Veertiende bombardement op Kanton duitsch memorandum „Zuivering" wekt onrust AAN LONDEN Engeland gaat 80 millloen leenen CHINEESCH BEROEP OP DEN H. VADER Het nieuws van heden Castellon thans omsingeld DE BAROMETER hp VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 14 JUKI 1938 - OCHTENDBLAD ^JREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal ^3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, V46R EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21220 per kwartaal 13.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM a. Het Weer De vele watertjes en riviertjes in China maken het onmogelijk, dat de Japansche genietroepen overal bruggen slaan. Meermalen neemt men dan ook zijn toevlucht tot de „levende brug", waarbij de genie-troepen, in het water staande, op hun schouders de planken torsen, waarover de oprukkende Japansche infanterie den anderen oever kan bereiken herlijn zou weigeren de verplich tingen van de Oostenrijksche leeningen na te komen Engeland dreigt met clearing Een nieuwe 3 pet. defensie- leening aangekondigd Dreigende woorden van Mussolini Bij de beëediging van zwart- hemd en-bataljons De recruteering in Engeland vlot De Japanners zouden door het water tot een terugtocht gedwongen worden Konoye minister van Chineesche Zaken"? Pamfletten tegen Stalin ver schijnen tot in Moskou in de fabrieken Gebrek aan officieren De niet-inmenging Geen bijeenkomst voor het einde der volgende week De Joodsche emigratie uit Duitschland 100.000 vluchtelingen in drie jaar tijds Tracht Japan China te verdooven Verwijten in de Geneefsche Opium-commissie Oud-burgemeester van Weenen overleden? Amerikaansch Congres 15 Juni op reces TERUGKEER DER JEZUÏETEN NAAR SPANJE Het gifmengsters proces te Luik rechter van instructie gelooft niet aan de mevrouw Daumens" i'lds "Uwi "eel Kennedy gaat naar Washington Tal van informatieve bezoeken van den Amerikaanschen diplomaat t>r( ^Uiven door aardschok den koers geraakt Hun richtinggevoel werd gestoord DE VERWOESTING VAN DE HOEN AN- UNIVERSITEIT. Bij het bombardement van Tsjangsja door de Japanners werd de befaamde Hoenan-universiteit totaal verwoestWat er van de muren overeind bleef en een kijkje in den chaos van de slaapzalen. Door de brandbommen werden in de bibliotheek meer dan duizend jaar oude handschriften van onschatbare waarde vernield Verscheidene kustplaatsen werden wederom gebombardeerd Beraadslagingen te Praag Het comité van politieke ministers bijeen Werk aan de Fransche munt hervat NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiHiiiiiiu BERLIJN, 13 Juni (Reuter) Naar ver bomen wordt, heeft de Duitsche regeering een memorandum gezonden aan de Britsche tegeering, waarin de vraagstukken van den ■■Anschluss" worden behandeld. Dit memo randum zal van veel beteekenis zijn bij de besprekingen van deze vraagstukken, en be helst o.a. de Duitsche meening over het niet betalen van de rente, welke 1 Juni is ver- Vallen, van de Oostenrijksche leeningen. Men gelooft, dat het Duitsche memorandum in ake de Oostenrijksche leeningen de herhaling jbhoudt, dat Dpitschland de verantwoordelijk- ®id voor deze leeningen afwijst. Tegelijkertijd het echter, naar men denkt, niet de deur °°r tweezijdige besprekingen, jl alle Britsche kringen wordt de grootst mo- *e-ijke reserve in acht genomen ten aanzien van C'1 inhoud van het memorandum, doch de in- jbük bestaat, dat, hoewel de Duitsche voorstel- a over het algemeen niet aannemelijk zullen ''Jken te zijn, zij de basis kunnen verschaffen oor verdere onderhandelingen. In ieder geval zou dan de volgende stap Öoor Londen moeten worden ondernomen. Indien een regeling onmogelijk zou zijn, is ®r reden te gelooveh, dat Groot-Brittanni6 begin volgende maand een clearing zal in voeren. *Iet feit, dat Engeland met het instellen van garing met Duitschland dreigt om betaling den dienst der Oostenrijksche leeningen af t dwingen, is aanleiding tot bittere commenta- Met voldoening constateert men overigens, Italië niet aan de besprekingen der mogend heden heeft deelgenomen. .Men gelooft, dat de besprekingen in hoofdzaak 1 doel hebben, de positie van Engeland tegen- v,'ef het Duitsche rijk te versterken. Wat het igelsche dreigement betreft, merkt men op, 't de opzegging van het DuitschBritsche be- 2~hngsaccoord van November 1934 Duitschland J bevrijden van de verplichting in Engeland J-'kere afgewerkte producten te koopen. Indien Igeland tot gedwongen clearing zou overgaan, 'dis zegt men, zou Duitschland op dit gebied -1 vrijheid van handelen hernemen. Verwachting: Meest matige Noord- Westelijke tot Noord-Oostelijken wind, EE aanvankelijk betrokken, later opklarend in het Noorden, in het Zuiden gedeelte- EE lijk bewolkt, weinig of geen regen, iets H warmer. EE EE Verdere vooruitzichten: Weinig veran- EE EE dering. illiiillllllllllllllllllllliiiiiiiiilllllllliilliiilllliiiiiiiillllllllllllliliiiiiili LONDEN, 13 Juni (Reuter) Reuter verneemt de volgende bijzonderheden over een nieuwe regeeringsleening, die morgen zal worden aangekondigd. Het zal een leening zijn van 80 millioen Pond Sterling in den vorm van een 3 pCt. nationale verdedigings- leening, die aflosbaar zal zijn in de jaren 19541958. De koers van uitgifte is vastge steld op 98 pCt. De inschrijving zal op 15 dezer openstaan. ROME, 13 Juni (Havas) Mussolini heeft te Cesena Romagne vier bataljons zwarthemden beëedigd. In zijn toespraak zeide Mussolini: „Bataljons, ik vraag u thans: zal er voor u in tijd van oorlog iets onmogelijk zijn?" Toen de zwarthemden hierop antwoordden: „Neen", zeide Mussolini: „Eens zal ik u herin neren aan het antwoord, dat gij mij op mijn vraag hebt gegeven". KANTON, 13 Juni (Reuter) Kanton is vanavond voor den veertienden keer in veer tien dagen gebombardeerd, nadat de stad 48 uur lang voor aanvallen was gespaard ge bleven. De Chineesche afdeelingen van den Inter nationalen Veldtocht voor den vrede, de Vol- kenbondsvereeniging en den Bond van bui- tenlandsche betrekkingen hebben gezamen lijk een beroep gedaan op Z. H. den Paus, om al Zijn invloed aan te wenden om het bom bardement van Kanton door de Japansche luchtmacht te doen eindigen. De bond van Katholieke professoren aan de Chineesche universiteiten heeft eveneens de hulp van den H. Vader ingeroepen tegen de Ja pansche aanvallen en het bombardeeren van kerken en burgerbevolking. Volgens berichten uit Chineesche bron staat de stad Kaifeng tien voet onder water, doordat de Chineezen de dijken der Gele Rivier over een afstand van acht kilometer hebben doorgesto ken. Verder zouden ook de dijken van de Wei, de Kwangtsje en de Man bezweken zijn; het is echter niet bekend, of dit een gevolg is van den zwaren regenval der laatste dagen of dat de Chineezen ook deze dijken hebben doorgestoken. In gezaghebbende Japansche kringen zegt men, dat de dijkdoorbraken geen onmiddellijk gevaar voor de om Tsjentsjau staande troepen met zich medebrengen. LONDEN, 13 Juni. De „Times" meldt uit Riga, dat maarschalk Worosjilof order heeft gegeven, dat 10.000 kadetten als luitenants in het roode leger moeten'worden opgenomen, hoe wel hun opleiding aan de militaire scholen nog niet voltooid is. Als officieele reden voor dezen maatregel wordt aangegeven, dat men den jongen luite nants commandoposten voor de manoeuvres van het najaar wil geven. Maar volgens de „Times" is de vervroeg de bevordering der kadetten noodig gewor den, doordat de drastische en langdurige „zuivering" sinds het vorige najaar het le ger beroofd heeft van een derde deel of de helft van zijn officieren boven den rang van luitenant. Duizenden officieren zijn verdwenen, zonder dat daarvoor een reden is gegeven, en vele andere zouden terecht gesteld zijn als „verraders, Trotzkisten en volksvijanden". De stemming in het leger zou dan ook zenuwachtig zijn. Ook in de industrie zou een zekere onrust heerschen. Door de onregelmatige levering van materialen kunnen directeuren en ingenieurs de plannen vaak niet ten uitvoer leggen, zoodat zij gevaar loopen van sabotage beschuldigd te wor den. Hier en daar zijn pamfletten verschenen, waarin aanvallen worden gedaan op de autoriteiten, en in het bijzonder op Stalin. Terwijl dergelijke geschriften sedert 20 jaar nauwelijks bekend waren, worden ze nu, zelfs in de voorsteden van Moskou, bijna dagelijks in de fabrieken binnengesmokkeld en op den grond en op lessenaars gevonden. Deze pamfletten moeten afkomstig zijn van communisten, die tegen Stalin gekant zijn en den dood van Lenin, Toechatsjewski en andere leiders betreuren. Zij beschuldigen Stalin ervan, de verdedigingskracht van het land te onder mijnen, zoodat het een prooi voor andere mo gendheden wordt. LONDEN, 13 Juni. (Havas). In Britsche di plomatieke kringen gelooft men, dat de onder commissie voor de niet-inmenging op zijn vroegst aan het einde der volgende week zal bijeenkomen. Men voegt hieraan toe, dat Lord Plymouth zijn besprekingen met de vertegen woordigers der staten, die het meeste belang bij de aangelegenheid hebben, voortzet, om te trachten een toenadering tusschen de stand punten te bewerken. BERLIJN, 13 Juni. (A. N. P.) Volgens de sta tistiek van het Duitsche instituut voor de be- studeering van het Joodsche vraagstuk hebben tusschen 1 Februari 1933 en 31 Maart 1936 bijna 100.000 Joden Duitschland verlaten. In 1936 bedroeg het aantal Joodsche emigranten 21.000; in 1937 daalde het tot 15.000. Bijna een derde Seel der emigranten is naar Palestina vertrok ken. GENèVE, 13 Juni. (Havas). In de Geneef sche commissie tot bestrijding van den handel in opium hebben vanochtend de vertegenwoor digers van China en Japan elkaar verw ten gedaan. De vertegenwoordiger van China, dr Hoo, verklaarde, dat Mandsjoekwo onder het Japansche bewind een distributiecentrum van opium is geworden, en hij beschuldigde Japan ervan China te willen verdooven. De Japan sche afgevaardigde, Aman, vroeg de commis sie een onderzoek te willen instellen naai den Chineeschen opiumhandel in het Verre Oosten. De gedelegeerde van China stelde voor een film te laten draaien over de organisatie en sluikhandel in opium in de Japansche conces sie van Hankau. Deze film werd door de Chinee sche autoriteiten opgenomen na de ontruiming dezer concessie door de Japanners. De vertegenwoordiger van Japan heeft ver klaard, dat indien de commissie dit voorstel zou aanvaarden, dit' een Chineesche propagan dafilm een officieel karakter zou verleenen, waartegen hij met nadruk voorbehoud maakte. Onder die omstandigheden zou hij zich ver plicht zien zijn medewerking aan de commissie te staken. De commissie besloot het voorstel van den Chineeschen gedelegeerde niet te aanvaarden. Deze gaf evenwel te kennen, dat hij zich voor stelde op eigen gelegenheid de film te laten draaien in een bioscooptheater te Genève, en dat hij voor deze voorstelling uitnoodigingen zou zenden. Kanton werd voor de veertiende maal gebom bardeerd. Van Chineesche zijde werd een beroep gedaan op den H. Vadr Tot in Moskou verschijnen tegen Stalin ge richte pamfletten, die zich keeren tegen de „zuivering". Het leger heeft gebrek aan offi cieren. Berlijn zou weigeren de verplichtingen van de Oostenrijksche leeni-ngen na te komen, waarop Engeland met clearing dreigt. 15 Juni zal in Engeland een 3 pet. defensie- leening, groot 80 millioen p. st. tegen een koer* van 98 pet. worden geopend. Castellon is door de rechtschen omsingeld; verscheidene kustplaatsen werden wederom gebombardeerd. De subcommissie ter niet-inmenging zou eerst aan het einde der volgende week bijeenkomen. De arbeiders aan de Fransche munt hebben het werk zonder stoornis hervat. Antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van den Tempel over de plannen voor een centraal vliegveld. De Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur heeft met groote meerderheid van stemmen de motie van het bestuur aangeno men. New Yorksche Beurs: Gedrukte stemming. O MüNCHEN, 13 Juni (Reuter) Naar hier gemeld wordt, is Richard Schmitz, de vroegere anti-nat.-socialistische burgemeester van Wee nen, in het concentratiekamp van Dacha aan een kankeroperatie, gestorven. Dr. Schmitz Was sterk tegen de nazi's gekant, en nog in Febaruari heeft hij zijn meeningen dienaangaande in een openbare vergadering ge uit. Na den „Anschluss" werd hij op 11 Maart j.l. van zijn burgemeesterspost ontheven, en den volgenden dag in hechtenis genomen. Het D.N.B. meldt, dat dit bericht echter van welingelichte zijde wordt tegengesproken. WASHINGTON, 13 Juni (Havas) Na afloop van een conferentie met Roosevelt hebben de voorzitters en de leiders der democraten van Senaat en Huis van Afgevaardigden medege deeld, dat het Amerikaansche Congres zich op 15 Juni zal verdagen. De Jezuïeten hebben dezer dagen hun vroe gere kloosters in Azapeita en Loyola weer be trokken. De bevolking heeft hen overal geest driftig ontvangen, en is verheugd, dat de Paters hun vroegere werkzaamheden weer kun nen hervatten. Stand op Dinsdag 1 uur v.m. 765.6 Vorige stand: 767.4 jt^IK. 13 Juni. (Belga). De rechter van in dictie heeft vanochtend bij de voortzetting jj.l het proces tegen de weduwe Becker ver- lard, niet te gelooven, dat de „mevrouw Dau- jj 1" bestaat. De beschuldigde heeft van haar cChts een vaag signalement kunnen geven, ®Wel zij haar geregeld ontmoette. 0lEpJ zeide voorts ieder sterfgeval te hebben jlerzocht. Den dag na den dood van Lambert Ver werd slechts zeer weinig gevonden. Doch LONDEN, 13 Juni. Mei 1938 is de beste maand sedert den wereldoorlog geweest voor de. Britsche legerrecruteering. Het aantal nieu we recruten bedroeg n.l. 9572. Het territoriale leger is thans ruim 181.000 man sterk. Een niet te bepalen aantal Japansche vlieg tuigen vloog boven de stad. Vijf maal zijn vlie gers verschenen, die bijna 30 bommen hebben uitgeworpen in de buurt van de electrische cen trale in de voorstad Saitsjoen, die reeds Vrijdag werd vernield. den daarop volgenden dag leefde de we- 6 Becker veel royaler en betaalde zij ook een harer schulden. at was meestal het geval, hetgeen den ad- 'caat-generaal aanleiding gaf op te merken, diefstal de drijfveer der misdaden was. 1 half een werd de zitting geschorst. Jonden, 13 Juni. (Reuter). De ambassadeur op Vereenigdc Staten te Londen, Kennedy, die tlli. 15 dezer met de „Queen Mary" naar Ame- ge,a Zal gaan voor een bezoek, dat negen da- ji zal duren, heeft vanmiddag een half uur y Chamberlain gesproken. 4 tochtend is Kennedy bij den Duitschen i^sadeur, Von Dircksen, geweest, terwijl hij voorstelt voor zijn vertrek ook andere am- l}t Sa1curs te gaan opzoeken, evenals Lord Ha- x en sir John Simon. hoewel het doel van Kennedy's bezoek is de plotte bij te wonen van zijn oudsten zoon, aan Harvard University heeft gestudeerd, Kennedy van de gelegenheid gebruik ma- jw °m overleg te plegen met Roosevelt en met jj Se ambtenaren van het departement van tenlandsche Zaken. k(ËE?LlJN, 13 Juni (Havas) De aardschok- lat ekben de eigenaardige uitwerking gehad, ve,, 2ii het richtinggevoel van postduiven hebben 9cht 0ld' Een groot aantal duiven was Zondag- aan de DuitschNederlandsche grens vjj.j.j aten, bestemd voor Berlijn. De dieren Waalden echter en kwamen met eenige uren raging aan. OROPESA, 13 Juni. (Havas.) Castellon wordt in het Westen en Zuiden belegerd, terwijl uit het Noorden eveneens rechtsche troepen naderen. Om tien uur vanochtend bevonden deze zich op 4 K.M. van El Grao, de haven van Castellon. In den afgeloopen nacht werd zeer hevig ge vochten. De nationalisten vergrootten hun druk, om te probeeren op te rukken naar de kust. Op den weg van Villa Fames naar Castellon du ren bij Borriol de gevechten voort. De recht schen zijn er daar in geslaagd hun linies te verbeteren. Vanochtend, tusschen tien en twaalf uur, heb ben vier van Majorca afkomstige watervlieg tuigen tot drie malen toe geprobeerd Alicante te bombardeeren. Telkenmale werden de vlieg tuigen door jachtvliegtuigen der regeering op de vlucht gedreven. Den vierden keer slaagden zij er in bommen op de stad te werpen; er zijn zes personen gewond. Om kwart over twaalven kwamen 200 bommen terecht op de stad en de haven van Sagonta. Verscheidene personen wer den gewond, terwijl er ook eenige schade werd aangericht. Korten tijd later verschenen twee eskaders vliegtuigen, die mitrailleurvuur openden op Sagonta en den weg naar Castellon. Vervol gens werd de binnenstad van Castellon be schoten. Een dertigtal bommen is in de buurt van het dorp Valles terecht gekomen. Er zijn geen slachtoffers te betreuren, terwijl evenmin scha de werd aangericht. Naar aanleiding van de bewering van Franco, dat zekere Britsche schepen con trabande, bestemd voor de regeering van Barcelona, vervoeren, deelt de Britsche Ka mer voor de Scheepvaart na een onder zoek van deze aangelegenheid en in overleg met de reeders mede, dat het haar vol doening geeft dat er geen rechtvaardiging is voor een dergelijke verdenking. PRAAG, 13 Juni (Ceteka) Het comité van politieke ministers is heden te Praag bijeenge komen. Minister-president Hoaza gaf een uit eenzetting van de resultaten der besprekingen betreffende de nationaliteitenproblemen. Konrad Henlein heeft in een oproep aan de Sudeten-Duitschers zijn dank tot uitdrukking gebracht voor de tijdens de gemeenteraadsver kiezingen aangenomen houding. De districtsafdeeling der Sudeten-Duitsche partij in Maehrisch-Schoenberg deelt mede, dat de Duitsche zakenlieden uit protest tegen het optreden der staatspolitie op Vrijdag j.l. en we gens het door het Tsjechische persbureau daar over uitgegeven bericht hedenmiddag om 15 uur hun zaken hebben gesloten. De vrije beroepen hebben een uur niet ge werkt, terwijl ook in de industriebedrijven eer. tijdlang het werk stilgelegen heeft. Een telegram is aan Hodza gezonden, waarin geprotesteerd en uitzending van een commissie van onderzoek geëischt wordt. De woordvoerder der Chineesche militai ren heeft medegedeeld, dat de Japansche troepen, die ten Oosten van Tsjengtsjau door de overstroomingen van de Gele Rivier worden opgehouden, een algeheelen terug tocht zijn begonnen. Het water heeft den spoorweg naar Loenghai bereikt en stroomt snel in Zuidoostelijke richting. De Japansche consul te Hongkong heeft ge antwoord op de Britsche en Fransche protesten tegen de actie van de Japansche vliegtuigen, welke over de buitenlandsche concessie Sjamien hebben gevlogen. De tekst van het antwoord is niet bekend. Ook heeft de consul geantwoord op het Amerikaansche protest inzake het bom bardement van de Lingham-universiteit. Hij be tuigde zyn sympathie met de chineesche slacht offers en drong er op aan, dat in de toekomst dergelijke gebouwen duidelijk zouden worden gekenmerkt In gezaghebbende kringen te Parijs wordt verklaard, dat het bericht over een over eenkomst tusschen Frankrijk en China in zake financieele en technische hulp en het leveren van oorlogstuig door Frankrijk aan China, geheel uit de lucht gegrepen is. Van gezaghebbende zijde wordt medegedeeld, dat de Amerikaansche en Britsche kanonneer- booten en den Jantse geen opdracht hebben ontvangen hun positie te wijzigen, niettegen staande het Japansche verzoek. De Britsche kanonneerbooten liggen thans bij Woehoe en Kioekiang; zij hebben bevel gekregen daar te blijven. De Britsche autoriteiten hebben nog niet ge antwoord op het Japansche verzoek, doch naar verluidt heeft de opperbevelhebber van de Amerikaansche vloot, Yarnell, het verzoek van de hand gewezen. Volgens welingelichte kringen te Tokio zou het Japansche leger er in hebben toe gestemd, dat het ministerie voor Chinee sche zaken, dat binnenkort opgericht zal worden, onder leiding zal staan van Konoye zelf, terwijl Oegaki onderchef ou zijn. Het leger zou daartegenover bereikt hebben, dat de opperbevelhebber der troepen in China de leiding krijgt van de commissie voor Chi neesche zaken, die in China ingesteld zou wor den, en waarin een vertegenwoordiger van het leger en een van het ministerie van Buitenland sche Zaken zitting zouden hébben. In samenwerking met die commissie zou Tokio de militaire, economische en pollitieke vraag stukken behandelen, welke rijzen door de in stelling van een nieuw bewind in het bezette gebied. Het toezicht op de politieke en econo mische aangelegenheden zou pas weer door de burgerlijke autoriteiten uitgeoefend worden, wanneer de normale toestand in dit gedeelte van China teruggekeerd zou zijn. Itagaki zou er bij Konoye op hebben aan gedrongen, dat de werking van een Japansch— MandsjoerijschChineesch economisch blok hoofdzakelijk beperkt zou blijven tot Mand sjoekwo, waarbij China slechts een aanvullende rol zou spelen door beiden anderen staten grond stoffen voor de industrie te verschaffen. PARIJS, 13 Juni. (Havas). Vanochtend is het werk aan de Fransche munt normaal her vat. Van de arbeiders werd niemand gemist. De ergste domheid! „Wat ben ik dom!" ontsnapt som wijlen aan onze lippen terwijl we ons voor het voorhoofd slaan. We hebben dan ofwel iets vergeten, ofwel we héb ben een zotheid gezegd of we hebben iets ergers op ons gewetenWat zijn we toch dom! moeten we ons zelf meer dan eens bekennen al zou den we het van een ander nooit willen hooren of aanvaarden Doch wat is onze ergste domheid? Niet dat we een domheid begaan iedereen kan zich vergissen maar dat we bij alle zelfbeschuldiging niet zorgen dezelfde domheid niet te her halen. We vervallen maar al te dik wijls in dezelfde fouten en zijn veel dommer dan de ezels die niet twee maal over eenzelfden steen struikelen. Laten we daarom ons hoeden na tuurlijk voor elke domheid maar bovenal voor die ergste domheid als hier bedoeld!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1