GARAGE RABO Haarlem, 10 Juni VRIJDAG 10 JUNI 1938 ö/iéën by KREYMBORG BADCOSTUUMS FIRMA MATHOT AGENDA PRETTIG Kort en volledig Zich zelf blijven Een kwestie van leven of dood Weegbriefje vervalscht VAN ONZE RECHTBANK VIJFDE KINDSHEID-OPTOCHT n Coster wordt bekranst HELP! NEDERL. VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMING GROOTE HOUTSTRAAT 3» ZIT EEN BRIL VAN OPTICIEN STIEXS BURGERLIJKE STAND DAMMEN STAD Wij ontvingen eenige ingezonden stukken om protesteeren tegen de menschonteerende luchtbombardementen op niet beschermde ste- der> in Spanje en China, waarbij overal de na druk werd gelegd op het feit, dat in Spanje die moorden op vrouwen en kinderen bedreven "orden door generaal Franco, waarvan aange nomen wordt, dat hij de christelijke opvattin gen betreffende menschlievendheid en naasten- üefde huldigt. Sommige inzenders gaan daarbij 2elfs zoover, om daarvoor de moorden, door ('e rooden op priesters en katholieke gijzelaars bedreven, te vergeten en goed te praten. Men verwijt ons, dat wij daartegen niet of onvol doende onze stem verheffen, maar dat moet °P een vergissing berusten. Want herhaaldelijk hebben wij onze afschuw over deze soort wreed heden uitgesproken. Maar wat ons vooral trof ln een der brieven was de uitdrukking, dat „als de christelijke beschaving gebracht moet wor- den op de manier, zooals Abessynië en nu sPanje ons laten zien," schrijver bedankt voor »de eer onder die christenen te behooren." E>at is inderdaad het groote gevaar van den oorlog, dat er minder ontwikkelden zijn, die kaan meenen, dat oorlogvoeren, het wreed °orlogvoeren behoort tot de toegelaten metho den van het katholicisme en daarvoor zelfs 0 L. Heer verantwoordelijk gaan stellen. Laten wij bij de schrikkelijke gebeurtenissen, "elke wij beleven, toch ons zelf blijven; laten "ij de dingen nuchter blijven bekijken en waar sehuld is, de ware schuldigen trachten te ont dekken. Het katholicisme, het christendom veroordeelt Piet alleen de wreede oorlogsmethoden, maar "erafschuwt ook den oorlog zelf. Nog in de 'satste dagen heeft men kunnen lezen, dat de PaUs zijn zaakgelastigde te Burgos heeft opge dragen, te protesteeren tegen de luchtbombar dementen en bij Franco aan te dringen om daarmede op te houden. He christelijke godsdienst kan waarlijk niet verantwoordelijk worden gesteld voor wat men- s°hen, die wellicht prat gaan op den naam van christen en katholiek, misdoen. En het is geen Zuivere redeneering als men om de misdaden van personen zijn trouw aan God zou opzeg gen. ^len beelde zich vooral niet in, dat O. L. **eer daar vrede mede zal nemen. Het is eenvoudig verschrikkelijk, dat onder °°riogstactiek, oorlogsstrategie, oorlogsmanie- 'eP tegenwoordig ook behoort het demoralisee- ren op groote schaal van de „vijandelijke" be- v°lking. Er zijn generale staven, die in een Paar weken een oorlog hopen te winnen door 'P het land van den tegenstander schrik en °Ptzetting te verspreiden met het in massa Pcerwerpen van bommen, het stichten van Janden, het verspreiden van pest en cholera. et is daarbij de uitgesproken bedoeling, dat °°k vrouwen en kinderen zullen omkomen om c'e Uitwerking zoo sterk mogelijk te maken. Het °Xcuus, dat daarvoor wordt aangehaald, is, dat °P die manier de oorlog wordt bekort. Het zijn geen menschen, dien naam waardig, Je dergelijke martelingen uitdenken. En het tegen hen, dat onze verontwaardiging zich 'huet richten. ,^'j hopen en wij gelooven, dat de wereld nog Pet zóó bedorven is, dat een stelselmatige en k°ed geleide actie van afkeuring in die rich- 'Pg geen instemming zou vinden. Zelfs in lan- JP' waar men den oorlog, op 't voorbeeld van °hammed, een geschikt middel vindt voor 't uken van propaganda voor bepaalde levens- schouwingen. Met den besten wil van de we- P kunnen wij niet inzien, dat een vlieger, 'e weerloozen aanvalt, een ridderlijk man is. at Was in de middeleeuwen niet het geval met 'igers, die vrouwen en kinderen neersabel- P of molesteerden en dat is het nü evenmin. ^fen late echter den christelijken godsdienst Piten eti zigen op, vooral niet passief te blijven, maar actief mede te werken aan een betere samen leving. Hierna volgde een korte gedachtenwisseling. Alvorens tot sluiting over te gaan, memoreerde de voorzitter de werkzaamheden der club in het afgeloopen jaar. Hij toonde zich met de resulta ten tevreden en dankte de leden voor hun uit stekende medewerking. De heer Schoof dankte het bestuur voor wat het gedurende dit seizoen heeft gedaan. De studieclub die zich tot doel heeft gesteld de zelfontwikkeling der leden te bevorderen, tracht dit doel te bereiken door het houden van inleidingen, gevolgd door onderlinge gedachten- wisseling, over onderwerpen op sociaal, econo misch en godsdienstig gebied, uitgezonderd poli tiek. De eerste vergadering in het nieuwe sei zoen is bepaald op Dinsdag 27 September 1938. Belangstellenden en zij, die lid wenschen te worden, gelieven zich te wenden tot den secreta ris, den heer A. Roojers, Boukenstraat 4, Haar lem (N.). Voor ieder, die 't met zijn geestelijk leven ernstig meent, is het houden van een retraite op geregelde tijden noodzakelijk. Niet alleen komt men daardoor eens geheel los uit de dagelijksche sleur, maar leert men ook inzien op welke punten het godsdienstig leven herstel en vernieuwing behoeft. Vooral degenen, die door de toestanden in de huidige maatschappij zoo licht er toe komen van het rechte pad af te wijken en hun stoffelijke belangen te stellen boven hun zieleheil, dienen eens enkele dagen in stilte te overwegen hoe zij wederom echte, hun geloof belevende christenen kunnen wor den. Eten geschikter middel tot het bereiken van dit doel dan het houden van een gesloten retraite is niet te vinden. Uit deze overwegingen moet het deelnemen aan de retraites te Noordwijkerhout en te Bergen voor de leden van den R. K. Volksbond ernstig worden aanbevolen. Te Noordwijkerhout zal de retraite gehouden worden van 9 tot H Juli en te Bergen van 20 tot 23 Augustus. Zij, die er aan deelnemen, zullen er zeker geen spijt van krijgen en gesterkt naar ziel en lichaam huiswaarts keeren. Men geve zich vóór 14 Juni a.s. op voor deel name bü de Commissie voor geestelijke belangen van den R. K. Volksbond; B. Reijnders, Zomer- vaart 134; Th. Uiterdijk, Rollandstraat 37; F. A. Puts, Ripperdastraat 2; J. Gortzak, Ban- tamstraat 54; M. G. Doek, Voorduinstraat 40; A. van Rijn, Nachtegaalstraat 52; L. G. Stevens, Merovingenstraat 64 en bij den heer G. Scholte. gebouw St. Bavo, Smedestraat. De onkosten aan een retraite verbonden, zijn 6.50, Het bestuur van den R. K. Volksbond zal dezelfde vergoeding geven als vorig jaar voor elk lid, dat aan een retraite deelneemt. Voor de werkloozen is een aparte regeling getroffen. Dus vóór 14 Juni as. zich opgeven voor een der retraites. GASTHTJISVEST 11 HAARLEM TEL. 17266 BETROUWBARE AUTO'S v. zelf rij ders zonder chauffeur p. dag, week, maand en langer Onze wagens zijn All Risk ver zekerd en voorzien van iripfiek Uiisluifend modellen 1937 en 1938 De kellner verzocht clementie en de recht bank zal op 23 Juni vertellen hoe zij erover denkt. Kermispret Overveen was wat laat met de viering van den Nationalen Feestdag ter eere van Prinses Beatrix' geboorte. Op 5 Februari j.l. zwierden lustig de draaimolens te Overveen, geurden de gebakkramen en knetterden de salvo's in de schiettenten. Een Haarlemsche jongeman vermaakte zich in een draaimolen, die naar Mickey Mouse was genoemd, maar het vermaak vond een onverma kelijk einde, doordat de kermisvierder na afloop zijn portemonnaie miste. Een andere jongeman, uit Bloemendaal, had dit nuttige instrument gevonden en gaf het aan den kermisbaas. Maar des avonds bedacht hij dat de politie nog wel zoo'n goede bewaarplaats voor gevonden portemonnaies is en derhalve deed hij aangifte bij de politie, die deze aan melding maar wat gaarne ontving, want de verliezer had óók aangifte gedaan. De verliezer had eerst aan den kermisbaas gevraagd of die misschien de portemonnaie had gevonden, maar deze deed net of zijn neus bloedde, hoewel hij het verloren voorwerp to<en al had ontvangen. Nu zal zijn eigen portemonnaie moeten bloe den, want hij stond wegens verduistering van de gevonden portemonnaie terecht en tegen hem werd 25.boete, alsmede een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd geëischt. Uitspraak 23 Juni. Een 45-jarige grossier in vleesch en vet te Hillegom had in Januari j.l. aan een slager een halve koe verkocht, welke in het Openbaar Slachthuis gewogen zou worden. De grossier heeft toen het gewicht van de halve koe op het weegbriefje veranderd van 112 K.G. in 122 K.G. en den slager op de quitantie ook 122 K.G. in rekening gebracht. Maar de slager was zelf ook bij de weging in het Slachthuis aan wezig geweest en „voelde" dat er iets niet in orde was. Van elk weegbriefje wordt een door slag gemaakt en zoo kwam de knoeierij spoedig aan het licht. De officier van justitie eischte f25 boete als mede een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk met 3 jaar proeftijd. Uitspraak 23 Juni. de verwijten. Deze wil den oorlog niet zeker niet de gruwelijke wreedheden, waar IJ nu toe leidt. ^edenkteeken wijlen P. Crama ^en schrijft ons: 6 dezer stede heeft zich een comité gevormd Üen tnet medewerking van vrienden en beken- °P het graf van wijlen den heer P. Crama bij, eenvoudig gedenkteeken te plaatsen als va, etlde herinnering aan het zoo vele werk Zii barmhartigheid, dat de overledene tijdens br leyen heeft verricht op velerlei gebied. De sy °eling is den arbeid van den overledene te Jdoliseeren op sobere maar treffende wijze. Ha 1 .comit® bestaat uit de heeren dr. A. H. c entjes, W. P. J. Overmeer, P. van Eskert en van Eijkern. Jbnenkort zullen circulaires worden verzon- v "aarin medewerking wordt verzocht in den boe'n Van een geldelijke bijdrage, teneinde ge- - bid plan ten uitvoer te kunnen brengen. VoJtusschen zal de commissie reeds gaarne l-eJar bijdragen in ontvangst nemen. Bij voor- cjpj storte men die op het Giro-nummer van beer P. van Eskert, Haarlem 329293. Studie- en Debatingclub St. Justinus bfiri6 ®^udie- en debatingclub St. Justinus, een la^^aïd. van den R. K. Volksbond hield haar ste bijeenkomst in dit seizoen. Na opening cienv°°rlezing der notulen, die onveranderd wer- J g goedgekeurd, was het woord aan den heer °hfrer, die sprak over het onderwerp „Waar- Principieel georganiseerd?" flfn- bewees hierbij aan de hand der geschie drol' dat reeds voor Paus en Bisschoppen ge- biet badden de natuurlijke neiging om zich Piepi gebjkdenkenden te vereenigen tot princi- e organisatie geleid had. bife1 ,v°erig werd ook besproken het laatste ma- bjj. st van het N.V.V. De beweringen daarin ge- e6n b°emde spr. onwaarachtig en niet in over do Proming met de werkelijkheid. Spr. toonde q6 aah en bewees aan de hand der practijk, dat big. ZS- neutraliteit van het N.V.V. in wezen t> anders is dan een samengaan met de S. Hi 'ertegenover staan de R. K. organisaties die, tb el zij alleen, in staat zijn de maatschappij 6tbevfde banen te leiden, en de belangen der 'oers te behartigen, Spr. wekte de aanwe- Poging tot omkooping van politieagent De rechterlijke autoriteiten werken thans on der hoogspanning. Voor de vacanties aanbreken wil men nog eerst eens schoon schip maken en dus wordt deze week nagenoeg eiken dag een zitting van de rechtbank gehouden. Vrijdagmorgen verleende bovendien ook de politierechter audiëntie, terwijl daarnaast de rechtbank de groote en kleine menschelijke fou ten berechtte. De eerste hiervan betrof een 44-jarigen kellner uit Haarlem, die in den nacht van 25 op 26 Februari j.l., des nachts om een uur of een uit een café kwam en toen door een passeeren- den „stillen" politieagent aangehouden werd op vermoeden van overtreding van de Arbeidswet. De kellner had niet veel trek in een „bonne tje" op het nachtelijk uur. Er ontspon zich een discussie, waarbij de kellner op een ietwat on gewone manier zich van de politie probeerde te vrijwaren, door n.l. den agent een rijksdaalder toe te stoppen. De agent liet zich niet omkoo- pen ten gaf den rijksdaalder terug. Even later vond hij het geldstuk toch weer in zijn zak, hetzij door den kellner, hetzij door den café houder, die zich ook met het geval ging be moeien, daarjn gestopt. De kellner kreeg er een proces-verbaal bij: wegens poging tot omkooping van een politie agent. De Officier van Justitie eischte 14 dagen ge vangenisstraf. Zondag a.s. in de A'damsche buurt Hij is al een traditie geworden, de Kinds heidoptocht, die gehouden wordt in de parochie van St. Jan aan de Amsterdamstraat. De ijve rige directeur van het missie-genootschap, ka pelaan P. J. de Wit, is er steeds op uit den op tocht grooter en luisterrijker te maken. Zoo zal het Zondag 12 Juni a.s. wel weer zijn een kleurrijke stoet van missie-patertjes en zus tertjes en verschillende andere groepen, zooals immer. De stoet vertrekt om half drie van de Broe derscholen en trekt dan door de Jacob Geel- straat, Hofdijkplein, Dr. Schaepmanstraat, Jan van Walrestr., Cremerstr., Teding van Berk- houtstr., Nagtzaamstr., 2e Vooruitgangstr., Ie Vooruitgangstr., Romolenstr., Zomerkade, Kruis- tochtstr., Van Keulenstr., Bisschop Ottostr., Graaf van Wiedstraat, Graaf Willemstraat, Gouwweteringkade, Damiatenstraat, Kruistocht straat, Teylerplein, Broederscholen. Daarna om half 4 kort Lof met kinderzegen. Tijdens den optocht zal er gecollecteerd worden voor de bestrijding der onkosten. Mogen zeer velen, ook buiten de parochie, naar dezen vijfden Kindsheidoptocht komen zien, hij wordt telken jare mooier en grooter. Verkoopingen Uitslag van de verkooping in ,,'t Notarishuis" op Donderdag 9 Juni: Café met woonhuis, Lange Veerstraat 30, 5010, C. Koning; Perc. Hooimarkt 28, 2100, J. M. Akersloot; Perc. Nieuwe Gracht 9, ƒ7600, A. Verduyn Jr.; Perc. Javalaan 34, Heemstede, ƒ5800, J. D. Rigbers qq; Perc. Javalaan 32, ƒ7200, id.; Pereeelen Lange Poellaan 20a zwart, 20b zwart, 20 rood, 18c zwart, 18a zw. en rd„ 18b zw. en rd., 18e zw. en rd„ ƒ2335; P. A. Jou- Stra qq; id. 18, 16a en 16, ƒ4030, C. J. J. Jacques qq; Perc. A. L. Dyserinckstraat 96, ƒ3570, G. Andriesse qq; Perc. Lombokstraat 6, ƒ3200, T. J. Stöpetie qq; Perc. Spaarnwouderstraat 52, ƒ3050, Th. A. Frencken; Perc. Oosterstraat 45, ƒ3005, H. A. Dingboom qq. Sportcostuums 9.75, 12.50, 14.75, 17.50, Lichte zomercosluums j 19.75, 23.— en hooger Sportcolberts vanaf 5.90. Flanellen en Fresco pantalons vanaf ƒ1.65 MOOI HAARLEM. Al meermalen hebben wij de aandacht gevraagd voor fraaie scholen, welke in Haarlem worden gebou wd. Hierboven reproduceeren wij den ach tergevel van de Jan Pieterszoon Coenschool in de Gysbrecht van Aemstelstraat, een schepping van irG. Friedhoff, hoogdingenieur van Openbare Werken, De school is een dezer dagen in gebruik genomen Men zou zweren op grond van deze foto, dat het standbeeld van Lourens Coster, dat Zondag a.s. door de typographen bekranst ivordt, evengroot is als de toren van de Groote Kerk. Coster is wél een héél groot man (figuurlijk gesproken!maar de fotograaf houdt ook wel eens van grapjesCoster en de St. Bavotoren staan thans beiden in het helle licht. Coster in het licht der belangstelling van de typo graphen de toren in dat van de schijnwerpers. Beiden vormen den roem van Haarlem Vetpotjes en gas gaven vroeger een feërieke feestversiering Het standbeeld van Laurens Coster komt op 12 Juni weer eens in het middelpunt van een groote belangstelling te staan. Dat „weer" be- teekent een herhaling, die ontelbaar is, want onze Loutje magt dan doorgaans door- zijn eigen stadgenooten veronachtzaamd worden, bij vreemdelingen staat hij in een goed blaadje, ai is het maar als photomodel. Het zijn dan ook weer niet-stadgenooten, die Zondag a.s. Laurens Coster gaan be kransen, n.l. de Ned. Typographenbond, welke den ci-devant uitvinder van de Boek drukkunst in hun gouden feestvreugde la ten deelen als een soortement van dank baarheid voor de uitvinding!, waaraan zij hun werk en brood ontleenen. De kranslegging gaat natuurlijk op Hol- landsch-nuchtere en Haarlemsch-stijve wijze in haar werk. Laten we ons daarom verwarmen aan de herinnering van de grootsche wijze, waarop destijds, ruim 80 jaar geleden, het standbeeld op de Groote Markt werd opge richt. Het was overigens het eerste niet, dat in het middelpunt van de stad ter eere van Coster verscheen. In 1728 had het voormalig! Geneeskundig Genootschap in den toenmaligen „kruidtuin", thans het plantsoen voor het Ge meentelijk Gymnasium, een standbeeld vooi Coster doen oprichten, dat in 1801 naar de Groote Markt werd verplaatst maar in 1856 terug moest naar zijn oude standplaats omdat men het niet mooi genoeg vond. Een nieuw beeld werd ontworpen het huidige en met veel plecht en praal onthuld. Er waren wel geen kleurige neonbuizen en aan- en uitschie tende lampen voor een phantastische verlich ting, het moderne gegoochel van lichttechni- sche producten met weg- en aanvloeiende elec- triciteit was nog wel niet uitgevonden, maar met vetpotjes en gasverlichting kwam men ook een heel eind ver. In ieder geval was de Groote Markt op 16 Juli 1856 in een feestdos getooid, zoo als wellicht nooit tevoren, beweert de Haar lemsche geschiedschrijver Allan. Behalve de versieringen op het plein zelve hadden de bewoners der omliggende huizen als het ware gewedijverd in het aanbrengen van sierstukken. Zoo had ook de logementhouder Roskam voor zijn logement, vanouds „De Knol" genaamd, een groot transparant doen oprich ten dat met het naamdicht van Coster prijkte. Het verkoophuis van den heer J. P. Kartliaus was des avonds door de letters L. J. C. waar onder twee met elkander vereenigde laurier takken door gas verlicht. Bovendien was het met een flink geschilderd transparant versierd, waarop Coster was voorgesteld, zittend aan een tafel en zich bezighoudende met het af drukken van letters op papier terwijl iemand onder de tafel verborgen, het tafelkleed op licht en eenige voorwerpen ontvreemdt, het geen doelde op den diefstal in Costers druk kerij begaan, waardoor Gutenberg zijn uitvin ding kon poneeren. Vooral onderscheidde zich door een prach tige decoratie het vroegere woonhuis van Cos- ter. Wimpels, nationale en oranjevlaggen wap perden boven de kroonlijst. Draperieën hingen zoowel ter weerszijden van een daaronder ge plaatst opschrift, luidende „Costers woning'", als langs het geheele gebouw op gelijke af standen boven elkaar. Daarenboven zag men festoenen geslingerd om het borstbeeld van Coster dat voor rekening van den bewoner in den gevel was gesteld boven den gedenksteen die er nog steeds prijkt, en aldaar door de Rederijkerskamer „De Wijngaarddranken" in 1851 geplaatst. Aan de Westzijde van de Groote Markt, recht voor het stadhuis, had de directie der gasfa briek met toestemming van het gemeentebe stuur een kolom doen oprichten, gedecoreerd met nationale vlaggen en zoo ingericht dat zij bij avond verlicht kon worden, terwijl langs den kolom een breed lint geslingerd was waar op te lezen stond: Hulde aan Laurens Janszoon Coster door de Haarlemsche Gasfabriek. Zooals men uit deze beschrijving! ziet, was men er wel van overtuigd dat Coster beslist de uitvinder van de boekdrukkunst moet zijn. Wij hebben enkele dagen geleden verteld wat ervan waar is. Maar niettemin: laten de typo graphen gerustelijk hun lauwerkrans den Coster wijden, al doen ze dat met heel wat minder entourage dan de feestelijkheden 80 jaar geleden. Wel zal een vertegenwoordiger van het Haarlemsche gemeentebestuur aanwezig zijn en de klokken van de Groote Kerk geluid wor den. Het is nog zoo dringend noodig Het comité „Winterhulp-Actie" komt a.s. Zondag wederom een beroep doen op de mild dadigheid van Haarlems katholieken. Wij meenen dat thans niet meer de vraag gesteld wordt of hulp nog noodig is. Algemeen is wel bekend, dat, \yat de overheid kan ver strekken in de meeste gezinnen onzer werkloo zen net voldoende is voor huishuur, voeding, gas, water, electra en noodzakelijke fondsen, doch voor kleeding, schoeisel, linnen- en bed dengoed en andere onmisbare dingen ontbre ken de noodige middelen. Sedert een aantal jaren tracht comité „Win terhulp-Actie" hierin te voorzien, door daar te steunen, waar hulp 't dringendst noodig is, dus bij de armsten der armsten. Daarom komt het comité Zondag 12 Juni van u een offer vragen, opdat wij ons noodzakelijk werk kunnen voortzetten. Wij durven te vragen een offer, dus zóó dat gij 't voelt, dat 't u wat kost. Gij die méér hebt dan het strikt noodzake lijke denkt a.s. Zondag bij het uitgaan der ker ken aan uw arme katholieke mede-broeders en -zusters. Christus, uw Broeder, houdt daar Zijn handen op voor den arme. Laat geen katholiek a.s. Zondag onze bloemenverkoopstertjes voor bij gaan zonder 'n gave geofferd te hebben. Maak Zondag 12 Juni tot een liefdadigheids dag! Toon uw katholiek-zijn, door uw liefde voor den arme! Geeft dus allen! Indien niet anders mogelijk: dan weinig, maar liefst veel en God de Gever van alle goetje ga ven zal zich in liefde niet laten overtreffen en u en de uwen voor uw liefdedaad zegenen! Pers- en Propaganda-commissie Comité „Winterhulp-Actie." Organisatie van 't Oosterkwartier Maandag 13 Juni des avonds te kwart over acht zal in het gebouw van de speeltuinvere niging „Het Oosterkwartier" een openbare ver gadering gehouden worden, waar als spreker zal optreden de heer E. H. Tenckinck, commissaris van politie, met het onderwerp: De noodzake lijkheid en nuttigheid van de gezinsbescher ming bij de luchtbescherming en over de orga nisatie van het Oosterkwartier. Op deze vergadering zal een kern gevormd worden voor de samenstelling van het wijk- comité. De toegang is gratis. Gevonden dieren en voorwerpen Inlichtingen aan het. Bureau van Politie Sme destraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armbandje, T. Zeilemaker, Inf. Kazerne, Koudenhorn 2; stalenboek, Neeskens, Nwe Kruisstraat 16-rood; cape, Stuart, Mesdaglaan 17, Heemstede; poederdoos in étui, J. J. Weijers, Orionweg 88; vulpenhouder in étui, Bakker, Uranusstraat 10; kaart in étui, Politiebureau Smedestraat; foto-album, A. Bakkenhoven, Vroomstraat 8; gewicht (1 K.G.), Visser, Ursula- straat 14; jachthond, A. Guldermond, Raaks 32; hond (Duitsche herder), Asyl, Ridderstraat 11; jassen, v. Esveld, Lootsstraat 33; cypersche ka ter, Asyl, Ridderstraat 11; medaille in étui, v. Leeuwen, Spaarndamscheweg 596; nummer plaat HZ—50047, Voetelink, Teylerstraat 54, por to monnaie met inhoud, Vroom en Dreesmann, Gr. Houtstr.; horlogeglas met ring, v. d. Vaart, Laurierstraat 37; tasch, v. Boeckel, Wouwer- manstraat 89; damestasch met inhoud, A. Gel der, Merovingenstraat 13; veldflesch, politie bureau, Smedestraat. EN ALLE BADARTXKELEN kregen wij 'n nieuwen keurvoorraad KOMT U ONZE SPECIALE ETALAGE EENS ZIEN Gebouw St. Bavo: H. G. K.: 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Schaakclub, 8 uur; Metaalbewerkers, 8 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 9—5 uur. TeylermuseumExpositie 114 uur. Bioscopen Cinema Palace: „Melodie uit het verleden", „Bruiloft in Waikiki", 2 en 8.15 uur. Luxor: „De passagiers des doods", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Sterrenparade", 2.30, 7 en 9.15 uur. GIERSTR. 27. Lever. a. Ziekenfondsen Op 5 Juni vierde de heer j. H. Gaartman, poetser bij de N. Z.H. T. M., zijn 25-jarig ju bileum en op 6 Juni viel dit den heer J. v. d. Plaats ten deel. Vanwege de directie werden zij gefeliciteerd en ontvingen zij een enveloppe met den gebruikelijken inhoud. Uit het jubileum fonds kregen zij als cadeau meubelen, terwij1 aan de dames bloemen werden geoffreerd. In de examencommissie voor het diploma nij verheidsonderwijs N. vil, VIII en XX zijn be noemd de heeren G. Hagenbeek en C. G. Hoff Vermeer; tot voorzitter van de examen-com missie voor de hoofdacte te Haarlem is benoemd de heer J. J. Feringa, inspecteur van het lager onderwijs, in de inspectie Den Helder, te Alk maar; in de commissie voor het afnemen va» examens ter verkrijging van het diploma va» hulpkeurmeester van vleesch is o. m. benoemd de heer H. J. Odé, veterinair inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst te Heemstede Bij Koninklijk besluit is benoemd tot lid van het hoofdstembureau voor de verkiezing van do leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal in den kieskring XI, in de vacature, ont staan door het overlijden van het lid P. Kalb- fleisch, de heer G. Wolzak H.zn., lid van den raad der gemeente Haarlem, thans plaatsver vangend lid van dat hoofdstembureau, en is benoemd tot plaatsvervangend lid bij voormeld hoofdstembureau de heer K. Brants, oud-hoofd inspecteur van het lager onderwijs en oud-lid van den gemeenteraad van Haarlem. Voor het eindexamen der Gem. Middelb. Handelsavondschool met 5-j. cursus werden ge ëxamineerd 61 candidaten. Geslaagd 57. G. Bakkenhoven, J. Bids, J. Bosvelt, G. J. v. d. Bruggen, B. de Groot, M. Calvelage, J. C. Fiege, W. Groenendaal, R. Hupkens, C. Kaatman, J. Kan, C. Klerk, S. Koebrugge, G Maas, Y. A. Oldenburg, J. de Reus, F. Teut- cher. H. Vos, A. ter Haak, Jo Langeveld, H. de Liefde, H. van Maasdam, H. Matzinger, R. Moorer, W. v. d. Mije, W. Philippo, J. v. d. Folder, Th. Polderman, W. Prinsen, N. Ros kam, C. Smit, J. v. d. Sluis, J. Staphorst, H. Toeset, F. Visser, L. Voorhorst, J. Weyers, H. v. d. Wolk, L. v. d. Berg, P. Boeree, C. Bijster, H. Duits, C. v. d. Ent Braat, W. Havenaar, T. van Hees, P. Jansen, KI. Jongert, R. Kemper, N. Kuyken, L. Velleman, Jo Spek, J. Bracht- huizer, A-. Dercksen, E. van Esveld, E. Mulder, Cobi Plant, C. Sandijck. De vervoersopbrengsten der Noord-Zuid-Hol- landsche Tramweg Maatschappij N.V. bedroe gen gedurende Mei 1938 (ongecontroleerd) 249.779, tegen 288.809 in dezelfde maand van 1937. Benoemd tot leeraar Middelbaar Onderwijs bij het Departement van Koloniën in Nederl. Oost-Indië, de heer dr. F. A. F. Vermast. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op de door de Haar lemsche R. K. Vereeniging voor Groote Gezin nen op 24, 25, 26 en 27 Juni 1938 te houden fancy-fair in den speeltuin aan den Rijks straatweg, ingevolge de Winkelsluitingswet ont heffing hebben verleend van de verbodsbepalin gen van die wet in dier voege dat die winkels op Zondag 26 Juni 1938 van des namiddags 1 tot 5 uur en van 7 tot 11 uur en op de overige data tot des namiddags 11 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. In verband met de verbreeding van het ge deelte Kokstraat, tusschen Koudenhorn eo Bloemertsteeg, hebben B. en W. besloten het eenrichting-verkeer in deze straat op te heffen Geboren: z. van T. W. Huurman—v. Steen; d. van M. A. TurkMooij; d. van M. v. Steen- brugge—Stam; z. van P. C. Houthuijzen—v. d. Berg; z. van M. C. Kuperusv. Doorn. Ondertrouwd, 10 Juni 1938: H. J. Jutjens en P. Bleekman. Overleden; 8 Juni; D. RuitenbergStruiken kamp, 53 j.. Eikenstraat. Damclub Haarlem Uitslagen van de partijen, gespeeld in den onderlingen wedstrijd om het club-kampioen schap: C. F. Visse wint van H. W. de Mol; Ph. F. Amelung wint van P. Mollema Jr., F. Molle- ma wint van C. Dikkeboom, J. J. P. Kraaijer wint van F. Mollema, J. Hartel remise met H. A. van Abs, P. Mollema Sr. wint van C. v. d. Werff.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5