De Baltische republieken en Polen b Lenigt den harden nood! T entoonstelling „Ons Ziekenhuis HELSINKI-BQEKARES T TOEKOMSTIGE SPIL? V PATRIA 6 CT NOBEL 8 CT SUPERBA 10 CT Kerkelijk leven ZATERDAG 18 JUNI 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT Bedreigingen uit Oost en West HOTEL Niet op het verkeer gelet Meisje door auto gegrepen en gedood EXTRA-ROOD-CONTRACT IN DE BAKSTEENINDUSTRIE Cassatieberoep door den Hoogen Raad verworpen „De Weg 1938" Minister Van Buur en opent de tentoonstelling in Den Haag DE „KARIMATA" WERKT WEER NIEUWE GEZANTEN Voor een beter doel dan de jeugd- werkloozenzorg kan men zijn geld niet uitgeven Onze toekomst staat op het spel OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 99 Een overzicht van wat tot de uit rusting van een moderne zieken huisinrichting behoort Moderne vindingen AAN ALLE ARIËNSVRIENDEN De gedachteniskerk te Enschede moet een nationaal monu ment worden BENOEMING In het bisdom Den Bosch BEDEVAARTEN NAAR KEVELAER NAAR DE MISSIE Die Katholischen Ausland- deutschen Roomske Friezen! KANUNNIK v. d. MARCK POSTZEGEL VOOR BIJZONDERE VLUCHTEN In Riga hebben de ministers van Buiten - tandsehe Zaken van de Baltische staten geconfereerd. Het verloop van deze confe rentie is ook voor Nederland niet zonder be- 'ang, wijl ons land gecgraphisch zich bijna in dezelfde positie bevindt als de Baltische ïan- tleh, gelegen namelijk tusschen krachtige mo gendheden. De Beltische republieken Litauen, Letland W- Estland hebben een moeilijke positie te ver dedigen. De Sovjets, Duitschland en Polen trachten de republieken in hun invloedssfeer betrekken. Vastberaden hebben deze repu blieken echter tot nu toe hun politieke en eco- nonüsche onafhankelijkheid weten te handha ren. Zij willen met de hen omringende groote staten in vrede leven, maar wenschen niet mee gesleurd te worden in de „groote politiek" en Qerzelver voor kleine staten dikwerf zoo per nicieuze combinaties, die gevaarlijk zijn, docdelijk gevaarlijk voor hun onafhankelijkheid. Met vol doening hebben in het begin van dit jaar Est- !and en Letland de verzoening tusschen Polen eh Litauen gadegeslagen, alhoewel zij weinig enthousiasme voelden voor de methode, die Polen aanwendde, Litauen te dwingen, de di plomatieke betrekkingen te hervatten. Men *as er van overtuigd, dat Polen langs den weg der verzoening met Litauen zijn invloedssfeer 0ver Estland en Letland wenschte uit te brei den. Litauen houdt zich nog altijd mokkend 'etwat terzijde en Letland is van de Poolsche Mannen niet al te zeer gediend. Zij wijzen een Voogdschap van Polen af. De Poolsche minis ter van Buitenlandsche Zaken kolonel Beek deeft namelijk verregaande plannen. Hij tracht ®en neutralen statenbond te stichten, die een dam moet opwerpen tegen den Duitschen "Drang nach dem Osten" en den Russischen •Drang nach dem Westen". Tot dezen neu- tralen statenbond moeten volgens Beck's plan- don niet alleen Litauen, Estland en Letland dehooren. Deze vormen slechts één kern. De d°nd moet zich uitstrekken van Finland tot en Met Roemenië. Deze bond zou dan een neu rale spil in Europa vormen, waarvan in War schau het draaipunt moet komen. Litauen en letland voelen weinig voor deze spilpolitiek. Dhidat zij er zeker van zijn, dat, treden zij die, zij zich de vijandschap van Rusland op den hals halen, zonder dat de altijd wat proble matische vriendschap van Polen een aequiva- leht daarvoor vormt. Beek kent deze geestes gesteldheid der regeeringen van Litauen en letland ten opzichte van zijn plannen. Hij Mlüe de hoofdsteden der drie Baltische landen ^Zoeken. Hij zag er van af en bracht alleen bezoek aan de hoofdstad van Estland, Re- Val (Tallinn). Estland is namelijk de voorge- '■omen spilpolitiek van Beek niet ongunstig Gezind, niet uit liefde voor Polen echter, maar Mtslmtend en alleen omdat dit land door zijn Geëxponeerde ligging het meest bedreigd wordt ëoor Moskou. Beck is hartelijk ontvangen, Maar men heeft hem niet in het onzekere er °ver gelaten, dat Estland geen bindende be- ^■ssingen zou aangaan, die op de solidariteit er drie Baltische republieken een minder gun- st'Sen invloed zou uitoefenen. Uit niets blijkt. tiat Estland zijn tot dusver gevolgde politiek zal vctanderen. it is te opmerkenswaardiger, omdat even voor het bezoek van Beek de minis ters van Buitenlandsche Zaken der Bal- ^che republieken te Riga saamgekomen zijn °M over de vraagstukken, bij de oplossing ^aarvan hun staten belang hebben, van ge- ^5chten te wisselen. Mogen wij de Baltische aden gelooven, dan was de stemming der Vefgaderden niet bijster opgewekt Niet zonder 'Mjt moesten zij opnieuw vaststellen, dat de /Mkenbond en het beginsel der collectieve vei lheid vooral voor kleine staten, die in tQebele dagen op anderen moeten kunnen Mkenen, van zoo ontzaglijk groot belang! het internationale statenleven niet langer Sarandeerende rol spelen, die hun toebedacht ^as- Dat brengt mee dat kleine landen, als de Mtische republieken, die vele punten van ^Vereenkomst hebben, tot eiken prijs solidair °eten blijven, vooral in een tijd, waarin de Mhsejgjj van het volkenrecht iederen dag op- 'eUw op de ernstigste wijze geschonden wor- eh- De Baltische staten zouden het liefst aan- 'tipg zoeken ,bij de Scandinavische mogend- K6fleh, maar deze zijn op uitbreiding van hun Mg, waartoe alleen Finland toegelaten is, gesteld. Van politieke toenadering tot Derde Rijk of tot de Republiek der Sovjets e h Uit den aard der zaak geen sprake zijn, z°o blijft althans naar Estland's oordeel hiet veel anders over dan aansluiting bij te zoeken, dat zich óók tegen Duitsche u Russische gevaren te verdedigen heeft of krijgen en dat dus, in bepaalden zin, in jMlfde omstandigheden als de Baltische re lieken verkeert. la Schoon deze redeneering zeker niet on- »®sch is, hebben de vertegenwoordigers van 1, aUen en Letland er ten slotte toch de voor- Pr aan gegeven voor het oogenblik een „wait fU See"-poiitiek te betrachten Als het tot de l atie - - van de PoolschRoemeensche alliantie en de groeiende vriendschap tusschen Polen en Hon garije leggen van het Poolsche streven in deze richting getuigenis af. Evenwel, de verhouding tusschen Polen en Tsjecho-Slowakije laat nog altijd veel te wenschen over en net wantrou wen, waarvan de Baltische staten, die voor al les hun onafhankelijkheid wiilen behouden blijk geven, verhindert dat de Noordelijke scha kel van de keten gesmeed wordt. Het is evenwel waarschijnlijk dat de Poolsche houding jegens de Tsjecho-Slowaaksche repu bliek veranderen zal zoo spoedig het vraagstuk van de Poolsche minderheid tot een voor Warschau bevredigende oplossing gebracht is Want Polen zoo goed als Praag hebben ten aanzien van den Duitschen „Drang nach Os- ten" dezelfde opvattingen en gelijke belangen Dat de Tsjecho-Slowaaksche republiek en die der Sovjets elkaar in bepaalde omstandigheden bijstand verschuldigd zijn, is intusschen ook een omstandigheid, die samenwerking van Warschau en Praag in den weg kan staan Men kan er vrijwel zeker van zijn dat de Praagsche regeering Moskou niet aan de Poolsche vriend schap zal willen opofferen. Maar de Poolsche politiek is er een van langen adem en haar slagen of mislukken hangt voornamelijk af van de algemeene fluctuaties van de Europeesche politiek, waarop de Poolsche regeering s'echts geringen invloed uitoefenen kan. van een „spil" Helsinki-Boekarest mocht, zal er voor de kleine republieken W8 altijd gelegenheid bestaan daarvan deel te maken. t et denkbeeld van een aaneengesloten front k heutrale staten, zich uitstrekkend van de j,j tische tot de Zwarte Zee, is zeker niet Sjj maar verwezenlijkt evenmin. Niettemin ^aart p0]en g.gen moeite deze politieke fi- r M het leven te roepen. De versteviging In het nieuwe restaurant en American Bar Gregor Serban en zijn Roemenen, Vraagt prospectus. Toen Vrijdagavond het dienstmeisje Henny ten Brink zich per autobus van haar dienst naar huis wilde begeven en uit den Eper auto bus nabij haar woning te Hattem stapte, lette zij niet op het verkeer, liep om den bus heen en werd door een juist passeerenden auto ge grepen. Zwaar gewond werd zij op medisch advies overgebracht naar het ziekenhuis in Zwolle, waar zij hedennacht aan de bekomen verwon dingen is overleden. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de procedure tusschen de N.V. steenfabriek Kerk- driel en de vereeniging „Nederlandsche Bak steenindustrie" betreffende financieele ver plichtingen, voortvloeiende uit een destijds door een aantal steenfabrikanten en medebelangheb benden aangegane overeenkomst, welke beoog de tot prijshandhaving zoo mogelijk prijs verbetering van het product te geraken. Met het oog op de malaise hadden eenige groote steenfabrikanten een vereeniging opge richt, waarna werd besloten, ter voorkoming van verdere prijsdaling, een vergroot percen tage rood te stoken het rood is hier als min derwaardig product te beschouwen en aldus met inbegrip van dit extra-rood 25 procent van de productie op te offeren, ten einde 75 pro cent goede, harde kwaliteit over te houden. Om deze overeenkomst door te zetten, ging men eer verbintenis aan met de arbeidersorganisaties waarbij het werd voorgesteld, dat het systeem goed was om de prijzen op peil te houden en aldus tevens de belangen der arbeiders te be hartigen. Men beloofde den arbeiders een nieuw collectief contract op gunstige voorwaar den, mits zij zich verbonden eventueel in sta king te gaan bij die fabrikanten, die zich niet bij de afspraak hadden aangesloten en deze sta king vol te houden totdat die aansluiting zon zijn geschied, terwijl gedurende de staking de uitkeeringen der organisaties aan de stakers door de vereeniging zouden worden verhoogd met een toeslag van zoodanige grootte, dat de stakers het volle inkomen zouden behouden. De steenfabriek Kerkdriel, welke uitsluitena harde steenen bakte, kon geen beperking van haar goede productie verdragen, zonder zich zelve vrijwel lam te leggen, doch zij moest voor de overmacht zwichten en een arbitrage-com missie besliste, dat zij 80.000 schadevergoeding moest betalen. Kerkdriel kwam hiertegen in verzet, met een vordering bij de rechtbank, betoogende. dat de overeenkomst een onzedelijken grondslag had, doch dit college, evenals in hooger beroep het gerechtshof, stelde haar in het ongelijk. De Hooge Raad heeft thans het door Kerk driel ingestelde cassatieberoep verworpen. De tentoonstelling' „De Weg 1933", welke van 18 Juni tot 3 Juli op „Houtrust" te Den Haag wordt gehouden, is vandaag door den minister van Waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, met een rede geopend. Z. Exc. zeide o.m., dat de eischen om een vak-tentoonstelling te doen slagen tweeledig zijn. Zij moet uit technisch oogpunt belang wekkend maar daarnaast zoo aantrekkelijk mogelijk zijn. Het is spr. bekend dat de commissie van voorbereiding van het achtste internationale wegencongres aanvankelijk heeft overwegen om zich te bepalen tot een tentoonstelling van zuiver wegentechnischen aard. Tenslotte is men gekomen tot een ontwerp van veel wijder strekking, het resultaat hier van is deze tentoonstelling. Vervolgens richtte de minister zich tot de buitenlandsche afgevaardigden op het inter nationaal wegen-congres. De organisatie-commissie heeft ernaar ge streefd, aldus de minister, dat deze tentoonstel ling in de eerste plaats een internationaal ka rakter zou dragen. Zij is daar volkomen in geslaagd, gezien het groot aantal landen, dat met bjjzonder belangwekkende stands verte genwoordigd is. Juist deze stands maken de tentoonstelling voor ons zoo buitengewoon leerzaam. Spr. vroeg verder de aandacht voor de Ne derlandsche inzendingen en wees op de moei lijkheden, waarmede onze ingenieurs te maken hebben als gevolg van den weeken ondergrond in ons land. Tenslotte verklaarde de minister de tentoon stelling „De Weg 1938" geopend. De gep. generaal majoor L. C. A. van de Kasteele, voorzitter van de tentoonstellings commissie, zegde hierna dank aan den minis ter en aan allen, die door hun aanwezigheid blijk geven belang te stellen in deze gebeurte nis. Zich tot den minister richtend, zeide spr. o.m.: Uwe Exc, heeft er zoo juist al op gezinspeeld, dat oorspronkelijk een expositie van veel klei neren opzet in de bedoeling lag; dat wij uitvoe ring hebben kunnen geven aan de later naar voren gekomen plannen, stemt ons tot groote dankbaarheid jegens hen, die zulks hebben mogelijk gemaakt door een groot deel van het geldelijk risico, dat daaraan verbonden was, voor hun rekening te willen nemen. Tenslotte richtte spr. zich tot de buitenland sche bezoekers en wees o.m. op de internatio nale beteekenis der tentoonstelling. Nadat de „Karimata" Vrijdag weer boven het wral» van de Lutine was gebracht, zijn in den loop van den nacht de baggerwerkzaamheden hervat. Het weer is thans gunstig. Er staat een lichte, zuid-westelijke wind, ook de vooruit zichten zijn goed. H. M. de Koningin heeft hedenmiddag om streeks twee uur op Haar Daleis Soestdijk ont vangen: de heer N. I. Momtchiloff, ter over handiging van zijn geloofsbrief als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den koning van Bulgarije bij Hr. Ms. Hof, als mede den heer Artur Pacak, ter overhandiging van zijn geloofsbrief als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Tsjecho-Slowa kije bij Hr. Ms. Hof. Van 19 tot en met 26 Juni wordt in het geheele land de collecte gehouden voor de jeugdwerkloozenzorg. Het minste bedrag, dat noodig is om de inrichtingen in stand te houden is f 50.000 per jaar. Van dit bedrag dat aan den lagen kant is geraamd, moet het werk worden bekostigd voor ruim 100.000 werklooze jongens en voor de meisjes, welke in de verschillende inrichtingen ge durende langeren of korteren tijd verblijven. Het verblijf in deze kampen is noodzakelijk; men heeft er de laatste weken reeds herhaalde malen over kunnen lezen. Door de heerschende werkloosheid onder de jongere menschen wordt de toekomst van Nederland bedreigd. Ons volk begint waardevoller eigenschappen te verliezen dan alleen zijn lichamelijke kracht en zijn be kwaamheid tot het uitoefenen van een vak. Het begint zijn geestkracht te verliezen en zijn maat schappelijke deugden. Een groot deel van de jeugd raakt zijn vreugde in den arbeid kwijt en heeft geen besef meer van de zegenende waarde van het werk. Het is niet de jeugd zelf, die hier een blaam treft, want zij krijgt geen gelegenheid om de waarde en de vreugde van den arbeid te leeren kennen. Zij loopt doelloos rond, zij ziet geen verlichting in de toekomst, zij voelt zich overbodig en haar kracht weet zij een nutteloos bezit, zij maakt geen plannen meer en ervaart niet meer, hoe groot de mensch kan zijn als hij zichzelf een taak stelt en deze taak naar best vermogen volbrengt; zij is wan hopig en gelooft niet meer in de vaderlijke voorzienigheid en zorg van God, omdat zij meent, dat aan dit wachten en dit nietsdoen nooit, nooit een einde zal komen. De jongens kennen hun kracht en weten, dat zij ze niet ge bruiken kunnen; zij voelen de behoefte om een gezin te stichten en weten niet, hoe dit ooit, mogelijk kan zijn. Deze geest is verderfelijk, want als hij een generatie doorwerkt, zullen er tientallen van jaren noodig zijn om een volk op te heffen uit de indolentie. Wij moeten voorkomen, dat deze geest zich meester maakt van de jongens en daarom is het noodig de jongelui eens uit hun omgeving te halen, hen geestelijk te vernieuwen, hun gelegenheid te geven op verhaal te komen en hun te doen weten, dat hun toestand mis schien toch niet zoo zwart en somber is, als zij het zich voorstellen. Daartoe moeten onze werkkampen in stand gehouden worden. De regeering doet daarvoor het hare, maar het is noodig, dat katholiek Nederland daaren boven per jaar minstens f 50.000 bijeenbrengt. Hier staat de kracht en de toekomst van de katholieke jeugd op het spel. Voor een beter doel dan om deze jeugd te behouden, kan men zijn geld niet uitgeven. Daarom geeft met ruime hand aan deze collecte, ai was het alleen maar om deze intentie, dat gij zelf gespaard zult worden voor de ramp van een somber werkloos leven! De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoeding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatu reerd in het tijdvak van 13 tot en met 18 Juni 1938, voor groene erwten, door handelaren ge denatureerd en voldoende aan de standaard monsters van de kwaliteitsklassen A, B of C, respectievelijk f2.20, fl.70 en fl.20 per 100 kg. zal bedragen en voor voedererwten, door de telers gedenatureerd f0.70 per 100 kg. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak, zal f2.30 per 100 kg. bedragen. Voorts wordt nog medegedeeld, dat evenals voor erwten ook over de in de week van 20 25 Juni te denatureeren veldboonen voor het laatst een steunrgeling zal worden vastgesteld. Indien in die week door omstandigheden geen opzichter voor het houden van toezicht be schikbaar kan worden gesteld, zal aan dege nen, die tijdig denaturatie overeenkomstig de voorschriften aanvroegen, nog gelegenheid tot denaturatie worden gegeven in de daarop vol gende week, tegen de vergoeding vastgesteld voor de week 20 t/m. 25 Juni. Reeds meerdere malen hebben we in ons blad nededeelingen gedaan over de tentoonstelling „Ons Ziekenhuis", welke van Maandag a.s. tot en met Zaterdag 25 Juni in de Jaarbeurs gebouwen te Utrecht gehouden wordt bij gele genheid van het eerste lustrum van de Ver eeniging van R.K. Ziekenhuizen. Een rondgang over de in aanbouw zijnde tentoonstelling heeft ons reeds verzekerd, dat hier werkelijk iets bijzonders geboden wordt en aan de leiding komt lof toe voor haar initiatief. Daar het ziekenhuis-wezen veelomvattend is, zal men hier niet alleen stands aantreffen, die alleen voor degenen, die direct bij het zie kenhuis geïnteresseerd zijn, van belang zijn, maar ook artikelen, welke de algemeene be langstelling verdienen, zoodat deze belangwek kende en bijzondere tentoonstelling aan ieder kan worden aanbevolen. Het gaat immers niet alleen om medische instrumenten, maar tot de ziekenhuisinrich ting behoort ook de uitrusting van een keu ken, linnen en dies al meer. Niet ontveinsd kan worden, dat medici en verplegenden het meest van hun gading zullen vinden door kennisneming van verschillende nieuwe vindingen op medisch-technisch gebied. Het spreekt wel vanzelf, dat zeer bijzonder de aandacht gevestigd zal worden op het katho lieke ziekenhuiswezen, dat een geschiedenis van honderd jaren heeft. Verder is er een overzicht van hetgeen het Wit-Gele Kruis tot stand heeft gebracht, De stand „Ons Ziekenhuis" vormt het mid delpunt van heel de tentoonstelling, •waarin een beknopt overzicht gegeven wordt van hetgeen door katholiek initiatief in Nederland op zie- kenhuisgebied werd bereikt. Op een groote kaart van Nederland wordt met Lichtjes .aangegeven, waar katholieke zieken huizen of sanatoria zijn gevestigd, waarboven een symbolische voorstelling met de spreuk „Charitas Christi urget nos" (De liefde van Christus dringt ons). Het is een voorstelling, die ontleend werd aan de levensgeschiedenis van den H. Johannes de Deo, den bijzonderen patroonheilige der ziekenverpleging. Een tien tal foto's geeft verder een overzicht van de voornaamste katholieke ziekenhuisinrichtingen in ons land. Wanneer wij door een der groote toegangspoorten den stand binnengaan, dan zien wij, hoe de religieuze kunst ook een plaats vindt in het ziekenhuis. Er zijn tal wsj afbeel dingen van ziekenhuiskapellen, een bijzonder fraaie stola, ontworpen en vervaardigd door Johanna Wichmann, alsmede cartons van den bekenden kunstschilder Henri Jonas en enkele mozaïeken van J. van Colette, die ook het af fiche van deze tentoonstelling ontwierp. Verder werd een verzameling bijeengebracht van dissertaties en wetenschappelijke publica ties, die in katholieke ziekenhuizen werden be werkt, waaruit blijkt, hoe de wetenschap hier ook gediend wordt. Zagen we reeds in de eerste zaal een ma- quette van het „St. Joannes de Deo" aan het Westeinde te Den Haag, zooals dit wordt uit gebreid, veel fotomateriaal brengt ons in ken nis met nadere bijzonderheden, terwijl voorts onze aandacht gevestigd wordt op speciale af- deelingen, welke tot onze ziekenhuizen behoo- ren, zooals een schitterend geoutilleerd vrou wenkliniek in verschillende inrichtingen of een afdeeüng voor besmettelijke zieken. Daarnaast zijn er ongeveer vijftig vooraan staande firma's, die exposeeren. De groote belangstelling voor deze tentoon stelling van de zijde der fabrikanten blijkt wel hieruit, dat enkele maanden geleden reeds alle stand-ruimte verhuurd was. Het is ondoenlijk alle firma's te noemen, die hier hun producten hebben ingezonden. We volstaan met te zeggen dat geen enkel medisch apparaat ontbreekt. Op het gebied der röntgenologie vindt men de nieuwste snufjes, terwijl men elders een overzicht krijgt van wat tot een modern bactereologisch laboratorium behoort. Operatie-tafels en diathermie-toestellen, in- 'strumenten voor tandartsen, men vindt ze in den meest geperfectionneerden vorm. Maar ook aan het huishoudelijk gedeelte van het ziekenhuis is gedacht en daarvoor bezoeke men slechts de stands van de keukenbenoodigdhe- den, men neme kennis van het nieuwste op het gebied van ververschingstechniek en het ideale systeem van fabricage van een matras. Inderdaad, deze tentoonstelling heeft door haar omvang onze verwachtingen overtroffen en we voorspellen een druk bezoek. Tijdens de tentoonstelling worden verschil lende filmvoorstellingen gegeven, zoowel voor het publiek als speciaal voor medici en verple genden. Bovendien wordt iederen dag tusschen 5 en 7 uur in het Scala-theater de prachtige Rönt- genfilm van de Ufa vertoond. De tentoonstelling is iederen dag geopend van des namiddags 1 tot 5 uur en des avonds van 7 tot 10 uur. Het bekende Athi-strijkje zorgt voor muzi kale opluistering. WILLEM D Pater Elp. Bruna, secretaris van het Nationaal Ariënscomité, verzocht ons plaatsing van het volgende Dit jaar is het tien jaar geleden, dat Alphons Ariëns zijn gave priesterziel aan God teruggaf. In die tien jaar hebben zijn vele vereerders en vrienden hem in het geheel niet vergeten, zij hebben zich beijverd zijn nagedachtenis levendig te houden door het propageeren van Ariënsherdenkingsavonden, door het oprichten van 'n pracht van een standbeeld te Enschede, door het verspreiden van boeken en geschriften, het publiceeren van artikelen over dezen soci alen pionier en held van de naastenliefde. Voor dit jaar heeft, met toestemming van Z. H. Exc. den Aartsbisschop, het Nationaal Ariënscomité op zich genomen, de gelden bijeen te brengen tot het stichten van een gedachteniskerk ter eere van Ariëns te Enschede. Deze kerk zal door beschilderingen, glas-in-loodramen enz. 'n blijvende herinnering moeten worden aan het heerlijk werk van sociale, charitatieve en ka tholieke actie, dat hij juist in dat Twentsche centrum is begonnen en in later jaren over heel ons land heeft voortgezet. Het moet worden een Nationaal monument, een gedachteniskerk door offers en gaven van heel Katholiek* Nederland in eendrachtige be zieling samengebracht. Door een ruime gift heeft Z. H. Exc. de Aarts bisschop deze actie reeds ingezet en gestmuleerd. Laten nu op de eerste plaats de vereenigingen, voor welker opbouw en bloei Ariëns zooveel ja ren lang geleden en gestreden heeft, hun bij drage storten naar de draagkracht van hun kas. Hij zal hun offers steunen door vanuit den hemel voor den noodigen zegen op hun werk te zorgen. Laten die honderden particulieren, die hem gekend hebben en die allen zonder uitzondering veel aan hem te danken hebben, zoo mogelijk met een ruime gift deze kerk mede opbouwen, maar het penningske der weduwe is niet min der waardevol en wordt door Ariëns zelf des te meer gewaardeerd. Men zende de giften uitsluitend naar de penningmeesteresse van het Nationaal Ariëns comité: mej. Fé Haye, Hobbemakade 25, Am sterdam, Gronummer 230745. Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft benoemd tot pastoor te Rossum: den wel- eerw. heer H. W. M. Daniëls, die kapelaan was te Oeffelt. Deken Holtman van Kevelaer heeft van den burgemeester van deze bedevaartsplaats het vol gende schrijven ontvangen: „Daar eenige Nederlandsche Processiebesturen blijkbaar hun bezorgdheid geuit hebben, geef ik gaarne op uw verzoek de verzekering dat de Ne derlandsche pelgrims gerust naar Duitschland kunnen komen. Het is aan Nderlandsche Bede vaarten toegestaan, juist als in vorige jaren, hun Kerkelijke vereenigingsvanen in de proces sie mee te dragen. De pelgrims en bezoekers van de Bedevaartplaats genieten zoowel veiligheid als voorkomendheid." Met bestemming naar Borneo (Oost Indië) zijn vertrokken Br. Placidus (Adr. W. J. Dig- nouts uit Breda) met standplaats Bandjerma- sin, waar hij zijn Missie-arbeid zal beginnen aan de Bijz. Katholieke Chineesche school; en Br. Julianus (Theod. J. Antonissen uit Den Haag) naar Pontianak, waar hij benoemd is als onderwijzer aan de Bijzondere Handels school, welke speciaal dient voor Chineezen, die zich in de handelstechniek wenschen te be kwamen. Uit Marseille zullen beide Missiona rissen met het M.S. „Baloeran" naar Indië vertrekken. Tot nog toe werken op Borneo in de diverse stichtingen een dertigtal broeders van de Con gregatie van Huybergen. Wie vorher schon bekannt gemacht is, findet am 3 Juli statt unsere grosse Glaubensfahrt aller deutschen Katholiken Hollands nach Dokkum, zur Marterstelle des Apostels Boni- fatius. Alle deutschen Katholiken ohne Unterscheid des Alters, Geslachtes und Standes werden hiermit nochmals herzlich eingeladen, sich an dieser Glaubensfahrt zu beteiligen. Der Son- derzug geht von A'dam ab gegen 6,20 Uhr; hier vereinigen wir uns mit den Teilnehmern von Rotterdam, Den Haag, Haarlem und Am sterdam. Das Programm für Dokkum ist folgendes: Um 10,00 Uhr feierlicher Einzug aller Wall- fahrtsteilnehmer in die Kirche. Um 10,30 Uhr das Pontificalamt des Bis- schofs von Osnabrück, Dr. Wilh. Berning, mit gemeinschaftlichen Singen der Speyer Dom- messe. Um 2 Uhr ist dann die grosse Glaubens- kundgebung mit Predigt des Bisschofs und im Anschluss daran die Sacramentsprozession. Die Rückreise ist auf 6 Uhr festgesetzt und verlauft wie die Hinreise. Der Fahrpreise betragt 4,75 fl. Das motto muss lauten: Alle tun mit. Mel- det euch an bei .Hern Kaplan L. G. Eppink, Minrebroederstr. 15, Utrecht. Jimrne witte wol fen 19 Juli netwier? Det is de greate dei fen Fryslan. 'nDei fen nationaele bitsjutting! Den komme minsken üt alle oarüen fen lis lan nei it heitelan om tsjügenis to jaen fen hjar gelove en fen tankberens. It is de Bonifatiusdei yn Dokkum. Dér hat de lullige Marteler syn libben jown om üs ré to meitsjen for de himmel. Mar wij Friezen moatte fooropgean. Wij, fen dy hege grize stamme. Kom Friezen op 19 Juli mei nei Fryslan. Dér hearre wij wer eris üs memmetael. En hüzen üt üs berneiid komme wer yn üs op. Wij binne dochs net forjitte det hillich lupke groun. Elts jier moatte wij nei Fryslan ta op beafeart om seis sterke tot wir- den yn üs gelove en om krêft op to dwaen, de krêft fen Bonifatius, om to striden for it wiere gelyove, om de seine fen God oer üs wirk, oer us affeare oer üs hüsgesin, oer de wrald dy 't hüs sa ófkeart fen God. Friezen, jimme foaral, op nei Dokkum! Jimme kenne jimme oanjan: Amsterdam: Pastoor J. Schiphorst, 2e Oos terparkstraat 220. Bussum: Pastoor J. Alfrink, Pastorie St. Vitus. Hilversum: Kapelaan F. Mets, Pastorie St. Vitus. Baarn: Pastoor J. v. Oppenraay. Utrecht: Pater A. Grijpink O. E. S. A., Pas torie Rozenstraat 1. Amersfoort: Kapelaan B. Veltman, Pastorie H. Franciscus Xaverius. Zwolle: Kapelaan G. Hutjens, Pastorie Nieuw- straat. En bij alle kantoren van Centropa. Vertaald luidt het bovenstaande als volgt: ROOMSCHE FRIEZEN! Jullie weten wel van 19 Juli nietwaar? Dat is de groote dag van Friesland. 'nDag van nationale beteekenis! Dan komen menschen uit alle oorden van ons land naar het „vader"-land, om getuigenis af te leggen van hun geloof en dankbaarheid. Het is de Bonifaciusdag in Dokkum. Daar heeft de Heilige Martelaar zijn leven gegeven om ons klaar te maken voor den Hemel. Maar wij, Friezen, moeten vooropgaan. Wij, van dien hoogen, grijzen stam. Kom, Friezen, op 19 Juli mee naar Friesland! Daar hooren wij weer onze moedertaal. En gedachten uit onzen kindertijd komen weer in ons op. Wij zijn toch niet vergeten dat heilig stukje grond! Elk jaar moeten wij naar Friesland ter bedevaart, cm zelf sterker te worden in ons geloof en om kracht op te doen. De kracht van Bonifacius om te strijden voor het ware geloof, om den zegen van God over ons werk, over onze zaken, over ons huisgezin, over de wereld, die het huis zoo afkeert van God. Friezen, jullie vooral, op naar Dokkum! Jullie kunnen zich opgeven. Natuurlijk worden hierbij ook nogmaals de niet-Friezen, ofwel alle Katholieke Nederlanders, ter bedevaart naar Dokkum uitgenoodigd. Dit is dé Nationale Bedevaart naar een Nationaal Genadeoord In den toestand van den Hoogeerw. heer Th. v. d. Marck, kanunnik en secretaris van het Bisdom Roermond, is een gunstige wending gekomen. Naast het bekende driehoekszegel van f 0.3U is er een nieuw zegel, uitsluitend voor bijzondere vluchten, aangemaakt in de waarde van 12% cent. Het ontwerp is van den grafischen kunstenaar Aart van Dobbenburgh, voorstellende een zich in de vlucht oriënteerende kraai, de vogel die cm zijn uitnemende vliegeigenschappen, waarin sterkte aan koenheid zich paren, bekend is. De uitvoering is geschied in rotogravure in de kleuren blauw-grijs-bruin; de afmetingen zijn 28 bij 39 A m.m. Deze zegel zal voor het eerst worden gebezigd voor de frankeering van stukken, te verzenden met de vlucht van het K.L. M.-vliegtuig tegen het einde van het jaar naar Zuid-Afrika, ter gelegenheid van de herdenking van Dingaans- dag. Omtrent de verkrijgbaarstelling op de kanto ren, welke eerst over eenige maanden te ver wachten is, zullen t.z.t. nadere berichten vol gen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5