Japan verzamelt thans al zijn krachten Twee zusjes door vallenden steen gedood M mm* Bombardementen in Spanje i Duitsche grens geschonden BEMIDDELING ZOU NU DOELLOOS ZIJN VREESELIJK ONGELUK IN AMSTERDAM-WEST OOSTENRIJKSCH VERZET TEGEN PRUISEN Het nieuws van heden Tweede stap der V.S. te Berlijn De Islam verlokt door Tokio? DE BAROMETER ai VEREENIGDE katholieke pers BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: ^SS AULA AN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 25 cent per weekper kwartaal '3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 ZATERDAG 18 JUNI 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21228 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM De lijst van slachtoffers met 28 dooden uitgebreid Strijd om Villa Real T sJecho-Slowaaksch militair vlieg tuig zou foto's gemaakt heb ben boven Duitsch gebied Zurenberger wetten in Danzig? Afe 71 verwacht, dat Polen zich niet meer zal verzetten KÜ^schau, 17 Juni. (Havas.) Van wel- zijbe wordt vernomen, dat onder- ?P jj hgen worden gevoerd tusschen Polen om te komen tot een overeenkomst 'hg ben handel in deviezen en de oprich ten^ een deviezen-centrale te Danzig. tb,a'wlksc2a.g van Danzig zal op 20 Juni in 0Se zitting bijeenkomen. Op de agenda bber meer een verklaring der regeering. Oegaki is ontstemd over de houding, die verschil lende mogendheden aannemen Beschuldiging tegen Frankrijk houdt aan De „Fransche hulp" Zwaar granietblok uit huismuur losgeschoten Derde meisje licht gewond Het Weer Mevrouw Daumens blijft onvindbaar De weduwe Becker kan geen bewijs van haar bestaan leveren De randstaten en de Volkenbond Ze willen zich losmaken van art. 16 van het pact Ernstig bouwgebrek De Duitsche invasie en meerder- heidswaan zet kwaad bloed Centrum van liberale oppositie Laat niet af Betaling der Oostenrijksche schul den .geëischt op grond van recht en billijkheid Stichting van een Japansch- Mohammedaansche Liga zou spoedig te ver wachten zijn De niet-inmengïngs- subcommissie Op 21 Juni bijeengeroepen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek VALENCIA, 17 Juni (Havas) Vanoch tend hebben zes vliegtuigen der nationalis ten een zestigtal bommen laten vallen op de buitenwijken van Alicante. Twaalf men- schen kwamen om het leven: 27 werden gewond. Acht Henkei-vliegtuigen der rechtschen heb ben. vanmiddag om vier uur boven Valencia ^eer dan honderd bommen op het Oostelijk stadsdeel en de bij Grao gelegen zone laten yallen. Er zijn vijf dooden, o.w. drie verdachte Ratsonen, die juist waren gearresteerd. Er zijn ook tal van bommen terecht geko men op Malvarrosa, waar elf dooden en zeven Gewonden vielen. Aan het front van Estremadura hebben de techtschen hun offensief hervat. Zij zijn acht klometer opgerukt tot bij Valsequillo. Teneinde Castellon in te nemen, nadat de f ton taan val was mislukt, zijn de rechtschen v'a -Almazcra en Villa Real naar de Rio Mija- tes getrokken, op zeven kilometer van Castel- '°n. Gemotoriseerde eenheden zijn zelfs voor al Villa Real in de richting van Nules ge- ^okken. De regeeringstrcepen hebben gepoogd Villa Real te hernemen. Gisteravond heb ben zij de rechtschen over de Mijares teruggeworpen en zijn de buitenwijken van Villa Real binnengerukt; in het Noorden fan de stad wordt gestreden. Van de 43ste linksche divisie, welke op ^tansch gebied is gevlucht, hebben ongeveer '80o man verzocht naar Barcelona te worden ^bracht, terwijl 300 de zijde van Franco heb ben gekozen. Bij decreet van Franco is de „Orde van Isa bella de Katholieke", bestemd om door vreem delingen aan Spanje»verleende diensten te be nnen, hersteld. Aan de greep Junkers-vliegtuigen der mili- ?abe luchtmacht van de rechtschen is de col- actieve militaire medaille toegekend. Be autoriteiten van het rechtsche Spanje •ebben aangekondigd, dat 1 Juli de grens tus- bhen het rechtsche Spanje en Frankrijk weer al worden opengesteld. Be rechtbank te Gibraltar heeft kapitein ®cott van de „Stancroft", die beschuldigd werd gapenen te hebben gesmokkeld naar Spanje, Bjgesproken. BayreüTH, 17 Juni (D.N.B.) Heden morgen om 8 uur 53 heeft een Tsjecho- Slowaaksch gevechtstoestel, een tweedekker, k'J Lambach in het Boehmerwald de ^itsche grens gepasseerd. ty?et toestel verscheen om 9 uur boven het (j^mplaatsje Lam, dat ongeveer 7 K.M. van jjq Srens ligt. Het vliegtuig daalde tot ongeveer 'heter en kruiste eenige minuten lang boven station. De voorin zittende waarnemer, al- h gaat het Duitsche Nieuwsbureau verder, j0?': zich ver naar rechts uit het toestel en Ofirafeerde het station. erv°lgens vloog het over het „dal van den typ n regen", eenige honderden meters in f.^olijke richting, klaarblijkelijk om den naar r0(.m leidenden straatweg te observeeren en te kp b^rafeeren. Na een lus te hebben getrokken r<3e het vliegtuig naar Zuidelijke richting, 'bs ben „Grossen Arber," waarna opnieuw een &etr°hken werd en het vliegtuig over Anach Bohenwarth vloog om vervolgens naar het toosten, in de richting van Eisenstein, te ha h, waar het om 9 uur 23 min. de grens geerde. t^,6' doel der grensschending, aldus het tp.j, °he Nieuwsbureau, was vermoedelijk de V0 bische installatie van het door de Tsjechen V?Ul Militair belangrijk gehoucjen grensstation kce Bam na te gaan en eveneens den naar de j,s leidenden straatweg waar te nemen, vliegtuig bevond zich 30 minuten boven ^h gebied. SchiJnt te hopen, dat de Poolsche re- zich nu niet zal verzetten tegen het Jtyty 60 van de wetten van Neurenberg en ^.Politieke maatregelen, welke men, naai ter gelegenheid van den vijfden ver- van de nationaal-socialistische over- in Danzig op 20 Juni a.s. wil invoeren. Hoewel de spanning rond Tsjecho-Slowakije eenigermate geluwd is blijft toch de regeering der Tsjecho-Slowaaksche republiek ivaakzaam. Tsjechische artillerie oefent in het Sudeten-Duitsche gebied TOKIO, 17 Juni (D.N.B.) De Japan- sche minister van Buitenlandsche Zaken, generaal Oegaki, heeftaan vertegen woordigers der buitenlandsche pers mede gedeeld, dat Japan vastbesloten is den strijd tot het einde te voeren, nu Tsjang Kai Sjek, door zijn weigering zijn anti- Japansche houding op te geven, zich eigen lijk heeft uitgesproken voor verlenging van den oorlog. Japan verzamelt thans al zijn krachten om den oorlog tot een goed einde te brengen. Oegaki zeide verder, dat eenige buitenland sche mogendheden door het verbod van uitvoer van oorlogsmateriaal en door het beschikbaar stellen van raadslieden voor China een tegen over Japan vijandige houding hebben aange nomen. Andere staten schijnen, aldus Oegaki, van plan te zijn, China in zijn verzet te blij ven sterken en daardoor een onnoodige verlen ging van den strijd te veroorzaken met een onnoemelijk verlies aan menschenlevens en eigendom. Deze mogendheden mceten er aan denken, dat zij daardoor de vriendschappelijke betrekkingen met Japan benadcelen. De Britsch-Japansche betrekkingen achtte Oegaki niet zeer bevredigend; hij hoopte echter op een verbetering. Japan heeft geen territoriale verlangens in China; het Chineesche volk moet zelf beslis sen over de reorganisatie van het land, over de vorming eener nieuwe regeering of de ver eeniging van bestaande regeeringen. Op een vraag van een Fransch journalist verklaarde Oegaki, dat het niet in de bedoeling van Japan ligt, bij een schending van het. Fransch-Japansche verdrag van 1907 Hainar te bezetten; overigens heeft Hainan met dat verdrag niets van doen. Het anti-komintern-pact is, met het oog op China en op de toekomstige ontwikkeling, nut tig en noodig. Japan zal naar versterking van dat verdrag streven. Een bemiddeling door derde staten i» het Japanscn-Chineesche conflict is doel loos op dit oogenblik en zelfs bij een ver anderingen de omstandigheden zou de ach tergrond van iedere bemiddelingsactie nauwkeurig onderzocht mceten worden. Op 16 Januari heeft de Japansche regeering verklaard elke onderhandeling met Tsjang Kai Sjek af te wijzen. Een herziening van dit standpunt zou overwogen kunnen worden, in dien de toestand zich groijdig wijzigt. Het negenmegendhedenverdrag is zestien jaar ge leden gesloten en voldoet daarom niet meer aan de behoeften van den tegenwoordigen toe stand. Deelneming van derde mogendheden aan beraadslagingen over een nieuw verdrag zou Japan niet van de hand wijzen, doch een dergelijk verdrag zou dan in overeenstemming moeten zijn met de omstandigheden. Toen een journalist Oegaki vroeg, of de be schuldigingen der Japansche pers aan het adres van Frankrijk als gerechtvaardigd beschouwd werden, antwoordde de minister: „Het staat aan de Fransche autoriteiten te besluiten of de persberichten al of niet juist zijn. Maar ik kan niet nalaten te her inneren aan het spreekwoord: „Er is geen rook zonder vuur." Ik heb vooral met veel leedwezen kennis genomen van de Fransch- Chineesche overeenkomst betreffende den aanleg van spoorwegen in Zuid-China." Volgens een bericht van de „Tokio Nitsji Nitsji" zou Frankrijk in de Kwantsjau-bocht, ten Noorden van Hainan, groote hoeveelheden oorlogsmateriaal aan land hebben gebracht, Frankrijk, aldus het blad, houdt een bezetting van Kanton door de Japanners voor onver mijdelijk, en voert derhalve ter verdediging van Kwangtsjau schijnwerpers en luchtafweer- kanonnen in en versterkt de straten. Kwang tsjau ontwikkelt zich derhalve tot een tweed-? Hongkong. Sovjet-Rusland heeft door tusschen- komst van zijn zaakgelastigde te Tokio bü de Japansche regeering geprotesteerd tegen de bombardeering door Japansche vliegers van open steden in China Het Japansche departement van buiten landsche Zaken heeft heden het protest op de scherpste wijze van de hand gewe zen Moskou, aldus zou zijn verklaard, heeft niet het recht te protesteeren. Het moest liever den steun aan China en aan het roode Spanje met vliegtuigen en piloten staken, en door zijn in menging in het Chineesche conflict den oor log niet onnoodig verlengen. Kaifeng ernstig bedreigd Kaifeng, dat thans in handen van de Japansche troepen is, wordt ernstig dood de ov.erstrooming bedreigd. Het water is geen zes kilometer meer van de stad ver wijderd. De strijd is hier gestaakt; de Japanners trek ken hun troepen terug uit het bedreigde ge bied. Men vreest, dat de overstrooming nog zal toenemen, aangezien de Gele Rivier haai hoogsten waterstand nog niet heeft bereikt Het gerucht gaat, dat de Chineesche Bank binnenkort nieuwe munt in omloop wil bren gen, en dat reeds twee honderd millioen Chi neesche dollars gereed zouden liggen. Het ge rucht is nog niet bevestigd. Vrijdagavond omstreeks half ne gen is in de Orteliusstraat te Amster dam-West achter het Mercatorplein een tragisch ongeval gebeurd, dat aan twee zusjes een vier- en een twee-jarig meisje het leven heeft gekost. Omstreeks dit tijdstip speelden op het trot toir voor de perceelen 229 en 231 de vier-jarige Coba Middendam en haar twee-jarig zusje Tilly, toen plotseling dit spel wreed werd ver stoord. Een twintig-jarige bewoonster van een der bovenétages van dit perceel begaf zich naar buiten en trok de deur, die toegang tot het bovenhuis geeft, achter zich dicht. Op dit oogenblik schoot een hardsteenen gevelbekleeding van ongeveer 2'/2 M. hoog en 70 c.m. breed, welke tusschen de beide deuren staat, naar voren. Op den rand van dit stuk gevelbekleeding rustten nog twee zware blokken uitstekend hardsteen, die als versiering dienen. Ook deze twee blokken steen vielen gelijktijdig met een slag naar voren en troffen de twee kinderen, die hier juist aan het spelen waren. Het zware stuk hardsteen werd in drieën gespleten. Van alle kanten kwamen kinderen en be woners toeschieten evenals de ouders van de kinderen, die zich thuis bevonden. Met vereende krachten werden de zware brok stukken van de kinderen afgewenteld. Het was êen ontzettende ontdekking, die men toen moest doen. Het vier-jarig meisje was bedekt met bloed, terwijl het zusje bewe gingloos naast haar lag. Men droeg 't kindje, dat er het ernstigst aan toe scheen, bh een apotheker in de omgeving H VERWACHTING: Matige tot zwakken wind, in het Noorden uit Noordelijke, in het Zuiden uit Oostelijke richtingen, ge- deeltelijk bewolkt, droog weer, iets warmer overdag. Verdere vooruizichtenOnzeker. Vijftig Marokkaansche Spahi's zijn te Parijs aangekomen. Deze ruiters zullen bij het bezoek van Koning George aan Frankrijk de eerewacht vormen LUIK, 17 Juni. (Belga.) Voor de zitting van hedenochtend in het proces tegen de weduwe Becker was een dertig-tal getuigen opgeroepen. Inspecteur Schmitz beëindigde zijn rapport en deed eenige mededeelingen over zijn onder zoek naar mevr. Daumens en Louis. Noch in België noch te Maastricht hebben deze onder zoekingen resultaten opgeleverd. Een getuige, de weduwe Vallée, deelde mede, dat zü de beklaagde, hoewel die het tegendeel beweert, nooit in gezelschap van mevr. Dau mens gezien heeft. De beklaagde verklaarde hierop, dat zij net betreurt, dat menschen, die zoo slecht gezichten herkennen en die haar zoo slecht gezind zijn, als getuigen gehoord worden. Langer dan een uur sprak men over het bestaan van mevr. Daumens; noch de be klaagde noch de getuigen konden evenwel eenig bewijs leveren. De rechtbank hoorde daarna den heer Casta- dot, echtgenoot van het eerste slachtoffer. Hij verdedigde zich tegen de beschuldigingen van beklaagde, volgens welke aanmerking kon wor den gemaakt op zijn zedelijk gedrag. De we duwe Becker handhaafde haar beschuldigin- fn, doch zeide die niet door getuigen te kun- n staven. Het werd wat rumoerig in de zaal en de zit ting werd geschorst. WARSCHAU, 17 Juni. (P.A.T.) De Poolsche Iers meent te weten, dat, volgens een besluit ran de conferentie der ministers van Buiten landsche Zaken van de randstaten, minister Selter van Estland een ontwerp-verklaring zal uitwerken, bedoeld als gemeenschappelijk standpunt der randstaten ten aanzien van ar tikel 16 (het sanctie-artikel) van het Volken- bondspect. Selter zou den bepalingen van dit artikel een facultatief karakter willen toe kennen. binnen, doch deze kon onmogelijk hulp bieden. De G.G.D. was per politiemelder en van par ticuliere zijde gealarmeerd en rukte met twee ambulanceautó's uit. Beide slachtoffers werden onmiddellijk naar het Binnengasthuis overge bracht. Ook de vader en een familielid gingen mede. Het oudste meisje kwam in zeer zorg lijken toestand in het ziekenhuis aan en overleed kort daarna. Het tweejarig meisje scheen inwendige kneuzingen en een arm breuk te hebben. Aanvankelijk had men nog hoop het te kunnen behouden, maar korten tijd later is ook het jongste zusje be zweken. De inspecteur van Bouw- en Woningtoezicht, de heer J. P. Land, die kert na het ongeval aanwezig was, constateerde dat meerdere stee- nen aan andere perceelen los zaten. Hij waarschuwde de brandweer, die eveneens een onderzoek instelde en er toe overging bij enkele perceelen de gevaarlijke stukken hard steen weg te halen, hetgeen den brandweerlie den totaal geen moeite kostte. Het eerste on derzoek heeft uitgemaakt, dat zeer vermoede lijk de pennen, waarmede het hardsteen in den muur vastzit, veel te kort waren. Eveneens scheen de specie tusschen hardsteen en stee- nen muur totaal te zijn vergaan. De politie van bureau Admiraal de Ruyter- vveg was spoedig met een aantal agenten ter plaatse en de recherche maakte van een en an der rapport op. De deelneming van de buurtgenooten met het tragisch gebeuren was zeer groot. De politie, die later nog met den overvalauto van het hoofd bureau arriveerde, liet fotografische opnamen maken en heden zal de gemeentelijke afdeeling Bouw- en Woningtoezicht het onderzoek bij de andere huizen voortzetten. Nader vernemen wij nog, dat een ouder zusje, dat eveneens een lichte verwonding had opgeloopen, naar het Binnen-gasthuis is ver voerd, maar later weer naar huis kon terug- keeren. Dit meisje was juist daags tevoren aan genomen. Een wel zeer tragische omstandigheid voor het zwaar getroffen gezin, dat negen kinderen telt. LONDEN, 17 Juni (Havas) In de „News Chronicle" schrijft Vernon Bartlett over den toenemenden tegenzin tegen Prui sen in Oostenrijk, welke de reden zou zijn van de reis van Hitier naar Weenen. Op het oogenblik is het nationaal gevoel in Oostenrijk sterker dan onder Dollfuss en Schuschnigg. De voornaamste oorzaken van de ontstemming zijn volgens Bartlett, dat de voornaamste posten zijn toevertrouwd aan Duitschers of aan de Oostenrijkers, die naar Duitschland waren uitgeweken; en verder de rede, welke Goering te Linz heeft gehouden en waarin hij heeft gezegd, dat Duitschers naar Oostenrijk zouden komen om de Oostenrijkers te leeren werken. Dit heeft vooral de Oosten- rijksche arbeiders gegriefd. Verder is slechts een klein aantal Oostenrijksche officieren op genomen in het leger. De kosten van het le vensonderhoud zijn gestegen, terwijl de wijzi ging van de munt van Schilling in Mark een loonsverlaging beteekent. Bartlett besluit zijn artikel met de ver klaring, dat het belachelijk zou zijn te beweren, dat deze teleurstellingen zouden kunnen leiden tot een opstand tegen de nationaal-socialisten. Doch de leiders van het nationaal-socialisme maken zich onge rust over het feit, dat Oostenrijk het cen trum van een liberale oppositie zou kunnen worden. Oegaki verklaarde, dat Japan thans al zijn krachten inspant, om den oorlog in China tot een „gced einde" te brengen. Wederom zijn bij een serie bombardementen in Spanje tal van slachtoffers gevallen. Een Tsjecho-Slowaaksch vliegtuig zou de Duitsche grens geschonden hebben. Te Tokio zou binnenkort de stichting van een Japansch-Mohammedaansche liga te verwach ten zijn. De nièt-inmengihgs-subcommissie is op 21 Juni bijeengeroepen. De regeering der V. S. eischte ten tweeden male van Duitschland de betaling van de Oostenrijk sche schulden. In Amsterdam-West zijn twee spelende meis jes door een neervallend brok gevelbekleeding gedood. Jeugdwerkloosheidscongres te Den Bosch. Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wij ziging der wet op de uitoefening der genees kunst aangenomen. New Yorksche Beurs: Opening prijshoudend, verder verloop aarzelend, laatbeurs vertoonde een inzinking. „Laat niet af.is een oude rp,ad wanneer het iets goeds betreft. Want de aanhouder wint. Reeds de Heiland gaf ons de bemoediging: Vraagt en gij zult verkrijgen"We moeten daar om met ons gebed nooit ophouden. Dat wil zeggen: we moeten alles over laten aan Gods wil, doch we dienen met groot vertrouwen tot Hem te bidden. ,jLaat niet af" is de oude raad onzer voorouders. En die raad blijft zijn kracht door den loop der tijden behouden. Laat niet af WASHINGTON, 17 Juni (Reuter). De regeering der Vereenigde Staten heeft voor den tweeden keer tot Duitschland het ver zoek gericht de verantwoordelijkheid te wil len aanvaarden voor de schulden van Oos tenrijk. In een te Berlijn overhandigde nota heeft de regeering der Vereenigde Staten haar afkeuring uitgesproken over de door de rijksregeering ver kondigde opvatting over haar wettelijke verant woordelijkheden op grond van de internationale wet. De Amerikaansche nota zegt, dat indien een staat een anderen staat „overneemt", hij de schulden en verplichtingen van den opgeslorp- ten staat aanvaardt en de lasten met de baten overneemt. Derhalve spreekt de Amerikaansche regeering de hoop uit, dat Duitschland thans de betalin gen op zich zal nemen, welke op hem rusten op grond van het internationale recht en de bil lijkheid. TOKIO, 17 Juni (D.N.B.) Naar de „Jomioeri Sjimboen" meldt, kan ieder oogenblik de vorming van een Mohamme- daanschJapansche Liga verwacht wor den. zy heeft ten doel een anti-komintern front in het leven te roepen van Japan tot Mekka, en omvat ruim 300 millioen Mo hammedanen. Aan de in Tokio plaats vindende beraad slagingen nemen vertegenwoordigers van Tur kije en de Arabische staten van het Nabije Oosten, Indië, China, Mongolië, Japan, Wit- Rusland en Midden-Azië deel. LONDEN, 17 Juni. (Reuter.) De niet-inmen- gings-subcommissie is op 21 Juni a.s. bijeen geroepen. Verder wordt vernomen, dat de verklaring van den Britschen minister-president Cham berlain inzake het bombardeeren van schepen in de Spaansche wateren is gezonden aan de Britsche consuls in de betrokken wateren. Hun is tevens gevraagd wat zij denken van de voor stellen van generaal Franco, welke voorstellen eveneens op het Foreign Office worden bestu deerd. Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 768.7 .Vorige stand: 769.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1