1R\S We luisteren Enquête-voorstel inzake Oss Hess beschuldigt Praag FINANCIEN BLOEMBOLLENCULTUUR IN SANEERING Dagfilm MAANDAG 13 JUNI 1938 Mag het hoofdbestuur medewer ken aan maatregelen, die de vereeniging niet wenscht? Onbevoegde achter het stuur Meisje door auto aangereden en gedood BRAND TE GROOTEBROEK Schuur in de asch gelegd Bondsdag St. Raphaël te Eindhoven Massale bijeenkomst der katholieke spoormannen PROEFVLUCHT DER K.N.I.L.M. NAAR AUSTRALIË KLOMPENWERKPLAATS IN VLAMMEN KIND TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN MOND- EN KLAUWZEER WAARSCHUWING MOTORRIJDER GEDOOD Nog vóór het Kamerreces aan de orde De Lafayette" naar den slooper DE FUNCTIE VAN EEN HANDELSMERK GROOTE GILDEFEESTEN Op het vliegveld Welschap te Eindhoven NOODLOTTIGE VERGISSING Bij het zwemmen verdronken Dinsdag 14 Juni „Tsjecho-Slowakije is niet in staat de orde te handhaven" Bedreiging voor den vrede in Europa DE FRIESLAND AAN DEN GROND GELOOPEN Later weer vlot gekomen Academische examens Examens L. O. ifZOMER SPROETEN STILLMAN'S FRECKLE CREAM 9p> Rijksbureau voor drinkwater voorziening TAFELTENNIS D.S.B.-TOURNOOI TE DEN HAAG Vanmiddag om half twee kwamen de leden der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur bijeen in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond, ter be spreking van de vraag of het hoofdbestuur Zijn medewerking mag verleenen aan de van overheidswege -opgelegde saneerings- maatregelen, ondanks de uitspraak der ver eeniging, dat alle maatregelen dienden te vervallen. Het hoofdbestuur achtte het ge ven van medewerking noodig, stelde daar toe een motie op en verklaarde, dat het af zal treden als ze niet mocht worden aan genomen. De voorzitter, dr. A. J. Verhage, herdacht in 2ijn openingswoord het overlijden van de hee- ren J. Polderman, secretaris van het Bloem- bollen-Surplusfonds, L. van Til Lzn., bestuurs lid der Ned. Gladiolus-vereeniging en Oster- mann, die in Amerika plotseling stierf. Spr. verdedigde het standpunt van het hoofd bestuur en verklaarde, dat deze vergadering bijeengeroepen is, opdat niet de indruk geves tigd zal worden, dat dit bestuur bang is voor critiek op een standpunt, dat het zelf met de grootst mogelijke meerderheid het eenig juiste acht. Moeten wij medewerken aan de uitvoering der opgelegde maatregelen? Bij het beant- wcorden van deze vraag spreekt men zich m geenerlei opzicnt over de wenschelijkheid van het al dan niet voortbestaan der saneerings- maatregelen uit. Ook geeft men het hoofdbe stuur door het aannemen dezer motie geen blanco mandaat; men verhindert er slechts door, dat bij de uitvoering der maatregelen onze vereeniging geen invloed zou hebben. Daar het nog slechts ongeveer twee maan den geleden is dat een algemeene vergadering is gehouden, bij welke gelegenheid ik uitvoerig gewezen heb op den onzekeren wereldtoestand, zij hei mij veroorloofd in dit openingswoord kort te zijn. Temeer, omdat in dien toestand nog weinig verandering is gekomen. De politieke spanningen leiden in veel en veel ernstiger mate dan economische factoren tot een druk op het zakenleven; waardoor wij echter niet te pessimistisch mogen worden. Wij moeten rus tig voortgaan met ons bedrijf, in afwachting van tijden, die ons hopelijk meer rust zullen geven. Wij kunnen daartoe medewerken door on derlinge meeningsverschillen te bespreken in een sfeer van vertrouwen en wederzijdsche waardeering, en door den geest van wantrou wen en strijd, die de laatste jaren over het bloembollenvak vaardig is geworden, spoedig naar het verleden te verbannen. Dit is een factor, dien wij zelf in de hand hebben. Mindere verdeeldheid zou, ook al blijven meeningsver schillen bestaan, slechts kunnen strekken tot heil van het bloembollenvak. In de ernstige hoop, dat deze vergadering daartoe het hare zou bijdragen, verklaarde spr. de vergadering voor geopend- In 1922 telde de organisatie bijna 15000 leden. Toentertijd waren bij de Spoorwegen 52000 man in dienst. Thans ongeveer 30.000. Deze inkrim ping had vanzelfsprekend tot gevolg, dat het aantal leden ook afnam. Veel is in die 35 jaren bereikt. De arbeidsvoorwaarden zijn intusschen veel verbeterd. Duizenden zijn door St. Ra- phaël voor Geloof en Kerk behouden gebleven. Hierna werd de vergadering gesloten. Tengevolge van verregaande roekeloosheid is Zondagavond te Doetinchem een ernstig onge luk gebeurd, waarvan de 23-Jarige mejuffrouw Goorkater het slachtoffer is geworden. Eenige jongelui, onder wie de schippers knecht B., hadden een auto gehuurd, vermoede lijk met het doel, de Slangenburgsche kermis te bezoeken. Hoewel niet in het bezit van een rijbewijs, plaatste B. zich achter het stuur en met groote snelheid ging het in de richting Varsseveld. Bij de smalle Wiltinkbrug bleek het echter door de snelheid niet mogelijk, de scherpe bocht te nemen. De - wagen kwam op het linker wegdeel terecht, waar juist mej. Goorkater uit Dieren fietste. Het meisje werd door den wagen gegrepen en zoo ernstig ge wond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De auto kwam in een sloot terecht. De be stuurder is na het ongeluk het veld in gevlucht, maar kon spoedig worden aangehouden. Hedenmorgen half zes is in de schuur, ge legen achter het woonhuis en den winkel van den heer J. Bimmerman, brand uitgebroken door het stoken op een z.g. vuurduvel. Het vuur greep snel om zich heen en vond in den aanwezigen voorraad kapok en veeren gretig voedsel. De motorspuit was spoedig ter plaatse, doch inmiddels had het vuur reeds de belendende schuur van de wed. V. Kreuk aangetast, terwijl ook het woonhuis van J. B. groot gevaar liep. Met behulp van tuinslangen werd het woon huis nat gehouden. De brandweer wist het ge vaar voor uitbreiding te bezweren. De schuur van J. Bimmerman werd geheel in de asch gelegd, terwijl die van V. K. veel brand- en waterschade opliep. De materieele schade is belangrijk. Verzekering dekt de schade. De Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Raphaël" heeft Zondag te Eindhoven een massalen bondsdag georganiseerd. Duizenden en duizenden waren uit alle oor den des lands achter hun kleurige vendels naar Eindhoven opgetrokken, om het 35-jarig bestaan van St. Raphaël te vieren. Te twaalf uur werd in de H. Hartkerk van de Paters Augustijnen een stille H. Mis opgedragen door pater Ruys O.E.S.A., adviseur van de afd. Eindhoven van St. Raphaël, voor het welzijn van alle levende en overledene leden van den bond. De Paterskerk was tot in de uiterste hoe ken gevuld. Onder de H. Mis hield pastoor W. P. A. M. Mutsaerts, de bondsadviseur, een korte predikatie. In het gebouw „Roomsch Leven" werd ver volgens een bijeenkomst gehouden, welke werd geopend met een toespraak van den bondsvoor zitter, den heer L. Wigman. Spr. heette alle aan wezigen welkom en gaf vervolgens het woord aan den zeereerw. heer Henri de Greeve, die sprak over: „De diepste zin van het organisatie- leven". Het is mij, aldus spr., een groote vreugde te spreken voor St. Raphaël, niet alleen een der grootste, maar ook een der voornaamste katho lieke organisaties. Het organisatieleven speelt een groote rol in het maatschappelijk leven van dezen tijd. Wan neer men iemand vraagt, waarom hij georgani seerd is bij een katholieken vakbond, zal men meestal ten antwoord krijgen, dat men zich heeft aangesloten om de financieele, kortom de materieele voordeelen. Vanzelfsprekend moeten de materieele belan gen niet verwaarloosd worden. Integendeel. Doch de geestelijke belangen zijn van een hoogere orde. Het doel der katholieke organisaties kan niet zijn het nastreven der materieele belangen alleen. Dat kunnen de neutrale organisaties ook. Het plan van de Pausen is geweest, door een geweldige groepsvorming de wereld op de eerste plaats te heiligen, waardoor dan ook direct de sociale belangen verzekerd zijn. Het katholieke organisatieleven biedt zeer groote en heerlijke perspectieven. De mensoh kan het niet alleen stellen met reëele goederen. Geloofsverdieping is van primair belang. Het leven wordt zoo kil en eentonig, als men alleen aan het stoffelijke en materieele denkt en daarop zijn streven afstemt. Een katholieke organisatie werkt aan het plan van den Paus om te geraken tot leniging van sociale nooden en om den mensch te heiligen. In dezen tijd moet vooral het koningschap van Christus uitbreiding vinden. Elke tijd heeft zijn speciale nooden. Voor eiken tijd roept Christus mannen op. De katho lieke organisaties moeten werken aan den op bouw van het Rijk van Christus om Koning Christus terug te geven, wat Hem was ontnomen. Op dezen feestdag wenschte spr. St. Raphaël van harte geluk en sprak tenslotte de hoop uit, dat St. Raphaël het veilig signaal voor de leden zou mogen zijn. Hierna werd het woord gevoerd door den voor zitter der afdeeling Eindhoven, den heer A. G. Mulder, die degenen, die tot het welslagen had den medegewerkt, hartelijk dankte. De bondsadviseur sprak nog over het Mgr. Mutsaersoord en vroeg hiervoor aller, zoo nood zakelijke, medewerking. De bondsvoorzitter schetste in het kort de ge schiedenis van de organisatie, die in 1902 nog maar 2000 en thans ongeveer 10.000 leden telt, De bemanning van het K.N.I.L.M.-vliegtuig, dat 16 Juni de proefvlucht naar Australië maakt, zal als volgt zijn samengesteld: J. Schott, gezag voerder, G. van Messel, tweede piloot, verder treedt de heer Veen op als boordwerktuigkundige en de heer Verheyen als marconist. Verder zullen bij de proefvlucht meevliegen majoor Versteegh, chef van de vliegdiensten van de K.N.I.L.M., kapitein van Lent, van het lucht vaartbureau, de heer de Bree, hoofd van den technischen dienst van de K.N.I.L.M., de heer Grugan, werktuigkundige van de Lockheed- fabrieken en de vertegenwoordiger van de K.N. I.L.M. in Australië, de heer van Os van Delden. Deze vlucht is uitsluitend te beschouwen als een dienstvlucht, zoodat ook geen gasten wor den meegenomen. Aan de K.N.I.L.M. is de uitnoodlging gericht om met het vliegtuig dat de openingsvlucht maakt op 3 Juli naar Canberra te komen, waar de vertegenwoordiger van de K.N.I.L.M. en de bemanning dan door den premier van Austra lië en het kabinet zullen worden ontvangen. Zondagavond omstreeks acht uur is brand ontstaan in de machinale klompenwerkplaats van de firma Bruining te Sliedrecht. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet voorkomen, dat het pand, waarin eenige dure machines stonden, uitbrandde De oorzaak van den brand is niet bekend. Ver zekering dekt de schade. Te Kwintsheul is Zondagmiddag het vier jarig meisje M. van der G. bij het spelen in de Lange Watering geraakt en verdronken. Na twintig minuten werd het kind opgehaald, waarna een dokter nog geruimen tijd heeft gepoogd de levensgeesten door kunstmatige ademhaling op te wekken, hetgeen echter niet mocht baten. m de week van 29 Mei t/m 4 Juni '38 bezwe ken aan mond- en klauwzeer; 6 runderen, 16 kalveren en 10 geiten. Sedert 19 September 1937 bedroeg het aantal sterfgevallen, tengevolge van deze ziekte: 3147 runderen, 4016 kalveren, 3080 varkens en big gen, 243 schapen en 61 geiten. De Hoofdcommissaris van Politie te Amster dam ontraadt het aangaan van relaties met de onderneming „Laboratoire Veterinum", geves tigd Avenue Louis Desprets 40 te Mouseron (België). Zij vraagt per advertentie reizigers voor den verkoop van een veeartsenijkundig artikel. Door tot dusver onopgehelderde oorzaak is vanochtend de 29-jarige ongehuwde monteur D. B. van Bemmel, wonende te Alphen aan den Rijn, met zijn motorrijwiel op den Steek- terweg onder die gemeente, komen te vallen, waarbij hij vrijwel op slag werd gedood. rnrnrnm (Van onzen parlementairen redacteur) Naar wij vernemen is mr. W. C. Wendelaar, lid der Tweede Kamer, vrijwel gereed gekomen met zijn memorie van antwoord op het voor- loopig verslag betreffende het voorstel tot het doen houden van een parlementaire enquête inzake Oss en is na overleg met den voorzitter der Tweede Kamer wel vast komen te staan, dat de zaak heel binnenkort, nog vóór het Ka merreces, aan de orde zal kunnen worden ge steld. Zondagmiddag omstreeks half twee is het wrak van het eens zoo trotsche en weelderig ingerichte Fransche passagiersschip „Lafayette" de Rotterdamsche haven binnengevaren. Niet meer beschikte het nu over stoere stugwer- kende dieselmotoren, niet meer met de trotsche vlag in top, thans werd het door een aantal kleine, maar sterke sleepbooten de Waalhaven binnengeloodst. Het was aan het wrak wel heel duidelijk te zien, welk een ravage de brand, die het schip vernielde, aangericht heeft. Een havelooze, spookachtig aandoende, hoeveelheid oud ijzer werd door de sleepbooten langzaam de Waal haven binnengesleept, waar het schip aan de boeien werd gelegd, om later bij Frank Rjjsdijk te Hendrik Ido-Ambacht verder gesloopt te worden. Eerst moet een deel worden gesloopt in de Waalhaven om het schip, dat nu te veel diep gang heeft, verder te kunnen transporteeren. Het wrak is van Le Havre door drie zeesleepers den Waterweg binnengebracht. Voor Schiedam namen de kleinere sleepbooten ,het gevaarte over. De N.V. Handel- en Importmaatschappij In- terpharm te Rotterdam, firma L. S. A. Bron, heeft de firma v. d. L, aldaar, in kort geding aangesproken, in verband met den verkoop van Vicks producten, meer speciaal Vicks Vaporuh buiten Interpharm om, welke uit Amerika hier te lande waren geïmporteerd en in den handel gebracht. De N.V. Interpharm stelde, dat zij hier Je lande uitsluitend rechthebbende was op een handelsmerk, bestaande uit een cirkel met schuinloopende balk, waarin 3 V's, en dat ge daagde Vicks Vaporub, voorzien van eenzelfde merk, doch niet van haar afkomstig, hier te lande in voorraad had en verkocht. Zij vor derde dat gedaagde nu zou worden veroordeeld dien verkoop te staken op straffen van een boete van f 25 voor elke overtreding. Gedaagde voerde als verweer aan, dat het porteerde artikel reeds was voorzien van het merk Vicks Vaporub en dat daarnaast aan het handelsmerk van Interpharm geen bcteekenis behoefde te worden gehecht; voorts dat ook andere firma's dan Interpharm Vicks produc ten importeerden; verder dat het door haar ver kochte Vicks Vaporub afkomstig was van den zelfden fabrikant als die welke aan Interpharm verkocht, en dat er van overtreding van de Merkenwet geen sprake kon zijn. Voorts betoogde zij nog dat Interpharm door middel van haar handelsmerk zich een monopo lie wilde verzekeren. De president oordeelde dit verweer onge grond. De gedaagde werd bij vonnis veroordeeld om zich van den verkoop van Vicks-producten voor zien van het handelsmerk van Interpharm te onthouden en veroordeeld om voor elke over treding aan Interpharm te betalen de som van f 25. In eeuwenoude, vaak onder vorstelijke be scherming gevormde tradities vastgegroeid, zoo heeft het zuiden zijn gildewezen bewaard door de stormen der tijden. Een enkele jaren gele den gevormde federatie heeft deze gilden sa mengevoegd in een groot verbond, dat Zondag voor het eerst au grand complet is bijeengeko men op den federatiedag van schuttergilden te Eindhoven, dat door deze invasie van honder den en honderen landelijke figuren in hun, hetzij sober opgesierde, hetzij geheel middel- eeuwsche kleedij met hun standaards en ba nieren van aanschijn veranderd was. Een kilometerslange optocht bewoog zich na de plechtige gildenmis achter de „Philips"- harmonie naar het vliegveld Welschap, waar een menigte van duizenden, onder wie de com missaris der Koningin in de Provincie Noord brabant, jhr. mr. dr. A. S. G. M. van Rijcke- vorsel, de gildebroeders opwachtte. Op het uitgestrekte veld ontrolde zich een kleurig tafereel, zooals hier nog nimmer ver toond is. De oude vendels wapperden op den wind, de pluimen trilden op de hooge hoeden, hoog boven dat alles uit woeien de standaards van de ruiters, het was één deining van kleu ren op het rhythme der oude gildetrommels. Nadat de voorzitter van het comité, de heer J. R. van der Leegte, de federatievoorzitter, jhr. mr. R. A. van Rijckevorsel uit Berlicum, en Eindhovens burgemeester, de heer A. Ver dijk, den gilden een welkom hadden toegespro ken, in zinrijke bewoordingen, werd met het Wilhelmus de menigte van wedstrijden ge opend, die het deel van dezen glldedag waren. H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard behoorden tot de velen, die daarvoor prijzen beschikbaar hadden gesteld. Kunstige staaltjes van vendelen trokken voortdurend de belangstelling en het feit, dat de medailles van het Koninklijk Huis waren uitgeloofd voor de juniores-vendeliers, mocht gezien worden als een blijk van vertrouwen in het blijven voortleven van een der edelste gilöe- gebruiken. In groepen en individueel zwaaiden de gilde- broeders de zware kleurige vlaggen met hun soms eeuwenoud borduursel: een feest voor het oog. Dan volgde het standaardrijden op de bontgesmukte met slechts één hand gemende paarden. Het roeren van de oude gildetrom- men bracht drie generaties aan het kalfsvel. Fel werd er intusschen gekampt om de ko- ningskruisen en de corpsprijzen voor het vo gelschieten met kruisloop en geweer. Velen bezochten de tentoonstelling van het gildezilver in koningsplaten en vogels, waarvan vele vijf en meer eeuwen oud. Verschillende gilden hadden hun perkamenten stichtings oorkonden meegebracht. Tot in den avond duurde het gildefeest, dat een zeldzaam ge slaagd is. PAMEKASSAN 13 Juni (Aneta). Gebleken is, dat het plotseling overlijden van het school hoofd, den heer Cryns, een gevolg is geweest van het innemen van vergif, in de veronder stelling dat dit een onschuldige medicijn was. Eerst later i.s deze vergissing gebleken. Een on derzoek naar de herkomst wordt thans ingesteld. b LLcIJct, cIscijLL iicfj cbcpcbcbcbcfj cbcn cbcpücfccïocbcLciDcbctJcio d'LL De 19-jarige mej. A. de Vet, wonende te Leiden, is Zondagmiddag bij het zwemmen in de Dwars-Watering te Leiderdorp plotseling in de diepte gezonken. In de nabijheid zijnde per sonen slaagden er niet in haar te redden. On geveer anderhalf uur na het gebeurde is haar lijk door de politie met dreggen opgehaald. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. KRO-TJltzending 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuzlek. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 KRO-Melodlsten. 3.45 Berichten. 4.00 KRO-Kamerorkest. 4.45 Gramofoonmuzlek. 5.00 KRO-Kamerorkest. 5.45 Gelukwenschen. 6.05 Gramofoonmuzlek. 6.15 Zwemles. 6.30 KRO-Melodlsten, m.m.v. solist. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over Pygmeeën. 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Sted. Orkest van Maastricht. 9.00 Reportage. 9.30 KRO-Melodlsten, m.m.v. solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Andberto's Itallaansch orkest. 11.20 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-Ultzending. 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.30 Berichten. 9.00 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Ensemble Willy Kok. 11.00 Wenken voor de hulshouding. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Gramofoonmuzlek. L15 Lyra-Trio. 2.00 Omroeporkest. 2.40 Declamatie. 3.00 Jetty Cantor's ensemble. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest. 6.15 Gramofoonmuzlek. 6.30 Omroeporkest. 7.00 AVRO-Dansorkest. 7.35 Causerie. 8.00 Berichten ANP. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.15 Radlotooneel. 10.45 Gramofoonmuzlek. 11.00 Berichten ANP en schaaknieuws. 11.15 Dansmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Gramofoonmuzlek. 12.05 Whinyates Strijkkwartet. 1.05 Gramofoonmuzlek. 1.50 Gramofoonmuzlek. 4.20 Jack Hill's orkest m. m. v. soliste. 5.20 Zigeunerorkest m. m. v. solisten. 6.00 Gramofoonmuzlek. 7.00 Harmonie-orkest m. m. v. soliste. 8.20 Koor, orkest en solisten. 10.45 Orchestre Raymonde. 11.35 Joe Kaye en zijn orkest. RADIO-PARIS, 1648 M. 8 5510.10 en 11.20 Gramofoonmuzlek. 12.40 Bailly-orkest. 3.05 Planovoordracht. 3.20 en 4.20 Zang. 4.35 Cello-voordracht. 5.20 Derveaux-orkest. 8.35 Kwartet en solisten. KEULEN, 436 M. 8.50 Concert. 12.20 Omroepbrkest. 2.30 Populair concert. 3.50 en 4.20 Gramofoonmuzlek. 5.50 Solistenconcert. 7.35 Omroeporkest, 8.50 Dansorkest. 12.20 Weensch Kamerorkest, clthêrkwartet. BRUSSEL, 322 en 484 M. 12.20 12.50 1.30 1.50 5.20 6.50 7.20 8.20 9.20 10.30 12.20 12.30 1.50 6.20 6.25 6.35 8.20 8.50 10.05 322 M. Gramofoonmuzlek. Omroepsalonorkest. Omroepdansorkest. Gramofoonmuzlek Omroepdansorkest. Omroepsalonorkest. Gramofoonmuzlek. „The two CavelU's" en soliste. Orkest en solist. Gramofoonmuzlek. 484 M. Gramofoonmuzlek en 1.30 Salonorkest. Gramofoonmuzlek. Vloolvoordracht. Zang. Gramofoonmuzlek. Omroeporkest. Koor van de Kathedraal te Straats burg, solist en orkest, en 10.30 Gramofoonmuzlek, DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Orkest en solisten. 8.30 Otto Dobrindt's orkest. 9.36 Omroeporkest. 10.50 Planovoordracht. 11.20 Orkest en solisten. 12.20 Weensch Kamerorkest. 1.26 Boerenkapel en cltherkwartet. STETTIN, 12 Juni. (D. N. B.) „Hoe be klagenswaardig zijn de menschen in het buitenland, die meenen, dat Adolf Hitier naar oorlog en vernieling zou kunnen stre ven," aldus de plaatsvervangende leider Ru- dolf Hess in een rede voor 500.000 bewoners van Pommeren, welke vergadering ook door Hitier werd bijgewoond. Hitier kent den oorlog, zoo ging Hess verder, hij weet, dat deze het einde zou beteekenen van zijn vredelievende plannen. Hij weet ook, dat een Europeesche oorlog het einde zou betee kenen van de cultuur van Europa. Ik wilde, dat allen, die verantwoordelijke posten bezetten bij andere volkeren, den oorlog even goed zouden kennen als hij en er zich evenzeer van bewust zouden zijn wat een oorlog voor het lot van Europa beteekent. Bijna nooit heeft men zoo lichtvaardig ge speeld met het lot der volkeren als in deze laatste weken, in welker aan gebeurtenissen rijke mid delpunt een staat stond, die als zoodanig slechts dank zij de leugen van Versailles bestaat en die dank zij die leugen de wereld in opwinding ver mag te brengen. De plechtige beloften, die aan de minderheden van dien staat zijn gegeven, zijn gebroken. Steeds vreeselijker worden de minderheden ontrecht, geterroriseerd en mishandeld. Steeds weer zijn de leden van het niet-Tsjechische volksdeel neergeslagen, alleen omdat zij geen Tsjechen zijn. Helder en duidelijk staat *voor aller oogen: Ten eerste: Deze staat is klaarblijkelijk niet bij machte orde en rust binnen zijn grenzen te handhaven. Ten tweede: deze staat is geworden tot een haard van gevaren voor den vrede in Europa. Het beteekent den vrede in Europa te bedrei gen, wanneer men plotseling mobiliseert, zon der het geringste motief mobiliseert. Maar deze staat mobiliseert' niet alleen, bliksemsnel heeft hij aan de grenzen tusschen hem en zijn nabuur een toestand opgeroepen, die practisch een soort oorlogstoestand is. De eene provocatie van den nabuur is op de andere gevolgd. Als motiveering voor dit ge vaarlijke optreden is de wereld bekend gemaakt, dat Duitsche troepen zich in de richting van de grens bewogen. Een niet bewezen, volkomen on waar gerucht is dus voldoende om te spelen met een afschuwelijken oorlog. Aan niemand anders dan aan den Fuehrer hebben Europa en de wereld het te danken, dat dit spel niet tot de cata strophe heeft geleid. Het is slechts verwonder lijk, dat in hun angst waarschijnlijk waanzinnig gewprdenen niet zoo spoedig mogelijk tot rede ge bracht zijn door staten, die invloed op hen heb ben. In plaats daarvan hebben wij beleefd, dat in ieder geval in het openbaar door een groot deel der radiozenders, door communiqué's in de pers enz. een stroom van laster en feitenver draaiingen uitgegoten is tegen hen, wien alleen het te danken is, dat Europa niet in vlammen staat. Toen echter gebleken was, dat Duitsch- land niet reageert op de provocaties, wilden plotseling buitenslands allen vredesengelen zijn geweest. Voortgaande verklaarde Hess, dat de volkeren zelf even weinig als ooit den oorlog willen. Er leven nog te veel frontsoldaten onder de vol keren en de frontsoldaten in de geheele wereld willen den vrede. „Ik kan mij in ieder geval niet indenken, dat de werkelijke oudstrijders van andere volkeren goedkeuren, dat hun dap perheid en de dapperheid hunner kinderen mis bruikt worden om oorlogsopruiers hun handwerk mogelijk te maken." Ten slotte waarschuwde Hess er voor Duitsch- lands vredelievendheid voor zwakte te houden. Het Nederlandsche stoomschip „Fries land" is op de Finsche scherenkust bui ten Brahestad aan den grond geloopen. In verband met het stormachtige weer wordt de toestand, waarin het schip zich be vindt, ernstig geacht. De „Friesland" meet 2662 ton en is het eigendom van de Scheepvaart- en Steenko len-Maatschappij te Rotterdam. Het schip heeft twintig opvarenden. Volgens een later bericht is de „Friesland" weer vlot gekomen. Het schip heeft op eigen kracht de reis voortgezet. AMSTERDAM. Doctoraal examen ln de ge neeskunde de heeren A. Verheugt, A. J. M. v. d. Heuvel, H. W. M. de Jong en A. J. E. Hur- kens. Doctoraal examen in de Germaansche taai en letterkunde (Duitsch) de heer J. M. M. Aler. Candidaatsexamen in de economie de heer D. van Riessen. LEIDEN. Doctoraal examen wis- en natuur kunde, hoofdvak natuurkunde, mej. A. D. En- gelkes te Nuis (Gr.) UTRECHT Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift de heer B. Kahn, geboren te Genève. UTRECHT. Doctoraal examen rechtsweten schap jhr. J. W. de Beaufbft. ARNHEM (R. K. Kweekschool „Insula Dei"). Geslaagd de dames: J. Baten, Arnhem; J. Ber nards, Varik; Tr. Kosterman, Arnhem; A. Marée, Oosterbeek; B. Langeslag, Eindhoven. 's GRAVENHAGE. Geslaagd de dames: M. Beek, Th. L. Bloot, P. J. van der Veen, M. C. Verbaas, allen te 's Gravenhage; J. A. C. van den Dool te Veur en C. Schipper te Voorburg KONINGSBOSCH. Geslaagd: A. Friedrich, Heerlen; E. Graus, Ohé en Laak; T. Hos, Amby; E. Loos, Rotterdam; F. Meyerink, Heerlen; J. Pannemans, Venlo. NIJMEGEN (R. K. Kweekschool Groesbeek- scheweg). Geslaagd de dames F. G. J. Op den Buys, M. C. Delgrood, A. Jacobs, A. Th. J. Grummen, J. J. M. H. Jansen, W. S. M. Kehi, N. H. M. De Kroon. Wanneer deze ver zachtende, zuivere crème op de huid wordt aangebracht, verdwijnen sproe ten, vlekken, puist jes, geelheid en vale kleur, de poriën worden gezuiverd en de teint wordt blank en jeugdig. Stillman's Sproeten crème doet de sproeten langza merhand vervagen en plaats maken voor een prachtige blanke teint. De sproeten verdwij nen terwijl U slaapt. (Sproeten crème) maakt tevens de huid blank. Prijs Fl. 1.25 per pot. Verkrijgb. bij Apoth. en Drog. IMP. G. LINDNER CO., SINGEL 115. A'DAM-C. De Nivas verkocht 1321 tons superieure I suiker en 101 tons bruine suiker voor con sumptie, alsmede 8000 tons bruine suiker voor export. Hierna 775 tons superieure en 150 tons bruine suiker voor consumptie en 10.328 tons superieure voor export. In de afgeloopen week werden 24.305 tons Java-suiker verkocht; van 1 Januari tot 11 I Juni 102.392 tonsHet restant dat van oogst 1937 nog te verkoopen valt, bedraagt 65.013 tons. In het uitgegeven communiqué door de commissie van vertegenwoordigers der Sta ten, die de Oostenrijksche leeningen hébben gegarandeerd, wordt o;m. verklaard, dat zij besloten heeft een gemeenschappelijk pro test te zenden aan de Duitsche regeering. I De commissie sprak de hoop uit, dat dc Duitsche regeering haar beslissing, dat zij niet wettig verplicht zou zijn, de Oosten- I rijksche schuld over te nemen, zal herzien. I Zij heeft kennis genomen van den brief der Duitsche regeering, waarin zij opmerkt dat wettelijk geen enkele verplichting op haar rust omtrent de buitenlandsche schulden van Oostenrijk Ondanks de tegenspraak te Washington over geruchten omtrent een nieuwe mone taire overeenkomst tusschen Engeland, I Frankrijk en de Vereenigde Staten, is men I te Londen hiervan niet overtuigd en was de dollar flauw. Er bestaat nog zeer véél on zekerheid over den omvang van de infla- I tionistische stemming in de Vereen. Staten. Algemeen is echter de vrees niet voor een nieuwe devaluate van het Amerikaansche betaalmiddel. In verband met ae ongerustheid ten aan zien van den dollar, ontstond te Londen eenige vraag naar goud. t Volgens „Agence Fimnc. et Econ." maakt de nieuwe leening aan België in financieele kringen een gunstigen indruk. Het. schenkt voldoening dat deze leening zonder goud clausule of wisselgarantie loordt uitgegeven, hetgeen een bewijs is voor het vertrouwen in de soliditeit van de Nederlandsche valuta De staalproductie in het Youngstown- district wordt in het begir der week oV 25 pet. der cdvaciteit geraamd, tégen 24 pel de vorige week en in het Pitisburghdistrict op 20 pet. tegen 19 pet. In verband met de grootere onthouding van koopers tot het plaatsen van orders, koestert men in Amerika de verwachting, dat een algemeene prijsverlaging onvermij delijk zal zijn tenzij in den toestand een kentering komt. De Credit Commodity Corporation deelt mede, dat tot 9 Juni j.l. op 5.381.000 balen katoen voorschotten werden verst-ekt, tegen 5.377.000 balen de vorige week. De besturen der Amerikaansche Spoorwe gen hopen, dat zij toch nog een actie van het Congres, inzake de credietterleening door middel van de Refico hunner, bewerk stelligen. Zij weigeren echter compromis voorstellen te aanvaarden, waarbij zij dan van loonsverlagingen zouden moeten afzien, als tegenprestatie van de verleende credis- ten. De United Gas Corp. behaalde i> het jaa>' per 30 April een winst van 8.7t mill, of 6.34 per tweede pref. aandeel, tegen 11.36 mill, of 0.29 per gewoon aandeel in het vorig jaar. In het tijdvak 1 Februari tot 1 Mei j.l. een winst van 2.14 mill, of 1.53 per tweede pref. aandeel, tegen 1.57 milt- of 0.23 per gewoon aandeel in dezelfde periode van het vorig jaar. Per 30 April was 24.54 dividend per 7 pet pref. aandeel achterstallig en 43.16 per tweeie prei- aandeel. De American Tel. and Tel. boekte in de eerste vier maanden aan bruto-ontzangsten 34.51 mill., tegen 36.83 mill, in lezelfde periode van het vorig jaar en aar. netto- bedrijf sontvangsten 3.64 mill, tegen 7.72 mill. De autofabrikanten in Detroit zvllen tot half Juli de productie op het bestacm.de peil voortzetten alvorens een besluit te nemen over een stopzetting van den arbeid in do fabrieken. Het Pond Sterling bewoog zich heienoch tend te Amsterdam op 8.968.96% Cv. slot 8.96%), de Dollar op 1.80lA—1.80'A (1.80%)> de Frank op 5.02—5.03 (5.02%), de Bslga oV 30.62'A30.67'A (30.65) en de Zwvsersche Frank op 41.2741.31 (41.28). 1 Juli zal het 26 jaar geleden zijn, dat de centrale commissie en het rijksbureau voor drinkwatervoorziening werden ingested. Ui' jubileum zal worden gevierd in een byemkomst in het hotel „De Witte Brug" te 's Graven' hage, Vrüdag 1 Juli om half drie, waarby dr. C. van- den Berg, directeur-generaal van de volksgezondheid, een rede zal houden mer „vijf en twintig jaar zorg voor goed driif;water"« Na afloop zal een receptie worden gehoiden. By het Zondag te Den Haag gehouden tafel- tennistournooi, georganiseerd door L.S.B» waaraan verscheidene bekende spelers uit het geheele land deelnamen, Is de eerste pry? tf1 de hoofdklasse enkelspel behaald door Jae, Putman, lid van „Jong Leven" te Amsterdam, die daardoor den titel kampioen Den Etiatf 1938 verwierf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6