Franco's troepen zijn 15 K.M. van Castellon m Besprekingen met Sudeten vorderen JUNKERGERONK BOVEN ALICANTE mims KANTON BIJ MAANLICHT GEBOMBARDEERD McCall schuldig aan kidnapping Het nieuws van heden DE BAROMETER iffiP VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)vooi Haarlem 25 cent per weekper kwartaal '3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 ZATERDAG 11 JUNI 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21216 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM Fransche vliegtuigen patrouil leer en regelmatig langs de Fransch-Spaansche grens Britsche schepen gezonken «!a Mijnexploitatie uitsluitend door Spanjaarden fTv c - - s "«O :^;'v „Duitschland heeft geen tijd voor oorlog" Duitschers en Franschen zijn niet als vijanden geboren, zegt dr. Ley Het Weer Hij bekent Skeegie Cash te hebben ontvoerd De terugtrekking van vrijwilligers Frankrijk tot speciale grens controle bereid Het proces tegen de gifmengster Vredelievend Ecuador zoekt een oplossing Hongarije's politieke betrekkingen „Wij zullen ons niet laten exploiteeren" Geen opera in het Colos seum te Rome Oorlogsschepen der Japanners varen den Jangtse op naar Hangkau Japansche opmarsch vertraagd Schietpartij te Sjanghai „Wij móeten roemen in Christus' Kruis" Herderlijk schrijven van Mgr. von Preysing Memorandum der Sudeten als basis aanvaard Het proces tegen de Nationale Bank Ontslag van rechtsvervolging geëischt Katholieke studenten in Oostenrijk Orgqnisafies ontbonden Britsche zeelieden ontevreden Zij eischen represailles tegen de bombardementen Vliegtuig stort brandend neer Acht personen gedood Rond de Canadeesche vijflingen Meer zon! Triomftocht van den H. Andreas Bobola In plechtige processie werden de relieken door Boedapests straten gedragen De hoogovens van koning Salomon Merkwaardige ontdekkingen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" ile de rubriek SARAGOSSA, 10 Juni (Havas). Bij het Aanbreken van den dag hebben de rechtsche troepen hun opmarsch voortgezet langs het Seheele front tusschen Usera en Lucena. Omstreeks den middag waren de troepen tot °P 15 kilometer van Castellon genaderd: zij Waren tien kilometer opgerukt. In de Pyreneeën, ten Noordoosten van Sort, Rebben de regeeringstroepen vier aanvallen van ?e rechtschen afgeslagen op de stellingen bij '«dras de Aolo, welke den rechtschen den weg "aar de Fransche grens versperren. Gisternacht te half een werd de stad Alicante aangevallen door zes driemotorige Junker-vlieg- "igen, die in twee patrouilles vlogen. Gehinderd ?°or het vliegtuig-afweergeschut, wierpen zij b"n bommen af ten Noorden van de stad, zon- qer slachtoffers te maken. Tegen half drie ver- °heen een Savoia-tweedekker, welke bommen ^6rP op de haven, waardoor evenwel slechts «eringe schade werd aangericht. Te kwart voor één gisterenmiddag verschenen v'jf driemotorige Junkers, die bommen omlaag ^'erpen, waardoor drie vrouwen en een kind berden gedood en vijftien personen werden ge ketst. Vanmiddag tegen 12 uur hebben 5 drie- hiotorige Junker-vliegtuigen Alicante op hieuw gebombardeerd. De projectielen kwamen terecht tusschen be visscherswijk en het strand. Er zijn zes dooden en 15 gewonden. Sinds 25'Mei heeft Alicante 32 bombarde menten doorstaan, waarbij 500 dooden en bijna gewonden te betreuren zijn. 80 gebouwen berden verwoest, terwijl drie in de haven voor a"ker liggende Britsche schepen tot zinken wer den gebracht. De autoriteiten hebben vanochtend beraad- aagd over maatregelen tegen deze luchtaan- v*Üen. Reuter meldt uit Madrid, dat het Britsche ^bip „Thorpehaven", dat Maandag j.l. bij het bombardement te Alicante door een bom ge- toffen en ernstig beschadigd werd, gisteravond bptiieuw is getroffen. Het schip is gezonken. °k het Britsche schip Isadora te Alicante is 6e!sonken. Naar verluidt is het eenzame vliegtuig, dat justeren Gandia bombardeerde, hetzelfde vlieg- dat de „Brisbane" heeft aangevallen. Rij het bombardement van vandaag werd de 5^ft van het grootste Britsche pakhuis vernield Net vliegtuig nam enkele keeren achtereen de ?aven onder vuur. Er wordt geen melding ge bakt van slachtoffers. De „Petit Parisien" verneemt uit Perpignan, minister-president Daladier bij zijn bezoek Cerbère heeft bevolen, dat vliegtuigen langs de grens moeten patrouilleeren, teneinde vreem den vliegtuigen te beletten boven Fransch gebied te komen. Nog voor het vertrek van den minis ter-president werd dit bevel uitgevoerd. 36 vlieg tuigen patrouilleeren voortdurend, alleen of met tweeën, langs de grens tusschen Cerbère en de Ariège-vallei met als basis het vliegveld Per pignan 1a. Salanque. De patrouillerende vlieg tuigen houden voortdurend voeling met de grenswachten. Bij het minste alarm wordt het vliegveld ge waarschuwd. De vliegtuigen zijn Dewoitina-toestellen, welke een snelheid van 400 km. per uur kunnen be reiken. Zij zijn bewapend met een kanon en mitrailleurs. Krachtens een te Burgos gepubliceerde nieuwe mijnwet mogen concessies voor de exploitatie van mijnen alleen verleend worden aan Span jaarden of aan Spaansche concerns, welke zijn opgericht en gehuisvest in Spanje. Minstens 60 procent van het kapitaal moet Spaansch bezit zijn, en minstens 60 procent der aandeelen mogen niet aan vreemdelingen worden overge dragen. De voorzitter en tweederden der leden van den raad van commissarissen moeten Span jaarden zijn. Ook de directeuren, de ingenieurs en zoo mogelijk de uitrusting, moeten Spaansch zijn. Zonder toestemming van den minister van Handel is het verboden mijnmateriaal of mijn- aandeelen te verkoopen, af te staan of te ver huren. Zoo noodig mag de minister de mijn eigenaren dwingen hun mijnen te exploiteeren. en mag weigering gestraft worden met een boete van 50.000 peseta's. Deze wet vervangt die van 9 October 1937, waarbij alle handelingen voor den verkoop van concessies en de overdracht van mijneigendom- men en mijnaandeelen werden opgeschort en waarbij alle sinds het uitbreken van den oorlog verleende concessies werden geannuleerd. De jongste wet vindt haar aanleiding in de vrees, dat veel van het Spaansche mijnbezit in handen van vreemdelingen zou geraken. f>.. "f T Sfëfiü S. iv f>\-- f' Bij de leaermanoeuvres, die in de nabijheid van Chicago werden gehouden, gelukte het aan een stormcolonne, met behulp van een tank en vliegtuigen onder dekking van een nevelgordijn een mitrailleurnest zoo dicht te naderen, dat de bedienende manschappen zich met hun wapenen moesten overgeven HAMBURG, 10 Juni (D.N.B.). Vandaag is de vierde rijksbijeenkomst van de nationaal-socia- listische organisatie „Kraft durch Freude" ge opend. Er waren eenige honderden buitenland- sehe gasten aanwezig. Dr. Ley hield een rede, waarin hij zeide: „Wij gelooven, dat Franschen en Duitschers niet als vijanden geboren zijn, maar moeten samenwerken, zooals trouwens alle landen van Europa bij elkaar behooren. Duitsch land heeft in het geheel geen tijd om oorlog te voeren." H Verwachting: Meest matige Zuid-Wes- H telijke tot Noord-Westelijken wind, ge- S deeltelijk bewolkt, eenige kans op regen- H buien, weinig verandering in temperatuur. 5 Verdere vooruitzichten: Nog vrij aoel H weer. Nationalistische soldaten voeren bij Teruel een aantal gevangen genomen roode miliciens weg NEW YORK, 10 Juni (Reuter). Gemeld **ordt, dat McCall bekend heeft Skeegie Tash te hebben ontvoerd. Edgar Hoover, leider der G-men, heeft medegedeeld, •kt McCall heeft toegegeven, geheel alleen ^et knaapje ontvoerd te hebben. Hij heeft Skeegie van het bed gelicht, tt>en et ventje lag te slapen. Hij had daartoe een ^kdoek over zijn mondje gelegd en een anderen °v«r de oogen. Vervolgens nam McCall het •khgetje mee naar huis, waar hij, volgens zijn **Rgen, zag, dat het knaapje al dood was. Vol- ^hs zjjn zeggen zou McCall, toen hij er zich bewust was, dat het ventje dood was. hem zijn armen naar een dichtbij gelegen bosch ebben gedragen en daar in het dichte struik- ®*e^as nebben geworpen. Hierna heeft hij zich naar huis begeven, vanwaar hij de dreig- Neven, die hij tevoren had geschreven, heeft Verzonden. Vervolgens wordt gesproken over een pakje, waarmede men beklaagde het huis van mevr. Grulle heeft zien verlaten. Beklaagde zeide, dat hierin voorwerpen waren, welke zij tevo ren aan de overledene in bewaring had gegeven. De president van de rechtbank wees er op, dat beklaagde aan den rechter van instructie iets anders had gezegd, Men kan thans kiezen uit twee lezingen. X>e beklaagde verklaarde nooit iets anders te hebben gezegd, waarop de pre sident zeide: „Nee, u draait steeds". LONDEN, 10 Juni (Reuter). Het verluidt, dat Frankrijk met het oog op een versnelde terug trekking van vrijwilligers uit Spanje bereid is speciale maatregelen te nemen ten aanzien van een controle van zijn grenzen, zoodra een over eenkomst inzake de terugtrekking van vrijwil ligers zal zijn bereikt. 10 Juni (Belga) Hedenmorgen g®het verhoor van de weduwe Becker voort- v 2et met de behandeling van het geval me iert^ Grulle, die 11 November 1935 is over- ?J)n- De beklaagde beschuldigde de schoon- - ster van de overledene juweelen en linnen- bi. te hebben gestolen, e officier van Justitie zeide, dat dit een ^"ive beschuldiging was. Beklaagde heeft dit >„t:t aan den rechter van instructie gezegd, ge^r°P beklaagde volhoudt dit wel te hebben PARIJS, 10 Juni (Havas). Het gezantschap van Ecuador deelt mede: „Terwijl een Peru- viaansch detachement op het gebied van Ecua dor een afdeeling heeft aangevallen waarbij een soldaat gedood werd en andere gevangen genomen werden, heeft Peru talrijke strijd krachten samengetrokken aan de Oost- en Zuidgrens. Daardoor werd Ecuador genoopt zijn grens- garnizoenen te versterken, uitsluitend bü wijze van verdedigingsmaatregel. Het vredelievende Ecuador tracht nog steeds een oplossing te vinden, die in overeenstemming is met de be ginselen van het recht." BOEDAPEST, 10 Juni (Havas). Tijdens de debatten in de Hongaarsche kamer over de landbouwpolitiek heeft de minister van Land bouw, Sztranyawski, o.a. gezegd: „Onze uit voer hangt af van de betrekkingen welke wij onderhouden met andere landen. De betrek kingen tusschen twee landen kunnen econo misch en politiek zijn. Wij moeten de voorkeur geven aan landen, waarmede wij politiek ver bonden zijn. Met de landen, waarmede wij reeds verbonden zijn. moeten wij op de eerste plaats de betrekkingen onderhouden, doch dit beteekent niet, dat wij ons zullen laten exploi teeren. Deze laatste woorden werden door de linker zijde luide toegejuicht, en begroet met de woorden: „Wij hebben reeds lang gewacht op het uitspreken van deze woorden". Toen op 20 Mei 1.1. het programma van opera's en muziekuitvoeringen te Rome voor het zomerseizoen gepubliceerd werd, pro testeerde de „Osservatore Romano" tegen het plan om op 23 Juni de opera „Aida" op te voeren in de arena van het „fantastisch ver lichte Colosseum". De arena van het Colos seum, waar zooveel duizenden martelaren ge storven zijn, wordt terecht aldus de Osserva tore Romano door de geloovigen vereerd, en met toestemming van de fascistische overheden werd er ook een groot kruis geplaatst. Tot groote voldoening der geloovigen kan de „Osservatore Romano" nu melden, dat de olan- nen gewijzigd zijn, en dat de „Aida" op 28 Juni opgevoerd zal worden op het plein, gelegen tusschen het Colosseum, den Venus-tempel, de Triomfboog van Constantijn en de Via dell' Impero, KANTON, 10 Juni (Reuter) Vier Japan sche vliegtuigeskaders vlogen vanavond bo ven Kanton. Dit is reeds de derde avond achtereen, dat de Japanners over Kanton vliegen. Zij hebben de voorstad Sautsjoen gebombardeerd en 't daarbij vooral gemunt gehad op de electrische centrale en de waterleiding. Bij het heldere maanlicht wa ren de vliegers duidelijk te zien. Volgens 'n offic. Chineesch communiqué uit Han- kau is de Japansche opmarsch naar Tsjengtsjau voor 't oogenblik vertraagd. Chineesche en Japan sche troepen staan bij Sjaho op eenige kilo meters ten Oosten van Tsjengtsjau, tegenover elkander. De hoofdmacht der Chineezen trekt vandaar evenwel terug. De Japanners concentreeren thans 42 oor logsschepen op den Jangtse ten Oosten van Woehoe, om van de rivier uit een aanval op Hankau te doen. Chineesche vliegers, die waren uitgezonden om deze schepen te bombardeeren, zijn er in geslaagd een schip ernstig te beschadigen. In een onderhoud te Sjimonosèki heeft lui tenant-generaal Katsoeki, de commandant van het Japansche garnizoen in Noord-China, die op weg is naar Tokio, verklaard, dat stopzet ting van den toevoer van wapenen en munitie de genadeslag voor het regime van Tsjang Kai Sjek beteekent. De Chineesche tegenstand zal voortduren, zoolang uit het buitenland wa pens en munitie geleverd worden. De generaal had 't vermoeden, dat China vóór 't uitbreken van den oorlog met zekere landen regelingen heeft getroffen voor den invoer van oorlogs tuig. Hij geloofde, dat China met Sovjet- Rusland een militaire overeenkomst heeft ge sloten. In een der drukste straten van Sjanghai heb ben leden van een geheimen Chineeschen bond een lid van de „Shanghai cotton mill associa tion" door schoten zwaar gewond. Twee lijf wachten van den industrieel beantwoordden 't vuur, waarna ook de Chineesche en de Japan sche politie zich in het geval mengden. In 't geheel werden twee menschen gedood en drie ernstig gewond. In welingelichte kringen is men van meening, dat de aanslag op politieke motieven berust en in verband staat met het feit, dat de Ja panners de katoenspinneryen te Sjanghai wil len overnemen. BERLIJN, 10 Juni (Havas). De bisschop van Berlijn, Mgr. Conrad von Preysing, heeft een herderlijk schrijven gepubliceerd in het dioce saan orgaan, waarin hij de katholieke jeugd ter gelegenheid van den dag der geloofsbelijdenis, welke op 12 Juni zal worden gehouden, aan spoort te roemen op het kruis van Christus. „In de oogen der wereld is het kruis, evenals eertijds, een teeken van schande en allen, die Christus volgen moeten verwachten dat zij bloot zullen staan aan de miskenning van het volk en. ;den spot der menschen.Wij moeten wederom leeren en hebben geleerd dit kruis te dragen." PRAAG, 10 Juni (Havas). De Tsjecho- Slowaaksclie regeering heeft er in toege stemd als basis voor de onderhandelingen met de Sudeten het memorandum te nemen, dat op 8 Juni door de afgevaardigden Kundt, Peters en Rasche als gevolmachtig den van Henlein aan Hodza werd over handigd. De onderhandelingen tusschen de regeering en de Sudeten zullen in het begin van de vol gende week wnrden aangevangen, waarbij zoo wel het memorandum met de eischen der Su deten, als het nationaliteiten-statuut der regeering besproken zullen worden BRUSSEL, 10 Juni (Belga). Voor het gerecht te Brussel heeft het openbaar ministerie in de zaak van de Nationale Bank ontslag van rechts vervolging geëischt. In het requisitoir werd ge constateerd, dat zekere feiten, betrekking heb bende op vervalschingen, het gebruik maken van vervalschingerf en valsche balansen, verjaard zijn en dat, wat andere naar voren gebrachte feiten betreft, het onmogelijk blijkt het begane delict aan iemand toe te schrijven, hoewel de opzet tot vervalsching is vastgesteld. De civiele partij heeft terugbetaling van de door haar gestorte sommen gevraagd. Het ge recht zal later uitspraak doen. WEENEN, 10 Juni (D.N.B.). Uit een publi catie in het officieele gedeelte van de „Wiener Zeitung" blijkt, dat de kwestie der studenten organisaties in Oostenrijk waarschijnlijk gere geld zal worden door aansluiting bij den toe stand in het oude Duitschland. Daarom zijn de katholieke studentenorganisaties in Oostenrijk ontbonden. LONDEN, 10 Juni (Havas). In een tegenover persvertegenwoordigers afgelegde verklaring heeft de secretaris-generaal van de Britsche nationale vereeniging van zeelieden, W. R. Spence, geprotesteerd tegen de „houding van lafheid", welke de regeering betoont tegenover de bombardementen op Britsche vrachtschepen Namais tal van leden van vakvereenigingen heeft hij een voorstel ingediend, waarin bepleit wordt, indien wederom een Britsch schip zou worden aangevallen, een rechtsche haven bij wijze van represaille te bombardeeren DELAVAN (Illinois), 10 Juni (Reuter). Een groot vliegtuig is tijdens den storm op een in de buurt van Delavan in de V.S. gelegen farm verongelukt. Er zijn acht personen om het leven gekomen. Men weet nog niet, welk toestel het is. De lijken der inzittenden zijn evenwel bij het wrak van het vliegtuig aangetroffen. Een vrouw, die het ongeluk heeft zien gebeu ren, verklaarde een bliksemstraal te hebben ge zien en een geweldigen slag te hebben gehoord. Zij hoorde even later een ontploffing en zag wrakstukken in de lucht slingeren. De hemel werd door vlammen verlicht. Tusschen de ouders van de Canadeesche vjjf- ling en de overige leden van den voogdijraad is een overeenkomst tot stand gekomen; de provinciale regeering van Ontario zal zorgen voor den bouw van een nieuw tehuis in Cor- beil, vijf mijl van Callander gelegen, waar de ouders van de familie Dionne met hun kinde ren kunnen leven. Een gedeelte van het huis kan geisoleerd worden, als een van de kinderen ziek is. De ouders hebben een juist omschreven en begrensd recht van veto met betrekking tot het benoemen van onderwijzers en verpleeg sters voor de vijflingen. Tijdens de zomermaan den is de bezoektijd bij de vijflingen beperkt tot een half uur in den morgen en een half uur in den namiddag. Praag aanvaardt het memorandum der Sudeten ais basis voor de onderhandelingen. Japansche oorlogsschepen varen den Jangtse op naar Hankau; Kanton weer gebombardeerd. Franco's troepen zijn Castellon tot op 15 K.M. genaderd; Fransche vliegtuigen patrouilleerrn langs de Spaansche grens. McCall bekent Skeegie Cash te hebben ontvoerd. Tweede Kamer is begonnen met de behandeling van het wetsontwerp inzake eleetriciteitsvoor- ziening. Het A.K.U.-monument te Arnhem onthuld. Drie boerderijen in de asch gelegd te Doorn spijk. Oude vrouw te Eindhoven overvallen; daders spoorloos. Melkbesluit gewijzigd en aangevuld. Beurs van New York: Noteeringen brokkelden langzaam af. „Goddank weer de zon!" verzuchten we na een druilerige dag en we be groeten de blijheid van de zonnestra len met groote erkentelijkheid. Want het is voor de menschen een weldaad wanneer de zon allen dingen vermooit en in gloed zet. We moeten dit in ons gewone leven óók bedenkenWe dienen meer zon in geestelijken zin rondom ons te ver spreiden. Een opgewekte lach, een- vriendelijk woord, een helpende daad, een troostend gezegde, een bemoedi gende raad werken wonderen uit. Wc kunnen zóóveel goed doen zonder dat het ons groote moeite kost. Door een zon te zijn voor onze omgeving, door opgewektheid en troost, door opbeu ring en bemoediging allerwegen te ver spreiden. We moeten een zon zijn voor onze naasten. De wereld zou zooveel beter wezen als we ieder voor ons het leven aanvaardden met blijmoedigheid en aldus een blijmoedige levensopvat ting als een warmende zon rondom verspreidden! BOEDAPEST, 10 Juni (Part.). De speciale trein met de relieken van den heiligen Jezuïet Andreas Bobola is heden op door reis van Rome naar Polen te Boedapest aangekomen. De trein werd aan het station te Boedapest opgewacht door den minister van Onderwijs, Tjr.eki, den Pooischen minister Orlowski, de Poolsche legatie, tal van kerkelijke hoogwaar- digheidsbekleeders en door Poolsche en Hon gaarsche verkenners. Buiten het station ston den vele duizenden te wachten. De relieken werden uit den als kapel ingerichten wagon ge dragen en in processie naar de kerk gevoerd. Politie in gala-uniform ging aan den stoet vooraf. In de kerk werd een plechtige dienst gehouden. Na deze plechtigheid werden de relie ken weer naar den trein gedragen, waarop de kapeltrein naar Polen vertrok. De onderzoekingen in het nabije Oosten heb ben tot verschillende merkwaardige resultaten geleid. Aan de oevers van het schiereiland Si nai is de haven Ezion-Gaber teruggevonden, een van de meest bekende steden uit den tijd van koning Salomon. B(j deze havenstad, die door de verzanding van de golf van Akaba nu een kilometer van de zee verwijderd ligt, hebben de Amerikaan- sche archeologen vier hoogovens gevonden, waar het koper van Sinai in de tijden van Sa lomon gesmolten werd. Stand op Zaterdag 1 uur v.m. 764.9 Vorige stand 765.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1