Bestrijding der kwakzalverij MIVA krachtig MISSIE machtig E VERGISSING HULDE AAN MINISTER ROMME ZATERDAG 18 JUNI 1938 TWEEDE KAMER Een bizar samengesteld program brillendoozen, massage, steun zolen en oesters Levendige gedachtenwisseling over het prae-advies van prof. dr. De Quay Man onder vallenden steen geraakt Slachtoffer was op slag dood Arbeidsdienst ACHTSTE INTERNATIONAAL WEGENCONGRES UIT DE STAATSCOURANT P. T. T.-dienst Sociale Zaken Visscherij Burgemeester Voogdijraad Permanent Hof van Arbitrage Biggenmerken 40-JARIG JUBILEUM K.N.A.C. VAN SUPER QUILD Guy Hamilton R. K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg voor de organisatie van dit congres. Wanneer wij het vraagstuk van de jeugdwerkloosheid aanvatten moet voor ons het zieleheil van de betrokkenen voorop staan. Ook de werkloozen, de jongeren zoowel als de ouderen, immers zijn geroe pen om God te dienen en in héél hun leven Zijn geboden te onderhouden. De zorg voor de jeugdigen moet er op ge richt zijn hen in godsdienstigheid te doen toenemen en hen te vormen tot mannen en vrouwen van zedelijke kracht. Werkver schaffing en werkverruiming is verdienste lijke arbeid, doch zij mogen den jonge ren vooral in zulke omstandigheden bren gen, dat zij gemakkelijker hun godsdien stige en zedelijke plichten kunnen vervul len. Het zoeken van het Rijk Gods immers blijft onze voornaamste zorg. Minister Romme (Van onzen specialen verslaggever) Midden onder de gedachtenwisse ling over het eerste prae-advies rijst Mgr. Frencken, voorzitter van het tweede congres ter bestudeering van Vraagstukken betreffende de jeugd werkloosheid, van zijn zetel. Degenen, die met hem op het podium zitten, de Commissaris der Koningin, de Vertegenwoordiger van den minister, de praeadviseurs en de leden van de R. K. Centrale Commissie voor de jeugdwerkloozenzorg volgen hem. De heele zaal staat op: de bisschop van Den Bosch, Z. Hoogw. Exc. Mgr. A. Diepen, het hoogste Kerkelijk Gezag Vertegenwoordigend, betreedt de Zaal en het podium, waar hij de besprekingen bijwoont. Intusschen spreekt de heer A. C. DE BRUYN, v<k>rzitter van het R. K. Werkliedenverbond, °ver zijn praeadvies, daarbij vooral wijzend t>p die passages, die de spreiding van den be- B°hikbaren arbeid betreffen. Deze zaak zal of- ters kosten, doch het is christenplicht daar- v°or niet terug te schrikken. In de gedachtenwisseling vraagt de heer SEVERING nadere toelichting op het voor al tot het invoeren van een arbeidsverbod v°or hen, die reeds een voldoende inkomen ^«lieten, alsmede op het voorstel tot het in- v°eren van overheidstoezicht op het sluiter v'an ondernemingen. Dr. BAKKER dringt aan pensionneering der 60-jarigen. Burgemeester bERGMEYER ziet bezwaren tegen het invoe- fen van een arbeidsspeiding in den land arbeid. De heer VAN BIJSTERVELD pleit ^or betere arbeidsvoorwaarden in het hotel- restaurant-bedrijf, waar bovendien, wan eer men 20.000 der hierin werkzamen meisjes plaats der thans in ons land werkzame dienstboden inruimt, groote werkgelegenheid J>or de werklooze mannelijke jeugd kan wor den geschapen. °e heer DE BRUYN verzet zich nog eens ""'et klem tegen het vergeven van allerlei loo iende betrekkingen aan oud-militairen en oud- födisch-gasten. Pensioen veronderstelt rust. aat dan de gepensionneerden rusten! Het ®fheffen van ondernemingen, vooral wanneer gebeurt door het opkoopen door concerns kartels, heeft zóó vergaande gevolgen voor donderden menschen en via de steunver lening voor de staatskas, dat de Overheid dien aanzien controleerend moet optreden Dit jaar moet de beslissende slag ^oor de regeering worden geleverd. Het volgend jaar is te laat. Wij ko eien dus met geen voorstellen, die vertraging kunnen brengen zooals de stichting van een speciaal werk- Hosheidsdepartement, doch wach ten af tot de eerstkomende troonrede. Vrijdagmiddag was de 48-jarige J. P. Genze, wonende aan de Brusselsche straat te Maas tricht, in den kelder van zijn woning bezig met het zagen van triplex planken, toen een stuk hardsteen, dat op den smallen kant op den grond stond, omviel. De steen trof den man zoo ongelukkig, dat zijn voorhoofd werd verbrijzeld en de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Het door de politie ingestelde onderzoek wees uit, dat hot stuk hardsteen in zeer labielen stand tegen den muur was geplaatst, zoodat het omviel, toen het slachtoffer er, blijkbaar bij ongeluk, tegen stootte. In den aanvang van de middagvergadering geeft prof. dr. J. E. DE QUAY een samenvat ting van de gedachten over de invoering van een arbeidsdienstplicht, neergelegd in zijn prae- advies. Bij deze samenvatting legt hij den na druk nog eens 6p de noodzaak van eenigen dwang, ondersteund door sancties en van een behoud der confessioneele kampen. In den ar beidsdienst voltrekt zich een stuk opvoeding en deze mag niet terwille van een vaag begrip als „staatsburgerlijke opvoeding" worden los gemaakt van de .beginselen. Voor de gedachtenwisseling bestaat groote belangstelling. De heer TERVEER vraagt wélke sancties aan den dwang tot deelname aan den arbeidsdienst moeten worden verbonden. De heer KLOPPENBURG wil weten of ook de jonge middenstander in den arbeidsdienst moe; worden opgenomen en hoe daarin met zijn eigen nood en psyche rekening kan worden ge houden. Burgemeester C. PRINSEN bevestigt uit zijn ervaring', dat dwang voor deelname aan werkkampen niet kan worden gemist. De jeug dige werkloozen immers hebben vaak ieder doe) in hun leven, uit het oog verloren. Zij voelen geen drang meer 'tot werken. De heer GEL- SING werd door zijn ervaringen onder de jonge arbeiders in Nijmegen tot eenzelfde con clusie gebracht, evenals de heer MATSER. die den dwang van de overheid wilde uitstrekken tot het opleggen van de verplichting in eer. kamp van eigen richting zijn arbeidsdienst plicht te vervullen. Dr. BAKKER geeft in overweging vóór de middelbare en universi taire examens de vervulling van den arbeids dienstplicht te eischen. Hij is ook niet ten volle overtuigd, dat interconfessioneele kam pen zoo ongewenscht zijn. Het Kamerlid AN- DRIESSEN verzet zich tegen de gedachte van een arbeidsdienst. Maandag 20 Juni te twee uur zal de mi nister van Waterstaat het achtste internatio naal wegencongres openen in het Kurhaus te Scheveningen. Na de openingszitting zullen het congresbe- stuur en de commissie voor de tentoonstelling de deelnemers ontvangen op Houtrust, waar de tentoonstelling „De Weg 1938" reeds vandaag wordt geopend. In het Palace Hotel te Scheveningen, waar gedurende het congres het secretariaat is ge vestigd, is alles in gereedheid gebracht om den stroom van congressisten te ontvangen. Aan den commies bij den P.T.T.-dienst J. Kuipers is ingaande 1 Juni 1938 op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. Aan den referendaris 2de klasse der P.T.T. J G. F. Swemle, aangewezen als directeur van het post- en telegraafkantoor te Hillegom, is met ingang van 16 Augustus 1938 op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Aan den referendaris der P.T.T. C. H. Ouden hoven, aangewezen als directeur van het spoor wegpostkantoor no. 3 te zwolle, is met ingang van 1 Augustus 1938 op zijn verzoek eervol ont slag verleend. Met ingang van 16 Juni 1938 is aangewezen als beheerder van het bijpast-, telegraaf- en telefoonkantoor te 's-Gravenhage, prins Hen drikplein de commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst M. G. Munnikhuizen, thans te 's-Gravenhage (hoofdbestuur). Gedwongen arbeidsdienst leidt niet tot het gewenschte doel. Arbeidslust kweekt men niet door dwang. Met onwilligen kan men geen ideaal kamp bouwen. Is men er bovendien wel van verzekerd, dat gedwongen arbeidsdienst geen hoogst ongewenschte consequenties zal meebrengen voor de betrokkenen en de ouders? Te rekenen van 1 Mei 1938 is bij het depar tement van Sociale Zaken benoemd tot refe rendaris in vasten dienst mr. D. Koning. Benoemd tot lid van het college voor de vis- scheryen prof. dr. H. C. Delsman, te Hilver sum, mr. J. C. A. M. van de Mortel te Tilburg, J. c'. Haspels te Enkhuizen en prof. Th. Lim- perg te Amsterdam. Met ingang van 1 Juli 1938 is benoemd tot burgemeester der gemeente Beesd A. Bos. De heer Bos is thans secretaris en ontvanger dei- gemeente Beesd. Benoemd tot lid van den voogdijraad te Rot terdam P. M. C. Scheurholtz Boerma, zenuw arts, wonende te Rotterdam. Benoemd tot lid van den voogdijraad te Leeu warden J- Dikboom, predikant bij de Neder- landsch Hervormde Gemeente te Drachten. Prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, lid van het Permanente Hof van Internationale Jus titie, is wederom aangewezen als lid vanwege Nederland in het Permanente Hof van Arbitrage. De demoralisatie echter van de heden- daagsche jeugd is dusdanig groot, dat halve maatregelen ontzettende gevolgen na zich dreigen te sleepen. Dwang ondermijnt ook niet noodzakelijk het resultaat van de kam pen. Ook in de bestaande practijk zijn jon gens met innerlijken weerstand bijeenge bracht in de kampen en zij zijn er voor verreweg het grootste deel dankbaar voor wat zij gekregen hadden vandaan gegaan. Van 30 Mei tot 4 Juni 1938 zijn aangebracht 46406 biggenmerken, tegenover 44189 in de overeenkomstige periode van 1937. Van de toekenning 1938 zijn tot 4 Juni j.l. gebruikt 652.482 merken, tegenover 691.591 mer ken van de toekenning 1937 op het overeen komstige tijdstip van het vorige Jaar. Voor een Juiste beoordeeling diene, dat van 1 Januari tot genoemden datum in totaal zijn gemerkt 915.211 biggen, welk aantal voor het zelfde tijdvak van 1937 bedroeg 841.730. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club bestaat Zaterdag 2 Juli a.s. veertig jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum zal het be stuur der club dien dag van 17 tot 19 uur re- cipieeren in de zalen van het Palace-Hotel te Scheveningen, waar het gaarne alle autoritei ten en leden in de gelegenheid zal stellen het geluk te wenschen. Draai er niet om heen, Heward! 'k Heb het goed met je voor. 'k Wil voorkomen, dat jij be schuldigd wordt van een moord, dien je niet ge pleegd hebt. Op 't oogenblik bezit ik alleen ne gatieve aanwijzingen, geen enkele positieve. En om die laatste gaat het bij mij. Vooruit dus, man! Heb jij heelemaal geen vermoeden, wie 't gedaan kan hebben? Wie er belang bij had, dat de zoogenaamde Salomon Abendroth uit den weg werd geruimd en dat jij voor den dader aangezien zou worden?" „Neen," antwoordde Guy zachtjes. Wederom ontweken zijn oogen die van O'Brien. „Leugen nummer twee. Schei daar mee uit, Heward! 'k Heb de revolver in mijn zak; Jouw initialen staan er op. Stel je voor, dat ik 't wa pen naar Scotland Yard stuur dan moet jij maar zien, hoe jij je uit de misère helpt man! De étage-portier zal jou vast en zeker herken nen. Nu? Wil je mij zeggen, wat je weet of ver moedt?" „Zelfs met de bedreiging, me op te hangen, krijgen ze geen woord uit me," verklaarde Guy koppig. „Stommer repliek kon iemand moeilijk ge ven!" zei O'Brien met een droog lachje. „En ze komt nog wel van een notaris! Man, begrijp je zelf niet, dat je bravoure-antwoord juist het be wijs is, dat jij wel degelijk vermoedens hebt? Nu zal ik op mijn beurt eens wat zeggen; misschien kan 't je er toebrengen, iets mededeelzamer te worden, 'k Sta aan den kant van juffrouw Wlüt- aker en dus ook aan den jouwe. Je kwam niet naar 't Imperial voor een cliënt. Je kwam Salo mon Abendroth bezoeken. Met welk doel?" Guy zat in tweestrijd. Zijn verstand zei hem, dat hij O'Brien vertrouwen kon. Zjjn gevoel ^ard was opgesprongen. Hij keek O'Brien ha-' £'sof hU een geestverschijning voor zich T°en riep hij uit: Dyson! De butler van Lonely Moor!" ^'b een Paul Dyson. De firma drijft nu za- ^iin°nöer haar eigen naam Patrick O'Brien." err>st keerde terug. „Ga zitten, Heward! 't tise'ls voor noodig, de aandacht op ons te ves- nu beginnen we bij 't begin. Wat had t Imperial te doen?" L jachtte een oogenblik vóór hij antwoord ••'k ontweek den blik van den ander. •,Jp 0est een cliënt spreken. degt. En je bent 'n stuntelige leugenaar, u Usance geworden, dat notarissen cliënten Ji J?.ezoeken met een revolver op zak en ze, zoo Jze van goeien middag, een kogel door *Q° zi°Ciy Jagen? Dat moet dan nog maar kort 'k had er vóór vandaag nog niet van '■"stepdien man niet doodgeschoten!" pro- da^ 'de Heward heftig. „Waarom zou ik 't ge- 'In 'ebben? ik kende hem niet eens!" Jet lec,er geval: die man werd doodgeschoten Vyr ,{°uw revolver. Daarna zou dan 't wapen faam in de kamer moeten zijn gegooid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3