BABY MEE OP REIS k I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? j Plaats dan een „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen J te BH! PM 1111 DAMES STRANDJAS NOG EENS: DE OUDE AARDAPPELEN LICHTE JAPONNEN I MAANDAG 13 JUNI 1938 giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiininnminfflmininTiniimniTiiimmnniimnm^ muil i i J* 1 Li' w Een fraaie opname tijdens de Hollandia-zeilwedstrijden welke op de Braassemermeer zijn gehouden MET KORTE MOUWEN h l 1 7 5?[si VJ' |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiniiiiinng FOTOREPORTAGE - - j- «s Een torenkraan van groot vermogen is Zaterdag bij de N.V. Ned. Scheeps bouw Mij. te Amsterdam in bedrijf ge steld. Het gevaarte is 41 meter hoog, bezit een hefvermogen van 6 ton bij een armlengte van 30 meter en 12 ton bij een lengte van 17 meter Vóór de ont knooping van het gruwelijk kinderroof drama te Prin ceton, Florida. Vrijwilligers Het onlangs door brand verwoeste Fransche mailschip „Lafayette", doorzoekende dat voor den sloop naar ons land werd verkocht, is door de sleep- omgeving van boot „Zwarte Zee" van Le Havre naar Rotterdam gebracht. De j,et ouderlijk aankomst van het eens zoo trotsche zeekasteel in de Maasstad huis van Jimmy Cash Na den aardschok, welke Zaterdag in vrijwel geheel Nederland werd waargenomen, vertoonde de voorgeval van een huis aan de Vaillantlaan te Den Haag op ver schillende plaatsen scheuren Een „waterig" doelpunt tijdens den te Bergen op Zoom gespeelden inter nationalen - waterpolo-wedstrijd Nederland Frankrijk Wanneer baby mee op reis gaat, hetgeen] altijd al veel hoofdbrekens kost met- zulke kleine peuters, zorgen we in de eerste plaats een flanellen slaapzak bij ons te hebben. De dagen zijn vaak bijzonder koud en zomeravonden kunnen altijd frisch zijn. In een vreemde omgeving, waar de kleine baby zich nóóit heelemaal op zijn gemak gevoelt, moet men zorgen, dat wanneer de kleine zich blootwoelt dit geen nadeelige gevolgen kan hebben. De slaapzak voor komt koude voetjes en onrustig slapen; wanneer de baby de dekentjes aftrapt, is de slaapzak voldoende om hem te beschut ten. De baby beweegt zich bovendien ge makkelijk in den slaapzak omdat er arm pjes aangeknipt zijn. Prachtig zijn deze slaapzakken te maken van een flanellen beddelaken dat hier en daar slijtage begint te vertoonen, doch waarvan de grootste stukken nog sterk zijn. Heeft men dit niet, dan koopt men een stuk flanel, De aangeknipte mouwtjes meet u naar de lengte der armpjes. Men maakt den zak ruim, doch vrij sluitend onder de armpjes (dit is prettiger), en even langer dan wan neer de kleine geheel gestrekt zou liggen. De sluiting onderaan is met een overslag en ook kan men kleine schouder-openinge tjes maken, alles met knoop en knoopsgat. Het halsje meet men precies, vooral niet te ruim. De mouwtjes moeten bij de pols jes zoo veel mogelijk gesloten zijn, doch lijkt het u niet voldoende dan wordt een schuifkoordje doorgehaald, zoodat het mouwtje ingehaald kan worden. Bij een lange trein- of bootreis is deze slaapzak ook bijzonder aan te bevelen. Het is goed er twee mee te nemen met het oog op vuil worden. De handige moeder zal er natuur lijk een aardig motiefje op willen bor duren. Een paar eenvoudige voorbeelden vindt u op de teekening. Het handige draagbakje op teekening 2 is prettig om mee te nemen, wanneer u al een beetje grootere baby heeft, die toch eigenlijk te zwaar wordt om steeds te dra gen. Ze zijn ideaal op de wandeling en thans in uiterst soliede uitvoering in de goede zaken verkrijgbaar. Vervolgens geven wij u nog een aardig idee, wanneer u de kleine baby op een de geklopte eieren en de aroma. Van deze massa vormt men tusschen 2 eetlepels bal len, die men in heet frituurvet laat glijden, waarin ze bruin en gaar gebakken worden. Bij deze havermoutballen kan men zoo wel gestoofde groente opdienen als krop sla. Pommes frites kunnen we uitstekend maken juist van oude aardappelen. De ge schilde aardappelen worden ervoor in reep jes gesneden, tusschen 2 doeken gedroogd en in dampend heet frituurvet mooi bruin gebakken. Snijden wij de reepjes heel dun dan noe men wij ze „strookjes" of, deftig in het Fransch, pommes pailles. wandeling over de heide of door het bosch mee wilt nemen, zonder u bijzonder te ver moeien. De elastieken band om de schouders is kort gehouden en met een schuif voor zien om den band langer of korter te ma ken, om de baby zoo gemakkelijk mogelijk in den arm te hebben. Bedoeld wordt een schuif als bij een bretel, en heel goed zijn enkele onderdeelen van een bretel en wat nieuw elastiek te benutten. Een puntig net of een doek wordt aan ringen beves tigd en vastgemaakt aan den band, zooals de teekening laat zien. W. Schaven we heel dunne schijfjes aard appelen met de komkommerschaaf, eer wij ze bakken, dan noemen we die in het En-, gelsch chips of in het Fransch pommes feuilles. Na het bakken worden al deze aardappel tjes bestrooid met tafelzout. Men kan ze ook, met succes, presenteeren in plaats van zoutjes. Voor pommes soufflées of opgeblazen aardappelen snijdt men de aardappelen in tamelijk dikke schijven en doet ze in het frituurvet zoodra dit heet is, dus eer de blauwe damp eraf komt. Hierin laat men de aardappelen (ze moeten stevig zijn geen z.g. „afkokers") in ongeveer 5 minu ten gaar worden, terwijl men nu en dan roert, zoodat de schijven niet aan elkaar plakken. Men neemt ze met 'n schuim spaan uit het vet wanneer men er met 'n vork gemakkelijk doorheen kan steken. Nu laat men het vet zoo heet worden dat de blauwe damp er flink afslaat. Men doet er Bovenwijdte 108 c.M., taillewijdte 92 c.M., schouderbr. 14 c.M., lengte middenvóór 115 c.M., mouwlengte 25 c.M., armwijdte 30 c.M. Benoodigd: 5 meter gebloemd linnen of tobralco van 70 c.M. breed. 4 knoopen. Wanneer de stof dubbel gevouwen is, wórden alle panden onder elkander op de stof geplaatst. Naast het rugpand knippen we de mouwen, naast 't rugzij pand de dek kingen. Deze getailleerde strandjas, die van onder klokkend uitspringt, bestaat uit 4 vóór- en 3 rugpanden. De kraag is aan het voorpand vastgeknipt. De dekking knippen we volgens stippellijn op de teekening. Voor overslag is 3 c.M. aangeknipt. De jas wordt met 4 knoopen gesloten. De mouw wordt, met ruimte of plooitjes in den kop, in het armsgat gezet. (De mouwnaad op den zijnaad van de jas.) De onderkant van de mouw wordt met 22 c.M. ruimte aan de manchet geplaatst. We verdeelen de ruim te zóó, dat 't meeste boven op den arm valt. Van de naden maken we Engelsche naden en daarvoor knippen we overal 1 c.M., voor den zoom 3 c.M., bij aan. C. M. Havermoutballen. Bij 4 flinke aardap pelen rekent men dan 2 ons havermout, 2 ons gekookte ham, 2 eieren, wat aroma en liter kokend water. Men giet het kokende water op de haver mout en laat die, dicht gedekt, 1 a 2 uur weeken. Dan roert men er de fijngehakte kaas door, de fijn gesneden aardappelen, V, 1*" r i i de aardappelschijven dan weer in en in en kele minuten worden ze nu mooi bruin en opgeblazen. Dan haalt men ze vlug uit het vet, laat ze uitdruipen op grauw papier en strooit er tafelzout over. Deze aardappelen moet men vlug opdienen in 'n open schaal. Men rekent ongeveer een aardappel per persoon voor matige eters. Aardappelkoekjes maakt men van dikke puree, die men dan vermengen kan met 'n gehakt uitje, met wat fijn gehakte peter selie, met geraspte kaas of met fijn gesne den ham. Van het mengsel maakt men 'n stevige rol, waarvan men plakken snijdt, die men door paneermeel wentelt en met boter vlug bruin bakt in de koekepan. Voor aardappel-croquetjes of -balletjes gebruikt men bij de dikke puree 1 ei. De dooier wordt door de puree geroerd en het wit wordt met 'n lepel water los geklopt en dient voor het paneeren.De croquetjes wor den in dampend heet frituurvet mooi bruin gebakken. Aardappelen met kaas en sla. Voor dit voedzame gerecht rekentmen bij 1 kilo koude gekookte aardappelen pond kaas, bieten of slakropjes, olie en azijn, mosterd, zout en 2 theelepels Maggi's aroma, boter of vet. De in schijfjes gesneden aardappelen bakt men licht bruin in boter of vet en laat dan de in dobbelsteentjes gesneden kaas even mee bakken. Men legt deze aardappe len in een schaal en daar omheen de op de gewone wijze aangemaakte sla. Een restje oude gekookte aardappelen is zeer geschikt voor Hamschelpen. Bij de bovengenoemde hoeveelheid puree rekent men dan ongeveer 'n ons ham en 1 lepel gehakte peterselie. Men vermengt de puree met de fijn ge hakte ham en de peterselie en verder het mengsel in beboterde schelpjes, die men met paneermeel bestrooit en. belegt met 'n paar klontjes boter, waarna ze in den oven 'n bruin korstje moeten krijgen. A. K.-P. Er zijn vrouwen, die er grootsch op gaan, dat ze met half April al heel hun zomer- garderobe in orde hebben. Er is natuurlijk wel iets voor te zeggen, al met uw nieuwe japon te gaan wandelen, terwijl anderen nog zitten te pieken aan hun zomeruitzet Toch heeft het ook een groot nadeel, na melijk dit: U liet u in uw keus onwille keurig beïnvloeden door de temperatuur van Maart en daardoor koos u de kleur te donker en de stof wellicht te zwaar. Als de zonnige dagen komen ziet u, dat u eigenlijk nog zoo'n frissche, lichte, sportieve jurk moet hebben. Zoo een, waar je me» op 'n boottocht of pic-nic kunt gaan. Zoo'n crème linnen met roode das of witte piquó met blauwe randen. Zoowel de een als d» ander zien we hier afgebeeld. Fig. 129 sluit van voren geheel met knoo pen van dezelfde stof. Uit het smalle voor- baantje loopt een doorgestikte ceintuur, die van voren breed en Van achteren smaller is. De korte mouwen hebben een klein kopje- Op den rok zijn twee schuine zakjes gezet en de hals is afgewerkt met een roode cravatte. Fig. 137 is gemaakt in raglanmodel. Het voorstuk is zóó geknipt, dat er eenig® ruimte op de buste ontstaat. De breede revers zijn omgeboord met een bies vad blauw linnen. Ook de manchetten en het ceintuurtje zijn op deze wijze versierd. Na tuurlijk hebben we voor deze eenvoudige japon niet veel stof noodig. De patronen zijn te verkrijgen in de ma ten 40, 42, 44 en 46. POLA Van de op deze bladzijden voorkomende genu n*" merde modellen, die aan het mode-albun* „Zomerpracht" ontleend zijn, kunnen bij be* Patronenkantoor „Panora", Nassauplein 1, Haar' lem," patronen besteld worden tegen den pr«J van 10 cent voor Jabots, kraagjes. 20 ets voo" rokken, blouses, kleine avondjasjes en kinder' sleeding, 35 ets voor mantels en Japonnen. 50 et®* voor complets. Bestellingen kunnen geschieden* door bemiddeling van Uw agent: door girostorting op No 293631: door toezending van het bedrag per postwissel of in postzegels In alle gevall©11 5 cte. extra voor toezending per poet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4