MdimAaal van den dag ECHTE WALES - ANTHRAGIET HELDERZIENDE Haarlem, 13 Juni WITTOP KONING Kort en volledig MAANDAG 13 JUNI 1938 Coster bekranst 70 JAAR HAARLEM'S ZANG GENOT Een drukbezochte receptie Badhuizen „Witte Kruis" Programma Radio-Centrale Eerste H. Mis Van den tueleerw. heer B. Schoonebeek Van den weleerw. heer Th. Straathof OVERSPANNEN JUFFROUW TE WATER Bennebroeker redde haar in den vroegen morgen ST. ANTONIUSSCHOOL HEEMSTEDE 40-jarig bestaansfeest Het veertigjarig jubileum der St. An- toniusscholen te Heemstede. Tijdens de receptie complimenteert dr. E. A. M. Droog, wethouder van Heemstede, de Eerw. Moeder. Naast haar het hoojd der school, Zuster Juliana o.a. a 2." afm. 20/35 1.75 afm. 12/20 Tijdelijk allerlaagste aanbieding Nieuw Parochiehuis Voor de parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten te Haarlem-Noord *i.iri 8 211" 1 DE AARDAPPELPRIJZEN „Eigen Hulp" te Haarlem BURGERLIJKE STAND Verziende...? Bijziende...? Met 'n bril van WEBER: GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug Ziekenfondsleverancier. AGENDA 14 Juni schrift DIOCESAAN KRUISVERBOND IN BISDOM HAARLEM STAD Het oud-zijn brengt met zich mee het lang zaam vergeten zijn. Zoo is het met bijna alle helden uit de wereldgeschiedenis gegaan. Of We weten heelemaal niets meer van hen, of we kennen nog slchts het jaartal van hun over riden uit het schoolboekje, dat begon met pl.m. 100 j. voor Chr.: De Batavieren komen in ons land. Lourens Jansz. Coster is een groote figuur hit de Haarlemsche geschiedenis, een figuur van Internationale vermaardheid. Maar hij is oud. zelfs zijn standbeeld is dat. En als zijn naam tweemaal per jaar genoemd wordt in verband niet de strijdvraag: wie is de uitvinder der boek drukkunst? dan mag hij figuurlijk gesproken in zijn handen klappen. Om nog te zwijgen over Zijn standbeeld, waar de Haarlemmers duizen den malen per jaar langs wandelen zonder het te zien. Het standbeeld van Lourens Jansz. is, zeker door zijn stadgenooten, totaal vergeten. Het is er dan ook oud genoeg voor. Maar dan is er plotseling de Algemeene Neder 1. Typografenbond, dit het uit zijn verge telheid ontrukt, er voor zorgt, dat een spreek gestoelte naast zijn voetstuk wordt opgesteld en dat luidsprekers de huldigingswoorden tot ver ih den omtrek voor ieder verstaanbaar maken. Ineens stond Loutje in het centrum der be langstelling. Duizenden waren gisteren saam- gestroomd om de huldiging mee te maken. De Groote Markt was gedeeltelijk voor het publiek door de politie onder leiding van hoofdinspec teur Drayer afgezet; binnen die omheining Verbleven niet minder dan 2400 typografen met hun familieleden, om te luisteren naar de Woorden van den bondsvoorzitter, den heer B. Ponstein, die aan het slot van zijn rede onder het spelen van het carillon een krans aan de Voeten van Coster legde. Dan sprak nog wethouder Reinalda namens het gemeentebestuur. Ook wethouder W. J. B. van Liemt woonde de plechtigheid bij, die vrij spoedig weer tot het verleden behoorde. Lourens Jansz. heeft weer even van zich laten spreken. Ter gelegenheid van het 70-jarig bestaans- Jubileum recipieode gisterenmiddag het be stuur van de Lijdertafel „Haarlem's Zangge- üot" in het gebouw „Zang en Vriendschap" aan öe Jansstraat. Tal van zang- en muziekvereenigingen boden hij monde van hun afgevaardigden het bestuur Van de op een na oudste liedertafel te dezer stede persoonlijk hun gelukwenschen aan. Daar Waren o.m. afgevaardigden van de muziekver eniging „Euierpe", het mannenkoor Poly hymnia, het kinderkoor „De Jonge zangers", het mannentoor van de electriciteitswerken te Amsterdam, de Liedertafel „Onderlinge Oefe ning", het mannenkoor „Harmonie", de har monie „Crescendo", het mannenkoor d'Hol- land uit Amsterdam, de Racing Zangers, het mannenkoor „Caecilia", het mannenkwartet »Aurora", het mannenkwartet Orpheus", het mannenkwartet „Kunst en Vriendschap", de H.O.V. en het H.O.V.-koor, de Kon. Liedertafel ..Zang en Vriendschap", het mannenkoor -Kunst er- Broederschap uit Amsterdam, het mannenkoor „Harmonie" uit dezelfde stad, het duider Vrouwenkoor uit Rotterdam, het Doops gezind Zangkoor, het gemengde kwartet „Bach", öe Haarl Postfanfare, het Palistrinakoor, het mannenkoor „Johez", het kwartet „Bel Canto", Bchotens Chr. gemengd koor en het Christelijk Semengd toor Haarlem. Voorts boden hun feli citaties aan vertegenwoordigers van het cen- irum-coirité Koninginnedag en het Stoops Bad eh de hter G. C. Wilmink namens den bond Van koordirigenten in Nederland. De heer A. H. Bolleurs, voorzitter van de Commissi: van bijstand, bood een geschenk °nder enveloppe aan; verschillende vereeni- Singen overhandigden medailles. Ook eenige ingezetenen uit Haarlem hadden medailles voor hen konenden wedstrijd beschikbaar gesteld. Felicitatietelegrammen en brieven waren bin- hengekemen van het gemeentebestuur van Haarlem, jhr. mr. C. J. A. den Tex, burge meester van Bloemendaal, den heer E. H. Ten- cinck, commissaris van politie, jhr. dr. J. C. ^ïollerus, secr. Kamer van Koophandel, Haar lem's Hoei, den concertzanger Bram Keere- Weer, van verschillende zangkoren, oud-leden eh eere-leden. In het eere-comité, dat eveneens ter receptie kwam, iebben zitting genomen de heeren dr. Düsterbeck, J. Tideman, G. Pfaff en J. van Deinum. De g:oote zaal van het gebouw „Zang en Vriendschap" was feestelijk met palmen en Vaandels versierd en vele waren de hartelijke Woorder, die het bestuur der jubileerende ver eniging, bestaande uit de heeren E. v. Bilder- beek, erevoorzitter, R. v. d. Hart, voorzitter, B. J. Korte, secretaris en J. Bremer, penning meester en de dirigent, de heer Keereweer, in hhtvangst hadden te nemen. Het jantal genomen baden in de afgeloopen maand Mei was: Badhiis Koudenhorn: 1068 m„ 451 vr., 101 Werkl., totaal 1620; Badhuis Leidscheplein: 1690 m, 809 vr., 520 schoolb., 126 werkl., totaal 3145; 3adhuis Schotersingel: 1932 m., 878 vr., 1182 sdioolb., 176 werkl., totaal 4168; Badhuis Hofdijkolein1759 m., 647 vr., 1036 schoolb., 30o we'Kl., totaal 3742; Badhuis van Egmond- straat- 2055 m., 993 vr„ 1282 schoolb., 426 V'erkL totaal 4756. Dinsdag 14 Juni P'Ogramma 1: Hilversum I Pngramma 2: Hilversum II Programma 3: 8.00 Keulen, 10.20 Parijs R., *0.5o Keulen, 11.20 Parijs Radio, 12.05 Radio *Tt Nord, 12.20 Parijs Radio, 1.20 Brussel Ned., 22o Keulen, 3.20 Droitwich, 3.50 Keulen, 5.20 HvUsiel Ned., 6.50 Brussel Fr., 7.20 Brussel Ned., '■30 Londen R„ 8.20 Brussel Ned., 8.50 Straats burg 10.20 Brussel Ned., 10.30 Brussel Fr., 11.15 Keuea. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver sen, 10.35 Londen Reg., 4.20 Droitwich 6.40 Lon den Reg., 7.00 Droitwich, 9.40 Londen Reg., 10.50 Droitwich. Programma 5: 8.007.00 Diversen, 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. 1. Hochzeitszug in Lil- liput, 2. Oh, Rosalita, 3. Ballgeflüster, 4. Com- munityland, 5. Alte Kameraden, 6. Ein lied aus meiner Heimat, 7. A wild cat woman, 8. Ver- giss mein nicht, 9. Rose Marie selectie, 10. Der Rose Hochzeitstag, 11. Hawaiian stars are gleaming, 12. The great little army, 13. Lie- bestraum nach dem Balie, 14. Musical Comme- dy, waltz sel, 15. The rambling yodler, 16. Es war einmal ein Baby, 17. Leise klingt eine Me lodie. 8.0012.00 Diversen. In de parochie van de H. Liduina aan den Rijksstraatweg droeg gistermorgen de zoon der parochie, de eerw. heer B. Schoonebeek, zijn eerste plechtige H. Mis op met assistentie van kapelaan P. Schoonebeek uit Rotterdam, een broer, als diaken, en van kapelaan F. van Buuren uit Over- veen als sub-diaken. Als ceremoniarius fungeerde kapelaan W. Nicolaas uit Lisse. De broer van den neomist hield de feestpredikatie. Des avonds was er een plechtig Lof met Te Deum, waarbij de feesteling geassisteerd werd door prof. Z. de Korte uit Warmond, als diaken, en kapelaan Th. v. Woezik uit Rotterdam als sub-diaken. Te zijnen huize werd des middags een receptie gehouden. Tal van vrienden en bekenden boden hun gelukwenschen aan en groot was het aantal bloemstukken en cadeaux, dat de jonge priester op dezen grooten d§g in ontvangst mocht nemen. Ook in de kerk van St. Antonius van Padua aan de Groenmarkt droeg gisteren een zoon der parochie zijn eerste H. Mis aan God op. De weleerw. heer Th. Straathof werd bij zijn plechtige H. Mis geassisteerd door pastoor Th. Roorda O. F. M. als presb. ass., prof. P. Stam- meyer die ook de feestpredikatie hield als diaken en pastoor Carels uti Rotterdam als sub diaken. Nadat de neomist des middags in de woning zijner ouders gerecipieerd had, cele breerde hij des avonds om 7 uur een plechtig Danklof, dat dubbelen luister had door den inzet van het Patroonsfeest der parochie. Vaiiffiörgën om tien minuten voor zes had een juffrouw, die verpleegd wordt in het rust huis aa n de Bennebroekerlaan te Ben nebroek, zin om een luchtje te scheppen. Zij sprong daartoe door een groote ruit en plonste ver volgens van den hoogen wal in de vaart. Een juist passeerend arbeider sprong ge kleed te water en met eenige andere voorbij gangers wist hij de juffrouw weer op het droge te brengen. De ijlings toegesnelde verpleegster van de vrijheidslievende dame kon daarna met een verschooning op den vroegen Maandagmor gen beginnen. De redder fietste met zijn natte pak naar huis en mocht met recht zeggen, dat hij al heel vroeg de nieuwe week met een goede daad begonnen was. Zondag zijn de 40-jarige bestaansfeesten der St. Antoniusschool aan de Kerklaan te Heem stede ingezet. Des middags werd een receptie gehouden in de gymnastiekzaal, die voor deze gelegenheid feestelijk was versierd met palmen en bloemen, waaronder vele bloemstukken van ouders en oud-leerlingen. Behalve zeer vele ouders kwamen hun geluk wenschen aanbieden o.a. wethouder Dr. E. A M. Droog, Pastoor v. Mierlo en Pastoor v. Noort de heer H. v. d. Weijer, Inspecteur van het La ger Onderwijs, enkele Raadsleden, waaronder ook de heer P. Kromhout, lid van de onder wijscommissie. hoofden en personeel der ver schillende R.K. scholen, ook van Bennebroek. Vandaag (Maandag) wordt het feest voort gezet, met een aanbieding van een feestge schenk van ouders en oud-leerlingen bestaan de uit een Parketvloer in den Kapel; o.m. zijn er feesten voor de kinderen, voorafgegaan door een plechtige H. Mis in de St. Bavokerk met algemeene H. Communie der schoolkinderen. per 70 K.G. HARMENJANSWEG 67 A TELEFOON 16100 Haarlem groeit en bot naar alle kanten uit. De oude kern wordt steeds meer omringd door nieuwe wijken, die zich eraan vasthechten als de bijen in een bijenzwerm om de koningin. Steeds verder reiken de armen van de bouw ondernemers en huizenbouwers en eertijds uit gestrekte weilanden zijn thans in lange woon straten veranderd. Waar vroeger grasgroen do mineerde, overheerschen thans het rood van de baksteen en het blauw van de pannen. Een van de meest gegroeide parochies is zeker die van O.L. Vrouw van Zeven Smar ten en den H. Bavo te Haarlem-Noord over de Jan Gijzenvaart. En het spreekt dat de gebouwen voor het parochieleven noodig, in gelijken trant moeten uitgebreid werden. Eenige jaren geleden verrees de nieuwe schoone kerk. Thans zijn er scholen in aan bouw en deze zijn nog niet gereed of een nieuw werk komt op stapel te staan: een parochiehuis. Het zal verrijzen naast het huidige zusterhuis op de plaats waar nu de kosterswoning staat. Dat wil geenszins zeggen dat de koster nu voortaan maar moet zien waar hij zijn tenten zal opslaan, want in het nieuwe gebouw wordt voor hem een woning gereserveerd. Het gebouw is grootsch, hoewel zoo eenvoudig mogelijk opgezet. Uit de grootte: 37 Meter lang, 18 Meter breed en 12.70 Meter hoog blijkt wel dat het geen peulschilletje is. Maar er moet dan ook heel wat in ondergebracht worden, want tenslotte wil elke parochieele organisatie, die daarvoor in aanmerking komt, haar plaats je onder het dak. Een tegelterras ligt voor den ingang. Na de vestibule gepasseerd te zijn, komt men in een groote hal van niet minder dan 10 bij 10 Meter. Rechts van den ingang vindt men de kamer van den administrateur en de woning van den concierge, die een aparten ingang heeft en van waaruit het buffet voor het complex de ver moeide vergaderaars willen zich wel eens ver- frisschen kan bediend worden. Links van den ingang is de kosterswoning, eveneens met een atzonderlijken ingang. Over de geheele lengte van het gebouw loopt dan vanuit de hal een gang met ter weerszijden drie kamers, uitkomend in een groote kamer (12 bij 10 Meter) bestemd voor de St. Josephsgezellen. Twee van de drie kamers links van de gang zijn voor de Graal, die ze kan bereiken ook al met een aparten ingang, naast de kosterswoning gelegen. De drie kamers rechts kunnen tot een geheel worden ge maakt door verplaatsbare tusschenwanden en dienen als foyer bij voorstellingen in de groote bovenzaal, die op de eerste verdieping gelegen is en 420 zitplaatsen heeft. Deze zaal is bereikbaar vanuit de groote hal via breede trappen en neemt bijna geheel het bovenste gedeelte van het gebouw in beslag. De gang met de zes kamers, zooeven genoemd,, lig gen dus onder deze zaal. Boven de kamer van de St. Josephgezellen is 't ruime tooneel 12 bij 5% M. groot met kleedkamers en derge lijke. En voorts bezit de zaal ook een filmcabine, zoodat zij wel „van alle gemakken voorzien is"! Op den zolder van het voorhuis d.w.z. dat gedeelte van het gebouw waarin de hall is ge legen zijn de slaapkamers van de woningen voor den concierge en den koster. Deze laatste heeft zijn woning links van den hoofdingang, omdat hij gemakkelijk de kerk moet kunnen bereiken en later de nieuwe pastorie, die, zooals men weet, tusschen dit nieuwe parochiehuis en de kerk in haar plaats zal krijgen. Het ontwerpen van het nieuwe gebouw was ft" a a a - s V»: 0< r111 am'-. Te Haarlem-Noord wordt in de parochievan O. L. Vr. van Zeven Smarten een keurig nieuw parochiehuis gebouwd, waarvan hierboven het exterieur niet gemakkelijk, er moest met zooveel rekening gehouden worden. Maar architect Stevens heeft toch een zeer goede oplossing bereikt, aller be langen naarstig afwegend. Vrijdag 24 Juni om 11 uur des morgens wordt in café Stals de aanbesteding gehou den. Zes maanden daarna moet het gebouw klaar zijn, d.w.z. dus met Kerstmis onge veer. De onafhankelijke Ned. Ver. voor Werkloozen, gevestigd te Haarlem, heeft aan B. en W. een adres gezonden, waarin verzocht wordt onver wijld te willen besluiten tot het geven van een aardappelduurte-toeslag van b.v. 7 pet. boven de steunnormen voor alle werkloozen, armlas tigen en minstbedeelden. Wij teekenen hierbij aan, dat dit adres aan den Gemeenteraad weinig effect zal sorteeren, omdat deze aangelegenheid in Den Haag thuis hoort. De erkende landelijke bonden (waartoe deze vereeniging niet behoort) zijn reeds doen de, om van den minister een spoedige oplos sing van het aardappelen vraagstuk te verkrij gen. z De districten van „Eigen Hulp" hielden Za terdagmiddag in het winkelgebouw aan de Zijlstraat een algemeene vergadering, die voor de laatste maal onder leiding stond van den heer H. W. Schilt. Op deze vergadering werd de afdeeling Utrecht aangewezen als ontvan gend district in 1939. Haarlem zal de rekening en verantwoording over 1938 nazien. Het jaar verslag over 1937, zoowel als de rekening en verantwoording werden goedgekeurd. De heeren S. H. Cannegieter en J. W. Repelius werden herkozen als hoofdbestuurders. De heer W. F. van Campen werd benoemd tot commissaris der afdeeling Spaar- en Voorschotkas. In de vacature van den heer Schilt zal niet worden voorzien. De scheidende voorz. mocht vriendelijke afscheidswoorden in ontvangst ne men. Des middags werden excursies gemaakt. Geboren: E. C- Looman—Eldering, z. J. G. VallenduukMunsterman, z. N. Holleman Anspach, d. C. v. HonschotenHensen, d. C. v. SinderenFlipphi, z. A. L. Straatsma Bouquet, z. J. J. H. v. Zutphen—Versteege, d. L. K. Schütz—Niels, z. C. G. Boll—v. Londen, d. J. LuddingRijbroek, z. J. E. v. Veen—Visser, d. C. Grootveld—v. Es, z. W. M. A. v. Polen—v. d. Kroft, z. M. J. Slenders—Diesveld, d. S. de Milde—Verkerk, z. G. WinsterstejjnMiddelkoop, d. Overleden: W. J. Hoogkamer, 73 jaar, KI. Heiligland E. v. Dalen, 75 jaar, Spionkop- straat J. v. d. Zijl, 66 jaar, Hazepaterslaan W. Köler, 81 jaar, Zijlweg N. M. Hazekamp Roza, 79 jaar, Pieter Kiesstr. J. H. Kra mer, 48 jaar, Schotersingel P. Koelemij, 74 jaar, O. Tuindorpsl. A. Buijs, 80 jaar, Een- drachtstraat R. Bakker, 20 jaar, v. Dortstr. Door Haarlems Gemengd Koor, dir. Jan Booda, zal op Maandag 20 Juni in de Groote Kerk te Haarlem een kerkconcert gegeven wor den. Op dit concert zal door het koor worden uitgevoerd 6 deelen uit het vijf-stemmig Motet „Jesu meine Freude" en diverse koralen van Bach. Het programma van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 14 Juni, des avonds van 8.159.15 uur, door den heer George Robert, luidt: 1. Cantilena anglica fortunae van S. Scheidt; 2. Pastorale van J. S. Bach; 3. Concert F. gr. t. van G. F. Handel; 4. Variaties over; „Mein junges Leben hat ein End" van J. F. Sweelinck; 5. Gavotte van Padre Martini; 6. Passacaglia van G. Frescobaldi. Op den gisteren gehouden bloempjesdag ten bate van „Winterhulp" aan de R.K. kerken té Haarlem, werd een bedrag van f 560.— ont vangen. Vermelding verdient, dat wegens een predicatie voor de armen der parochie van het H. Hart, Kleverpark, niet aan de kerk voor „Winterhulp" werd gecollecteerd. Het comité brengt den gevers hartelijk dank voor hunne bijdragen. Zaterdag j.l. hield de R.K. Studieclub „Gra ficus" een excursie naar het Landgoed „Els- wout" te Overveen, wat, gezien de berichten aangaande het toekomstige Openluchtspel, thans in het middelpunt van de belangstelling staat. Onder geleide van den boschbaas, den heer G. Uiterwijk, werd een wandeling onder nomen door het uitgestrekte Landgoed met zijn vele feeërieke plekjes en natuurschoon. De heer Uiterwijk vertelde ons de historie van het Landgoed van 1630 tot nu toe. De deelnemers toonden zich zeer voldaan over deze uitstekend geslaagde excursie. Het Land goed is voor belangstellenden alle werkdagen te bezichtigen onder geleide van den bosch baas. Wie speciale wenschen of verbeteringen heeft voer het nieuwe adresboek in Haarlem kan zich schriftelijk wenden tot den uitgever: Dr D. Bakkerlaan 18 te Bloemendaal. In den loop der maand Mei 1938 werd aan het kantoor Haarlem op postspaarbankboekjes ingelegd f 903079,24 en terugbetaald f 529920,99 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 373158,25. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 381. Nauwelijks was Price Smithfield in z'n ka mer in Becunion-hotel gekomen, of de telefoon rinkelde. Price nam den hoorn. „Ja, met Price Smithfield." „U spreekt met de „Independent Mirror". Wij bieden u vooreerst ons excuus aan, dat we u nog zoo laat storen. 'tZal u wellicht interessee ren, dat we in ons blad van morgenochtend een foto van u hebben geplaatst met een korte be schrijving van uw schitterende carrière. Alleen heel vooraanstaande personen van onze bad plaats...." De spreker kwam niet verder. Nijdig wierp Smithfield den hoorn weer op den haak. Hij had drie kamers en suite in 't hotel en liep nu met groote passen woedend door z'n zit- naar z'n slaapkamer en van z'n slaapkamer naar de badkamer. Eindelijk bleef hU op 't balcon staan en keek naar de maan, die haar zacht licht op de zee wierp. Een beetje gekalmeerd, dacht hij even na. „Misschien," mompelde h\j, „is 't toch wel goed dat Myza De zaak tusschen hem en Myza Larston zat eigenlijk zoo: Een dag of acht geleden was Price op de bad plaats Riverside aangekomen. Reeds denzelfden avond had hij Myza Larston, de mooie dochter van Larston, den president van de Oceanic- Trust, in de eetzaal van 't hotel ontmoet. Het meisje had op Price, die een ernstig man was, een diepen, onvergetelijken indruk gemaakt. Hij had met haar gedanst, getennist en golf ge speeld. Op den zesden avond had hij haar z'n liefde verklaard en het jawoord gevraagd en dit laatste, met de verzekering van wederliefde, ge kregen. Daarmee zou de geschiedenis even spoe dig als gelukkig geëindigd zijn, als er geen ge wichtig „maar" was geweest. De Larstons be hoorden n.l. tot de élite van de Six-Avenue en stonden bekend als geweldig hooghartig en trotsch. Daarentegen was Price Smithfield, al was hij thans ook eigenaar van de groote hotel trust der Zuid-Westelijke Staten van N.A., een jaar of tien geleden nog een eenvoudige kellner. Tot nu toe had Price het dan ook niet over zich kunnen krijgen, dit laatste aan de Larstons mede te deelen. Thans wist hij echter, dat de „Independent Mirror", 'n blad dat door iedereen in de badplaats gelezen werd, hem van deze mededeeling zou ontlasten. Maarhoé zou die door Myza en de familie Larston worden opgenomen? Dat was de nete lige vraag. Enfin, dacht Price, misschien was het beter zoo. Hij sliep dien nacht echter weinig en slecht. Toen hij den volgenden morgen de ontbijtzaal binnentrad, zag hij dat de kellner, die anders bij z'n binnenkomen diep boog en allerlei strij kages maakte, vlug de krant in z'n binnenzak stak en hem brutaal aankeek. Blijkbaar vond hij het ongehoord en was hij er door gepikeerd, dat deze vroegere collega in het Becunion-hotel van den allereersten rang logeerde en drie ka mers in gebruik had. Daarentegen kwam de maitre d'hötel naar hem toe, even beleefd en correct als altijd, maar toen Price aan z'n eigen tafeltje wilde gaan zitten, fluisterde hij hem toe: „Zou u niet liever daar achter die cactus willen plaats nemen, mijnheer Smithfield? U zult daar beschut zijn en ongestoord blijven." Price antwoordde niet, ofschoon het in z'n binnenste kookte. Hij ging op z'n gewone plaats zitten en roerde driftig in z'n thee. Als het per soneel van 't hotel hem al voor een soort paria hield, wat zouden de logeergasten dan wel.... Hij wenschte allen naar den drommel! Was hij soms minder dan al die met niets doen rijk ge worden menschen, omdat hij zich door onafge broken, noesten, eerlijken arbeid naar boven had gewerkt? Naast Price zat aan een tafeltje een deftige oude heer uit Philadelphia, waarmee hij 's mor gens veelal een paar vriendelijke woorden wis- selde. Toen hij echter over het mooie weer be gon, gaf de oude heer geen antwoord en ver borg z'n gezicht achter z'n krant. Price sprong op. Hij moest nu al z'n moed bijeenroepen en naar Myza Larston gaan. Het wilde er bij hem niet in, dat ook zij, die hem 'ief had, dit bela chelijke vooroordeel van die menschen deelde dat ze hem zou verloochenen, omdat hij kellner geweest was. Hij klopte aan de deur van d'r zitkamer en was niet weinig verrast, toen ze hem, direct na z'n binnentreden, met een gesmoorden kreet tegemoet vloog. Ze had een krant in de hand, die ze op den grond liet vallen. Ze omhelsde hem en zei zachtjes, maar gejaagd: „Ik heb je lief, Price, en wat de wereld ook van je mag denken, ik zal je altijd blijven lief hebben. Maar nu moet je weg, zoo gauw moge lijk, direct!" De jongeman beheerschte zich met geweld gipg zitten en vroeg kalm:.. „Weg, zeg je? Zou je me ook willen uitleggen waarom?" Myza antwoordde zenuwachtig: ,,'tls nu geen tijd voor verklaringen. Ik heb den chauffeur al z'n instructies gegeven. Maar Vergeet niet. tiiiiiimiHmMmilllllllllli Price, dat wat er moge ge- j Gebouw St. Bavo: Best. Transport, 8 uur; Reisclub Bloemisten, 8 uur; Haarlem's Zangge not, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Speeltuin „Het Oosterkwartier": Luchtbe schermingsvergadering, kwart over 8. H. K. B. Tempeliersstraat: Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur, half 2. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur. Comm. Geestel. Belangen, 8 uur. Rechtsk. Bureau, 8 uur. Contactcommissie der 9 aangesl. Bonden van Groentenhandelaren. Kamer van Koophandel Nassauplein: Verga dering 8 uur. Stadhuis: Ontvangst Typografen, half 5. ook beuren, ik op zal wachten." Price streek met de hand over i z'n voorhoofd. mi. Was dan iedereen hier krankzinnig gewor den?" vroeg hij zich af, en als wezenloos keek hij Myza aan. Op dit oogenblik werd er op de deur geklopt en onmiddellijk daarop vroeg een stem: „Par don, is mijnheer Price Smithfield hier? De portier zei...." Doodsbleek zonk Myza Larston achterover op haar stoel en bracht er met moeite uit: „Te laat,! Ze komen je al halen." Een forsche, breedgeschouderde man trad de kamer binnen. Handenwringend liep Myza hem tegemoet en riep: „Ik smeek u, commissaris, laat hem gaan, laat hem De forsche man keek haar verbaasd aan: „Wat is er? Wat blieft u?" Daarop wendde hij zich tot Price: „U bent toch mijnheer Smithfield, nietwaar? Mijn naam is Crawley, redacteur van de „Inde pendent .Mirror" en ik kom speciaal hier om u m'n verontschuldiging voor deze zeer pijnlijke gebeurtenis aan te bieden." „Gebeurtenis?" vroeg Price, die niet wist hoe hij het had. „Ja, heeft u dan ons blad niet gelezen?" Hij bukte zich, raapte de krant op, die Myza had laten vallen en gaf die aan den verbaas den jongeman. En nu zag Price z'n uitstekend gelijkende fotografie met het volgende onderschrift: „Pete Smeel een der gevaarlijkste internatio- nale bankroovers, die uit de gevangenis van New Orleans gevlucht is en het laatst in de om geving van Riverside is gesignaleerd. Z'n ge vangenneming wordt elk oogenblik tegemoet- gezien." ,,'t Is verschrikkelijk," zuchtte redacteur Craw ley. „Zoo iets is ons nog nooit overkomen. On der het portret is bij vergissing de tekst ge plaatst, die onder het portret van dien boef in de middag-editie had behooren te staan. Ik bied u nogmaals duizendmaal m'n excuus aan." Maar noch Price noch Myza hoorde z'n laat ste woorden. Ze waren druk met elkaar in ge sprek na dit tragi-comisch voorval. .(Nadruk verboden) In Huize „De Liefde" te Amsterdam is Zondagmiddag de 34ste jaarvergadering ge houden van het Diocesaan Kruisverbond in het bisdom Haarlem. De opkomst van de afgevaardigden was bevredigend. De voor zitter, de heer H. B. v. d. Sande, opende de bijeenkomst met den Christelijken groet, waarna hij in een kort begroetingswoord in het bijzonder welkom heette Pater E. B-runa O.F.M., directeur van Sobriëtas. i De notulen der algemeene vergadering van 6 Juni 1937, die den leden waren toegezonden, werden goedgekeurd. De penningmeester, de heer Koetsenruyter, die vandaag voor het laatst in functie was, wegens zijn vertrek naar Roer mond, deed rekening en verantwoording van den financieelen toestand van- het Diocesaan Kruisverbond. Het kas-saldo bedraagt 727.21. Den penningmeester werd dank gebracht voor zijn groote accuratesse. Bij loting werd de Afd. Den Haag aangewezen, om in het Vereenigings- jaar 193839 de rekening en verantwoording van den penningmeester te onderzoeken. De waarnemende secretaris, dien door het vertrek van den heer G. P. Bon naar Brazilië, zijn plaats innam, las hierna het jaarverslag voor. Hieruit memoreeren wij, dat het ledental dit jaar achteruit is geloopen. Het bedraagt thans 368 leden, waarvan 277 geheelonthouders en 109 onthouders. Er bestaan thans 18 afdeelingen. Het correspondentschap Zaandam is opgehe ven. Over het algemeen is het vergaderingbe- zoek in de afdeelingen redelijk goed te noemen. Rijks- of Gemeente-subsidie wordt, op Delft na, door geen enkele afdeeling meer genoten. Verschillende afdeelingen gaven Kerst- en St. Nicolaas-avonden, propaganda- en filmavon den. Met dankbaarheid dacht men terug aan het vele werk, dat door den heer Bon als secre taris in de lange reeks van jaren dat hij deze functie vervulde, in het belang van het Kruis verbond is verricht. De voorzitter, de heer v. d. Sande, bracht na mens de vergadering dank voor het jaarverslag aan den waarnemenden secretaris en had ook woorden van waardeering voor het groote werk, dat door den heer Bon, als secretaris gepres teerd is geworden. Zijn werk zal zeer zeker zijn opvolger inspireeren. De begrooting voor het vereenigingsjaar 193839 inkomsten en uit gaven werd geraamd op ƒ670. Vervolgens richt te de voorzitter zich tot den nu ook afgetre den penningmeester, den heer Koetsenruyter, en was de tolk der vergadering, om hem dank te brengen voor het uitstekende werk, dat hij als penningmeester heeft verricht. Niet alleen een penningmeester gaat heen, doch ook een goed vriend, waaraan we steeds met groote waardeering blijven denken. Spre. ker wenschte hem en zijn gezin veel geluk in zijn nieuwe woonplaats, terwijl hij er verzekerd van was, dat ook daar de heer Koetsenruyter wel opnieuw een werkzaam aandeel in het ver- eenigingsleven zal nemen. De vergadering onderstreepte de spontane woorden met een hartelijk applaus. De heer Koetsenruyter bracht den voorzitter en de ver gadering dank voor het vertrouwen, dat hij nu reeds 16 jaar als penningmeester genoot. Dit vertrouwen kwam steeds tot uiting, doordat nog nooit bij verkiezingen een tegen-candidaat tegenover hem gesteld was geworden Ik heb mijn taak met groote liefde vervuld, aldus spr.. en heb gedaan, wat ik kon doen in het belang van het Kruisverbond. In de vacature-Bon werd gekozen de can- didaat van het hoofdbestuur, de heer Jos. van Seggelen uit Den Haag. In de vacature-Koet- senruyter werd gekozen de heer J. Nijs uit Rot terdam, terwijl het aftredend lid van het hoofdbestuur, de heer Potharst, met algemeene stpmmen herkozen werd. Met een woord van gelukwensch installeerde de voorzitter de nieu we hoofdbestuusleden, waarvan de heer van Seggelen uit hoefde van een andere functie niet op de vergadering aanwezig kon zijn. De verslagen der Provinciale Propaganda- commissie en rekening dier commissies werden goedgekeurd, terwijl uitvoerig over de wijze van propaganda-voeren gesproken werd. Vooral de Noord-Holl. Propagandacommissie is dit jaar zeer actief geweest en heeft in 38 plaat sen propaganda gemaakt door middel van een auto, waarop een luidspreker-installatie was aangebracht. Verschillende schriftelijke vragen, die door de afdeelingen tot het bestuur waren gericht, werden uitvoerig besproken en toege licht. Het voorstel van het hoofdbestuur, om wederom een studie-bijeenkomst te houden met de besturen en propagandisten der Kruisver- bonden, in samenwerking met de Provinciale propaganda-commissies, werd aangenomen. Aangedrongen werd op het instellen in het volgend jaar van ouder-avonden. Doordat de besprekingen reeds lang hadden geduurd, was er geen gelegenheid meer voor Pater Bruna om een lezing te houden, geti teld: „Een stem uit Brazilië", waarin de afge treden secretaris, de heer Bon, nu woonachtig in Brazilië, zijn onlangs gestorven vriend en grooten medestrijder-propagandist Paul Dieges z.g. herdenkt. In de Kruisbanier zal echter dit artikel worden afgedrukt. Tot slot sprak de geestelijke adviseur, de weleerw. heer A. J. J, Leesberg, een kort propagandistisch woord, waarna de vergadering onder dankzegging door den voorzitter met den Christelijken groet werd besloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5