DWANG OF DRANG? Het luchtwapen en Japans eilandenrijk TOKIO ONDERHANDELT MET MOSKOU Examen doen Kerkelijk leven DINSDAG 14 JUNI 1938 GOUDSCHE GLAZEN 1938 Bezichtiging van het grootsche werk Opening door minister Slotemaker DISTRIBUTIE VAN GEHAKT IN BLIK Verhooging van de vergoeding aan slagers Contingenteering van kunst zijden garens BUITENLANDSCH OVERZICHT Waarom geen aanval der Russen KATHOLIEKE ARBEIDERS BEWEGING Nieuw kantoorgebouw in de Pijlsweerd te Utrecht PRINS BERNHARD BEZOEKT HET NAARDERMEER KAZERNEMENT TE BUSSUM AANBESTEED U zuil geen last hebben van „zenuwen", indien U 'n "AKKERTJE" neemt! DE GROOTE ZORG DER GEMEENTEN Werkloosheid een der nijpendste problemen STEUN AAN NOODLIJDENDE GEMEENTEN BENOEMINGEN In het Aartsbisdom Naar de missie ELECTRICITEITSTARIEVEN Tegen stroefheid bij overheids bedrijven OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Steunvergoeding erwten en veldboonen MOOIE OPDRACHT VOOR WERKSPOOR HET REGEERINGSJUBILEUM VAN DE KONINGIN INDISCHE MISSIE- VEREENIGING Als een der middelen, welke neul moe ten brengen vooral voor de in haar moreele en psychologische gevolgen z<>o schrikbarende jeugdwerkloosheid, wordt Van verschillende zijden, óók van katholieke, de invoering van een verplichten arbeids dienst met warmte en overtuiging aanbe volen. Ons vrijheidlievende volk houdt er over het algemeen echter niet van tot iet? Verplicht te worden en de naam „arbeids dienst" doet te direct denken aan wat er ftan den anderen kant van onze Oostgrens gebeurt om voor de meesten onzer een aan- teekkelijken klank te hebben. In de Kamer hebben de verschillende partijmannen hun Heening over een eventueelen arbeidsdienst Sezegd. De liberaal Dr. Vos wilde voorloopig Seen dwingenden arbeidsdienst voor jeug dige werkloozen, maar een proef nemen, ge baseerd op het vrijwilligheidsbeginsel. Al ken wanneer dwang onmisbaar zou blijken, Z"U hij daar principieel geen bezwaren tegen hebben. De anti-revolutionnair Smeenk Voelde echter voor een arbeidsdienst weinig 01 niets en voor een uitbreiding van het Particuliere kampwerk alles. Oud-minister Oud is echter van een arbeidsdienstplicht hi een of anderen vorm niet afkeerig en de christelijk-historisehe heer Krol achtte de Noodzakelijkheid van een arbeidsdienst voor jeugdige werkloozen zwaarder dan de be daren, die daartegen kunnen worden aan- 8evoerd. Hij voelde echter meer voor zachten hvang dan voor het uitoefenen van dwang. Oe katholieke afgevaardigde Dr. Moller wees er op, dat bij het invoeren van een arbeids dienst de werkkampen juist ter wille van het haar voren gebrachte paedagogische element eigens confessie en levensbeginsel ge scheiden dienden te worden, en dat het teitiatief geheel van particulieren moet uit gaan, terwijl de regeering een dergelijk hiitiatief slechts heeft te steunen. Tenslotte verklaarde Dr. Colijn, dat de Regeering het denkbeeld van een arbeidsdienstplicht, die het karakter van een soort van staatsop voeding zou dragen, met groote beslistheid als on-Nederlandsch van de hand wees. £*e regeering staat echter niet afwijzend tegenover een aanmoediging van het par ticulier initiatief op dit gebied. Voor het uit oefenen van een zekeren drang in bepaalde Bevallen, ten einde een behoorlijke deel neming aan de werkkampen te verzekeren, V'as hij persoonlijk wel te vinden, al wensch- te hij de werkkampen niet aanlokkelijk te •haken door geld. Dit voorloopig uitge sproken standpunt van de Regeering inzake deze allerminst eenvoudige kwestie met veel baken en oogen dekt voor een groot deel °hze meening over den aard van den in te Voeren arbeidsdienst. Met Dr. Colijn en de Regeering zijn wij het volkomen eens, dat van een soort staatsopvoeding, in welken v°rm dan ook, geen sprake mag zijn. Niet "heen omdat dit volkomen on-Nederlandsch teu zijn en in andere landen vooral op teligieus gebied onzalige gevolgen neeft ge- ®ad, maar ook omdat elke vorm van staatsopvoeding principieel onjuist moet burden geacht, zeker in een staat als de °hze met een religieus gemengde bevolking. be de opvoeding berust in eerste instantie bij ouders en bij hen, die door die ouders Vtijwillig worden uitgekozen om hen in die hrirnaire taak bij te staan. Wij moeten niet tergeten, dat de ouders door God zelf als opvoeders van de hun geschonken kinderen ,'jh aangewezen. Alle systemen en leerstel len, die dit recht van de ouders traeh- Wh ten te verkorten of te vervreemden dienen we dus principieel als in strijd met de goddelijke wetten en de wetten der door God geschapen natuur te veroordeelen. Al leen, wanneer de ouders niet in staat blijken dezen voornaamsten van hun plichten naar behooren te vervullen, mogen en moeten soms andere instanties tot op zekere hoogte ingrijpen, en onder die instanties komt de staat als zoodanig zeker niet op de eerste plaats. Voor een algemeenen arbeidsdienst plicht voelen wij niets, maar voor een slechts tot werkloozen beperkten arbeids dienst alles. De arbeidsdienst mag geen be lemmering voor jeugdige personen vormen om in het vrije bedrijf en op de vrije ar beidsmarkt arbeid te vinden. Door den alge meenen militairen dienstplicht van elf maanden worden al genoeg getalenteerde jongelui in dit opzicht gehandicapt. Moet nu een eventueele zooveel mo gelijk van particulieren uitgaande en door de regeering gesteunde arbeidsdienst, waarbij de werkkampen op confessioneelen grondslag moeten worden gebaseerd, onder dwang verplicht worden gesteld, of slechts door een zachten drang van boven af worden aangemoedigd? Het spreekt vanzelf, dat, indien met zachten c'rang volstaan zou kunnen worden, deze verre de voorkeur zou verdienen. De ramp van de werkloosheid en haar demoralisee- rende gevolgen hebben echter in sommige werkloozengezinnen reeds zulke geestelijke verwoestingen aangericht, dat, naar wij vreezen, enkel een zachte drang in be paalde gevallen niet toereikend mag worden geacht. De jeugdige werkloozen, die thans vrijwillig deelnemen aan werkkampen en werkloozen-cursussen, behooren over het algemeen tot die milieu's, welke door een bewonderenswaardig geestelijk weerstands vermogen het minst innerlijk ontredderd werden en dus eigenlijk minder behoefte hebben aan de zegeningen en den heilzamen invloed van een goed georganiseerden ar beidsdienst. Uitgaande van den algemeenen stelregel, dat deelname aan den arbeids dienst zooveel mogelijk vrijwillig moet blij ven en slechts aantrekkelijkheid moet krijgen b.v. door bepalingen, die het vervul len van den arbeidsdienst tot een waarde volle aanbeveling voor later maken, meenen wij toch, dat daarnaast de mogelijkheid ge schapen zal moeten worden de volkomen gedemoraliseerden, de arbeidsschuw-gewor- denen en de onwilligen desnoods te dwin gen aan een werkkamp deel te nemen Wordt deze mogelijkheid niet geopend, dan zou de in te stellen arbeidsdienst niet die elementen kunnen bereiken, voor wie het meer dan hoog tijd is, dat zij tot maat schappelijke bruikbaarheid en deugdelijkheid worden opgevoed of teruggebracht. Of in een bepaald geval drang dan wel dwang zal moeten worden uitgeoefend, dient na tuurlijk zeer consciëntieus te worden onder zocht door een tot oordeelen bevoegde in stantie. Ons standpunt samenvattend kunnen wij dus concludeeren, dat zoo spoedig mogelijk een vrijwillige arbeidsdienst voor werk loozen moet worden ingesteld, waartoe voor zoover mogelijk particulieren op confes sioneelen grondslag het initiatief moeten nemen, de overheid in het algemeen slechts financieelen en moreelen steun en aanmoe diging dient te verleenen, en bij wijze van uitzondering dwang moet kunnen worden toegepast. l'oen de restauratie van de Goudsche glazen de St. Janskerk te Gouda in 1936 na een "hid van dertig jaren door nu wijlen ir. J. ^houten te Delft, beëindigd werd, heeft zich Gouda een comité gevormd, dat zich tot taak gesteld, üi breeden kring bekendheid te Sc^eh aan dit grootsche werk, waardoor deze ePpingen van glasschilderkunst weder tot ten luister zijn gebracht. ^^harom wordt van 24 Juni tot 31 Aug. in Janskerk zelve een tentoonstelling gehou- bet' waarop datgene wordt saamgebracht, wat 81a?6 g keeft °P de totstandkoming dezer bhgin11 hi het midden der zestiende en in het t;e der zeventiende eeuw vanaf hun concep- dijj de oorspronkelijke teekeningen, hun wor- etj geschiedenis, hun groei en hun eindvormen door n sl°tte him restauratie na' eeuwen, die Öer] Vorstelijke bijdragen van kunstzinnige Ne- tn jjet begin dezer eeuw is mogelijk akt- Nagenoeg een half millioen gulden is iftv°°r bijeengebracht. v°ot^ fen bijeenkomst voor de pers hebben de J, j er van het tentoonstellihgscomité, mr. A. Co^^^Uksen en de voorzitter der technische tereTissie, jhr. J. Beelaerts van Blokland, in- ^hi'p!füte hiededeelingen gedaan over de ge- ^aa,r der Goudsche kerkglazen, den tijd, erx (|ln ze tot stand zijn gekomen, 15551603 hebbT kunsthistorische beteekenis daarvan. Zij 81a der op gewezen hoe het karakter van de aarq derkunst te Gouda van heel anderen Vah oh tIan van de glazen van de kathedraal datge hartres, die uit de vroegere middeleeuwen ahce_en' 136 Goudsche glazen toonen renais- daajoJ^dderkunst hl hoogsten bloei en vormen vihdi een geheel, zooals men nergens anders er aast een groot aantal kleinere ramen hiet minder dan 31 groote geschilderde liet h d ci 8rootste deel kwam tot stand vóór 1573, Jteort b^t' Jan n°S kat,holiek was- Hiertoe be- machtige werk van de gebroeders ^"Jaric ^outer Crabeth. De troebelen van den oorlog tegen Spanje brengen een de j. le van ruim 20 jaren, waarin Gouda tot lHer °rming overgaat. testEin(..Waai'digerwijze voltooit daarna het pro- 26rih 'Slïlc in een negental jaren de glasschil der die in 1555, in den katholieken tijd, d Fonnen- w? de6 ^utnonstelling zullen allereerst te zien Vï°e6ereC«rfc°ns van Lucas van Leyden van de st' Janskerk, die in 1522 is afgebrand. Omstreeks 1670 zijn de door den dichter en schilder Chr. Pierson, voorvader van de be kende drie gebr. N. G. P., Allard en H. Pierson nauwkeurige gekleurde afbeeldingen van de gla zen gemaakt, welke in ongeschonden staat door de eeuwen bewaard zijn gebleven; ook deze wor den geëxposeerd. De tentoonstelling zal ook de techniek van de glasschilderkunst laten zien. Voor deze expositie is een eere-comité ge vormd, waarin tal van bekende Nederlanders zitting hebben genomen. De minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, de Commissaris der Koningin in Zuidholland jhr. mr. H. A. van Karnebeek en de burgemeester van Gouda, de heer E. G. Gaarlandt, hebben het eere-voor- zitterschap aanvaard. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, heeft zich bereid verklaard op 24 de zer de tentoonstelling officieel te openen. De minister van Sociale Zaken heeft bepaald, dat te rekenen van 5 Juni voor die gemeenten, welke het gehakt in blik door bemiddeling van de slagers (en c.q. grossiers) aan de betrokken consumenten verkoopen, de prijs met 1 cent per blik zal worden verlaagd, welke cent in die ge meenten aan de slagers (en c.q. grossiers) boven de thans voor hen vastgestelde vergoeding be hoort te worden uitgekeerd. Derhalve bedraagt deze vergoeding dan in totaal 2% cent per blik, resp. 3% cent. Voor de overige gemeenten blijft de prijs van het gehakt op 31 cent per blik gehandhaafd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot bekrachtiging van het Kon. Be sluit van 28 April, waarbij de beperking van den invoer van kunstzijden garens met ingang van 1 Mei 1938 voor het tijdvak van één jaar is .verlengd. Het zilveren jubileum, der St. Antonius stichting te Voorburg. Het te Voorburg comité en bestuur tijdens de herdenking in „Forum" Japan heeft in dezen „oorlog" tegen China reeds aan den lijve ondervonden, dat het luchtwapen een tweesnijdend zwaard kan zijn. Tóen het luchtwapen nog niet bestond, behoorde Japan tot de gelukkige staten die, dank zij hun natuurlijken grenzen, betrekkelijk gemakkelijk te verdedigen zijn. Langen tijd was het Japansche eilandenrijk nagenoeg veilig. Aan de eene zijde van den Japanschen archipel strekt zich de onmetelijkheid van den Stillen Oceaan uit, aan de andere zijde is een moei lijk bevaarbare zee. Strijdtooneelen, waarop gevochten zou kunnen worden met vijandelijke strijdkrachten, bevonden zich op duizenden kilo meters afstand. De ontwikkeling heeft ook het vrij onkwetsbare Japan een Achilleshiel gege ven. De Chiheesche vliegtuigen, die tot twee maal toe een raid naar de Japansche eilanden hebben ondernomen en er in slaagden, onge hinderd hun basis weer te bereiken, hebben het bewijs geleverd, dat het gedaan is met de bijna-volstrekte veiligheid van Japan. De vliegtuigen van Tsjang Kai Sjek, die zich boven Nagasaki, Foekoeoka en de oorlogshaven Sasebo vertoonden, hebben geen bommen, maar slechts vlugschriften gestrooid. Dit bewijst op nieuw met welk een intelligentie de maarschalk den oorlog voert. Het zou voor de Chineezen mogelijk zijn, eiken dag Nagasaki te bombar deeren. Het zou wel eens goed zijn, als de Japanners eens aan den lijve ondervonden, wat een bombardement voor de weerlooze burgerij beteekent. De Chineezen zien er echter geen heil in. Aan den staat van zaken op de Chi- neesche slagvelden zou zulk eer. bombardement niets veranderen. De Japansche generaals weten intusschen beter dan wie ook, dat hun land kwets baar geworden is. Het zijn overigens niet de Chineesche vliegtuigen, die zij in de eerste plaats vreezen; China en de Chineesche luchtvlootbases zijn ten slotte vrij ver verwijderd en Chineesche raids zouden zoo toch maar be trekkelijk geringe schade kunnen aanrichten Geheel andere en veel grootere mogelijkheden staan de aviatiek der Sovjet-Russen ter be schikking. Wladiwostok is, om zoo te zeggen, maar een steenworp van het Japansche grond gebied verwijderd. Moderne Russische oorlogs vliegtuigen hebben niet meer dan drie uur noodig om boven Hakodate, de groote haven van het eiland Hokkaido, of naar de oorlogs haven Maizoero te komen. In feite is geen en kele Japansche stad voor de Russische bommen werpers geheel veilig. Het kan onder die om standigheden geen verwondering wekken, dat de Russische aviatiek, waarover geen ter zake kundige Japanner met geringschatting oordeelt, de voortdurende nachtmerrie van de Japansche legerleiding geworden is. Oorlog met Rusland zou voor Japan, dat zich in China meer en meer vastwurmt, niet veel minder dan een ramp zijn. Niet alleen dat zulk een oorlog alle behaalde winst in China binnen zeer korten tijd volkomen te niet zou kunnen doen, maar Japan zou tegelijkertijd het grootst- mogelijke gevaar loopen zijn domineerende po sitie in het Verre Oosten te verliezen. Het ont breekt den Japanners ongetwijfeld niet aan energie, aan volhardingsvermogen en vooral niet aan geloof in eigen kracht, maar de leger leiding weet dat een strijd tegen China en Rusland tegelijk risico's meebrengt, die zij lie ver uit den weg gaat. Het is dan ook volkomen begrijpelijk dat de generaals, die in het kabinet-Konoye de lakens uitdeelen, urbi et orbi verkondigd hebben, dat het in hun bedoeling ligt met Sovjet-Rusland tot een regeling van de hangende vraagstukken te komen. De voorstellen, die de Sovjet-ambassadeur te Tokio den toenmaligen Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, voorlegde, worden opnieuw niet volkomen onaannemelijk geacht, mits Moskou zich voor alles verbindt de overeenkomst betreffende de afbakening der vischwateren rond Kamsjatka te teekenen en ten aanzien van de Japansche petroleum-con- cessies in het Noorden van Sakhalin zekere ga ranties te verleenen. Men weet dat deze twee punten van de Russische voorstellen geen deel uitmaakten. De Sovjets wilden zich alleen ver binden Japansche staatsburgers, die in Siberië gevangen gehouden worden, los te laten en de postverbindingen weer te herstellen, op voor waarde dat Japan, zijnerzijds, gevangen geno men Russen in vrijheid stelt en er de regeering van Mandsjoekwo toe brengt, dat zij de verval len annuïteit in zake de schadeloosstelling, die de Russen ter gelegenheid van de overdracht van den Oost-Chineeschen spoorweg bedongen hebben, zonder verder uitstel betaalt. Of de re geering te Moskou de Japansche tegenvoorstel len aanvaardt, is op dit oogenblik nog nfet te zeggen, maar zeker is dat ër onderhandeld wordt. Dezer dagen heeft de Russische zaakge lastigde, Konstantin Smetanin, met den Japan schen onder-staatssecretaris voor Buitenland sche Zaken, Horinoetsji, een zeer langdurig on derhoud gehad, in den loop waarvan alle han gende Russisch-Japansche vraagstukken aan de orde gekomen zijn. Of de Japanners werkelijk tot een vergelijk willen komen, is de vraag. Maar door onderhandelen kunnen zij den toe stand handhaven zooals deze is en zich aldus voorloopig tegen Rusland beveiligen. aadselachtig blijft het, waarom Rusland 1-^ de geheel-eenige gelegenheid, die het -LV. thans toch schijnt te hebben, Japan harde klappen toe te dienen, niet aangrijpt. Een voor wendsel is gemakkelijk te vinden. Een of ander grensincident kan zonder moeite Worden gepro voceerd. Het antwoord op die vraag lijkt niet zoo heel moeilijk. Op de eerste plaats strijdt het tegen de Russische taktiek om op directe wijze in te grijpen. De Sovjets leveren aan de Chi neezen enorme hoeveelheden oorlogstuig. Indi rect strijden zij dus tegen Japan, maar zij ach ten het voordeeliger Chineesch inplaats van Russisch bloed te doën vergieten. Op de tweede plaats wil Moskou naar het Westen de handen vrij houden. Een aanval op Japan zou voor Rus land het risico meebrengen, dat het op twee fronten zou moeten strijden. En het Kremlin is van meening, dat het van een eventueel Euro- peesch conflict beter partij zal kunnen trek ken als zijn legers intact blijven dan wanneer ze in Siberië of in Mandsjoekwo voor een groot gedeelte vastgehouden zouden worden. Deze redeneering is logisch. Temeer klemt voor Euro pa, dat het er goed aan doen zal de twisten van het oogenblik zoo spoedig mogelijk te be slechten. Doet het dit niet, dan speelt het direct in de kaart van Moskou. Tusschen het bestuur van het R.K. Werklie denverbond en het gemeentebestuur van Utrecht is, volgens de Volkskrant, overeenstemming ver kregen over de voorwaarden, waarop de Katho lieke Arbeidersbeweging door aankoop in eigen dom zal verkrijgen een perceel gronds in het uitbreidingsplan Pijlsweerd om daar een nieuw kantoorgebouw te vestigen. Dezer dagen bezocht Z. K. H. Prins Bernhard het Naardermeer in gezelschap van den heer en mevrouw jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Van het dagelijksch bestuur der vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland, eigenaresse van het reservaat, waren aanwezig de heeren mr. P. G. van Tienhoven, dr. Jac. P. Thijsse en J. Drijver. Z. K. H. was vol bewondering voor de typische schoonheid van het Naardermeer en voor de rijke vogelbevolking. Het glanspunt van den tocht was het bezichtigen van de lepelaars- kolonie, bij welke vogels zich dit jaar sinds half April een ibis ophoudt. Hedenmorgen om elf uur had in het genie bureel te Amersfoort de aanbesteding plaats voor het bouwen van een kazernement voor regiment infanterie met zes logiesgebouwen te Bussum. Er waren 85 biljetten ingekomen, met als hoogste inschrijfster de Aannemingsmij. C. Ver- lijn en Zoon en A. J. de Haan te Amsterdam met f 523.000.en als laagste de firma J. Gil berts te Zuilen met f 458.350. Maandagmiddag is in „Ons Volkshuis" te Heerlen de algem-sene vergadering begonnen van de Vereeniging van Nederlandsche Ge- neenten. De vergadering, die werd bijgewoond door vertegenwoordigers van ruim driehonderd le den der vereeniging, werd geopend met een rede van den voorzitter, mr. P. Droogleever Fortuyn, burgemeester van Rotterdam, die zijn tevredenheid betuigde over den gang van zaken bij de vereeniging. Het ledental is thans tot 1017 gestegen, met 99,13 pet. van het aantal inwoners van het ge- heele land. Bijna alle gemeenten, aldus vervolgde spr. o.m., hebben nog steeds met groote financieele moeilijkheden te kampen. Een van de voor naamste oorzaken van deze moeilijkheden moet gezocht worden in de directe en indirecte ge volgen van de werkloosheid een van de grootste en nijpendste problemen, men mag wel zeggen: van deze eeuw. Wij allen zijn in afwachting van den arbeid van de staatscom missie, die, onder voorzitterschap van den heer Fockema Andreae, het geheele probleem der werkloosheid in studie heeft. Of zij een oplos sing zal vinden, die voor de regeering aanne melijk is, en die tevens aan de gemeenten ver lichting brengt, is op dit oogenblik nog een open vraag. Als bestuursleden werden herkozen de hee ren Jac. Rustige, wethouder van Amsterdam, N. F. Cambier van Nooten, burgemeester van Hel, en P. Chr. J. Peters, burgemeester van Medemblik, terwijl de heer M. Fernhout, bur gemeester van Middelburg, werd benoemd in de vacature, ontstaan door het aftreden van den heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, die niet herkiesbaar was. Na afloop der huishoudelijke zitting zijn de deelnemers officieel ontvangen door het ge meentebestuur van Heerlen in den foyer van het Royal Theater. De burgemeester van Heerlen sprak een har telijk welkomstwoord. De voorzitter der vereeniging, mr. P. Droog leever Fortuyn, dankte den burgemeester voor diens vriendelijke woorden. Vandaag wordt het congres voortgezet. Aan de orde komt een tweetal prae-adviezen, uitge bracht door Mr. P. J. M. Kallen, gemeente secretaris van Maastricht, en prof. dr. G. A. van Poelje, directeur-generaal van het Onder wijs, over het onderwerp: „In hoeverre is de inperking van de zelfstandigheid der gemeen ten een gevolg van hetzij een geleidelijke ont wikkeling der politieke, financieele en econo mische toestanden, hetzij van buitengewone crisistoestanden, hetzij van een samenwerking van beide factoren? Voor zoover aan die inperking een duurzaam karakter zou moeten worden toegekend, aan welke maatregelen van wetgeving en anderszins valt dan te denken ten einde den gemeenten binnen het raam van die ontwikkeling de grootst mogelijke zelfstandigheid te waarbor gen?" In zijn openingswoord heeft de voorzitter echter reeds meegedeeld, dat mr. P. Kallen wegens ziekte verhinderd zal zijn zijn prae- advies te verdedigen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der rijks- begrooting voor het dienstjaar 1937, met een bedrag van 1.075.000. In de eerste plaats wordt hierbij voorgesteld t uitgetrokken bedrag van 50.000 voor de uit voering van de wet betreffende de bescherming van de bevolking tegen de luchtaanvallen voor dat jaar te verhoogen met 75.000, terwijl voorts het voor 1937 uitgetrokken bedrag van ƒ3.450.000 aan rijkssteun voor noodlijdende ge meenten met een millioen gulden a fonds perdu dient te worden aangevuld. 'oede manieren, die niet uit in nerlijke beschaving voortkomen, zijn aangeleerde kunstjes, gelijk gedresseerde dieren plegen te ver- toonen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Achteveld (U.) den zeereerwaarden heer R. G. R. Smeets, tot pastoor te Usselmuiden den zeereerwaarden heer A. J. Leber en tot pastoor de Buren den zeereerwaarden heer R. J. C. van den Bergh. Vrijdag zal de Ew. Broeder Desiderius C.S.S.R. (in de wereld: de heer Bernardus Bake, ge boren den 20sten Augustus 1906 te Hengelo) uit het Redemptoristenklooster te Roosendaal, zich te Amsterdam aan boord begeven van het s.s. „Oranje Nassau", om de reis te aanvaarden naar Suriname, waar hij in de missie van Mgr. Th. van Roosmalen te werk gesteld zal worden. Het Tweede Kamerlid De Geer heeft ten aanzien van het wetsontwerp houdende alge- meene regelen ter zake van de electriciteits- voorziening bij amendement voorgesteld, lid 3 van artikel 4, beoogende de tarieven binnen redelijke grenzen te houden, te schrappen. Te gen die bedoeling bestaat geen bezwaar, maar het voorgestelde middel is ondeugdelijk. Reeds omdat de winstcapaciteit niet uitsluitend van de tarieven afhangt, maar ook van den kost prijs. Bij scherp stijgenden kostprijs zal het voorstel niet behoeden tegen opvoering van de tarieven. Omgekeerd zullen bij sterk da lenden kostprijs ook die gemeenten, die thans geen of weinig winst maken, niet op redelijke wijze van de daling, die ten deele aan haar be- ieid kan te danken zijn, mogen profiteeren. In tijden van onzekerheid op monetair en ander gebied weegt dit bezwaar dubbel. Het nominaaj bedrag aan winst van een bepaald jaar kan eenige jaren later een geheel andere reëele be teekenis hebben. In de tweede plaats dient bedacht, dat ver standig aangebrachte tariefsverlagingen stij ging van de winst ten gevolge kunnen hebben, door vergrooting van het debiet. Het ware onjuist, den gemeenten den prikkel tot zulke verstandige tariefsverlagingen te ontnemen. In het algemeen verdient het geen aanbeveling door onnatuurlijke voorschriften aan overheidsbedrijven de mogelijkheid van een normale ontwikkeling te onthouden en hun op die wijze een merk van stroefheid in te drukken, dat zij bij een juiste opvatting niet behoeven te dragen. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat belanghebbenden, die nog erwten en/of veldboonen van den oogst 1937 wenschen te denatureeren, er rekening mede moeten hou den, dat voor het laatst over de in de week van 20 tot en met 25 Juni 1938 te denatureeren erwten een steunvergoeding zal worden vast gesteld. Dit geldt dus ook voor de erwten van de kwaliteitsklasse A, welke van 13 Juni of door handelaren kunnen worden gedenatureerd. Aan hen, die tijdig denaturatie overeenkom stig de voorschriften hebben aangevraagd, zal, indien door omstandigheden geen opzichter voor het houden van toezicht beschikbaar kan wor den gesteld, nog gelegenheid tot denaturatie worden gegeven in de daarop volgende week, tegen de vergoeding, vastgesteld voor de week van 20 t/m 25 Juni 1938. 's Gravenhage, 13 Juni 1938. „Werkspoor" heeft van de Nederlandsche Spoorwegen opdracht ontvangen tot het leve ren van tien rijtuigen eerste en tweede klasse, met zijgang, bestemd voor internationaal ver voer. Dit werk wordt uitgevoerd in de werk plaatsen te Utrecht. De uitgeverszaak Knottnerus-Kramer te Amersfoort heeft een fraai uitgevoerde oor konde uitgegeven ter gelegenheid van het veertigjarig Regeeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina. Deze oorkonde, die door den heer D. Veis Heyn te Amersfoort werd gecalligrafeerd, is in zeven kleuren, waaronder goud en zilver, uitge voerd. Om den eigenlijken tekst staan, omlijst door takken Oranjebloesem, de wapens van de elf provinciën. Boven het geheel verheft zich op een rood kussen de Koninklijke kroon, geflan keerd door de jaartallen 18981938, terwijl hiernaast het wapen van Oranje-Nassau en het Nederlandsche wapen aangebracht zijn. Het is de bedoeling, dat deze oorkonde als een blijvende herinnering wordt uitgereikt aan de Nederlandsche jeugd. Aan H. M. de Koningin is een exemplaar in origineele uitvoering aangeboden, waarop be richt werd ontvangen, dat H. M. met belang stelling van de uitgave kennis nam en haar gaarne aanvaardde. Het hoofdbestuur der Indische Missie Ver eeniging hield zijn voorjaarsvergadering als naar gewoonte te 's Hertogenbosch. Namens de financieele commissie werd rap port uitgebracht over de administratie der I. M. V. Nbg steeds wordt de druk der tijden ge voeld. Dit toont zich ook in den achter uitgang van het ledental. Door een zuinig be heer kon echter nog een klein batig saldo wor den verkregen. Een paar subsidies werden uitgekeerd en een bedrag van f 75 aan ieder der in Oost- en West-Indië missioneerende priester-orde of congregatie uitgekeerd. De eerste secretaris, die aan de beurt van aftreden was, werd met algemeene stemmen herkozen. Nadat pater Ruygrok S.J., pastoor van Solo, een causerie had gehouden over wat hy tijdens zijn verblijf in Indië had medege maakt, sloot de voorzitter onder dank de ver gadering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9