TRIUMPH 1 CENT VIRGINIA We luisteren naar... UW SMAAK TRIOMFEERT FINANCIEN UW BEURS PROFITEERT! 25 JAAR KUNSTZIJDE- INDUSTRIE De weerstoestand Dagfilm VRIJDAG 10 JUNI 1938 Jubileumfeesten der A.K.U. te Arnhem en Ede begonnen ENKA wordt AKU Hulde aan de arbeiders Rede minister Steenberghe MINISTERS WAARSCHUWEN Lichtvaardige propaganda van dé Kolonisatie-U nie DE „KARIMATA" AAN DEN ARBEID Voorloopig niets dan zand en schelpen NED. UITVOER CONTROLE BUREAU Gunstige resultaten over 1937 De zout-conventie Verbindendverklaring binnenkort te verwachten Raketproeven te Rotterdam Rheumatische rugpijn Hoe zij zich er van bevrijdde RIJKSMUSEUM G. M. KAM TE NIJMEGEN HEROPEND R. K. STAATSPARTIJ Jubileum-landdag te Alkmaar Gorinchem ontvangt zijn nieuwe garnizoen Gemeente-archivaris onderscheiden GRENSGENEUGTEN Ten onrechte verdacht van deviezensmokkelarij Aardbeving te Djocja geconstateerd Zaterdag 11 Juni VOORLOOPIG GOED WEER Wel eenige afkoeling aan het einde der week De Nederlandsche Dagbladpers Academische examens Middelbaar Onderwijs Eindexamen Gymnasium Akte-examens L. O. DOUGLAS AIRCRAFT Co. N.V. HANZEBANK BISDOM HAARLEM Te Arnhem en Ede zijn vandaag de jubi leumfeesten der Algemeene Kunstzijde Unie begonnen. Inderdaad is er reden tot feest vieren, nu 't feit wordt herdacht, dat voor vijf en twintig jaar de eerste bruikbare kunstzijden draad werd gesponnen, en dit bedrijfje in den loop der jaren is uitgegroeid tot twee reusachtige fabriekscomplexen, waar niet minder dan 3200 arbeiders werk vinden. Des morgens werd een aantal jubileerende ar beiders, die in 1913 bij de Ned. Kunstzijdefabriek in dienst traden, door de directie gehuldigd. Hun werd een herinneringsmedaille overhan digd. Daarna volgde de ontvangst van genoodigden ten kantore der directie. Onder de aanwezigen merkten wij op Z. Exc. Mr. Ml P. L. Steenberghe minister van Econ. Zaken en mr. dr. A. L. Scholtens, namens den Min. van Sociale Zaken, Mr. S. baron van Heemstra. Commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland, burgemeester Bloemers, leden van den raad vanCommissarissen, de directie der A. K. U. eii vele anderen.' De aanwezigen maakten een rondgang door de fabriek en bezichtigden de tentoonstelling, na afloop waarvan in hotel de Zon een noenmaal werd aangeboden. Hier hebben vele sprekers het woord gevoerd. Allereerst sprak Jhr. dr. J. J. E. v. d. Brande- ler, waam. Pres. Commissaris der A. K. U., die 'n historisch overzicht gaf van den groei, welken het bedrijf in de afgeloopen 25 jaar mocht be leven. Het is heden 25 jaar geledenaldus spr. dat onze Vennootschap als ik het zoo uit drukken mag commercieel is geboren. Immers belangrijker dan de acte van oprichting, eerste steenlegging en inbedrijfstelling, wat zich alles in 1912 afspeelde, is het oogenblik, waarop de handelsonderneming haar bestaansrecht heeft bewezen en dit nu was het moment dat de fa briek haar product als behoorlijke handelswaar tegen een toonenden prijs verkocht. Tusschen dezen datum en heden ligt een tijd perk, dat verdeeld is in drie perioden: een tijd perk tijdens den wereldoorlog van een weten schappelijk technisch streven om tot de fabri cage van een behoorlijk product te komen, een tijdperk van grooten bloei en expansie en ten slotte een tijdperk van harden strijd om in deze crisisjaren het hoéfd boven water te houden. De kleine vennootschap Enka met haar fa briek in Arnhem zocht in 1922 haar eerste be langrijke uitbreiding door de groote fabriek in Ede te bouwen, een fabriek destijds geprojec teerd op een capaciteit van 5000 K.G., wat voor die dagen een zeer hoog cijfer was. Werden in 1922 per dag draden gesponnen, die aan elkaar geknoopt, eenige duizenden kilome ters lang zouden worden, thans produceert het A. K. U.-concern lengtematen, waarvoor men astronomische begrippen noodig heeft en wel per uur den afstand van de aarde naar de maan. De Vennootschap, die oorspronkelijk met haar fabriek in Arnhem en Ede een zuiver producee- rend karakter had, werd daarnaast Holding Maatschappij: De naam ENKA, de phone- ■Hsche spelling van de letters N en K (afkor- tfr.g van Nederlandsche Kunstzijdefabriek), werd toen veranderd in AKU (Algemeene Kunstzijde Unie N.V.) om daarmede aan te ge ven dat de Vennootschap ook elders haar belan gen had. Ook wijdde spr. aandacht aan de verhouding met buiten het concern staande instanties en dan in de eerste plaats aan de verhouding met de Overheid, de Regeering van land, gewest en gemeente, alsook aan de hoofden van takken van openbare diensten. Spr. besloot zijn rede met den oprechten wensch, dat ook in de toekomst de samenwer king van deze Vennootschap met de Overheid even aangenaam als vruchtdragend zou mogen zijn. Tenslotte bracht hij een heildronk uit op H. M. de Koningin, die door hare groote be langstelling een daadwerkelijk aandeel heeft in den goeden gang van zaken in ons vaderland, welke een noodzakelijke voorwaarde is geweest voor de ontwikkeling van het bedrijf der A.K.U. Vervolgens sprak prof. Ir. I. P. de Vooys, di recteur der A.K.U. Deze schetste de technische en de sociale ontwikkeling, die de Nederland sche Kunstzijdefabrieken in een kwart eeuw hebben moeten doormaken. Spr. wilde hier openlijk uitspreken, dat zoo ooit een jubilaris.een huldiging verdiende, het zeker was de geheele staf, de wetenschappelijke, maar ook de commercieele, die gedurende de laatste tien jaren geen oogenblik den moed heeft opgegeven. Er is nog een andere jubilaris en dat is het geheele arbeiderspersoneel. Zoodra de kunst- zijde-indusrtie tot behoorlijke verdiensten kon komen, heeft het bestuur onmiddellijk begre pen, dat voor de arbeiders in dezen nieuwen bedrijfstak veel moest worden gedaan. Gerust kan gezegd worden, aldus spr., dat de kunstzijde-industrie in haar bloeitijd aan soci ale bemoeiingen niet is tekort geschoten. De moeilijkheid van een krachtige sociale werk zaamheid ontstond pas toen de onderneming zelve in moeilijkheden en gevaar kwam te staan. Ondanks de herhaalde personeelontslagen, het intrekken van vroegere voorrechten, het ver minderen van loon, het stellen van hoogere eischen aan de plichtsbetrachting van een ieder, mag gezegd worden, dat de arbeiders der fa brieken van Arnhem en Ede voortdurend meer saamhoorigheid hebben gevoeld onder elkaar en met de onderneming. Naast den staf, die in de onderneming van een vrij grooten omvang was, is dan ook het volledige personeel deelhebber aan het huidige jubileum. Vervolgens was het woord aan den minister van Economische Zaken, mr. Steenberghe. De regeering beschouwt dit jubileum, dat hier thans gevierd wordt, niet als een interne aangelegenheid van de jubileerende onderne ming, aldus spr. De vlucht, die de kunstzijde productie hier te lande heeft genomen, stem pelt toch het initiatief, dat wij hier herdenken, tot een daad van nationale beteekenis. De beteekenis van deze industrie gaat voor onze volkshuishouding nog ver uit boven het directe belang der werkgelegenheid. Spr. doelt hier op de ingrijpende heroriënteering, waartoe de Nederlandsche textielindustrie de laatste ja ren heeft moeten overgaan en waarvoor de kunstzijdeproductie een onmisbare basis vormt. Het mag terecht een gelukkige omstandigheid worden genoemd, dat de heroriënteering van ónze textiel-industrie voor de Nederlandsche kunstzijdeproducenten een zekere vaste basis op de binnenlandsche markt heeft gebracht, welke jaren lang niet aanwezig is geweest, De regeering heeft getoond het belang hier van te begrijpen, door in 1935 over te gaan tot contingenteering van den invoer van kunst zijden garens, waardoor de Nederlandsche in dustrie niet alleen in staat is gesteld haar aan deel in de groeiende binnenlandsche markt te behouden, doch dit zelfs niet onbelangrijk uit te breiden. Niettemin is ook thans de kunst zijde-industrie nog overwegend een export-in dustrie. Met recht mag men onze kunstzijde-industrie als een typisch internationaal bedrijf beschou wen, terwijl spr. het bedrijf tevens als typisch nationaal stempelt. Het is te betreuren, dat bij dit jubileum het zakelijk verschiet voor de naaste toekomst niet wat helderder is. De kunstzijde-industrie heeft in haar betrekkelijk kort bestaan reeds de noo- dige scherpe wisselingen van het economisch getij over zich heen zien gaan. De ongebonden groei van de kunstzijdeproductie in vele landen en de daarmede verband houdende toenemen de invoerbelemmerende maatregelen maken het voor de leiding van dit bedrijf wel haast een onmogelijke opgave om de productie op peil te houden. Spr. wil echter niet nalaten, als zijn volle overtuiging uit te spreken, dat ook nu de leiding en haar staf zullen toonen tegen de moeilijkheden opgewassen te zijn en in staat te zijn nieuwe wegen te zoeken en te vinden. Sprekers wensch is, dat de directie, ook wat betreft de kwaliteitsvariatie van het product steeds weer nieuwe wegen zal kunnen betreden en daardoor in staat zal zijn, de industrie per manent zoo jong en levenskrachtig te houden, als zij thans nog is. Namens de ministers van Sociale Zaken en Justitie wordt ter algemeene kennis gebracht, dat een ieder zij gewaarschuwd voor de actie van de stichting „De Kolonisatie-Unie", geves tigd te 's-Gravenhage, Schenkkade 313, Het is gebleken, dat deze onderneming, die beoogt het particuliere initiatief op emigratie- en kolonisatiegebied te stimuleeren, op zeer lichtvaardige wijze propoganda tracht te maken voor vestiging van Nederlanders met hun ge zinnen in onze overzeesche gewesten, terwijl de hiervoor vereischte deskundigheid en finan- cieele middelen geheel ontbreken. Voorts zijn namen van bekende personen zonder hun toestemming vermeld in van de stichting uitgaande publicaties. Hun, die met de Kolonisatie-Unie in relatie willen treden, wordt aangeraden zich vooraf in verbinding te stellen met het departement van Sociale Zaken, afdeeling werkloosheidsverzs kering en arbeids bemiddeling, Bezuidenhout, 's-Gravenhage. De „Karimata" is Donderdagavond tegen zeven uur met het baggerwerk begonnen, nadat alle ankers waren uitgebracht en de reeds tevoren geplaatste waren bevestigd. Men is nu bezig een geul om het Lutinewrak te graven. Uiteraard zijn de bakken met niets dan zand en schelpen gevuld, terwijl tevens onderdeelen van den toren van Beckers naar boven komen. Er wordt in drie ploegen van ongeveer twintig man dag en nacht zonder onderbreking doorge werkt. Zes sleepbooten van de reederij Doeksen bevinden zich in de nabijheid van den bagger molen. Het weer is minder gunstig. De wind is iets naar het Noorden gedraaid en de zee wordt ruwer. Indien de wind toeneemt zal de „Kari mata" den arbeid tijdelijk moeten staken. Het Nederlandsch Uitvoer Controle Bureau op aardappelen, groenten en fruit heeft Don derdag te Den Haag de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden, die o.m. werd bijge woond tdoor het hoofd van den buitenlandschen voorlichtingsdienst aan het departement van Economische Zaken, ir. R. P. Bonthuis, en den directeur der Ned. Groenten- en Fruitcentrale, den heer W. Driessen. In zijn openingswoord constateerde de voor zitter, ir. v. d. Flassche, dat het afgeloopen jaar gunstige resultaten heeft gegeven voor de controle, en vestigde voorts de aandacht op de noodzakelijkheid op dien weg voort te gaan De omstandigheden, waaronder de Neder landsche tuinbouw zich moet handhaven, zijn buitengewoon moeilijk geworden, en daarom is het leveren van een uitstekend product thans meer dan noodzakelijk. Na het openingswoord van den voorzitter werd het jaarverslag van den secretaris en directeur van het bureau, den heer R. Klamer, vastgesteld. Als bestuurslid werd de heer J. v. d. Grijp uit Rotterdam herkozen, en als plaatsvervan ger, de heer F. Luttmer uit Stadskanaal. Vervolgens heeft ir. Gerritzen, Rijks Tuin- bouwconsulent te Londen, een beschouwing ge geven over de wijze, waarop Engeland controle uitoefent op den expdtt der producten. Een speciale afdeeling is in het leven geroepen, om na te gaan, op welke wijze de export kan wor> den uitgebreid en tot één van de belangrijkste aanwijzingen hiervoor is die genoemd van con trole op het geëxporteerde product en goede verzorging der verpakking. Het Engelsche systeem heeft ertoe geleid, dat de hoeveelheid goede kwaliteit producten, welke op de markt komen, enorm is toegenomen en nog voortdurend toeneemt. Het is zeer noo dig, dat ook in ons land de maatregelen geno men worden, om den export nog zooveel mo gelijk te behouden en spr. hield dan ook een krachtig pleidooi tot het invoeren van een al gemeen merk en teekens, waardoor de her komst van het product steeds kan worden na gegaan. Op de rede van ir. Gerritzen werden enkele vragen gesteld en door den spreker beantwoord. Hierbij werd o.m. opgemerkt, dat thans in ons land ook door het U.C.B. een goede con trole wordt toegepast, waarbij moet worden gewaakt niet te ver dezen weg op te gaan. (Ingezonden Mededeeling) Naar wij vernemen, zijn de voorbereidin gen voor de verbindendverklaring der Zout- conventie thans zoover gevorderd, dat dc afkondiging binnenkort tegemoet kan wor den gezien. Aan de zoutziederijen en de besturen van verschillende bonden, als de Ned. Grossiersbond, de Kruideniersbond en voorts aan de betrokken arbeiders-organisaties, is een schrijven gezonden van het ministerie van Economische Zaken, waarin verzocht wordt een vertegenwoordiger en een plaatsvervangend vertegenwoordiger aan te wijzen, zitting te nemen in het op te rich ten bureau, overeenkomstig de wet op de ver bindendverklaring. Wel heeft het heel wat conferenties gekost, alvorens deze verbindendverklaring in kannen en kruiken kwam, want het is thans ruim een jaar geleden (29 Mei 1937) dat van de Neder landsche zoutzieders het verzoek aan de regee ring uitging, om tot de verbindendverklaring der Zout-conventie over te gaan. Voor de tweede maal in enkel weken hebben de Rotterdamsche raketbouwer, dr. A. J. de Bruyn en zijn constructeur, de heer H. W. „Ongeveer twee jaar geleden leed ik zoo hevig aan rheumatische pijnen in mijn rug, dat ik slechts een paar minuten achter elkaar kon staan. Het werd steeds erger, zelfs als ik zat of lag ging het niet over. Men raadde mij aan iederen morgen in mijn eerste kop thee wat Kruschen Salts te nemen en na dit een week of twee te hebben gedaan, was ik van mijn pijnen verlost." Mevr. W. B. te S. Rheumatische pijnen beteekenen meestal, dat Uw organisme niet voldoende gereinigd wordt van de schadelijke afvalstoffen, zoodat deze achterblijven en de oorzaak kunnen worden van velerlei klachten. Kruschen helpt Uw afvoer- organen hun taak naar behooren te vervullen en in korten tijd zullen Uw oude klachten dan ook totaal verdwenen zijn. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij apothekers en er kende drogisten. Deering, Donderdagmiddag in het stadion Feyenoord een proef met hun nieuwste raket jehouden. Doordat de constructie door verbreking van een contact wordt een electrische vonk op gewekt weigerde, ontbrandde ditmaal de startpatroon niet. Wel kwam de stuwpatroon welke zich in de raket bevindt, tot ontbranding. Hierdoor werd de raket, die enkele brieven be vatte, een vijftal meters omhoog gestuwd. De erin aangebrachte parachute werkte uitstekend en ontplooide zich geheel. Ofschoon de vorige proef beter slaagde de raket bereikte toen een hoogte van eenige honderden meters was men van meening dat deze proef de volgende, welke over vier of vijf weken gehouden zal worden, degelijk heeft voorbereid. Vijftig jaar geleden werd de Noordhollandsche bond van R.K. Kiesvereenigingen opgericht. Dit is voor den kring Den Helder van de R.K- Staatspartij aanleiding geworden tot het orga- niseeren van een jubileumlanddag, die zooals reeds eerder gemeld, Zondag 12 Juni te Alkmaar zal worden gehouden. Sprekers zullen zijn pater dr. D. Beaufort O.F.M., lid van de Tweede Ka mer, over het onderwerp: „Schaepman's werk voortzetten; 't Eerste Kamerlid A. C. de Bruijn over: de partij juist nu! en mr. T. J. Ver schuur, voorzitter der R.K.S.P., over: wij willen Holland houen. Het Streeker Mannenkoor zal de bijeenkomst opluisteren. Donderdag heeft het nieuw gevormde batal jon geneeskundige troepen officieel zijn in trede in Gorinchem gedaan. Zoowel van de zijde der overheid als van de burgerij bestond voor dit gebeuren groote belangstelling. Hedenochtend is te Nijmegen in tegenwoor digheid van vele autoriteiten het rijksmuseum G. M. Kam, dat thans tot één geheel is veree- nigd met de Romeinsche afdeeling van het ge meentemuseum, officieel heropend, welke plech tigheid destijds moest wtorden uitgesteld. De directeur van het museum, dr. J. H. Hol- werda, sprak een kort welkomstwoord. Minister J. R. Slotemaker de Bruine verklaar de hierop het museum, na een korte rede, voor geopend. Het verheugde den minister te kunnen mede- deelen, dat de Koningin den heer Daniels, ge meente-archivaris van Nijmegen, benoemd heeft tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De burgemeester van Nijmegen, de heer J. A. H. Steinweg, sprak het slotwoord. Toen de zoon van den garagehouder K. in Kerkrade zich slechts even bevond in een her berg aan de overzijde der Nieuwstraat op Duitsch gebied, werd hij gearresteerd door twee Duitsche grensbeambten, die hem fouilleerden en een bedrag van f440 werd in beslag geno men. K. werd beschuldigd van deviezensmokke larij en hoewel hij zulks ontkende en de be ambten hem de herberg hadden zien binnen gaan, naar Aken overgebracht. K. had het geld geïncasseerd voor zijn vader in Maastricht. De douane-autoriteiten in Aken hebben zich na urenlange besprekingen met den vader van K., gesteund door het hoofd der gemeentelijke recherche van Kerkrade, laten overtuigen, dat de verdachte zich niet aan de viezensmokkelarij heeft schuldig gemaakt, doch roekeloos had gehandeld. K. werd weer in vrijheid gesteld. Na het be talen van 50 mark boete. Zaken zijn zaken! De rest van het inbeslag genomen geld werd terug gegeven. L OD 4, a, tL cf ct T cf cf en cf ct rL ct ai en 4; cb T L T cb 4^ ct cp cL cp et 4^ 03 0 ct ct 4: cfc cf T ct 4^ 4, rr, et ct ró T OT ró cL et et co et ct Er DJOCJA, 10 Juni (Aneta). In den afge loopen nacht is hier te 1.55 een, vrij sterke aardbeving geconstateerd. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. KjRO-Uitzencüng 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12,15 KRO-orkest. 1.15 Berichten. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kinderuur. 4.00 Berichten. 4.15 KRO-Melodisten en solist. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoveraicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Het H. Priesterschap" (UI) 7.35 Actueeie aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijs ting. 8.35 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Internationale sportrevue. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-Uitzending (8.0010.00; 10.207.30 en 8.0012.00) 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 10,20 Voor arbeiders. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 2.00 Causerie „Reizen en trekken", 2.15 Amateurs-uitzending. 3.00 Reportage. 3.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 7.00 Filmland. 8.05 SOS-Berichten. 8.07 Berichten ANP. 8.20 Schaaknieuws. 8,25 The Ramblers, Esmeralda-Septet, „The Four Blue Stars", VARA- Kinderkoor. 10.30 Berichten ANP. 10.35 C. Steyn's accordeonorkest. 11.00 Schaaknieuws. 11.05 Gramofoonmuziek. DROITWICH. 1500 M. 11.20 Pianovoordracht. 11.50 Orkest en soliste. 1.00 Reg. King's orkest. 1.55 Dansmuziek. 2.50 Gers'nom Parkington-kwintet. 3.50 Orgelspel. 4.20 Karl Caylus Players. 5.05 5.20 6.00 7.00 8.20 9.20 9.55 10.05 11.20 11.30 Gramofoonmuziek. Roy Fox én zijn Band. Vervolg van 5.20. Hazell's Fabrieksorkest en solist. Variét 5-programma. Berichten. Pianovoordracht. Koor, orkest en soliste. Vincent Norman's Band. Billy Merrin's „Commanders" ea. RADIO-PARIS. 1648 M. 8.10 en 10.05 Gramofoonmuziek. 12.35 Cantrelle-orkest. 1.50 Zang. 3.20 en 4.05 Zang. 5.20 Vroolijk programma. 6.05 en 8.35 Zang. 9.30 Variété-programma. 10.25 Symphonieconcert. 11.20 Jo Bouillon's dansorkest. KEULEN. 456 M. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.50 Danziger Landesorkest. 12.20 Weensch Kamerorkest. 2.30 Gramofoonmuziek. 4.20 Gevarieerd concert. 7.30 Openluchtconcert. 8.20 Gevarieerd concert. 11.20 Kamerorkest, koor en dansgroep. 12.20 Twee orkesten. BRUSSEL. 322 EN 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroeporkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Instrumentaal kwartet. 3.20 André Fellman's orkest. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Piano-voordracht. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkest, gemengd koor en solisten. 9.20 Vervolg van 8.20. 10.30 Gramofoonmuziek. 11,20 Populair concert. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Kleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Conservatorium-orkest mm.v. sol. 5.00; 5.35 en 6.00 Gramofoonmuziek. 6.35 Vioolvoordracht. 7.05 Pianovoordracht. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepkleinorkest. 9.35 Cabaretprogramma. 10.30 Dansorkest en soliste. 11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Populair concert. 8.20 Gevarieerd concert. 10.20 Berichten. 10.50 Blaaskwartet. 11.05 Berichten. 11.20 „Tegernseer Musikanten", dansorkest en pianoduo. 12.20 Concert. iiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiimmimiiiiiiitmiti Onze weerkundige medewerker schrijft: Met de Pinksterdagen deed de zomer zijn intrede in ons land, nadat een kleine storende depressie voorbij was getrokken. Daarna is de temperatuur sterk gestegen en is het verdere verloop der weersgesteldheid geweest als mid den in den zomer. Deze plotselinge ommekeer met het afscheid van het koele voorjaarsweer dankten wij aan het voorbijtrekken van een diepe depressie in het Westen, waardoor warme lucht van het vasteland over de Noordzee heen naar het Noordwesten werd afgezogen. Dit gaf echter weer aanleiding tot de ontwikkeling van een zeer breed onweersfront, hetwelk Woensdag met zwaar onweer en veel regen over ons land trok. Bij dit onweer is het niet gekomen tot een weersomslag in ongunstigen zin, hetwelk groo- tendeels het gevolg is van de uitbreiding van het gebied van hoogen druk van de Azoren in Noordoostelijke richting over het vasteland en het langzaam opvullen der depressie, die nu nog in het Noordwesten ligt. Hoogstwaarschijnlijk zal het weer onder de nieuwe luchtdrukverdeeling voorloopig vrij rus tig en goed blijven. Ten Westen van Ierland ligt nog een gebied, waarin de weersomstan digheden niet heelemaal te vertrouwen zijn en dat aan het einde der week misschien eenigen Invloed op de weersgesteldheid in ons land zal uitoefenen, maar de kans hierop is gering. Het weer zal gaandeweg opklaren, maar na een aanvankelijke temperatuurstijging tegen Zon dag weer wat koeler worden. Overigens is de algemeene weerstoestand in West-Europa nog niet stabiel, zoodat we voorloopig van het warme zomerweer nog niet zeker kunnen zijn. Een sterke stijging van de temperatuur zou anders ook spoedig tot nieuwe onweders leiden. (Nadruk verboden) De Vereeniging van uitgevers van dagbladen „De Nederlandsche Dagbladpers" hield Don derdag te 's-Gravenhage haar jaarlijksche al gemeene vergadering, welke druk bezocht was. De vergadering besloot o.m. tot instandhou ding van het centraal bureau voor couranten publiciteit, daar dit centrale propaganda- en informatiebureau gedurende de eerste drie jaar van zijn werkzaamheid van zeer groot nut is gebleken. In de bestuursvacatures werd voorzien door de herbenoeming van de heeren J. W. Henny H. Nijgh en L. Arts en de verkiezing van den heer J. F. van den Broek. DELFT (Technische Hoogeschool)Bevorderd met tof tot doctor in de technische wetenschap na verdediging van een proefschrift getiteld: „Chemische en pharmakologische onderzoekin gen in de purinereeks, in het bijzonder van aethylxanthinen", en van stellingen de heer J. Ruttink, geboren te Bandoeng. GRONINGEN. Artsexamen eerste deel de heeren dr. L. S. Pincus te Groningen en J. J. Hoving te Niekerk (Gr.). Bevorderd tot arts de heer J. Luten te Koe- kange. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de genees kunde, op proefschrift getiteld: „Over de lichaamshouding en de motoriek regelende reacties bij laagstaande oligophrenen", de heer N. Verwey, geboren te Helpman. Doctoraal examen rechten de heeren J. F. RiemsVis, Den Haag; J. A. M. Borghols, C. H. G. M. Zondag (deze beiden eveneens uit Den Haag), H. J. Goester te Leiden. Doctoraal examen rechten (vrije studie) de heer ir. J. W. Duys, Den Haag. UTRECHT. Doctoraal examen rechtsweten schap: J. v. d. Berkhof, A. L. Thierens; candi- daatsexamen rechten: mej. W. B. A. G. Pot en mej. M. D. Boltjes. AMERSFOORT. (Middelbare Meisjesschool O. L. Vr. ter Eem.) Geslaagd: Lenie Frint, Winschoten; Mies Klijberg, Tilburg; Marie de Koning, Soest; Rudi Maas, Soest; Maria The- resia v. Voorst tot Voorst, Den Haag. NIJMEGEN. Canisus-College afd. Gymnasium. Van groep II slaagden voor A: H. Beaumont te Gendringen, H. Cleerdin te Hilversum, P. Eibers te Nijmegen, H. Jepkens te Nijmegen, Chr. Rutter te Gulpen, Th. Teunisen te Schaik (bij Oss). Een candidaat werd afgewezen. Met vijf cand. wordt het examen voortgezet. Van -groep I zijn nog geslaagd voor A: P. Gerrits te Groesbeek en W. Merx uit Nijmegen. AMERSFOORT. Geslaagd: de dames J. Drost te Mourik, G. v. Kempen te Driebergen, J. Koudijs te Woudenberg, J. v. Kwawegen te Soestdijk, A. Ketelaar en M. Moll te Amers foort. KONINGSBOSCH. Geslaagd: H. Boerkamp, Sittard; T. Brouwers, Maastricht; A. Cuypers, Vlodrop; H. Davits, Budel; W. van Elmpt en G. Elslo, Hengeloo. De firma Labouchère en Co. bericht dat zij vanaf Dinsdag 14 Juni 1938 ter beurze van Amsterdam zal doen verhandelen, door tus- schenkomst van de heeren A. van Vliet en Zonen en Nieuwenhuizen en Peper, certificaten van 10 gewone aandeelen zonder nominale waarde van de Douglas Aircraft Company Inc., gevestigd te Santa Monica, Californië, uit te geven door Administratiekantoor „Interland" N.V. te Amsterdam. Opneming in de Prijscourant der Vereeni ging voor den Effectenhandel wordt aan gevraagd. De eerste koers zal worden vastgesteld op basis van de noteering te New York en zou heden c.a. $35 per aandeel Amsterdamsche usance hebben bedragen. De uitvoer van kunstzijde door ons land bedroeg in Mei 418.000 K.G tegen 482.000 K.G. in April en 722.000 K.G. in Mei 1937, met 'n waarde van f 906.000 tegen f 1.061.000 en f 1.454.000. De gemiddelde prijs per K.G. netto bedroeg in Mei f 2.16tegen f 2.21 in April en f 2.01 in Mei 1937 De uitvoer van radio-artikelen door ons land bedroeg in Mei f 2.594.000 tegen f 2.479.000 in April en f 3.139.000 in Mei 1937. De uitvoer van gloeilampen bedroeg f 480.000 tegen f 473.000 in April en f 577.000 in Mei 1937. Op 16 Juni a.s. zal de inschrijving worden opengesteld op f 8 millioen 4 pCt. obligatiën tot den koers van 1003/s pCt., ten laste der Stad Kopenhagen. Reeds f 1 millioen is op emissie-voorwaarden geplaatst. Op 15 Juli a.s. zal het restant van de 6 pCt. converteerbare leening 1934. groot f 267.000, ten laste der Zuid-Preanger Rubber Mij, vervroegd worden afgelost. De obligatiehouders behouden het recht op conversie in aandeelen a pari tot 14 Juli a.s. Nadat de goudprijs te Londen in de laat ste dagen was gedaald, is gisteren een ver betering ingetreden van 1 d. tot 140/6'A. 250.000 werd aan goud in baren omgezet. In de zitting te Londen, inzake de Oosten- rijksche schulden, werd een gemeenschap pelijk crediteurenfront tegen Duitschland van de hand gewezen. Een nieuwe confer rentie wordt noodzakelijk geacht, aangezien de president Frederick Leith Ross, tijdens zijn jongste besprekingen te Berlijn een zeer weinig welwillende houding van de Duitsche instanties ontmoet heeft. De instelling van den driejarigen dienst tijd in Tsjecho-Slowalcije, de nieuwe ver scherping van de betrekkingen tusschen Berlijn en Praag, de plotselinge terugkeer van lord Halifax, in verband met het voort duren van de bombardementen op Engel sche schepen in de Spaansche havens, zijn niet geschikt voor een stimulans op de beurs te Parijs. De handel stagneert dage lijks. In verband met de Italiaansche tarwe- aankoopen en met minder gunstige weer berichten in Zuid-West Amerika zijn de goederenprijzen op de Amerikaansche markten gestegen. Ondanks de jongste devaluatie van den frank vertoonen de cijfers van den buiten landschen handel van Frankrijk geen ver betering. Het invoeroverschot over Mei was grooter dan over April j.l. Nadat deze week de Amerikaansche loon- smelterijen den aankoopprijs van koper- schroot met'1A dollar cent hebben verhoogd, werd gisteren de prijs weder met Va d.c. tot 0.07 per lb. verlaagd in verband met de lagere prijzen in het buitenland Wallstreetkringen zijn weinig verrast over het in gebreke blijven van Duitschland inzake het nakomen der verplichtingen op de Oostenrijksche leening. Men acht deze houding volkomen in overeenstemming met Duitschland's algemeen standpunt ten aan zien van zijn buitenlandsche schulden. De leider van de inflationistische groep in het Amerikaansche Huis van Af gevaar- digen heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij Roosevelt wordt gemachtigd, de bankbiljetten-circulatie, gedekt door de goud-reserves van de Federale regeering met 3 milliard uit te breiden. Hij acht het economisch herstel niet mogelijk zonder dat de prijzen van tarwe, katoen, maïs en an dere landbouw-producten niet worden ver hoogd. Er circuleeren te New York geruchten volgens welke de Amer. gezant te Londen binnenkort te Washington plannen zou me- dedeelen voor een overeenkomst met Lon den en Parijs, in zake een gemeenschappe lijke devaluatie van pond, dollar en frank De dollar zou tot 50 pCt. zijner oorspronke lijke waarde worden gedevalueerd, waartoe Roosevelt nog steeds gemachtigd is. in geïnformeerde kringen te New York acht men deze geruchten prematuur. In Amerikaansche Staalhandelkringen loopen geruchten, dat de producenten er van overtuigd zijn, dat een verlaging van de staalprijzen het eenige middel is om de staalaankoopen te stimuleeren Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.95%8.96'A (V. sl. 8.96); de Dollar op 1.80%,1.81% (v. sl. 1.81); de Frank op 5.02—5.03 (v. sl. 5.02%); de Bélga op 30.60—30.65 (v. sl. 30.62) en de Zwitsersche Frank op 41.2241.26 (vorig slot 41.23). De Nivas verkocht 1369 ton superieure suiker en 202 ton bruine suiker voor con sumptie. Dezer dagen is te 's-Gravenhage de Alge meene Jaarvergadering van aandeelhouders der N.V. Hanzebank in het bisdom Haarlem (in liq.) gehouden. Zonder stemming werden de Balans per 31 Dec. 1937 en de Verlies- en Winstrekening over 1937 goedgekeurd. De aftredende commissarissen, de heeren G. Dekker en P. W. van Niekerk, werden bij enkele candidaatstelling herkozen. Goedgekeurd werd, niet te voorzien in tus- schentijds ontstane vacatures, door overlijden van commissarissen, zoolang het aantal niet daalt beneden het bij de statuten voorgeschre ven minimum. Van bestuurszijde werd medegedeeld, dat de besturende colleges alles in het werk stellen om de liquidatie zoo spoedig mogelijk tot een einde te brengen. Inmiddels wordt gestreefd naar een zoo sterk mogelijke bezuiniging op de onkosten der liquidatie, o.m. door verplaatsing van het kantoor per 1 Augustus a.s. Bij de verdere besprekingen werd er o.m. de aandacht op gevestigd, dat tal van crediteuren de voor hen beschikbare 6 gedeeltelijke uitkee- ringen niet hebben opgevraagd, totaal voor een bedrag van 13.723,53. Van bijna al deze credi teuren is door verhuizing enz. geen adres meer bekend, zoodat moet worden afgewacht of deze zich nog uit eigen beweging aanmelden. De voor deze uitkeeringen benoodigde gelden blijven hiervoor tot aan het eind der liquidatie gereserveerd, waarna storting moet geschieden in de consignatiekas van het rijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6