SPORT EN WEDSTRIJDEN Laatste Nieuws MARKIEZEN ZONSCHERMEN N.S.B.-er één dag geschorst KOOPT UW MOTORRIJWIEL J. P. SENFT ANGRIFF" BESCHULDIGT HET VATICAAN DINSDAG 21 JUNI 1938 BRIDGE Om den Uittenbogaard-beker WATERPOLO DOLFIJN—H.P.C. 5—1 Excelsior H.S.C. De Bataaf H.A.V. De Kampioen WANDELSPORT Wandelsportver. „Jan Passtoors" HONKBAL Schoolnegentallen Polotournooi De Waterratten HENGELSPORT Haarl. Hengelaarsbond WIELRENNEN H.R.C. Excelsior Federatie Wielerclubs Haarlem Haarl. Motorclub „Spaarnestad" TENNIS HET WIMBLEDON-TOURNOOI De drie Nederlandsche spelers uitgeschakeld Tournament Tennispark De Hooge Berg, Pijlslaan Haarlem SCHAKEN BOGOLJUBOV WINT UIT DEN OMTREK BEVERWIJK WATERVOORZIENING VAN KENNEMERLAND DE „HOOFDPRIJS" ZEGEVIERDE Brandje in consumptie-tent Collecte TWEEDE KAMER De enquête een ongerijmdheid INVAL IN EEN SPEELHUIS HEEMSTEDE HILLEGOM ZAANDAM RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN bij: J. J. VAN KOOTEN Een aanval op Kardinaal Pacelli Geen grensschending door Tsjechen Nieuw incident Strandpier door brand vernield De ernstige aanrijding te De Bilt Toestand van dr. H. G.Cannegietef langzaam vooruitgaande V f Woensdag 15 Juni j.l. werd de belangrijke wedstrijd om bovengenoemden beker gespeeld tusschen de R. K. bridge-clubs „Haarlem" en „Ons Genoegen" uit Haarlem (N.). Nog nimmer was het aan „Haarlem" gelukt om van „O. G." te winnen, zoodat deze wedstrijd dan ook met spanning werd tegemoet gezien. Immers „H." moest winnen om zijn schitterende kans op den beker niet verloren te zien gaan, terwijl „O. G." G." hetzelfde gold; immers wanneer „O. G." won, hield zij haar kans in eigen hand en moest de te spelen wedstrijd op 29/6 „O.G."„A'dam", de beslissing brengen. „Haarlem" heeft het ech ter zoover niet laten komen en wist zoowaar voor de eerste maal van „O. G." te winnen met een verschil van 27 score-punten (226199). „Haarlem" moet nu nog a.s. Donderdag 23/6 spelen tegen „Domi" uit Overveen, om definitief winnaar te zijn is een gelijk spel reeds voldoen de. Daar ,Domi" echter het zwakste zusje is, kunnen wij het gevoeglijk wel op een overwin ning van „Haarlem" houden. De stand is nu: 1. „Haarlem" 2. „Ons Genoegen" 3. „Amsterdam" 4. „Domi" 2 2 0 0 303—241 7 2 1 0 1 480—417 5 2 1 0 1 335—258 4 2 0 0 2 372—574 0 Zooals bekend vinden er ook serie-wedstrijden plaats tusschen de R. K. bridge-clubs, Haarlem B, Ons Genoegen B en de Spaarne-spelers B, allen uit .Haarlem", om een prijs, beschikbaar gesteld door „Ons Genoegen". Voor deze wedstrijden werd Dinsdag j.l. de match gespeeld Spaarne-spelers BO. G. B. De uitslag hiervan was dat „O. G." B won met 16 score-punten (204—220 pt.), voorwaar een mooie prestatie van de Sp.-sp„ die voor de le maal in een openbaren wedstrijd uitkwamen. De stand is hier: 1. „Haarlem" B 1 1 0 0 169—121 4 2. „Ons Genoegen" B 2 1 0 1 341373 2 3. Spaarne-spelers" B 1 0 0 1 204220 0 De eerstvolgende wedstrijd wordt gespeeld a.s. Woensdag 22/6 in het club-lokaal van .Haar lem", waar gespeeld wordt „Haarlem B" versus „O. G." B: In een van H-P.C.-zijde zeer slecht gespeel den wedstrijd heeft Dolfijn verdiend een zware nederlaag aan H.P.C. toegebracht. Direct is het initiatief aan de zijde van Dolfijn en wisten Toet, Levois en Stender Dolfijn voor de rust 'n 30-voorsprong te bezorgen, waartegen H.P.C. slechts een zeer onsamenhangend tegenspel wist te plaatsen. Na de rust gaat het aanvankelijk iets beter; toch heeft de voorhoede menige kans ver knoeid vooraleer ten Hacke er 31 van weet te maken. Wanneer v. Amersfoort den stand op 41 heeft weten te brengen is het met HP.C. geheel gedaan en weet tenslotte Stender den eindstand op 5—1 voor Dolfijn te brengen. Dolfijn 2—H.P.C. 2 2—5. Woensdagavond a.s. speelt in Heemstede om 8 uur H.P.C. 2 tegen het nog ongeslagen IJ 2 en om 8.30 H.P.C. I tegen de lands kampioenen IJ I. H.P.C. dat volledig zal uit komen mag wel heel wat beter uit den hoek komen om een draaglijk figuur te slaan tegen het wel zeer sterke IJ I. sprint, ploegachtervolging en koppelwedstrijd. Dit geldt voor de puntentelling. Verder nog een Nieuwelingen-wedstrijd en een Juniorenwedstrijd. Vertrek Amsterdamsche Poort 8 uur. Allereerst starten de Onafh. en Amateurs voor een wedstrijd over een afstand van 76 K.M. Het traject was 7 K.M. en 600 M. De le ronde zien wij 3 renners van Excelsior doorkomen, die een voorsprong wisten te nemen en met elke ronde hun voorsprong vergrooten. Het waren de renners Siem Jonker, J. Smit en J. v. Ma- ris. De 6e ronde wist Siem Jonker weg te ko men en wist 1 minuut voorsprong te nemen op de twee genoemde renners. Hierachter op 10 min. volgden twee renners van Swift. Siem Jonker kwam binnen als 1ste met een tijd van 2 uur 54 3/5 sec. Op 1 min. 2 Jan Smit, 3. Jan v. Maris, allen Exc., 4. Van de Meer, 5. Rijmon, beiden Swift. De Nieuwelingen reden 8 rondjes van 7 K.M. 600 M. Er werd hard gereden. Jan Jas won den wedstrijd, 2. op 50 M. H. v. Es, beiden Exc., 3. De Boer, Swift, 4. Verbeek, 5. »J. v. Dokkum, beiden Exc. De Junioren reden 4 rondjes. Hier bezetten 5 Jun. van Exc. de le tot de 5e plaats. De uit slag werd: 1 Zekveld, 2 Boudewijn, 3 G. v. Dijk, 4. Beekhuis, 5. H. Jas. De voorzitter van Swift reikte den clubprijs en de persoonlijke prijzen uit. EN PRIMA EN NIET DÜIJR HAABLEMSCHE JALOEZIEëNFABRIEK TELEF. 10743 NASSAU I, A AN no. 76 De inschrijving voor den open wedstrijd voor 3 Augustus is opengesteld voor profs en onaf- hankelijken, amateurs en nieuwelingen. Er zijn hiervoor schitterende prijzen be schikbaar gesteld. Inschrijvingen zijn reeds ge opend bij het secr. C. A. Bakker, Amsterdam- schestraatweg 2, Halfweg. Er wordt een beperkt aantal renners toege laten. Zondag j.l heeft onder groote publieke belang stelling de eerste wedstrijd paats gehad van de Beker-snelwandelwedstrijden. Als eerste startte H. Medenblik, vervolgens D. Overdam, C. v. Kampen, J. v. Looy, A. Herben en G. A. Rama ker ieder met een minuut verschil. Het parcours was Haarlem—Bennebroek. De uitslag was, snelheid: 1. Herben 5 punten; 2. H Medenblik 4 pnt.; 3. J. v. Looy 3 pnt.; 4. D. Overdam 2 pnt.; 5. G. A. Ramaker 1 pnt. Stijl: I. Herben 5 pnt.; Medenblik 5 pn.; v. Looy 4 pnt.; Overdam 3 en Ramaker 3 punten. Door de vereeniging Jan Passtoors werd Zon dag j.l. deelgenomen aan den Boschplanmarsch georganiseerd door de W. S. V. Frankendael te Amsterdam. Er namen 22 personen deel, die al len den tocht volbrachten. De heeren, die naar de vierdaagsche afstandsmarschen gaan, liepen eerst naar Amsterdam, zoodat deze ongeveer 55 K.M. liepen. Van Jan Passtoors hebben 18 leden zich opgegeven voor deelname aan de Vier daagsche. Zondag a.s. zal er weer gestart worden voor een tocht op langen afstand, als training hier voor. Het Haarlemsche gedeelte van de eerste ronde der wedstrijden voor schoolnegentallen wordt Woensdagmiddag in het Noorder Sportpark ver werkt. Het programma luidt als volgt: 1.30 uur: Gymnasiumle H.B.S. B L R.K. Lyceumle H.B.S. B II. 2.30 uur: Kennemer Lyceum I2e H.B.S. B IV. Chr. Lyceum2e H.B.S. B I. 3.30 u.: Kennemer Lyceum II—2e H.B.S. Bm. R.K. Lyceum AlkmaarH.B.S. A. In het waterpolotoumooi, dat de Haarlemsche Zwem- en Poloclub „De Waterratten" Zondag as. om half twee in de Inrichting aan de Kle verlaan organiseert om den „In memoriam D. E van Leersum Wisselprijs", zullen twaalf wed strijden worden gespeeld, waarvan er tien gel den voor den prijs. Er zullen twee wedstrijden tegelijk worden ge speeld en daar er vijf vereenigingen deelnemen, zal er steeds één zevental vrij hebben. Na de twee wedstrijden volgt er een pauze voor de spe lers en in dien tijd zal een gedeelte vr de wed strijden van de dames of adspiranten gespeeld worden. Het programma luidt: HPCDWR en Haarlem HVGB (VZV vrij); HVGBVI'r en DWR— Haarlem (HPC vrij); DWR—HVGB en VZV— HPC (Haarlem vrij)HPCHaarlem en DWR VZV (HVGB vrij); Haarlem—VZV en HPC HVGB (DWR vrij). Zooals bekend zijn de tusschenwedstrijden DWR-adspiranten—HPC-adspiranten en DWR- dames„Rest van Haarlem". Zondag 19 Juni hield de H.H.B. zijn jaarlijk- schen kaswedstrijd op bovenmaatsche witvisch in de Ringvaart tusschen Bennebroek en Hillegom. Er was vooral voor dezen wedstrijd zeer veel animo; niet minder dan 100 deelnemers namen aan dezen wedstrijd deel. Het weer was prachtig, doch de vangst was niet bizonder best te noemen. Er waren 67 prijzen beschikbaar. De prijzen wer den als volgt gewonnen: le prijs Rietman; 2e A. v. Dijk; 3e A. v. d. Pol; 4e Smit jongbloed; 5e Logmans; 6e H. Stevenhagen; 7e F. v. d. Werven; 8e Bezooijen; 9e Jansen Kok; 10e La- gerweij; lie N. N.; 12e derogé; 13e R. v. d. Aar; 14e A. Steijman; 15e A. Verschoor; 16e J. Meijer; 17e Berghuis; 18e v. Kooten; 19e H. Eerhard; 20e P. v. Bree; 21 Vermeer; 22e Schippers; 23e H. Schaap; 24e W. Turk; 25e Kooyman; 26e H. Hendriks; 27e v. Meurs; 28e F. Donders; 29e T. Lourenburg; 30e H. N. Fangerman; 31e Ever- dingen; 32e A. Eerhard; 33e P. Verloop; 34e Disco; 35e Houtkamp; 6e Kollaard; 37e Strui kenkamp; 38e N. v. Dijk; 39e H. Thuis; 40e de Hilster: 41e v. d. Linden; 42e P. v. Woerkom; 43e v. Keulen; 44e G. v. d. Reep; 45e H. J. v. Veen; 46e Leenaarts; 47e J. Kleijn; 48e B: v. Luck; 49e Koningsbruggen; 50e Schaafsma. Bovengenoemde vereeniging houdt heden avond een trainingswedstrijd, bestaande uit een klassement-wedstrijd over 50 K.M. met 4 klas sementen. De volgende renners starten as. Woensdag avond op de Alkmaarsche Wielerbaan: Siem Jonker, J. v. Maris, Jan Walgien, Jan Jas, J. v. Dokkum, Jan Smit. Vertrek met den auto bus om 6.15 uur. As. Zondag vindt er een clubontmoeting plaats tusschen Excelsior en De Germaan op de Halfwegsche Wielerbaan. Het program luidt: In verband met de Grasbaanwedstrijden wel ke hedenavond te Rijnsburg plaats hebben is de propaganda-avond der Federatie uitgesteld tot volgende week Dinsdag in gebouw Roxy. De prijzen van de eerste wedstrijden worden dan teverts uitgereikt. De avondwedstrijden op de Heemsteedsche Wielerbaan gaan dus wel door. Het program ma zal bestaan uit een 4-tal nummers en wel een 15 ronden voor wegfietsers, 100 ronden voor nieuwelingen met 5 klassementen, ploegachter volging 4 K.M. en een koppelwedstrijd over 200 ronden met 4 klassementen. Aanvang 2 uur. Door bovengenoemde club werd op 19 Juni 1.1. deelgenomen aan den grooten Sterrit naar Vught. Zij verkreeg daar een grooten zilveren beker voor de dub met het grootste aantal af gelegde K.M. en ingeschreven leden. Tevens ver wierven mej. v. Dijk en de heeren Kemper en de Laat een persoonlijken prijs. Verder ontving ieder ingeschreven lid een zeer fraaie plaquette. Nu rijdt de club op 3 Juli a.s. een oriëntee- ringsrit voor leden en genoodigden. Onder schitterend weer is vandaag het Wim- bledon-tennistornooi, het officieuze wereld kampioenschap der amateurs, begonnen. De drie Nederlandsche spelers zijn reeds in de eerste ronde van het heerenenkelspel uit geschakeld. De uitslagen van den eersten dag luiden: Heerenenkelspel Budge (Ver. Staten) sl. Gandar Dower (En geland) 6—2, 6—3, 6—3. Russell (Argentinië) sl. Drobny (Tsj.-Slowa kije) 10—8, 6—4, 7—9, 6—3. Menzel (Tsj.-Slowakije) sl. Fitt (Engeland) 6—3, 7—5, 6—3. Kukuljevic (Zuid-Slavië) sl. Butler (Enge land) 26, 2—6, 6—3, 6—4, 6—2. Hecht (Tsj.-Slowakije) sl. Leyland (Enge land) 64, 63, 6 4. Von Metaxa (Duitschland) sl. Wilde (Enge land) 46, 63, 9—7, 7—5. Tuckett (Engeland) sl. Htlghan (Neder land) 16, 86, 16, 6—4, 64. Mc. Phail (Schotland) sl. Van Swol (Ne derland) 63, 64, 6—2. Ghaus Mohammed (Britsch-Indië) sl. jhr. De Brauw (Nederland) 63, 61, 64. Koch (Duitschland) sl. Del Bono (Italië) 6—3, 2—6. 6—3, 6—1. Austin (Engeland) sl. Filbey (Engeland) 46, 6—1, 36, 64, 63. Mitic (Zuid-Slavië) sl. Weston (Australië) 36, 6—4, 6—1, 6—4. Puncec (Zuid-Slavië.) sl. Brugnon (Frank rijk) 6—3, 6—2, 6—4. Pallada (Zuid-Slavië) sl. Fisher (Zwitser land) 6—1, 3—6, 6—3, 6—4. Henkei (Duitschland) sl. Buil (Engeland) 6—2, 6—0, 6—2. Goepfert (Duitschland) sl. Singh (Britsch- Indië) 6—2, 2—6, 6—3, 4—6, 6—3. Van 25 Juni3 Juli e.k. heeft het zevende Hooge Bergtournament plaats. Dit tournament belooft wederom een echt intiem-gezellig ten- nisfestijn te worden. Alleen leden der banen mo gen inschrijven, want het aantal inschrijvers is wederom zeer groot. Er wordt gespeeld „best of three" op zes ba nen, hetgeen een vlot verloop mogelijk maakt. De wedstrijdleiding berust wederom bij den heer F. v. Riet, bijgestaan door de heeren F. v. Amerongen en P. Looyen en 'n verderen staf van medewerkers. Een fraaie collecte prijzen, op de bekende royale wijze door den heer Roozenkrans dispo nibel gesteld, wacht reeds op de gelukkige win naars. De partij uit de achtste ronde tusschen Bo- goljubov en Tartakower, welke ten tweeden male was afgebroken, is tenslotte in een overwin ning voor Bogoljubov geëindigd. De stand van het tournooi te Noordwijk is thans: 1. Eliskases 6'A punt, 2. Keres 6 punten; 3. en 4. dr. Euwe en Pirc ieder 5 punten; 5. en 6. Landau en Bogoljubov ieder 4 punten; 7. Sir Thomas 3>/2 punt, 8., 9. en 10. Spielmann, Schmidt en dr. Tartakower ieder 2 pnt. Naar wij vernemen worden er plannen be raamd om in verband met het vraagstuk der wateronttrekking aan de duinen in Kennemer- land, een vereeniging te stichten van belang hebbenden bij een goede watervoorziening van de Streek. De commissie inzake de wateronttrekking heeft dezer dagen wederom een vergadering gehouden, ter bespreking van de vorming van een meer uitgebreide commissie, waarin verte genwoordigers van de betrokken organisaties op het gebied van land- en tuinbouw zitting zul len hebben. Binnenkort kan hieromtrent een mededee- ling worden tegemoet gezien. De harddraver „Rose Morgan", die door de Beverwüksche Harddraverij-vereeniging „Prins Bernhard" is aangekocht als hoofdprijs voor de jaarlijksche verloting, heeft Zondag j.l. op de kortebaan-draverij te Ruischenbrug den eersten prijs gewonnen. Dat was voor de twee de maal in dit seizoen. Het bestuur der Harddraverij-vereeniging blijkt derhalve een goede keus te hebben ge daan i .vi Vóór den aanvang van den wedstrijd, welke Zondagmiddag op het „Beverwijk"-terrein werd gespeeld, is een begin van brand ontstaan in de consumptie-tent tusschen de tribunes, tus schen de kleedkamers. Het brandje, dat ont staan was door een defect aan een petroleum- vergasser, werd spoedig ontdekt en kon met emmers water worden gebluscht. Een hoeveel heid consumptie-artikelen werd vernield, ter wijl ook aan het gebouwtje eenige schade werd toegebracht. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente 13.06 J/ opgebracht. Het vo rig jaar bedroeg de opbrengst ongeveer 25 (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Bij de behandeling van het enquête-voorstel- Wendelaar, inzake de quaestie van de mare chaussee in Oss, heeft zich hedenmiddag een incident voorgedaan. Eerste spreker over dit onderwerp was de heer Rost van Tonningen (N. S. B.), die in heftige bewoordingen het beleid van de Kamer en den minister afkeurde. Toen hij gekomen was aan de pas sage, waarin Hjj de commissie van rapporteurs betichtte, zijn beschuldi gingen aan den minister van Justitie te hebben weggelaten, heeft de voor zitter, mr. van Schaik, hem het woord ontnomen en hem voor één dag het recht ontzegd de vergaderingen der Kamer by te wonen, terwijl hij evenmin het gebouw der Kamer mag betreden. De heer Rost van Tonningen ont stak hierover in toorn en verliet de zaal, onder het geroep: „Inquisitie". Een deel der Kamer applaudisseerde by de beslissing van den voorzitter. Voordat deze kwestie aan de orde kwam, heeft de Kamer allereerst gestemd over de conclusies van het verslag der commissie om trent de inlichtingen op het adres van de N.V. Oestercultuur My. voorheen P. Vlaming en Zonen te Ierseke, en zeven anderen, in zake de hun verleende pachtsomvermindering voor cesterperceelen over 1934'35. De heer DROP (S.D.AP.) bracht namens de meerderheid der commissie een wyziging in de conclusie dier meerderheid aan, waardoor nu den minister verzocht wordt, nog eens na te gaan of aan adressant een gelyke reductie over 1934'35 kan worden toegestaan als aan aHe andere pachters is verleend. De minister van Financiën, de heer DE WIL DE, ontraadde ook deze conclusie. Er is recht gedaan. De conclusie is verworpen met 49 tegen 33 stemmen (vóór de S.D.A.P., de Comm. en de N.S.B.). De conclusie der minderheid, den minister dank te zeggen voor de verstrekte inlichtingen, Is daarna z.h.st. aangenomen. De laatste passage van de rede van den heer Rost van Tonningen, tot aan het punt, waar op de voorzitter hem het woord ontnam, luidde als volgt: „De overdracht van de enquête naar het geheele politieele gebied te Oss, onder weg lating van de vaststelling der wederrechte- ïyke handeling van den minister, d. w. z. van de mogelijkheid zijner strafrechtelijke vervolging voor den Hoogen Raad der Ne derlanden is in overeenstemming met de tactiek van den minister om de aandacht af te leiden van den werkelijk schuldige en om de marechaussee voor haar nauwe plichtsbetrachting te bestraffen. In overeenstemming mét deze verdoeze- lingstaktiek is ook het voorloopig verslag opgemaakt door de vyf heeren, die de commissie uitmaken en wier namen ik bo ven heb genoemd. Het voorloopig verslag van de Kamer is een handige verdediging van het beleid van den minister. Op pag. 4 geeft het uitsluitend argumenten weer, die den minister kunnen ontlasten. De commissie van rapporteurs heeft echter op zettelijk de door mij schriftelijk overhandigde, zware beschuldigingen tegen den minister weg gelaten. Ik zeg opzettelijk, omdat ik by voor baat in de afdeelingen tegen de weglatingen protesteerde." Op dit oogenblik hamerde de voorzitter, die gedurende hoé voorafgaande gedeelte der rede, den spreker reeds meermalen met hamerslagen tot de orde had geroepen en zeide: „Ik kan dit niet verder toelaten. U kunt zóó niet doorgaan, ik ontneem u het woord" De heer Rost van Tonningen antwoordde hierop: „Dit kunt u niet doen, want ik con stateer slechts feiten," De voorzitter ontnam ten tweeden male den spreker het woord. Hetgeen de heer Rost van Tonningen, die zeer toornig was, verder zeide, werd overs; erna door het gehamer van den voorzitter en een kort applaus van een deel der Kamer. De voorzitter deelde daarop mede, dat hy den heer Rost van Tonningen voor vandaag het récht ontzegde de vergadering van de Ka mer by te wonen en het gebouw van de Kamer te betreden. Deze verliet daarop de zaal, den voorzitter toeroepend: „Dat zyn Inquisitie-methoden". De vergadering werd daarna tien minuten geschorst. Na tien minuten wordt de vergadering her opend. De heer DE GEER (C.H.) zal het voorstel niet politiek doch volkomen zakeiyk beschou wen. De enquête is hier niet op haar plaats. Alvorens tot zulk een soort enquête te beslui ten, moet biyken dat ze noodig is. Doch is een geval als dit is een weg mogeiyk, zooals hier bijna dageiyks wordt gevolgd, o.m. door be- grootingsdebat en door gebruikmaking van het recht van interpellatie. Er is over de marechaussee te Oss een inte- pellatie gehouden. Terecht of ten onrechte toonde de Kamer zich bevredigd. De minister Is toen op geen vraag het antwoord schuldig gebleven. De Kamer moet het gesprek met den minis ter voortzetten, alvorens zich tot het publiek fce wenden. Op dit moment is daarom een enquête een ongerijmdheid. Eerst roepe men den minister opnieuw ter verantwoording, alvorens zich achter diens rug om tot anderen te wenden, liïpr. is van oordeel dat een nieuwe interpella tie behoort te volgen, en liefst terstond. De voorsteller der enquête zou daartoe het initiatief kunnen nemen. Spr. hoopt dat de voorsteller zyn meening ;r.al herzien. Ook zou een nota van den minister op ver zoek der Kamer kunn endienen, met als ge volg een uitvoerig debat in de Kamer. Dit heeft het nadeel, dat de Kamer de zaak niet meer vóór het reces kan behandelen, Daarom geeft spr. de voorkeur aan een nieuwe inter pellatie. Tegep een enquête heeft spr. dus wel prin cipieel bezwaar. Geen dag langer dan noodig is, dure echter de al dan niet gerechtvaardigde twyfel voort. De Haagsche politie heeft Maandagavond te kwart voor elf een inval gedaan in het perceel Dintelstraat 15 te Den Haag, waar roulette werd gespeeld. Veertien personen, o.w. een vrouw, zyn aangehouden en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Roulette, fiches enz. zyn in beslag genomen. De hoofdbewoner B., de on dernemer van het speelhuis S. en een vreemde ling zyn in bewaring gebleven. De overige per sonen zijn in den loop van den nacht heen gezonden. Viering 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Overal in den lande worden plannen gemaakt om het 40-jarig regeerings jubileum van H. M. de Koningin feestelijk te vieren en ook Heemstede zal daarby zeker niet achterblijven. Als voorloopige data heeft de Commissie tot viering van Koninginnedag vastgesteld 6 Sep tember voor kinderfeesten, en 7 September nationale feestdag voor eenieder. Als voorloo pig programma voor den nationalen feestdag heeft de Commissie overwogen, het houden van een historisch-allegorischen optocht, een bloemencorso een barddraverij op de korte Daan, muziek en zanguitvoeringen, vuurwerk, en in samenwerking met de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer de aanbieding aan het gemeentebestuur van eeii blijvend aan denken aan dit jubileum, b.v. een eenvoudig mcnument, een bank, een fontein of iets der gelijks. Verder wordt overwogen ook nog een kennisje te organiseeren. Grootsche plannen dus, maar voor de ver- wezeniyking hiervan is veel geld noodig. In den loop dezer week zal de Commissie circulai res met inteekenbiljetten verspreiden, waar van de ééne is voor een bijdrage van de kin derfeesten en viering van den nationalen feest dag, de andere speciaal als bijdrage voor het blijvend aandenken. De Commissie rekent nu eens op aller mede werking, en dan op de meest royale wijze. Laat Heemstede, evenals 15 jaar gelèden, eens goed voor den dag komen, en dat kari als ieder flink in de beurs tast. Laten wij onze dank baarheid toonen aan ons Vorstenhuis, door op grootsche wijze het jubileum mede te vieren, en ter Harer eere eens een fraai monument aan de vertegenwoordigers van ons Vorsten huis aanbieden. Kleine giften zijn daarvoor welkom, maar grootere giften zyn daarvoor noodig, en vooral van de laatste zal het af hangen of de Commissie haar plannen zal kunnen verwezenlijken. Opening speeltuin. Vorige week was er voor de Buurt- en Speeltuinvereeniging „Goed Wonen" een belangryke middag: het speel tuinterrein en het nieuwe Clubhuis zouden worden geopend. Vooraf waren de kinderen in optocht naar „Patrimonium" gegaan, om de kinderen van die Buurtvereeniging af te halen, terwyl de voorzitter van de Hillegomsche fede ratie, de heer J. Oschatz, den speeltuin met een kort woord geopend verklaarde. Hierna ging men met de Harmoniekapel voorop terug naar „Goed Wonen", waar zich inmiddels een groot aantal belangstellenden hadden verzameld. De heer J. Oschatz heette allen, inzonderheid den burgemeester en wet houder J. O. Vermeer, hartelyk welkom. Wethouder Vermeer sprak als oprichter van de vereeniging „Patrimonium". De secretaris der NUSO, de heer Klaren, sprak namens het bondsbestuur een woord van felicitatie. De heeren J. Paling namens de E.H.B.O. (die op dit terrein haar buitenoefeningen houdt) en A. van Kampen namens „Patrimonium" lieten hun gelukwenschen vergezeld gaan van fraaie bloemenmanden. Ten slotte was het woord aan den burge meester, die verklaarde met groot genoegen de openingsplechtigheid te verrichten. Het Ge meentebestuur is overtuigd van de groote op voedende kracht, die van den speeltuinarbeid uitgaat. Met de beste wenschen voor de toe komst verklaarde spr. het clubgebouw voor ge opend. Hierna bezichtigde de burgemeester de ver schillende toestellen op het terrein. De Hillegomsche Harmonie en de R. K. Har monie Crescendo gaven beide in den tuin een concert, terwyi van 810 uur de accordeon vereniging „Excelsior" onder leiding van den heer Marsbergen zeer verdiensteiyk musiceerde. Het clubgebouw is het voormalige kantoor gebouw der N.V. Walter Blom Zn., dat men aangekocht, zorgvuldig afgebroken en weder opgebouwd heeft. Belofte maakt schuld. De politie ontving een klacht over een koopman, die met postpa pier ventende, zijn belofte niet nakwam om van de hem ter hand gestelde 2,50, na deze gewis seld te hebben, 2,25 terug te brengen. Men kan kooplui ook te veel vertrouwen. Eindexamen Handelsdagschool. Geslaagd: S. Biersteker, Wormerveer, J. ten Cate, Pur- merend, C. Ferment en K. Leguyt, uit Lands meer, C. Groot, Jisp, P. Korsje en J. Piets uit Oostzaan, T. K. Gruys uit Koog a/d Zaan, J. W. van Rysdam en B. Zant uit Zaandam en J. Houwertjes uit Assendelft. Door drankmisbruik. Door drankmisbruik zyn 2 Beverwykers Zondagavond op den West- zanerdijk alhier, per fiets dusdanig gevallen, dat één van hen met een hersenschudding in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De ander kwam met den schrik, en daardoor ont nuchterd, vrij. Burgerlijke Stand 13—18 Juni. Geboren: Vi ta Theodora, dochter van KI. Pos en G. C. Slag molen. Maria Elisabeth, dochter van H. de Jong en M. Kok. Iektjo, zoon van B. J. Ryks en G. Kools. Pieter, zoon van J. H. Verdonk en A. Hottentot. Hendrik, zoon van J. op den Velde en E. Venniker. Maria Theresia, dochter van J. Jansen en B. Hin. Wilhelmina Cornelia Pieter- nella, dochter van A. van Elsacker en W. Bet- lem. Gerrit, zoon van G. Dekker en P. Valk. Antje Elisabeth, dochter van A. M. Kousbroek en M. Vlug. Marianne, dochter van A. H. Schou ten en H. Staal. Harm, zoon van H. van Weer den en M. Kat. Aukje, d. van H. de Boer en H. de Jong. Willem, z. van C. Schuyt en I. Busch. Martina, d. van L. Donker en G. van Klaveren. Gerard, zoon van A. Bouman en G. Prins. Ciska, dochter van P. Sman en J. M. Bosman. Antoon Teunis, zoon van J. Kalf en M. Schipper. Fran- siscus, zoon van H. Schmitz en C. A. Koot er. Pieter, zoon van J. Buys en A. Schroder. Her- lina Derkje, dochter van F. Stolk en H. D. Ha gen. Dirk Pieter, zoon van D. de Vries en P. Molenaar. Hendrik, z. van J. Breman en J. P. Visscher. Edith Maria, d. van G. Kerszemaker en A. C. Groot. Henny Alewyn Gerrit, z. van A. de Looper en H. Radder. IJMUIDEN, 21 Juni. Versche Visch. Tarbot 45 —56 Tong 94—130. Heilbot 124 cent per kg. Griet 15.0028, groote Schol 25.50, middel Schol 22.00, Zetschol 18.0021, kleine Schol 7.10—15, Bot 9.00—12, Schar 2.00—9, Tongschar 25.00—26. Poontjes 0.90—3.30, kleine middel Schelvisch 13,0015, kleine Schelvisch 5.5012.50. groote Gullen 9.0012, Idem kleine 4.1012, wytlng 2,80—5.50, Makreel 1.152.50 per 50 kg. Kabel jauw 32.0042 per 125 kg. Leng 1.07—1.15 per at. van de heden aangekomen TRAWLERS Bloemendaal IJm. 71 600 manden 1850.—, Vram IJm. 135 110 manden 1550.Delft IJm. 17 1395 manden 2150.Christine IJm. 2 900 manden 1300.—, Condor IJm. 12 175 manden I860.—. GROOTE HOUTSTRAAT 140 TEL. 1234» DIVERSE MERKEN ook onder de 60 K.G. Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) BERLIJN, 20 Juni (Havas). In een voorwoord op een brochure getiteld: „De omgeving van den paus", die een bloemlezing van anti-clerl- cale artikelen bevat, schryft de Duitsche „An- griff": Voor het nationaal-socialisme is het van veel grooter belang te weten, wat het Vaticaan, onze eeuwige tegenstander, beteekent, dan welke armere kennis omtrent een of andere hoe groote tydelijke macht ook." Het blad beschuldigt vervolgens het Vaticaan te willen heerschen over drie millioen katholieke Duitschers, die buiten het Duitsche ryk leven» maar die zich van hun rasgemeenschap met alle Duitschers en met het nationaal-socialisti- sche ryk bewust zyn en daarvoor strijden. „Het geestelyk bestuur van het Vaticaan", aldus het blad, „heeft zich tot taak gesteld, voor altijd, zoowel op politiek als wijsgeerig gebied, de eenheid van de Duitsche natie tegen te werken." De artikelen, in deze brochure verzameld' richten zich met name tegen de Fransche kar dinalen Tisserant, van de H. Congregatie der Oostersche Kerken en Baudrillart, rector van het Institut Catholique te Parijs. De pauselijke staatssecretaris, Kardinaal Pa' celli, wordt er van beschuldigd, zyn invloed bii de Zuid-Amerikaansche geesteiykheid te gebrui' ken om de Amerikaansche staten op te zetten tegen Duitschland. PRAAG, 20 Juni (Havas). Ceteka publiceert een communiqué naar aanleiding van het Duit" sche bericht, volgens hetwelk een Tsjechisch vliegtuig over het grensstation Lahm zou gevlogen. Hierin wordt o.m. gezegd, dat he resultaat van een nauwkeurig onderzoek, dat de autoriteiten hebben ingesteld, is, dat enkel Tsjechisch vliegtuig op het vermelde tijd stip over het betreffende gebied is gevlogen. Het is volgens het communiqué onbegrypelyk, da men niet het nummer heeft kunnen opgeve» van het vliegtuig, dat op 80 meter hoogte ge" makkelijk leesbaar had moeten zijn. Naar de Freiheitskampf uit Egeri (Bohemer^ meldt, is daar de Duitsche vrouw Anna TescS" ner uit Plauen, die zich voor de begrafenis haar vader naar Luditz naby Eger had begeven» zonder opgave van redenen gearresteerd en te beschikking gesteld van de rechtbank te Ege LONDEN, 20 Juni. Zondag in den namiddag is brand ontstaan in het paviljoen, dat ge»ege is aan het einde van de Noordelijke strand^ pier van Blackpool, een badplaats aan Iersche Zee. Op dat oogenblik bevonden zich in het paviljoen een 500-tai personen, 'die eeJl cabaretvoorstelling bywoonden. Motorbooten begaven zich in allerijl naar kop van de pier, welke door een 15 m óe hooge vuurzee van het naar het strand leiden gedeelte was afgesloten, vanwaar zy de v zoekers in veiligheid brachten. .j, In zeer korten tyd stond het paviljoen lichter laaie. Hoewel de brandweer van Blaca pool assistentie kreeg van een 200-tal vrii^^ ligers, kon zy tegen de vuurzee toch niets m richten. Pas om tien uur 's avonds was brand gebluscht. De pier was ongeveer 400 M. lang. De bra eIJ weer heeft zich tot het uiterste ingespann^ om een zoo groot mogelyk deel van de P-er behouden. De geweldige rookzuilen hebben duizena kijkers aangelokt, die vele uren het blusschin» werk gadesloegen. Persoonlyke ongelukken hebben zich JT3 voorgedaan, doch de artlsten hebben wel Sr jp schade geleden, daar zij hun theaterkleeding de kleedkamers hebben moeten achterlaten. Een muziekbibliotheek van ongeveer exemplaren is een prooi der vlammen geword De oorzaak van den brand is niet beken0' di' De toestand van dr. H. G. Cannegieter» recteur van het Koninklyk Nederlandse!) teorologisch Instituut te De Bilt, die. gemeld, Zondagavond op den Soestdykerstr weg door een personenauto werd aangere is langzaam vooruitgaande. Ernstige c0ttlr^o' caties hebben zich tot dusverre niet vo° daan. 0 Doordat dr. K., die den aanrydenden bestuurde, terstond de eerste geneeskun hulp verleende, werd ernstiger voorkomen- Cannegieter was n.l. met het hoofd in ;iar»iJ king gekomen met een der autolampen, Wa een slagader boven één - der oogen werd gesneden. De toevallig passeerende geneesheer 0 pe' B. heeft toen met dr. K. ïfe zamen dr. j' gieter op den weg geholpen, waardoor biceden werd voorkomen. x$)> Het zal nog wel eenige weken duren, dr. Cannegieter het ziekenhuis zal verlaten. Naar wy vernemen zal, na het vertrek prof. Van Everdingen met 1 Juli a.s. band met zyn functie als lid der examen nissie de directie tydelyk worden )va ^Oot nomen door dr. C. Braak en vervolgens gJ1- dr. G. van Dyk, wanneer deze uit het bu land zal zyn teruggekeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2