HOE ZE OP DE HOOGTE ZIJN Londen zoekt definitieve regeling in Spanje H Een geslacht vergaat in ledigheid MUSSOLINI ZOU OVER STAG GAAN ZORG VOOR DE JEUGD DINSDAG 21 JUNI 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT Gematigd optimisme gewettigd dat zijn de voordeelen van het beproefde middel tegen verkoudheid GELDVERKEER MET OOSTENRIJK Nieuwe Duitsche deviezen- bepalingen R.K. UNIVERSITEIT Dr. H. Janssen tot lector benoemd i| Boetseerders aan het werk in de -pottenbakkerij van het werkkamp O. L. Vrouw ter Duinen te Ossendrecht Tocht met aalmoezenier Bannen berg langs eenige werkobjecten voor jongens Blijvende invloed van het kamp De malversaties bij de Thermionfabriek Beide oud-directeuren voor de rechtbank HISTORISCHE VONDSTEN TE BEILEN BESTRIJDING WERK LOOSHEID Om goede en juiste voorlichting te kun nen geven aan anderen dient men zelf goed op de hoogte te zijn. Deze een voudige stelregel geldt blijkbaar niet voor het Nationale Dagblad, dat ondanks de zeer dui- Öelijke uitspraken van Z. H. den Paus, het huitsche en het Nederlandsche Episcopaat ®iaar blijft leuren met woorden en foto's van enkele geestelijken uit het buitenland, die den hationaal-socialistischen of fascistischen êroet brengen en uitlatingen doen, welke op •ten toestand in hun land betrekking hebben ®h dan tegen ons land worden uitgespeeld. Aan de rij van als propagandisten van de N.S.B. geëxploiteerde geestelijken, welke ge opend werd met den Berlijnschen pastoor ^riens en voortgezet met de pastoors Leonards ®h Scholz, wordt nu een Italiaansche geestelijke toegevoegd. Het Nationale Dagblad schrijft r°ndom diens portret een bijschrift, dat weer 'ypeerend is voor de mentaliteit en de bedrieg lijkheid van dit zgn. enkel de waarheid lie gende en dienende blad. Natuurlijk schermt 'iet N.S.B.-orgaan evenals Herman Goering, bobbels en andere moreele steunpilaren van to zuiver-Nederlandsche N.S.B. van Anton Ntussert nog altijd met het zgn. .politiek katholicisme" al is de leugenachtigheid van tozen term ook honderdmaal en door de meest bevoegde en hoogste kerkelijke instanties en totoriteiten aangetoond. ■■In Italië en Duitschland," aldus beweert bet Nationale Dagblad, „schijnt na moeite en 5hijd uiteindelijk een vlotte samenwerking te boeien. Dit is echter niet naar wensch van bet politiek katholicisme, omdat dit laatste toet de belangen der Kerk, maar eigen Machtswellust zoekt." Hier wordt weer met "e kenmerkende hardnekkigheid van de kwade trouw de werkelijkheid radicaal op baar kop gezet. Vooreerst is het een onge hoorde brutaliteit Italië en Duitschland in dit Vefband op één lijn te stellen en in één adem te noemen. In Italië werd bij het verdrag van hateranen de verhouding tusschen Kerk en ®toat geregeld en dat verdrag Wordt er stipt Nageleefd. In Duitschland werd de verhou- b'hg tusschen Kerk en Staat bij concordaat vastgelegd, maar dit concordaat wordt vol- g°ns het onweerlegbaar getuigenis van den N. Vader zelf en van de Duitsche bisschoppen inhoudend door de nationaal-socialistische Machthebbers geschonden en met voeten ge beden. In het fascistische Italië met een na- toboeg geheel katholieke bevolking en een toaiistisch politicus als Mussolini is een vlotte torrienwerking reeds sinds lang gegroeid, in bet nationaal-socialistische Duitschland met ton Führer, die zich zelf de zekerheid van ton slaapwandelaar heeft toegeschreven, en Met een confessioneel gemengde bevolking is to van het groeien van een vlotte samenwer- bbig helaas nog geen sprake door den onwil tor nazi's om het eens gegeven woord gestand to doen. Indien er van machtswellust in duitschland zou moeten worden gesproken, 'to'ht de staatsmacht, die de door haar zelf papier erkende rechten der Kerk tracht to Verkorten en teniet te doen méér in aan- Merking daarvan beschuldigd te worden dan to katholieken, die zich slechts verdedigen en toleving eischen van wat het Vaticaan met tot Hitler-bewind zwart op wit is overeenge komen. ijzonder vermakelijk wordt het goo- J~~\ chelen met oorzaak en gevolg, wanneer het Nationale Dagblad in dezer voege torvoigt; „Als nu in Nederland voortdurend tohitst wordt tegen het nationaal-socialisme en het fascisme, dan kan het niet anders, of de leiders dier bewegingen gaan in hun lan den de kerken wantrouwen. Als het natio naal-socialisme in Nederland goddeloos is, dan is het in Duitschland en Italië toch zeker niet vroom. Zoo wordt het leven der geloovi- gen in die landen verzwaard en bemoeilijkt en de verhouding kerkstaat vertroebeld." Ziezoo, nu weten wij, waarom er in Duitsch land strijd tegen de Katholieke Kerk wordt gevoerd, n.l. omdat er in Nederland tegen het nationaal-socialisme „gehitst" wordt. Volgens de wonderlijke oorzakelijkheidsleer der Mus- sertianen zijn dus de bezwaren tegen de kerkpolitiek van het Duitsche nationaal- socialisme de oorzaak van die kerkpolitiek zooals een bloedneus de oorzaak pleegt te zijn van een daarna toegedienden slag. Dat het nationaal-socialisme goddeloos zou zijn is nooit officieel van katholieke zijde beweerd, slechts een bepaald communisme is die „onderscheiding" te beurt gevallen. Dat er in Italië een nationaal-socialisme zou zijn, dat bovendien nog goddeloos moet heeten, is een van de vele waandenkbeelden van de over spannen Nationale Dagblad-verbeelding. De Katholieke Kerk en het katholicisme ver werpen en bestrijden slechts bepaalde leerstel lingen en practijken van het nationaal-socia lisme, zooals die hier te lande en elders zich manifesteeren. Een onzer verslaggevers," aldus vertelt het Nationale Dagblad verder, „heeft den nood van de Nederlandsche geloovigen aan een geestelijke in Italië geklaagd. Deze geestelijke was sterk onder den indruk van deze voor hem onbekende feiten en verklaar de zich spontaan bereid zich te laten foto grafeeren, terwijl hij den groet bracht, dien hij als fascist (zooals hij zelf verklaarde) steeds bracht. Wel moet het geloovig volk in onze dagen veel leed doormaken, als het ziet, hoe zijn Kerk wordt ondermijnd door hen, die, zich tooiend met den naam van Christus, dag in dag uit den nieuwen geest van weder opstanding der Europeesehe volken besmeu ren en belasteren. Wij danken paster Sacer- dote Michele Scotte, Paroce Santé Severa te Rome namens vele geloovigen in ons vader land." Dat de bewuste Italiaansche geestelijke sterk onder den indruk kwam van de mede- deelingen hem van N.S.B.-zijde gedaan pieit niet voor de juistheid dier mededeelingcn. Immers wat voor Italië geldt, behoeft nog niet voor Nederland te gelden, maar zoowel voor Italië als voor Nederland geldt, dat de geestelijken zich evenals de geloovigen heb ben te onderwerpen aan het gezag en de richtlijnen van de kerkelijke overheid, onder wier jurisdictie zij staan. Dat hij als Ita- liaansch staatsburger den fascistengroet brengt spreekt even vanzelf als dat de gees telijken hier te lande het Wilhelmus uit volle borst meezingen, maar evenmin als het bren gen van den fascistengroet in Italië behoeft te beteekenen, dat men het tot in alle onder - deelen met het daar heerschende régime en al zijn politieke daden hartgrondig eens is. onderschrijft men alle opvattingen, woorden en daden van het bewind in Nederland door het meezingen van het Wilhelmus. De N.S.B.- ers, die zoo trouw het Wilhelmus zingen, moeten dat beter weten dan w"ie ook, zooals zij ook beter moesten weten, dat „pastor sacerdote Michele Scotte" een even dwaze aanduiding is als „pastoor Priester Antoon Mummel", van wien wij helaas géén foto kun nen publiceeren. Im. - kwestie. Zooals men weet, is een der idea- et is gisteren een belangrijke dag ge weest op het terrein der diplomatie, die zich actief bezig houdt met de Spaan- Van chamberlain, een wapenstilstand tot (J'tot te brengen tusschen de vijandelijke broe- ts in Spanje. Eveneens weet men, dat zoowel Witte ais het roode Spanje in het open- <jv r althans een afwijkende houding tegen in to deze suggestie aannemen. Franco eischt vol- lge onderwerping van Barcelona en Negrin Ijj, edige onderwerping der „rebellen". Men wel den indruk, dat het linksche Spanje, allengs zeer in het nauw is komen te zit- achter de coulissen meer neiging vertoon- fyj tot het staken van den strijd op eenigerlei t, 26 dan het rechtsche, dat nu vrij is in zij.1 t(, dingen, maar de wenschen moet uitvoe- \k van de interventie-mogendheden, vooral den chef der Italiaansche regeering, welke V, dusver uitsluitend en alleen wilde hooren aen volledige victorie van generaal Franco. Wei de wereld was door deze feitelijke con- atie van meening, dat een wapenstilstand Vjj. ding der onmogelijkheid was en dat het uitgesloten was, de strijdende partijen de preliminaire groene tafel te krijgen bq is er plotseling eenige kentering van groot W*to ingetreden. Van verschillende zijden L to bericht, dat er een kleine mogelijkheid W t, dat Engeland, Franrijk enItalië trachten, den Spaanschen oorlog spoedig tr-J'to'toeeren. De toestand is en blijft natuurlijk °hzeker, omdat de houding van Mussolini totijd dagen lang constant blijft. Maar de to'ikheid is niet uitgesloten, dat in de ver gadering van de subcommissie der non-inter ventie-commissie, die heden te Londen bijeen komt, eenige punten zullen worden opgehel derd, die thans nog duister schijnen. In iedei geval is het een feit, dat te Londen plotse ling druk de mogelijkheid wordt besproken, dat er „met medewerking van de buitenland- sche vrienden van Franco en Valencia" (zoo formuleert de Londensche correspondent der N. R. C. het geval) een wapenstilstand tot stand zou worden gebracht. Er zijn Engelsche avondbladen, die reeds zoo ver gaan, onom wonden te verklaren, dat Mussolini thans een wapenstilstand wenscht (Franco zou zich moei lijk tegen dezen eventueelen wensch kunnen verzetten) en bereid is zijn eisch voor de volle dige overwinning van Franco te laten vallen. Ook in officieele kringen schijnt men in dit op zicht vrij optimistisch te zijn, al hoedt men zich daar natuurlijk voor onvoorzichtige uit latingen. Men zegt echter, dat het niet uit gesloten mag worden geacht, dat Mussolini inderdaad bereid zal zijn een compromis-op lossing van den Spaanschen burgeroorlog te accepteeren. Ook de Fransche pers is geheel en al oor. Het duidelijkste drukt de Figaro zich uit: „De these van een totale overwinning ten gunste der nationalisten schijnt te Rome aan hangers te verliezen. Mussolini schijnt niet meer zoo intransigent te zijn als tot dusver. Voor het eerst sedert twee jaar spreekt men in Rome het woord „bemiddeling" uit. De groote vraag zal nu zijn welke rol de as Rome-Berlijn by dit geval zal spelen." De politieke positie kan ongeveer als volgt worden samengevat: De Britsche ambassadeur te Londen, Lord Perth, heeft aan den Italiaanschen minister van Bui- tenlandsche Zaken, graaf Ciano, medegedeeld, dat het uitgesloten is, dat de Engelsch-Italiaan- sche overeenkomst in werking zou kunnen tre den zonder een regeling der Spaansche kwestie. De Britsche regeering is evenwel even verlan gend het accoord tot uitvoering te zien komen als de Italiaansche. Daarom stelt zy voor, dat de beide regecringen al het mogelijke zullen Lel op Oranjeband en Bayerkruie* doen om een regeling voor de Spaansche kwes tie te vinden. Mussolini stond dus voor een con creet feit: geen accoord zonder oplossing van de Spaansche kwestie. Nu heeft Mussolini het accoord noodig. De bekrachtiging van dit ac coord zou nog lang, zeer lang op zich kunnen laten wachten, wanneer hij blijft weigeren, zijn troepen terug te trekken, totdat Franco defi nitief heeft gezegepraald. Men herinnert zich, dat het accoord voorbereid en voorloopig gepa rafeerd werd, t oen midden April de over winning van Franco een kwestie van weken leek. Maar het ging weer, zooals altijd in dezen burgeroorlóg, de zoogenaamde eindoverwinnin gen bleken fata morgana te zijn, bedrieglijke .spiegelbeelden als in de woestijn. De Engel sche regeering blijft op haar standpunt staan, dat het accoord niet definitief wordt, wanneer de Italiaansche troepen niet worden geëva cueerd. Wanneer dit accoord echter niet be krachtigd wordt, dan krijgt Mussolini ook de leeningen niet, die hy zoo hard noodig schynt te hebben. Tevens blijft dan de erkenning van Abessinië uit. En dit zou de binnenlandsche positie van den duce niet ten goede komen, want het Spaansche avontuur, dat zooveel geld, offers en menschenlevens kost, schijnt aan het Italiaansche volk hoe langer hoe minder te behagen. Daar komt nog bij, dat een be langrijk deel der Italiaansche strijdkrachten in Spanje wordt vastgehouden, die Mussolini even tueel in Centraal- en Oost-Europa uitstekend zou kunnen gebruiken. Er zijn nog wel meer redenen op te sommen voor de beweerde ver anderde houding van Mussolini, maar wy moe ten het bij het bovenstaande laten. Men moet vooral niet dadelijk al te optimistisch zijn en niet denken, dat nu alles op gladde rolletjes zal gaan. Voorloopig blijft de zaak in handen der subcommissie, welke heden, zooals gezegd, weer eens bijeenkomt (en waar weer veel op losse schroeven kan komen te staan, wanneer Rusland weer roet in het eten werpt door de Britsche voorstellen te bestrijden). De diplo matieke medewerker van de Times schetst de situatie, die de commissie heden te Londen vindt als volgt: „Volgens de Britsche opvat ting zijn er drie mogelijkheden. Er zou een snel einde aan den oorlog kunnen komen, wanneer graaf Ciano uitdrukkelijk belooft, de Italiaan sche troepen terug te trekken. Practisch is deze mogelijkheid echter niet groot, want de oorlog blijft zich voortsleepen. De tweede mo gelijkheid is een wapenstilstand, gedurende welken de tegenstanders wat zouden kunnen afkoelen en tot een regeling komen over de terugtrekking van de buitenlandsche troepen. Er is echter ook niet veel kans op een wapen stilstand. De derde mogeiykheid schijnt nog de beste kansen te bieden. Er zou werkelijk een voortgang gemaakt kunnen worden door de non-interventie-commissie. Er is een kans. dat Rusland het Britsche voorstel aanvaardt. Er zou dan een viervoudige controle op den aan voer van oorlogsmateriaal in Spanje zijn. Ten eerste zouden er waarnemers komen in 20 of 25 groote Spaansche havens, ten tweede zou den de andere havens telkens worden gecon troleerd, ten derde zouden er, evenals thans, waarnemers meegaan op alle schepen naar Spaansche wateren, ten vierde zouden waar nemers worden geplaatst op alle schepen, waar van vermoed wordt, dat zij naar Spanje willen. Deze voorzorgsmaatregelen schijnen goed ge noeg om alle landen te kunnen bevredigen." Men zal dus voorloopig moeten afwachten, welke resultaten te Londen zullen worden be reikt. Italië zal vooral aandringen op aanvaar ding van de door Engeland voorgestelde metho de van terugtrekking der buitenlanders, cmdat Mussolini van meening is, dat deze methode den oorlog zal verkorten ten voordeele van Franco. Het schijnt, dat dit het oordeel is ge weest van maarschalk Graziani, die naar Spanje was gezonden, om rapport uit te bren gen. Wachten we af en hopen we het beste. Er is inderdaad na langen, langen tijd een vleugje van hoop! De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te 's-Gravenhage deelt omtrent den invoer van Oostenryksch bankpapier en pas munt het volgende mede: Om een uniforme uitvoering te verzekeren van het invoerverbod van Oostenrijksch bankpapier en pasmunt in Duitschland is het volgende be paald. De „Devisenstellen" moeten, zoodra er aangifte wordt gedaan van den invoer van bankpapier of pasmunt in Oostenryksche schillingen, den ont vanger opdragen dit geld naar de Duitsche goud- discontobank te Berlijn te zenden met vermel ding van naam en adres van den buitenlander, die dit geld invoert, en eventueele nadere ge gevens. Deviezenbanken moeten desgelijks handelen, alleen als zij Oostenrijksch geld ontvangen met de instructie een sperrekening voor vreemde munt voor dit bedrag te crediteeren, mag dit ge schieden zonder dat toestemming van de „De visenstelle" of een beslissing van de Duitsche gouddiscontobank noodig is. Het bestuur van de St. Radboudstichting te Utrecht heeft benoemd tot lector in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de R. K. Uni versiteit te Nijmegen, om onderwijs te gever, in de Grieksche en Latijnsche taalkunde, Dr. H. H. Janssen, te Swalmen. (L). Van onzen specialen verslaggever. Temidden van dennenbosschen aan de zuidgrens van het land, ligt een kamp, waar jongens hun eigen huis bouwen en waar zij werken om een vak te leeren, in het kamp van O. L. Vrouw ter Duinen bij Ossendrecht; achter de duinen bij de Noordzee wordt een boerderij gebouwd bij de priorij van Egmond, werklooze jongens doen het; onder de bescherming van den toren van Oirschot ligt een terrein, dat be werkt wordt door werklooze jongens; langs den weg van Tilburg naar Den Bosch staat Huize Gerra, kamp voor werklooze jongens; meisjes vinden een huis in Bouvigne, in Bloemhof te Haarlem, in Huize Driekonin gen te Wassenaar, in vele andere huizen en kampen vinden jongens of meisjes een plaats om te bekomen van den kommer van dezen tijd, om het leed van hun werkloosheid te vergeten, om hun kracht te gebruiken en den zegen van den arbeid te ervaren. De nood der werkloosheid is hoog gestegen. Een generatie wordt bedreigd met den ondergang. Met ondergang wordt een generatie bedreigd, want duizenden en duizenden jonge menschen loopen leeg en doelloos door het leven; zij heb ben kracht en kunnen ze niet gebruiken; zij voelen de behoefte een gezin te stichten en zij weten, dat zy dat nooit kunnen doen, omdat de basis van het leven, het werk, hun ontbreekt. Hun kracht vergaat. Zij kunnen niet- meer ge- looven aan de vaderlijke voorzienigheid van God; die hun kracht gaf, maar geen arbeid; die hun zorg gaf, maar niemand of niets om voor te zorgen; die hun verstand gaf, maar geen doel voor het leven; die hun het verlangen gaf en daarbij de zekerheid, dat dit verlangen nooit be vredigd kan worden. De jongens, die werkloos waren, hadden eerst nog hoop, toen werden ze opstandig, toen onverschillig en indolent en daarna suf en zonder kracht of weerstandsver mogen. Een geslacht vergaat. Wie zal ons red den van een indolent, versuft en ingemolmd ge slacht? De nood onder de werklooze jeugd is hoog en haar toestand is ernstig. Aalmoezenier Bannenberg, secretaris van de Nat. R.K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg, wist er veel van te vertellen. Om het Katholieke volk van Nederland voor te lichten en het te doordringen van den ernst van den toestand, had hij een tocht langs enkele werkkampen en huizen georganiseerd, waarbij hij tevens van zijn ervaringen met de werklooze jeugd heeft verteld. Het ergste, wat den jongens overkomt, is niet, dat zij geen vak leeren, of schoon oolk dit een noodzakeiykheid is. Erger is, dat' de jongens geestelijk en licha melijk onderkomen. Zij missen niet alleen de bekwaamheid om een vak uit te oefenen, zij missen ook en nog veel meer de bekwaam heid tot werken, zy worden slap en futloos en zy missen een complex sociale deugden, zooals eeriykheid, trouw, rechtvaardigheid, plichtsbetrachting en arbeidslust. Dit alles is zeer begrypelijk. Het is voor jongens erger dan voor meisjes, die in het gezin altijd nog wel een en ander kunnen doen. Jongens daarentegen zijn thuis vlug teveel, zy doen niets, hebben eten noodig, ze slijten hun kleeren; vaak komen dan de onverdiende ver wijten der ouders. De jongens gaan de straat op en giyden af. Hoe erg dat is, kan men eer.si, meten, als men rapporten ziet uit de kampen. Er komen vrij veel vermogensdelicten voor, omdat de jongens geld willen hebben om iets te kun nen koopen. Ook de genotzucht neemt onrustbarend toe; de jongens kennen de waarde van het bezit niet meer en de dingen, die ze hebben, zooals een fiets, verkoopen ze soms ver beneden de waarde om het geld te kunnen opmaken aan snoep of bioscopen of sigaretten. Een ander euvel is, dat ze de straf voor kleine overtredingen, zooals fietsen zonder licht, niet kunnen betalen en dus een of meer dagen naar de gevangenis moeten om daar de straf uit te zitten. In die gevangenis is het warm en het eten is er goed; ze hebben het er beter dan thuis. Gevangenisstraf verliest voor hen het verschrikkehjke en zoo is het hek van den dam. Op deze wijze is de verwording aan den gang en zij vreet steeds verder door. In wijden omvang, want het aantal werklooze jon gens uit de arbeidersklasse schat aalmoezenier Bannenberg op 110.000 tot 120.000. 50 pCt. der jongens loopt doelloos rond. Alles weten is alles begrijpen en vergeven. Maar. al kunnen wij het den jongelui vergeven, dat zij wegzinken, dit ont slaat ons niet van den plicht, alles te doen om te redden wat te redden is. Reeds enkele jaren heeft het vraagstuk der jeugdige werkloozen de zorg en de aan dacht der Katholieken. Ook van de regee ring en van andere groepen^ doch het werk van onze eigen geloofsgenooten mag met eere worden genoemd. In 1932, in November, is de Nat. R.K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg gesticht, welke onmiddellijk is begonnen met het kamp werk. Dit werk is de vrucht geweest van erva ringen, die men reeds had opgedaan. In het al lereerste begin had men alleen vakcursussen, wel ke wel heel mooi en nuttig waren, doch waar men alleen theorie onderwees, en waar men verder geen gelegenheid had om de vakbekwaamheid door practisch werk te onderhouden. Deze vak cursussen zijn dan ook min of meer een fiasco geworden. Hieruit zijn later de centrale werk plaatsen ontstaan met werkobjecten, waardoor de werkloozen hun vakkennis, maar daarnaast ook hun initiatief, konden onderhouden of aan- leeren. Ook deze centrale werkplaatsen zijn niet ten volle geslaagd en dit was hoofdzakelijk te wijten aan de verminderde ambitie bij de jon gens. Daarom werd naar andere middelen ge zocht en op deze wijze is men terecht gekomen bij het kampwerk, waar men de jongelui niet alleen een bepaald vak of bepaald werk zou leeren, maar waar zij het werken konden leeren en waar zij zich zouden kunnen opheffen uit hun lusteloosheid. Dit werk wordt gesubsidieerd door het rijk en de gemeente in dezelfde ver houding, waarin dit geschiedt bij werkverschaf fing en steunverleening, maar daarnaast moet ook nog geld komen van de Nat. R.K. Commis sie, en het is daarom, dat zij per jaar minstens vüftigduizend gulden noodig heeft, die door het Katholieke Nederlandsche volk bijeen moeten worden gebracht. De Nat. R.K. Commissie heeft op het ogen blik vijftien kampen onder haar beheer, waar van elf voor jongens en vier voor meisjes. Langs enkele van deze kampen hebben we een tocht gemaakt onder leiding van aal moezenier Bannenberg, en wel langs het kamp Vredesteijn te Egmond, O. L. V!rouw ter Duinen te Ossendrecht en Gerra te Haaren, alle drie gelegen midden in de mooie natuur, waaraan Nederland op som mige plaatsen zoo rijk is. In Egmond zijn de jongens bezig met het bouwen van de boerdery, welke bij de priorij behoort. Het wordt een groote boerderij van 32.5 x 44 meter voor gemengd bedrijf. Verder zijn ze bezig met opgravingen te verrichten op het terrein, waar vroeger de abdy heeft gestaan en waar naar men aanneemt het graf van Dirk I zich moet bevinden, een der eerste graven van Holland. Het werk aan de boerderij geeft werk aan 30 menschen. In totaal zijn 85 jongens in het kamp, dat staat onder leiding van de broeders van Dongen. Zeer merkwaardig en typeerend voor de mentaliteit is, dat 24 jon gens in den. loop der kampen vrijwillig zijn heen gegaan, omdat zü zich te veel belemmerd voe len in hun vryheid, terwijl de tucht en de orde in het kamp wel is waar strikt worden gehand haafd, maar toch nooit ontaarden in een knel lenden dwang. In het werkkamp te Ossendrecht is rector Van Putten de centrale figuur. Hij heeft de leiding van het kamp, dat ook anders van opzet is dan de andere kampen. Het doel is natuurlijk hetzelfde, maar naast den arbeidslust en de ar- beidsbekwaamheid wordt hier den jongens ook vakkennis bijgebracht. Er is een timmermans werkplaats, een smederij en een pottenbakkerij de jongens doen ook aan modelbouwen, en daar naast zorgen zy voor het kamp, voor het werk Fynnon Salt brengt door haar samenstelling, ook li, evenals duizenden andere menschen, verlichting van Uw pijnen. Bestelt vandaag nog een groote flacon 'Fynnon Salt a 1.25. Verkrijgbaar bij iederen drogist of apotheker. van iederen dag en zij bouwen hun verblyf, leggen een vijver en zwembad aan. Niet ten onrechte noemt men dit kamp wel een volks abdij, omdat het voor zoover mogelijk geheel in eigen onderhoud wil voorzien; het terrein is 75 H.A. groot, waarvan 15 HA. bestemd zyn voor de boerderij. De klei, die gebruikt wordt voor de pottenbakkerij, graven de jongens op het terrein op. De invoer van ceramische pro ducten uit het buitenland is zeer groot en het is niet uitgesloten, dat een aantal jongens in dit vak hun levensonderhoud zullen kunnen ver dienen. Het derde kamp voor jongens, waarlangs de tocht voerde, was Gerra, het oude huis van mgr. Zweissen, waar de jongens veertien dagen ko men en waar een selectie wordt toegepast voor de lange kampen. Het doel van deze korte kam pen is zooals bekend meer geestelijk Hier worden de jongens geestelijk versterkt. Gerra bestaat nu vijf jaar. Toen het ingericht zou worden, verkeerde het huis in zeer verwaarloos den toestand. Het is door de jongens opgeknapt en voorzien van waterleiding, electrisch licht en centrale verwarming. Ook daar zijn ze bezig met het maken van een gebouw voor verschillende doeleinden, terwijl zij reeds een vijver, een openlucht-tooneel e.d. hebben aangelegd. De invloed van de kampen mag men niet onderschatten. Het is onmogelyk in enkele weken tijd de jongens heele- maal te veranderen, maar zy ondergaan wel zulk een goeden invloed, dat zy weer aan het werken kunnen gaan. De rector van Os sendrecht vertelde, dat de jongens na het kamp weer vlugger werk krijgen, omdat ze meer arbeidslust en arbeidsbekwaamheid hebben. Het is op het oogenblik zelfs zoo ver, dat de fabrikanten te Bergen op Zoom vragen naar jongens die uit het kamp komen, omdat deze beter werken en een betere mentaliteit hebben dan anderen. Er is, en dat is ook het oordeel van aalmoe zenier Bannenberg, een blijvenden goeden in vloed van het kamp merkbaar, al bestaat bij een aantal het gevaar, dat zij weer terecht komen in de gewone sleur en in de sombere omgeving van een gezin, waar de verhoudingen niet heelemaal in orde zijn. Maar in de meeste gevallen gaat de goede invloed niet verloren. De jeugd is nog niet verloren, maar er moet hard gewerkt worden om het niet zoover te laten komen, dat dit opgroeiende geslacht ten onder gaat aan de wanhopige gedachte, dat het niet voor zichzelf zal kunnen zorgen en met werken zijn doel zal kunnen bereiken, zyn verlangens zal kunnen voldoen. Het werk in de kampen wordt waardeloos, als de jongens het vooruitzicht hebben na hun vier en twin tigste jaar te moeten gaan stempelen. Daarom moet er werk komen, werk ten koste van alles, zelfs ten koste van een sluitende begrooting en de schatten van de staatsbank. Onze toekomst en onze volks kracht zijn meer waard. En het is toch al tijd beter een niet-sluitende begrooting en leege schatkist na te laten aan een nage slacht, dat deze weer zal kunnen vullen door zijn arbeid, dan een volle schatkist te behouden en geen nageslacht te hebben, waaraan men deze zal vermaken of een na geslacht, dat niet werken kan en dit geld alleen maar kan opteren in een verweeke- lijkt bestaan. Het behoud van den mensch is primair; het behoud der sluitende begroo ting is hieraan ondergeschikt. In het begin van de maand Maart werd be kend, dat de beide directeuren der Thermion- lampenfabriek N.V. te Lent zulke belangrijke malversaties hadden gepleegd, dat het niet mogelijk bleek het bedrijf op gang te houden. De sluiting had tot gevolg, dat 225 man per soneel ontslag werd aangezegd. Voor de Arnhemsche rechtbank is heden de zaak behandeld tegen de beide oud-directeuren, den 39-jarigen koopman E. J. G. de R. en den 40-jarigen koopman C. C. R., beiden thans ge detineerd. De R. was commercieel directeur, terwijl R leider was van het verkoopkantoor Ameropa. Aan den verdachte De R. is ten laste gelegd, dat hij in de jaren 1935, 1936 en 1937 te Nijme gen, althans te Eist, meermalen opzettelijk gal den, toebehoorende aan de radiolampenfabriek „Thermion" N.V. welke gelden verdachte als directeur van genoemde N.V. onder zich had gekregen als opbrengst van door en ten behoeve van deze N.V. verkochte radiolampen, weder rechtelijk zich heeft toegeëigend, beloopende het gezamenlyk bedrag dezer gelden circa 8000. In een overeenkomstige dagvaarding wordt aan R. verduistering van een gezamenlijk bedrag van circa 1725 ten laste gelegd. Bij graafwerk voor verbetering van de Toren laan te Beilen hebben arbeiders in de buurt van de kerk, ongeveer 60 c.M. onder het maaiveld, twee gegoten bronzen legerpotten met twee ko peren akers gevonden, welke nog in uitstekenden staat verkeerden. De voorwerpen zijn naar het provinciaal museum van oudheden te Assen op gezonden. De vondst werd vooral van belang geacht voor het bepalen van den ouderdom van de akers, waarover nog weinig bekend is. Daar deze zon der twyfel met de Spaansche legerpotten zijn zoekgeraakt of opgeborgen, kan er een aanwijzing in worden gezien voor het gebruik van deze voor werpen in het laatst van de 16e eeuw. Ook kwamen by een nauwkeurig onderzoek in de nabyheid van de kerk nog scherven te voorschyn, welke blijkens daarop voorkomende teekens reeds uit de 9e eeuw moeten dateeren. In verband met de dringende behoefte, die bestaat aan een spoedige oplossing van het werkloosheidsvraagstuk, is de Bond van R.K. Werkliedenvereenigingen in het Aartsbisdom voornemens een reeks massale streekvergade- ringen te houden. By die gelegenheden zal het probleem worden behandeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9