Middelkamp werd Nederlands kampioen op den weg SCHUDT UW LEVER WAKKER We luisteren naar... FINANCIEN Het familiedrama te Merkelbeek SCHULTE ALS TWEEDE GEKLASSEERD bij uw examen Dagfilm DINSDAG 21 JUNI 1938 Geen loonbijslag voor den tuinbouw Verdere ontwrichting van 't bedrijf ervan verwacht HET JONGERE MEISJE UIT DE FABRIEK Huishoudonderwijs tot den leeftijd van 16 jaar gewenscht WERKVERSCHAFFING EN ZIEKTEWET Gewijzigde voorschriften over vaststelling van het dagloon Terreur in de schaduw van de desa Gevaarlijke gifmenger en zijn trawanten ingerekend VEERTIG JONGENS GINGEN OP ROOF UIT Georganiseerde bende onder lei ding van twee 18-jarigen DE PROEFVLUCHT NAAR AUSTRALIË De P.K.-A.F.O. te Batavia geland EXTRA HULP AAN WERK- LOOZEN Een trouwe vriend Ontslag van rechtsvervolging en pladtsing in een krankzinni gengesticht geëischt HET ZUIDEN HOUDT MOOI WEER Toenemende bewolking in het noorden WIELRENNEN Enerveerende strijd van meer dan 200 renners tegen den Cauberg Valentijn goede derde Woensdag 22 Juni DE OLYMPISCHE DAG P. W. Waller f Examen Paedologie Examens gemeente-administratie Katholieke economische hoogeschool WATERVLIEGTUIG TEGEN PIER GEBOTST Piloot bekwam verwondingen in het gelaat Machinisten-examen Notarieel examen Examen nuttige handwerk^* Academische examens Naar wij uit gezaghebbende kringen verne men is thans de beslissing genomen inzake de loon bijslagregeling voor den tuinbouw. De bedrijfsraden van den tuinbouw voor Noord- en Zuidholland ontvingen een „fficieej schrijven van den secretaris-generaal, waarin het standpunt van den minister van Sociale Zaken alsmede de motiveering wordt uiteen gezet. Het volgende is hieraan ontleend. Na diepgaand overleg en rijp beraad is de minister tot de conclusie gekomen, dat er ern stige bezwaren bestaan tegen inwilliging van het desbetreffend verzoek van de Werkcommis- sie tot Bestrijding der Werkloosheid. Van de toepassing der loonbijslagregeüng wordt een verdere ontwrichting van het be drijfsleven in den Nederlandschen tuinbouw gevreesd, waardoor uiteindelijk niet de te ver wachten resultaten ten aanzien van de ar beidsgelegenheid zouden worden bereikt Ervaring op dit gebied heeft dit neiaas ge leerd. Een eenigszins gewijzigde regeling, waarbij aan de verwaarloosde bedrijven w e 1 een toe slag zou worden gegeven en aan de goed geleide en verzorgde bedrijven niet, wordt niet ver antwoord geacht. Zoolang de perspectieven voor den Neder landschen tuinbouw, waardoor de regeering ge noodzaakt is de bestaande teeltbeperking te handhaven, welke vooral voor de Jongeren, die cp het tuinbedrijf zijn aangewezen, groote moeilijkheden met zich brengt, niet gunstiger zyn, wordt het niet verantwoord geacht, langs den besproken weg de toeneming der productie te stimuleeren. De voorgestelde regeling heeft ten aanzien hiervan ook het groote bezwaar, dat zij ver starrend werkt op het bedrijfsleven en ue zoo noodige aanpassing en verbeteringen niet in de hand zal werken. Immers er zou een bijslag worden toegekend op grond van den bestaan- den omvang en aard der teelten, waardoor een be /riezing van het bedrijf in de hand wordt gewerkt. Er zou kunnen worden aangevoerd, dat door het beschikbaar stellen van goedkoope ar beidskrachten de productiekosten en bijgevolg de kostprijs worden verlaagd en dat hierdoor de prijsconcurrentie op de buiteniandsche markten zou worden vergemakkelijkt en bo vendien de vermindering der koopkracht m het binnenland gedeeltelijk geneutraliseerd zou worden. In dit verband wordt verwezen naar de mee ning van de minister van Economische Zaken, die zich vooostelt verlaging van den kostprijs langs anderen weg te bereiken, omdat de voorge stelde methode, van economisch standpunt be zien, niet te verdedigen is. Zooals bekend is, doet het departement van Economische Zaken een poging om tot een meer bevredigende regeling van het Vaste lasten vraagstuk te komen, waar door de financieele toestand van het tuin bedrijf zal verbeteren, met als gevolg, dat meer rationeel kan worden gewerkt, waardoor een op gezonde basis berustende verlaging van den kostprijs tal worden bereikt. 'y Op de onlangs gehouden studiedagen voor hoofdleidsters van de Katholieke Jeugdver- eeniging in het bisdom Den Bosch op -haar Studiehuis Roucouleur te Vught, werden aan de hand van uitgebreide gegevens, de toestan den in fabrieken en werkplaatsen, nader onder het oog gezien. De algeineene ervaring was, dat vooral voor Jongere meisjes het leven in de fabriek zeer groot gevaren oplevert. Met algemeene stemmen werd dan ook be sloten om onderstaande motie ter kennis te brengen van onze Regeering en aan de R. K. Kamerfractie. De hoofdleidsters van de Katholieke Jeugd- vereeniging van het bisdom Den Bosch, in studievergadering bijeen, meenen onder uw aandacht te moeten brengen, dat zij, na lang durig onderzoek en veelzijdige ondervinding, eenstemmig van meening zijn, dat, zoowel om de physische, maar vooral om de moreele op voeding van onze jonge arbeidersmeisjes te waarborgen, zij den arbeid in het bedrijfsleven zouden willen verboden zien, voor meisjes be neden den leeftijd van zestien jaar; terwijl zij de wenschelijk uitspreken, dat die meisjes na het verlaten van de lagere school huishoud onderwijs zullen ontvangen. Van het bestuur van het R. K. Werklieden verbond in Nederland mocht de K. J. V. reeds het volgend instemmend schrijven ontvangen: „Zeer gaarne betuigen wij onze instemming met den inhoud van de ons toegezonden motie, betreffende een verbod van arbeid voor meis jes onder de zestien jaar. Wij hopen, dat de Regeering aanleiding vinde om aan uw (en ons) verlangen te voldoen." Met ingang van 19 Juni zijn gewijzigde voor schriften van kracht geworden, wat de uit voering der Ziektewet betreft, voor bij wijze van werkverschaffing tewerkgestelde personen. Wij ontleenen er het volgende aan: Voor dengene, die volgens beslissing van de daartoe bevoegde instantie, op grond van zijn sociale en/of economische omstandigheden door loopend te werk mag worden gesteld, geldt als dagloon het bedrag, dat de minister van Sociale Zaken heeft vastgesteld voor de gemeente, in welke de tewerkgestelde woonplaats heeft. Voor dengene, die niet doorloopend tewerkge steld mag worden, geldt als dagloon het product van het bovenbedoelde dagloon en een nader vermelde breuk De teller van deze breuk wordt gevormd door het aantal dagen of weken, gedu rende hetwelk, volgens beslissing van de vorenbe doelde instantie, de betrokkene tewerkgesteld mag worden in een bepaald aantal kalenderda gen (de Zondagen niet Inbegrepen) of kalender- weken, welk laatste getal den noemer van voor melde breuk vormt. Bij de toepassing var. de bovenvermelde voor schriften, geldt als de wijze van tewerkstelling de wijze, die gold op het tijdstip, waarop de on geschiktheid tot werken begon. Zoolang een bij wijze van werkverschaffing te werkgestelde persoon, op grondvan zijn sociale en/of economische omstandigheden of om ande re redenen niet doorloopend is tewerkgesteld wordt hij voor de toekenning van ziekengeld gedurende de periode, waarin hij niet werkt, echter ten hoogste gedurende een maand, geacht verzekerd te zijn gebleven, mits hij volgens de, voor hem geldende regeling, na verloop van een vooraf bepaalde periode weer tewerkgesteld zou worden. Tegelijk met bovenstaande wijzigingen der Ziektewet treedt in werking het Kon. Besl., waarbij bepaald is, dat personen, die in loon dienst werkzaam zijn aan inrichtingen, staande onder beheer van instellingen van weldadigheid, niet verzekerd zijn overeenkomstig de bepalingen der Ziektewet. Hieronder zijn alleen begrepen de instellingen, voorkomende op de lijst, bedoeld in art. 3 der Armenwet en instellingen van maatschappelijk nut, welke door den Minister van Sociale Zaken gelijk zijn gesteld met instel lingen van weldadigheid, mits de vorenbedoelde instellingen zijn aangesloten bij een organisatie, welke in het bijzonder ten behoeve van perso nen in dienst van zoodanige instellingen, voor ziening beoogt voor het geval van ziekte en in validiteit. Het A.I.D. geeft een uitvoerig relaas van de arrestatie van zekeren Bapa Digoeng, een Kra- wangschen giftmenger, van wien gefluisterd wercl, dat eenieder, die zich van een tegenstander wilde ontdoen, zich slechts tot hem te wenden had. Er is een lijst van dooden, waarvan men in de desa niet weet, hoe haar te verklaren. Het is een lijst, welke een sinister beeld geeft van een terreur, welke zich in de schaduwen van de desa voltrok. Achtereenvolgens stierven niet minder dan elf desalieden. Digoeng bekende, dat hij vier van hen op ver zoek van zekeren Moentarip heeft gedood tegen een honorarium van twintig gulden per ziel. Ook heeft Digoeng de gewezen echtgenocten van zijn dochter, Mirjasik en Moernasik „bewerkt", doch een andere doekoen heeft hen door een „tegen- middel" uit het doodsgevaar gered. Hij vertelde verder, dat zijn gewezen schoon zoon Moernasik zijn leerling was geweest en thans zelfs verder gevcrderl was in de „ilmoe". Moernasik zou zijn „wetenschap" eveneens met een vast tarief van twintig gulden per ziel be schikbaar stellen en daarbij eenige „makelaars gebruiken, om klanten te zoeken. Een zevental personen wordt genoemd als slachtoffer van. Moemasik's „ilmoe". Door middel van zijn actieve „makelaars" kreeg Moernasik klanten uit omliggende plaatsen en zelfs uit Bandoeng kwamen menschen, die hun vijanden wilden „opruimen". Ook deze „makelaars" zijn thans ingerekend. Onder scherpe bewaking werd, de hoofdper soon vgn dit drama, Digoeng in preventieve hechtenis gehouden. Zijn bewakers hadden de strengste orders. Toen, op een morgen, verscheen de bewaker voor den wedana, ontdaan van schrik. Hij rap porteerde het districtshoofd: als gewoonlijk had hij Digoeng in zijn cel het ochtendvoedsel willen brengen. Doch Digoeng leefde niet meer. Hij had de hand aan zich zelf geslagen. De opneming van een drietal Inlandsche jon gens in het doorgangshuis der vereeniging „Pro Juventute" te Medan heeft tot de merk waardige ontdekking geleid, dat Medan sedert eenigen tijd onveilig wordt gemaakt door een georganiseerde dievenbende van veertig jon gens van verschillenden Oosterschen landaard. Het zijn boefjes tusschen de 10 en 16 Jaar, ge leid door twee 18-jarige jongens. De meesten behooren tot de categorie van de verwaarloos de jeugd, anderen liepen tegen den wil hunner ouders van huis weg om in „de groote stad" te verdwijnen. Zij oefenden allen het beroep uit van zakkenroller, doch stalen ook wasch- goed of kleinigheden uit toko's en voorgale rijen. Op het oogenblik zijn veertien dezer jongens gearresteerd, meldt de „Deli Crt.". Vrijdag 10 Juni stonden twaalf van deze be klaagden voor het landgerecht terecht, waar de ambtenaar van Pro Juventute een verkla ring over hen aflegde. Onder de jongens bevonden zich vier Chi- neesche jongens van vijftien tot achttien jaar oud. Drie hunner werden ter beschikking van de regeering gesteld en zullen naar Java wor den gezonden, terwijl één jongen wegens ge brek aan bewijs werd vrijgesproken. De verdere beklaagden, allen Inheemsche jongens van tien tot achttien jaar oud, ver schenen eveneens met een lange lijst van ver moedelijke zonden. Twee knapen waren rad draaiers geweest en zij werden eveneens ter beschikking van de regeering gesteld. Enkele jongens, die zich meer door hun vriendjes had den laten verleiden, kregen een duchtige re primande en zijn daarna aan de ouders terug gegeven. Een viertal werd vrijgesproken. Bij de K. N. I. L. M. is bericht ontvangen, dat het vliegtuig P.K.-A.F.O. terugkeerende van zijn proefvlucht naar Australië heden om 16.43 uur pl. tijd, precies volgens dienstregeling, te Bata via is geland. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen in aansluiting op vorige cir culaires, bericht, dat ten behoeve van de steun- verleening voor de werkloozen en de zooge naamde B-boeren, te zamen beschikbaar is, een bedrag van f 5.70 per werklooze, vermeer derd met f 1.50 per B-boer. Hiervan moet dus naar behoefte, zoowel den werkloozen als den zgn. B-boeren extra hulp worden verstrekt. De onder groep C vallende kleine grondgebruikers staan daarentegen geheel afzonderlijk. De Minister legt tevens over een prijslijst van de artikelen welke ten behoeve van de extra hulp en van de spaarregeling kunnen worden be trokken. Neem 'n "Akkertje" is ook vóór het examen terecht het gebruikelijke gezegde. Hedenmorgen behandelde de Rechtbank te Maastricht het familiedrama, dat in den vroegen ochtend van 9 Mei de gemeente Merkelbeek in opschudding bracht. De 44-jarige mijnbeambte L. J. T. had, toen hij dien morgen opstond, een revolver uit het nachtkastje gegrepen en daarmede op z'n vrouw geschoten, die door een kogel werd gewond. Er ontstond een worsteling tusschen man en vrouw en terwijl de kinderen van het gezin kwamen toesnellen, schoot T. de revolver heelemaal leeg. Het jongste kind, een jongetje van drie jaar, dat in zijn bedje rechtop was gaan staan, werd door een kogel gedood en een der andere jongens aan den arm gewond. De kinderen riepen uit het raam om hulp en een buurman drong het huis binnen, waar hij met behulp van de vrouw den man tot bedaren wist te brengen. Verdachte was gedagvaard onder beschuldiging van doodslag en poging tot doodslag. De getuige-deskundige, dr. Janssen uit Ven- ray, verklaarde, dat verd. in zijn melancholischen toestand niet toerekenbaar kan worden geacht voor zijn daden. De man had in den nacht voor het drama voortdurend liggen piekeren over al lerlei moeilijkheden, die hij bij zijn werk had. In den ochtend leidde dit tot de crisis met het vreeselijke gevolg. De melancholische toestand van verdachte is wel te verbeteren, doch kan ook opnieuw optreden. Het O.M., vertgenwoordigd door ipr. Daut- zenberg, rekening houdend met de verklaringen van den getuige-deskundige, eischte in zijn requisitoir ontslag van rechtsvervolging, plaat sing in een krankzinnigengesticht en daarna ter beschikking stelling van de regeering voor ver dere verpleging. Op verzoek van den rechtskundigen raadsman van verdachte, mr. Stroom, besloot de Recht bank haar uitspraak te vervroegen en bepaalde deze op 27 Juni. De weervooruitzichten blijven naar de be richten uit geheel Europa doen verwachten voor het zuiden van ons land nog gunstig. In het noorden zal Woensdag in den loop van den dag de bewolking toenemen. De regenkansen blüven echter gering. Na een prachtigen ruim vier uur durenden strijd is Theo Middelkamp er Maandagavond op het bekende circuit van Valkenburg in geslaagd den titel van algemeen kampioen van Nederland te behalen. In de categorie der beroepsrenners werd Middelkamp daardoor tevens kampioen, ter wijl bij de onafhankelijken Seyen den titel wist te bemachtigen en bij de amateurs be zette Hofstede de eerste plaats. Het is een felle onverzoenlijke strijd geweest, die de renners op het 150 K.M, lange parcours onder elkaar hebben moeten uitvechten. De Cauberg heeft zooals verwacht de beslis sing gebracht. De amateurs, de onafhankelijken en de beroepsrenners waren tegelijkgestart, evenals de veteranen, te zamen zeker meer dan 200 renners. Doch na 3, vier ronden waren de ge lederen reeds aanmerkelijk gedund. Lekke band jes kwamen niet veel voor. Jammer was het, dat twee uitblinkers in de koers der beroepsrenners er toch nog het slachtoffer van zijn geworden. In de vijfde ronde kreeg Braspenninx Jr. een lekken band en ondanks zeer moedig rijden mocht het hem niet gelukken zijn achterstand in te loopen, daarvoor werd er van voren ook te hard aangetrokken. Een van die goede trekkers was Piet van Nek geweest. Schitterend heeft deze gereden en het was daarom dubbel jammer dat hij in de elfde ronde door pech achtervolgd werd en door een lekken band den strijd moest op geven. Langzaam maar zeker had de Cauberg zijn werk gedaan: er was schifting gekomen, de ster keren hadden zich van de minder sterke ren ners los gemaakt. Na elke ronde werd de situ atie duidelijker, al viel er van den uitslag voor- loopig nog niets te voorspellen. Na de achtste ronde, dus toen iets meer dan de helft was afgelegd, zagen wij Schulte, van Nek, Middelkamp en Gommans voortdurend in de voorste gelederen, met de onafhankelijken Seyen en Lambrichts, de beide populaire Lim burgers. Bij hen voegde zich nog o.m. Valentijn. Toen wij in de elfde ronde eens een kijkje bij de beklimming van den Cauberg gingen nemen bleek ons, dat Lambrichts uitstekend naar bo ven kwam, nog zeer frisch was en groote kansen op de overwinning scheen te hebben. Steeds dui delijker teekende het strijdbeeld zich af. Na de 12de ronde kwam Valentijn als eerste door, ge- ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet üw lever minstens een liter gal In Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, vaelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S DEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carters Leverpilletles bij apothekers en drogisten, f. 0.75. CpC}5Cj3C|3Cp^3CpCj5^3CjDC|3CpCjOCj3Cj5Cj: ^-CpCj3Cj3CpC^Cj3Cj3C^C|3C|3Cj3C|3Cj3CpC|3C^Cj3CpCpCpCj3Cj3CfJCpCpCpC^Cj3Cf>C^Cj3Cj3Cj3Cj3C|3C|3Cj3Cf)Cj3Cf3Cj3CjDC|3Cj3 3- HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. NCRV-Uitzending 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble Van der Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Vervolg concert, 2.45 Reportage. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en causerie over het Binnen- aanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Land- en Tulnbouwhalfuur. 7.45 Reportage. 8.05 Berichten ANP. SOS-berichten. 8 15 Orgelconcert. 9.00 Causerie. 9.30 NCRV-orkest en solist. 9.55 Berichten ANP. 10.00 Voor amateur-fotografen. 10.15 NCRV-orkest en soliste. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-Ultzending (8.00—10.00; 10.20—6.30; 7,00—7.30 en 8.00—12.00) 8.00 Gramofoonmuziek. '8,16 Berichten. 9.30 Keukenpraatje. 10.20 Voor Arbeiders. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.45 Orgelspel. 2.00 Knlples. 2.30 Ramblers. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgel en zang. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.09 Vocaal concert. 8.05 SOS-berlcht, berichten ANP. 8.15 VARA-orkest en soliste. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Fantasia. 11.00 Schaaknieuws. 11.05 De Ramblers. 11.30 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Norris Stanley-sextet. 12.10 Gramofoonmuziek. 12.15 Uit Stockholm: Sven Sköld's orkest. 12,50 Gramofoonmuziek. 1.35 Northern Ireland-orkest. 3.10 Gramofoonmuziek. 3.20 Gelger's orkest. 3.60 Gramofoonmuziek. 5.10 Gramofoonmuziek. 5.30 Al Collins' orkest. 7.05 le acte opera „Don Juan". 8.55 BBC-Variété-orkest en soliste, 9.40 Jay Wilbur's Band. 10.20 Harmonie-orkest en solist. 11.20 Jack Jackson's Band. RADIO-PARIS 1648 M. 3.10 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.35 Orkest. 1.50 Zang. 3.05 Planovoordracht. 3.20 en 4.20 Zang, 4.35 Cellovoordracht. 5.20 BaiUy-orkest. 8.50 Zang. 9.20 Variété-programma. 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 8.50 Orkest. 12.20 Orkest en solisten. 1.35 Orkest en dansorkest. 2.30 Populair concert. 4.20 Orkest en soliste. 6.50 Zang. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkest, koor en solisten. 8.50 Orkest. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Klolnorkest en solisten. 12.20 Concert. I.20 Concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Salonorkcst. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Salonorkest. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Zang. 8.20 „Das Splelzeug Ihrer Majestftt" rette. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Luc Darcy's orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 en 6.00 Dansorkest. 6.35 en 7.05 Hof-Trio van België. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkest en solist. 10.00 Nationaal orkest. 10.30 Dansorkest. DE UT S CHL AND SENDER, 1571 M. 7.30 Orkest. 8.20 Weensch Mandoline-orkest, Amuse mentsorkest. 10.50 Pianovcordracht. II.05 Berichten. 11.20 Omroepkletnorkest en solisten. 12.20 Gramofoonmuziek. ope- volgd door Schulte op 23 seconden en Lam brichts op 29 seconden. Direct op Lambrichts volgde nog Seyen en een klein peleton van on geveer 8 renners. Tenslotte bleek, dat Schulte, Middelkamp en Valentijn over de meeste reserves beschikten terwijl Hellemos, Gommans, Lambrichts, Seyen en van Amsterdam tevergeefs trachtten het tempo van eerstgenoemd drietal bij te houden Na de 13de ronde, dus twintig K.M. voor het einde, kwamen Schulte, Middelkamp en Valen tijn alleen door met een flinlcen voorsprong op de kleine groep achtervolgers. Zoo bleek de situ atie in de 14e ronde en toen de renners voor de 15e maal en laatste ronde langs de tribunes pas seerden lag het drietal nog steeds bijeen. En menigeen wist, dat Middelkamp dan de beste kansen zou hebben, daar hij algemeen bekend staat als een goed sprinter. Gezamenlijk gingen zij den Geulemerberg af. In het dorp Valken burg gekomen maakte Valentijn zich los, noch Schulte noch Middelkamp ging er onmiddelijk achteraan. Maar tenslotte zag Schulte hier zijn kans liggen. Hij zette zijn laatste krachten in en wist inderdaad Valentijn nog voor de beklim ming van den Cauberg begon, te passeeren, Maar Middelkamp verrichtte op dat moment prachtigen koersarbeid. Hij voelde, dat hier zijn laatste kans lag. Zou hij Schulte laten loopen, dan was het af- geloopen met nog ongeveer 4 K.M. voor den boeg. Zich geheel gevend gooide Middelkamp zich naar voren, hij passeerde Valentijn en stevende, bij den Cauberg gekomen, in recht te lijn naar boven. Schulte moest er zig-zag overheen zoodat Middelkamp hem voorbij ging en zonder dat het in een sprint be hoefde te worden uitgevochten was de strijd toen reeds beslist. Door op zeer tactische wijze met zijn krachten om te gaan op dit zeer zware parcours was Middelkamp erin geslaagd het kampioenschap te verwerven. Schulte arriveerde als tweede, toch nog met verscheidene seconden verschil. Ook hij was ditmaal niet te kwistig met zijn krachten geweest en had niet altijd het zwaarste werk genomen. Maar het schitterende rijden van Middelkamp in de laatste ronde was hem toch te machtig geweest. Zaterdag had de nieuwe al gemeene kampioen van Nederland nog te De venter gereden. Zondag was Middelkamp uitge komen in een 75 K.M. koppelwedstrijd te Kapel lebrug en Maandag wint hij een zeer waren wegwedstrijd. Voor zulke prestaties moet men toch wel ontzag hebben. Het belangrijkste was, dat Middelkamp met de daad had aangetoond, dat Schulte niet alleman van zijn wiel kan lossen. Bij de onafhankelijken werd de beslissing in de sprint verkregen. Seyen werd kampioen, terwijl Hofstede titelhouder bij de amateurs werd. Ondertusschen ls ook bij dit kampioenschap duidelijk gebleken, dat Nederland op het oogen blik over een flink aantal wegrenners van groo te klasse beschikt, waarmede het buitenland in de naaste toekomst sterk rekening zal moeten houden. AcjvikcpcbcprfccfecpcocpcÈickcfccpcpcRcpckcccbckcpcbcb cfccbcpcbcbckcpcü&aïcb c&cccl3cpckcpcpcpcp:pcpcpcpcpci:c» Mr. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Co mité, schrijft ons: Over een vijftal dagen zal het Nuderlandsch Olympisch Comité wederom zijn Olympischen Dag houden. Deze dag eigenlijk een middag heeft zich van den aanvang af in de groote belangstelling van het Nederlandsche publiek mogen verheugen. Wellicht is de verscheidenheid van sporten op dien dag geboden, daaraan niet vreemd. Doch thans is er een bijzonder element in het spel. De voetbalwedstrijd, gewoonlijk gespeeld tusschen een Nederlandsch en een buitenlandsch elftal, zal ditmaal plaats hebben tusschen Neder landers onderling. Nederlanders, wel te ver staan, in den grootsten zin des woords. Enkele weken geleden stapte hier aan wal een ploeg uit Nederlandsch-Indië. Het heeft den bezoekers niet aan hartelijkheid en belangstelling ontbroken, maar een gelegenheid om op groote schaal blijk te geven van onze gevoelens deed zich nog niet voor. Die zal er zijn op den 26sten Juni in het Stadion te Amsterdam. Mogen dan op onmiskenbare wijze 'deze ge voelens ten aanzien van onze broeders van over de zee naar voren komen. Moge de a.s. Olym pische Dag staan in het teeken van de eenheid des Rijks. In den ouderdom van 68 jaar is te Overveen overleden de heer P, W. Waller, oud-penning meester van het Nederlandsch Olympisch Co mité. NIJMEGEN. Prov. Geld. Stichting Paedolo gie. Diploma na twee-jarigen cursus uitge reikt aan F. H. de Haas te Arnhem, A. Veld- berg te Lent, L. van Mechelen en K. Sjollema te Nijmegen. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor gem. finan ciën: J. W. Albronda, Schiebroek; J. E. V. van Baaien, Utrecht; W, van der Ben, Hilversum; C. Benschop, Hengeloo; A. Bergsma, Groningen. Geslaagd voor gem. administratie; me.iuffr. J. G. Aaldering, Arnhem; B. W. J. Arts, Wij- chen; L. P. J. Arts, Wijchen; A. Assies, Veen- huizen; L. Bakker, Oud-Karspel; N. Peemster- haer, Venhuizen; P. J. M. Berben, Balgoy; G J. M. Berendsen, Nijmegen; H. N. van den Berg, Loosdrecht; J. M. van Berkum, Alphen a.d. Rijn; J. M. Bevbrt, Nijmegen; Mej. B. Eiinnendijk, Gouda; G. H. J. M. Bleekemolen, Amsterdam; A. J. F. M. Bles, Princenhage; C. Blom, Maars- sen; G. Blom, Nlbbixwoud; P. Bos, Haarlem mermeer; M. H. H. In den Bosch, Haarlem; F. N. Bouchard, Rotterdam; E. M. H. Bours, Elslbo; J. P. A. Brands, Tilburg; H. L. Breen, Breukelen; M. M. H. Bremen, Kerkrade; II. O. Bron, Maassluis; P. F. W. van Beijtenen, Noord- wijk; Th. Cino, Utrecht; J. L. Breure, Dintel- voord. TILBURG. Geslaagd voor het propaedeutisch examen in de economische wetenschappen de heeren G. M. E. Bleckmann, Waalwijk, H. G. Henquet, Eysden, G. A. A. Spauwen, Gronsveld en mr. J. H. L. Warren. Schiedam. De Hollandsche Scheepsverband Mij. stelt voor het kapitaal van f 1.460.000 met f 60.000 te verminderen door aankoop van aandeelen tegen 10 pCt. en met f 700.000 door verlaging van het kapitaal. De hierdoor vrij komende gelden worden bestemd tot afboeking van het verliessaldo en vorming van f 561.937 reserves. De stad Leiden zal gébruik maken van een aanbieding tot het aangaan van een 3V4 pCt. obligatieleening van f 1.000.000 tot den koers van 100 pCt. Het Internationale Tin Comité heeft te Londen besloten, 't percentage voor verkoop op de vrije markt voor het derde kwartaal op 35 pCt. van de quota vast te stellen. De restrictie blijft derhalve 55 pCt. der quota bedragen Voor Ned.-Indië en Malakka zal een extra uitvoer van 7Vi pCt. worden toe gestaan. De bijdrage voor de bufferpool zal bovendien 10 pCt. bedragen. Men is te Lon den van oordeel, dat de nieuwe vaststelling voldoende zal zijn voor het evenwicht tus schen de productie en het verbruik. De Nederl. Indische Gas Maatschappij Is voornemens, over 1937 een dividend uit te keer en van 10 pCttegen 9 pCt. het vorig jaar. De invoer van Duitschland in Mei (in clusief Oostenrijk) bedroeg M. 516 millioen tegen M. 477 'millioen in April. De uitvoer beliep M. 465.5 millioen tegen M. 451 mill- het invoer-overschot is dus in Mei van M. 24.9 millioen tot M. 50.5 millioen geste gen. De toeneming van den invoer komt grootendeels op rekening van grondstoffen en vee. De rubberprijs te Londen steeg met Va d- tot 6 1/16, als gevolg van speculatieve aan- lzoopen en vraag voor den handel. De vrees voor een verdere devaluatie van den dollar is te Londen bijna geheel ver dwenen. De handel op de Londensche goud- markt is namelijk weer normaal. De goud prijs bleef op 140/10 onveranderd. Te Londen loopen geruchten, volgens welke het plan bestaat de monetaire over eenkomst te veranderen en voorloopig het pond, den dollar en den frank in een be paalde verhouding te stabiliseeren. De kopertermijnmarkt te New-York tS plotseling tot een vaste en levendige stem' viing overgeslagen. Groote aankooporders werden uitgevoerd, waarvan men verschil lende toeschreef aan buiteniandsche belan gen, die opereerden, als gevolg van de jong ste restrictiebesluiten. De koperschrootprijs in Amerika steeg met Va tot 7Va dollarcent per lb. De firma Jones and Laughler heeft vier hoogovens te Pittsburgh weder in bedrijf gesteld, welke een maand geleden werden stopgezet. De Standard Oil of New Jersey verhoogt den benzineprijs met 0.3 dollarcent en de kleinhandelsprijzen met 0.6 dollarcent Ve' gallon. De Paramount Pictures maakt thans den druksten zomer mede sedert verscheidens ■jarenIn het derde kwartaal zullen 14 nieu- we films worden vertoond. Ter New Yorksche beurze werd een zetel verkocht voor den onveranderden prijs van 51.000. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op S.95'/28.96 (vo rig slot 8.96); de Dollar op 1.80%—1&° vorig slot 1.80lA); de Franc op 5.035-0 (vorig slot 5.02%); de Belga op 30.6630 bf. (vorig slot 30.60) en de Zwitsersche Fran» op 41.40—41.45 vorig slot 41.40). De Nivas verkocht 1486 ton superieurs sUiker en 55 ton bruine suiker voor con sumptie en 60 ton superieur voor export. Maandag bemerkte de piloot van een watef vliegtuig, dat in Schellingwoude was °PSe5tte, gen, dat de propeller in het ongereede geraak1 waarom hij het veiliger vond, vlak bij Muice op het IJsselmeer te dalen. Bij die poging kw<* het toestel iets te dicht bij de kust, waard®" het 't uiterste einde van de pier raakte en schadigd werd. De piloot werd door 81® t scherven in het gelaat verwond. Later is n.e vliegtuig met een bootje naar Schellingwou getransporteerd. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diplom3^ de heeren: Ch. Verploegh te Scheveningen. ,t L. van der Veen, W. Souburg, J. Stoppe15' Zand; A. Meijers, Oost-Souburg en H- Re ders te Amsterdam. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel heer F K. Lagerweij, Den Haag. dc riet' NIJMEGEN. R.K. Kweekschool voor °°önet wijzeressen (Groestweg). Geslaagd voor examen handwerken de dames B. M. Ashmj fin*1' "leur Q. M. Beemsterboer, A. Goovaerts, M. C- fVy$, laers, M. Sonnecker, J. F. D. H. Op-den-® M. C. de Groot, J. J. Grummen, A. P. jj. P. R. M. van Wanssum, F. M. H. Voss, A- de Kroon, J. H. M. Jansen, W. E. M. agd 's GRAVENHAGE. Geëx. 5 cand. Gff P. J. van der Veen, M. C. Verbaas, A. C. E'pja5{ ser, allen te 's Gravenhage; E. van der te Rijswijk en C. Schipper te Vborburg. U KONINGSBOSCH bü Echt. Geslaagd- Boerkamp Sittard; T. Brouwers, Maastr fj A. Cuypers, Vlodrop; R. Davits, Budel; Elmpt, Hengelo; G. Elslo, Hengelo; A- ■f. drich, Heerlen; L. Graus, Olré en Laa*^, Hos, Amby; B. Loos, Rotterdam; F. de{S' Hengelo; J. Pannermans, Venlo; B. Fem1 Rotterdam; M. Slootweg, Rotterdam' Tromp, Schoonhoven; H. v. Veen, Rotte AMSTERDAM. Candidaatsexamen rechtsgeleerdheid mej, W. van Geef e heer J. G. F. Boon. (P

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6