AN BREEMEN S ANTH RACIET ft Schandelijke daad Frankrijk en de strijd in China Het nieuws van heden I DIJJERS ELKE 10.000 ZIELEN EEN KERK VUURWERK BARKER'S BEHANG VEREENIGDE katholieke pers Kabinetswijziging in Egypte? mz -Aooycha OaZoklseM uxxahda. VOORJAARSPRIJZEN J. v. d. HAAK - DE ZAAK Rome wil spoed HOTEL - CAFE - RESTAURANT Uw lunch wordt ook op het terras geserveerd OP VASTENDAGEN DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DINSDAG 21 JUNI 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21233 Onverlaten besmeuren kapel, al taar en tabernakel van de kapel op het St. Jans kerkhof te Laren Wraak V.R.O." ,°P een tafeltje, dat in de sacristie van de ppel stond en waarover een kleedje was ge- eS<3 stond met witte krijtletters het volgende Beschreven„Wraak V.R.O." Wacht ingesteld Het Weer Donderdag zou een nieuwe regee ring gevormd worden onder Mahmoed Pasja Het lot van Dollfuss' weduwe In Amerika wil zij vergetel heid zoeken Andreas Bobola S.J. relieken definitief overgebracht naar een kapel te Warschau Maarschalk Graziani in Spanje? Een rapport aan Mussolini over de militaire situatie Postvliegtuig vermist te gezocht, Pater Miguel Pro S.J. Inleiding tot proces voor de zalig verklaring van den Mexicaan- schen martelaar msF' Bonnet wijst uitdrukkelijk alle be schuldigingen van de hand Het enorme sociale bouwprogram van den Kardinaal-Aarts bisschop van Parijs Chineesch generaal terechtgesteld DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Britsche „inmenging" Berlijn bezorgd over Engelsche transacties met Roemenië en Turkije Communisten voor den rechter Deelnemers aan opstand in Brazilië veroordeeld Geen Spaarbank die zoo'n rente geeft als U aan voorjaarsbrandstof heeft KLEINE HOUTSTRAAT 43 TELEF. 10896 President Lebrun naar de V.S.? Uitnoodiging voor een bezoek aan de tentoonstelling te New York Vrees voor verlies aan beteekenis van het accoord met Engeland Het spionnage-proces in de V. S. Woensdag 22 Juni 'sav. 10.30 uur ZUIDERBAD ZANDVOORT Vliegtuig verongelukt in Polen Drie inzittenden om het leven gekomen APART EN GOEDKOOP GEN. CRONJéSTRAAT 135 Buitenhof Telefoon 117375 Den Haag SPECIALE SCHOTELS - MAGER MENU NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek In den afgeloopen nacht hebben onverla ten zich toegang verschaft tot het St. Jans- kerkhof te Laren, dat in deze dagen in ge reedheid wordt gebracht voor de plechtige St. Jansprocessie op Vrijdag 24 Juni. Op buitengewoon schandalige wijze is toen de kapel binnengedrongen en heeft daar alles met carbolineum besmeurd. Toen hedenmorgen de arbeiders van de firma t'ebrs., van den Brink op het kerkhof kwamen •h hun arbeid voort te zetten, bestaande in d®t maken van banken, het aanbrengen van ersieringen, enz voor het groote feest van Vrij- teg, ontdekten zij tot hun schrik, dat het ^roote beeld van St. Jan den Dooper, dat on- ter den ouden olm geplaatst is, en wel in het tijzonder het schaap dat aan de voeten van Jan ligt, geheel met carbolineum was be keurd. Hevig ontsteld en verontwaardigd ging men daarop ook in de kapel kijken. De verwoesting die hier was aangericht, Was ontstellend. In het wilde weg was met carbolineum gegooid. De geheele altaarsteen en het kleed daarop dropen van dit niet te Verwijderen vocht. Groote hoeveelheden Waren op het tabernakel en het groote crucifix geworpen, terwijl de kandelaars, de hiuren, de treden, kdrtom alles met een öikke laag carbolineum was bedekt. Ditzelfde hebben de onverlaten geschreven het voetstuk van het St. Jansbeeld onder en ouden olm. begrijpelijkerwijze was de verontwaardiging ,ah de aanwezige arbeiders zeer groot. De pa bons werden onmiddellijk van het voorgeval- ctie in kennis gesteld, evenals de pastoor en de Dolitie. Onmiddellijk heeft de politie een uitge leid onderzoek ingesteld, doch met zekerheid telt omtrent de daders nog niets te zeggen. Eenzelfde geval van ontheiliging heeft zich tece jaar geleden voorgedaan, op den dag vóór 6 St. Jansprocessie. Toen toch hebben de jPgüre elementen (waren het misschien de- elfde?) heiligschennende schotschriften ver breid op het kerkhof en in de St. Janskerk. pCb ging zelfs zoover, dat men deze pamflet ten tot op het altaar heeft neergelegd. Het is ten zeerste te wenschen dat spoe dig de hand wordt gelegd op deze ongure Individuen, die op de meest schaamtelooze Wijze de, katholieke bevolking van Laren Probeeren te provoceeren. Dit zal echter niet gelukken, terwijl het resultaat alleen •haar kan zijn een nog plechtiger, nog groo- ter en luisterrijker processie. v ^en is hedenmorgen direct begonnen met het terwijderen van het carbolineum, terwijl ge- H VERWACHTING: In het Zuiden zwakke S tot matigen wind uit Zuidelijke richtin- gen, helder tot licht bewolkt, droog warm weer; in het Noorden meest matige Zui- EE delijke tot Zuid-Westelijken wind, licht tot half bewolkt, later zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog droog, vrij warm weer. Hoogste barometerstand: 769.8 Maastricht Laagste barometerstand: 747.8 Thorshavn H Zon op 4.39 - onder 9.34 - Licht op 9.54 Maan op nam. 12.58 onder nam. Laatste kwartier 3.12 v.m. iillllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllillllllillliliilm CAïRO, 21 Juni. (D.N.B.). De Egyptische mi nister-president, Mohamed Mahmoed Pasja, heeft in de Kamer de begrooting ingediend. Hij verklaarde, dat de financieele toestand van het land gezond is. De uitgaven voor de landsver dediging bedragen twee en een half millioen pond. Verder wees de minister-president op de noodzakelijkheid een circulatiebank en een in- dustrie-credietbank in te stellen, terwijl ook de belastingen gewijzigd moeten worden. Het gerucht gaat, dat de regeering Don derdag a.s. zal aftreden. Op denzelfden dag zal dan een nieuwe regeering onder Moha med Mahmoed Pasja worden gevormd, waarin vijf leden van de Saadisten zit ting zullen hebben terwijl ge .vorden alles weer in4 normalen staat te brengen. Wij vernamen nog dat het de gewoonte is om - - -- T~-~ Het Praagsche blad „Venkov" meldt het vol gende over het lot van de echtgenoote van den vermoorden Oostenrijkschen Bondskanselier, dr. Engelbert Dollfuss. „De weduwe van den vermoorden Oostenrijk schen Kanselier, Mevr. Alwine Dollfuss, is zeker een van de ongelukkigste vrouwen in het hui dige Europa. Zij leeft nu in het Ursulinen- klooster van Preiburg. Haar vermogen bedroeg na haar aankomst in Zwitserland enkele dui zenden Oostenrijksche Schillingen. Zij heeft tot de nationaal-socialistische regeering in Weenen het verzoek gericht om teruggave van haar meubelen in Weenen, Stallburggasse 4. Uit den verkoop hiervan en uit particuliere giften van Zwitsersche katholieken, wil zij haar reis naar Amerika betalen. Zij verklaart vast besloten te zijn Europa te verlaten; door haar emigratie naar Amerika wil zij trachten zich van het ver leden los te maken en de vreeselijke slagen, die haar getroffen hebben, te vergeten. „Ik heb niet alleen mijn man verloren, maar ook dat gene wat zoo nauw met hem en met zijn leven verbonden was.... het Oostenrijksche Vader land". 'Jciens de werkzaamheden voor het St. Jans- test de poort van de kapel 's nachts niet te 'biten. Daardoor was het den indringers ge- ftekkelijk binnen te komen. Van heden af zal groot aantal parochianen dag en nacht het terkhof en de kerk bewaken. v Warschau, 21 Juni (PAT.) Nadat in de toedraai van Warschau Maandag een pon- v 'caie H. Mis was opgedragen zijn de relie- van den H. Andreas Bobola S.J. in een chtige processie overgebracht van de- kathe- /teal naar c},e kapel der Paters Jezuïeten, die „jte de andere zijde der stad gelegen is. Een flOte menigte met vlaggen en banieren nam «tel aan den indrukwekkenden stoet, die dwars V001, de Poolsche hoofdstad trok. De relieken den Poolschen martelaar zullen blijven ten in de kapel der Jezuïeten. Wanden, 21 Juni. (Havas.) De correspondent W de „Times" te Rome meldt: Men meent te fcjteh dat maarschalk Graziani onlangs naar q»atlje is gezonden om de militaire situatie al- Scu r te bestudeeren, en dat hij aan de Italiaan- Uii regeering een rapport over zijn waarne men heeft voorgelegd. JSANti Ten tegtui; !AGO DE CHILI; Zondagochtend 21 Juni (D.N.B.) Wordt een Douglas- «cuschig van de Chileensche „Panagra-Maat- WalW' met een bemanning van vier perso- O eh post vermist. Het vliegtuig was op weg V(>f r Arica. Tot nu toe werd door tien toestellen De Aartsbisschop van Mexico-Stad, Mgr. Martinez, heeft opdracht gegeven, dat de noo- dige voorbereidingen zullen worden getroffen voor de inleiding van het proces ter zaligver klaring van den geloofsheld der bloedige Me- xicaansche Katholiekenvervolging, Pater Pro S. J. De Aartsbisschop heeft een oproep ge richt tot alle geloovigen, om alle documenten, die op het léven en sterven van Pater Pro be trekking hebben, op te zenden naar het Ordi nariaat. Pater Miguel Augustin Pro werd op 23 No vember 1927 na een schijnproces op vaLsche verklaringen van getuigen ter dood veroor deeld, z.g. omdat hij een aanslag zou hebben willen beramen op het leven van den toenma- ligen president Alvaro. Toen Pater Pro gefusil leerd werd, stierf hij met de woorden op de lippen: Leve Christus Koning! HP# Het paviljoen aan het einde van de Noordelijke strandpier van Blackpool, een bad plaats aan de Iersche Zee, is door brand vernield. Vijfhonderd personen, die in het paviljoen een cabaretvoorstellingbijwoonden, konden met motorbooten wor den gered In geheel Europa heeft het werk van den Aartsbisschop van Parijs, Kardinaal Verdier voor den bouw van nieuwe kerken m de ban- lieue van Parijs groot opzien gebaard. De di recteur van dit werk, Mgr. Touzë, heeft on langs in een voordracht aan de Sorbonne uit voerige détails over dit werk bekend gemaakt: hij heeft deze voordracht: „Honderd nieuwe kerken in het bisdom Parijs", in druk uitge geven. Toen Kardinaal Verdier in het jaar 1930 het bestuur van het Aartsbisdom op zich nam beschikte het bisdom in de eigenlijke stad Parijs over 110 kerken, en in de banlieue over 150 lokalen, waar godsdienstoefeningen werden verricht. De Kardinaal stelde zich tot taak voor elke 10.000 zielen een kerk te bouwen. Dat beteekende 100 nieuwe kerken; hiervan moesten er 60 zoo spoedig mogelijk ge bouwd worden, anders zouden geheele nieuwe wijken zonder kerk blijven. Met Kerstmis 1931 deed de Kardinaal voor het eerst een beroep op zijn geloovigen om dit werk financieel te steunen. Spoedig waren 53 bouwterreinen aangekocht of voor 99 jaar gehuurd; ook de gemeente Parijs stel de verschillende bouwterreinen ter beschik king van den Kardinaal. Van het begin af had de Kardinaal zich "1 De Engelsche Koning zal bij zijn bezoek aan Frankrijk te Boulogne een gectenk- teeken onthullen ter herinnering aan de eerste landing der Engelsche troepen in den wereldoorlog SCHERP ZONLICHT geen bezwaar mei een Zonbril van KEIP GROOTE HOUTSTRAAT 137 voorgenomen, door de bouwplannen mede te werken aan het bestrijden van de werkloos heid pn door het uitvoeren van groote werken maakte hij zich spoedig zeer beTrnn'fi bij d* Pransche arbeiders. Spoedig was het werk op 17 bouwterreinen begonnen. Op het einde van het eerste jaar waren reeds stellingen gebouwd op 45 bouw terreinen, en op het einde van Het tweede jaar kon de Kardinaal voor de zestigste maal den eersten steen van een nieuwe Kerk leggen. Daar de werkloosheid nog voortduurde en in 1934 zelfs een nieuw hoogtepunt bereikte, be sloot Mgr. Verdier niet stil te staan bij de 60 kerken, zooals eerst was vastgesteld. Tot op heden heeft de Kardinaal 103 kerken gebouwd, waarvan er 92 reeds ge heel gereed zijn en in dienst gesteld van den eeredienst. Hiervan zijn 32 groote ker ken, terwijl de overige kapellen zijn of Godsdienstlokalen waar 4 a 500 personen een plaats kunnen vinden. Wat de financieele zijde van deze bouwactie aangaat stelde men zich niet tevreden met de bijzondere kerkelijke collectes, die bijna el- ken Zondag 80.000 francs opbrengen. Door een groote propaganda werd de interesse van de massa gewekt. In 1932 werd een groote Kerk- bouw-leening van 20 millioen francs geopend, die binnen 4 uur overteekend was. Sindsdien stroomden voortdurend grootere en kleinere ga ven tot steun van dit werk toe, want ook de sociale beteekenis van dit werk werd door de geloovigen begrepen. Ook aan de parochianen wordt een speciale bijdrage gevraagd. Zoo heeft een arme arbei ders-parochie in drie jaar tijd 350.000 franca voor haar Kerk opgebracht. De „arbeiders van den Kardinaal" worden volgens de reglemen taire overeenkomsten der vakbonden betaald, en zij worden aangenomen zonder onderscheid van godsdienstige of politieke meeningen. Ge middeld zijn regelmatig duizend bouwlieden in dienst van den Kardinaal. Tenslotte wordt door deze actie een ontwik keling van de hedendaagsche kerkelijke kunst bevorderd en tallooze arme kunstenaars kun nen op deze wijze in hun onderhoud voorzien PARIJS, 20 Juni. (Havas). De Fransche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Bonnet, heeft hedenmiddag den Japanschen ambas sadeur, Soegimoera, ontvangen, wien hij de verwondering te kennén gaf van de Fran sche regéering over de voortdurende beschul digingen in Japan uitgesproken tegen de houding van Frankrijk in het Chineesche conflict. Frankrijk houdt zich strikt aan zijn verplichtingen en geen oorlogsmateriaal is aan China geleverd. Wat een bezetting van Hainan door de Japan ners betreft, bepaalt men er zich in gezagheb bende kringen toe er op te wijzen, dat de Japan - sche regeering nooit het voornemen daartoe te kennen heeft gegeven, en dat in tegendeel aan gegeven is, dat deze bezetting niet zou plaats vinden, wanneer de neutraliteit, die door Frank rijk van den aanvang van 't conflict af in acht is genomen, niet gewijzigd werd. Aangezien de Fransche regeering voor zich zelf weet, dat zij haar onpartijdige houding handhaaft, is men van oordeel, dat deze houding geen enkele recht vaardiging kan bicden voor een eventueele be zetting van Hainan, hoewel men erkent, dat ju ridisch de Japansche stelling, volgens welke de ze bezetting geen schending zou beteekenen van het Fransch-Japansche verdrag van 1907. juist is. Blijkens een door het comité tot behoud van den vrede en de Kamer van Koophandel te Kaifeng ingesteld onderzoek worden er van de 1 millioen Chineezen, die door de overstroomingen getroffen worden, nog 120.000 vermist. Meer dan 300.000 huizen zijn verwoest of be schadigd of staan onder water, en het geteister de gebied heeft naar raming een oppervlakte van 800 vierk. KM. De woordvoerder der Japanners te Sjanghai heeft medegedeeld, dat de overblijfselen der Chineesche troepen in de reeds maanden gele den door de Japanners bezette provincie Sjan- si thans in totaal 200.000 man sterk zijn. Zij zijn den laats ten tijd buitengewoon actief ge weest en hebben de Japansche garnizoenen tel kens aangevallen. Het hoofdkwartier van Tsjang Kai Sjek deelt mede, dat generaal Loeng Hohoen, die tijdens de gevechten om Sjanghai het bevel voerde over de keurtroepen der 88ste divisie, op 17 dezer is terechtgesteld, omdat hij bij de verdediging van Lanfeng nagelaten had, zijn orders op te volgen, hoewel hij daarna dezelfde divisie aanvoerde bij de herovering van Lanfeng. Uit vrees, dat de oorlog in Spanje het accoord van Rome aan beteekenis zal doen verliezen, wil Italië spoed zetten achter de inwerkingtre ding. Donderdag a.s. zou in Egypte een nieuwe re geering gevormd worden onder Mahmoed Pasja. Het familiedrama te Merkelbeek. Tegen ver dachte ontslag van rechtsvervolging geëischt en plaatsing in een krankzinnigengesticht. Nieuwe Duitsche deviezenbepalingen voor het geldverkeer met v.m. Oostenrijk. Onverlaten hebben kapel, altaar en tabernakel van de kapel op het St. Janskerkhof te Laren besmeurd en ontheiligd. t BERLIJN, 21 Juni (Havas) De belangstel ling van Groot-Brittannië voor het Zuid- Oosten van Europa blijft Duitsche politieke kringen met bezorgdheid vervullen. Men hecht er groot belang aan de reis van den Roemeen- schen oud-premier Tatarescoe naar Londen. De „National-Zeitung" is van meening, dat Tatarescoe een reis van Koning Carol naar Londen in Octobér van dit jaar voorbereidt Verder zal Tatarescoe volgens het Duitsche blad onderhandelen over een Engelsche lee ning aan Roemenië voor het boren van nieuwe petroleumbronnen. Het blad vreest, dat Enge land zich het leeuwendeel van den Roemeen- schen petroleum-export zal verzekeren. Bovendien zou het bezoek van Tatarescoe ten doel hebben te spreken over het aanleggen van een spoorlijn in Roemenië voor de exploitatie van den delfstoffenrijkdom van dit land. Het punt van uitgang van dezen spoorweg zcu zijn het Tasja-meer, 15 K.M. ten N. van Constanza aan de Zwarte Zee, waar een nieuwe basis voor onderzeebooten zou worden aangelegd. Deze spoorlijn zal dan via Burau tot Brasov (Kron- stadt) loopen en -zal dan later worden doorge trokken tot de Tyecho-Slowaaksche grens. In Duitsche politieke kringen beschouwt men volgens het blad deze Britsche transacties met Roemenië en Turkije als politieke daden, die een Britsche „inmenging" vormen in de Duitsche economische en politieke belangensfeer. RIO DE JANEIRO, 21 Juni (D.N.B.). Maan dag stonden 65 communisten te Rio de Janeiro terecht, in verband met de revolutie van 1935 in den staat Rio Grande do Norte. 16 Be klaagden werden veroordeeld tot acht jaar ge vangenisstraf elk en acht tot vijf jaar; de ove rigen werden vrijgesproken. Verder is een proces aanhangig gemaakt te gen 172 matrozen, die hebben deelgenomen aan de revolutie van Rio de Janeiro. Ter gelegenheid van het eerste lustrum der Vereenigingvan Katholieke Zieken huizen is Maandag in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht de tentoonstelling „Ons Ziekenhuis" geopendTijdens de rede van pater A. J: Wessels S.J. PARIJS, 21 Juni. (Havas). George McAnenj president van den Raad van Beheer van de In ternationale Tentoonstelling te New York in 1939, is door den president der Fransche Republiek, Lebrun, in het Elysée ontvangen. McAnen;> bracht het verzoek van het tentoonstellings- bestuur over, den president en mevrouw Lebrun het, volgend jaar te New York te mogen ont vangen. De president antwoordde, dat hij en mevr. Lebrun de uitnoodiging gaarne zouden aanvaar den, maar dat er pas in den herfst gevolg aan zou kunnen worden gegeven en dat thans nog geen positief besluit kon worden genomen. ROME, 21 Juni. (Havas). In welingelichte Italiaansche kringen wordt alleen medegedeeld, dat de besprekingen met de Britsche regeering binnen een beperkt kader verloopen. Men kan niet spreken van Italiaansche voorstellen, noch van een Britsche weigering. In dezelfde kringen verklaart men geen voorspellingen omtrent het resultaat te kunnen doen. Wat betreft de besprekingen tusschen graaf Ciano en lord Perth geeft men in Ro- meinsche politieke en diplomatieke kringen algemeen toe, dat het initiatief hiertoe is uitgegaan van de fascistische regeering, die gaarne zou zien, dat de overeenkomsten van Rome worden toegepast, aangezien het voortduren van de vijandelijkheden in Spanje ze aan waarde zou kunnen doen verhezen. Bovendien is men in Italië van, oordeel, dat deze overeenkomsten hun terugslag merkbaar zullen maken in den geheelen toestand en in het bijzonder in Frankrijk. Het in werking treden van het verdrag van 16 April kan niet anders dan de overwinning van Franco ver haasten en een einde maken aan het conflict. Men wil dus de regeering te Londen ertoe bren gen toe te stemmen in het onmiddellijk in wer king doen treden van de overeenkomsten. De fascistische stelling is, dat Italië niet verant woordelijk is voor het voortduren van den oor log in Spanje, waarvan het einde zeer nabij scheen. Chamberlain heeft steeds de overeen komsten van Rome verdedigd als de meest krachtige bijdragen voor den vrede in Europa. Bovendien hebben Italië en Engeland gemeen schappelijke belangen bij het in werking treden van de overeenkomsten. Toch zal Italië elk compromis, waardoor de kans op overwinnen van Franco ver mindert, verwerpen, ook elk voorstel tot be middeling tusschen beide vijandelijke kampen zal worden verworpen. NEW YORK, 21 Juni. (Reuter.) Het spion nage-proces heeft veel stof in de Vereenigde Staten doen opwaaien. De „New York Times" schrijft, dat de aan klacht een van de domste stukken is> waarin een bevriende natie wordt gelaakt, sedert de spanning van den wereldoorlog. Het blad voegt hieraan toe, dat aangezien 14 van de 18 beklaag den zich in Duitschland bevinden, de actie van de Grand Jury voornamelijk een moreele be schuldiging van de Duitsche natie schijnt te zijn. De „New York Post" verklaart, dat een moei lijke internationale situatie wordt geschapen, aangezien de beschuldiging tegen hooge Duit sche ambtenaren automatisch de nationaal- socialistische regeering in de kwestie betrekt. Ondertusschen heeft evenwel de bewaking van mevrouw Jordan, die dienst deed als „postkan- toot" tusschen Amerika en Duitschland, ten slótte tot dit proces geleid. O WARSCHAU, 21 Juni. (D. N. B.) In de na bijheid van de stad. Piaseczno, 20 K.M. bezui den Warschau, is een vliegtuig, dat meteoro logische waarnemingen verrichtte, omlaag ge stort. De piloot en twee andere inzittenden kwamen om het leven. De piloot was met zijn valscherm uit het toe stel gesprongen, doch dit functionneerde niet, en de man viel te pletter. VAKKUNDIG PERSONEEL BESCHIKBAAR TELEFOON 11657 HAARLEM i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1