|E VERGISSING n" den tijd, Kerkelijk leven DINSDAG 21 JUNI 1938 39 naties bij het wegen congres Minister van Waterstaat verrichtte de opening to. Rijn- en binnenvaart De Maastunnelbouw Zal gunstige toestand niet aanhouden? HEFFING OP TARWEBLOEM VERLAAGD STEUN VOOR SUIKERBIETEN DR. COLIJN MET VERLOF NAAR HET BUITENLAND DROEVE VERGISSING Goede vorderingen op den rechteroever Brand op de Tjisalak Nieuwe veemarkt te Nijmegen Het vuur bleef tot één ruim beperkt VLIEGVELD TE BEEK IN LIMBURG? Ruiling van grond Groote activiteit van het Gemeentebestuur In het binnenlandsch luchtnet? BELASTING-ONTDUIKING Tegen Delftsch advocaat in hooger beroep dezelfde straf geëischt Herberekenïng van pensioenen Wetsontwerp ingetrokken DE GEÏNTERNEERDE SPANJAARDEN Toezicht na de jongste ontvluch ting weer verscherpt Geen audiëntie Gouden jubileum HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF BEPERKING VERGADER- RECHT IN INDIË SCHITTERENDE VULPENHOUDER GRATIS EEN NIEUW BOEK BON HET NEDERLANDSCHE CORRESPONDENTIEBOEK Clearingkoersen UIT DE STAATSCOURANT Notariaat Scheepvaartinspectie PASTOOR J. TER HEERDT GAAT RUSTEN MGR. JAC. PESSERS S.V.D. Onderscheidingen Technische Hoogeschool ïn de groote zaal van het Kurhaus te Sche ringen Is Maandagmiddag de plechtige ope- "tagszitting van het achtste internationale ^egencongres gehouden. De zaal was rondom getooid met de vlaggen *an de 39 deelnemende naties. H. m. de Koningin was vertegenwoordigd «oor Harer Majesteits opperstalmeester R. P. C. "aron Bentinck, terwijl Prins Bernhard per- 6°onlijk de zitting bijwoonde, vergezeld van zijn adjudant, kapitein De Roo van Alderwerelt. Verder werden opgemerkt: de deken van e" corps diplomatique en vele leden van dat COrPs, de voorzitter van de Tweede Kamer, de oobimandant van het veldleger, de Commissa rissen der Koningin in Zuidholland, Noordbra- oant en Drenthe, eenige wethouders van 's Gra- "Odhage en vele andere autoriteiten. De voorzitter van het congres, ir. W. G. C. yolinck, oud-inspecteur-generaal titulair van rijkswaterstaat, die het congres te 2> uur Ssopend verklaarde, gaf daarna het woord aan «e« burgemeester van 's Gravenhage, mr S. J. ft. de Monchy, die een begroetingsrede hield. De minister van Waterstaat, mr. dr. ir. J. A.. van Buuren, hield een openingsrede, waarin h« de deelnemers namens de Nederlandsche teSeering verwelkomde. De minister gaf een korte uiteenzetting ran «e zorg voor de wegen in ons land gedurende «e laatste eeuwen. Toen het motorverkeer zijn intrede deed en ?ich op zoo snelle wijze ontwikkelde ondervond Jben by ons dezelfde moeilijkheden als in het "Uitenland. Daarop hebben achtereenvolgens bestuurs maatregelen, fiscale wetten en verbeteringspro jtecten den stand van zaken op het peil ge bracht, zooals men dit op het oogenblik kan Aanschouwen. De geologische en geographische verhoudin- in het westelijk deel van Nederland heb- ed er toe geleid, toen de noodzakelijkheid Verd gevoeld om betere wegen aan te leggen. geheel nieuw net van primaire wegen te °dtwerpen. Ook by de secundaire wegen verkoos men «'kwijls den aanleg van een geheel nieuwen boven de verbetering van een ouden be staanden weg. Nadat reeds in 1920 met de verbetering van Nederlandsche wegennet een begin was ge haakt, is dit sedert 1927, en vooral in de laat je jaren volgens een voorop gesteld plan in a%ebreiden vorm voortgezet. Dat de Nederlandsche ingenieurs hierbij voor A' in het westen van ons land voor een bijzon «er zware taak stonden, zal zeker niemand, die land kent, verwonderen. In de eerste plaats stelde de slappe onder bond onze ingenieurs voor problemen van dus- «anigen omvang, dat zij nog nimmer waren op lost. Het ontwerpen van wegen op dezen slap- ondergrond is bijzonder kostbaar. Dm een indruk te geven hoe kostbaar de aieuwe wegen in ons land zyn, deelde de mi- fister den congressisten mede, dat in het wes- elÜk deel van ons land een bedrag van 300.000 l^den per K.M. niet als abnormaal kan wor- eb beschouwd en dat er nog verschillende weg gedeelten bestaan, welke per kilometer nog veel "Order zijn. ®en overzicht van hetgeen in Nederland is en nu nog wordt gedaan op het gebied ."O den wegenbouw zou niet volledig zijn, in- bed daarbij geen mededeelingen werden ge- "aan omtrent hetgeen in onze overzeesche ge- 7®5ten tot stand wordt gebracht. De minister ^Paalde zich daarbij tot onze oost. Aan het congres wenschte spr. aan het slot ad zqn rede toe, dat de resultaten van zyn ^beid mogen bijdragen tot de verdere vervol making van den weg, dit zoo uitmuntend hulp- Jjddel, niet alleen voor binnenlandsch verkeer, bch ook voor het verkeer tusschen de ver killende landen onderling, j De minister had gedeeltelijk in het Neder- akdseh en gedeeltelik in het Fransch, Duitsch b Engelsch gesproken. ^De voorzitter van het congres, ir. W. G. C. el'nck, zeide daarna, dat het wegenvraagstuk kennis en de wensch tot verbetering van het verkeer op den weg ons ingeven. Vervolgens hebben de gedelegeerden van de deelnemende naties korte toespraken gehou den. Na de openingszitting was er een ontvangst van de congressisten door de commissie van voorbereiding en de commissie voor de tentoon stelling „De Weg 1938" in het tentoonstellings gebouw Houtrust. Nederland dezelfde kanten biedt als elders, dien verstande, dat enkele bijzonderheden Aarvan in ons land, door zqn byzqnderen j^°8rafischen en geologischen toestand, ster- r* worden geaccentueerd. Spr. meende dan den deelnemers van elders reeds nu de Smotste belangstelling te mogen beloven van qj zijde der Nederlandsche ingenieurs en ver- Je belanghebbenden. bracht dank aan Hare Majesteit de Ko- JP&in, die zich op deze bijeenkomst heeft doen tJoegenwoordigen, 'en aan Prins Bernhard j?r zqn persoonlijke aanwezigheid. w^Aatste spreker was de heer M. Mahieu, jatter der Association internationale. («P® heer M. Mahieu, president van de Asso- (u llon internationale pennanente des Congres V- la Route, bracht dank aan de regeering Tf de ondervonden gastvrijheid. .Net is nu reeds 30 jaren geleden, dat de ver- wb'ging werd opgericht en zij heeft de ge kte verwachtingen niet teleurgesteld. fyPe taak van de vereeniging is nog toegeno- ati - - l^de moeilijkste zijn, want zü raken niet al- daar de vraagstukken, die de intensiteit het verkeer op den weg stelt, de neteligste v den grondslag van den weg, maar ook de k' ^chriften voor de voertuigen, die hem ge- moeten, en ik zeg dit met nadruk, aldus de vrijheden en de rechten van ieder land L "iedigen en alles wat wij kunnen doen ls die adviezen geven, die onze technische Verschenen is het jaarverslag 1937 van het Centraal Bureau voor de Ryn- en binnenvaart, j aan"welk omvangrijk werk wij het navolgende ontleenen. Het Nederlandsch-Dultsche grensvervoer over den Rijn, dat van 1935 op 1936 slechts van 42 tot 46.000.000 ton was gestegen, heeft in 1937 het ongekende cijfer van 59.000.000 ton bereikt. Kolen en ertsen hebben in deze stijging een zeer overwegend aandeel. Er wordt op gewezen, dat deze stijging vooral voor wat de ertsen betreft, in de eerste plaats moet worden toegeschreven aan de steeds groo- ter wordende behoefte van de oorlogsindustrieën. Het steeds meer op den'voorgrond komen van de „Wehrwirtschaft" kan op den duur voor de internationale Rijnvaart nooit gunstig zijn. En Duitschlands deviezennood drijft in dezelfde richting van autarchie. Wehrwirtschaft en deviezennood, beide wer ken ook in de richting het vervoer zooveel moge lijk over Duitsch territoir te doen plaats vinden. De aanleg van kanalen, welke het industrieele West-Duitschland moeten verbinden met het Noorden, midden en Oosten des lands, wordt hierdoor stellig gestimuleerd. Een tweede middel om hetzelfde te bereiken, is gelegen in de tarief politiek der Reichsbahn. Tal van uitzonderings tarieven zijn, gelijk bekend, de Rijnvaart reeds jaren een doorn in het oog. België is in het afgeloopen jaar getroffen door de nieuwe Fransche voorschriften, welke den invoer van een aantal goederen verboden, anders dan over Fransche zeehavens, over Straatsburg of over Thionville. Naar verluidt zou Frankrijk zich hiertegen evenwel hebben verbonden een belangrijke hoeveelheid massa goed over de Belgische zeehavens in plaats van over Rotterdam te leiden. Dat de Nederland sche regeering zich met deze materie bereids heeft bezig gehouden wordt vermeld. Naar het gevoelen van het bureau kan slechts algeheele opheffing der surtaxes het doel zijn, dat ons voor oogen moet staan. De vrachten en sleeploonen, welke in het jaar 1937 werden gemaakt, worden in het verslag vermeld. In de laatste maanden des jaars wer den te Rotterdam vrachten genoteerd, die de beste tijden, welke het bedryf gekend heeft, weder in herinnering brachten. Het verslag van het Centraal bureau besteedt ook tal van bladzijden aan de Nederlandsche binnenvaart. Deze zijn echter veel moeilijker te resumeeren. Het coördinatievraagstuk staat sterk op den voorgrond. Het verslag toont zich ten opzichte van de verschillende plannen, welke op dit stuk bestaan, weinig enthousiast. Als standpunt, hetwelk door het Centraal bureau wordt ingenomen ten opzichte van de wet op een zooveel mogelijk evenredige vracht- verdeeling in de binnenscheepvaart, wordt aan gegeven, dat deze wet buiten werking dient te worden gesteld. De heffing bp tarwebloem b is van f 3.50 tot f 3.30 verlaagd. Het invoerprijsverschil is van f 5 op f 4.80 teruggebracht. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat uit het Landbouw-Crisisfonds steun wordt verleend aan fabrieken op een hoeveelheid op suiker verwerkte suikerbieten van den oogst 1938 van ten hoogste 1.575.000.000 kg. tot een zoodanig bedrag, dat door de fa brieken voor garantiebieten, aan de daarvoor in aanmerking komende telers f 10.25 per 1000 kg. netto zal kunnen worden uitbetaald, met dien verstande, dat slechts steun zal worden uitgekeerd ten aanzien van die hoeveelheden suikerbieten, welke zoowel geteeld als aan eeni ge fabriek geleverd zijn door den teler, aan wien blijkens een door hem over te leggen schriftelijk bewijs ten minste een zoodanige hoeveelheid garantiebieten dbor de centrale is toegewezen. De minister-president, dr. Colün, zal heden ochtend voor enkele weken met verlof naar het buitenland vertrekken. Een 72-jarige bewoner van de Brandstraat te Rotterdam, die op medisch advies bloedwijn moest drinken, heeft per vergissing uit een fiesch, waarin zich zoutzuur bevond, gedron ken. Het slachtoffer is aan de gevolgen over leden. De pers heeft weer een bezoek gebracht aan de tunnelwerken te Rotterdam. Telken male wanneer een maand voorbij is, staat men verwonderd over de mate, waarin de werkzaamheden weder zijn gevorderd. Wel het meest frappant is de stand van de fun deering voor het ventilatiegebouw op den rechter Maasoever. Was de laatste maal nog boven den grond het machtige gevaarte over een hoogte van ca. acht meter zicht baar, sindsdien is men met het naar bene den brengen daarvan opnieuw begonnen, en thans is het geheel reeds weer in den bodem verdwenen. Tusschen 17 Mei en 4 Juni is zoodoende de caisson acht meter gezakt. Bij den landtunnel zyn de werkzaamheden in vollen gang. Men heeft den bouwput voor het gesloten gedeelte onderverdeeld in' een aantal korte stukken, die ieder voor zich in een op volgend stadium van uitvoering zyn. Bij het verst gevorderde gedeelte is niet alleen de vloer gereed, maar zyn ook de zij- en middenwanden zoo ver opgetrokken tot zy stuiten tegen een der stempelramen. Deze stempelramen zullen eerst moeten worden verwijderd, voordat men het betreffende gedeelte tot aan het tunneldak kan voltooien. Verderop in het gesloten gedeelte is men doende met het betonneeren van den vloer, het optrekken van de waterdichte lagen tegen de zijwanden, hetgeen in verband met de aan wezigheid van een groot aantal wapeningssta ven geen eenvoudig werk is, en het stellen van wapeningen en bekistingen voor de verdere uit voering. Daar, waar de zywanden reeds ontkist zijn, begint men al een duideiyken indruk te krijgen van de machtige afmetingen van het toekomstige bouwwerk. Ook voor het aansluitende open gedeelte van den oprit op den rechter oever is men reeds een eind op streek. De vloer is hier thans ge heel gebetonneerd, terwijl men met het opstel len van de bekisting en de wapening voor de zijwanden doende is. Aan den linker-Maasoever gaan de werk zaamheden, zij het dan ook in minder inten sief tempo, eveneens voort. De werkkamer voor de cansson van het ventilatiegebouw is in de afgeloopen periode geheel gebetonneerd, ter wijl de houten ondersteuning in het inwendige is weggenomen, zoodat de werkkamer begon te zakken. Ofschoon oogenschynlijk aan de Heysche ha ven niet zoo heel veel verschil met een maand geleden valt te constateeren, heeft men ook hier allerminst stilgezeten. De hoeveelheid wapeningsyzer, die in de drie onderhanden zynde elementen moet komen, is aanzieniyk uitgebreid en gedeelteiyk zijn de zij- en tusschen wanden over eenige meters hoogte „opgebetonneerd." Men is druk in de weer met het stellen van de voor het leekenoog gril lig gevormde ventilatiespruiten, van eterniet en voor zoover de zywanden gebetonneerd en ont kist zijn, ziet men de openingen dier .jpruiten ter plaatse van de onder den rijvloer gelegen toe- en afvoerkanalen voor de ventilatie reeds gapen. Ook de eerste toebereidselen voor het aanbrengen van de houten schotten, die de tunneleinden tijdelijk zullen afsluiten, zijn ge troffen. Met name treft men tegen de uitein den van het betonwerk bevestigde stalen bal ken aan, welke als steunpunten voor de houten „afdichting" zullen fungeeren. Een en ander wijst er op, dat het oogenblik reeds begint te naderen, waarop de dan ca. 5500 zware tunnels zoover gereed zullen zyn om te worden uitgevaren. In verband daarmede is men dan ook al dezer dagen in de Waalhaven W.Z. be gonnen met het uitdiepen en het maken van een steiger. Een en ander geschiedt om de uit gevaren tunnelelementen ter verdere comple teering te ontvangen. Als u soms eens teveel haast hebt om uw beurt af te wach ten bij een kruispunt, dan is t een prettige zekerheid, dat er een indere wagen voor u klaar staat, die steeds den tijd heeft en altijd rustig z ij n beurt afwacht Het gemeentebestuur van Nijmegen heeft den aannemer F. H. van der Linden te Gemert den bouw opgedragen van een nieuwe overdekte vee markt voor de som van 158.845. Maandagnacht is brand uitgebroken aan boord van het in de haven van Hongkong liggende Nederlandsche stoomschip „Tjisa lak'' van de Java-China-Japanlyn. Het vuur ontstond tijdens het laden in ruim drie en kon dank zij het krachtig ingrijpen van de bemanning hiertoe beperkt blijven. Ongeveer 500 ton goederen liepen brand- en waterschade op. Het schip is op de thuisreis naar Java. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Het schip zou Maandagmiddag of an ders hedenochtend de reis voortzetten. De „Tjisalak" heeft een inhoud van 5787 bruto- en 3614 netto-ton. anders dan te Beek te vestigen; bovendien is de thans genoemde oppervlakte van het veld, n.l. 500 x 550 m., wellicht niet vol doende om daarop verkeer met de moderne vliegtuigen uit te oefenen. De K. L. M. zal afwachten, hoe de outillage van het veld zal worden. Ingediend is een wetsvoorstel tot goedkeuring van de overeenkomst van ruiling van domein grond in de boschwachterij „Grollo" te Rolde, met de naamlooze vennootschap „Meinders- veen", gevestigd te Veendam. Het gemeentebestuur van Beek in Zuid- Limburg heeft plannen voor den aanleg van een goed geoutilleerd secundair vlieg veld, welke reeds in een vergevorderd sta dium van voorbereiding verkeeren. In de nabijheid van Beek bevindt zich een terrein, dat een oppervlakte heeft van 500 x 250 meter en on het oogenblik als oefenveld gebruikt wordt door de Zweefvliegsport Ver eeniging Sittard-Geleen-Beek. Aan de Oost zijde van dit terrein is grond gelegen, dat ge- makkelyk gebezigd zou kunnen worden voor uitbreiding van dit veld tot een oppervlakte naar het gemeentebestuur zich op het oogen blik voorstelt van 600 x 550 meter. Komt dit nieuwe vliegveld tot stand, dan zal het zeer gunstig gelegen zijn, n.l. nabij den Ryksweg MaastrichtRoermond en naby het eindpunt van den autoweg Heerle —BeekGeleen. Hiertegenover staat, dat de nabijheid der geTiouwen van de Staats mijn Maurits een minder gunstige factor vormen; dit obstakel kan echter voldoende gemarkeerd worden met hindernislichten en zoü trouwens vrijwel geen rol spelen, indien het vliegveld uitsluitend gebezigd werd door zwevers en sportvliegers, die nor maal geen vluchten bij nacht en slecht zicht maken. Ter propageering van het nieuwe vliegveld is het gemeentebestuur van Beek in samen werking met de Zweefvliegsport Vereeniging SittardGeleenBeek en de N. V. Koolhoven Vliegtuigen bezig met de voorbereiding van een luchtvaartpropagandaweek, gevolgd door een tweedaagsch vliegfeest, welke gebeurentenissen zullen plaats vinden in het tijdvak van 23 tot 31 Juli. Een reizende tentoonstelling zal de plaatsen Roermond, Maastricht, Heerlen, Sit tard, Beek en Geleen bezoeken; het publiek zal alle gelegenheid hebben om meer op de hoogte van de luchtvaart te geraken, terwijl overal de onderwysinstellingen bezocht zullen worden. Er zullen ook luchtvaartfilms worden vertoond, o.a. die betreffende de opleiding tot verkeersvlieger. Het is te hopen, dat al deze plannen zullen slagen. De vraag ligt voor de hand: beteekent de aanleg van een vliegveld te Beek, dat Zuid-Limburg in het binnenlandsch lucht net der K. L. M. zal worden opgenomen? Op deze vraag heeft de directie der K. L. M. ten antwoord gegeven, dat de aanleg van een vliegveld in Zuid-Limburg de K. L. M. natuurlyk zeer welkom zou zijn. Oorspron- kelyk heeft echter het plan bestaan om het vliegveld voor Zuid-Limburg ergens Het Haagsche gerechtshof behandelde Maan dag in hooger beroep de strafzaak tegen den Delftschen advocaat, mr. M. G. J. B., die in die plaats ook de functies heeft bekleed van wet houder en kantonrechter-plaatsvervanger en wegens het doen van onjuiste aangifte voor de inkomsten- en vermogensbelasting door de rechtbank te Den Haag is veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. De te lage aangiften dateerden van tal van jaren her en beliepen eenige tienduizenden guldens. Voorts was het effectenbezit verzwegen en het salaris, dat verdachte als advocaat ver diende, te laag opgegeven. Ook de rente van de effecten was verzwegen, zoodat ook in dit opzicht de inkomstenbelasting niet juist was opgegeven. Verd. was het niet heelemaal eens met straf maat en motiveering van het vonnis. Hij had inderdaad vele posten te laag opgegeven, doe 11* daar stond een andere post, welke hij te hoog opgaf, tegenover. Het bleek n.l., dat verdachte aandeelen had in een familie-vennootschap, welke niet erg floreerde. Om bepaalde redenen wilde hij dat niet weten en gaf de aandeelen als 10 pet. voor de belasting op. Als compensatie had verdach te daarom een ander deel van zijn inkomsten verzwegen. Als getuige deskundige werden ge hoord de rijksaecountant en de inspecteur van de belastingen, die de zaak van fiscale zijde hebben onderzocht. Uiteraard had dit verhoor een fiscaal-tech nisch karakter en diende alleen om de feiten, welke verdachte vrijwel geheel toegaf, te con stateeren. De procureur-generaal, mr. G. L. B. J. Ver meulen, zeide in zyn requisitoir, dat verdachte reeds in eerste instantie volledig heeft bekend. Hy kan daar nu moeilijk op terugkomen en zeggen, dat hij niet met opzet handelde. De reden van het hooger beroep kan dus alleen maar zyn: clementie voor hem en zijn gezin. Spr. kon niet anders dan bevestiging van het vonnis van de rechtbank vragen. De verdediger, mr. P. Groeneboom te Rotter dam, wees er in zijn pleidooi o.m. op, dat ver dachte het verweer van de te hooge opgaven van de aandeelen reeds in de eerste instantie ge voerd heeft, zoodat van een bekentenis ten aan zien van den „opzet" geen sprake is. Verdachte heeft wel dwaas en onverstandig doch niet bewust te kwader trouw gehandeld, Pleiter concludeerde tot vrijspraak en drong subsidiair op veroordeeling tot een geldboete aan. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 27 Juni. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, mede namens zijn ambtgenooten van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Defensie en van Financiën, dat het bij Koninklijke boodschap van 15 Juni 1936 aan de Tweede Kamer aangeboden wetsontwerp tot herberekening der pensioenen van bur- gerlyke en militaire ambtenaren 'is inge trokken. Op de vragen van het soc.-dem. Tweede Kamerlid van der Goes van Naters betreffende het wederom ontvluchten van een viertal Span jaarden hebben de ministers van Buiten! and- sche Zaken en Justitie als volgt geantwoord: Vier Spanjaarden, die in 1937 op Ameland geïnterneerd waren geweest, hebben op 18 Mei j.l. 's Gravenhage, alwaar ze verblijf hielden, verlaten en zijn naar het buitenland vertrokken. Na de ontvluchting van het aantal Spanjaar den in December 1937 hebben verschillende hier te lande geïnterneerde Spanjaarden gedurende geruimen tijd eerst te Gorinchem en later te Lennekom onder voortdurend toezicht gestaan. Bedoelde maatregelen van toezicht zijn eerst ingetrokken na de terugzending naar Nederland van een aantal der ontvluchte Spanjaarden Aanstonds na de ontvluchting van 18 Mei j.l. is voor alle geïnterneerden wederom een dage- lijksche meldingsplicht voorgeschreven en wer den voorbereidingen getroffen, de daarvoor in aanmerking komende Spanjaarden naar Ame land over te brengen. Deze overbrenging heeft inmiddels plaats gehad. De Poolsche gezant De Poolsche gezant te 's Gravenhage, dr. W. Babinski, is van zyn reis teruggekeerd en heeft zyn ambtsbezigheden hervat. De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal op de Woensdagen 22 en 29 Juni, 6 en 13 Juli niet worden gehouden. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Vrydag 24 Juni niet doorgaan. 1 Juli a.s. hoopt de heer O. P. Bijmans, bede van het departement van Defensie, zyn 50-ja- rig jubileum in ryksdienst te herdenken. De hoofdbesturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders en den Nederl. R. K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" hebben, na gehouden stakersvergaderingen, een brief verzonden aan de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij te Scheve- ningen, waarin zij uiteenzetten op welke basis een overeenstemming zou zyn te bereiken en waarin alle punten zijn genoemd, ook die, wel ke partijen bereids wilden aanvaarden. Op de vragen van den Communist Effendi betreffende opheffing van de beperking van het vergaderrecht voor enkele partyen in Neder- landsch-Indië, n.l. ten aanzien yan de Partai Sarikat Islam en de Pcr.satoean Moslimin In donesia antwoordde de minister van Koloniën o.m., dat een algemeene beperking van de uit oefening van het recht van vergadering voor de P. S, I. en de Permi nimmer heeft bestaan en dus ook niet ongedaan kan worden gemaakt. Tegen inlevering van deze advertentie kunnen de lezers van de V. K. P. het nieuwe boek be komen voor particulier en zakenman, door H. v. d. LAAN vnnrkoolrlan van brieven, advertent., aankondigingen, verzoek- vuuroeeiuen schriften v. h. privéleven en zakelijke doeleinden. Voor den particulier: Felicitaties en condolaties, bij geboorte, verloving, huwelijk, jubilea, bevordering, promotie, verjaard., festiviteiten, liefdes verklaringen, huwelijksaanzoeken, informaties, verzoekschriften, brieven van en aan vereenigingen. Voor den zakenman: Aankondigingen en adv. bij vestiging, uitbreiding, verhuizing, brieven over inkoop, offerten, klachten, personeel, getuig schriften. Vele toelichtingen, afkortingen, titels, enz. 1 O Afgeh. bij den NEI). VERZENDBOEKHANDEL, Gasthuismolensteeg in 't verlengde v. d Paleisstraat, Amsterdam-C., 0.95; franco na post wissel of op giro 124280; 1.10. Koersen voor stortingen op 21 Juni tegen ver plichtingen luidende in: Reichsmarken 72.84, Lires 9.50 en Peseta's 10.50. By K. B. zyn benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standpaats de gemeente Den Helder. a. (vac. J. W. J. Schreuder) G. Leeuw, notaris te Oosterblokker; b. (nieuwe standplaats) J. W. de Wijn, can- didaat-notaris te Arnhem. Bij K. B. is met ingang van 1 Augustus 1938 aan den expert bij de Scheepvaartinspectie W. Lagendyk op zyn verzoek eervol ontslag ver leend. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den zeereerw. heer J. A. J. ter Heerdt, sedert 1918 pastoor te Oosterbeek, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. Z. H. Exc. Mgr. Jac. Pessers S. V. D., apos tolisch vicaris van Timor, die vorig jaar in zyn vaderstad Tilburg tot Bisschop werd geconsa creerd, zal 7 Juli a.s. met de „Sibajak" naar zijn missiegebied terugkeeren. By K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau Teukoe Keudjroeen Tjhi' Mohamad Ali Akbar, waarnemend zelfbestuur der van het landschap Kaway XVI (onderaf- deeling Meulaboh, afdeeling westkust van Atjeh). Toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan: B. C. van der Linden, arbeider by Van den Bergh's fabrieken N.V. te Rotterdam. In zilver, aan: I. L. van der Graaf, magazijn meester bij de N.V. De Rotterdamsche melk inrichting te Rotterdam. By K. B. is benoemd tot buitengewoon hoog leeraar in de afdeeling der algemeene weten schappen aan de Technische Hoogeschool te Delft om onderwijs te geven in de zuivere en toegepaste wiskunde en mechanica: dr. D. van Dantzig, thans lector. VAN SUPER QUXI.ES ^°Or Guy Hamilton J» vn0f V'ard deed het. De beschryving paste trek trek op David Murdock, een onbetrouwba- It) Schelm. Hy bleef nooit lang in één dienst. '.Smakelijkheid stond hij in relatie met eenige rtnatiebureaux," die zich met het plegen tkq Vantage bezig hielden. Zoodra de gesle- Urdock in een betrekking achter iets ge- was, waaruit een van de „informatiebu- munt meende te kunnen slaan, zocht hy 'e ^"botief om onverwijld de laan uitgestuurd °rden, teneinde weer in een anderen dienst ^..""hbrengpremie te gaan verdienen. Waar- 1fqcaiijk had Murdock via een dier bureaux op- <1% 'b ontvangen, de revolver te stelen. Degene, k "V Heward in ernstige verwikkelingen wil- rehgen, moest reeds vóór eenigen tyd een "btworpen hebben, waarin Guy's revolver q 01 te spelen had. V^dlekeurig glimlachte O'Brien. Zijn eerste Ve en was geweest dat Dorothy 't wapen jjet "bomen had; wie had daarvoor een gunsti- 8elegenheid kunnen vinden dan zy? Doch Murdock plotseling oneetreden en de zaak kreeg een eenigszins ander aspect. Dit niet alleen. De beschryving, door Heward van zijn ontslagen bediende gegeven, paste ook zeer goed op den man, die als Salomon Abendroth het „Hart van Sheherazade" aan Dorothy te koop aangeboden had. O'Brien gevoelde zich verheugd, 't Aantal verdenkingen, dat hen in gedachten tegen haar had aangevoerd, was eensklaps met twee verminderd. En die twee gingen nu in de richting van Fred Springham. Want David Mur dock stond ook al sinds jaren in relatie met Max Evans, Springham's bediende. „Handel nu precies naar mijn voorschriften," zei O'Brien tot Heward. „Hier; pak je revolver aan. Bedenk, dat, als 't wapen in jouw bezit gevonden wordt, de kans duizend tegen één is, dat ze jou van den moord beschuldigen. Ze kun nen bewijzen, dat de kogel of kogels uit jouw kaliber revolver gekomen zijn. We zijn nu di rect aan Cheyne Walk, by je bootenhuis. Vaar met je motorboot een eind de Thames op en kijk secuur uit, vóór je de revolver in 't water laat glijden. Wees niet zoo eigenwijs, om mijn raad in den wind te slaan en 't wapen van een van de bruggen te gooien. Zooiets wordt altyd gemerkt; 't zou je positie er niet beter op maken. Je brengt, als 't gebeurd is, je boot terug, pikt een taxi en laat je naar Tudor Street 19 rijden. Daar woont een goeie vriend van me, Peter Kelley. Bij hem breng je den nacht door; ik zal Peter tydig inlichten. Onder geen voor waarde ga je naar je kantoor in Middle Temple Lane of naar je kamers in Denbigh Street. Je deelt ook aan niemand je tydelijk adres mee, -tenzii ik.ie. er toestemming toe geef. Begrenen?." „Ja, maar," protesteerde Guy. „Ik kan onmo- gelyk zoo zonder meer mijn compagnon Wil liam Crampton. „Naar den duivel met je compagnon William Crampton!" viel O'Brien woest uit. „Hij zal 't niet besterven, als hy je een paar dagen niet ziet! Maar voor jou beteekent het een kwestie van leven of dood! Als je 't niet om je zelf wilt, doen, doe 't dan ter wille van Dorothy Whit- aker! Zy heeft er recht op! Of niet soms?" „Je hebt geiyk!" Heward drukte O'Brien de hand. „Alles gebeurt, zooals jy gezegd hebt letterlyk!" XXXIII Op zyn kamer in 't Imperial terug, belde O'Brien allereerst Peter Kelley op. Peter had een detective-bureau, dat goed aangeschreven stond, zelfs bij Scotland Yard, hetgeen wat wil zeggen want de heeren van de Yard leggen in den regel voor particuliere detectivebureaux een souvereine minachting aan den dag. „Peter," zei O'Brien, „ik heb je eenmaal een dienst bewezen en je beloofde me dat ik altyd op je kon rekenen als 'k je hulp noodig had. Dat oogenblik is aangebroken." Draai af, ouwe zondaar!" klonk Kelley's monter antwoord. „Wat heb je uitgespookt? Een dubbelen moord gepleegd? De kroonjuwee- len uit den Tower gejat?" Zoo erg is 't niet, al is het erg genoeg. De kwestie is, dat ik over je woning beschikt heb en je een logé op je dak stuur, 'k Had heel .graag, dat jü zelf hem ontving. Beter. Je had het daar over de kroonjuweelen. Je logé moet even secuur bewaakt worden als de schatten in Wakefield Tower. Eerst moet ik een hap eten en dan kom 'k naar je toe, om de zaak uit te leggen. Ben je thuis? „Den heelen avond." Dorothy Whitaker, die een flat op Lancaster Place bewoonde, had O'Brien haar telefoonnum mer gegeven. Hij vroeg aansluiting met haar huis. Even later hoorde hij Dorothy's heldere, muzikale stem. „Met Patrick O'Brien, juffrouw Whitaker. 'k Heb u eenige instructies te geven. U moet mor genochtend een taxi nemen naar Marshalsea Road. Daar stapt u uit en gaat te voet nar Orange Street, vlak by. Op den hoek is de bar van Jim Stebbins. Zorg, dat u daar precies twaalf uur brent. Ik zal er ook zyn." „De bar van Jim Stebbins?" herhaalde Doro thy verwonderd. Uit haar toon klonk merkbaar tegenzin. „Wat moet ik daar in vredesnaam doen?" „Die gelegenheid is heel geschikt gelegen, om iedereen in de gaten te houden, die meer dan gewone belangstelling voor u en my aan den dag legt. Stel u met deze verklaring tevreden; ik kan u geen nadere geven. En, juffrouw Whit aker, 't is werkelijk noodzakelijk, dat u zich voor dezen eenen keer niet aan conventies stoort." .Praat geen onzin!" antwoordde Dorothy ontstemd, ,,'k Zal er zijn." „Nog iets, juffrouw Whitaker. U moet door uw eigen auto worden gevolgd. Zoodra uw chauffeur u de bar van Jim Stebbins heeft zien binneneaan. riidt hii langzaam 't eerste straten- blok rond, al maar in 't rond, 't doet er niet toe, hoe lang. Wilt u myn instructies naar de letter opvolgen?" „Nja." Even aarzelde Dorothy. „Vindt u goed, dat ik er met Guy over spreek?" „U zult mijnheer Heward vandaag niet zien, juffrouw Whitaker, en morgen ook niet. Maak u niet ongerust over hem. Hij is nu in uitstekende handen. Waarschynlyk belt hij u vanavond op. Blijf in ieder geval thuis." Voor Dorothy nieuwe vragen kon stellen, had O'Brien den hoorn neergelegd. Andy Hawkins grinnikte spottend. „Een mirakel, zooals jij in je nieuwe beroep opgaat, Pat! Pas maar op, man! 't Is een waar woord, dat hardloopers meestal doorloopers zijn!" „Dat kon in myn geval wél eens opgaan," antwoordde O'Brien met een effen gezicht. „Maar vóór dien tyd wil ik eerst nog lekker ge bikt hebben. Ga mee!" Na 't diner reed hij naar Tudor Street. Peter Kelley ontving hem. Guy Heward was er nog niet, ofschoon hy er al lang had kunnen zyn. O'Brien liet zich in een gemakkeiyken stoel vallen en deed zijn vriend verslag van hetgeen zich in 't Imperial afgespeeld had. „Ik geloof je zonder meer, Pat," zei Kelley na afloop van 't verhaal, „maar je zult er niet één jury mee overtuigen. Wie dien Heward in den put gewerkt heeft, weet, hoe hij zooiets moet doen. Zou êt niet het verstandigst zyn, je be schermeling naar de een of andere negary ver van Londen te transporteeren?" .O'Brien schudde 't hoofd, „By jou is hii vei lig, Kelley. Niemand weet, dat wy met elkaar in relatie staan. Naar mijn overtuiging is dit een zaak, die heel gauw haar beslag krijgt; daar wyst alles op. Neen, laat Heward Kier. Als 'k hem noodig heb, moet hij onmiddellyk by de hand zyn." Er werd gescheld; even later liet een bediende Guy Heward binnen. Hy was geen man, die kon verbergen, wat in hem omging. Kelley merkte oogenblikkelijk, dat zijn bezoeker óp was van de zenuwen. „Ga zitten en rook een sigaret; dat kalmeert," zei O'Brien, zijn koker presenteerend. „Alles precies gedaan, zooals ik gezegd heb?" Heward knikte zwijgend. „Peter Kelley," vervolgde O'Brien, „zou graag alles hooren, wat je van Fred Springham weet." „Dat is niet veel. 'k Heb hem twee, hoogstens drie keer bij Godfrey Whitaker ontmoet. We voelden ons niet tot elkaar aangetrokken en dat was begrypelijk. Springham had Dorothy ten huwelijk gevraagd en den bons gekregen. Dorothy beweert, dat hy 't gelaten opnam, maar ik heb daar nooit veel van geloofd. „Allicht niet." O'Brien lachte zachtjes. „Hebt u er op gelet, mynheer Heward," vroeg Kelly, „of u op uw rit van Cheyne Walk naar Tudor Street bent gevolgd?" Guy kleurde en schudde 't hoofd. ,Neen. Erg dom van me. 't Spijt me." ,'t Maakt niet zooveel uit. Een paar van myn mannetjes waken vannacht over u, mynheer Heward. U kunt het hoofd gerust neerleggen." .(Wordt yervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3