Thans de Fransche schepen aan de beurt? Water scheidt de strijdenden Man doodde zijn vrouw N, Het antwoord van Hodza REEDS TWEE GEZONKEN BIJ VALENCIA Het nieuws van heden Von Fritsch weer in het leger DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 16 JUNI 1938 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal *3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21224 2400 vierkante kilometer land door de overstroomingen geteisterd Cholera in Sjanghai De toestand in het Sandsjak vrijheidstelling van Arabieren leider gevraagd ledikanten te Berlijn beëedigd 'SS van de 600 niet opgekomen eenmaal brulde de Leeuw van Juda 'essyniër maakt amok in de straten van Rome Een verwoest station in de provincie Honan, aan den door de Japanners bezetten Loenghaispoorweg Memorandum der Sudeten en het nationaliteiten-statuut basis voor de besprekingen Een merkwaardige landkaart Wat volgens de Sudeten bij Duitschland behoort De Duitsche nationale kerk" Het programma een mystificatie genoemd Vermindering van den arbeidstijd Stoyadinowitsj naar Italië Het Weer muis Daarna sloeg hij de hand aan zichzelf De laatste halte op den weg naar het schavot Het ministerie van Posterijen te Moskou De IJzeren Garde rookt niet meer Op jacht naar de Gunmen" Officieele linksche kringen be weren, dat Duitsche schepen den weg naar Castellon bombardeerden Een oproep van Miaja Strijd bij Castellon Het oordeel over de rede van Chamberlain Commentaren in de Britsche en Fransche pers Italiaansche lof De ooievaar »ls concur rent der postduif Uw vacantiedroom De oud-opperbevelhebber wordt commandant van een regi ment artillerie Uit Vaticaanstad Het Britsche kabinet bijeen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PEKING, 15 Juni. (Reuter.) Een over stroomd gebied van acht kilometer breed bij de Gele Rivier scheidt thans de Ja- Pansche en Chineesche legers tussehen Kaifeng en Tsjengtjau, waardoor een stil stand is gekomen in den strijd. Thans zijn ook de dijken van de Gele Rivier 160 K.M. ten Oosten van de bestaan de doorbraken doorbroken, zoodat ook een deel van de provincie Sjantoeng over stroomd is. tTit Hankau wordt gemeld, dat de water massa's van de Gele Rivier thans Yenling heb- en bereikt, dat op ongeveer 80 K.M. ten Zui- en van den spoorweg naar Loenghai is ge- ^Sen, hetgeen wil zeggen meer dan 100 K.M. an de plaatsen, waar de dijken vernield zijn. jHet gebied, dat overstroomd ls, is volgens r^diei 2400 vierkante kilometer groot en werd jpvoond door 300.000 menschen, van wie meer an 50.000 vermist worden. Volgens de laatste berichten uit Noord- Honan vallen daar nog steeds regens. Er treedt steeds meer water buiten de oevers tan de Jangtse, en ook de snelheid van dit water neemt toe. De Japanners geven thans toe, dat hun troepen zekere verlie- Sen hebben geleden. Re autoriteiten hebben Sjanghai tot een rihet cholera besmette haven" verklaard. °ortaan zullen verklaringen betreffende den °®zondheidstoestand aan boord van alle sche- n die de haven verlaten, worden geëischt De gemeentelijke autoriteiten van Sjang hai hebben verklaard, dat de cholera thans 111 geheel Sjanghai, met inbegrip van de Nederzetting en de Fransche concessie, epi demisch is verklaard. int. Roode Kruis, dat de taak op zich genomen te zorgen voor de meer dan O-Ooo Chineezen, die leven in de vluchtelin- Nkampen en de ziekenhuizen van de inter- Nati, N de Jacquinot-zone te Sjanghai, heeft een lnSend beroep op alle vrienden in het bui- 8tn!and gedaan voor onverwijlden financieelen jaim. indien niet zoo spoedig mogelijk bestel den kunnen worden geplaatst voor rijst, tar- *e en ander voedsel, zullen de 170.000 Chinee- in Juli in een wanhopigen toestand ver- eren, aldus de oproep. ANtiochië', 15 Juni (D. N. B.) Een in ?eatie van alle nlet-Turksche minderheden fla Sandsjak-Alexandrette heeft hedenmid- gouverneur van het Sandsjak een be- Ver gebracht, wien zij de invrijheidstelling Al.2,°chten van den Maandag gearresteerden kei- chen leider Arzouzi en diens medewer- 1)6 gouverneur stelde als voorwaarde de ^m_icldellijke opening der winkels in de niet- Öat ,clle stadswijken. Voorts verklaarde hij, ijj hij Donderdagmiddag zijn besluit zou ne- v0) Arzouzi zal in ieder geval in de eerst- Ov.fNde dagen in vrijheid worden gesteld. In ®Rnstemming met Arzouzi zijn terstond alle «dg öer niet-Turksche minderheden in 'tlochië geopend. <3® 15 Juni (Havas) Vandaag zijn Ze^oprlijnsche Predikanten beëedigd. Van de tifti Nderd predikanten, die waren opgeroepen, h®ert 58 niet opgekomen. Voor de plechtigheid iiika ®en rechtsgeleerde de aandacht der pre tty n gevestigd op het karakter van den k'Ncit We'ke hen niet alleen aan den Fuehrer Soi00* ook aan de nationaal-socialistische Ee»p,.Sle en de wetten, welke deze heeft in- gy predikanten legden vervolgens den eed af. niet verschenen waren, zullen nog hi®t orden uitgenoodigd; indien zij dan weer ul|en komen, zullen zij worden geschorst. vaN 15 Juni. (Reuter). Bij het zien van if11 in t n Leeuw van Juda, welken de Italia- ,^beii riomPh van Addis Abeba naar Rome vNymëeebracht' is vandaaS plotseling een amok ®'aan maken. Met zijn zwaard tjj- f, hij een aantal personen. Ten slotte lv6t revo] r lecJen van de fascistische militie k' <3at )Vers neergeschoten; men verwacht ba. Abe. het leven z°u behouden. b(!Hr ttor^Syn^ër was een der stamhoofden die ziJn gekomen ter gelegenheid var, titig, en verjaardag der Italiaansche ver- PRAAG, 15 Juni (Ceteka) Gisteravond heb ben de vertegenwoordigers der Sudeten-Duitsche partij, Kundt, Peters, Rosche, Sebekowski en Schicketanz een bezoek gebracht aan Hodza, om kennis te krijgen van het antwoord op hun memorandum. Hodza verklaarde namens de regeering, dat deze voornemens was zoowel het me morandum der Sudeten-Duitschers als het nationaliteitenstatuut der regeering als basis voor de onderhandelingen in overwe ging te nemen. Om elk der partijen gele genheid te geven haar standpunt te bepalen, zal binnenkort een nieuwe bespreking wor den gehouden. Kundt heeft de gelegenheid te baat genomen om nog eens het memorandum te motiveeren. PRAAG, 15 Juni. (Havas) De Sudeten-Duitsche partij heeft de Fransche vertaling gepubliceerd van de rede, welke Henlein 23 April te Karlsbad heeft uitgesproken, onder den titel: „Wij willen leven als vrije mannen onder vrije mannen." Op de kaft van de brochure is een kaart van Europa gedrukt, waarop de Duitsche gebieden met blauw zijn aangegeven. Niet alleen het Sudetenland, doch ook Eupen, Malmedy, Luxem burg, Elzas-Lotharingen en drie kwart van Zwitserland zijn blauw gedrukt. Zuid-Tirol ver dwijnt evenwel onder een witten rechthoek, waarin de naam van den uitgever staat gedrukt: Karl Frank, Karlsbad en Leipzig. B'ERLIJN, 15 Juni. Het bericht over een pro gramma der „nationale kerk van het Duitsche rijk", berust volgens het Duitsche nieuwsbureau op een mystificatie. Een geestelijk gestoorde zou dit programma in eenige exemplaren vervaar digd en verspreid hebben. De man is in hech tenis genomen en zal waarschijnlijk in een krankzinnigengesticht worden opgenomen. GENEVE, 15 Juni (Havas). De commissie der internationale arbeidsconferentie te Genève. die belast is met het bestudeeren van een veralge meening der vermindering van den arbeidstijd, heeft besloten om in een vragenlijst, die aan de regeeringen zal worden voorgelegd, de mo gelijkheid na te gaan van een geleidelijke toe passing van internationale reglementeering ten behoeve van vermindering van den arbeidstijd in de industrie, den handel en op de kantoren. Deze vermindering zou met étappes kunnen worden uitgevoerd in een overgangsperiode var. bijvoorbeeld drie jaar. De commissie zal haar werkzaamheden morgen voortzetten. BELGRADO, 15 Juni. (Havas) De Joego slavische premier, Stoyadinowitsj, is naar Ve netië vertrokken in gezelschap van zijn echt- genoote. Hij zal hier vermoedelijk een order- houd hebben met den Italiaanschen minister van Buitenlandseiie Zaken, graaf Cianü, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiyi H VERWACHTING: Meest matige Noord- westelijke tot Westelijken wind, gedeelte- lijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: Weinig verandering. De landelijke rust van Tuindorp vreeswijk te Rotterdam is Woensdagavond omstreeks kwart over zeven op wreede wijze verstoord. De 34-jarige echtgenoote van den heer N., die in de keuken bezig was het eten te bereiden, werd onverhoeds door haar 37-jarigen echtge noot, die waarschijnlijk in een vlaag van jalou- zie handelde, met een mes aangevallen. De man sneed zijn vrouw den hals af, waarna hij zich zelf ernstige verwondingen toebracht. De vrouw had nog de kracht om de keuken uit te loopen, en zich op straat te begeven, waar zij zich op een tusschenpad, tussehen de tuinen van de Dreef en het Weipad in elkaar zakte en weldra overleed. De dader is in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Hij had beide slagaders aan den hals door gesneden. Zijn toestand is hoogst ernstig. Het echtpaar heeft vier kinderen, van vijf tot twaalf jaar. De man was langen tijd werkloos geweest en sedert kort bij de werf Gusto te Schiedam in dienst. De weg naar het schavot gaat in Moskou over het ministerie van Posterijen. Toen Rykow in ongenade viel, benoemde men hem eerst tot minister van Posterijen. Ook Jagoda begon zijn tocht naar de ongenade met een kort ver blijf in dit ministerie, waar hij ook als hoog verrader werd gearresteerd. Zoo is het te be grijpen, dat er niet veel liefhebbers voor deze ministersportefeuille zijn, en in Moskou fluis tert men, dat men vandaar „per expresse" naar het schavot gezonden wordt. BOEKAREST, 15 Juni (Reuter). Een geheime zender heeft alle volgelingen van Codreanoe, den leider van de verboden IJzeren Garde, ver maand onmiddellijk op te houden met het roo- ken van tabak in welken vorm ook, om uiting te geven aan hun trouw. In officieele kringen beschouwt men dezen raad aan de volgelingen van Codreanoe als een aanslag op het economische leven van het land. De staat heeft een monopolie voor den verkoop en de productie van tabak: alle sigaren- en sigarettenfabrieken zijn in zijn handen. TAMAQUA (Pennsylvania), 15 Juni. De Amerikaansche staatspolitie heeft gisteravond een net gespannen door het geheele Oostelijke deel van Pennsylvania, op zoek naar een bende onbekende „gunmen", die drie mannen in een verlaten huis nabij Tamaqua hebben gedreven en hen aldaar met machinegeweren hebben afgemaakt. De politie gelooft, dat het hier een aeval van wraakneming betreft tussehen twee elkaar bestrijdende benden uit de onder-wereld •van Philadelphia. VALENCIA, 15 Juni. (Havas.) Vanoch tend om half tien hebben vier vliegtuigen van de rechtschen veertig bommen op Ali cante geworpen. De bommen vielen op de berghelling en vernielden een aantal hui zen; zeventien personen werden gewond. Verder heeft de luchtmacht van Franco bommen geworpen op de omgeving van Va lencia, o. a. op de haven en op de voorstad Cabanal Grao. Te kwart voor een vanmiddag hebben recht- sche vliegtuigen de haven van Valencia opnieuw gebombardeerd. Het Fransche schip „Gaulois" werd ge troffen en sloeg lek. De bemanning werkte met man en macht om het schip drijven de te houden, doch het schip verdween in de golven. Slachtoffers zijn niet te betreu ren. Het schip stond te Marseille ingeschreven. Te Valencia beweert men, dat het een la ding bevatte, die niet door de niet-inmen- gings-commissie verboden was. Bij het bombardement dat te kwart voor een werd uitgevoerd, zijn dertig bommen op de voorsteden terecht gekomen. Twaalf huizen werden vernield of geraakten in brand. Drie personen werden gedood en elf gewond. Om vier uur vanmiddag werd Valencia ten derden male door vliegtuigen der nationalisten gebombardeerd. Ongeveer 90 bommen zijn neer gekomen op de wijken Grao Cabanal en Can- tarranas; zij hebben verscheidene huizen ver nield. In de haven werd een Spaansch zeilschip ge troffen; het schip staat thans in vlammen. Bij het laatste luchtbombardement is de Fransche schoener „Karbear" getroffen en in brand geraakt; het schip is in de haven gezonken. Er is geen enkel slachtoffer. Een speciale correspondent van de „Daily Express" heeft een onderzoek ingesteld naar het bombardement van Alicante. Hieruit is ge bleken, dat één enkel rechtsch vliegtuig, en wel steeds hetzelfde, de Britsche koopvaardij schepen heeft aangevallen. Blijkbaar voerde het toestel drie torpedo's tegelijk mee, twee lichte en een zware. Het vliegtuig daalde van groote hoogte in duikvlucht naar het schip, dat het had uitgezocht, en wierp zijn drie tor pedo's. De correspondent bericht verder, dat meer dan honderd bommen noodig waren om de „Maryad" te vernielen; dit schip brandde na twaalf dagen nog. Den geheelen nacht en ook vanochtend werd nog heftig in den sector Castellon gestreden. In de stad bieden volgens Valencia de regeerings- troepen nog heldhaftig tegenstand. Oorlogssche pen der rechtschen hebben het vuur geopend op den weg tussehen Castellon en Valencia. Officieele kringen te Valencia melden, dat zij er van in kennis zijn gesteld, dat dc weg naar Castellon gebombardeerd werd door schepen, die de kenmerken vertoonden van Duitsche oorlogsschepen. Dezelfde kringen hadden verscheidene dagen geleden vernomen, dat een flottielje Duitsche torpedojagers, van welke men veronderstelt, dat zij het bombardement hebben bedreven, de Straat van Gibraltar was gepasseerd. De Duitschers, die gisteren bij Castellon krijgs gevangen werden gemaakt, maakten geen deel uit van de geregelde eenheden, zij zijn technici van de vechtwagenafdeeling. Driehonderd gewonde Spanjaarden zijn van ochtend te Aragnouet in Frankrijk aangeko men. Zij werden naar Arreau gestuurd, vanwaar zij over verschillende in de buurt gelegen zieken huizen zullen worden verdeeld. Een kudde van 1500 schapen en 600 koeien is eveneens op Fransch grondgebied aangekomen. Generaal Miaja heeft een boodschap gericht tot- de troepen aan het Oostelijk front. Hij ver klaart hierin o.m.: „Ons land wordt opnieuw met beestachtige woede aangevallen door horden van Hitler en Mussolini, die deze in ons land hebben gezonden om het te overweldigen en te onderwerpen. Met een vijand voor zijn poorten heeft Madrid zich verdedigd en deze stad is thans een voor beeld voor de wereld. Weest niet minder dan uw broeders van November 1936". Het Madrileensche dagblad „El Sol", dat een jaar geleden ter beschikking van de communis tische partij kwam, is met ingang van vandaag veer het orgaan der nationale democraten ge worden. In een manifest wordt verklaard, dat het blad zijn cultureel karakter zal hernemen en loyaal de algemeene belangen van het Spaan- sche volk zal dienen. De „Mundo Obrero", een avondblad, blijft het eenige orgaan der communisten. De Malteezer-ridders, die te Boedapest in congres bijeenkwamen, legden 'n krans bij het gedenkteeken voor de gevallenen in den wereldoorlog LONDEN, 15 Juni (Reuter). De rede van Chamberlain in het Britsche Lagerhuis wordt zeer verschillend beoordeeld. Terwijl de con servatieve pers de wijsheid en de bezadigdheid van den minister prijst, wordt de rede door de linksche pers heftig aangevallen. De „Times" schrijft, dat de woorden van den minister-president over het bombardeeren van Britsche schepen zeer wijs waren. Een optre den van Britsche oorlogsschepen in het gebied der vijandelijkheden zou gemakkelijk kunnen leiden tot een tegenactie van een andere mo gendheid en in dit geval zou het geneesmiddel veel erger worden dan de kwaal. De Britsche regeering streeft nog steeds naar een gemeen schappelijke politiek en zij is zeer verstandig dit niet ineens te laten varen om over te gaan tot een individueel optreden om onrechtte wreken. De „Daily Telegraph" hoopt, dat de regee ring niet zal afwijken van den weg van voor zichtigheid en zelfbeheersching, welken zij zich zelf heeft gewezen en niet zal toegeven aan het verlangen van de oppositie tot krachtiger maatregelen. De „News Chronicle" daarentegen is niet te vreden over het 'optreden van Chamberlain. Een krachtige houding heeft geholpen te Nyon en toen Tsjecho-Slowakije in gevaar was. Ook thans zou dit geholpen hebben. Ook de Fransche pers schenkt veel aan dacht aan deze rede. In de „Ere Nouvelle" schrijft Albert Milhaud, dat het geheele land, met uitzondering van en kele warhoofden, den bestaanden toestand wenscht te handhaven. Beri aehiyjft m cte „Hwnanité"; „Ghamber- lain kan niet anders spreken zonder zijn poli tiek van overeenkomst tussehen Engeland en Italië te desavoueeren. Italië, dat bombardeert, is Italië, dat het verdrag heeft onderteekend. Men mag dus geen hindernissen in den weg leggen aan den onderteekenaar van het ver drag, wanneer hij bombardeert." De Italiaansche pers is tevreden over de rede, welke de Britsche minister-president Chamberlain gisteren in het Lagerhuis heeft gehouden. Eenstemmig wordt hulde gebracht aan zijn gevoel voor werkelijkheid en gezond verstand. De Londensche correspondent van de „Po- polo di Roma" schrijft aan zijn blad, dat Chamberlain met zijn bekend gevoel voor wer kelijkheid kon besluiten, dat op de eerste plaats van belang was den vrede te redden, en dat men daarna pas rekening kon houden met de vrees van het parlement voor een opstand van dat deel der openbare meening, dat de wijsheid van Chamberlain nog niet begrijpt. De Poolsche professor graaf K. Wodzicki zal binnenkort een proefneming met ooievaars ne men om na te gaan, of deze dezelfde instincten toonen als duiven. Per vliegtuig zullen name lijk zes ooievaars uit Polen naar Helsingfors worden vervoerd. Daar zullen zij worden losge laten in de hoop, dat „Ij hun weg terug zullen vinden. Allen waarnemers is verzocht bijzonder heden omtrent den tijd, waarop de ooievaars gezien worden, door te geven aan het zoölogisch museum te Helsingfors. Naar men beweert, had een ooievaar, die on langs te Boekarest werd losgelaten, slechts drie dagen noodig om de 450 mijl naar Polen af te leggen, terwijl een andere ooievaar over de reis (Palestina-Bcéen twee weken deal. In de haven van Valencia zijn twee Fransche schepen gebombardeerd. Hodza heeft den Sudeten-Duitschers medege deeld, dat de besprekingen gevoerd zullen wor den op basis van het memorandum der Sudeten en het nationaliteiten-statuut. Von Fritsch heeft weer een actieve plaats ge kregen in het Duitsche leger als regiments commandant. De overstroomingen in China nemen steeds ernstiger omvang aan. Vreeselijk drama te Rotterdam. Man (loodt eerst zijn vrouw en slaat daarna de hand aan zichzelf. Wissellooper te Puth (L.) overvallen en ernstig gewond. Handelsovereenkomst met Frankrijk gepara feerd. Congres van den Ned. R. K. Bond van hotel-, café-, restauranthouders en slijters „St. Joseph" te Rotterdam. New Yorksche Beurs. Herstel handhaafde zich. Slot goed prijshoudend. Wat is uw vacantiedroom? Iedet heeft weer andere illusies. Voor den een is de vacantiedroom een buiten- landsche reis, bijvoorbeeld zoo eens als van de „Vereenigde Katholieke Pers". Voor den ander is een dagje aan zee reeds voldoende. Een derde reser veert zijn vacantie voor het timmeren van een kippenhokTja: er zijn ver schillende vacantiégeneugten, en.... verschillende maatschappelijke om standigheden. Maar hoe dan ook: ons grootste vacantie-plezier is „er eens tussehen uit te zijn". Eens buiten de gewone werksfeer te wezen. Eens te kunnen doen waarin men oogenblik- kelijk lust heeften te kunnen la ten wat men niet wenscht. De eene verluiert zijn vacantie, de ander werkt en zwoegt nooit harder dan tijdens zijn vacantie. Maar ieder heeft z'n plezier omdat hij vrij is. althans zich de illusie geeft vrij te zijn. En al blijft dan ook onze vacantiedroom zoo'n reis door half Europa, welke door de V. K. P. mogelijk is geworden, toch zullen we ook ons plezier hebben met de kinders aan het strand of den hengel in de hand langs de Vecht bevoor- beeld. BERLIJN, 15 Juni (D.N.B.) De Führer en hoogste bevelhebber van de Duitsche weermacht heeft den vroegeren opperbevel hebber van het leger, overste-generaal Frei- herr von Fritsch, uit waardeering voor zijn groote verdiensten voor den wederopbouw van 't leger in het Derde Rijk, benoemd tot chef van het artillerieregiment 12 in Schwerin. Onze Romeinsche correspondent meldt ons: Dinsdagmorgen heeft ten Vaticane de H. Con gregatie der Riten gediscussieerd over twee wonderen, welke bewerkstelligd zouden zijn door de tusschenkomst van de Eerbiedwaardige Dienaresse Gods Francesca Saveria Cabrini, stichteres van het Instituut der missiezusters van het H. Hart van Jezus. LONDEN, 15 Juni. (Havas). Het Elritsche kabinet is bijeengekomen onder voorzitter schap van Chamberlain, ter bespreking van de binnen- en buitenlandsche vraagstukken. Siand op Donderdag 1 uur v.m. 764.3 Vorige stand.; 764.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1