VAN BREEMEN'S ANTHRACIET Rustige verkiezingsdag in Ts jecho-Slowakije Nieuwe aardschok gevoeld Het nieuws van heden WANDGEDIERTE Vreeselijk drama DRUKKE OPKOMST DER KIEZERS VOORAL IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN Moskou en *ie vrije gedachte DE BAROMETER Franco's troepen voor Castellon VOORJAARSPRIJZEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE- NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal '3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDTPtE, U#GECEVEM DOOR DE N:V. DRUKKEfcfeJ DE SPAARNESTAD HAARLEM MAANDAG 13 JUNI 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21219 Z. K. H. Prins BemharcL heeft de Koempoelan, de groote bijeenkomst van alle leidsters en leiders der R. K. Verkenners uit Nederland, in de boschrijke omgeving van St. Michiels-Gestel bijgewoond. V.l.n.r. de burgemeester van St. Michiels-Gestel, de heer Scheltus; Z. H. Exc. Mgr. A. F Diepen, Bisschop van Den Bosch; Z. K. H Prins Bernhard; mr. R. Höppener, hoofdcommissaris der Ned. R.K. Verkenners en dr. A. Ramselaar, hoofd-verkenners-geestelijke De Bilt registreerde Zondagmiddag een nabeving, die ongeveer drie minuten aanhield Geen ernstige gevolgen Ook op Zuid-Beveland In de Alblasserwaard Ook Brussel neemt den schok waar Nieuwe aardschokken in den nacht Het godloozen-congres te Londen De Henleinisten maken melding van onregelmatigheden, die bij de stemming gepleegd zouden zijn Enkele incidenten Indruk van den voorloopigen; uitslag Het geschonden Christusbeeld van Ochandiano Een aantal ouden van dagen uit Amersfoort heeft Zaterdag te Soestdijk gedefileerd voor het Prinselijk Paar. Rechts op het bordes H. K. H. Prinses Juliana met de kleine Prinses Beatrix en Z. K. H Prins Bernhard die de voorbij trekkende oudjes vriendelijk groet DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN „RADICAAL" Krankzinnige moeder werpt vier kinderen in een waterput Z. K. H. Prins Bernhard in gesprek met Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen tijdens de Koempoelan te St. Michiels-Gestel McCall naar de gevangenis OSOESKY WEER NAAR PARIJS Het rechtsche leger heeft de buitenwijken bereikt Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiniii]M NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek mistische Slowaaksche studenten sloten Zich bij de Hongaarsche en Duitsche autonomisten aan. Een detachement van 150 politiebeambten kwam tusschenbeide en twintig personen werden ge wond. Verscheidene betoogers werden gear resteerd. Het Duitsche nieuwsbureau meldt verder uit ressburg, dat door de Kar pa then-Duitse he par- i vandaag een bedriegerij bij de verkiezingen °htdekt is. In verscheidene stemlokalen zouden aan personen, die geen stembiljet ontvangen hadden legitimaties zijn uitgereikt, en wel ver scheidene legitimaties aan één persoon. Het „•H.P. maaakt van drie gevallen melding en be- "cht voorts, dat een groot aantal auto's dezelf- de kiezers met valsche papieren van het eene stembureau naar het andere zouden hebben ver- voerd. Nadat de Henleinisten te Jihlava een stembu- reau waren binnengedrongen, aldus een bericht !a!>. Havas, is Hott, de lijstaanvoerder van de ^tionale socialisten, die zich in het lokaal be- v°hd, door een beroerte getroffen en overleden. Hott was een neef van president Benesj. De 8®heele stad is in verband hiermede in den ^°Uw. Groepen Tsjechische jongelieden trokken bondag door de straten, waarvan de Henleinis- eh verdwenen zijn. Zoodra te Praag de uitslagen der verkiezingen gekend waren, heeft een groep van meer dan 4-000 Duitsche en Hongaarsche jongelieden zich ?hder het roepen van „Leve Henlein" „Leve n«nka" en „Leve Esterhazy" naar het bureau de Slowak, het officieel orgaan van de volks- Party van Hlinka begeven. Vierhonderd autono- Op den aardschok, die Zaterdagmid dag t'e 1 2 uur 1 8 ook in ons land werd waargenomen, is Zondagmiddag wederom een nabeving gevolgd. Het Koninklijk Nederlandsch Meteorolo gisch Instituut te De Bilt deelt daarom trent het volgende mede; Zondagmiddag om 14 uur 46 minuten 20 sec. werd wederom een aardbeving gere gistreerd. De beving hield ongeveer drie minuten aan en was twintig maal zoo zwak als de hoofdbeving van Zaterdag middag 12.18 uur, doch driemaal zoo sterk als de nabeving van Zaterdagmiddag 14.10 uur. Ook Zondagmiddag had men wederom met een nabeving te doen. Om kwart voor drie werd in Terneuzen een ver verwijderd onderaardsch gerommel gehoord, dat gedurende ongeveer zes seconden voor het oor waarneembaar was en dat gepaard ging van een lichten aardschok. In sommige nuizen begonnen de deuren en ramen te rinkelen en in verschillende straten liepen de bewoners ver schrikt naar buiten, hoewel van een paniek stemming uiteraard geen sprake was. Daarvoor was zoowel het op onweersgerommel lijkende onderaardsche gedreun als de trilling te gering De schok, die hier waargenomen werd, 'maakte den indruk uit de richting van Kloosterzande, dus uit het Oosten, te komen. De aardbeving van Zaterdag was overigens hier en in de omgeving ernstiger dan men in het overige land wel meent. Men is vrijwel eensgezind van meening, dat de beving nog maar enkele seconden had behoeven aan te houden om talrijke instortingen ten gevolge te hebben gehad. Ook in Kloosterzand is de trilling Zondag middag duidelijk waargenomen. De duur van de beving wordt opgegeven als van vijf tot zes seconden. Terwijl de aardschok van Zondagmiddag ir. Zeeuwsch Vlaanderen duidelijk, zij het ook als een lichte trilling, is waargenomen, heeft men in Noordbrabant niets dergelijks gevoeld. Noch te Breda, noch te Eindhoven en evenmin in het dicht bij de grens gelegen plaatsje Bergeyk, Is van een aardschok iets bespeurd. Ook in Maas tricht kon men ons niets vertellen over even- tueele waarnemingen van een trilling. Om kwart voor drie zijn ook op Zuid-Beveland snel op elkander volgende drie iichte aard schokken waargenomen, die naar schatting in totaal twee tot drie seconden duurden. Hoewel veel geringer van kracht dan Zaterdag, waren de trillingen toch duidelijk merkbaar. In Kortgene heeft men de trillingen eveneens waargenomen. In een woning aldaar begon een aan den wand hangende spiegel lichtelijk te slingeren. Van onderaardsch gerommel heeft men hier niets bespeurd. Te Vlissingen zijn eveneens Zaterdagmiddag om 14.30 uur, alsook Zaterdagmiddag om 14.45 uur, lichte aardschokken gevoeld, doch zij waren belangrijk lichter dan die om 12.18 uu: op Zaterdagmiddag, Zondagmiddag om kwart voor drie hebben eenige personen, die zich in de Alblasserwaard bevonden, gedurende drie minuten duidelijk aardschokken en trillingen waargenomen. Zij waren slechts van lichten aard. Ook te Brussel is Zondagmiddag een lichte aardschok waargenomen. Buiten Brussel heeft men de beving ook nog waargenomen te Hoeylaert en in Waterloo, alsook te Linkebeek en in Grammont. in deze laatste plaats duurde, naar een waarnemer ver telde, de trilling twee en drie tiende seconde. Zij was goed waarneembaar en minder krach tig dan de schok van Zaterdagmiddag 14 uur 10. De trilling bewoog zich in de richting Noord- Zuid. Bij de trilling van Zondag zijn drie pennen van de seismografische installaties in het ob servatorium stuk geslagen. De toestellen zijn onmiddellijk gerepareerd. In Knocke is de beving duidelijk gevoeld om 14 uur 25. Hier duurde zij 4 seconden. In den afgeloopen nacht tusschen vier uur en half vijf is in Zeeuwsch-Vlaanderen wederom een lichte nabeving waargeno men. Het observatorium van Ukkel heeft in den nacht van Zondag op Maandag wederom aard schokken geregistreerd. De eerste schok werd waargenomen te 3.46 uur. Deze schok was vrij sterk, doch niet zoo krachtig als de schokken van Zondagmiddag te 14.26 uur. De schok duurde ongeveer zeven seconden. De tweede schok, welke minder krachtig was, werd gevoeld te 3.57 uur en duurde twee se conden. De apparaten werden thans niet ver nield. MOSKOU 13 Juni Volgens een bericht in de „Kirchendienst" zijn de voorbereidingen voor het wereldcongres der godloozen, dat in September van dit jaar te Londen zal worden gehouden reeds in vollen gang. Door den bond der strijdende godloozen wordt een geweldige activiteit aan den dag gelegd om een zoo groot mogelijk aantal deelnemers bijeen te krijgen, die naar het vrijdenkerscongres zullen ver trekken. Naar in kringen der vooraanstaande godloo zen verluidt, zal de Engelsche legatie aan alle deelnemers een visum verstrekken voor de reis naar Engeland. Wanneer onverhoopt aan de Russische delegatie een visum zou worden ge weigerd, dan zal een vooraanstaand bestuurs lid van den bond der godloozen, die op een diplomatieken pas reist de Russische godloozen vertegenwoordigen. Wanneer ook dit onmogelijk zou worden gemaakt, dan zal een bestuurslid der Engelsche communistische partij worden verzocht, om de boodschap der Russische god loozen aan het congres ter vergadering voor te lezen. Gedurende de congresdagen zullen de Russische radiozenders speciale uitzendingen in verschillende talen verzorgen als propaganda voor het atheïsme. De voorzitter van den bond der godloozen Jaroslawski zal een belangrijke boodschap aan het wereldcongres der vrijden kers richten. Bovenstaand bericht loochent wel sterk de bewering van Sir Samuel Hoare, den Britschen minister van Binnenlandsche Zaken, die de zer dagen verklaarde, dat er geen bewijzen waren dat het congres voor communistische propagandadoeleinden zou worden benut. (Red.) PRAAG, 12 Juni. (Havas-A. N. P.) De derde verkiezingsdag in Tsjecho-Slowakije is over het algemeen rustig verioopen. Er deden zich slechts enkele incidenten voor. Er was zeer groote belangstelling voor deze Verkiezingen en er werd overal druk ge stemd. De opkomst der kiezers was overal secr groot. Voorzoover zij bekend zijn, bevestigen de bitslagen van de verkiezingen in de Sudeten- Duitsche gebieden de aanwijzingen van de bei- de voorgaande verkiezingsdagen op 22 en 2S ^Hei. in de plaatsen met Duitsche meerderheid verkregen de Henleinisten 65 tot 85 procent der stemmen. De scciaal-democraten verliezen 50 tot 80 procent hunner aanhangers. Het merkwaardigste verschijnsel van deze drie verkiezmgsdagen is de massale overgang der Duitsche communisten naar de Henleinis- ^n. In sommige plaatsen heeft 90 procent der eommunisten voor Henlein gestemd. Dit stelt degenen in het gelijk, die beweerd hebben, dat de vooruitgang, dien de Sudeten-Duitsche partij de laatste jaren geboekt heeft, vooral in econo mische en sociale, eerder dan in nationale overwegingen gezocht moet worden. In 3255 gemeenten met een Tsjecho-Slowaak- 8che meerderheid, 1000 gemeenten met een Duitsche meerderheid en 160 gemeenten met Oen Hongaarsche meerderheid zijn geen verkie- z'hgen gehouden, omdat de partijen tot over- eenstemming gekomen waren over de verdee- "hg der zetels, of omdat er maar één lijst met oandidaten was' ingediend. In werkelijkheid zÜh dus slechts verkiezingen gehouden in 3829 Kemeenten, waarvan 2560 Tsjecho-Slowaak- 5che, 891 Duitsche, 5 Poolsche, en 373 Hon- Saarsche. In de plaatsen van eenige be teekenis, heeft de Sudeten-Duitsche partij ten op zichte van 1935 slechts weinig vooruitgang Seboekt, en het verkregen succes blijft ver ten achter bij de resultaten, die men in de kringen der partij had verwacht. Zoo heeft de partij in het district Asch, het hoofdkwartier van Henlein, slechts 81 pCt. der stemmen verkregen, ofschoon de bevolking Huitsch is. Te Reichenberg verkreeg de Sude ten-Duitsche partij 19.766 stemmen tegen 190054 h 1935, de Communistische partij 890 tegen H60. De sociaal-democraten behaalden 1.066 tegen 1.254 en de Vereenigde Tsjecho-Slowaak- Sche partijen 3.788 tegen 3.550. Te Bratislava (Pressburg) behaalde de Slowaaksche regee- tjhgspartij 24.729 stemmen. De partij van Mgr. Hlinka daarentegen 8.029. De eerste krijgt der halve 21 zetels tegen de autonomisten 6 zetels. He Henleinisten vereenigden 13.280 stemmen °b zich, de Duitsche sociaal-democraten 5.170, autonomistische Hongaren 10.138, de com munisten 2.856, de fascisten 146, de Duitsche anti-fascistische democraten 1.026. In 1935 hadden de autonomisten van Hlinka 5.640 stem- 11 en verkregen, de Henleinisten 4.907, de Hon gaarsche autonomisten 11.788, de communisten 5-255, de Duitsche sociaal-democraten 2.270 en Qe fascisten 843. Zooals gezegd hadden de verkiezingen een rus h's verloop. Slechts in eenige plaatsen hadden incidenten van minder beteekenis plaats. Zoo- 6Is bij deze moeilijke omstandigheden wel te Verwachten is, worden ook beschuldigingen ge bit over bedrog, dat zou gepleegd zijn. Zoo wilden in Zelau aanhangers van Henlein, (,te de geldigheid der verkiezing betwistten, en htasse de stembureaus binnendringen. De politie öteef ze uiteen en ging over tot huiszoekingen in °kalen der Duitsche en Tsjechische partijen. In een telegram aan het ministerie van Bin- heniandsche Zaken protesteert nu de Sudeten^ Duitsche partij tegen het verloop der verkiezin gen te Iglau. Voor bekendmaking van den ver kiezingsuitslag, zoo wordt in het telegram ge- Zs8d, verklaren wij, dat wij het resultaat niet erkennen. Wij verlangen uitschrijving van hieuwe verkiezingen onder nationale controle. SARAGOSSA, 12 Juni. (Havas). Afdee- lingen van het Galicischc leger hebben Zondag de buitenwijken van Castclion ber reikt. De strijd is fel en het terrein veroor zaakt veel moeilijkheden bij de gevechten. In het legergericht van Franco wordt o.a. gezegd, dat aan het front van Castellon ver scheidene dorpen en stellingen van groot stra tegisch belang werden bezet. o.a. veroverden de rechtsche troepen de dorpen Serveto, Penes, Orte en la Infortunata. Op het voetstuk van het Christusbeeld van Ochandiano, dat door de rooden in de kerk van het stadje op barbaarsche wijze geschon den werd, staat nu geschreven: „Ondanks de roode barbaarschheid, zult Gij opnieuw over Spanje heerschen, omringd door de helden en martelaren die stierven voor U en voor hun land." Kort geleden stond dit geschonden beeld in een groot venster van de Gran Via, en alle menschen die. er voorbijkwamen, bogen het hoofd of maakten een kruisteeken; want dit beeld van Christus zonder armen en verbrijzel de voeten is het symbool geworden van het Spaansche martelaarschap en de belofte van haar verrijzenis. Ochandiano is een klein stadje in de provin cie Biscaye, waar de rooden voor hun aftocht verschillende beelden in de kerk op gruwelijke wijze schonden. Het hoofd van het Christus beeld, dat in de Goede-Week-prócessies wordt meegedragen, werd afgehakt, het tabernakel werd opengebroken, de kelken gestolen.. De pa rochiegeestelijke van Ochandiaho heeft dit al les eerst kunnen openbaar, maken, toen hij zich niet meer voor de rooden behoefde teverber gen. Zondagmiddag is opnieuw een aardbeving ge- registreera. weiKe vooral in Zeeuwsen-Vlaan deren duidelijk merkbaar was. De derde verkiezingsdag in Tsjecho-Slowakije rustig verioopen. Franco's troepen hebben de buitenwijken van Castellon bereikt. Bondsdag van het Katholieke Spoorwegperso neel te Eindhoven. Prins Bernhard bezocht de groote Koempoelan der R. K. verkenners te St. Michielsgestel. Vreeselijk drama te Hoogeloon bij Eindhoven. Wij garandeeren U absolute verdelging onder geheimhouding en schriftel. garantie. ZUIVERINGSONDERNEMING GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657 Zondagmiddag heeft de vrouw van een land bouwer te Casteren, gemeente Hoogeloon, in een vlaag van verstandsverbijstering vier van haar negen kinderen, drie jongetjes en een meisje, in een waterput geworpen. Drie van de kleinen, resp. 1, 2 en 3 jaar oud, werden kort daarop levenloos naar boven gehaald. Alleen een jongetje van vijf jaar kon gered worden. Over het verschrikkelijke gebeuren te Caste ren vernemen wij nader: Het gezin, bestaande uit den 45-jarigen J. S., zijn 36-jarige echtgenoote en negen jeugdige kinderen, woont in de boerderij, staande aan een zandweg, vijf minuten buiten de kom van het derp Casteren. De vrouw leed den laatsten tijd aan zwaarmoedigheid. Zondagmiddag was zij alleen met haar vier jongste kinderen thuis. De man was de deur uitgegaan en de vijf an dere kinderen speelden in de omgeving van de woning. In een vlaag van verstandsverbijstering greep zij haar een-jarig zoontje Josephus en wierp hem in den bij 't huis staanden 5 M. diepen put, waarin de melk in bussen wordt koel ge houden en waarin het water een meter hoog stond. Vervolgens pakte ze den twee-jarigen Albertus beet en wierp hem eveneens in den put. Hetzelfde lot ondergingen ook het driejarig dochtertje Johanna en de vijfjarige Willibror- dus. Het laatste kind deed pogingen om uit den put te komen, waarbij de vrouw het kind met een haak hielp. Op deze wijze is het knaapje aan den dood ontsnapt. Na haar daad is zij naar haar familie, die op eenigen afstand van de woning wcont, ge sneld, waar zij vertelde, wat er was gebeurd. Onmiddellijk ging men naar de boerderij en waarschuwde den gemeente-dokter. Toen deze ter plaatse kwam, kon hij slechts den dood van de drie kinderen constateeren. De vrouw werd in zeer overspannen toestand voorloopig bij de eerw. zusters te Hapert on dergebracht. Vandaag zal zij naar de psychia trische inrichting te Vught worden vervoerd. Het stoffelijk overschot van de jeugdige slachtoffers zal Woensdag worden begraven. Stand op Maandag 1 uur n.m. 767.4 Vorige stand: 767.4 MIAMI, 11 Juni (Havas). McCall, de ont voerder en moordenaar van Jimmy Cash, is van daag overgebracht naar de gevangenis van Miami. Hij wordt voortdurend bewaakt, daar men voor zelfmoord vreest. Hij wordt beschul digd van moord en ontvoering, twee misdrijven, waarop in Florida de doodstraf staat. Hoogste barometerstand 774.3 te Blacksod Laagste barometerstand 753.3 te Haparanda rT Zon op v.m. 4.40 onder n.m. 9.20 uur. H licht op n.m. 9.50. Maan op n.m. 9.39 H «rider v.m. 5.05. Volle Maan v.m. 1.07 illllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli PRAAG, 11 Juni (Havas) Osoesky, de gezant van Tsjecho-Slowakije te Parijs, is vanmiddag weer naar zijn standplaats vertrokken. Behalve te Bratislava, waar een zeer ge mengde bevolking woont, blijkt uit den uitslag van de verkiezingen, voor zoover tot nu toe be kend, dat de communisten een groot aantal stemmen hebben verloren. De sociaal-democra ten en de nationaal socialisten zijn iets voor uitgegaan. Ook de Slowaaksche volkspartij van Mgr. Hlinka is vooruitgegaan, doch heeft nergens meer dan veertig tot vijf en veertig procent van de stemmen behaald. De partij blijft der halve wel de sterkste Slowaaksche partij, doch niets rechtvaardigt haar bewering het geheele Slowaaksche volk te vertegenwoordigen. Men moet evenwel den definitieven uitslag afwachten, alvorens men een uiteindelijk oor deel kan vellen. Het agentschap Ceteka bericht, dat van ze kere zijde is beweerd, dat onregelmatigheden zouden zijn gepleegd bij de verkiezingen te Bratislava en Jihlava. Uit het onderzoek, dat onmiddellijk is ingesteld en dat nog niet ge reed is, is nog niets gebleken van onregelma tigheden. Te Jihlava is gebleken, dat alles over eenkomstig de wet is verioopen. Te Sumperk in Moravië hebben de aanhan gers van Henlein gedemonstreerd. De politie moest verscheidene malen samenscholingen verspreiden, waarbij een aantal personen werd gewond, waaronder vijf politiemannen. Een aantal arrestaties werd verricht. De ar restanten werden later weer vrijgelaten. 1 VERWACHTING: Meest matige, Noord- 1 westelijke tot Noordoostelijken wind; ge- rE dëeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1