„Die Stem van Suid-Afrika" E R00DE*STER Onze Premiereis THANS OFFICIEEL VOLKSLIED ZATERDAG 11 JUNI 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT Dank zij generaal Hertzog K talin, Bene Wat moet mijn jongen WORDEN? beroepskeuze en Nijverheids onderwijs Wie noten mist of zich vergist, Wordt van zijn leven geen solist! Solist kun je alleen maar zijn Als je wat kan op je terrein. Dus, zoo bezien, is onbetwist Ook Roode Ster Tabak solist! KONINKLIJKE GIFT VOOR „KINABU" KIND VERDRONKEN Diamanten huwelijksfeest Aan de gevolgen overleden Ongeluk bij het visschen Manifest der Kath. Studenten VERVOERRECORD K. L. M. 656 passagiers op één dag STUDENT OMGEKOMEN Doodelijk ongeval te Noordwijk WERVELWINDEN IN TAPANOELI Verscheidene gezinnen dakloos VERGIFTIGINGSZAAK VERDER BEHANDELD De jaarvergadering van het Ned. Roode K ruis, welke Vrijdag te Bergen ov Zoom werd gehouden, werd bijgewoond door H. K. H. Prinses Juliana. Een overzicht tijdens de vergadering AMSTERDAMMER STEMPELDE EEN JAAR IN WEESP De onregelmatigheden met de Weesper steungelden OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 Zestig jaar geleden gepromoveerd HOTEL Rustige ligging. Prettig en aangenaam verblijf. Het familie-hotel bij uitnemendheid. Vraagt prospectus. Om fit te blijven houdt de Berlijnsche politie regelmatig sportoefeningen Kerkelijk leven OP NAAR DOKKUM! Dit jaar Maandag 25 Juli SUPERBA 10CT H.H. Wijdingen In het bisdom Haarlem PATERS PASSIONISTEN Provinciaal Kapittel te Mook gehouden SOCIËTEIT DER WITTE PATERS Heilige wijdingen te 's Heerenberg Een nieuwe verrassingbij Bazel, Lugano, Milaan, Venetië, Boe dapest komt nu nog een bezoek aan de stad van St. Antonius: Padua 14 dagen voor f 122.— „Mariaoord" te Vught Centrale voor Katholieke Actie ■aaaa Wenden wij ons heden af van de vuur haarden in Europa en Azië het is een verlichting, er één dag over te 2wÜgen en keeren we ons gelaat naar ons stamverwant broedervolk in Zuid-Afrika en tarmelden we iets over den strijd, die daar heerscht, een strijd, die echter uitgevochten w°rdt met vreedzame politieke middelen, een staijd over het.... volkslied. De strijd is eigen lijk reeds beslist, al rommelt er nog wat ru bber der oppositie na. De Zuid-Afrikaansche regeering heeft namelijk het besluit genomen. öat het lied „Die Stem van Suid-Afrika" gelijk stelt met het Engelsche volkslied „God save King". Reeds vroeger had Zuid-Afrika een e'gen volkslied gehad, dat in 1875 op verzoek van president Francois Burgers gedicht werd hoor Catharina van Rees. Tijdens den Boeren oorlog werd dit lied door heel de wereld be- h®nd. Wie kent het niet? „Kent gij het volk vol heldenmoed En toch zoo lang geknecht...." Na de Boerenoorlogen werd dit lied echter tarboden en vervangen door het Engelsche talkslied. Maar tben de oude Boerenrepublieken Weer zoo goed als vrij werden, werd de drang baar een eigen volkslied steeds heviger. In Jtai 1918 kwam de advocaat, de latere senator c J. Langenhoven op het kantoor van het hlad „Die Burger", om aan de redactie een ^Uid-Afrikaansch volkslied voor te lezen. De hoofdredacteur Henry Fageen, zelf dichter, was tadelijk geestdriftig. Hij publiceerde het ge acht en wees op de groote beteekenis var. een talkslied voor Zuid-Afrika. Zie hier de twee tarste coupletten van dit warme lied: Uit die blou van ohse hemel, Uit die diepte van ons see, Van ons ewige gebergte, Waar die kranse antwoord gee, Uit ons ver verlate vlakte, Met die dreun van ossewa, Klink die stem van ons gebeente, Van ons land Suid-Afrika. Ons sal antwoord op jou roepstem, Ons sal offer wat jy *ra, Ons sal lewe, ons sal sterwe, Ons vir jou, Suid-Afrika. Het duurde eenige jaren, voordat dit volks lied hta voor vond, werd het snel gemeen goed v°or de Zuid-Afrikaners. Van verschillende zij- deb drong men, zoo lazen wij indertijd in een tataespondentie uit Kaapstad aan het Algem. Handelsbl., er bij Langenhoven op aan, dat hij 2Ün lied ook in de Engelsche taal zou laten tartalen. Deze weigerde echter constant, omdat van oordeel was, dat eens de tijd zou ko- htan, dat ook de Engelschen „Die Stem" in het h-taikaansch zouden zingen, zooals zij ook taaris bijvoorbeeld vrij algemeen „Sarie Marais" h het Afrikaansch meezingen. Tc>en in 1936 door de „Federasie van Afri kaanse Kultuurvereeniginge" een prijsvraag. V°°r een Afrikaansch volkslied werd uitgeschre- Vta> Werd „Die Stem" bekroond. De genoemde te<3«ratie wendde zich daarop tot de regeering 11161 het verzoek om officieele erkenning van ®lt volkslied. Generaal Hertzog had aanvanke- bezwaren, maar deze werden met succes °tarwonnen. algemeen werd gezongen. Toen de dominee L. de Villiers er eindelijk een goede melo- r had een zekere overrompeling der En gelschen plaats. Toen 11 Februari 1.1. het parlement werd geopend, klonk plot 's. na de begroeting van den gouverneur- taberaai als vertegenwoordiger van den Koning g6t het „God save the King", het lied „Die door de zittingszaal. Er trilde ontroering °°r de zaal De weduwe van den dichter Lan- gebhoven trad op de regeeringstafel toe en le'hte generaal Hertzog als dank de hand. Be- °§en vroeg de regeeringschef slechts: „Is jij i>r nog dan in normale omstandigheden Veie' vooral in deze tijden van crisis, voor Van 0u<tar5 wel zeer moeilijk, inzake de keuze y- eeu beroep voor hun kinderen, een besliST j? te nemen, bi trom vestigt de R.K. Ver. van directeuren, Verj. .rices, leeraren en leeraressen bij het Nij- Op Wonderwijs „St. Bernardus" de aandacht Ben^6 vooruitzichten, welke er besloten lig OqIj n het volgen van een Nijverheidsschool, daJ ta vooral, voor de jongens met een meer dig n°rmalen aanleg en dat niet alleen voor Uit de kringen van den werkenden, maar v°°r die uit den middenstand. daar groote aantal technische vakken, welke JOfj, w°rden onderwezen, maakt het voor den keiij.taan in kwestie reeds direct veel gemak- eh a een beroep te kiezen, dat met zijn aard 0dde5n?eS overeenkomt. Bovendien draagt dit hej^ *Üs een geheel ander karakter. Vaardig- bis handigheid) is vaak van meer beteeke- Sfteen^311 verstand en juist vaardigheid 8ïq0J het Nijverheidsonderwijs een zeer boejv, r°l. Hoewel de tijden slecht zijn te Sche i?' zbn de vooruitzichten in de techni- bieEt "®rcepen, voor jongens met normalen en taatl ban normalen aanleg, niet slecht, mits Steken 18 de handen uit de mouwen te steefl In de industriëele bedrijven is er nog Sebrek aan goed onderlegde, handige ^9, 6t no verlaten der Nijverheidsschool staan vele wegen open voor verdere studie. blij?" en het antwoord is een wedervraag: „En U, generaal?" Deze knikte „Natuurlijk". Het was een .schoon oogenblik. Maar er rees ver zet. 'Er was ontstemming onder de Engelsch- sprekende leden van het parlement. Zij vreesden, dat „Die Stem" op den duur het „God save the King" geheel zou verdringen. De leider van de Dominiumpartij gaf uiting aan deze vrees en vroeg den minister-president Hertzog, of het nieuwe lied in de plaats zou komen voor het oude. Hertzog verklaarde, dat het „God save the King" nooit of te nimmer als volkslied van Zuid-Afrika was aangenomen en dat „Die Stem van Suid-Afrika die volkslied van die grootste deel van het volk van Suid- Afrika was." De eerste minister verklaarde daarop, dat God save the King gehandhaafd zal blijven als smeekbede aan den Almachtige om den Sou- vereinen Koning te beschermen. Nog voegde Hertzog hieraan toe, dat hij hoopte, dat een maal de tijd zou aanbreken, dat ook de En- gelsch-sprekenden in Afrika dit lied als het hunne zouden beschouwen door het mede te zingen. Geheel tevreden waren de Engelschen niet. Hertzog verduidelijkte den volgenden dag nog eens zijn standpunt door te laten uitkomen, dat „Die Stem" het Engelsche volkslied zou aan vullen en niet vervangen. Ook de „Nasionalis- ten" van Dr. Molan waren ontevreden. Dezen willen namelijk niets weten van het handhaven van „God save the King". Aanvankelijk dreigde er een regeeringscrisis. De Engelsche leden van het Kabinet waren het niet met het standpunt van Hertzog eens. Maar alles liep met een sisser af. De politiek van Hertzog heeft bij de laatste algemeene verkiezingen veel wind uit de zeilen der „Nasionalisten" gehaald. Hij zelf won vele stemmen. In ieder geval heeft ons stamverwant volk thans weer een eigen volkslied, een echt, door en door Zuid-Afrikaansch, dat antwoord op het eeuwige verlangen der voortrekkers naar de onafhankelijkheid van hun land, waarvoor zij hun „gebeente" offerden. En dat antwoord luidt trotsch en fier: Ons sal antwoord op jou roepstem, Ons sal offer wat jy vra, Ons sal lewe, ons sal sterwe, Ons vir jou, Suid-Afrika. NIEMEIJER'S 6, 10, 13 ct. per hall ons. Zeldzaam zacht en licht in de H. M. de Koningin gaf blijk van Hare belang stelling in het werk der Centrale Commissie voor uitzending van Nederlandsche Kinderen naar Buiten' door een belangrijke gift te schenken. Vrijdag is het te Bodegraven 7-jarig zoontje van de familie Klerks door verdrinking om het leven gekomen. Een Pinda-Chinees vond het kind drijvende in den Ouden Rijn. Hij waar schuwde onmiddellijk omwonenden, die het kind op het droge hebben gebracht. Dr. van Beek, alsmede eenige leden van de E.H.B.O. wa ren spoedig ter plaatse. Geruimen tijd heeft men getracht door kunstmatige ademhaling en toe diening van zuurstof de levensgeesten op te wek ken, doch zonder resultaat. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen is niet bekend. Op 16 Juni zal het echtpaar A. Kruithof en M. Kuyn te Oosthuizen (N.H.) zijn zestigjarig huwelijksfeest herdenken. Verleden week geraakte de 35-jarige v. H., werkzaam op de Kon. Papierfabriek te Maas tricht met beide handen tusschen een papier- wals. Ten gevolge hiervan moest eerst zijn rechter hand en later zijn linkerhand geamputeerd worden. Aan de gevolgen van zijn kwetsuren is v. H. thans in het ziekenhuis Calvariënberg over leden. Te Alphen aan den Rijn is in de Kromme Aar de 59-jarige heer A. J. Verhagen bij het hen gelen te water geraakt en verdronken. Zijn lijk werd eenigen tijd later, toen de buren hem gingen zoeken, opgehaald. Men deelt ons mede, dat heden, Zaterdag (11 Juni) om 20.20 uur voor Radio Vaticana hoogstwaarschijnlijk gesproken zal worden over het manifest der Unie van Katholieke Studen- ten-Vereenigingen in Nederland „Gods Plan Nu", dat in Mei j.l. verscheen en een plan in houdt van studie en activiteit op grond der Pauselijke Encyclieken. In deze dagen heeft de K.L.M. een wer kelijk overstelpend vervoer op haar bin- nenlandsche en Europeesche luchtlijnen. Het record voor dit jaar werd vorige week Vrij dag bereikt met een totaalvervoer van 656 passagiers op één dag, van bijna 12.000 kg. vracht, waaronder ruim 2.600 kg. post. Dit zijn cijfers, welke het vorige jaar slechts bij wijze van uitzondering in het hoogseizoen werden geëvenaard. Het vrachtvervoer is in vergelijking met het vorige jaar gestegen met rond 10.000 kg. per week, waarbij nog 2.000 kg. aan extra bagage en 4.000 kg. aan post komen, alles per week. Dat het passagiersvervoer zoo sterk is toe genomen, kan niet alleen toegeschreven worden aan de uitbreiding van het lucht net, welke dit jaar niet zoo sterk was. Wel is te merken, dat de eenheid in het materieel en vooral het uitgebreide gebruik, dat thans van de DC-3 wordt gemaakt in het Euro peesche luchtverkeer, aan het passagiers vervoer ten goede is gekomen. Het is niet onaardig dit verkeer op dien eenen dag, Vrijdag, 3 Juni, toen dit record behaald werd, te specificeeren. Van en naar Londen reisden 187 passagiers, Parijs 55, Berlijn 72, Scandinavië 84, Bremen en Hamburg 16, Italië 14 (deze twee laatste lijnen zijn de eenige, die eenmaal daags gevlogen worden, terwijl de lij nen naar Londen, Parijs, Berlijn, Scandinavië en de Donaulanden een hoogere frequentie heb ben). Tenslotte werden met de Blauwe Donau Expres 78 passagiers vervoerd, hetgeen een totaal vormt op de Europeesche diensten van 506 passagiers. Hierbij moeten nog 150 passa giers van het binnenlandsche luchtnet worden gevoegd. Dit laatste werd als volgt verdeeld: Zeeland 60, Groningen 26, Twente 11, Eind hoven 32, Texel 21. Onder de passagiers op het Europeesche luchtnet treft men er met verre bestemmingen aan, zooals Warschau, Helsingfors, Belgrado, Oslo, enz. Al deze steden zijn door het lucht verkeer van dit jaar te bereiken in slechts zeven tot acht uur vliegens. Elen gezelschap van drie studenten en een dame, die Vrijdagavond een bezoek aan Noord- wijk hadden gebracht, vertrok per vrachtauto weer naar zijn woonplaats. In de cabine zaten twee studenten met de dame, terwijl de derde student, de 23-jarige H. van Everdin- gen, in den laadbak zat. Door onbekende oor zaak is deze onderweg, ter hoogte van de Beek laan, uit den laadbak geslagen. Hij kwam op den weg terecht, waar hij zwaar gewond bleef liggen. Men heeft hem naar het academisch ziekenhuis in Leiden vervoerd, maar bij aan komst bleek hij reeds te zijn overleden. PADANG SIDEMPOEAN, 10 Juni (Aneta) In de laatste dagen zijn in Tapanoeli hevige Wervelwinden voorgekomen. In de onder-af- deeling Pidjorkoling is schade aangericht op de rubberonderneming van de Sumatra caout- chouc-plantage-maatschappij. Van vele boo- men is de stam afgedraaid, andere boomen zijn omgevallen, van koel'iewoningen werden de zinken dak-platen afgerukt. Verscheidene ge zinnen zijn dakloos. Hier zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Op een sawah echter is een vrouw door een omvallenden boom getroffen en gedood. Een vrouw, die op den weg fietste, is omgewaaid en brak een been. SEMARANG, 10 Juni (Aneta) De Raad van Justitie heropende hedenochtend de behandeling van de geruchtmakende vergiftigingszaak waarin als beklaagde terecht staat vrouw N., die een zekeren Lawson met warangan vergiftigd zou hebben. De vorige week heeft het Openbaar Mi nisterie tegen beklaagde twaalf jaar geëischt. In de zitting van heden verklaarde beklaagde, dat de getuige Lagarde haar uit de krant een vergiftigingszaak heeft voorgelezen, waarbij de misdaad bedreven was met warangan (een arse- nicum-samenstelling, overal in Indië verkrijg baar) en getuige toen had gezegd: „Dat is wel iets voor Lawson". Zoo was beklaagde op het idee gekomen. Op de zitting bleek, dat beklaagde practisch niet kan lezen. Mevrouw Lagarde ont kende deze verklaring. De heer Lagarde is nog niet gehoord. Bij het uitgebreide onderzoek, dat sinds eeni- g'en tijd de rijkscontroleurs voor de steunver- leening, in samenwerking met den rijksveld wachter te Weesp, hebben ingesteld naar ge vallen van fraude met steungelden, heeft vooral één geval de aandacht getrokken, omdat tegen den betrokken steuntrekker, uit billijk heidsoverwegingen, moeilijk een vervolging kan worden ingesteld. Het betreft n.l. een ongehuwden werklooze, die bij zijn getrouwden broer te Weesp inwoonde. Toen deze naar Muiden verhuisde, besloot de vorenbedoelde jongeman naar Amsterdam te vertrekken. Hij gaf echter aan den secretaris géén kennis van zijn adresverandering, maar bleef zijn domicilie te Weesp houden, teneinde aldaar zijn steun te kunnen blijven trekken. Deze zeker niet alledaagsche handeling ge schiedde met medeweten en toestemming van den controleur der steunverleening, P. v. A. Ruim een jaar lang, n.l. van Januari 1937 tot Februari 1938, heeft het geduurd, dat een te Amsterdam wonende ongehuwde werklooze re gelmatig in Weesp kon stempelen. In de maand Februari j.l. heeft de betrokkene in Amsterdam werk kunnen vinden en eerst toen aan den se cretaris te Weesp kennis van zijn verhuizing gegeven. Dezen werklooze kon echter moeilijk een frau duleuze handeling ten laste worden gelegd, omdat hij immers gehandeld had met mede weten van dengene, die een correcte naleving der steunregeling moest contróleeren. Wie straks aansprakelijk gesteld zal worden voor de ten onrechte door Weesp uitgekeerde steungel den, maakt nog een punt van overweging uit. Ook zijn nog eenige andere gevallen van ge pleegde onregelmatigheid met steungelden be handeld, waarbij o.a. geconstateerd is, dat een jongeman, die bij zijn vader inwoonde, welke laatste steuntrekker was, voorgaf bij een fa milielid te Bussum te zijn gaan wonen, om zoo doende te voorkomen, dat zijn, overigens niet hooge inkomsten, gedeeltelijk in mindering zou den zijn gebracht van den steun, welken zijn vader genoot. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoeding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 7 Juni tot en met 11 Juni J938, 1.70 per 100 kg. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse B, 1.20 per 100 kg. voor groene erwten voldoende aan het standaard monster van kwaliteitsklasse C, en 0.70 per 100 kg. voor voedererwten, door de telers gedena tureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak, zal 2.30 per 100 kg. bedragen. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat tegen een nader vast te stellen vergoeding met ingang van 13 Juni a.s. ook groene erwten van de kwalititsklasse A door handelaren kun nen worden gedenatureerd. 's Gravenhage, 10 Juni 1938. Woensdag 15 Juni a.s. zal het zestig jaar geleden zijn, dat dr. J. Romeny, wonende te 's-Gravenhage, aan de Rijksuniversiteit te Lei den promoveerde tot doctor m de wis- en natuurkunde. Men schrijft ons: Vorig jaar schreef een katholiek Neder- landsch dagblad: „De twaalfde nationale bede vaart naar Dokkum, naar de martelpiaats van Sint Bonifatius en zijn 52 gezellen, is een be langrijke schrede verder getreden in haar lan- delijken vorm In den loop vaii den ochtend trokken giste ren vele Friezen en Groningers naar Dokkum, maar ook waren er groepen van verre geko men. We zagen er uit Amsterdam, Amersfoort, Hilversum, Utrecht enz. We meenen te mogen vast stellen, dat er zeker een twee duizend pel grims aanwezig waren, toen de Pontificale Mis op het Martelveld begon". Ook dit jaar mag onze animo niet vermin deren. Gelijk de oude Christenen uit den Ro- meinschen tijd een groote voorliefde hadden voor de graven van de martelaren in de Cata comben, zoo ook moeten wij een grooten eer bied hebben voor de heilige plaats in het Utrechtsche Aartsbisdom, waar Bonifatius zijn leven gaf voor zijn kudde. Hier leeft spontaan in ons op die echte Christusliefde, dat vuur, dat Christus op aarde is komen brengen en waarvan Hij wenscht, dat het zou ontbranden. De Nationale Bedevaart gaat vanuit het cen trum des lands Maandag 25 Juli a.s. We ver trekken 's morgens en komen 's avonds weer terug. Geeft u zoo spoedig mogelijk op voor 10 Juli, want we willen per extra trein reizen. Dit moeten de Spoorwegen definitief weten op dien datum. Onze trein vertrekt uit Amsterdam en Utrecht en stopt te Bussum, Hilversum, Baarn, Amersfoort en Zwolle, zoodat de pelgrims al daar hun bedevaart kunnen aanvangen. Gaat u mede? Geeft u op persoonlijk, schriftelijk of telefo nisch, aan de Sint Augustinusparochie in de Rozenstraat 1 te Utrecht; Amersfoort: kape laan B. Veltman; Zwolle: kapelaan Hutjes; te Amsterdam bij de pastorie van de St. Bonifa- tiuskerk; Hilversum: kapelaan Metz. pastorie Vituskerk; Bussum: pastoor Alfrink; Baarn: pastoor v. Oppenraay. Voor juiste prijzen zie men de affiche in de kerken. Hedenmorgen heeft Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers in de Kathedrale Kerk te Haarlem de H. Priesterwijding toegediend aan de Eerw. Hee- ren: H. P. Balestra, J. A. M. Bon, P. Th. Brink man, G. J. P. v. d. Bijl, J. A. E. v. Dodewaard, H, C. M. de Goede, P. C. Groenendijk, C. P. Groot- scholte, C. N. M. Hammann, Th. P. v. d. Heyden. J. A. G. v. d. Hoogte, A. H. Huyboom, G. W. Lemmers, H. J. van Nobelen, J. Th. A. van Pol F. A. H. van Ravesteyn, C. J. A. Schoonder- woerd, B. P. M. Schoonebeek, M. van Stee, Th. H. J. Straathof, N. P. A. Velzeboer, L. P. M. Vester, A. C. v. d. Voorn en de Subdiakenwij ding aan de Eerw. Heeren: J. A. J. Adank, J. H. Bruin, A. J. H. Drost, J. Th. J. Drost, C. J. M. Eeken, J. P. A. M. v. d. Engh, W. Q. Grimbergen, G. J. M. Groot, H. J. Hartog, P. W. A. Hillebrand, J. C. A. Huibers, W. G. H. Kamerbeek, J. L. van Kesteren, J. G. v. d. Kley, M. C. Klijn, H. F. A. Konijn, C. C. Kroon, G. A. van Leeuwen. J. C. Loerakker, C. H. M. Nolet, M. N. Out, P. J. N. M. Riep, M. M. Rozestraten, A. H. Schrama, H. A. C. Snelders, H. M. J. Stoelinga, J. P. J. Solleveld, P. J. van Stralen, P. A. Tweehuysen, J. L. H. van Vliet, A. A. v. d. Voort, J. H. Warmerdam, M. L. M. Welling. Allen studenten van het Theologicum te Warmond. In het Klooster der Paters Passionisten te Mook is van 6 tot 10 Juni het Provinciaal Ka pittel der Nederlandsche Passionisten gehou den onder voorzitterschap van den Hoogeerw. Pater Joachim, Generadl Consultor te Rome. Tot Provinciaal werd gekozen de Hoogeerw. Pater Clemens, voorheen Provinciaal Consul tor; tot eersten Provincialen Consultor, de Hoogeerw. Pater Dominicus, voorheen Provin ciaal; tot tweeden Provincialen Consultor de Hoogeerw. Pater Oswald, tot nu toe Rector van het Klooster te Mook. Tot Rector van het klooster te Mook werd benoemd de Zeereerw. Pater Joseph, Directeur der Fraters in Maria Hoop (Echt). Tot Rector van het klooster te Haastrecht werd herkozen de Zeereerw. Pater Theodorus; eveneens wer den in hun respectievelijke functies herkozen de Zeereerw. Pater Epiphanus, Rector van het Klooster Maria Hoop en de Zeereerw. Pater Al- bertus, Novicenmeester, aldaar. Vandaag hebben uit de handen van Mgr. Leys van de Sociëteit der Witte Paters, Apost. Vicaris van Kivu (Belgisch Congo), de volgende fraters der Witte Paters te 's-Heerenberg de wijding van het Subdiaconaat ontvangen: W. van Oostrom, uit Haarlem; J. Schuurmans, uit Maasbommel; J. van Amelsvoort, uit Boxtel; A. Raaymakers, uit Boxtel; J. v. d. Biesen, uit Breda; G. van Oosterhout, uit Oudenbosch; J. Hassink, uit Amsterdam; H. Witbroek, uit Eindhoven; S. Jongerius, uit Utrecht; C. Goes, uit Houtem (Utrecht); H. Brockhus, uit Rotterdam; L. van der Linden, uit Kaatsheuvel; A. Scheven, uit Emmercompascuum; J. van Helden, uit Roer mond; Th. Schepens, uit Best; A. Verdonk, uit Valkenswaard; J. Blekemolen, uit Purmerend. De wijding van het Diaconaat ontving: R. Jaspar uit Roermond. Het H. Priesterschap werd toegediend aan de volgenden: J. Groenewegen, uit Naaldwijk; J. Sol, uit Amsterdam; G. Cras, uit Best; M. van Stratum, uit Eindhoven; A. de Koning, uit Eindhoven; L. Thijssen, uit 's-Hertogenboseh; E. Gcurts uit Roermond; J. van Loosdrecht, uit Best; J. van Waesberghe, uit Hulst; W. van Rooy, uit Stand- da ardbuiten; G. Goossens, uit Amsterdam; E. de* Bekker, uit Vught; A. Smits, uit Steenber gen; J. van Bekhoven, uit Oosterhout. Daarenboven ontvingen nog de twee laatste mindere orden vijftien scholastieken; de tonsuur en twee eerste mindere orden tien scholastieken. 29 Juni wordt nog tot priester gewijd te He- verlé ^België) A. van Oosterhout, uit Ouden bosch. Wij herinneren onze lezers aan de wel zeer bijzondere premiereis van I tot en met 1 4 Augustus, dus veer tien dagen door Zwitserland, Italië en Hongarije tegen den ongelooflijk lagen prijs van f 122 (plus f 3 ad- ministratiegeld)Onze lezers worden voor nadere bijzonderheden verwe zen naar de uitvoerige advertenties. Alles wordt voor u geregeld en u reist onder beproefde kath. deskundige leiding door vele landen. Aan het reeds gepubliceerde programma hebben we een nieuwe verrassing toe te voe gen. Daar we bij onze besprekingen te Verona hebben ervaren dat de operavoorstelling in de arena niet vroeg genoeg geëindigd is om onze lezers in staat te stellen nog tijdig dien avond in Venetië aan te komen, hebben we het be zoek aan de operavoorstelling te Verona laten vervallen en daarvoor in de plaats gesteld een bezoek aan de stad van den Heiligen Antonius, Padua. Aan de steden, welke we bezoeken: Bazel, Lugano, Milaan, Venetië en Boedapest wordt dus nog Padua toegevoegd. We vertrekken 1 Augustus van Arnhem naar Bazel, logeeren aldaar, reizen dan verder naar Lugano, waar twee dagen wordt getoefd, o.a. voor een vaart over het sprookjesmeer. 4 en 5 Augustus zijn we in Milaan en maken o.a. een heerlijk uitstapje per auto tot de Certosa van Pavia. 6 Augustus vertrekken we te 7 uur naar Padua, waar we te 11.30 uur aankomen en den dag doorbrengen, om 's avonds naar Ve netië te reizen. We hebben dus alle gelegenheid de heerlijke herinneringen aan den H. Antonius te vereeren alsmede de beroemde universiteit te bezichti gen met de Giotto-schilderingen. Zondag en Maandag verblijven we in Venetië, de stad der gondeliers, om Dinsdag 9 Augustus naar Boe dapest af te reizen en daar tot 13 Augustus te blijven. Hongarije viert thans de glorie van het negende eeuwfeest van den eersten heili gen koning St. Stephanus. Aanmeldingen voor deze zeldzame reis worden tot uiterlijk 15 Juli aangenomen door de Vereenigde Katholieke Pers, N. Z. Voorburgwal 65—73, Amsterdam, telefoon 46878 met storting der reissom op giro nummer 22884 onder bijvoeging; „Hongaar - sche Reis". De reissom van 122 geldt voor 3e klasse trein, drie maaltijden daags, logies enz. enz. Wie 2e klasse spoor wil reizen betaalt een toe slag van slechts 23. Logies in uitnemende hotels is berekend op twee-persoons-kamers. Wil men tevoren voor de geheele reis een één persoons-kamer bespreken, dan betaalt men te voren 9 extra. Men beslisse spoedig, omdat, wanneer deze reis is volgeboekt, de aanbieding niet wordt her haald. De telkens herhaalde wekroep van den Paus, om de Katholieke Actie, welke Z. H. ziet als het machtige redmiddel tot herstel van den christelijken geest in onze hedendaagsche maatschappij, heeft de Eerwaarde Ursulinen van de Romeinsche Unie te Vught er toe bewogen, haar huis „Mariaoord", met zijn fraai wandel park, in dienst te stellen van de K. A. voor de meisjes en vrouwen van het Bisdom 's-Her- togenbosch. Het Diocesaan Leidsters-Instituut van het Bossche Bisdom zal te zamen met de Eerwaarde Ursulinen van de Romeinsche Unie de leiding op zich nemen van de groote Katholieke Actie- Centrale, welke er zal worden gevestigd. Cursussen voor de jeugdleiding zullen er ge geven worden, bijeenkomsten en vergaderingen zullen er worden gehouden; voor het doorbren gen van vacantie zal gelegenheid worden ge- boden Daarenboven hoopt de leiding er dit jaar nog een groot meisjeskamp te openen, waarin tel kens aan honderd meisjes gelegenheid wordt gegeven om opgeleid te worden tot dienstbode. Moge onder Maria's bescherming het geheel uitgroeien tot een sterke stuwkracht van de ka tholieke activiteit der meisjes en vrouwen in het Bossche Bisdom.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5