B IftE VERGISSING 1 New-Yorksche Beurs D. W. BRAND ZONDAG 19 JUNI 1938 Herziening van de neufcr alit eits wet Senator Pittman meent, dat het Congres in de volgende zit ting ertoe zal overgaan De vlootmanoeuvres van Amerika Bericht van de New York Times tegengesproken Een Egyptische vloot in het leven geroepen Tal van oorlogsschepen in Engeland besteld Ook haar „verloofde" vergiftigd? Verward getuigenverhoor in het Luiksche giftmengsters-proces Het anti-semitisme in Duitschland Engeland niet te spreken over de houding van Berlijn Rïjksregent Hor thy 70 jaar Gelukwenschen van Z. H. den Paus en Kard. Pacelli Uit Vaticaanstad Academische examens Notarieel examen Diploma sociale verzekering Gymnasium-examen Examens acte L.O. Examen B gemeente-adpiinistratie Examen Lich. Oefening M.O. Waardeering voor het Wit-Gele Kruis Dit mooie werk omvatte alle katholieken! Stemming prijshoudend. Omzetten 100.000 shares STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN 2% WISSELKOERSEN AMER1K. GOEDERENMARKT MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN Clearingkoersen jjj VAN SUPER QUIX-D WASHINGTON, 18 Juni (Reuter) De voorzitter van de Amerikaansche Senaats commissie voor Buitenlandsche Zaken, Pitt man, heeft verklaard, dat er geen twijfel aan is, of het Congres zal in de volgende zitting geroepen zijn de neutraliteitswet te herzien. Deze stap, aldus Pittman, zou gebaseerd moe ten worden op een degelijke bestudeering door het Congres van alle phasen der buitenlandsche betrekkingen. Het congres behoort daarbij niet over het hoofd te zien de mogelijkheid van het gebruiken van vreedzame methoden, om te brengen tot eerbiediging van de vredesver dragen. WASHINGTON, 18 Juni. (Havas.) De Ame rikaansche staatssecretaris Huil heeft ver klaard, dat hij niet beschikte over aanwijzingen, dat de Amerikaansche vloot dezen zomer ma noeuvres zou houden in den Atlantischen Oceaan. Het departement van Marine spreekt eveneens het desbetreffende bericht van de „New York Times" tegen. CAIRO, 18 Juni. (D. N. B.) Bij besluit van den Egyptischen ministerraad is de kustwacht- dienst, die tot dusverre in de eerste plaats diende tot bestrijding van den smokkelhandel, onder de bevoegdheid van het ministerie van Oorlog gesteld. Hiermede is een aanvang ge maakt met het in het leven roepen van een Egyptische vloot. Egypte heeft in Engeland twee torpedobootjagers, twee onderzeeërs, twee mij- nenleggers en twee torpedobooten besteld. Voorts bestaan plannen tot aankoop van een schoolschip. De helft der bestelde oorlogssche pen zouden reeds thans ter beschikking worden gesteld. LUIK, 18 Juni. (Belga). In de gerechtszitting van Zaterdagmorgen zijn verscheidene getuigen gehoord over den dood van Lambert Beyer, den „verloofde" van de verdachte, weduwe Becker. De kamerverhuurster, by wie Beyer zijn maai tijden gebruikte, achtte het niet mogelijk, dat Beyer de verdachte 12.000 francs geleend heeft, want daarvoor was hij te zuinig van aard. Een vriend van Beyer verklaarde, dat Beyer hem verteld heeft, dat hij uit erkentelijkheid een streep had gehaald door de schuld van 12.000 francs. Vervolgens spreken de getuigen charge en décharge elkaar tegen, en het ver hoor bracht geen verdere opheldering. Het bleek echter, dat de verdachte voor Beyer tijdens zijn ziekte thee heeft gezet; dat zij vaak aan zijn ziekbed is geweest; en dat hij dezelfde ziekteverschijnselen heeft vertoond als de an dere slachtoffers. LONDEN, 18 Juni. (Havas). De Londensche pers behandelt hedenochtend de vervolging der Joden in Duitschland en Oostenrijk. De „Times" publiceert een studie over het lijden van de Oostenrijksche Joden na den „An schluss"; physieke kwellingen, openbare verne dering en geautoriseerde diefstal. Duizenden Joden moesten de straten vegen en de gevan genissen der nationaal-socialisten schoonmaken. De huizen van rijke Joden werden geplunderd; tienduizenden werden tot werkloosheid gedoemd en hun bezit onder een of ander voorwendsel in beslag genomen. Dag en nacht werden Joden, zonder onderscheid van sexe of leeftijd, gevan gen genomen en naar concentratiekampen ge zonden. Vervolgens toont het blad de tegenstrijdig heid aan van de Duitsche politiek; aan de eene zijde wil men zich van de Joden ontdoen, en aan de andere zijde legt men hun alle mogelijke hinderpalen in den weg om te emigreeren, zoo als het weigeren van passen en het in beslag- nemen van de goederen van emigranten. Vernon Bartlett schrijft in de „News Chro nicle", dat de Britsche ambassadeur te Berlijn, Henderson, opdracht heeft ontvangen een on derzoek in te stellen naar het decreet, dat de Joden verplicht al hun bezittingen op te geven, welke zij in Duitschland bezitten. De Britsche ambassadeur heeft, evenmin als zijn Fransche en Amerikaansche collega's, ant woord gekregen. Alleen de Italiaansche ambas sadeur heeft antwoord gekregen: de Italiaan sche Joden in Duitschland zullen niet lastig ge vallen worden. De Britsche regeering begrijpt deze voorkeursbehandeling van ae Italiaansche Joden niet, en zij rekent erop, dat de Engelsche Joden een gelijke behandeling zullen ondergaan. BOEDAPEST, 18 Juni. (D.N.B.) De Hon- gaarsche rijksregent, admiraal Horthy, viert heden zijn zeventigsten verjaardig. Uit alle dee- len van het land heeft hij gelukwenschen ont vangen. De ministerraad heeft ter gelegenheid van dezen dag een „nationaal vliegerfonds Nicolaus Horthy" gesticht, dat moet dienen tot uitbrei ding van de militaire vloot. Onze Romeinsche correspondent seint ons: Z. H. de Paus heeft aan admiraal Horthy ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag een tele gram van gelukwensch gezonden, evenals Z. Em. Kardinaal Pacelli. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 18 Juni: In de gewone openbare audiëntie heeft Z. H. de Paus behalve 190 jonggehuwde paren, 60 se minaristen der Salesianen, leden van de kapit tels der verschillende Congregaties met hun nieuwe generalen, 12 priesters van het Romein sche seminarie en 14 neomisten van het Engel sche college, ontvangen. Voor de laatsten karakteriseerde de H. Vader Engeland als het land, waar het woord van Christus: „Opdat allen één zijn in één kudde en één herder" mogelijk en noodzakelijk is. WAGENINGEN Geslaagd voor het inge nieursexamen tuinbouw de heeren R. N. Marx, geb. te Salatiga en J. M. Verhoog, geboren te Leiden. Geslaagd voor het candidaatsexamen tuin bouw de heer P. J. Winterdijk. NIJMEGEN Geslaagd voor het candidaats examen in de rechten mej. G. A. Sanders uit Oss. AMSTERDAM Geslaagd voor het candi daatsexamen in de rechtsgeleerdheid mej. E. Koch en de heeren M. L. Llndhout en E. C. Kettner. UTRECHT Geslaagd voor het prop. exa men theologie: E. Hagens, J. W. Lely, J. de Bruyn en A. L. Ch. Stellwag. 'S-GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel 1: J. R. ter Horst te Purmerend en P. W. Bijlsma te Medemblik. Voor deel 2: H. Weisfeit te Utrecht. AMSTERDAM. Voor het examen ter ver krijging van het diploma voor de sociale ver zekering, slaagden de heeren A. N. Baloers, G. A N. Eeltink en W. Veldstra, allen te Alkmaar. VENRAY Gymnasium St. Angela. Geslaagd de dames J van Spaenöonck, Tilburg; A. Fleskens, Geldrop; A. Rooahuysen De Vries, Bussum; F. de Wit, Hilversum; M. Cox, Bladel; J. van de Geyn, Venray. AMERSFOORT. (O. L. Vrouw ter Eem.) Voor het examen acte L. O. slaagden de dames T. J. Ensink te Enschede, B. J. Geerars, Utrecht, C. M. A. Horssen, Amérsfoort, T. J. A. Horst huis, Ootmarsum, J. A. C. Langeveld, Enschede. Afgewezen één candidate. UTRECHT. Geslaagd J. A. P. van Domburg te Boxtel en W. A. M. van de Ven te Tilburg. AMSTERDAM. Geslaagd de heeren J. F. Mulder te Groningen, S. Heyers te Gronin gen, E. J. van Koningsveld te Deventer en J- Goedee te Utrecht. Mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van het Aartsbisdom, schrijft ons: De herdenking op 13 Juli a.s. van de in 1923 bereikte landelijke centraliseering onzer Katho lieke Kruisvereenigingen in de Nationale Fede ratie „Het Wit-Gele Kruis", zij aanleiding om eens openlijk voor insiders en buitenstaanders waardeering te betuigen voor dit mooie stuk katholieken socialen arbeid. 't Zij tevens aanleiding onze katholieken aan te sporen de belangrijke mogelijkheden, welke op dit gebied gelegen zijn, toch ernstig te benutten. In de nog weinige jaren van bestaan is het arbeidsveld der Kruisvereenigingen steeds uitge breid. Aanvankelijk opgezet voor de verpleging van zieken aan huis en al spoedig ook voor de bestrijding der tuberculose, blijkt het program mét de jaren een steeds uitgestrekter terrein van zorg- en voorzorgdiensten in het belang der volksgezondheid te zijn gaan omvatten. Mét die uitbreiding van het werkgebied groeide het aan tal aanrakingspunten met het leven. Drong de Kruisvereeniging dieper IN het leven. Kreeg de Kruisvereeniging steeds meer te maken met de levensbeschouwing. Dat het kiezen van eigen kleur en eigen rich ting daardoor noodzakelijk werd, is reeds her haaldelijk en duidelijk betoogd, 't Is trouwens bij eenig nadenken voor iederen katholiek duide lijk en vanzelfsprekend. Toch wijzen wij hier nog op de volgende conclusie: Als in slechts 20 iaar tijds, ondanks allerlei moeilijkheden (waar bij gebrek aan begrip en gebrek aan geldmidde len de onafscheidelijkste waren) in een 500-tal plaatselijke vereenigingen ruim èèn millioen ka tholieken voor de gezondheidszorg principieel werden georganiseerd, is daarmede door de fei ten zélve toch wel bewezen, dat dit kiezen van eigen kleur niet een opgedrongen bevlieging van enkele doordrijvers, maar een logisch gevolg uit het katholieke systeem moet zijn geweest en een niet-te-ontkomen eisch van de Katholieke le- v ensbeschouwing. Het meest voor ieder duidelijk wordt dit postulaat geformuleerd in de leuze: „In het ka tholieke gezin de katholieke verpleegster." En deze geldt dan niet enkel voor de verpleging van zieken aan huis, maar voor allen sociaal-hygië- nischen arbeid. Toch begrijpe men deze leuze goed: de W. G. K. opgave is er nóch volledig door weer gegeven, nóch mee uitgeput. Vooreerst blijkt uit de praktijk, dat de keuze van een degleijk- katholieke verpleegster, haar positie en haar volledige katholieke arbeid, zoowel als in het algemeen het doen eerbiedigen en bevor deren van de katholieke opvattingen op het terrein der gezondheidszorg, alleen in een eigen, zelfstandige organisatie voldoende gewaarborgd zijn. Maar vervolgens ook: al is hier of daar ten gevolge van een plaatselijk ontoereikend aan tal katholieken de aanstelling van een eigen verpleegster voorshands niet wel mogelijk, dan is daarmede nog niet gezegd dat het samen brengen der parochianen in een eigen Wit- Gele Kruis voor een zoodanige parochie over bodig moet worden geacht. Vooreerst dient men op zulk een belangrijk terrein, ook in verband met de toekomst, bijeen te houden wat bijeen hoort. En vervojgens kan men alleen door een eigen zelfstandige organisatie de voor zulke plaatsen noodige samenwerking met andere vereenigin gen op een juiste en verantwoorde, wijze re gelen. Het voor samenwerking noodige overleg zal dan immers kunnen geschieden door verte genwoordigers die eénzèlfde concrete Organisa tie achter zich hebben, welke plaatselijk dar. wel klein, onderdeel is van een gróót landelijk geheel. Bij het bepalen van hun standpunt of het stellen van hun eischen zijn zulke vertegen woordigers dan niet slechts aangewezen op eigen uiteraard onvolledig inzicht, maar kun nen zij zich laten leiden vanuit het algemeene katholieke centrum, waar de kwesties en de katholieke oplossing ervan bekend zijn en waarmee zij en de leden welke zij vertegenwoor digen, organisatorisch verbonden zijn. Boven dien zal er met een standpunt dat aldus over het geheele land door een groote organisatie wordt ingenomen, eerder en afdoender reke ning worden gehouden in alle plaatselijke, pro vinciale en nationale werk. Het zij derhalve duidelijk dat het brengen van de katholieke verpleegster in het katho lieke gezin wél de ideale, maar niet de eenige opgave is van het Wit-Gele Kruis. Daarbij en daarnaast blijft een belangrijke opgaaf: het organiseeren van alle katholieken en van de katholieke opvattingen voor het werk der volksgezondheid. Deze Wit-Gele Kruis-taak blijft onverminderd van kracht óók en juist voor de parochies met kleine zielentallen. Dat men daér, evenmin als thans nog in sommige grootere parochies, niet langer meer verantwoord is met plaatselijke oplossingen die echter los staan van het centrale katholieke werk in de provinci' en in den lande, behoeft dunkt me na het bovenstaande geen verder be toog. Laat men, om een of andere plaatselijke re den, deze algemeene en principieele oplossing los, dan kan het haast niet anders (en de feiten bewijzen het hier en daar reeds) of er vestigen zich toestanden waarbij, misschien reeds voor het oogenblik en anders zeker voor de toekomst, de katholieke belangen der men- schen en, minstens in-direct. ook de volksge zondheid niet zijn gebaat, en die men, zijn ze eenmaal gegroeid, niet meer of niet dan met zeer groote moeite kan veranderen. Eveneens moge het duidelijk zijn hoe onver antwoordelijk sommigen, onverschillig staande tegenover het Wit-Gele Kruis, zich hieromtrent zonder ter zake kundig te zijn en amder ken nis der diepere gronden, een oordeel en een afwijzend oordeel aanmatigen. Dat niet ieder alles kan weten en overzien spreekt vanzelf. Maar men begrijpe dan ten minste dat men dan tot oordeelen en a fortiori tot ver-oordeelen onbevoegd is. Belangrijk is de arbeid, die door vele toege wijde werkers en werksters in de afgeloopen jaren door het W. G. K. is verricht. Voor het katholicisme in Nederland en sedert kort ook in België heeft die groote waarde. Moge het hun gegeven zijn om voort te werken met gelijke kracht en blijvend idea lisme. En mogen vele nieuw te winnen medewerkers en een steeds toenemende belangstelling van katholiek Nederland het hun mogelijk maken om de reeds bereikte resultaten nog meer te doen overeenstemmen met de doelstelling en de gewichtige opgaaf van dit katholieke en landelfjke werk, dat èn apostolaat is, èn sociale arbeid voor de lichamelijke en geestelijke volks gezondheid. BINNENLANDSCHE HAVENS. IJMUtDENAangek. 17 Juni: Eurymedon, s-, Java, laatst Liverpool; Rhea, s., Middl. Zee laatst R'dam. - 18 Juni: Schwalbe, s„ R'dam (voor Velsen). Ceres, s.. H/amburg; Liiberian, s„ W.-Afjika; Theseus, s., Engelsche, Hamburg; Indus, s., Otter backen (voor Velsen). Aangekomen 18 Juni: Britanica, s., Antwerpen; Trigonia, tank, Curacao; Cleopatra, tank, trus sing en. Vertrokken 18 Juni: Neman ja, s., Durban; Akeld, s„ Svendborg; Euterpe, s., Bordeaux; E. H. Stin- nes 15, s., Norden ham: Jutland, m.s., Halmstad; Börthwlck, s., Lelth; Embla, sv Malmö; Perseus, s., Kopenhagen; Hontestroom, a., Londen; U- stroom, m.s„ Huil. Vertrokken 17 Juni: Gruno, ms„ Hamburg; Pe tros Nomlkos, s„ R'dami. 18 Juni: Theseus, s., Gdynia. Aangek. 18 Juni: Britanica, Antwerpen, vleesch, Handelskade, Ruys Co.; Trigonia, Curasao, stookolie. Steiger Bataafsche Petroleum Mij, Ruys Co. (diepgang 91 d.m.); Cleopatra, Vlissingen, ledig, Petroleumhaven, idem. AMSTERDAM. Aangek. 18 Juni: Eurymedon, Java laatst Liverpool, stukgoed, Borneokade, Meyer Co.'s Scheepv. Mij; Rhea, Mid'd'. Zee laatst R'dam, stukgoed, Surinamekade, Verg. Car» gadoorskantoor; Ceres, Hamburg, ledig, Suriname kade, Holl. Afrika Lijn; Liberian, W.-Afrika, ca cao, Handelskade. Wambersie Zoon: Theseus, Engelschee, Hamburg, ledig, Borneokade Meyer Co.'s Scheepv. Mij; Cebo Deventer, stukgoed, Stei ger H. A. L., Kampman. MM. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, thuisreis, 18 Juni van Port-Said. MAPIA, uitreis, 17 Juni te Sabang. SALABANGKA, thuisreis, 16 Juni van Padang. BINTANG, uitreis, pass. 16 Juni Gibraltar. SIMALOER, uitreis, pass. 17 Juni Ouessant. KONINKL. NED. STOOMV. MIJ. MARS, 17 Juni Van Amst. te R'dam. AURORA, 17 Juni van R'dam tl. Lissabon. JUNO. 17 Juni van Amst. te R'dam'. RHEA, 18 Juni van Middl. Zeee laatst R'dam te Amsterdam. ARIADNE, 17 Juni van Istanboul n. Neaplaya. HELDER, uitreis, 16 Juni te Valparaiso. MEROPE, 17 Juni van Kopenhagen n. Amst. NEREUS, 17 Juni van Bilbao n. Musel. CBERON, 17 Juni van Tunas de Zaza n. Lon don River. CDYSSEUS, 17 Juni van Danzig n. Amst. ORION, 18 Juni van Middl. Zee te R'dam. SATURNUS, narir AntwF«Sïn, pass. 17 Juni Ouessant. TIEERIUS. 17 Juni van Gibraltar naar Oran. TRITON. 17 Juni van Tunis naar Malta.- EUTERPE, 18 Juni van Amst. n. Bordeaux. PERSEUS, 18 Juni van Amst. n. Kopenhagen. KON. HOLE. LLOYD. MONTFERLAND, 16 Juni van Amst. te Hamb. AMSTELLAND, thuisreis, 17 Juni 's avonds van Las Palmas. SALLAND, uitreis, "pass. 17 Juni Dungeness. KONINKL. PAKETV. MIJ. BOISSEVAIN, 17 Juni van Singapore n. Shan ghai. NIEUW ZEELAND, 17 Juni van Singapore naar Adelaide. ROTTERD. LLOYD. 8ITOEBONDO, thuisreis, pass. 17 Juni Perim KOTA AGOENG, 18 Juni van R'o'am n. Java. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Afd'. Handelsinformaties Mutatie 16 Juni. In het uitgesproken faillissement van 'd'e Stichting „De Comeniusstichting" te Huizen (N.-H.) is in de plaats van mr. Niemeijer tot curator benoemd mr. J. Langhout, Couperusweg 27 te Hilversum. Surséance van betaling: Voorloopig verleend aan Th. J. Buissink, win kelier, wonende te Deventer. Bewindvoerder mr. A. H. Schmidt, Deventer. Vorderingen moeten bij de bewindvoerder wor den ingediend vóór 11 Juli e.k.; 25 Juli a.s. v.m. 11 uur, zal worden gestemd oveer het aangeboden accoord. Uitgesproken: 16 Juni: w. Muilwijk, koopman te Noordwijker- hout, Kerkstraat 66. R.c. mr. W. G. P. Borger- hoff Mulder, cur. mr. H. P. A. Donders, Lelden. 17 Juni: N.V. Drukkerij en Uitgeversmij. „De Zoom" van H. P. M. Verlinden, gevestigd en kan- toorhoudeiïo'e te Bergen op Zoom. Boschstraat. R.c. mr. F. Bielders. cur. mr. H. A. M. Smits, Sta tionsplein 12, Roosendaal. Antonius Jacobus. Buuron, arbeider. Halste ren, Jankenberg C, 122. R.c. mr. F. Bielders., cur. mr. H. D. J. Wolfensberger, Tholen, Dalemsche- straat 11. David Gakeer, landbouwer. St. Maartensdijk. R.c. mr. F. Bielders, cur. mr. P. C. A. M. Goderie, Roosendaal. Brugstraat 17. -C. Hakkens, Tilburg, Patersr. 37a. R.c. mr. F. Bielders, cur. mr. F. J. van Liempt. Oranjestr. A. 175. Gilze ca. P. BTok, veehandelaar. Tilburg, MOlenbocht- straat 5. R.c. mr. F. Bielders, cur. mr. A. A. M. Struycken, Wilhelminastr. 31. Breda. Marinus van Meer Jr., Roosendaal, gem. Roosendaal Nispen, Wouwschebaan 97a. R.c. mr. F. Bielders, cur. mr. J. F. van As, Burg. van Loonstraat B 452, Steenbergen. Johannes Baptist Cornelis Leenaarts. land arbeider, GeertTUidenberg, Venestraat 11. R.c. mr. F. Bielders, cur. mr. P. J. A. Heemskerk, Prinsen- hage, Markt 8. T. Westra, café- en hotelhouder, Groningen, Groote Markt 52. R.c. mr. Van Groemingen, cur. mr. R. A. Vos, oude Boteringestraat, Groningen. L. Sloots, schipper schip „Ambulant", Sloch- t-eren, Slochterdiep. R.c. mr. C. J. W. van Groe ningen, cur. mr. R. Ph. Veenhoven, Hoogezan'd. K. H. de Haan, koopman, Groningen-, David- 6traat 78a. R.c. mr. C. J. W. van Groeningen, cur. mr. H. Jager, Radesingel, Groningen K. Foekens, bakker en winkelier, Vleddtr- veen, gem. Onstwedde. R.c. mr. Cl. J. W. van Groeningen, cur. mr. H. E. Timmerman, Terapel. In de week van 1318 Juni 1938 werden in Nederland 53 faillissementen uitgesproken. Opgeheven: wegens gebrek aan actief: 16 Juni: L. G. M. Antoniëtti, Nijmegen. A. J. Nannings. Nijmegen. A. van der Wijk, Surhuisterveen. J. W. Witteman, Maastricht. H. van Ark, Deventer. Slotkoersen Juni 18 Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F.dry Amer. Rolling Mills Am. Smelt. Ref. Am. Tel. TeL Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock lsl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 DawesL 6% Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. 'J. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. ..,ng S ex dividend. nieuwe aa-ndeelen Gedaan en laten, t 17 149 147% 86% 86% 15 14% 35% 35% 129% 129% 70% 71 8% 8% 24 23% 24% 24% 4% 4% 44% 44 5% 5% 75% 75% 27% 27% 22 22% 41% 41% 8 8% 24 24 27% 27% 31 31 24% 8% 8% 43% 43Vs 967/8 967/8 151 150% 6% 6% 33% 33% 287/j 29% 17% 17% 5% 5% 7% 71/s 50 50 42% 42 8% 9 29% 29% 1% 1% 32 317/g 22% 13% 10% 10% 187/s 18% 133 132% 14% 14% 32% 32% 47 47 26% - 26% 5% 5% 56% 56 11% 12% 13 13 10% 10% 6% 6% 7 7% 46% 46% 12 12 62% 61% 257/g 253/s 2% 23/g .26% 263/g 42 413/4 20% 20% 74% 74-/4 42% 42»^ 16 149 87 16 15 36'A 129% 70 8% 24 25 5 44% 5% 75% 27% 22% 421/e 8% 237/8 28 31 24'A 8% 441/s 97 150 6% 34 29% 17% 5% 7V4 52% 43 8% 29% 1% 32V4 22% 13% 11% 19 133 14% 32% 471/4 27% 5% 5b 12% 13 10% 6% 7 46% 12 bl% 26Vs 2% 4% 271/6 42 a/6 20 76 42% ex coupon. bieden. NEW YORK, 18 Juni Slotkoersen Juni 18 17 16 Brussel 17.00 16. 9% 17.03 Rome 5.26% 5.26% 5.26% Madrid Bern 22 96% 22.96 22.96 Oslo 24.97% 24.97 24.97 A'dam 55.48 55.47 55.48 Londen 4-97% 4.97% 4.97% Parijs 2.78% 2.783/i 2.78% Berlijn 40.39% 40.41 40.42% 18 Juni Katoen Juli 8.41-42 Oct 8,42-- Dec 8.48- Tin Loco 41.00 40 85 NEW YORK, 18 Juni 17 Juni 18 Juni 17 Juni 8 33-— Jan. 8.48- 8.35-— Mrt. 8.52- 8 39 Mei 8.54-- 8 40- - 8,43- - 8.46 40.90 18 Juni 17 Juni Tarwe Juli 77%-76% 78V4-% S»ept. 77% - 797/6-% Dec. 79%-% 81%-% Mais Juli 57% 57% - Sep 587/g 591/g Dec. 58% 58% Reuze) Juli 8.20 8,32% Sept. 8,37% 8,55 Termtjn 41.05 CHICAGO, 18 Juni 18 Juni 17 Juni Haver Juli 26%26%-- Sept 26% 26% - - Dec. 27% 27% - - Rogge Juli 53% 54% Sept 521/g 531/g Deo. 53 -- 54% Oct. Dec. 8.50 8.42% 8 65 8,55 17 Juni 18 Juni 17 Juni WINNIPEG, 18 Juni Gerst 55% 49 47%-- Lijnzaad 18 Juni Tarwe Jul: 106%--- 107%Juli 547/8.— Oct 84%86%Oct. 49 - Dec. 82% 84% - Dec. 47% Sogge Lil; Juli 53%-- 54-%- Juli 147%-- 146*% Oct 53 54 - - Oct 146 - - 147 - - Haver ,'ul: 45%45%Dec. 341/g - 347/8-- Oct 37%38 -- - gedaan en lateD t bieden 5 nominaal MAKELAARS IN EFFECTEN AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 215 TEL. 42600 (4 lijnen) Speciale afdeeling voor het verhandelen van KERKELIJKE LEENINGEN Sedert de vorige opgave werden door ons ver handeld OBLIGATIES Breskens Maldeghem Stoomtram Mij. 5 11 Crédit Foncier Franco Canadien 1955 5 72% iv Eigen Hulp, Zekerheidsfonds der Onderl. Levensverz. Mij. v. 4 85 Handel, Industrie en Landbouw Mij. V. Nederland 3 71 Hypothecaire Pandbriefbank 4 54 Inventum, Kon. Fabr. v. Instr. «te Electr. app. (Ink. Obl.) 100 w Juliana School te Amsterdam 4 100% Maasbode, Courant de 5 101 Mennofonds Stichting 3 110% .0 Stichting Eigen Gebouw in de Z. Wijk der Herst. Ev. Luth. Gem. A'dam 4 79 Tijd, Dagblad en Drukkerij de 5 (kl. coup.) 79 Vaderlandsche Bank v. Belaste Waarden 4 (kl coup.) 50%Jo Vergde Transatlantische Hypotheekban- ken (kl. coup.) 51 54 Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Mij. 2% 30 ZutphenEmmerik Tramweg Mij. 2% 23% '0 R.K. INSTELLINGEN (BUITENLAND) Bartholomeus, Par. v. d. H. te Aken 7 15 ,0 Bisdom Ermland te Frauenburg 5 20 Bisdom Hildesheim 7 20 g Bisdom Spiers 7 (kl. coup.) 14 W Engelsche Zusters, Instituut der Aschaf- fenburg 5 12 Engelsche Zusters, Instituut der, As- schaffenburg 8 4% .0 Gemeindeverband der Ges. 34 Par. Düs- seldorf 16 Goeden Raad, Zusters O. L. Vr. v. Zako pane (kl. coup.) 2S,,j? Johannis, Sankt, Hamborn 7 17% Vv' Johannes Par. Sankt, 7 (kl. coup.) 15 Kath. Studiehuis, Freiburg 6 11 Kath. Maria Hospitaal, Aken, 4% (7 13 '0 Remlgius, Par. v. d. H. Koningswinter 7 (z/k) 5 1° R.K. INSTELLINGEN (BINNENLAND) Agatha, Pal', v. d. H., Beverwijk 4 80 Altijdd. Bijstand, Par. O. L. Vr. v. Roo- sendaal 3 premie-obl92% Huize de la Salie, Boxtel, 4 100 ,0 Franciscanen, E.E. P.P. te Weert 4 99% Gregorius van Utrecht, Par. v. d. H., IJmuiden 4% 97% *4 Jezuïeten, E.E. P.P. 's-Heerenberg 5 90 V Laurentius, Par. v. d. H.. Hengelo 3% 97 Missiehuis v. Vreemde Missiën, Steyl 1929 5 87 Missiehuis v. Vreemde Missiën, Steyl, 1925 5 96 Willibrordus Vereeniging St., Den Haag 5 99 PANDBRIEVEN Insulaire Hypotheekbank 4% (kl. coup.) 81%% Noordhollandsche Hypotheekbank 5% (kl. coup.) 37%% Residentie Hypotheekbank 4 (5 (kl. coup.) 80 Residentie Hypotheekbank 4 (4% (kl. coup.) 80 Standaard Hypotheekbank 4% (kl. coup.) 98 Standaard Hypotheekbank 4 (kl. coup.) 97% '0 AANDEELEN Batavia Arak Mij100 Boeml Kasso Cultuur Mij115 Bogota, Handel en Industrie Mij. 59Vs 59 Cineac, Den Haag 505 Cineac, Luik 100 Grint Maatschappij 26 Groninger Lokaalspoorweg Mij. (f 500.4 Groninger Volksgaarkeukens (f 50.155 Nederlandsche Bankinstelling voor Waar- den enz. (volgestort) 44%% Nederlandsche Middenstandsbank 41 42 Nederlandsche Middenstandsbank (eert.) 38 Nederlandsche Rubber Unie 2 Overijselsche Kanalisatie Mij. (gew.) '2'.i Petra Prima, Mij. tot Expl. v. Onr. Goed. 100 Rantja Bolang Cultuur Mij110 Spaarnestad. Drukkerij de (gew.) 185 Sphinx, Kristal-, Glas. en Aardewerkfa briek de 62%% Teullngs' Kon. Drukkerijen (pref.) 22% 0 Trading Cij Late Hegt Co60 Veenkoloniale Bank 105 VereerJgd Bezit van Indische Fondsen 145 ZutphenEmmerik Tramweg Mij2Vs NIET VOLGESTORTE AANDEELEN Algemeene Waarborg Mij. 10 gestort f 10 toe Nederlanden van 1845, Ass. Mij. de, 60 gestort 355 Rotterdamsche Scheepshypotheekbank 10 stort f 200.toe Verzekering Mij. Schiedam, f 500.gestort 10 Zutdhollandsche Hypotheekbank 10 gest. nlh-1 OPRICHTERSBEWIJZEN Hollandsche Kunstzijde Industrie 1 95. Javasche Cultuur Mij. f 147.50 Pradjekan Tangerang Cultuur Mij. f 2400. Rotterdamsche Droogdok Mij. f 3750. Singkep Tin Maatschappij f 55. Thomson's Havenbedrijf f 805.— WINSTBEWIJZEN Suiker Cultuur Maatschappij f 50. DIVERSEN Nederl. Amerikaansche Stoomvaart Mij. b. V- f 160.—, f 175.— Nieuwe Intern. Hyp. Bank (scrips v. winstd. pand' br.) f 3.— Shell Union (warrants) f 24.50 (1 stuk) Stadhouderslaan, Mij. tot Expl. v. Onr. Goe (rest.bew.) f 25. Vergde Transatlantische Hypotheekbanfcen (rest.bew.) 1% 1% 1/. Vergde Transatlantische Hypotheekbank^11 (rest.bew. kl. coup.) l!i Zuid-Afrikaansch Handelshuis (rest.bew.) f 12- LOTEN Palels voor Volksvlijt 1867 (rest. loten) f 0.60 Weerbaarheid f 0.25 Koersen voor stortingen op 20 Juni tegej^ verplichtingen luidende in: Reichsmarfcen f 72.84, lires f 9.50, peseta's f 10.50. edenk in uren van beproeving en smart, dat ied're mensch wel iets te boeten heeft en het leed zal lichter te dragen worden. door Guy Hamilton 32 O'Brien bleef in gedachten zitten, toen He- ward zijn verklaring gegeven had. 't Leek er machtig veel op, alsof alles samenspande, om de verdenking op Dorothy Whitaker te laden. De naam Francis Graham op zichzelf zei na tuurlijk nog niet veel. Wanneer hij een adres boek van Londen nasloeg, zou hij hem ongetwij feld een dozijn maal en meer aantreffen. Doch hier waren bij-omstandigheden, die 't noodige te denken gaven, 't Ging niet om „een" Francis Graham maar om „den" Francis Graham, een misdadiger, die van zichzelf beweerde dat ver geten hem vreemd was. En juist die combinatie kwam voor in 't tooneelstuk door Dorothy Whitaker geschreven; persoonlijk had zij de hoofdrol gespeeld. Francis Graham hij, die niet vergeet. Dat een ander zich nu van dien naam bedienen zou, kwam O'Brien hoogst pro blematisch voor. Zeker: er waren ook verschil lende andere studenten in het stuk opgetreden; ettelijke honderden toeschouwers hadden de voorstelling bijgewoond. Maar 't was absurd, aan te nemen, dat één van hen zich na 'n paar jaar nog iets zou herinneren van een tooneel stuk, door een dilettante geschreven en door di lettanten opgevoerd. Neen; de zaken zagen er voor Dorothy Whit aker ver van gunstig uit. Want die geheimzin nige Francis Graham, „hij, die niet vergeet,' deed alleen dan van zich hooren, wanneer 't om het „Hart van Sheherazade" ging. En met dat „Hart" stond Dorothy Whitaker in nauwe rela tie. Haar verdacht optreden was begonnen op Lonely Moor, waar zij zich had weten in te dringen als juffrouw Warr, secretaresse van den ouden Marmaduke Bould, die vermoord werd, omdat hij in 't bezit van het „Hart van Shehe razade" gekomen was. Was 't aannemelijk, dat een meisje zich in al die moeilijkheden, gevaren zelfs, gestoken had enkel en alleen ter wille van een kostbaar juweel, waarvan toch feitelijk haar broer de eigenaar was? Bij hun tweede ontmoe ting, op ,„De Berken" in Stanmore, zat Dorothy opnieuw achter het „Hart" aan. Toen had zij er evenwel een meer plausibele reden voor, want haar broer was dood en 't juweel behoorde nu haar alléén toe verondersteld tenminste, dat Fred Springham, evenals destijds Marmaduke Bould, op onrechtmatige wijze in 't bezit ervan zou zijn gekomen. Haar broer was dood.... 't Was, alsof by die gedachte een ijskoude hand zich om zijn hart legde. Zou 't mogelijk zijn, dat zij aan 't tragisch uiteinde van Godfrey Whitaker niet onschuldig was? O'Brien stelde zich de vraag, of zijn men- schenkennis ditmaal zou blijken te falen. Of hij zich, als 't eerste 't beste groentje, door een mooi gezichtje en een allerliefst glimlachje had laten Inpalmen en beetnemen. Hij moest de din gen nuchter bezien. Deed hü zoo, dan kon hij tot geen andere uitspraak komen, dan dat Do rothy's optreden verdacht was, in hooge mate verdacht zelfs. Waarom was zij hem bijna te lijf gegaan na zijn mededeeling, dat hij den brief van Francis Graham, aan haar gericht, be hield, om Scotland Yard met den inhoud in kennis te stellen? De beteekenis van haar zon derling gedrag in 't Savoy drong nu pas tot hem door. Was de veronderstelling zoo verwer pelijk, dat zij dien brief aan zichzelf gericht had, in de verwachting dat dan geenerlei verdenking op haar zou vallen? Er was meer, veel meer. Dorothy had hem ge vraagd, een wakend oog op Guy Heward te wil len houden, maar er met-geen enkel woord tegen haar verloofde over gesproken, dat hem gevaar dreigde. Volgens Dorothy had een zekere Sa lomon Abendroth haar het „Hart van Shehe razade" te koop aangeboden, doch 't door haar opgegeven signalement van den man, die, naar O'Brien thans wist. Bill Evans geweest moest zijn, deugde letterlijk niets. Wèl echter werd Guy Heward naar 't Imperial geroepen door .Salomon Abendroth," om er een onderhoud met hem te hebben en de kennelijke bedoeling was geweest, hem aldus schuldig te kunnen doen verklaren aan een moord, dien hij niet ge pleegd had. O'Brien overdacht hoe Dorothy er omheen had gedraaid, toen hij bij haar aan drong op nadere bijzonderheden omtrent den mysterieuzen Francis Graham geen wonder, dat zij liever achter de schermen bleef! Daar was verder de telefonische waarschuwing, die hem niet had losgelaten: „Zij speelt hetzelfde spelletje met je dat ze met zooveel anderen ge speeld heeft. Hij bezag die waarschuwing nu eensklaps in een gansch ander licht en hij wist: in 't zuivere licht. Dorothy zelf had ze hem doen geven, omdat hij den brief van Fran cis Graham in bezit gehouden had; zij ver wachtte met die waarschuwing hem schrik aan te jagen; hem er inderdaad van te doen afzien, zich verder met haar en haar zaken te bemoeien. En ten slotte toen hij de zakken van den doo- den Bill Evans had doorzocht, was 't resultaat geweest een brief, wederom met de onderteeke- ning Francis Graham hij, die niet vergeet. Het deed O'Brien leed, zeer veel leed, maar hij kon tot geen ander inzicht komen dan: Dorothy Whitaker is verdacht ongetwijfeld 't meest ver dacht van allen, die op het „Hart van Shehe razade" jacht maken. Guy Heward verbrak eindelijk 't zwijgen. „Je hoeft niet onder woorden te brengen, wat je vermoedt," zei hij somber, ,,'k Zie genoeg aan je gezicht. Jij vindt het ook buitengewoon be denkelijk." „Wat zal ik je zeggen, Heward?" O'Brien slaagde er in, te glimlachen, ,,'t Kan zelfs nog veel erger zijn dan we vermoeden. Maar aan den anderen kant is er toch ook een klein, een heel klein kansje, dat we er naast zijn. Zie je, ik ken toevallig juffrouw Whitaker langer dan je denkt. Zij is een meisje, dat doorzet, wat zij in 't hoofd heeft gehaald en zij neemt daarbij niet altijd de voorzichtigheid in acht.' Een gedachte schoot O'Brien te binnen; hij bracht haar on middellijk onder woorden. „Apropos is dat tooneelstuk van juffrouw Whitaker in druk ver schenen;" „Neen," antwoordde Heward lusteloos, ,,'t Was een gelegenheidsstuk en 't werd maar één keer opgevoerd. Hoezoo?" „Omdat," zei O'Brien ernstig, „de man, die op kamer 692 doodgeschoten werd, een brief in zijn portefeuille had onderteekend: Francis Graham, hij, die niet vergeet." De uitwerking van die woorden was verras send. O'Brien had verwacht, dat ze Heward's laatste restje geestelijken weerstand zouden breken. In plaats daarvan boog hij zich over de tafel naar Patrick toe. Zijn gezicht gloeide van verontwaardiging. De manier, waarop hij O'Brien aanzag, was uitgesproken vijandig. „Ben je dol geworden kerel?" viel hij uit. „Geen oogenblik is 't in me opgekomen, Dorothy in verband te brengen met den moord op Salo mon Abendroth of hoe die doode vent heeten mag! Hoe durf je 't veronderstellen?" Guy her won zijn kalmte; zijn toon bleef evenwel mili tant. „Maar zij nam 't „Hart van Sheherazade" in Springham's landhuis weg. De man, die boven doodgeschoten ligt, wist het en vermoedelijk we ten door hem anderen 't ook. Dat alles bij el kaar zou verdenking op haar kunnen doen val len. Natuurlijk heb ik van 't begin af geweten, dat Dorothy absoluut onschuldig is." „Als jij alles wist, wat ik weet, waarde heer," bepeinsde O'Brien grimmig, „zou je niet zoo hoog van den toren blazen!" Maar hij hield het voor zich. „We stappen op, Heward," zei hij. „Doe ge woon, als we door de hall loopen. De eerste ds beste vrije taxi is mijn. In den wagen prat®11 we verder." Een paar minuten later zaten ze in een tax^ O'Brien gaf den chauffeur als hun bestemthi118 Cheyne Walk- op. ,e „Dat vervloekte „Hart van Sheherazade" i® zei Heward tusschen zi)11 oorzaak van alles!' tanden. O'Brien Jachte zachtjes. „Neem me niet lijk! Jij vergeet blijkbaar, dat het een vermoê vertegenwoordigt! De moeite wel waard, zou zoo zeggen!" Na een oogenblik vervolgde „Heward, hoe konden ze 't klaar spelen, revolver machtig te worden? Heb je een ve gunning?" ,,'k Heb een vergunning, ja. Ik kan ze ei® r;i lijk even goed missen 't was indertijd een fF, van me. In geen maanden heb ik de revolver mijn handen gehad; je kunt me op mijn H°° gelooven." „Nog niet lang geleden personeel aan den 0 gezet?" Guy's oogen lichtten plotseling op. „Verdr»®'^ dat ik daar niet aan dacht! Veertien dagen leden heb ik mijn bediende, Belton, wegens 0 stal op staanden voet ontslagen. Zou je d ken. „Ik denk niet. Beschrijf hem eens." (Wordt vervo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2