Priesterfeest G. W. Lemmers MAANDAG 13 JUNI 1938 De eerste priesterzoon van de 100 jaar bestaande parochie Haarlemmerliede Receptie Een priesterfeest te Velsen-Noord De blijde incomste Eerste plechtige H. Mis Receptie BEVERWIJK DE WERKLOOSHEID De rioleeringsplannen W erkverschaf f ing Middenstanders naar Heiloo De harddraverij te Zandvoort Voor een vacantietocht BLOEMEND AAL CRICKET V. V. V.—HAARLEM HONKBAL Ajax I—R.C.H. I 5—5 Om den Zilveren Bal Overige uitslagen BENNEBROEK HEEMSTEDE HILLEGOM SANTPOORT VIJFHUIZEN ZANDVOORT ZAANDAM De parochie van den H. Jacobus den Meer deren te Haarlemmerliede strekt zich uit over Spaarnwoude met zijn polders, landerijen en dij ken tot het rustieke, landelijke dorpje Spaarn- dam, waar een hulpkerkje staat. Van de eene parochiegrens naar de andere is een afstand van meerdere kilometers. Deze groote parochie zette Zaterdagavond een groot feest in: de eerw. heer J. Lemmens, een medeparochiaan, had dien dag de H. Priester wijding ontvangen en mede omdat dit de eerste maal was dat er uit deze al meer dan een eeuw oude parochie een priester was voortgekomen, werd hij op grandioze wijze ingehaald.De neo mist maakte een zegetocht over den hoogen IJdijk te Spaarndam men kan daar van den weg haast op de daken der huizen stappen tusschen de weilanden door naar Haarlemmer liede, naar zijn versierde parochiekerk. Er zijn vele manieren om iemand feestelijk in te halen. Daar kunnen hoogbehoede heeren met veel ceremonieel den feesteling tegemoet treden, daar kunnen microfoons bij worden gehaald en luidsprekers en confetti. De parochianen van den H. Jacobus den Meerderen hebben 't anders gedaan, op een origineele wijze, en een die beter bij de minder vormelijke omgeving paste. Ein deloos uitgestrekte grasvelden, met hier en daar 'wat koeien, zijn nu eenmaal minder vormelijk dan kunstmatig aangelegde rots tuintjes met hier en daar een levend plantje. Om half zeven dan werd de neomist met zijn ouders van den IJdijk te Spaarndam afgehaald door tientallen ruiters op met bloemen versierde paarden en door hen naar Spaarnwoude bege leid. Twee herauten te paard openden den stoet, dan volgde de musiceerende mondaccordeonclub van Haarlemmerliede, daarachter kwamen de paarden, twee aan twee, welker berijders met geelwitte sjerpen getooid waren en eindelijk volgden de auto's. In den eersten wagen waren de pas gewijde priester en zijn ouders gezeten, in den volgenden de pastoor en de kapelaan der parochie, familieleden, enz. Zoo ging het in optocht over den dijk en over de polderwegen. Uit vele boerderijen langs deze route wapperde de vlag. Het was een schouwspel om van te genieten en de velen langs den weg hebben dat ook zeker gedaan. Aan de kerk te Haarlemmerliede werd de fleu rige stoet ontbonden. De neomist werd door misdienaars aan de poort van het kerkplein af gehaald, om in processie en onder het spontaan zingen van het welkomstlied de kerk binnen te gaan. Direct hierop nam de zeereerw. heer Berkemeier, de pastoor van de parochie, het woord. Temidden van uw ouders, verdere familie leden en medeparochianen züt gij thans dit ver sierde kerkgebouw binnengetreden, aldus de pastoor, als pas gewijd priester. En dan herden ken wij het oogenblik, waarop gij voor het eerst hier binnentrad by het ontvangen van het H. Doopsel en U voor het eerst aan God werd toe gewijd. Vervolgens memoreerde spr. ook den tweeden keer bij de eerste plechtige H. Commu nie en plechtige vernieuwing der Doopbeloften en nu staat gij in ons midden als een „Alter Christi", een andere Christus, ttri 19W mrf - J! Dan besteeg de neomist de altaartreden én gaf zijn eersten zegen aan de parochia nen. Na een kort Lof, door den neomist op gedragen, werd dit eerste gedeelte van het priesterfeest besloten met een danklied. Zondag was men weer begunstigd door mooi zomerweer. Dat moet nu eenmaal op zoo n feest dag als deze, den dag, zoo lange jaren verbeid, waarop de neomist zijn eerste H. Mis zal op dragen. De Hoogmis begon om half tien; dan schreed de Neomist, voorafgegaan door misdienaars en priesters, onder het zingen van een welkomst lied, evenals den vorigen avond de kerk binnen. De feesteling zelf verrichtte de kerkwijding, waarna de pasgewyde priester met assistentie van de weleerw. heeren P. Kramer M.S.C. als diaken, J. Berger, oud-kapelaan van de parochie als subdiaken en C. F. Berkemeier, pastoor van de parochie als presb. assistens de H. Mis op droeg. Het zangkoor voerde uit de Missa „Sta. Ma thilda" van Hubert Cuypers voor driestemmig koor. Na het Evangelie betrad pastoor Berke meier den kansel tot het uitspreken van een feestpredikatie, waarin hij op schoone wijze de verheven priestertaak schetste. Gebed vragend van en voor den neomist ein digde de pastoor met de hoop uit te spreken dat de neomist in lengte van dagen in vruchtbaren arbeid mag werken in den Wijngaard des Hee ren, opdat hij op het einde van zijn leven met St. Paulus zal kunnen zeggen: „Ik heb den goeden strijd gestreden, het geloof bewaard, voortaan is mij weggelegd de kroon der gerech tigheid, welke de Heer geven zal." Ontroerend was het oogenblik, waarop de priester de H. Communie uitreikte aan zijn ouders, broers en zuster en verdere familie leden. Op het einde van de plechtigheid voerde het zangkoor het driestemmige „Tantum Ergo" uit van C. Hoogh C.s.s.R. en een Priestercantate van Albert Mosmans voor vierstemmig koor. 's Middags om 2 uur ving de receptie aan, die door vele parochianen bezocht werd. Allereerst nam de pastoor het woord met een geestige speech, naar aanleiding van de cadeaux, welke spr. namens de parochie aan den eerw. feesteling mocht overhandigen, bestaande uit een bureau, een leeslamp, een stoel, een prachtig vloerkleed en wat verder de kamer van een toekomstig ka pelaan kan aankleeden. Dan verkreeg de heer C. Nelis het woord als afgevaardigde van kerk- en armbestuur, die den neomist feliciteerde met zijn eervolle uitverkiezing, de ouders prees om het voorbeeldige gezinsleven en deze roeping een vrucht noemde van het katholieke onderwijs, begonnen in de parochie, waar de pasgewijde nog de hoogste klasse moest doorloopen. Dan werd de neomist door de dames van den naaikrans gefeliciteerd, vervolgens met een kort woord door den leider van de mondaccordeon club, door den voorzitter van de tooneelvereeni- ging en ook door een collega-frater van de broeders van den neomist, die in de missie verblijven en tenslotte door een afgevaardigde van het collectantencollege. Hierop gaf de mondharmonicaclub een nummertje ten beste. Daarna werd aan alle aanwezigen de gelegen heid gegeven persoonlijk den neomist te felici- teeren, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. Tevens kon men de cadeaux bezichti gen; buiten die van de parochianen waren er ock van de eerw. Zusters, van de beide broeders uit de missie en van verschillende organisaties. 's Avonds om half acht celebreerde de eerw. heer Lemmers een danklof, geassisteerd door den eerw. heer Jac. Berger als subdiaken en den weleerw. heer F. C. J. Berkhout als diaken. Na het Magnificat hield de feesteling zelf een predikatie, waarin hy dank bracht op de eerste plaats aan God „zingt straks dan allen mede het „Te Deum", want ik gevoel mij alleen te klein om God genoegzaam lof te zingen op de zen dag" dank aan zijn ouders voor hun offers en gebeden, aan den pastoor van de pa rochie, voor de bijzondere hulp tot het bereiken van dit schoone resultaat, aan de eerw. Zusters, die hem bij de eerste studies behulpzaam wa ren geweest en tenslotte aan de medeparochia nen. Door uw hulp en ook door veler gebed heb ik mijn schoone doel kunnen bereiken. Maar die tijd van gebed en offer is nu nog niet voorbü; nog meerdere priesterstudenten zullen my vol gen. Zorgt gy ervoor, dat ook zy het einddoel mogen bereiken. Hierna volgden „Te Deum" en „Tantum Ergo", waarna aller dank nog besloten werd in het koraal: „Aan U, o Koning der Eeuwen". Dan was het einde gekomen aan het schoone feest van deze parochie, die, na honderd jaren bestaan te hebben, nu in het eerste jaar van de volgende eeuw een pries ter onder haar zonen telt. Spontaan hebben de parochianen van Velsen- Noord en men mag wel zeggen alle inwoners deelgenomen aan het groote feest in de pa rochie nu weer een hunner tot priester is gewyd. Het begon al Zaterdag bij Onder ideaal weder is de jonge priester Za terdagavond door de parochianen ingehaald. Om ongeveer zeven uur begonnen de klokken te luiden, als teeken dat de neomist binnen de parochiegrenzen was gearriveerd. Een groote stoet had zich aan de Kanaalkade opgesteld om den jongen priester door de parochie te begelei den. wy zagen daarin de R. K. Harmoniekapel „St. Cecilia", de R. K. Gymnastiekvereeniging „D.O.S.", de Graal, de Kruisvaarders en de St. Jozefsgezellen, allen met vaandels en banieren. Een stoet van zestig bruidjes ging het rytuig vooraf, waarin de neomist met zijn ouders en den zeereerw. heer pastoor J. Schoenmakers waren gezeten. Daarachter volgde een auto, waarin het R. K. kerkbestuur had plaats ge nomen. Overal langs den weg stonden de belangstel lenden, soms rijen dik, terwijl van vele huizen de driekleur met pauselijken wimpel wapperde. Het was een ware triomftocht. Bij de ouderlijke woning in de Duinvlietstraat aangekomen, waren aldaar ter begroeting aan wezig de beide weleerw. heeren kapelaans der parochie H. C. Roozenburg en G. de Beer, alsook de weleerw. paters Bavo Ruiter en dr. H. J. Bamhom. Hier werd door een aantal kleine bruidjes confetti voor den jongen priester ge strooid. Een meisjeskoortje, onder leiding van mej. Melis, zong het lied „Harteiyk welkom Blijde stonde" den neomist toe. Door Gretha Rijk werd den wensch „Aan den God van de jeugd" den wijdeling opgedragen. Zichtbaar onder den indruk dankte de wel eerw. heer de Goede voor deze schoone be groeting. Met muziek voorop vervolgde de stoet nu haar weg naar het R. K. Vereenigingsge- bouw als einddoel. Om kwart over tien Zondagmorgen was de parochiekerk geheel gevuld met geloovigen, die getuige wilden zyn van de Voorafgegaan door een grooten stoet bruidjes, de hierboven genoemde Heeren Geesteiyken, als ook de weleerw. heer E. Determeijer, oud-kape laan dezer parochie, betrad de neomist, terwijl de geloovigen een welkomstlied zorgen, het smaakvol versierde bedehuis. De jonge priester werd aan het altaar geas sisteerd door den zeereerw. heer pastoor J. Schoenmaker als presbyter assistent, den wel eerw. pater Bavo Ruiter als diaken en den wel eerw. pater dr. H. J. Barnhorn als subdiaken. Ontroerend was het moment, waarop de jonge priester, op verzoek van den zeereerw. heer pas toor, zijn eerste Priesterzegen aan de geloovigen gaf.' Als cantores fungeerden de weleerw. heeren H. C. Roozenburg en G. de Beer. Ceremoniaris was de weleerw. heer E. Determeijer. Het zangkoor voerde zeer verdienstelyk de Missa in honorum S. Secundi Martyrem van Ign. Mitterer op 163, onder leiding van den heer H. P. v. Roosendaal, uit. Na het Evangelie beklom de weleerw. pater Bavo den kansel tot het houden van de feest predikatie. Duideiyk schetste züneerw. de moeiiykheden en den verheven staat van een priester. Hij moet leven onder alle soort menschen en toch boven hen verheven staan. Dank werd gebracht aan God voor de genade, die Hy geschonken heeft, dat weer een zoon van de parochie de H. Wij ding van het priesterschap mocht ontvangen. Dank aan de ouders, die zooveel offers ge bracht hebben, alsook aan allen, die het hunne er toe bijdroegen om het ideaal van dezen jon gen priester te doen bereiken. Het Misoffer werd dan voortgezet om het hoogtepunt te bereiken by de H. Communie, waar ouders, broeders, zusters en familieleden uit de handen van den neomist het Brood der Engelen mochten ontvangen. Onder deze plechtigheid werd door het zang koor „O Salutaris Hostia" gezongen. Na den zegen werd deze plechtigheid met de cantate» „Hulde aan het Priesterschap", van L. Dobbelsteen, besloten. Qm twee uur 'trok men weer op ter Door een haag van bruidjes betrad de neomist met familie het R. K. Vereenigingsgebouw, dat smaakvol was versierd. De R. K. Harmonie was aanwezig om den feesteling met muziek te begroeten. De zeereerw. heer pastoor J. Schoenmakers feliciteerde hier den wijdeling namens de pa rochie en overhandigde hem het geschenk: een enveloppe met inhoud. De weleerw. heer de Goede sprak woorden van dank voor dit biyk van medeleven der paro chianen en nam tevens de gelegenheid waar allen, die, op welke wijze dan ook, hadden mede gewerkt dezen feestdag te doen slagen. Dan trad To Korver naar voren en droeg den wensch: „Hoe Goed is God" van Oscar Huf op. Van de gelegenheid den wijdeling te felici- teeren werd een buitengewoon druk gebruik ge maakt, zoodat ook dit deel van het feest schit terend verliep. De dag werd besloten met een plechtig Lof door den wy deling gecelebreerd. By de gemeenteiyke arbeidsbeurs stonden j.l. Zaterdag 953 werkzoekenden ingeschreven (waarvan 104 uit Heemskerk) tegen 976 in de voorafgaande week (w.o. 122 uit Heemskerk). In dezelfde week van het vorig jaar bedroeg het aantal werkzoekenden 849. As. Donderdag zullen de leden van den ge meenteraad een bezoek gaan brengen aan de zuiveringsinstallatie van rioolwater te Hilver sum, waar de directeur van het Rijksinstituut voor zuivering van rioolwater van voorlich ting zal dienen. Dit bezoek houdt verband met de a.s. be handeling van de rioleeringsplannen in den gemeenteraad. Met ingang van heden is het aantal tewterk- gestelden bij den aanleg van de nieuwe vuilnis belt met 10' uitgebreid: In totaal zijn thans 22 arbeiders te werk gesteld. Zondag 19 Juni a.s. wordt de Hanze-bedevaart naar Heiloo gehouden. Leden van de R. K. Mid dens tandsvereeni ging kunnen deelnemerskaar ten verkrijgen bij den secretaris, den heer J. W. Lubbers. Het vertrek per fiets is vastgesteld op kwart vóór acht van het Stationsplein. Voor de op 27 Juli te Zandvoort te houden harddraverij, georganiseerd door de V.V.V. al daar, zal het bestuur van de Beverwijksche Harddraverijvereeniging „Prins Bernhard" we derom de technische organisatie der course verzorgen. Het bestuur van den R. K. Volksbond heeft van B. en W. toestemming ontvangen voor het houden van een geldinzameling ten behoeve van het organiseeren van een vacantietocht voor de kinderen der leden. Gemeenteraad. Er wordt een vergadering van den gemeenteraad gehouden op Donderdag 16 Juni des namiddags twee uur, in het Raad huis te Overveen. De agenda vermeldt o.a.: Aanvulling der be- bouwingsvoorschrfften; aanvulling verordening tot vaststelling namen der openbare wegen; toe kenning gemeentelijke vergoeding bedoeld in art. 100 der L.O. wet 1920 over het dienstjaar 1937 aan: de Ned. Herv. Gemeente voor U.L.O.- school te Bloemendaal, de Ned. Herv. Gemeente voor G.L.O.-school te Bloemendaal, het St. Jozefgesticht ten behoeve van de Theresia- school, de Schoolvereeniging Aerdenhout-Bent- veld; voorstel tot handhaving raadsbesluit van 21 April 1938 tot wijziging art. 29 van het Re glement van orde voor de vergaderingen van den Raad; voorloopige vaststelling balans en rekening 1937 van het Gasbedrijf met voorstel inzake bestemming van het winstsaldo; voor loopige vaststelling balans en rekening 1937 van het Waterbedrijf met voorstel inzake bestem ming van het winstsaldo; voorstel deelneming voor f 2500.in het garantiefonds van het Oranje Comité voor de viering van het 40-jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin; Credietaanvrage aanschaffing 3e auto voor den dienst van Publieke Werken; adres waarin ont heffing van het Kampeerverbod wordt ver zocht; voorstel tot wyziging en aanvulling der „Verordening Gemeentepolitie"; wijziging der Bouwverordening; ontheffing bepalingen der bebouwingsvoorschriften. Winsten Gas- en Waterbedryf. B. en W. bieden den Raad ter voorloopige vaststelling aan, de rekening van het Gasbedryf over 1937. De afdeeling van baten en lasten sluit met een batig saldo van f 17.920,41. Overeenkomstig het advies van de Commis sie van bijstand geven B. en W. in overweging van dit batig saldo een bedrag van f 17.000, ten goede te laten komen aan den algemeenen dienst (op de gemeentebegrooting 1937 is met deze ontvangst reeds rekening gehouden) en de rest ad f920,41 toe te voegen aan de reserve van het Gasbedrijf. Ook wordt aangeboden ter voorloopige vast stelling de rekening van het waterbedrijf over 1937. De afdeeling baten en lasten sluit met een batig saldp van f23.000, Overeenkomstig het advies van de Commissie van bijstand geven B. en W. in overweging dit batig saldo ten goede te laten komen aan den algemeenen dienst (op de gemeentebegrooting 1937 is met deze ontvangst reeds rekening ge houden) Openluchtspel Elswout Het Oranje-Co mité alhier heeft het voornemen opgevat om het veertig-jarig Regeeringsjubileum van H.M de Koningin te vieren door het doen opvoeren van een openluchtspel op het buiten „Els wout". Hieraan zijn zeer groote kosten verbonden weshalve het Comité een garantiefonds heeft ingesteld groot f 15.000, om verzekerd te zijn van de daarmede gepaard gaande uitgaven. Het Comité heeft nu aan B. en W. verzocht: Uit de gemeentekas een bijdrage te verleenen groot f2500, welk bedrag bestreden kan wor den' uit post 454a der begrooting voor 1938; deelname door de gemeente in het garantie fonds tot een bedrag eveneens groot f 2500. Aangezien het plan de volle instemming van B. en W. heeft, stellen zij voor hieraan wel goedkeuring te willen hechten. Kampeerverbod Naar aanleiding van een bij den gemeenteraad ingekomen adres van het Bestuur der Kampeervereeniging „Licht en Vryheid" te Haarlem, om ontheffing van het kampeerverbod op het Bloemendaalsche strand, stellen Burgemeestér en Wethouders voor op het verzoek afwijzend te beschikken, aangezien er door'het aangaan van een gemeenschappe lijke regeling tusschen de gemeenten Bloemen daal en Zandvoort welke immers is tot stand gekomen om de kampeermoeilijkheden op te lossen in de onmiddellyke nabyheid een be hoorlijke kampeergelegenheid bestaat waarvan tegen redelijken prijs gebruik kan worden ge maakt. Met invallers voor Maas, De Ruig en Rijpma hebben onze stadgenooten met bovengenoemde Amsterdammers een aardigen strijd uitgevoch ten, die eerst na een spannend slot door de thuisclub werd gewonnen. V.V.V. begon te batten, waarbij Van der Laan en Chr. Engel de innings openden op het bowlen van Abendanon en Middelink. Laatst genoemde heeft al spoedig succes, als hij Engel voor 7 door H. de la Mar gevangen krijgt. Alandt hield hierna weer even stand en scoorde in snel tempo 14 runs, alvorens hij door Midde link gecleaned werd. De hierna ingekomen Van Stuyvenberg maakte het niet lang. Na slechts 2 runs gescoord te hebben, ging hy l.b.w., bowled Abendanon. Stand 3-32. Hierna wist Roodenburg echter verbetering te brengen. Door uitstekend aanvallend batten, bracht hy z'n persoonlijke score snel omhoog. Dat dit niet voor het V.V.V. totaal gezegd kan worden, kwam doordat aan den anderen kant Van der Laan een uiterst stugge innings speelde. Toe» op 101 Van der Laan door Mulder gevangen werd, had hy slechts 20 runs gescoord, in iets minder dan 2 uur. Ook W. Engel had hierna aanvallend en scoorde, alvorens hy over een bal van Abendanon heensloeg 12 runs. Kort hierna werd ook Roodenburg te wild op een bal van Abendanon, wat hem noodlottig werd. In bijzonder fraaien stijl had deze nog jeug dige batsman 67 runs gescoord. Stand 6 voor 134. Hierna kreeg de Haarlem-aanval weer de overhand, waardoor de V.V.V. innings reeds op 159 sloot. De scores van de laatste batsmen luidden: J. Mars 1, H. Jeuken 2, A. van Wer- meskerken 5*, J. C. Grootmeyer 16 en W. Schoevaart 0. Voor Haarlem bowlden: O. Abendanon 7-45, J. Middelink 2-47, H. de la Mar 1-36, H. Hurk- mans 0-12, J. de la Mar 0-6. Haarlem opende hierna met Healey en Mul-, der, welke batsmen beiden reeds op 0 verdwe nen zyn. De gebroeders De la Mar deden het hierna beter en bespeelden de bowlerij met vertrouwen, hierbij in vlot tempo scorend. Vooral het runnen tusschen de wickets was van byzonder gehalte, o.a. werd een 5 uitge- rund. Eerst kort na de tea kwam de scheiding, toen J. de la Mar voor 32 door Grootmeyer ge vangen werd. Voogd en Kleefstra scoorden hier na resp. 5 en 6 runs, waarna ook hun wickets vielen. Abendanon verleende hierna H. de la Mar weer gedurende eenigen tyd op behoorlyke wyze steun. Zonder verder wicketverlies brach ten zij de honderd op het scoringbord. Kort hierna werd Abendanon op een mislukten slag gevangen voor een goede 18. Jammer was het, dat de hierna inkomende batsmen niet vol doende steun konden verleenen aan H. de la Mar, waardoor deze met den laatsten man op de mat een poging deed de score te forceeren, wat hem noodlottig werd. Op 138 kwam een einde aan zijn innings (62) en tevens aan de Haarlem-innings. De scores van de laatste batsmen luidden: Hartog 0, Wessel 7, J. Mid delink 1 en Hurkmans 0 not out. Voor V.V.V. bowlden: H. Jeuken 4-35, A. v. Stuyvenberg 2-26, W. Roodenburg 1-30 en A. J. van Wermeskerken 2-40. RCH blykt niet van plan te zijn zich er bij neer te leggen als jongste eerste klasser de onderste plaats te bezetten. Zaterdag is de Racing er tenminste weer in geslaagd aan Ajax een punt te ontfutselen. Ofschoon Van Thiel aanwezig was heeft Van Eek weer den geheelen wedstrijd geworpen. En met zooveel succes dat hij het nog wint van zijn collega Blomvliet. De cijfers zijn n.l.: Van Eek 13 x drieslag en 4 maal vier wijd, Blomvliet 10 x drieslag en 3 x vier wijd. Ook in het veldwerk ontliepen partijen elkander zeer weinig. RCH maakte vier fouten, Ajax drie, Ajax benutte acht vangkansen, RCH eveneens acht. Alleen in het slaan was Ajax de meerdere: twaalf honkslagen tegen RCH zes. RCH wist al in de eerste beurt een punt te scoren, maar in de derde innings scoorde Ajax er een en toen was de stand weer gelijk 11. In de volgende beurt wist Ajax tweemaal een punt te behalen tegen RCH maar een. Die twee dankte Ajax aan een honkslag van Bremer, die daarmee twee man binnen bracht. Nu stond RCH dus één punt achter, 3—2 voor Ajax. In de volgende beurt scoorden beide partijen een punt. Begrijpelijk, dat de spanning ook onder het talrijke publiek, steeds grooter werd. Stand 43. In de zevende beurt wist de Racing echter een punt voor te komen. Ondanks één maal vier wijd ging Ajax voor nul aan den kant. Meyer bracht met een tweehonkslag echter twee loopers van RCH binnen. Daarbij bleef het want zelf kwam hij niet meer thuis. Stand 54 voor RCH. Door honkslagen van Roljans, Koenen en Van 't Hull wist Ajax in de achtste beurt nog een punt te maken. De kans op een punt in de negende beurt liet Blomvliet ongebruikt voor- bijgaan, zoodat het totaal van Ajax op vyf bleef. Maar ook RCH kreeg haar kans op the win ning-run. Waalewijn, die al in de derde in nings Mellen verving, werd wel uitgevangen, maar de door Hoogendoorn gegeven vangkans v/erd in het verre veld gemist, zoodat deze speler op de honken kwam. Hij liep echter on voorzichtig en bedierf daarmee de kans op het zesde punt. Wel kwam Van Geloven nog op het eerste honk, maar toen Meyer ook al werd uitgevangen, was de beurt geëindigd en stond RCH dus ook nog op vyf. Onder groote belangstelling, vooral van de jeugd, werden Zondag de seriewedstryden om den Zilveren Bal van „Haarlem" gespeeld, 's Mórgens om negen uur begonnen, waren zij, door de groote deelname en de onvermijdelijke vertraging, pas tegen zes uur afgeloopen. De uitslagen waren als volgt. Eerste ronde: Haarlem II—Ajax II Schoten IHHC II RCH II—Blauw Wit II EDO II—AFC I Catchers IZeeburgia DEC—Quick R.C. Eindhoven vrijgeloot. 7—6 6—3 10—12 14—5 6—10 4—8 Tweede ronde: Blauw Wit II—R.C. Eindhoven QuickHaarlem II Zeeburgia—EDO II Demi-finale: Haarlem II—Blauw Wit II ZeeburgiaSchoten I Finale: Blauw Wit II—Schoten I 6—5 3—4 8—6 10—13 2—20 2—11 Voor dat de heer D. Beets overging tot de uitreiking van den Bal deelde hy mede, dat het Haarlem-lid, de heer J. S. Pompen, binnenkort weer naar Oost-Indië zou vertrekken. Als her innering had Haarlem een foto laten maken waarop een groot deel der leden aanwezig was. Hierna ontving de aanvoerder van Schoten den Zilveren Bal met verzoek hem voor een jaar een goede plaats te geven. Tevens ontving Schoten een medaille als biyvende herinnering aan deze overwinning. Ook Blauw Wit, als tweede, kreeg een medaille. Daarmede was het festyn weer achter den rug. Behalve de wedstryd Ajax-RCH werden al leen derde klasse wedstrijden gespeeld. De uitslagen waren als volgt: RCH II—HHC II 16—21 Schoten II—EDO Hl 25—20 EDO IV—THB I 12—14 Kinheim—THB II 15—21 EHS—TSsarlem III 23—16 Schoten III—RCH IV 11—27 Ongeval. Wederom heeft een wielrijder, ditmaal afkomstig uit Berkhout, moeten erva ren, dat de Hoog- en Duinendaalscheweg ge vaarlijk is, wanneer men hem afrijdt. Het slachtoffer van dezen Zondag loopt vandaag met zyn gelaat in verband! Gevonden en terug te bekomen by: Ds. van Dijk, Kerkplein, een contactsleuteltje; Helle- mink, Leidschestraat 132 b, Haarlem, een ge vlochten riem; G. Jonker, Hofje van Stoel 5, een blauwe damesregenjas; Spating, Rusten- burgerweg 22, een heerenrijwiel; De Vreeze, Dr. D. Bakkerlaan 72, een étui met kam en spiegel; Wilmering, Pr. Hendriklaan 88, een Lipssleutel; W. Heinken, Oranje Nassaulaan 98, een stuk steigertouw; Drukkerij Timmer, De Genestetweg 23, een vulpenhouder; J. v. d. Pol, zyiweg 267, Haarlem, een vulpotlood en een étui met potlooden; U. Gross, Clematis laan 6, een schildpad; Kaars Sijpesteyn. Leeuwerikenlaan 12, een Holl. herdershond A. Rijbroek, Cearalaan 8, een springtouw; Nij- kerk, Pr. Mauritslaan 109, een hondje; Nijhof, Bloemendaalscheweg 185, een damesring; Ken nel Kleist, Houtvaart, Haarlem, een jonge zwarte hond; Hillerman, Geweerstraat 3, Haar lem, een portemonnaie met inhoud; J. van Dam, Gen. Bothastraat 38, Haarlem, een da- mestasehje met inhoud; Mulder, Bosch en Duinlaan 6, een ceintuur; Kennel Haarlem, een wit hondje; Boeree, Pr. Hendriklaan 62, een portemonnaie met inhoud; T. Romp, Mid den Tuindorplaan 21, Haarlem, een complet (damesjas)Schutte, Dahlialaan 33, een por temonnaie met inhoud; Ouwe jan, Rijnegom- laan 52, een dameshandschoen; Rozendaal, Hoofmanstraat 18, Haarlem, een zadeldek je; Van der Zwaag, Zaanstraat. 87 II, Amsterdam, een portefeuille met inhoud; Politiebureau Overveen, portemonnaie met inhoud, muts, jurk, zonnebril, im. diamanten oorbel, honden- riem, sleutels, handschoen; Post Aerdenhout: handschoen, regenjas, halsdoekje; Post Strand: rijwielachterlicht, etui met foto's, rozenkrans, ceintuur, kinderschopje, muts. Fol. Bureau Overveen: een belastingmerk; Dierenbescher ming, Haarlem, een jonge zwarte hond. Burgerlijke Stand Geboren: Petrus Johan nes, zoon van H. M. v. Rooijen-Jansen. Overleden: Andries Jan Carel de Vries, oud 82 jaar, wonende te Haarlem. Tentoonstelling Schoolwerk en Ouderavond. Zondag zijn in de drie R. K. scholen van de Val kenburgparochie tentoonstellingen georganiseerd met het doel de ouders in de gelegenheid te stel len een overzicht te krijgen van het onderwijs, de leermiddelen en de resultaten. Vooral de fröbelschool heeft op dezen dag bijzonder in het teeken der belangstelling1 gestaan. Beginnende met de klas der 3-jarige kleuters móet men wer kelijk bewondering hebben voor de wyze waarop de peuters nuttig worden bezig gehouden met 't plak- en vlechtwerk, en hun reeds de beginselen van 't teekenen worden geleerd. Het werk der 2e klas sluit zich daarbij aan, maar dan in prik- en plakwerk: het vlechten van matjes, schilderijtjes en speelgoed van papier, zelfs is hier al fraai mozaikwerk. De handigheid zoo al bezittend, wordt er in de 3e klas al aardig kunstwerk vervaardigd in vlecht- en plakwerk, terwijl" feêkenen met om- trek-modellen een groot succes verwerft bij de kleintjes. Zelfs, zoo vertelde ons de hoofdzuster, zouden wjj nog meer kunnen bereiken, als er meer plaats was, doch de drie klasjes worden al bevolkt met plm. 180 kinderen. Zoowel op de jongens- als op de meisjes school was in ruime mate aanwezig het mate riaal waarmede de ouders eenige controle kon den uitoefenen op het werk van hun kinderen. Grafieken geven direct een beeld van de vorde ringen van elk kind afzonderlyk. En in elke klas was de onderwyzeres of onderwyzer aanwezig om de noodige inlichtingen te geven. De klassen der meisjesschool zijn iets meer aantrekkelijk door de vele tentoongestelde handwerken. Op de jongensschool valt bijzonder op de werkelük fraai uitgevoerde penteeke- ningen en dit geldt ook voor de meisjesschool de steeds verbeterde leerartikelen voor de laagste klassen. De tentoonstelling heeft stellig de goede ver houding tusschen ouders en onderwijzend perso neel bevorderd. Ouderavond Des avonds om 8 uur werd er een ouderavond gehouden in de Gymnastiekzaal der St. Augusti- nusschool. De ruime zaal was meer dan vol met ouders en belangstellenden, waaronder ook o.m. Pastoor van Noort. Na een kort openingswoord van het hoofd der St. Aloysiusschool zongen da kinderen der 5e, 6e en 7e klas van beide scholen, onder leiding van Br. Petrus een welkomstlied en „Grootva ders klok", welke beide getuigden van goede studie. Een samenspraak van Thomasvaer en Pieter nel, viel byzonder in den smaak, ëvenals een spreekkoor door de meisjes en een door de jon gens, welke spreekkoren waren ingestudeerd door mej. Amoldus. Tydens de pauze werden de aanwezigen ver gast op een „fleschje choco", een propaganda stellig voor melkdrinken op de scholen! Na de pauze hield het hoofd der St. Aloysius school, Br. Willibrordus. een inleiding over „Huisgezin en school". Voor de kinderen is het noodig, aldus spr., dat zij omgang hebben zoowel met menschen als dieren en van dien omgang hangt veel af hoe zij gevormd worden. Er zyn drie opvoedingskringen, n.l. het huis gezin, de straat en de school. Zeer uitvoerig schetste spr. den plicht der ouders als opvoeders in het gezin; eerstens door hun voorbeeld, in bidden, spreken onderling, godsdienstzin e.a. Ver volgens door het toepassen van straffen, die ve lerlei kunnen zijn, maar waarvan vele onoordeel kundig toegepast, weer gevaar op kunnen leve ren, waartegenover belooningen moeten staan als erkenning van verdiensten. De straat kan vele gevaren opleveren, dus moet er uitgezien worden met wie de kinderen om gaan. Vervolgens de school besprekend, zette spr. uiteen, hoe de school tegemoet komt het werk der ouders die als regel niet in staat zyn de kin deren ontwikkeling bij te brengen. Maar daarom is samenwerking noodig. Ht schoolpersoneel moet zich voelen als op voeders en de ouders dienen in hen te zien hun helpers en plaatsvervangers. Zij moeten de on derwijzers vertrouwen in tweeledig opzicht: zoowel met betrekking tot de kennis als in de rechtschapenheid. De ouders moeten er rekening mee houden dat een kind in de klas anders be oordeeld zal worden als thuis, omdat hier objec tief beoordeeld wordt. Spr. besluit zyn rede met een verzoek tot de ouders om, als er al eens verschil van opvatting kan zijn, met dndarwijzers of hoofd der school te komen praten, waardoor zal ontstaan een pret tiger verhouding tusschen huisgezin en school, wat ten goede zal komen aan het kind. St. Martinusparochie. Tot assistent der St. Martinuskerk wegens vertrek van Kapelaan Voortwist naar Den Haag is aangesteld als 'deiyk kapelaan de Weleerw. heer Pater J. Hillen, Montfortaan. Examens. Voor het examen van costumière .wgden de dames P. Huisman, S. v. d. Linden 3 Lisse, C. Oostendorp, M. Rijnbeek en Gr. van Schie. Voor Lingerie: M. v. d. Aar, R. v. d. Aar, M. Bode, C. Couzijn, M. van Etten, Jo Heemskerk, H. van Leiden, G. Maat, C. v. d. Mey, G. Opstal, J. Pijpers, C. de Rooij en F. van Schie. Zij werden opgeleid door de Zusters der St. Teresia-Mode- vakschool alhier. R. K. Harmonie. Donderdag geeft de R K. 'Tarmonie „Crescendo" een concert in de Muziek tent aan den Stationsweg te 8.15 uur. B. V. L Het brevet van Koningschutter werd behaald door den heer S J. de Haan, het brevet van Scherpschutter door den heer L. van Dijk. Onze afdeeling telt thans 8 Koningschutters en 23 Scherpschutters. Blindenzorg. De collecte voor de instelling Blindenzorg te Amsterdam bracht hier f 76.58 op. H. Rusman. f Alhier overleed op 87-jarigen leeftijd de heer H. Rusman. Ruswian was een bekend bloembollenkweeker en een buitengewoon hard werker. Ondanks zyn zeer groot gezin wist hij te zorgen voor een onbezosgden levensavond. Tot voor een paar jaar werkte hij regelmatig en hard en bleef steeds even eenvoudig. Hij ruste in vrede. Fanfarecorps „Wilhclmina". Op 9 Augustus zal het 40 jaar geleden zyn, dat het fanfarecorps „Wilhelmina" werd opgericht. Een periode lang genoeg om hieruit een stukje geschiedenis same a te stellen. Aanvankelijk toebedacht den naam „Echo der duinen" te dragen, besloot men toch den naam te voeren van H. M. de Koningin, die datzelfde jaar de regeering aanvaardde. Achter eenvolgens waren voorzitters de heeren: J. Baart, Th. J. Klauwers, Spekman, L. H. Rings, P. Kre- mers, F. v. d. Enden, G. Krom, J. Groeneveld eii J. Strijder. Eenzelfde aantal directeuren zwaaide den staf en wel: H. M. Hofmeester, A. v. d. Molen, J. G. Eisner, P. Polderman, S. Vlessing, R. v. 't Hof, F. Dekker, P. Wit en J. Groot. Jarenlang was de heer J. R. Wüste bescherm heer en na diens overlijden trad Mevr. Wüste baronesse von Götsch als zoodanig op. Ook oud minister J. T. Cremer en Mej. J. L. Enscheds verleenden zeer veel steun tot instandhouding van het korps. De naam van Wynoldy Daniels, oud-secretaris der gemeente Velsen, zal steeds in eere blijven als een der eersten die „Wilhel mina" gekend heeft. Het aantal leden bedraagt thans 35 en het bestuur bestaat uit de heeren: J. Strijder, voorzitter; G. Rapis, secretaris; T. Kuiper, penningmeester; A .Schipper en G. Wie- dyk, commissarissen. Nadere bijzonderheden ovef het jubileum volgen t.z.t. Van een wagen gevallen. Vrijdag had de arbeider H. Minnema het ongeluk, terwijl hU bij den landbouwer Olsthoorn aan den Spie ringweg aan het werk was, dat hy van een graswagen viel. De wielen van ^den wagen gin gen over hem heen, wat ten gevolge had, dat hij verwondingen opliep. Dr. Kuiper van Half weg verleende geneeskundige hulp. De vermiste jongen terecht. De 15-jarige F. S„ die zooals wy hebben geschreven op 2en Pinksterdag van den landbouwer K. Schoorl was vertrokken naar zyn woning te Amsterdam en daar niet was aangekomen waardoor men zich ongerust maakte, is nu terecht. De jongen schynt zich een paar dagen, waar- schyniyk uit angst voor zijn ouders thuis, schuil gehouden te hebben, zonder dat hy werd opgemerkt. Ongewenscht bezoek. Zondagavond tegeh 12 uur kwam in een der Zandvoortsche amu sementsinrichtingen een persoon, wien, op zijh verlangen om iets te gebruiken, geweigerd werd in de inrichting te vertoeven, aangezien zijh toestand dermate was, dat een buitensporigs hoeveelheid alcoholische dnank daaraan niet vreemd kon zyn, hetgeen even later maar al te duidelijk bleek. Door de weigering van den eige naar werd de betrokken bezoeker zóó opgewon den, dat de beschonkene den eigenaar te lijf wilde gaan. Inmiddels had de eigenaar as sistentie van eenige aanwezige bezoekers, die den ongewenschten gast naar buiten wisten te krygen. Doch spoedig kwam hij terug en daar de toegang was gesloten, sloeg hij. met zijn vuisten een behoorlijk aantal ruiten in en wis» zich ten laatste toch naar binnen te werken Aan beide handen hevig bloedend, liep hij naaf binnen, totdat plotseling de man naar buiten liep, waarschynlijk om iets te zoeken, waarmee hy beter met den eigenaar kon afrekenen. Buiten gekomen is hy waarschijnlyk door bloedverlies in elkaar gezakt en kon de intus- schen gewaarschuwde politie hem overmeeste ren, waarop de man werd gebracht naar dr. C. fii. van Fraassen, die de eerste hulp verleende. De man was in een deliriumtoestand en bi) het verbinden der wonden bleek gelukkig geen enkele slagader geraakt te zijn. Na verbonden te zijn is het slachtoffer van Bacchus naar zyn woning gebracht. De aangerichte schade wordt geschat op ongeveer ƒ50. Sportdag te Zaandam, Onder flinke be langstelling heeft de Zaandamsche Bond van Kunst en Sport Zondag op de Z.F.C.-terreinen een sportdag gehouden. Aan het voetbaltour- nooi werd door een 12-tal aangesloten veree- nigingen deelgenomen. Na een serie spannende wedstryden kwam de wielerclub D.T.S. ais sterkste uit den stryd, waarmede deze vereeni- ging een wisselbeker verkreeg. De worstelver- eeniging „de Halter" kreeg den tweeden prijs- terwyl de derde prijs werd veroverd door het elftal van het Zaandamsch Mannenkoor. In de ochtenduren vond 'n korfbaldemonstra tie plaats tusschen 'n Zaanlandsch twaalftal (samengesteld uit spelers(sters) van KZ, ZK» en Groen Geel) en de Amsterdamsche le klas NKB-club Kattenburg. Met een 7—8-zege ver- iregen de hoofdstedelingen een bondsplaquett-e. Des middags werd ter opluistering een voet balwedstrijd gespeeld tusschen ZFC I en ee combinatie van de Zaandamsche 4e klas KNVB' clubs. Met 4—1 bleven de ex-le klassers in d^ meerderheid en ontvingen elf herinnering** speldjes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2