MOSKOU EN DE VRIJE GEDACHTE Geen goud. DE ./Al DE PIJP Rustige stembusdag in heel T sjecho-Slowakije 4 GOUOor HOUDING VAN BERLIJN Kerkelijk leven r 1 Niet langer dralen Een Artis-lot halen MAANDAG 13 JUNI 1938 Prins Bernhard op de Koempoelan Z. K. H. was vol lof over deze samenkomst der Katholieke verkenners H.M. de Koningin op Soestdijk AAaAR... De Karimata is wel verzekerd HOTEL PAULEZ Vermaarde logeergelegenheid in de residentie HOOG BEZOEK AAN DE „BRANDARIS" LOCKHEEDS ONDERWEG BUITENLANDSCH OVERZICHT Vreedzame oplossingen mogelijk Let op den colorado kever Reeds vrij ver in ons land doorgedrongen De Zout-Conventie Het Koninklijk Besluit tot ver- bindend-verklaring afgekondigd Waken voor het algemeen belang Gunt Uzelf een kans 15.000.- aan prijzen Niet met 't plan rond blijven looped Omgaand - voor 't te laat is - koopen Pater Jac. Kus ter s M. S. F. Apostolisch Prefect van de Zuidef en Ooster-afdeeling van Ned. Borneo EERSTE KAMER KOMT DONDERDAG BIJEEN BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem MGR. VERHAGEN f Hoe verheugend en troostrijk het grandioze welslagen van het In ternationale Eucharistische Con gres te Boedapest, dat door de natio- naal-socialistische machthebbers van het Derde Rijk op ergerlijke wijze werd gesaboteerd, ook moge zijn geweest, de internationale Vrijdenkerij, die in wezen niets anders dan Anti-God-actie is, roert zich nog steeds zóó actief, dat de groot ste waakzaamheid en een volhardende strijd tegen de Godhaters en Godloo chenaars dure plicht blijven. Zoo zal het groote Godloozencongres, dat eerst in Brussel zou worden gehouden, maar waartegen in België krachtig geageerd werd, nu in de komende maand Septem ber te Londen plaats vinden. Een En- gelsch blad schreef naar aanleiding daarvan zeer scherp, maar zeer terecht, dat indien het een anti-cricket-congres betrof, heel Engeland in de diepste ver ontwaardiging daartegen zou protestee ren, maar dat, nu het slechts een anti- Godcongres geldt, men er vrijwel onver schillig tegenover staat. De Engelsche katholieken evenwel verweren zich wel degelijk tegen het komende Vrijdenkers congres, en dat niet alleen, omdat hier een aantal rationalisten bijeen zullen komen om samen wat te redeneeren over het bestaan van God, maar ook omdat de Vrijdenkers-Unie steeds sterker onder invloed van Moskou komt te staan en er op dit congres vermoedelijk nieuwe richtlijnen zullen worden gegeven tot een nog felleren en vruchtbaarderen strijd tegen God en Godsdienst. De Engelsche katholieken hebben, zij het ook op andere gronden, steun gevon den bij zeventig leden van het Engelsche Parlement, die op 4 Mei j.l. tot den minister van Binnenlandsche Zaken het verzoek hebben gericht, het Vrijden kerscongres van September a.s. te Lon den te verbieden, daar dit congres aan leiding zou kunnen geven tot verstoring van de openbare orde en rust. Sir Samuel Hoare heeft echter aan de opstellers van dit verzoekschrift medegedeeld, dat hij „na rijp beraad" tot de conclusie is ge komen, dat dit congres niet verboeten kan worden. De minister van Binnen landsche Zaken deelt de meening dezer parlementsleden, dat een dergelijk con gres betreurd moet worden, omdat het stootend is „voor de gevoelens en de overtuiging van de groote meerderheid van de Engelsche bevolking". Er bestaat alleen geen wettige reden om het con gres te verbieden, en de minister spreekt de hoop uit, dat verantwoordelijke in stanties de pogingen, het congres met geweld tegen te gaan, niet zullen bevorderen of ondersteunen. Bovendien is sir Samuel Hoare van meening, dat er geen bewijzen te geven zijn, waaruit blijken zou, dat het congres voor com munistische propaganda-doeleinden be nut zal worden. Dit antwoord van Sir Samuel is in iiooge mate onbevredigend en doet niets goeds verwachten. Wan neer er geen wettelijke grond aanwezig is voor het voorkomen van een dergelijk ergerniswekkend congres, dat de heiligste gevoelens en gedachten van, zooals de minister zelf erkent, de groote meerder heid van het Engelsche volk krenkt en beleedigt, dan wordt het méér dan tijd, dat een wettelijke grond geschapen wordt, al was het slechts uit zuiver de mocratische overwegingen, dat de meer derheid bij beslissingen den doorslag moet geven. Dat Sir Samuel het verband tusschen de vrijdenkerij en het godloos communisme niet ziet, bewijst slechts zijn groote kortzichtigheid in deze. Moge de publieke opinie, die in Engeland bij herhaling bewezen heeft een grooten invloed te kunnen uitoefenen, den mi nister de oogen openen, vóór het te laat is, maar helaas, de publieke opinie in Engeland interesseert zich nog meer voor de nationale cricketsport dan voor God. De combinatie Moskou en de Vrije Gedachte zou eigenlijk een onver zoenbare contradictio in terminis moeten zijn, omdat Moskou elke waar lijk vrije gedachte, die niet volkomen harmonieert met het tot Stalinisme ge worden communisme, meedoogenloos bestrijdt, onderdrukt en tracht uit te roeien. Zij is dit echter niet, omdat de zgn. Vrije Gedachte evenmin waarlijk vrij is als de ideologie van Moskou, aan gezien de vrijdenkerij practisch leeft bij de kracht van het door haar verkondig de dogma van het niet bestaan van God. Het is op het terrein der godloosheid, dat vrijdenkerij en communisme elkaar hebben gevonden en elkaar waardeeren. Tot voor kort wedijverde de communis tische pers in ons land met de vrijden- kersgeschriften in voor iederen geloovige krenkende en stuitende grofheden, maar den laatsten tijd is zij in dit opzicht om politieke redenen milder van toon. Op een keer ten goede wijst dit echter geenszins, want met zulk een keer zijn de volgende, door de Actie „Voor God" gesignaleerde, feiten in zeer welspreken de tegenspraak. Op het Paaschcongres te Praag in 1936 kwam de bekende fusie tot stand tus schen den Internationalen Vrijdenkers- bond en de z.g. Proletarische Vrijden kers, welke laatsten hun richtlijnen rechtstreeks uit Moskou ontvingen. Deze fusie is nu in den laatsten tijd saamge- groeid tot een Unie, waardoor de invloed van Moskou kennelijk ook op het eerste deel is overgeslagen. Juist sinds de god- loozen van iedere richting zich op dit congres hebben aangesloten tot een wereldfront, hebben de communisten een aantal van hun bladen en geschrif ten, waarin God en godsdienst openlijk worden bestreden, opgeheven, en werd aan hun gehandhaafde uitgaven een milder karakter geschonken. Zij kregen in ruime mate gastvrijheid in de orga nen der Vrije Gedachte, waardoor zij zich in de eigen organen minder behoef den te compromitteeren in de oogen der nog aan God geloovenden. Opmerkelijk, zoo niet principieel, aldus schrijft het Katholiek Comité van de „Actie voor God", was de redevoering van den president der Vrij denkers-Internationale, dr. Terwagne, op het genoemde eenheidscongres, waar in hij sprak van de Sovjet-Unie, als „de verkondigster der nieuwe tijden en de draagster van onze verwachtingen". Sindsdien is er tusschen beide de beste verstandhouding, met een onmiskenbaar geestelijk overwicht van Moskou. De bladen der vrije gedachte lichten hun lezers gaarne in over de beweging der Russische godloozen. De Russische bla den houden hun lezers gaarne op de hoogte van de successen der vrijdenkers. Ook over de activiteit der Nederland- sche vrijdenkers, vereenigd in de Dage raad, vindt Rusland niets dan lof. Reeds 2 April 1932 schreef „De Vrijdenker": Iedere communist echter, die met open vizier voor de vrije gedachte strijdt en niet stiekem voor z'n secte wroet, is in de gelederen der vrijdenkers welkom." Het is wel-is-waar in de „Vrijdenker" langen tijd een twistpunt geweest of de redactie wel voldoende Russisch gezind was, doch de hoofdredacteur schreef hierop tenslotte (1 Mei 1937), dat hij „niets dan sympathie voor de Sovjet- Unie" heeft en dat hij het alleen niet in alles eens kan zijn met de dictatuur van Stalin. Goed bezien is deze eenigszins tweeslachtige houding nog gevaarlijker dan een volkomen ondubbelzinnige. Voortdurend kiest de „Vrijdenker" in woord en beeld partij voor de Volks- frontpolitiek, de listige politieke tactiek, welke door den beruchten Dimitrof werd uitgedacht en door de Komintern wordt gepropageerd. De boekbesprekingen in dat blad zijn vrijwel uitsluitend gewijd aan uitgaven over Sovjet-Rusland, welke vaak „gaarne" ter lezing worden aanbe volen enz., enz. Dat de liefde niet van één kant komt, bewijst het communisti sche „Volksdagblad", dat zijn lezers door een eigen correspondent inlicht over de bijeenkomst der Vrijdenkers-Unie te Parijs (Sept. 1937) en protesteert tegen het proces, dat den hoofdredacteur van „De Vrijdenker" wegens godslastering is aangedaan. De verbindingen tusschen Moskou en de vrijdenkerij hier te lande zijn duide lijk zichtbaar en in Engeland zal dat wel niet anders wezen, ook al zegt sir Samuel dat niet te weten, want Moskou en de Komintern met hun godloozenactie vin den overal een principieel aanknoo- pingspunt bij lieden en organisaties, welke God uit de wereld willen bannen. Zondagmiddag heeft Z. K. H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan St. Mi chielsgestel ter bijwoning van de Koempoe lan 1938 der RK. verkennersbeweging in Nederland. De Prins arriveerde om drie uur in gezelschap van den burgem., den heer A. P. Seheltus, op het terrein en betrad, terwijl het Wilhelmus werd aangeheven, den kring der ruim duizend leiders en leidsters van de verkennerij. Met groote belangstelling volgde Z. K. H. het verloop van de slotbijeenkomst en nam deel aan de vlaggenparade. De Prins drukte zijn instemming uit over de groote deelne ming aan de koempoelan en over de vlotte organisatie. Om kwart over vier vertrok de Prins in de richting van 's-Hertogenbosch. Tot de gasten bij de sluiting der koempoe lan behoorde ook de bisschop van 's-Herto genbosch, Z. H. Exc. mgr. A. P. Diepen, die vergezeld was van de mgrs. A. Hermus en P. A. J. A. Goyaerts H M. de Koningin heeft Zondagmiddag een bezoek gebracht aan het Prinselijke gezin te Soestdijk. Na Haar kerkbezoek te Apeldoorn heeft de Koningin nog even op het paleis Het Loo ver toefd. Omstreeks kwart voor twaalf is H. M. per auto met opengeslagen kap via den Amers- foortscheweg naar Soestdijk vertrokken. Na den middag keerde H. M. op Het Loo terug. Douwe Egberts Echte friesche Heeren-Baai en Oud-Hollandsche Pijptabak Ammo 1753 Men vestigt onze aandacht erop, dat de me- dedeeling, dat Lloyds geweigerd zou heb ben de verzekering van de „Karimata" vcor de bergingspogingen op Terschelling op zich te nemen, onjuist is. De „Karimata" is bij Lloyds verzekerd en wel voor het volle bedrag, welke overeen komst reeds geruimen tijd voor het vertrek van den molen naar Terschelling was gesloten. Ook de premie-voorwaarde, welke de verze keringsmaatschappij bedongen heeft, wijst in geen enkel opzicht op bijzonder risico bij de onderneming. De verzekeringsmaatschappij is bij haar ri- sicoberekening uitgegaan van rapporten van de firma Smit en Co. en van de firma Doeksen, welke bergingsmaatschappijen beide de om standigheden, waaronder de „Karimata" zou werken, als gunstig hebben beoordeeld. Ten overvloede deelt de Billiton-maatschap- pij nog mede, dat zij er niet aan gedacht zou hebben de „Karimata"-expeditie te organisee- ren, indien dit inderdaad een hachelijke on derneming zou zijn of indien er ook maar sprake was geweest van bezwaar der zijde van de verzekeringsmaatschappijen. Met eenige plechtigheid is het wijdvermaarde Haagsche hotel Paulez, zoo voornaam en tege lijkertijd zoo schilderachtig gelegen op den hoek van het aan geboomte zoo rijke Korte Voorhout, waarvan de verhalen uit de middel eeuwen nog voortleven, Zaterdagmiddag, na bij na geheel vernieuwd te zijn, heropend. In de hall konden de talrijke, fraaie bloem stukken nauwelijks plaats vinden en in grooten getale kwamen belangstellenden en genoodig- den, waaronder wij opmerkten ir. L. J. M. Feber, wethouder van Den Haag, Jhr. Mr. J. Six, chef van het kabinet van den burgemees ter, den heer A. G. Verbeek, voorzitter van de Kamer van Koophandel, en den heer Th. v. d. Stigt, voorzitter van Horecaf, getuigen van hun medeleven met deze v»or het hotelwezen in de Residentie zoo belangrijke gebeurtenis Met een welkomstwoord heeft de directeur der N.V.-eigenaresse van hotel Paulez, ir. A Smits van Waesberghe, de aanwezigen toege sproken, daarbij terecht gewagend van de velfe technische, organisatorische en financieele krachten, welke hebben moeten samenwerken om bp deze plek, waar men zoozeer gebonden was aan uiterlijke vormgeving, tot stand te brengen datgene, wat hier thans verrezen is. Nooit zal een gast het hotel met klachten, maar slechts met complimenten mogen ver laten. De heropening van dit „vaderlandsch be drijf" liet de directeur inluiden met het spelen van het „Wilhelmus". Hierna heeft de heer v. d. Stigt, als voorzit ter van Horecaf en mede namens de Haagsche collega's, de directie van hotel Paulez gecom plimenteerd, haar een rijk succes toewenschend met het vernieuwde hotel. Hij memoreerde, dat het laatste jaar, alleen al in Den Haag, voor niet minder dan een millioen gulden in hotel- vergrooting en -vernieuwing geïnvesteerd is. Wel een bewijs, hoezeer de leiders in het hotel- bedrijf op hun qui-vive zijn! De verbouwing van het hotel, dat wij hierna bezichtigden, is zeer radicaal opgevat, en aan de modernste eischen van comfort en luxe is voldaan. Zoo zijn alle slaapkamers voorzien van een safe-loket, een telefoon- en radio aansluiting, een geluid-dempend voorportaal, een schoenkast, een brievenbus, een scheer spiegel, een medicijnkastje, een oproepinrich- ting en overigens van het meest moderne meu bilair. De gasten van 1795, toen het hotel reeds bestond onder den naam „Heerenloge ment" (later werd de naam gewijzigd in hotel Paulez, naar den naam van de familie, die het langen tijd in bezit had) moesten er nu nog eens een kijkje kunnen komen nemen! Zaterdagavond om elf uur hebben minister Ch. Weiter en oud-minister Jhr. A. C. D. de Graeff een bezoek gebracht aan den beroem den Terschellinger vuurtoren „Brandaris". Zij werden begeleid door de heeren Howard en Van den Broek, directeuren en Bol, admini strateur van de Billiton-maatschappij, terwijl hun voorlichting werd gegeven door den heer W. Stobbe, opzichter van de kustwacht van Terschelling. Het bezoek aan den in bedrijf zijnden vuur toren duurde ruim een half uur en strekte zich uit tot het daarin ondergebrachte vogel museum en de vuurinstallatie. De „Brandaris" is een van Nederlands grootste vuurtorens. De lampen, die een sterk te hebben van 13.000 kaarsen en in den stra lenbundel 3.600.000 kaarsen meten, zijn tot op 90 zeemijlen waargenomen. Het vierde en vijfde Lockheed Super Electra vliegtuig, bestemd voor de K.N.I.L.M., is uit Los Angeles verscheept. Beide vliegtuigen, die de registratieteekens PK-AFP en PK-AFQ dragen, zijn thans aan boord van het schip „Hugh Transport" der Silver Java-Pacific Line. De derde Zondag der Tsjecho-Slowaaksche gemeenteraadsverkiezingen is zonder in cidenten verloopen. En de uitslag is zoo geweest als over het algemeen werd verwacht. Alleen schijnen de winsten van de Henlein- partij in de laatste 891 Duitsche gemeenten, waarin nog gestemd moest worden, niet zulk een hoog percentage bereikt te hebben als bij d, vorige twee stembussen. In den loop van den nacht, zoo melden de nieuwsbureaux, nam dan ook het optimisme, dat zich in officieele Duit sche kringen toonde, eenigszins af, toen de eerste verkiezingsuitslagen binnenkwamen. De Völk. Beobacht. verklaart echter, dat de „een heid van de Sudeten-Duitschers weerstand heeft geboden aan de terreur der Tsjecho-marxis ten". En verder constateert het blad, dat hefc aantal stemmen der Tsjechen in het Sudeten land is toegenomen en het schrijft, dat thans de regeering te Praag ófvdel zal besluiten de eischen der Sudeten-Duitschers in te willigen, ófwel de oude politiek der minderheden zal voortzetten, welke het schip van staat zonder twijfel mee zal sleepen in de draaikolken van den bolsjewistischen chaos. Van groote overwin ningsfanfares is geen sprake, zooals men ziet. De Duitsche pers heeft niet al te groot succes gehad van haar al het „bis daher dagewesene' overtreffende perscampagne tegen de Tsjechen die culmineerde in het geschrijf van de Berliner Borsenzeitung. Wat dit blad wrochtte, is onge- loofelijk. Het schreef: „Leden van een natie van een duizendjarige cultuur (de Duitsche) moeten zich laten onderdrukken door een stam, die het stadium van den primitieven bruut nog niet te boven is. Achter een klein vernisje van bescha ving ontdekt men het ware gelaat van den Tsje- ehischen barbaar, van den primitieven Tsjech, ja men zou kunnen zeggen van den Tsjechi- schen „Untermensch". Deze uitval staat wel heel scherp in contrast met wat Konrad Henlein op 8 October 1933 te Praag verklaarde: „Reeds meer dan duizend jaren leven Duitschers en Tsjechen in deze landen te zamen en altijd was hun lot gemeenschappelijk. Wij gevoelen té sterk de macht van historische gebeurtenissen dan dat wij in ernst een territoriale verdeeling zou den overwegen. Daarom wijzen we eerlijk en beslist elk vermoeden van irredentistisch stre ven van ons af." Henlein wilde zich dus niet afscheiden an de Tsjechen, die het genoemde chauvinistische Berlijnsche blad tot „Untermen- schen" bestempelt. De Fransche bladen hebben zich bezorgd afgevraagd, waarom de toon der Duitsche pers aan den vooravond van den laat sten verkiezingsdag in Tsjecho-Slowakijé zoo buitengewoon fel was. De Petit Parisien schrijft, dat het vooruitzicht op een regeling te Praag Duitschland in het geheel niet schijnt te be vallen. Berlijn schijnt tot eiken prijs .de twee dracht tusschen Tsjechen en Sudeten-Duitschers te willen handhaven. En de Figaro is van gelijke opinie: „Men vraagt zich af, of de Duit sche regeering niet eenvoudig verbitterd zou zijn bij de gedachte, dat haar beschermelingen voldoening zouden kunnen krijgen." De plaatsvervanger van den Führer, Ru- dolf Hess, heeft in een rede Zondag 1.1. nog eenige felle aanvallen op Tsjecho- Slowakije gedaan. Hij beweerde, dat die staat blijkbaar niet bij machte is rust en orde bin nen zijn grenzen te handhaven en evenmin het leven Van zijn burgers te beschermen en ten tweede dat deze staat een haard vol ge varen voor den vrede van Europa is geworden. Hess staat door dit te beweren wiel wat op ge spannen voet met de waarheid. De regeering te Praag heeft wel degelijk, vooral door haar ge deeltelijke mobilisatie, voor de handhaving van rust en orde gezorgd, zoodat de verkiezingen zonder noemenswaardige incidenten zijn ver loopen. En het feit, dat Tsjecho-Slowakije in derdaad een gevarenhaard is geworden, ligt op de eerste plaats aan de houding van Duitsch land zelf, dat onder den scherpen druk van Engeland zich gedwongen zag die houding te matigen, al liet de Duitsche regeering de pers ongebreideld haar gang verder gaan. Onder- tusschen nemen we met groote voldoening ken nis van een andere verklaring van Hess, dat namelijk Duitschland geen tijd heeft om oor log te voeren en nemen we met een vriende lijk knipoogje nog een verklaring in ontvangst, welke luidt, dat „dank zij Hitier de vrede bleef gehandhaafd". Wij mogen nu de hoop koesteren, dat er thans een bevredigende op lossing voor het minderhedenvraagstuk zal worden gevonden. Zooals wij reeds bericht heb ben, heeft de Tsjecho-Slowaaksche minister president Hodza zich bereid verklaard, om op basis van het memorandum der Sudeten-Duit- sche partij, hetwelk deze op 8 Juni 1.1. over handigde, te onderhandelen. Dit memorandum zal echter natuurlijk niet den eenigen grónd- slag voor de besprekingen vormen. Op de con ferentietafel zal ook liggen, zooals van zelf spreekt, het nationaliteitenstatuut, dat dooi de Praagsche regeering is uitgewerkt. Vcor den verderen gang van zaken hangt er veel af van dc houding van Berlijn. Als Berlijn werkelijk waarde gaat hechten aan een accoord, dat zoo wel de Sudeten-Duitschers als de Tsjechen en de andere minderheden kan bevredigen mede als opwekkend voorbeeld van regeling voor an dere minderheden in Europa, ook in Duitsch land zelve (de Polen bijvoorbeeld), dan kan men de toekomst met groot vertrouwen tegemoet zien en zal het gevaar voor oorlog, dat nog al tijd dreigt, voorloopig voorbij zijn. Veel zal ook afhangen van het wijs beleid en het wijs inzicht der Praagsche regeering. Men mag het beste verwachten in deze richting van zulk een irenische en gezond-democratische figuur als president Benesj is. Praag zal veel toegeven moeten aan de bestaande minderheden, die het niet altijd gelukkig heeft behandeld. De goede wil is er. Moge deze blijken uit den inhoud van het nationaliteitenstatuut. De laatste verkiezingsdag is niet gunstig ge weest voor de autonomistische partij van Mgr. Hlinka. Zij heeft maar ongeveer een derde der stemmen behaald, naar het schijnt. Is dit wer kelijk zoo, dan zou dit het bewijs zijn, dat de groote meerderheid der Slowaken trouw wenscht te blijven aan den Tsjecho-Slowaakschen staat en aan de huidige regeering te Praag. Onlangs deelde de Plantenziektenkun- digen dienst te Wageningen mede, dat de coloradokever tot op een afstand van onge veer 12 K.M. van de Belgische grens in ons land op een aantal plaatsen gevonden was. Thans is echter gebleken, dat de kever op een paar plaatsen veel verder in ons land is doorgedrongen. Daarom wordt thans allen telers van aard appelen, land- en tuinbouwers, zoowel als par ticulieren, die een hoekje aardappelen hebben in de geheele provincie Zeeland, Noord brabant en Limburg en verder in de zuidelijke helft van Zuidholland, Utrecht en Gelderland, dringend aangeraden nauwkeurig te onderzoe ken of de gele coloradokever met de tien zwarte strepen op de dekschilden in hun ge was voorkomt, of wel vreterij daarin waarge nomen wordt, die op de aanwezigheid van kevers of larven kan duiden. Er zullen zeer waarschijnlijk nog maar weinig kevers gevon den kunnen worden. Maar het gaat er juist om, deze weinige te vinden, om te voorkomen dat zij zich plaatselijk gaan vermeerderen en een z.g. haard gaan vormen, wat voor ons nog veel gevaarlijker zou zijn. Ook in het overige deel van ons land is waakzaamheid zeer noodig. Van elke vondst of verdenking van de aan wezigheid van den kever moet aangifte gedaan worden ten gemeentehuize, opdat de noodige maatregelen voor uitroeiing genomen kunnen worden. In Stsbl. 661 is thans afgekondigd het Kon. Besluit betreffende de voorwaarden, waaronder een ondernemers-overeenkomst in het zout ziederij-bedrijf algemeen verbindend kan wor den verklaard, waaraan wij het volgende ont leenen: De minister van Economische Zaken kan de ondernemers-overeenkomst tot verbetering van de toestanden in het zoutziederij-bedrijf (de Zout-Conventie), op welke betrekking had het verzoek tot algemeen-verbindendverklaring, op 26 Mei 1937 door belanghebbenden fhgediend, onder de navolgende voorwaarden algemeen ver bindend verklaren: Aan vertegenwoordigers van de zoutprodu centen, die niet partij zijn bij de overeenkomst van de afnemers van zout en van de werk nemers in het zoutziederijbedrijf, zal gelegen heid moeten worden gegeven, zitting te nemen in het orgaan, dat belast zal zijn met de uit voering van de overeenkomst. Het vorenbe doelde orgaan zal zich uitdrukkelijk moeten be perken tot de, aan dat orgaan bij de overeen komst opgedragen taak. De benoeming en het ontslag van het hoofd van het bureau, dat belast zal zijn met de dagelij ksche leiding van de werkzaamheden ter uitvoering van de overeenkomst, zullen afhan kelijk zijn van een verklaring van den minister van Economische Zaken, inhoudende, dat bij dezen tegen die benoeming of tegen dat ont slag geen bezwaar bestaat. Noch het hoofd van dat bureau, noch iemand van het overige daar bij werkzame personeel, zal belang mogen heb ben bij de vervaardiging van of den handel in zout. In aangelegenheden van financieelen of administratieven aard zal het hoofd van het bovenbedoelde bureau moeten worden bijge staan door een accountant, die niet tevens de accountant van een zoutproducent zal mogen zijn. Ook zal genoemd bureau, voor wat het toezicht op de naleving van de overeenkomst betreft, ter beschikking moeten staan van de commissie, bedoeld in artikel 12 der wet op het algemeen verbindend en onverbindend ver klaren van ondernemers-overeenkomsten. Een vertegenwoordiger van den minister van Economische Zaken zal tot taak hebben, bij de uitvoering van de overeenkomst te waken voor het algemeen belang. Deze vertegenwoordiger zal daartoe het recht moeten verkrijgen alle vergaderingen van het bovenbedoelde orgaan bij te wonen en voorts inzage te nemen van alle bescheiden, op de uitvoering van de overeen komst betrekking hebbende, alsmede over het recht van veto moeten kunnen beschikken, met betrekking tot de prijsvaststelling door genoemd orgaan, benevens over het recht van initiatief tot het aanhangig maken van voorstellen tot prijsstijging. Dit besluit is 12 Juni in werking getreden. Overal verkrijgbaar, maar U kunt ook per giro betalen Giro 321500 - Gem. Giro A4400 Artïs- Reddingscomité Amsterdam Heerengracht 466 w.o. 2 automobielen en 'n reis n. New-York en San Francisco Goedgek. bij besluit Minister v. Justitie 2a afd. A No. 1193 d.d. 2-3-'8 - 60.000 loten Per lot 1 gulden. Buiten Amsterdam verhoogd met porto De voorzitter heeft de Eerste Kamer in ver gadering bijeengeroepen tegen Donderdag 16 Juni, des namiddags te half twee uur ter be handeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Mijnwet. Na de openbare vergadering zal een aantal wetsontwerpen in de afdeelingen worden on derzocht, o.a. dat tot verhooging van het cre- diet voor werkverruiming. Naar wij vernemen is de hoogeerw. pater JaC' Kusters M.S.F. benoemd tot Apostolisch Pref®"' van de Zuider- en Ooster-afdeeling van N®^ Borneo, waar de Missionarissen van de H. F*' milie werkzaam zijn. Pater Jacobus Kusters M. S. F. werd gebor®" te Boxmeer, maakte zijn lagere studiën in he missiehuis St. Antonius te Kaatsheuvel en wer" in het scholasticaat van de Missionarissen va de H. Familie te Oudenbosch priester gewijd. Den 13den September 1934 vertrok pater KU5' ters naar de missie van Oost-Borneo, waar gedurende vier jaren werkte in de binnenland®" onder de Dajaks. De hoogeerw. pater Jac. Kusters is de eer5^ Prefect over de Prefectuur gevormd door a Zuider- en Ooster-afdeeling van Ned. Born®0' Tot nu toe stonden deze missiegebieden onde' het Apost. Vicariaat van Ned. Borneo, dat öe' stuurd wordt door Z. H. Exc. Mgf. Tarcisf H. J. van Valenberg O. M. Cap. Sinds Janu»r 1926 zijn de Missionarissen van de H. Fand" werkzaam in de Zuider- en Ooster-afdeeling v9 Ned. Borneo. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem he®** benoemd: tot Pastoor te Berkel den weleerw. heer J- J. M. Velthuyse; tot Pastoor te Tuitjenhorn den weleerw. b®® S. H. Linthorst thans kapelaan te Amsterda1" (H. Willibrordus buiten de Veste); tot Kapelaan te Heiloo den weleerw. heer H. A. Everts; tot Kapelaan te Dordrecht (H. Bonifacio®' den weleerw. heer K. P. J. J. Herzberg; tot Kapelaan te 's Gravenhage (H. Liduih® den weleerw. heer N. C. de Rooy, thans Kap®' laan te Dordrecht (H. Bonifacius). In het H. Hart-hospitaal te W-alla-Walla blijkens uit Amerika ontvangen berichten, J" den ouderdom van 68 jaren overleden Verhagen, geboren te Beek en Donk (N.-ïf- J De overledene heeft sinds 1892 in Amerika =e werkt. Hij bouwde een aan O. L. Vrouw va Lourdes toegewijde kerk te Spokane, die in werd geconsacreerd. Wegens gezondheidsred®^ nen moest Mgr. Verhagen in 1932 ontslag h® men als pastoor der groote parochie Spokad De overledene was hu^prelaat van. Z. H. d®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 12