Voordeelen van één centraal vliegveld New-Yorksche Beurs 4 Minister van Waterstaat somt ze op faillissement DINSDAG 14 JUNI 1938 Naar het oordeel der Regeering zullen de belangen van Amsterdam en Rotter dam het best gediend zijn door één cen traal terrein Groote besparing voor de K.L.M. Kosten- en tijdbesparing Defensie-belangen secundair Belangen van Amsterdam en Rotterdam NIEUWE KARTEERINGS- OPDRACHT K.N.I.L.M. Plaats voor jonge vliegtuig- bestuurders STIJGENDE PRODUCTIE VAN ELECTRICITEIT NIEUWE DIRECTEUR DER NIJMEEGSCHE VEILING NEDERLAND OP JAARBEURS TE BELGRADO Bemiddeling van den Economi- schen Voorlichtingsdienst OPENLUCHTSPEL „JAN KLAASSEN" Het conflict-Badings BIGGENMERKEN Sterke stijging te wachten CONSENTEN GARNALEN- UITVOER FABRIEK HEROPEND De verbindendverklaring der Zoutconventie Gezelschap L. de Vries Examen acte L.O. Stuurlieden-examen Gedrukte stemming over- heerschte. Na kort herstel in tweede helft een flauw slot. AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 13 Juni Clearingkoersen Academische examens Eindexamen Gymnasium WISSELKOERSEN - AMERIK. GOEDERENMARKT - STOOMVAARTLIJNEN S, Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van den Tempel (S. D.) in verband met de stich ting van een nieuw centraal vliegveld voor de burgerlijke luchtvaart, heeft de minister van Waterstaat als volgt geantwoord; De regeering heeft in beginsel besloten de stichting te bevorderen van een luchtvaart terrein, dat centraal zal zijn gelegen ten opzichte van Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage en dat bedoeld is te zijn de «•enige luchthaven des lands voor het groote internationale verkeer met landvlieg- tuigen. Bij aanvaarding van dit beginsel heeft de regeering zich doen leiden door de volgende overwegingen By de voortschrydende ontwikkeling van de luchtvaart in de richting, zooals deze zich thans met voldoende duidelijkheid afteekent, nX in de richting van groote en snelle verkeersvlieg tuigen en van de uitoefening van verkeer over steeds grootere afstanden zonder tusschenlan- ding, is er op den duur in een klein land als het onze geen plaats voor twee groote lucht vaartterreinen, welke beide bedoelen met ds eischen van dat verkeer rekening te houden. Zulks is te minder het geval, wanneer die bei de luchtvaartterreinen zich bevinden op een onderlingen afstand van nog geen vyftig kilo meter (omstreeks tien minuten vliegen). Ten einde de kosten en het tijdverlies, ver bonden aan het uitvoeren van een tusschen- landing op een tweede op zoo korten afstand gelegen luchtvaartterrein te besparen, zullen de luchtvaartmaatschappyen maatregelen moe ten treffen om door een doelmatige organisatie de lading samen te brengen op één enkel ter rein. Concentratie op één vliegveld zal leiden tot aanmerkelijke besparing voor de K. L. M. Vaststaat, dat de exploitatie van luchtvaart terreinen voor het internationale verkeer steeds hoogere eischen zal stellen aan veiligheidsin richtingen en verdere voorzieningen. Wegens de grootte der kapitalen, welke in dergelijke ter reinen nog zullen moeten worden gestoken, be staat geen uitzicht op de mogeiykheid van loo- nende exploitatie, maar zal gerekend moeter, worden op steeds toenemende exploitatiever liezen voor de betrokken gemeenten, alsmede op toenemende kosten voor het rijk ten be hoeve van veiligheidsinrichtingen. Deze uit een financieel oogpunt Onduldbare toestand zal vermeden worden door concentra tie op één luchtvaartterrein, waarmede belang- ryke verlaging van overheidsuitgaven zal wor den bereikt. Het staat vast, dat het in to betrekkeiyk klein gebied alleen dan mogelijk is de grootst mo- geiyke veiligheid te bereiken, wanneer eenheid in de leiding van het luchtverkeer, in het by- zonder bij omstandigheden van slecht zicht, kan worden verkregen. Kruising van luchtlij nen op betrekkeiyk korten afstand van een luchthaven dient daarbij te worden vermeden terwijl, zooals de ondervinding heeft geleerd het overlappen of zelfs maar aan elkaar gren zen van de naderingsgebieden van luchtvaart terreinen, waarop verkeer van gelijken aard wordt uitgeoefend, met een veilige uitoefening van het luchtverkeer in strijd is. Het geiyktydig exploiteeren van twee lucht vaartterreinen voor het groote internationaal luchtverkeer op zeer korten onderlingen af stand, hetgeen uiteraard iets anders is dan het beschikbaar hebben van secundairé luchtvaart terreinen op korten afstand van een hoofdter rein,' zal dan ook op den duur met steeds groo- ter moeiiykheden gepaard gaan. De belangen van Defensie zyn in dit vraagstuk secundair. Als een centraal vlieg veld voor de burgerlijke luchtvaart tot stand komt en uit dien hoofde Schiphol zijn be- teekenis voor de burgerlijke luchtvaart mocht verliezen, zou thans, nu de aanleg van één of meer militaire vliegvelden, als gevolg van de uitbreiding van de militaire luchtvaart, nog slechts in voorbereiding is, by de uitwerking van de plannen met het voor militaire doeleinden beschikbaar ko men van Schiphol rekening kunnen war den gehouden. Mocht het departement van Defensie zich reeds van de noodig geachte vliegvelden volledig hebben voorzien, dan zou uiteraard van aankoop van Schiphol geen sprake meer kunnen zijn. By het departement van Defensie is voor keur van het eene militaire luchtvaartterrein boven het andere niet in het geding. Het afwegen van voor- en nadeelen bij ver- geiyking van het eene militaire luchtvaartter rein met het andere zou trouwens niet gemak- keiyk zyn. Ten aanzien van Schiphol kan wor den gezegd, dat het een belangryke outillage bezit, welke uiteraard voor militair gebruik van groote beteekenis zal kunnen zyn. Anderzijds moet worden opgemerkt, dat het luchtvaart terrein Schiphol zich, ten gevolge van een ja renlang gebruik, in hoofdzaak aan de eischen van het burgerhjk luchtverkeer heeft aange past. Wat een nieuw militair vliegveld aan gaat, uiteraard kan by het aanleggen daarvan volledig rekening worden gehouden met de eischen van den militairen vliegdlenst. In beide gevallen kan voor laatstgenoemden vliegdienst slechts na geruimen tyd volledig wer het yliegveld worden beschikt. Tydeiyke oplossingen zullen dus in beide gevallen moeten worden gevonden. De regeering is bekend met de meening van de gemeentebesturen van Amsterdam en Rotterdam, dat door het verlies van een in de onmiddellijke nabijheid van elk dier ge meenten gevestigd luchtvaartterrein de be langen dier gemeenten zouden worden ge schaad. Uiteraard kan niet worden ontkend, dat tegen over de voordeelen van concentratie in het begin enkele nadeelen kunnen staan als gevolg van den overgang naar den nieuwen toestand, doch naar het oordeel der regeering zullen de be langen van de gemeenten Amsterdam en Rotter dam op den duur het best gediend zijn door het bestaan van één enkel centraal luchtvaartter rein, waarop alle belangryke luchtverbindingen geconcentreerd zijn en waar de meest geperfec- tionneerde inrichtingen voor de veiligheid aan wezig zijn. Aan den iets grooteren afstand tot het cen trale vliegveld kunnen voor de deelneming aan het luchtverkeer geen overwegende bezwaren zyn verbonden, daar dat vliegveld op een afstand van ongeveer een half uur per auto van het centrum van Amsterdam en Rotterdam zal verwijderd liggen, hetgeen niet anders dan normaal te achten is. Ontkend wordt niet, dat de concentratie van het luchtverkeer aan beide steden eenige be- dryvigheid zal onttrekken. Tegenover dat nadeel staan echter de groote, reeds vermelde voordee len van de concentratie, welke voordeelen ook voor Amsterdam en Rotterdam van beteekenis zijn. Het binnenlandsch luchtverkeer wordt slechts over vrij korte afstanden uitgeoefend. Hierdoor en tevens door de steeds voortschrydende ver beteringen van de trein- en autoverbindingen zyn aan de ontwikeling van dit luchtverkeer zekere grenzen gesteld. Bij concentratie op één luchtvaartterrein zal het. tijdverlies ten gevolge van de vergrooting van den afstand tot de centra van Amsterdam en van Rotterdam in verhouding tot de korte vliegtijden meer beteekenen dan ten aanzier. van het luchtverkeer over grootere afstanden. Zal dus in enkele gevallen, waarin de luchtver- binding over kleine afstanden een aanzienlijke tydbesparing geeft, de uitoefening van het bin- nenlandsche luchtverkeer iets ongunstiger wor den, daartegenover staat, dat met een centraal vliegveld de binnenlandsche luchtiynen als aanvoerlijnen in beteekenis winnen. De regeering kan niet inzien, dat de aan leg van een geheel nieuw centraal lucht vaartterrein in de plaats van de bestaande luchtvaartterreinen Waalhaven en Schiphol, wanneer die terreinen worden overgenomen door het departement van Defensie, een zeer kostbare proefneming zou beduiden. Zooals is uiteengezet, is een van de beweeg redenen van de regeering byhaar besluit om in beginsel dien aanleg te bevorderen juist geweest, dat daardoor besparing zou worden bereikt en dat de mogelijkheid van rendabele exploitatie zal worden vergroot. De aan Schiphol ten koste gelegde bedragen zijn, voor zoover het de waarde betreft, wel ke dat luchtvaartterrein voor het departe ment van Defensie vertegenwoordigt, by een oplossing, als hiervoor omschreven, niet als verloren te beschouwen. De KNILM heeft van de Indische regeering een karteeropdracht gekregen ten behoeve van de kolonisatieplannen op Celebes. Ten Noorden van de Golf van Boni zal 'n gebied van 234.000 H.A. in kaart moeten worden gebracht. In ver band hiermede zal in de nabijheid van Ma- zemba een vliegveld worden aangelegd. Een der fotovliegtuigen van de KNILM een Sikorsky amphibie of een De Havilland, die hiervoor spe ciaal zijn uitgerust zal voor deze opdracht in gereedheid gebracht worden. Een vliegtuig bestuurder, een navigator, een aborant en eenig Inlandsch personeel zal aan deze expeditie deel nemen. Den lsten Augustus zal met de uitvoe ring van de opdracht worden aangevangen. Men verwacht tegen het einde van het jaar met de karteering gereed te zijn. In verband met de uitbreiding van het lucht net der KNILM door de a.s. opening van den dienst op Australië, en met verschillende spe ciale opdrachten, die binnenkort aan de KNILM zullen worden gegeven, is er by de KNILM plaats voor een zestal jonge, Neder- landsche vliegtuigbestuurders, die minstens in het bezit moeten zijn van het militair brevet en het diploma voor navigator tweede klasse. Wij achten het een verheugend verschynsel, dat er voor de jonge Nederlandsche vliegers weer eenig emplooi komt hierdoor. Men deelde ons nog in het byzonder mede, dat buitenlan ders in geen geval in aanmerking zouden komen. Binnen eenige dagen zal een bronzen legpen ning worden uitgereikt aan de directie en de leden van den Raad van Bestuur der KNILM, aan verschillende chefs en leden van het per soneel, die een aandeel hebben gehad in de voor bereiding en de werkzaamheden der kartee- ringsexpeditie op Nieuw Guinea'. De penning is ontworpen door den Amsterdamschen beeldhou wer G. J. van der Veen en uitgevoerd door de Koninkiyke Begeer te Voorschoten. waarnemend directeur de heer L. Pynenborg met 297 van de 394 stemmen. Hiermede is de vacature van den indertyd ontslagen directeur van S., welbekend uit de beruchte brochure tegen het departement van Landbouw, aangevuld. De algemeene vergader- ring heeft het bestuur gemachtigd om zoo noo dig tegen Van S. te procedeeren, wanneer deze van de veiling schadevergoeding zou eischen. De aftredende vier commissarissen werden met groote meerderheid herkozen. Het centraal bureau voor de statistiek deelt mede, dat de electriciteitsfabrieken, die in de openbare stroombehoefte voorzien, in de maand Mei 175.5 millioen kwn. aan de netten hebben afgegeven; dat is belangryk meer dan in de overeenkomstige maand van 1937, toen 160.5 millioen kwn. werden afgegeven. De toeneming bedroeg dus c.a. 9.5 pet. tegen slechts ruim 2 pet. in de maand April. In de Maandagmiddag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Nymeeg- sche veiling, die zeer bewogen was, werd na langdurige discussies tot directeur gekozen dc Zooals reeds gemeld, is er groote belangstel ling van de zijde van het Nederlandsche be drijfsleven gebleken voor deelneming in de door den economischen voorlichtingsdienst op de jaarbeurs-tentoonstelling te Toronto te organi- seeren Nederlandsche inzending. Aangemoedigd door dit succes zal de Econo mische Voorlichtingsdienst zijn deelneming aan de jaarbeurs te Belgrado van 1019 September eveneens dienstbaar maken aan de individueele belangen van Nederlandsche firma's, die van deze gelegenheid gebruik zouden willen maken om haar producten onder de aandacht van het publiek te brengen, dat deze jaarbeurs bezoekt en dat niet alleen afkomstig zal zyn uit Zuid- Slavië zelf, doch uit een groot aantal omrin gende landen. Gegadigden worden verzocht zich zoo spoedig mogelyk onder opgaaf van het artikel, dat zij wenschen in te zenden en de ruimte, die zij meenen daarvoor noodig te hebben, te wenden tot het propaganda-bureau van den Economi schen Voorlichtingsdienst, Rijnstraat 24, 's-Gra- venhage. Naar aanleiding van een bericht in de ver schillende bladen over een conflict met den heer Badings in verband met het lustrumspel „Jan Klaassen" deelt de feestcommissie van het Delftsch Studentencorps 't volgende mede: „Geheel buiten de schuld van den heer Ba dings, kon de te componeeren muziek niet tydig genoeg worden voltooid, zoodat balletten e.d. onder leiding van mevr. Chaja Goldstein moes ten worden ingestudeerd op bekende muziek, die de heer Badings zou parodieeren. Toen daarna dit gedeelte van de muziek van den heer Ba dings kwam, bleek de muziek voor de balletten te moeilijk om door dilettanten te worden ge danst. Bovendien was volgens de opvatting van den regisseur, den heer Storm, de geest van de muziek in sommige onderdeelen niet in over eenstemming met het populaire karakter van het spel. Waar nu de heer Badings zich niet geroepen gevoelde eenige zeer noodzakelijke van het spel door deze moeiiykheden ernstig veranderingen aan te brengen en de uitvoering gevaar liep, heeft de feestcommissie tot haar groote spijt den heer Badings moeten verzoe ken de partituur, die gedeeltelijk was voltooid, terug te trekken." Het aantal biggenmerken, dat van 23 tot 28 Mei is aangebracht bedraagt 41985, tegenover 43434 in de overeenkomstige periode van 1937. Van de toekenning 1938 zyn tot 28 Mei ge bruikt 606.076 merken, tegenover 647.402 merken van de toekenning 1937 op het overeenkomstige tydstip van het vorige jaar. Voor een juiste beobrdeeling diene, dat van 1 Januari tot genoemden datum in totaal zijn gemerkt 868.805 biggen, welk aantal voor het zelfde tydvak van 1937 bedroeg 797.541. Hoewel van de in Mei gehouden land- en tuinbouwinventarisatie nog geen volledig re sultaat bekend is, blijkt uit de voorhanden ge gevens reeds duidelijk, dat het aantal fokzeu- gen ten opzichte van vorige jaren zeer aan zienlek is uitgebreid. De verwachting is dan ook gewettigd dat het aantal biggengeboorten in de eerstvolgende maanden sterk zal stijgen. Naar wy vernemen, zal de Nederlandsche Visscherijcentrale van 1 Juli af zelf de verdee ling van het contingent ongepelde garnalen naar Frankrijk weer gaan regelen. De uitvoer- contingenten zullen worden berekend naar de basisjaren 1936 en 1937. Voor verschillende plaatsen als Breskens, Den Helder en Texel beteekent dit een gun stige regeling, daar ten gevolge van de wyze van verleening der Fransche invoervergunnin gen deze plaatsen veel van hun export aan IJmuiden hebben moeten afstaan. Dank zij een order der regeering om een groote hoeveelheid vleesch in te blikken, is het bedryf van de N.V. Buyvoets vleeschwaren- en conservenfabriek te Almeloo, dat eenigen tijd geleden is stilgelegd, Maandag heropend. Hoe lang het werk zal duren, is nog niet bekend. In aansluiting op hetgeen is medegedeeld betreffende de algemeen verbindendverklaring van de ondernemersovereenkomst tot regeling van den afzet van zout, wordt er op gewezen, dat deze overeenkomst ter inzage ligt ten kan tore van alle Kamers van Koophandel en Fa brieken. Het tooneelgezelschap, dat onder leiding van den heer L. de Vries een tour maakt in West- Indië, is Zaterdag te Paramaribo aangekomen. Het gezelschap was opgetogen over de harte- ïyke ontvangst. STEENWIJKERWOLD. R. K. Kweekschool. Beslaagd C. A. J. van Hees van Ulft, A. J. A. Kothman van Oldenzaal, M. E. C. Triffterer van Zwolle, J. H. M. Vonk van Borne, A. H. de Vries van Scharsterbrug (Fr.), C. H. A. Werdmuller van Nieuwe-Pekela. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor derden stuurman groote handelsvaart: C. L. Beyer; J. Penes; A. v, yiiet, NEW YORK, 13 Juni (Part.) Opnieuw ver keerde Wallstreet by de opening in een ge drukte stemming. Het nieuws uit het beclryfs- leven blijft van ongunstigen aard, waarbij zich voegde de verklaring van den heer Sloan, presi dent van de General Motors, waarin hij een somber beeld geeft van de automobielindustrie, die van tal van factoren, w.o. regeeringsbe- moeiing, den nadeeligen weeromslag onder vindt. H4j komt tot de conclusie, dat, indien de dalende tendenz blyft aanhouden, aan het ein de van het loopende jaar de bedrijvigheid op het lage niveau, dat in het crisisjaar 1932 gold. zal zyn terug gevallen. Het is dan ook begrijpe lijk, dat van dezen tak van industrie niet te verwachten is, dat hy veel zal bijdragen tot verlevendiging van het bedryfsleven in het al gemeen. Een en ander gaf dan ook het publiek voldoende aanleiding om een gereserveerde hou ding aan den dag te blijven leggen en het aan bod, dat niet groot was, veroorzaakte dan ook by gebrek aan kooplust, dat na den lageren in zet de noteeringen nog wat verder inzakten. Verliezen tot 2 punten vielen in de ochtenduren te registreeren. Van de staalwaarden waren het vooral aandeelen Bethlehem Steels, die het meest van verkoopen te lyden hadden. Het ver lies bedroeg hier om 12 uur 1% punt, terwijl (J. S. Steels punt terug liepen. Ook National Steel en Republic Steel sloegen een beneden- waartsche richting in. De handel in automobiel fondsen had weinig te beteekenen. Het meest ging nog om in Chryslers, die na een half punt lager te zyn geopend nadien nog ruim 'n halven dollar moesten afstaan. De nadeelige verschil len voor spoorwëgshares bleven meerendeels van bescheiden afmetingen, evenals voor koperwaar den, doch bij de mijnen verkeerden Amer. Smel ting ruim 1 punt in reactie. Van de warenhuis aandeelen liepen Sears Roebuck geleidelijk aan 1 punt terug. Voor petroleumwaarden was het aanbod aanvankelijk niet groot, doch na het bekend worden van het bericht, dat de notee ring voor Pennsylvania crude-oil met 25 dollar cents per barrel verlaagd waren door één der handelaren, zakten de noteeringen wat in, doch bleven op iets lager niveau hangen. Chemische waarden hadden nog het meest van verkoopen te lijden, waarby Du Pont de leiding hadden en een verlies van 1% dollar op hun rekening kre gen. Ook Westinghouse openden ruim VA punt lager, waarna er echter in het eerste beursge- deelte niet veel verandering in den koers kwam Luchtwaarden konden zich niet aan de alge meene tteurstendenz onttrekken, zoodat Dou glas Aircraft VA dollar lager werden verhan deld. Public-utilities en rubbers waren aan den luien kant. De handel was van bescheiden af metingen, hetgeen blijkt uit de omzetten in het eerste uur, die 110.000 shares bedroegen, terwyl in het tweede uur slechts 50.000 shares van eigenaar verwisselden. Op het verlaagde niveau viel er in de tweede beurshelft even wat meer vraag te constatee ren, doch tot een flinke koersverbetering kwam het niet en van langen duur was het herstel evenmin. Later in den middag werd de stemming weer flauw en tot het slot bleven de noteeringen terug loopen, zoodat het einde van den beurshandel op het laagste punt van den dag tot stand kwam. De iets grootere bedrijvig heid in de staalindustrie (deze wordt door het Amer. Iron Steel Institute geschat op 27.1 (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slyper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie Philips Unilever Aku Anaconda H. V.A. Beth. Steel A'dam Rubber 318 263 150—149K 35 y, 17M—17 3/16 436 32% 190 Van 4.305.00 uur Anaconda 179/1617% Koersen voor stortingen op 14 Juni tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 72.73, lires 9.50, peseta's 10.50. AMSTERDAM Geslaagd voor het candi- daatsexamen in de rechtsgeleerdheid mej. A. Menkman en mej. J. van Rossum. AMSTERDAM Geslaagd voor het candi- daatsexamen in de rechtsgeleerdheid de heer J. A. de Roy van Zuydewijn en mej. C. van den Berg. LEIDEN Doctoraal examen rechten J. C. Dudok van Heel uit Heemstede. LEIDEN Bevorderd tot doctor in de ge neeskunde, op proefschrift, de heer D. W. Duys- ter, geboren te Leiden. Bevorderd tot doctor in de letteren en wys- begeerte, op proefschrift, de heer B. van den Berg, geboren te Kornhorn (gem. Grootegast). Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heeren H. A. N. Dinger, Den Haag, en G. Drayer, Leiden. Geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte de heeren J. D. Fransen van de Putte, Goes; J. M. W. Kampmeinert, Leiden en mej. A. C. Becker, Den Haag. Bevorderd tot arts de heeren W. J. Wissema, Oegstgeest; N. Bostoen, Leiden en mej. M. Snel ler, Rotterdam. LEIDEN Geslaagd voor het doctoraal exa men Indisch recht mej. E. Meiss, Blarikum en de heeren C. de Jong, Den Haag; L. P. de Boer, Voorburg; J. H. Schwab, Den Haag en P. Schier- beek, Den Haag. UTRECHT Geslaagd voor het doctoraal examen rechtswetenschap dr. D. H. Smit. Geslaagd voor het doctoraal examen geologie de heer J. van Soest. Geslaagd voor het doctoraal examen pharma- rie de heer K. A. Biermasz. De promotie van den heer Kahn geschiedde met lof. NIJMEGEN. Canisius-college (gymnasium). Geslaagd van groep 3 voor B; H. Efrinkhof te Nymegen, J. Terburg te Soerabaia, T. Löwen- thal te Ulft en H. v. d. Velden te Nymegen. Met drie wordt het examen voortgezet. Afgewezen twee. Vbor A; W. Tervoort te Groesbeek, H. Ver materen te Nymegen, T. Vermeulen te Nij megen. Van groep twee zy'n nog geslaagd vbor A: J. Beerma te Nymegen, J. Edixhoven te Eygels- iioven en J. Scholtens te Deventer, pCt. tegen de vorige week 26.2 pCt.) ging de betreffende waarden zoo goed als onopgemerkt, voorbij. Hoewel de nadeelige verschillen voor U. S. Steel, National Steel en Republic Stee) beneden 1 dollar bleven, moesten Bethlehem Steels 1% dollar afstaan. Van de warenhuis fondsen zakten Sears Roebuck nog verder in tot een verlies van ruim 2% dollar. Voor Wes tinghouse kwam het nadeelig verschil op 214 punt. Automobielwaarden, koper- en mijnaan- deelen, sporen, olieshares, luchtvaartwaarden, en rubbers belandden tot 2 punten beneden het vorig slot. Zeer flauw waren chemische fond sen; voor Allied Chemical en Du Pont kwamen de noteeringen resp. 3'A en 3 punten lager af. Public-utilities, equipmentshares, canningshares en tabakken lagen gedrukt in de markt, terwijl van de aandeelen in telegraafmaatschappyen Amer. Tel. Tel. goed weerstand bodèn. De omzetten, die in het vierde uur slechts 20.000 shares bedroegen, waren voor den gehee- len beursdag 330.000 shares. Slotkoersen Juni Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F-dry Amer. Rolling Mills Am. Smelt. Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshins Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesk 614 Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pret, Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. ow, ui ouiidirig 5 ex dividend. ex coupon. nieuwe aandeelen Gedaan en laten, t bieden. 13 *45 87V4 15% 14% 33% 132% 69 23% 25 5 42% 5% 74 V? 23% 40 8 23% 26% 24% 8% 42% 94% 149% 67/« 32% 28 17% 5% 7% 50% 42% 8% 27% 7/8 1% 30 21 13% 11 18% 135% 14% 31% 46% 26% 5% 541/b 117/s 12% 10% 7 7 45% 11% 61 25% 2% 25% 41 20 727/s 42 11 10 149% i49 867/8 88 16% 147/8 15 35% 35% 130% 132% 68% 69% 8% 8% 24 24Vs 26% 26% 5% 5% 44% 44% 5% 5% 75% 77 28 26% 23% 5/ 23% 5 /8 42Vs /8 41% 8% 8% 24 24% 26% 31 24% 24% 87/g 9Va 45Vs 44% 97% 97% 154 151% 7 Va 7Vs 337/a 34 28% 29 18 17% 5% 5% 7% 77/s 52 53 42% 42% 8% 28% 29% 7/8 '/8 1% 1% 31% 30% 23% 21% 13% 11% 11% 19% 19% 135 l35% 14% 15 32% 327/8 47 47 27% 27% 5% 5% 55% 56% 12 12 12% 13 11 11% 7% 7% 7Ve 1 46% 46% 12% 12% 60 f ölVs 26% 25 7/g 2%, 2% 267/g 267/8 42 41% 20% 20 75% 751/8 43% 42% NEW YORK, 13 Juni Slotkoersen Juni 13 11 10 Brussel 16.98% 16.92 16.99 Rome 5.26% 5.26% 5.26% Madrid Bern 22.89% 22.78% 22.91 Weenen Oslo 24.97% 24.87 24.97% A'dam 55.47 55.25 55.48% Londen 4.961-J 4.951/8 4.97^ Parys 2.78% 2.77% 2.78% Beriyn 40.32 40.18 40.30% 13 Juni Katoen Juli 8 06 8,08 NEW YORK, 13 Juni 11 Juni 13 Juni 11 Juni Oct. 8.14- 8,19-- Jan. Mrt. 8.12- - 8,17-- 8.22 8.27 Dec 8.12 8.22 Mei 8.21 8.30-31 Tin t-oco 39.00 39.35 Termijn 39.10 39.45 13 Juni 10 Juni 13 Juni 10 Juni Robber Standaard Mei 11.85 12.02. f Dec. 12.20- f 12.32- f Juli. 11.95-- 12.12- Jan. 12.29- 12.43 Sept 12.01 12.17 Mrt. 12.42-f 12,56 Oct. 12.14 12.29 Suiker Mei Dec. Juli 1.83-84 1.82-83 Jan. 1.87-89 1 89-90 S^pt 1.85-86 1.86-87 Mrt. 1.90-91 1.92-9 Oct. 1.89-- 1 89-- Mei 1.93-94 1.94-96 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. Dec. Juli 4,25 4.27-- Mei 5 83 5.86 S*ept 4.27 4.27-- Juli 5.89- 5,93-95 Dec. 4 22- 4.21 Pept 5 92- - 5.95 Mrt 4.19-- 4.19 Dec 5.93 5.96 Mei 4.17-- 4,18 Mei 5.95 5.98 13 Juni Tarwe Juli 78 -Vg Sept.78%- Dec. 79%-Va Mais Juli 57% -- Sepi 58% Dec. 56% •- Reuzel Juli 8,37% Sept. 8,60 CHICAGO, 13 Juni 11 Juni 13 Juni 11 Juni Haver 79% - I/s JuU 26% 267/8 80%-% S»ept 257/8 26% 81 - Vg Dec. 27 - 277/8 Rogge 58% Juli 53% 55V8 59% Sept5i% 53% 577/g Dec. 53Va 55% 8.45 Oct. 8.65 8.75 8,65 Dec. 8,60 8.62% 13 Juni Tarwe Juli 106%- Oct 84% Dec. 817/8 Kogge Juli 54 -- Oct 53% Haver 'Ui: 44%- Oct 36%-- WINNIPEG, 13 Juni 11 Juni 13 Juni 11 Juni Gerst 105%Juli 54 55 86VSOct. 48%50 - 83% - Dec.467/847% LUnzaad 54%Juli 141%142%-- 54%°ct. 141%-- 142%. Dec. 34 34%. - 45%. 37%. gedaan en laten t cs bieden l nominaal BINNENLANDSCHE HAVENS IJMTJÏDEN, aangekomen 11 Juni, Iris, s-> Rotterdam'; Hollinside, s„ Archangel (voor Vel- sen); Wild Rose, s., Swansea. 12J Juni, Olga, m.s.. Yarmouth; Glenfinlas, s„ Japan; Zeeland, s., Newcastle (voor Vellsen); Nicolaos G. Culucund'is, s., Archangel (voor Vel- sen): Jagersfontein, m.s., Hamburg; Vechtstroom, s.. Huil; Petros Nomikos, s., Rio Janeiro (voor Velsen); Merel, s., Londen; Akeld. s., Newcastle; Juno, a., Hamburg; Salland, s., idem; RheiP' s.. idem. 13 Juni, Eriksoog, s., Antwerpen; VliestrooWi s., Leith; Fort de Vaux, s„ Havre; Theano, s- Fowey; Orpheus, s., Gothenburg. Vertrokken 11 Juni: Coulbeg, s„ Halifax; Si- maloer, s„ Hamburg; Lowick, m.s., Newcastle: Dvinoles, s., Archangel; Wilbo, m.s., Londen; Aciviy, rr.'S., idem; Enid Mary, s„ Goole. 12 Juni, Hontestroom, s., Londen; Poela'J Tello, m.s., Java: Lies, m'.s.. Rotterdam: Bin* tang, s„ Java; Amstelstroom m.s.. Fowey. Aangekomen 13 Juni, Ural Mash, s., Leningrad (voor ZaandamOOusel, s.. Liverpool; Perseus, s.. Aarhuus: Runmaro, m.s., Lulea (voor Vel" senl. Aangekomen 13 Juni, Ek, s., Oslo. Vertrokken 13 Juni, Akeld, s., Newcastle. AMSTERDAM, 'aangekomen 11 Juni. Iris, Rot terdam, ledig, Levantkade, Verg. Cargadoors- kantoor; Oeres Westl-Afrika, stukgoed, Han delskade, Holl. Afrika Lijn. 12' Juni, Wild' Rose, Swansea, steenkolen. Hoofdkanaal, Oost Nederl. Bevr.kanoor; Glen finlas. Japan, stukgoed, Borneokade, Meyer Co's Scheepv. kant.; Vechtstroom' Huil, stuk goed, Handelskade, Holl, Stoomboot Mij.: Jagers fontein, Hamburg, ledig, Ned. Dok. Holl. Air- Lijn; Merel, Londen, stukgoed. Handelskade. Gen. Steam. Transp. Comp.; Akeld, Newcastle, stukgoed en steenkolen, Handelskade, Verg. Car gadoorskantoor; Juno, Hamburg, stukgoed, Levant kade, idem: Salland, Hamburg, stukgoed, Han delskade, Kon. Holl. Lloyd. 13 Juni, Rhein, Hamburg, stukgoed, De RuV- terkade, Van Es v. Ommeren; Eriksborg, Ant werpen, ledig, Rietlanden, Wagenborg; VI in stroom, Leith, stukgoed. Handelskade, Holt Stoomboot Mij; Fort a'e Vaux, Havre, stukgoed. Handelskade, d'Arnaua' Co.; Theano, Fowey. stukgoed, en' klei, Rietlanden, Holl. Stoomt. Mij; Junior, Memel, hout. Steiger, H. A. L-. Scheepv. Bedr. Gruno; Orpheus, s.. Gothen burg stukgoed, Surinamekade, Verg. Cargadoors kantoor. Aangekomen 13 Juni. Ousel, Liverpool, stuk goed, Handelskade, Holl. Stoomboot Mij; Per seus, Aarhuus, stukgoed', Levantkade, Verg. Car" 'gadoorskantoor; Ek, Oslo, stukgoed. Handels kade, idem MIJ. OCEAAN PHRONTIS, Java naar Amsterdam', passeerd® 10 Juni Gibraltar. EURYMEDON, Java' naar Amsterdam, 11 Jun' te Liverpool. EURYBAfTES, Liverpool naar Java, 11 Jun) te Adem ALCINOUS, Amsterdam naar Java, 12 Juni i" de Mumbles geankerd. THESEUS, 11 Juni van Batavia naar Amst. HALCYON I.IJN MAASBURG, 9 Juni van, Narvik naar Rotter dam-Vlaardingen. STAD ARNHEM, 12 Juni n.m. ^an Fepel W Vlaardingen. STAD VLAARDINGEN, 10 Juni van Vlaardinge» te Wabana. ROZENBURG, naar Bilbao, passeerde 11 Jun1 Ouossant STAD ZAANDAM, 12 Juni van Bilbao t* Vlaardingen. STAD AMSTERDAM, 11 Juni van StockhoW te Lulea. STAD VLAARINGEN, 11 Juni van Waban» naar Rotterdam-Vlaardingen. STAD MAASSLUIS, 11 Juni van Narvik naaf Rotterdam-Vlaardingen. STAD ZWOLLE, U Juni van Bilbao na»1 Rotterdam-Vlaardiiiigen. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN ALEENA, uitreis, passeerde 12 Juni DungenesS. KON. HOLL. LLOYD SALLAND, 12 Juni van Hamburg te Amsterdam- ZAANLAND, uitreis, 13 Juni te Montevideo. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. IRIS, 11 Juni van Ratterdam te Amsterdam'' JUNO, 12 Juni van Hamburg to Amsterdam- HEBE, Rotterdam naar Tanger, passeerde 1 .Juni pungeness, TIBERIUS, Rotterdam naar Middl. Zee, pas® lg Juni Dungeness. BOSKOOP, thuisreis, 11 Juni te Liverpool. BREDA. 13 Juni v.m, 2' uur van Hamburg v Antwerpen CRYNSSEN, Carthagena. DEUCALION, 12 Juni n.m. 4 uur van Amstef dam te Hamburg. EUTERPE, li Juni van La Pallice n. Arre1: OBE3RON, 11 Juni van Kingston (J) na®1 Tunas de Zaza. PERSEUS, naar Amsterdam, passeerde 12 JUI n.m. 1 uur Brunsbuttel. SIATURNUS, naar Amsterdam', passeerde V Juni n.m. l uur Brunsbuttel. SATURNUS, 11 Juni n.m. van Algiers naf Antwerpen'. THESEUS, naar Amsterdam, passeerde 13 JuS v.m. l uur Brunsbuttel. VESTA, 11 Juni van Patras naar Malta. ORPHEUS. 13 Juni van Gothenburg te Arrt5.; FAUNA, 'naar Middl. Zee, pass. 12 JW Gibraltar. HERCULES, 12 Juni van Izmir te Istanboul NERÉUS, Rotterdam naar Passages, pa=°' 12' Juni Lydd. TRAJANUS, 11 Juni van Oran naar Tunis. VENUS, 11 Juni van Palermo naar Algiers. PERICLES, uitreis, 11 Juni van Dover. BODEGRAVEN, 11 Juni Van Corral te Va-P" raiso. COLUMBIA, 8 Juni van Barbados naar P°r Limon. BENNEKOM, uitreis, 10 Juni te Cristobal. MEDEA, 10 Juni van New-York naar We6 Indië. AJAX, 13 Juni van Kopenhagen naar StetHb ODYSSEUS, 12 Juni van Amsterdam Gdynia. VAN RENSSELAER, 11 Juni van Amsterdam Paramaribo 12 Juni van Cristobal na»1 PERSEUS, 13 Juni van Aarhuus te Amst. SATURNUS, Algiers naar Antwerpen, 13 Juni Gibraltar. VESTA, 13 Juni van Patras te Malta. EUTERPE, naar Amsterdam, passeerde 12 Ju nam'. 3 uur 20 Dungeness. ^1 RHEA. naar Amsterdam, paseerde 13 J Finisterre. TITUS. 12 Juni van Napels te Marseille. ULYSSES, 11 Juni van Gibraltar naar Algw MIJ. NEDERLAND POELAU TELLO, 12 Juni van Amsterdam Londen. uotf' SIMALOER, 12 Juni van Amsterdam te n» burg. SOEMBA, thuisreis, 12 Juni te Hamburg- BINTANG, 12 Juni van Amst. naar Java. JAN PZ. COEN, 12 Juni van Amsterdam: Batavia. piP' CHR. HUYGEN9, toeristenvaart. pass. 11 St. Abbe Head. HOLLANDAMERIKA LIJN DINTELDIJK, 1 Juni van Rotterdam te 'bosCHDIJK. thuisreis, 12 Juni te Antwerp®^ NIEUW AMSTERDAM, 11 Juni n.m. van York naar Rotterdam. K f SPAARNDAM, 12 Juni van New Yors Philadelphia. MAASDAM. Rotterdam naar NeW York 12 Juni 8 uur 10 v.m. 20 mijlen van Niton. ROTT. LLOYD INDRAPOERA, uitreis, 13 Juni te Belawab,,, KOTA GEDE, thuisreis, 13 Juni van SingaE^j)' PALEMBANG, uitreis, passeerde 13 Ouessant. Opgegeven door V, d. Graaf Co. N.V. Ata'. Handelsinformaties Uitgesproken: 9 Juni: Jan Bosma, winkelier. Den M01 Koningstraat 18, R.c. mr. W. A. Ubbens. Cur- MuMer, Den Helder. H. van Ettinger, loodgieter, Den Cuypstraat 61. R.c. mr. G. H. B. van den n curator mr. A. van der Ent, Den Haag. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 8 Juni; A. W. Heere, Amersfoort. G. P. Nannlnga, Zeist. D. J. Brukman, Utrecht. 9 Juni: G. J. Jansen, Amsterdam. N.V. „Orion", Amsterdam. C Ch. J. Delnaoz, Maastricht. J. J. Schmeita. Broeksittard. Adrianus van Meurs, Helmond. In de week van 7 tot en mef. li Juni werden in Nederland 32 faillissementen u sproken, tl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2