a Haarlem IIAjax II; b Schoten I HHC II. 10 uur: c RCH II—Blauw Wit II; d SDO II AFC. 11 uur: e Catchers IZeeburgia; f DEC Quick. RC Eindhoven is vrijgeloot. De tweede ronde vangt om 12 uur aan met den wedstrijd RC Eindhoven—winnaar c. Verder komen de overige winnaars tegen el kaar. Op het programma staat de finale aan gegeven t>p drie uur. Ten gevolge van een droevig ongeval is bij de uitoefening van zijn beroep overleden Hannes Zonsveld, in leven bootsman bij de A.S.R.V. „Nereus". Zooals men zich herinneren zal, kwam hy op den dag van de Varsity, toen hij met een zol derschuit op den terugweg was van de Bosch- baan naar den Amstel, met het hoofd in aan raking met een der bruggen over de Leidsche- gracht, waarbij hij een zware' hersenschudding opliep, waaraan hij thans bezweken is. Meer dan twintig jaren diende hy op on overtrefbare wijze de door hem zoo geliefde roeisport. Menigmaal vergezelde hij de verte genwoordigende Nederlandsche en Nereusploe- gen naar het buitenland, o.a. naar Luzern, Pa rijs, Henley en Frankfort. Ook in het buiten land werd hij beschouwd als een van de voor aanstaanden op zijn gebied en gold hij als vraagbaak voor vele natiën. Voor de vereeniging was hij altijd dezelfde eenvoudige, trouwe, plichtmatige Hannes, dien velen moeilijk zullen kunnen vergeten. Het stoffelijk overschot zal Zaterdag 11 Juni a.s. om drie uur op Zorgvliet worden ter aarde besteld. Het programma vermeldt P.a. de volgende wedstrijden: Eerste klasse; Zaterdag Ajax IRCH I. Derde klasse: Zaterdag KinheimTHB II; RCH III—HHC III; Schoten II—SDO III; EHSHaarlem III. Zondag SDO IV—THB I; Schoten III— RCH IV. Van 12 tot en met 19 Juni a.s. organiseert de Alkmaarsche Kegelbond op de banen van het hotel „De Rustende Jager" te Bergen een pro vinciaal concours. Zondag a.s. om 11 uur v.m. heeft de opening plaats, onmiddellijk gevolgd door een Invitatie-Bondenwedstrijd, waaraan zullen deelnemen de Alkmaarsche Kegelbond, de Amsterdamsche Kegelbond, de Haarlemsche Kegelbond, Hollands Noordpunt, Noord Ne derland en de Utrechtsche Kegelbond. Elke bond komt uit met 10 werpers. Voor Haarlem zyn dit de heeren: L. Dost, H. Drupsteen, H. van Duijnen, H. Frantzen, A. ter Horst, J. van Kessel, H. van Rigteren, A. J. Spoor, T. Timmer en N. P. Visser. Reserves zijn: J. Schipper en H. Loerakker. De werpers met een groot aantal supporters zullen de reis naar Bergen met een of meerdere autobussen maken en het vertrek is vastgesteld op 9.30 uur vanaf het clubgebouw aan de Tem peliersstraat. Heden begint op Trent Bridge te Notting ham de eerste testmatch Engeland^-Australië. Het wordt de 140ste officieele krachtmeting tus schen beide landen, waar cricket het nationale spel is. De stand is na het seizoen 1876-77, itoBï* J. Lillywhite het eerste officieele Engélsche test-team naar Australië bracht: In Australië: gew. door Engeland 34, gew. door Australië 41, draw 2. In Engeland: gew. door Engeland 20, gew. door Australië 15, draw 27. Totaal: gew. door Engeland 54, gew. door Australië 56, draw 29. De belangstelling is zoo groot, dat zich Don derdagavond reeds een groote menigte voor de hekken geposteerd had, teneinde van een goede plaats verzekerd te zijn. Zitplaatsen zijn reeds lang uitverkocht en zulks is ook reeds het ge val voor de 4de te Leeds te spelen testmatch, om van de 2de (op Lord's) en de 3de (op Old Trafford te Manchester) maar niet te spre ken. De stand van de county-matches was Don derdagavond: Lancashire 304-8 (Hopwood 141) tegen Kent 400. Leicestershire 134 en 185-4 te gen Glamorgan 182. Middlesex 311 en 132-4 tegen Hampshire 245 (Jim Smith 6-78). Nort hamptonshire 76 (Copson 5-26) tegen Derby shire 151 en 237-4 (Townsend 103). Sussex 372 tegen Surrey 438. Warwickshire 41 (Bowes 5-14) en 107-2 tegen Yorkshire 415 (Mayer 7-75). Worcestershire 339-6 tegen Notting hamshire 409. De arm van e% fietser is geen too- verstaf: vóór hei veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden I Omtrent het onderzoek, dat eenige Rotter- damsche politie-inspecteurs hebben ingesteld naar den bomaanslag te Rotterdam, vernemen we nog het volgende. Voorzoover Bora iets gezegd heeft, komen zyn verklaringen wel met de waarheid overeen. Het is echter zeer begrijpelijk, dat hy niet heeft willen spreken, omdat hy er inderdaad heel erg over in den put zat, dat hij het volgende slacht offer zal zijn. Toen mevrouw Konovalec iets verteld had over de pakjes, die haar man tel kens ontving van den gewantrouwden Waluck, heeft hij zijn ernstig misnoegen over dit feit te kennen gegeven. Boranovski was van oordeel dat zulks nooit had worden mogen medege deeld. Evenmin als het feit, dat Konovalec steeds hierheen is gekomen om geld. Omdat Boranovski in het bezit was van een valschen of vervalschten Tsjechischen pas, heeft men aanvankeiyk bij de politie gedacht, dat het slot van deze intrige was gesmeed te Praag. Het onderzoek heeft echter uitgewezen, dat Praag niet by dit complot is betrokken geweest. De onderhandelingen over geld of de valsche berichten over belangrijke mededeelingen zijn via Rotterdam aan Konovalec te Berlijn mede gedeeld. Daarom is het onderzoek te Praag ook uitgeschakeld en hebben de Rotterdamsche in specteurs ook alleen te Beriyn en Weenen hun licht verder opgestoken. Het is inderdaad wel mogeiyk, dat de pas te Praag is afgegeven, maar er schijnen in Europa zooveel passencentrales te zijn, waar de inge wijden een identiteitsbewijs kunnen krijgen, dat het heel goed mogelijk is, dat de pas heel ergens anders vandaan komt. De Praagsche politie onderzoekt dit thans nog en mettertijd zal de Rotterdamsche politie daarvan nog wel bericht ontvangen. In verband met deze nog te verwachten inlichtingen, ook in verband met het nog niet geëindigde onder zoek van de Nederlandsche centrale inzake fal- sificaten te Amsterdam, wordt Boranovski voor loopig nog op het hoofdbureau van politie te Rotterdam vastgehouden. Daarna zal hij zyn straf moeten ondergaan, omdat hy het land is binnengekomen met valsche papieren. De werkwyze van Konovalec is gebleken zeer ingewikkeld te zyn geweest. Hy had in alle landen agenten die elkaar wel oppervlakkig by schuilnamen kenden, maar die naar elkanders werk en opdrachten volkomen in het duister tastten. Een agent uit Oostenryk wist dus niet alleen op geen stukken na, wat de opdracht van een agent in Frankryk was, maar bovendien waren beiden, wanneer zij nog eens met elkaar in aanraking kwamen verplicht, tegenover el kaar de striktste geheimhouding in acht te ne men. Zoo wist eigenlijk alleen het centrale punt: Konovalec, van allen, wat er te doen was. Het is daarom begrijpeiyk, dat Boranovs ki niet precies op de hoogte was van de werk zaamheden van den verdachten Waluck. Waluck is, naar men aanneemt, vermoedelijk een Russische agent voor Konovalec geweest, die in stilte naar de Sovjets was overgeloopen. In ieder geval moet Konovalec, ondanks de waarschuwingen van Baranovski en van zyn echt- genoote, dezen Waluck (die ook onder de namen Weimud, Schmidt-Welmud of Welmud-Schmidt heeft geopereerd) hebben vertrouwd. Het complot is zeer geraffineerd in elkaar ge zet en ook het pakketje, dat de nelsche machine heeft bevat, was nog naar Oekrainischen trant opgemaakt. Men heeft namelijk nog een stukje karton teruggevonden, waarop een embleem in verschillende kleuren stond. Dit is, naar het onderzoek in het buitenland thans heeft uit gewezen, een typische uiting van Oekrainische volkskunst. Het moet aangebracht zijn geweest op de emballage of op de doos zelf, die het voor Konovalec zoo onheilvolle machinetje bevatte. Ook is gebleken, dat de bom of wat het dan ook geweest mag zijn, in geen geval hier in Nederland is vervaardigd; wel is de machinerie zeer waarschynlijk hier in elkaar gezet. De ontmoetingen in Rotterdam zijn zeker meer voorgekomen dan alleen op den dag, dat Konovalec om het leven is gekomen. Konovaiec zou te Rotterdam een bespreking hebben met twee zijner agenten, van wie er een Boranovski was. Of de andere man nu Waluck is geweest, blijft een open vraag. Het is best mogeiyk, dat de man, die Konovalec het pakje heeft overhan digd, weer een andere handlanger was. Hier omtrent zal echter wel nooit klaarheid komen, omdat Konovalec met •al zijn agenten in den regel slechts heel korte besprekingen had, zoo dat niemand eigenlijk met zekerheid kan zeg gen, met wie hij relaties onderhield. Meestal kwam Konovalec nooit met meer dan één agent tegelijkertyd tezamen. Daarby was dan echter wel een vertrouwensman van Kono valec aanwezig. Deze vertrouwensman arriveer de echter nooit tegelijk met Konovalec. De lei der van de Oekrainische beweging ging altijd alleen naar den trein, reisde alleen en liet zich nimmer van den trein afhalen. Hij sprak echter met den agent en met zijn vertrouwensman op een bepaald punt af. De vertrouwensman was altijd een persoon, die wegwijs was in het land en de plaats, waar de besprekingen werden ge voerd. In dit geval is deze vertrouwensman Boranovski geweest, die in Nederland en te Rotterdam den weg kende. Daarom is het ook volkomen verklaarbaar, dat Konovalec in „At lanta" had afgesproken en dat Boranovski niet tegelyk met Konovalec was gekomen. Boranovs ki was eenvoudig als vertrouwensman gerequi- reerd en moest op eigen gelegenheid naar de afgesproken plaats komen. De besprekingen waren van zeer korten duur. Er werden slechts enkele woorden gewisseld, instructies gegeven en eventueele pakketjes of schriftelijke bewijzen overhandigd. Precies hetzelfde is thans in „Atlanta" ge beurd. De man heeft er dus weer op vertrouwd, dat de bespreking maar luttele minuten zou duren en hij kon hem dus rustig het gevaarlijke pakje overhandigen, zoodat hij ruimschoots den tijd had om zich in veiligheid te stellen. In Februari van dit jaar is er in elk geval een samenkomst met Waluck te Rotterdam ge weest. Maar of dit dezelfde man is, die hem de bom heeft overhandigd, staat niet vast. Evenmin als de identiteit van den man, die Konovalec met de herhaalde telefoongesprek ken tusschen Rotterdam eenerzyds en Beriyn en Weenen anderzijds naar hier heeft gelokt. Al krygt de politie dus nog eens den man, die Waluck heet te zijn, in handen, dan zal het nog een heele toer zijn om de draden uiteen te halen en vast te stellen, welk aandeel deze Waluck in het complot heeft gehad. In ieder geval behoeft men niet te twijfelen aan de objectiviteit, waarmede justitie en politie dit onderzoek hebben geleid en thans nog in details leiden. Er is geen kwestie van politieke kleurbeken- tenis. Het onderzoek heeft tenslotte in de rich ting van de Gepeoe geleid en dat heeft met de politiek op zichzelf niets te maken. Aanvan kelijk was men immers heelemaal niet van meening, dat men hier te doen had met een politieken moord. Men vermoedde met een Duitscher (Novae) te doen te hebben en de eer ste verschynselen leidden tot de conclusie, dat het slachtoffer zelf de explosieve stof had ver voerd, zulks in opdracht van den een of ander. Er is in den beginne rekening gehouden met het feit, dat dit explosief bestemd was voor Spanje en dat de Duitsche tusschenpersoon het slachtoffer was geworden van de stof, die ty- dens het vervoer ontijdig was geëxplodeerd. Dat de zaak plotseling een keer naar an dere zyde nam, was voor de politie zelf een groote verrassing. Hiermede is dan, voor zoo ver er nog iets te onderzoeken viel, voor de Rotterdamsche politie het slot gekomen van een zaak, die eenig in Nederland is geweest. Enkele kleinere details zullen nog op hun juistheid worden getoetst, maar met het buitenlandsch onderzoek is dan tenslotte een streep gezet onder de geheimzinnige ontploffing op den CoolsingeL Onder begunstiging van prachtig weder en veel belangstelling, hadden Donderdag op de keu- ringsbanen van het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp de door de provinciale regelingscom missie georganiseerde premie-keuringen van merriën plaats van 1 tot 7 jaar en van merrie veulens. Uit de vele praehtdieren, die werden voorger bracht, bleek dat de paardenfokkery in Haar lemmermeer nog op een hoog peil staat. Het was dan ook een mooie paardendag. De uitslagen zijn als volgt: een medaille van het Stamboek verkregen de volgende hengst veulens van het type trekpaard: Herseur van Tienhoven, eig. A. Pruissen te Rijk; veulen van M. Immink; Avenir van Herseur, eig. J. W. Gehrels, Vijfhuizen; Eduard van Julia, eig. Gebr. Rip, Vijfhuizen; Gerrit van Pordok Ruwa, eig. J. Hazekamp, Hoofddorp; Successeur van Herseur, eig. J. W. Gehrels, Vyfhuizen. De volgende veulens van het type trekpaard werden geprimeerd: Cora van de Lindeboom, eig. A. Haartsen, Halfweg, met f 12.50; Aria van de Lente van M. Immink, Nieuw-Vennep, met f 12.50; Leonora van de Hoek, eig. wed. H. Gran- neman, Badhoevedorp, met f 8; Beatrix, eig. G. Coevert, Hoofddorp, met f 7; Juliana, eig. G. Coevert, Hoofddorp, met f 5; Ada van de Lente, eig. M. Immink, Nieuw-Vennep, met f 5. 1-jarige merriën: een premie van f 35 werd toegekend aan: Corri, eig. J. Hopman, Sloter- dijk; een premie van f 30 aan: Charlotte van Meer-oogst, eig. J. W. Gehrels, Vijfhuizen; f 30 aan: Hera, eig. Gebr. Rip, Vijfhuizen; f 25 aan: Martha van de Hoek, eig. M. Immink, Nieuw- Vennep; f 20 aan: Marjora van de Hoek, eig. Wed. H. Granneman, Badhoevedorp; f 15 aan: Paulina van Hoek, eig. J. C. Slooten, Vijfhuizen; f 15.aan: Map, eig. G. Rip, Hoofddorp. 2-jarige merriën: Een premie van f 40 werd toegekend aan: Erna van de Lente, eig. M. Im mink; f 35 aan: Claironne van de Hoek, eig. Wed. H. Granneman; f 30 aan: Jolina, eig. C. A. de With, Hoofddorp; f 25 aan: Flora van Clai- ron, eig. D. van Dam, Vijfhuizen; f 25 aan: Hen- riëtte v. d. Lindeboom, eig. A. Haartsen, Half weg; f 20 aan: Flora van de Lente, eig. M. Im mink; f 20 aan: Ada van Beukenhof; f 15 aan Coba van Tienhoven, eig. A. G. Blok, Hoofddorp; f 15 aan: Astrid van Beukenhof, eig. A. J. Kofoed, Nieuw-Vennep; f 10 aan: Bertha, eig. A. C. Stokman, Gr. IJpolder, Sloterdijk. 3-jarige merriën: Een premie van f 40 werd toegekend aan: Marijtje, eig. J. W. Gehrels, Vijfhuizen; f 35 aanCorrie van de Hulde, eig. A. Pruissen Rijk; f 30 aan: Hectorina, eig. H. de Graaf Jzn., Nieuw-Vennep; f 30 aan Stella van Fakkersdam, eig. C. Eijken, Hoofddorp; f 25 aan: Hedwig, eig. H. de Graaf Jzn., Nieuw-Ven nep; f 25 aan: Carla, eig. C. D. Schouten; f 20 aan: Liza, eig. D. van Dam, Vijfhuizen; f 20 aan: Bertha, eig. Ph. Vos, Halfweg; f 15 aan: Olga van Reuzenhoek, eig. D. van Dam, Vijfhuizen; f 15 aan: Isabella van Fijnaart, eig. J. de Graaf, Hoofddorp; f 10 aan: Flora van Zorgvliet, eig- M. J. van Nieuwenhuijzen, Hoofddorp; f 10 aan Willy van Beukenhof, eig. A. J. Kofoed, Nieuw- Vennep. 4-7-jarige merriën: Groote maat: Een premie van f 65 aan: Ida, eig.. A. Pruissen, Rijk; f 55 aan: Lilian, eig. C. Coevert, Hoofddorp; f 55 aan: Jacoba, eig. H. de Graaf Jzn., Nieuw-Vennep; f 40 aan: Armandine, eig. Ph. Vos, Halfweg; f 30 aan: Fortunia van Welgelegen, eig. A. J. Kort, Hoofddorp; f 30 aan: Mina, eig. J. W. Gehrels, Vijfhuizen; f 25 aan: Nelly, eig. J. W. Gehrels; f 25 aan: Elsa, eig. A. J. Kofoed, Nieuw-Vennep; f 20 aan Fientje, eig. J. W. Gehrels; f 20 aan: Nora, eig. G. Coevert, Hoofddorp. Kleine maat: een premie van f 65 aan: Azalea v. Kruispolder, eig. Wed. H. Granneman, Hoofd dorp; f 55 aan: Julia van Luntershoek, eig. M- Immink, Nieuw-Vennep; f 55 aan: Jolie Fleur de Nazareth, eig. M. Immink, Nieuw-Vennep; f 45 aan: Fiorina van Luntershoek, eig. C. A. de With, Hoofddorp; f 30 aan: Martha, eig. C. A- de With; f 30 aan: Julia van Zeedorp, eig. Gebrs. Rip, Vijfhuizen; f 25 aan: Bellefleur v. d. Louise, eig. M. Immink; f 25 aan: Nelly, eig. M. Im mink, Nieuw-Vennep; f 25 aan: Julma van Al- ban, eig. S. Ooms, Hoofddorp; f 20 aan: Dolly, eig. J. Hazekamp, Hoofddorp; f 20 aan: Bel- rnonte, eig. H. de Graaf Jzn., Nieuw-Vennep. Een medaille van het stamboek voor de groote maat verwierven: Celia, eig. A. J. Kort, Hoofd dorp en Dionysia, eig. H. de Graaf Jzn., Nieuw- Vennep en een medaille van het stamboek voor de kleine maat verwierven: Mimie, eig. J. W. Gehrels, Vijfhuizen; Covy v. d. Lindeboom, eig- A. Haartsen, Halfweg; Charmante de Liter, eig- G. Coevert, Hoofddorp en Marcella de la Vallee, eig. C. A. de With, Hoofddorp. De kampioen-wisselbeker, bestemd voor den eigenaar van de kampioen-merrie van deze premiekeuring voor trekpaarden te Hoofddorp verwierfWed. H. Granneman, te Badhoeve dorp met „Azalea v. Kruispolder", Collecte De afdeeling Haarlem en Om streken der Vereeniging tot Bevordering der Gezondheid in de Grafische Vakken heeft van de desbetreffende autoriteiten vergunning ver kregen op Zaterdag II Juni te Zandvoort haar jaarlijkschen collectedag te houden. Santos. A.s. Zondag 12 Juni zal na de H.H- Missen het Santos-bloempjes te koop worden aangeboden. IJMUIDEN, 10 Juni Ryksvischafslag Versche visch: tarbot 0.64 tot 0.45 per kg., tong 1.10 tot 0.82 per kg., griet 26.tot 13.per 50 kg., zetschol 22.tot 14.50 per 50 kg., kleinschol 16.tot 4.50 per 50 kg., bot 3.80 per 50 kg., schar 7.tot 1.70 per 50 kg., poontjes 4.10 tot 1-2" per 50 kg., groote schelvisch 18.per 50 kg., middel schelvisch 15.tot 14.per 50 kg., klein- middel 14.tot 11.per 50 kg., kleine schel visch 9.40 tot 4.50 per 50 kg., groote gul 15.50 tot 10.50 per 50 kg., kleine gul 10.50 tot 5.per 50 kg., wijting 3.80 tot 1.10 per 50 kg., makreel 4.20 tot 2.50 per 50 kg., kabeljauw 65.tot 36.per 125 kg. IJMUIDEN, 10 Juni Trawlers: Limburgia IJm. 54 320 manden f 1700.Reiger IJm. .106 130 manden 1200. Kotter: E 404 680.—. Loggers: Sch. 130 1400.Sch. 19 1230. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 11 Juni 1.53 9.53 2.19 10.19 12 Juni 2.31 10.31 2.56 10.56 13 Juni 3.07 11.07 3 32 11.32 14 Juni 3.44 11.44 4.11

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2