Onderhandelingen te Praag DUS 13AKKERTJES" waar 12 stuivers Het Nederlandsche Roode Kruis INSINUEER MAAR RAAK! Demonstraties te Hoorn IDOZAN helpt FELLE CAMPAGNE DER DUITSCHE PERS PRINSES JULIANA TE BERGEN OP ZOOM Kerkelijk leven VRIJDAG 10 JUNI 1938 BU1TENLANDSCH OVERZICHT Audiëntie Ontwikkeling der partij van Henlein Aardappelziekte Scherp verzet van Katholieke zijde tegen tentoonstelling van den Nieuw-Malthu- siaanschen bond Expositie-zaal niet langer beschikbaar VESTIGINGSEISCHEN VOOR BAKKERIJBEDRIJF Algemeene maatregel van bestuur gepubliceerd HET CENTRALE VLIEGVELD Kamer van Koophandel voor Rijn land betuigt haar instemming VOOR ONZE DEFENSIE De bijeenkomst Officieele ontvangst Antwoord van de Prinses Ter gelegenheid, van het 25-jarig bestaan van de Algem. Kunstzijde Unie N.Vwerd Donderdag door een aantal personen uit de textiel-industrie aan de fabriek te Ede een bezoek gebracht. Het gezelschap voor het fabrieks gebouw 13+1 AKKER AKKER Dat is tegenwoordig de inhoud van'n koker "AKKERTJES" van 12 stuivers. Uw voordeel ligt voor de hand. Neemt daarom een glazen buis "AKKERTJES" in voorraad, dan heeft U er één extra. Bovendien heeft U ze dan altijd in huis, bij nacht en ontij, als U wordt overvallen door» Hoofdpijnen, Migraine, Kiespijn, Rheumatische pijn, Spier pijnen, Zenuwpijnen, Lendenpijn, Kou, Griep en Koorts. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers en een groote koker van 13 stuks. KKER AKKU KKER AKKE AKKER AKKER AKKER Het Nationale Dagblad moge al een der jongste persorganen van ons land zijn, het ademt een ouden en verdorven geest, die tuk is op boosaardi- Sen achterklap, op geniepige insinuaties en op looze verdachtmakingen, welke het nimmer met bewijzen waar kan ma- hen. Indien de geest van het Nationale dagblad ook de geest is van de N.S.B. en haar Algemeen Leider dan mag mén Zich afvragen, waar deze de brutaliteit vandaan halen om zich zelf tot de zede- hjke zuiveraars van het huis der Neder- iandsche Natie op te werpen. Elk ge acht, mits het maar op een of andere ^vijze uitgespeeld kan worden tegen de overheid in ons land, wordt door het N.S.B.-blad opgeblazen en groot-opge- hiaakt gelanceerd als een nieuwe over tuigende bevestiging van het weerga- looze verval van ons vaderland. Toen er hit de Ossche marechaussee-affaire geen Politieken wind meer te slaan viel, daarvan de N.S.B. een revolutionnairen storm verhoopte, vestigde het Nazi-or gaan weer eens de aandacht op den gewezen directeur der Organonfabrie- hen, die verdacht van zedendelicten 2ich te Den Bosch in arrest bevindt. Het suggereerde, dat deze verdachte niet öieer in Den Bosch in hechtenis werd gehouden. Op grond waarvan? Wel, om- dat er geruchten liepen, die dat beweer den. Ofschoon het Nationale Dagblad tooest erkennen, dat het van die geruch- ten geen bevestiging kon krijgen, meen de het in de „algemeenheid" en „hard nekkigheid" dier geruchten toch vol doende reden te vinden om de vraag te stellen, waar deze verdachte zich be vond, en te pleiten voor een verscherpte bewaking. Het officieele bericht, dat deze kwaadwillige geruchten afdoende eh volstrekt logenstrafte, hebben wij 6venmin in het Nationale Dagblad ge- Vonden als de officieele verklaringen, die het „Jamboree-schandaal" naar het rijk der boosaardige fabelen verwezen. On bewezen, ja zelfs klaarblijkelijk onjuiste beweringen van den soms zeer onwel- Wekend ademenden volksmond, dien ^en stelselmatig van zekere zijde bedor- Ven geestelijk voedsel toedient, zijn dus v°or het „waarheid" dienende orgaan van de N.S.B. voldoende aanleiding voor het in gang zetten van zijn zgn. zeden- Zuiverende en land-en-volk-reddende, 'haar in werkelijkheid hart en geest ver giftigende en de atmosfeer verpestende Ucties en campagnes. Van het door dat- 2elfde blad met veel ophef verspreide Janibofee-schandaal bleef ook niets an ders over dan een door alle bevoegde histantiesals laster en leugen gebrand merkt verhaal van booze, of althans on verantwoordelijk lichtvaardige tongen, ^at kan het de vaderlandlievende ^•S.B., die het Nederlandsche volk in al Wjn geledingen zoo'n uitzonderlijk goed hart beweert toe te dragen, schelen, of de eer van onbedorven Nederlandsche meisjes door het vuilste slijk wordt ge haald? Boven de eer van Nederlandsche meisjes schijnt haar afkeer tegen de in- ternationale padvindersbeweging met haar Angelsaksischen inslag te gaan. ®Preekt hier concurrentienijd ten be hoeve van den Nationalen Jeugdstorm Van Van Geelkerken een woordje mee? Een nieuwe uiting van den hierbo ven gesignaleerden geest van het Mussert-blad vinden wij in een c°nimentaar op een mededeeling van de Limburger Koerier. Dit laatste blad had °nder een ingezonden stuk de volgende °Pmerking geschreven: „Van zelfmoorden wordt over het algemeen geen melding gemaakt, ten zij bijzondere omstandigheden tot pu blicatie aanleiding geven." L>eze mededeeling doet bij het Neder- 'andsche nazi-orgaan de vraag rijzen: z°u het aantal zelfmoorden in deze miendige tijden, waarin zoovelen geheel "Uiten eigen schuld te gronde gaan, zóó groot zijn, dat van hoogerhand bevel is ingeven, dat men hierover geen berich- eh mag plaatsen?. Lieze vraag is weer niets minder dan ®en inferieure insinuatie. Het is sinds hmr en dag een goed gebruik bij alle katholieke bladen, die principieel zelf moord afkeuren als het grootste kwaad, slechts dan melding van dergelijke tra lies te maken, wanneer de daarbij e trokken personen of het geval op zich- Zelf van zulk een importantie is, dat het hiet onvermeld kan blijven. Van hoo sband is hier nimmer bevel toe ge- Sen. Deze houding is op principieele jonden gebaseerd en werd door de ka- holieke pers geheel uit eigen beweging ^hgenomen, mede omdat het bewezen s hat zelfmoordberichten een psycholo gisch besmettingsgevaar met zich mee uhnen brengen. Of het aantal zelf moorden in ons land onder druk der om- ^hdigheden is toegenomen, weten wij Iet, maar wel dat in andere landen, a&r het nationaal-socialisme heeft ge- J-'ievierd, velen zich zelf van het leven er°oven, omdat hun geen menschwaar- k leven meer wordt gegund. Maar aW'Van mag en wil natuurlijk het kiespubliek van het Nationale Dagblad lets hooren of weten. Z tr H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal ty_J0lSende week alleen Maandag, Dinsdag en Rusdag audiëntie yerleenen, Zondag a.s. is de laatste termijn der ge meenteraadsverkiezingen in Tsjecho-Slo- wakije; Het komende weekeinde schijnt weer spanningen met zich mede te zullen bren gen. Te Praag is het publiek nerveus. Een stort vloed van geruchten gaat over de stad, van die geruchten, die meestal onwaar of half waar zijn, maar die altijd hun gemeenlijk heilloos werk doen, iets te laten blijven hangen. Vooral de Russische radio-zender schijnt het geruchten- vuur stelselmatig aan te blazen. Het Sovjet-sta tion seint door den aether, dat Duitschland w'eer iets van plan is. Daarom moet Praag pa raat zijn, zooals Moskou paraat is. V,an den anderen kant is de toon der Duitsche pers fel ler dan ooit. Vooral de groote partijbladen Völkische Beobachter en Angriff maken het zéér gortig en constateeren, dat Praag-door zijn voornemen, den driejarigen diensttijd in te voeren, de kroon gezet heeft op het werk zijner provocaties aan den loopenden band. Deze bla den zijn van meening, dat het Praag met het invoeren van den driejarigen diensttijd alleen daarom te doen is, de jonge Sudeten-Duitsche recruten van hun „bodem" weg te halen, om ze, als staatsgevaarlijk, te verbannen naar de meest afgelegen garnizoensnesten in Slowakije en in de Karpathen. ^In officieele kringen van Tsje- cho-Slowakije is de stemming ernstig, maar rustig-vastberaden. De voorzitter der agrarische partij, Béran, zeide in een rede te Troppau: „Onze republiek is geen Oostenrijk. Wij hebben verschillende politieke richtingen, maar de ernst der gebeurtenissen van den laatsten tijd heeft van ons allen soldaten gemaakt, soldaten, die zonder onderscheid van riclking allen zullen vechten, wanneer dat noodig is. Onze soldaten zullen de grensversterkingen niet meer verlaten. Wij hebben ons in onze bondgenooten niet ver gist. Het gevaar is nog niet voorbij. Wij hebben sterke harten en een sterken wil noodig, om thans in de komende, beslissende oogenblikken te volharden." Wat de onderhandelingen met de Sudeten-Duitschers betreft, is de toestand nog niet duidelijk. Het schijnt, dat de afgevaar digden der Henlein-partij Kundt, Rosche en Peters een of meermalen besprekingen met den premier Hodza hebben gevoerd. In een officieel regeeringscommuniqué wordt medegedeeld, dat de Henlein-partij aan Hodza een oplossing der nationaliteiten-kwestie heeft aangeboden. Naar verluidt zouden de eischen van Karlsbad als grondslag voor onderhandelingen zijn aanvaard. Dit lijkt ons niet al te waarschijnlijk. Welke waren die eischen, die het Henlein-congres van 25 April 1.1. te Karlsbad stelde? 1. Uitgebreide autonomie. 2. De Duitsche minderheid moet als een zelf standige rechtspersoon worden erkend en haar gebied moet als haar onvervreemdbaar eigen dom worden beschouwd. 3. De Duitsche kolonies, die zich op het ge bied van andere nationaliteiten bevinden, moe ten als enclaves worden beschouwd. 4. De autonomie moet zooweel op den per soonlijken als op den materieelen status der minderheid betrekking hebben. 5. De staat moet worden georganiseerd op den grondslag van de erkenning van de na tionaliteiten en van de grenzen, die de natio nale groepen scheiden. 6. De Sudeten-Duitsche minderheid moet een aandeel krijgen in de regeering van den ge- heelen staat, welk aandeel even belangrijk moet zijn als dat van de andere groepen. 7. De Duitsche taal moet als staatstaal de zelfde positie innemen als het Tsjechisch. 8. De buitenlandsche politiek van Tsjecho- Slowakije mag niet leiden tot conflicten met, de moederlanden der minderheden, maar moet de samenwerking met die moederlanden be vorderen. 9. Het beginsel der buitenlandsche politiek moet zijn: vriendschap met de naburen. Buiten den eisch van autonomie, tweemaal gesteld, is het meest ingrijpende punt num mer acht, bij welks inwilliging de tot dusver door Tsjecho-Slowakije gevolgde buitenlandsche politiek ten doode zou zijn opgeschreven. Wij kunnen dan ook niet gelooven, dat Praag, an ders dan in stervensnood, dezen eisch zou in willigen. In den laatsten tijd wordt er gefluis terd, dat Benesj en de generale staf Hodza madr laten onderhandelen, zeker als zij er van zijn, dat de minister-president daarmede zijn eigen politiek graf graaft, omdat de verontwaar digde publieke meening hem zou wegvagen, als hij te véél bewilligt. Men kan in de laatste dagen, vooral op instigatie der Duitsche pers, herhaal delijk lezen, dat Henlein en zijn partij altijd nationaal-socialistisch zijn geweest. Het geheugen der menschheid is kort. Het is daar om goed de historie even na te gaan. Het Is duidelijk, dat de beweging van Henlein haar ontstaan en ontwikkeling te danken heeft aan ae gebeurtenissen in Duitschland. Maar die beweging is iets anders dan de oorspronkelijke partij der Sudeten-Duitschers, die zich aan vankelijk „Sudetendeutsche Heimatfront" noemde en systematisch elke ideologische be trekking met het Duitsche nationaal-socialis me ontkende. Deze partij sprak zich, op zeer opvallende wijze, uit ten gunste van de on schendbaarheid van den Tsjecho-Slowaakschen staat. Konrad Henlein verklaarde op 8 October 1933 aan internationale journalisten te Praag: „Reeds meer dan duizend jaren leven Duit schers en Tsjechen in deze landen te zamen en altijd was hun lot gemeenschappelijk. Wij ge voelen te sterk de macht van historische ge beurtenissen dan dat wij in ernst een territo riale verdeeling zouden overwegen. Daarom wij zen wij eerlijk en beslist elk vermoeden van ir- redentistisch streven van ons af." Henlein er kende dus niet alleen uitdrukkelijk de onschend baarheid van het grondgebied van den Tsjecho- Slowaakschen staat, doch eveneens het bin- nenlandsch bestuur der republiek. Hij vervolg de: „Erkennend den Tsjecho-Slowaakschen staat, onderschrijven wij eveneens de grond gedachte der democratie, die garant is voor de gelijkheid van rechten der volken. Wij zijn be sloten alle middelen der democratie productief te maken en te ontwikkelen en zoo te geraken tot 'n vreedzame en vruchtbare samenleving tus- schen de volken van dezen staat om hierdoor bij te dragen aan de pacificatie van gansch Middeleuropa." Ter gelegenheid van een ma nifestatie op 21 October 1934 te Leipa ging Henlein nog verder: „Evenals het fascisme en nationaal-socialisme nadruk leggen op hun karakteristieke kenmerken, zoo moeten ook wij, Sudeten-Duitschers, ondanks een algemeen- Duitsche cultureele gemeenschap, den eigen aard van onze maatschappelijke en politieke vernieuwing immer weer manifesteeren. Het beantwoordt aan nieuwe realistische ideeën en bovendien aan onze diepe overtuiging, dat zoo wel het fascisme als het nationaal-socialisme aan zijn staatsgrenzen de natuurlijke voor waarden van zijn bestaan verliest en daarom niet over te brengen is op andere verhou dingen van bijzonderen aard." Pas na de inlij ving van Oostenrijk bij het Derde Rijk slaat Henlein een anderen toon aan. Het nationaal- socialisme. dat hij tot dusver vóór de grenzen van de Tsjecho-Slowaaksche republiek liet halt houden, werd op het congres van Karlsbad ver klaard te zijn het „officieel begrip" der Sude ten-Duitsche partij. Henlein verklaarde op dit congres: „Ondanks de staatsgrenzen kunnen zich de Sudeten-Duitschers, als deel van het Duitsche volk, waarmede zij op onverbreekbare wijze verbonden waren en blijven, niet onttrek ken van een wereldbeschouwing, die heden ten dage alle Duitschers in de wereld met vreugde belijden. Zooals alle Duitschers ter wereld er kennen ook zij de nationaal-socialistische fun- damenteele levensbegrippen, die geheel hun voelen en denken vervullen en volgens welke zij het leven van hun volksgroep in het kader der wetten zullen vormen." Toen ontstond de groote spanning in Tsjecho- Slowakije en in heel Europa, die door de bekende Mei-gebeurtenissen, vooral tengevolge van het optreden van Engeland, ietwat gemilderd werd, maar nog altijd voortduurt. Het wachten' is nu op Zondag a.s„ den laatsten dag der gemeente raadsverkiezingen. Niettegenstaande de coven geschetste nervositeit te Praag en de felle campagne der Duitsche pers tegen Praag mag men de gegronde hoop koesteren, dat over het algemeen deze Zondag geen acuut gevaar zal opleveren. Voorshands zal het wel bij onder handelen blijven. Eerst na volledige mislukking wordt de toestand precair. Maar dan ook zéér! In het etmaal van 's avonds 8 tot 's avonds 9 Juni is in Groningen en Friesland de weers gesteldheid critiek geweest voor het optreden van aardappelziekte; in Noordholland tusschen Hoorn en Enkhuizen critiek behoudens iets te geringe bewolking. In verband met een te Hoorn georganiseerde tentoonstelling van den Nieuw Malthusiaan- schen Bond, waartegen van katholieke zijde een scherp verzet was gerezen, is het aldaar Donderdagavond tot wanordelijkheden geko men. Vooraf hadden de katholeken een verzoek gericht tot den burgemeester, mr. H. C. Leem horst, onderteekend door 1500 personen, om de tentoonstelling geen doorgang te doen vinden, doch de burgemeester stelde zich op het stand punt, niet bevoegd te zijn, deze tentoonstelling te verbieden. Donderdagavond werd de tentoonstelling in hotel Geel geopend. Vele katholieken, voor namelijk jongeren, verzamelden zich rond het gebouw. Hoewel de politie een oogje in het zeil hield, kon niet worden .verhinderd, dat de houding van de menigte steeds agressiever werd. Een twintigtal demonstranten had zich toegang verschaft tot de zaal en verstoorde de orde dermate, dat de spreker, de heer Nielez, van het woord moest afzien en ook de ver tooning met lichtbeelden, welke op het pro gramma' stond, geen doorgang kon vinden. Ten slotte heeft de politie de demonstranten met een zacht lijntje de zaal uitgewerkt. Tot laat in den avond bleef het rondom het bewuste perceel nog rumoerig. Nader vernemen wij, dat heer Geel heeft besloten, zijn zaal voor deze tentoonstelling, welke nog gedurende eenige dagen zou worden gehouden, niet verder af te staan. 9 December 1937 werd een tijdelijk vestigings verbod afgekondigd voor het broodbakkers- en het broodverkoopersbedrijf. Thans .is in het Staatsblad de algemeene maatregel van bestuur gepubliceerd, waarbij vooi deze bedrijfstakken de vestigingseischen zijn vastgesteld. Deze eischen van handelskennis, vakbekwaam heid en credietwaardigheid gelden voor bet ves tigen, uitbreiden of overnemen van een bedrijf. De vorm van dezen algemeenen maatregel van bestuur stemt in hoofdzaak overeen met het vestigingsbesluit slagersbedrijven; de eischen van credietwaardigheid en handelskennis zijn nage noeg gelijkluidend. Bij wijze van overgangsmaatregel is vastge steld dat de eischen van handelskennis voor het broodverkoopersbedrijf voor zoover het filiaal beheerders (sters) betreft gedeeltelijk eerst op 1 Juli 1940 in werking zullen treden. Voor het overige treedt deze algemeene maat regel van bestuur 9 Juni in werking. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden geeft, in verband met de plannen der regeering om te Leiderdorp een centraal vliegveld te stichten, in een adres aan den minister van Waterstaat haar instemming met dit voornemen te kennen. Voor het geval van uitvoering dezer plannen geeft de Kamer in overweging, voor den afstand Rotterdamvliegveld Leiderdorp een autosnel weg aan te leggen, uitkomend ongeveer op het punt waar de wegen uit Gouda en Dordrecht rle stad inkomen. Voorts worden in het adres op de nevenvoordeelen van deze directe verbin ding gewezen. Geregeld komen nog groote en kleine bij dragen binnen als vrijwillige giften voor onze defensie. Volgens de laatste afrekening is thans iD totaal een bedrag van 130.848.10 bijeenge bracht. (Ingezonden Mededeeling HET ZUUR EN UW MAAG ZOU EEN GAT IN HET VLOERKLEED KUNNEN BRANDEN Wanneer Uw spijsverte ring U pijn bezorgt, ligt de oorzaak hiervan meestal in een teveel aan zuur in Uw maag. Weet U, dat dit zuur zoo krachtig is, dat het een gat zou kunnen bran den in een dik pluche vloer kleed? Dit is bewezen door scheikundigen. Zij druppel den wat zoutzuur (wat de zelfde samenstelling heeft als maagzuur) op een kar pet en dit zuur brandde hierin inderdaad een gat van pl.m. 15 c.M. Indien dit reeds het geval is met een vloerkleed, zult U zich kunnen voorstellen, welke uitwerking dit zuur heeft op Uw maag. Bevrijdt U zelf van dit zuur door na den maaltijd of steeds wanneer U pijn voelt Digestif Rennie pastilles te ne men. Rennie is een pastille, die gemakkelijk in den mond oplost, zich dan met het speeksel ver mengt en daardoor een onmiddellijke uitwerking heeft. Het bevat bestanddeelen, die het zuur absorbeeren en neutraliseeren de andere be standdeelen, die de spijsvertering krachtig be vorderen en zoodoende voorkomen, dat zich weder overtollig zuur vormt. Digestif Rennie pastilles zijn zeer smakelijk en dan ook bij zonder prettig in te nemen. Indien Uw spijsvertering U pijn bezorgt of wanneer Uw maag is aangetast door overtollig zuur koop dan dadelijk een pak Digestif Ren nie Pastilles. Digestif Rennie Pastilles zijn ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende drogis ten a 0-40 per pakje en 1.25 per groot pak. In de sociëteit „Thalia" te Bergen op Zoom heeft het Nederlandsche Roode Kruis heden zijn jaarlijksche algemeene vergadering gehou den onder voorzitterschap van H. K. H. Prinses Juliana. Om tien minuten voor twaalf kwam de hof- auto, waarin H.K.H. Prinses Juliana gezeten was, uit de richting Roosendaal. De Prinses was gekleed in een wit met zwart toilet. Aan de grens van de gemeente nam de mo torpolitie de bewaking over. Vóór den hofauto, waarvan de kap was neergelaten, reed de auto van den commissaris van politie. Langs den geheelen weg stond een dichte menigte opgesteld, waaruit een hartelijk gejuich opsteeg. Aan den tuin Thalia wachtte overste Beets H.K.H. op. Het kleindochtertje van den overste bood de Prinses bloemen aan, waarvoor zij vriendelijk dankte. De Prinses opende de vergadering en sprak een hartelijk welkomstwoord, in het bijzonder tot de vertegenwoordigers van Ned.-Indië en Cura?ao. De arbeid van beide overzeesche af- deelingen breidt zich gestadig uit, vooral van de eerstgenoemde. De eerste onder-voorzitter mr. W. J. baron van Lynden, die daarop de leiding overnam, stelde daarop voor een telegram van hulde en verknochtheid te richten aan H. M. de Koningin (applaus). De bron van Sint Gertrudis Alvorens de agenda in behandeling te nemen, wijdde baron van Lynden eenige sympathieke woorden aan de stad Berjjen op Zoom en haar geschiedenis. Volgens een bekende legende heeft in over oude tijden de heilige Geertruid, op een harer dagelijksche wandelingen naar het oord, waar later het klooster Emmaus onder Hildernisse werd gesticht, dorst lijdend, haar stok in het strand gedrukt, waarop onmiddellijk zoet water opwelde. Aan dit w'ater werd, eerst door de geloovigen, eeuwen later ook door geneeskundigen, genees kracht toegeschreven en een kapel werd in de nabijheid der bron gebouwd en toegewijd aan de heilige Gertrudis. Tijdens de Nederlandsche beroerten werd dit gedenkteeken verwoest, doch de put bleef bij eb zoet water geven, in weerwil dat bij vloed het strand aldaar een meter hoog onder zout water stond. Deze legende vertelt ons van een zoetwater bron, die hoewel zij geregeld met zout water overstroomd werd, zoet bleef en niettegenstaan de zij door de zorgeloosheid der menschen her haaldelijk verstopt werd, nimmer opdroogde, omdat zij een bron van levend water w'as. Het Roode Kruis, aldus spr., kent ook zulk een bron van levend water, de barmhartigheid, naar het woord van Hem die gezegd heeft: gij zult uwen naaste lief hebben als uzelven. Met den wensch, dat deze dag moge staan in het teeken van die levende bron, besloot spr. zijn toespraak en verzocht vervolgens den secretaris-generaal het jaarverslag te willen uitbrengen. Alvorens hiertoe over te gaan, bracht mr. dr. F. W. Donker Curtius den onvergetelijken dag van 31 Januari 1938 in herinnering. De geboorte van H. K. H. Prinses Beatrix, wier naam reeds het zinnebeeld is van de hoog ste bestemming, welke men voor een leven den ken kan, heeft wedermaal rondom den troon, de onverbrekelijke eenheid van het Nederland sche volk naar voren gebracht. Dat deze eenheid doorwerke in het Neder landsche Roode Kruis: het spannend tijdperk, waarin wij leven, eischt, dat met achterstelling van elke overweging van plaatselijken of per soonlijken aard, ieder reeds nu ten volle bere kend zij voor zijn taak, ook in tijd van oorlog: zich buigen over den gevallen vijand zeker, maar eveneens, het spreekt, over de zonen van eigen vaderland. Wij mogen niet moede zijn dit het Nederland sche volk voor te houden, getuigen dat de inter nationale doelstelling zoo met het nationale leven is samengeweven, dat men, rakende aan het een, het andere treft, getuigen dat het ver richten van Roode Kruis-arbeid nationale plicht is. Nu de verdere behandeling der agenda punten werden de deelnemers door het ge meentebestuur van Bergen op Zoom op het stadhuis ontvangen, waar zij w'erden toege sproken door den burgemeester, mr. drs. P. A R Blom. Spr. uitte zijn vreugde er over, dat hij thans namens het bestuur der gemeente en de bur gerij H. K. H. Prinses Juliana mocht verwel komen. Moge, zoo zeide de burgemeester, als samen vatting van dezen dag bij den terugblik getuigd kunnen worden, dat vruchtbare arbeid verricht is geworden, moge getuigd worden, dat de aan wezigheid hier ter stede vol verdiensten is ge weest, dat inzonderheid onze afdeeling, bewust van het voorrecht haar toegevallen, getoond hebbe de eer waardig te zijn als gastvrouwe op te treden. Moge het Nederlandsche Roode Kruis zijn zegenrijken arbeid ongestoord kunnen voort zetten, zijn aanzien, zijn werkzaamheid hooger stijgen onder de hoede van Uwe Koninklijke Hoogheid. Hierop antwoordde H. K. H. Prinses Juliana als volgt: Het is voor het Roode Kruis een groot voor recht op den dag, Waarop het 500-jarig bestaan van deze stad feestelijk herdacht wordt, zijn jaarlijksche algemeene vergadering hier te mo gen houden. Daardoor worden wij in staat gesteld deel te nemen aan de vreugde, die hier alom heerscht en hulde te brengen aan deze stad, die in de geschiedenis van ons vaderland zulk een groote rol gespeeld heeft als de sterke grensvesting in den tijd der republiek en die geëerd wordt als de vesting die in den 80-jarigen oorlog nimmer in Spaansche handen gevallen is. Die bovendien niet alleen als vesting, maar ook als koopstad op een roemrijk verleden mag bogen. Denkende aan het hoogtepunt van bloei, dat de handel alhier in de 15de en 16de eeuw bereikt heeft, aan de handelshuizen van Engel- schen en van verschillende Hanze-steden hier gevestigd en de vele weverijen in bedrijf, die dear uitgebreiden exporthandel in laken moge lijk maakten. Mijnheer de burgemeester, U heeft uwe vreugde er over uitgedrukt ons te kunnen ontvangen in een uit- en inwendig vernieuwd en gereorganiseerd stadhuis, waar van de gevel dateert uit het jaar 1611. De geschiedenis van deze stad nalezende vindt men opgeteekend, dat in het jaar 1397 een vreeselijke brand de stad verwoest heeft, uit genomen het stadhuis en twee belendende per- ceelen. De herinnering hieraan wordt bewaard door het rijmpje: In het zoetste van de Meye Was tot Berghen groot geschreye 't Verbrandde alle, stocken en staecken Behalve olifant en draecken. Olifant en draecke waren de namen van de beide gespaarde huizen, in een tijd waarin elk huis een naam droeg. Maar kort daarna is de stad weer schooner opgebouw'd en wat dit stad huis betreft, in den voorgevel geheel opgetrok ken van gehouwen steen, boven den hoofd ingang is de trotsche spreuk ingebeiteld: mille periculis supersum (duizenden gevaren kom ik te boven). Moge dit devies bewaarheid blijven en moge dit thans gerestaureerde gebouw, hetwelk wij zoo hoogelijk bewonderen en waarmede wij uwe gemeente van harte gelukwenschen, in lengte van dagen gespaard en bewaard worden. Mijnheer de burgemeester, Dankbaar voor de verleende gastvrijheid, voor de vriendelijke ontvangst en vooral dankbaar voor uwe goede wenschen voor onzen arbeid, hoop ik, dat ons bezoek er toe zal medewerken de banden tusschen de bevolking van deze stad en het Nederlandsche Roode Kruis te verstevi gen. Bergen op Zoom, in lang vervlogen dagen beschreven als een haven aan het stroompje de Zoom, een veilige w'ijkplaats voor de schippers, die de onstuimige Ooster-Schelde bevoeren, herbergt vandaag het Nederlandsche Roode Kruis zelf een toevlucht door zijn doel: „om zoowel in tijd van vrede als in tijd van oorlog de menschheid te dienen door hulp te verlee- nen aan zieken, gewonden, zwakken en hulp behoevenden en door mede te werken aan alle maatregelen, waardoor menschelijk leed kan verzacht worden", een doel, dat slechts kan benaderd worden, wanneer zeer velen ons werk willen dragen. Bergen op Zoom heeft in en door zijne afdee ling van het Nederlandsche Roode Kruis ge toond dit te willen, en de schoone ontvangst, die ons heden van het gemeentebestuur ten deel valt, en de vriendelijke woorden en wenschen van den burgemeester waarborgen ons, dat die arbeid ook van overheidswege bevorderd zal worden, en daarom eindig ik met den wtensch, dat aldus te zamen verbonden Bergen op Zoom gespaard moge blijven voor rampen en ongeluk ken en moge groeien en bloeien. Valt 't werken U tegen Origineele foto van een vloerkleed, verb r and door maagzuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9