New-Yorksche Beurs faillissementen WOENSDAG 22 JUNI 1938 De spionnage in de Ver. Staten Een verklaring van het Duitsche Nieuwsbureau De weduwe Becker beschuldigt Zuster van een der slachtoffers zou linnengoed hebben gestolen Stijging der aardappel prijzen België tracht invoer van Nederland uit te begunstigen Het godloozen-congres te Londen Twaalfduizend Schotten protesteeren Het te Pilsen gelande Duitsche vliegtuig Korte berichten Italiaansche oorlogs schepen te Malta Huberman weer op het podium CENTRALE BOND VAN ZIEKENFONDSEN Tot vorming van een landelijk fonds besloten DE TOLLENS-PRIJS Toegekend aan Herman dé Man LOONNORMEN BIJ DE WERKVERSCHAFFING Onderzoek wordt ingesteld RADIO-OMROEP IN BELANG VAN DEN VREDE Goedkeuring gevraagd van het desbetreffend verdrag PRINS BERNHARD TE UTRECHT Bezoek aan Paushuize EERSTE KAMER Tegen 28 Juni bijeengeroepen SCHILDER VEROORZAAKT BRAND WIELRENNEN BRASPENNINX WINT DEN „BAOL DRAAIOM" Schulte, Slaats en Kaers moesten opgeven Opening prijshoudend slot verdeeld HET JUBILEUM VAN DE KONINGIN VERKORTE BALANS Van De Nederlandsche Bank N.V. s s WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Vs STOOMVAARTLIJNEN MARKTNIEUtf'j AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 21 Jun» 361-4 33% Examen acte L.O. Katholieke economische hoogeschool BERLIJN, 21 Juni. In verband met een spionnagegeval in de Vereenigde Staten, aldus meldt het Duitsche Nieuwsbureau, zijn in de tuitenlandsche pers de namen van verschei dene Duitsche officieren en leden van het mi nisterie van Oorlog genoemd, die met de in de Vereenigde Staten gearresteerde personen een „samenzwering" op touw zouden hebben gezet voor het verkrijgen van militaire gehei men. Naar het Duitsche Nieuwsbureau van wel ingelichte zijde verneemt, kan van een spion nage door actieve officieren der weermacht in de Vereenigde Staten natuurlijk geen sprake zijn. LUIK, 21 Juni (Belga) De geheele zitting van Dinsdagochtend in het Luiksche giftmeng- sters-proces was gewijd aan het overlijden van mevrouw Damoutte. Verschillende getuigen verklaarden, dat het slachtoffer 700 franken geleend had aan beklaagde. Mevrouw Damoutte had dit bedrag kort voor haar dood terug ont vangen. In het sterfhuis werd evenwel geld, noch linnengoed, noch snuisterijen gevonden. De weduwe Becker beschuldjgt de zuster van het slachtoffer ervan het linnengoed te hebben medegenomen, doch deze ontkent ten stellig ste. Ook andere getuigen verklaren hiervan niets te weten. De advocaat-generaal verwon dert zich er over, dat dit nu al de derde lezing is, welke de weduwe Becker van de verdwijning van het linnengoed geeft. Andere getuigen zeiden tegen het einde van de zitting, dat de beschuldigde die het slacht offer voor een zuster hield, naar zij zeide, haar diensten aanbood en tegelijkertijd een gemeubi leerde kamer wilde huren bij de vriendin van den echtgenoot van het slachtoffer. BRUSSEL, 21 Juni. (Belga) In antwoord op een interpellatie betreffende de maatrege len om ongeoorloofde verhooging der aardap pelprijzen te voorkomen, heeft de Belgische minister van Economische Zaken in de Kamer o.m. verklaard, dat getracht is den invoer van aardappelen te begunstigen. Nederland heeft lang niet zijn geheele contingent gebruikt. Het verkiest echter zijn aardappelen aan een ander naburig land te verkoopen tegen een voor Nederland veel voordeeliger prijs. Men kan de regeering dus niet verwijten zich te verzetten tegen den invoer van aardappelen, te minder, daar zij besloten heeft de contin genten te vergrooten en invoervergunningen te verstrekken aan allen, die daarom vragen. Deze laatste maatregel heeft gunstige en on middellijke gevolgen gehad. Bij de nationale bedevaart der Katholieke Schotten te Dunfermline, ter eere van de H. Margaretha, Koningin van Schotland, hebbën 12000 Schotten een resolutie aangenomen, waarin zij protesteeren tegen het houden van een godloozencongres in Londen. De Major-general Sir Walter Maxwell-Scott, die de resolutie indiende, zeide o.m.: „De H. Koning George van Engeland zou niet stil ge zeten hebben op zijn paard en rustig gewacht hebben op den draak, die beleedigingen uit braakt tegen den Almachtige. St. George was geen geestelijke, maar een leek. Hij vertegen woordigt den strijdenden christen-leek. Hij vertegenwoordigt den geest, die nu de harten van al onze Katholieken moet bezielen, om het hoofd te bieden aan het goddelooze mate rialisme, dat £ich vanuit het Oosten over Europa vers*preidt." Drie Bisschoppen namen deel aan deze be devaart van Katholieke Schotten, die uit alle deelen van het land bijeen waren gekomen. BERLIJN, 21 Juni (DNB). Naar aanlei ding van het Tsjecho-Slöwaaksche bericht, dat een Duitsch vliegtuig te Pilsen gedaald is, wordt gemeld, dat een leerling-vlieger der Duitsche luchtmacht, die in een ongewapend lesvliegtuig zonder radio een vlucht maakte, verdwaald is geraakt en, blijkbaar in de meening verkee- rende, dat hij zich boven een Duitsch vlieg veld bevond, gedaald is. Hoewel hij op het oogenblik nog niet langs diplomatieken weg met de overige mogendhe den in contact is getreden, acht men het niet waarschijnlijk, dat Cordell Huil hiermede zal wachten tot de volgende zitting van het Con gres. Na een vergadering van den Turkschen ministerraad, welke vijf uur heeft geduurd, heeft minister-president Dejlal Bayar, verklaard, dat het vraagstuk van den Sandsjak binnen tien dagen opgehelderd zal zijn. Hij gaf geen nadere aanduiding. Professor Hassan Naif van de juridische fa culteit te Bagdad, die Maandag door een stu dent, die voor zijn examen gezakt was, werd gewond, is aan de bekomen verwondingen overleden. Door het voortdurend slechte weer en door dat er drie voet sneeuw ligt zijn alle leden van de Duitsche Nanga-Parbatexpedit i e gedwongen naar het kamp, waarvan zij zijn uit gegaan, terug te keeren. Zij wachten op beter weer. Het Britsche Lagerhuis heeft in eerste lezing het wetsontwerp aangenomen, waarbij de En ge 1 s ch - Turks ch e overeenkomst vordt geratificeerd. Op grond van deze over eenkomst zal Engeland de Turkgche regeering ïen crediet verleenen voor haar herbewapening. Te Honkong is het proces begonnen tegen den matroos Dwyer, die wordt beschuldigd op den kruiser Dorsetshire den matroos Dickinson te hebben doodgeschoten, toen het schip in de Australische wateren voer. Dit was de eerste moord op een Britsch oorlogs schip sedert meer dan een eeuw. Naar verluidt werkt Cordell Huil op het oogenblik een plan tot humaniseering van den oorlog uit, dat vooral ten doel heeft een einde te maken aan het bombardeeren van de burgerbevolking uit de lucht. Nadere bijzon derheden worden nog niet medegedeeld. MALTA, 21 Juni (Reuter). Hedenochtend zijn te Malta een aantal Italiaansche oorlogsbodems aangekomen voor een bezoek van vier dagen. De schepen werden met saluutschoten ont vangen. Het is voor het eerst sedert twaalf jaar, dat Italiaansche oorlogsschepen een bezoek aan Malta brengen. JERUZALEM, 21 Juni (Reuter). De be roemde violist Bronislaw Huberman zal voor het eerst sedert zijn vliegongeluk in October van het vorige jaar optreden en wel op een concert van het Palestijnsche Symphonie-or- kest te Jeruzalem. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht kwam dezer dagen de 25ste algemeene vergadering van den Centralen Bond van Ziekenfondsen bijeen. Aanwezig waren 160 afgevaardigden van 62 aangesloten fondsen. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, het Tweede Kamerlid C. J. van Lienden, o.m. over den groei van het ziekenfondswezen, dat sedert 1 Januari 1936, toen het ledental der gezamen lijke fondsen 3.413.895 was, het aantal verzeker den is gestegen tot 3.747.100 op 1 Januari 1938, een vooruitgang dus met 333.205 leden. Uitvoerig behandelde spr. daarna, hetgeen in de centrale commissie voor het ziekenfondswe zen bereikt is geworden. De houding, vooral van de Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst, was volgens spr. niet bevorderlijk aan het streven van den bond, ook in de Centrale Com missie, om de verdere ontwikkeling van het on derlinge ziekenfondswezen te bevorderen. In een aantal plaatsen rezen moeilijkheden bij de af sluiting van contracten met de maatschappij en het was niet mogelijk, ook niet door de medewer king van de centrale commissie, deze tot op lossing te brengen. De mogelijkheid, dat het tot hernieuwden, fei len strijd zal komen, is dan ook niet uitge sloten. In de namiddagzitting werd, na uitvoerige discussie, met algemeene stemmen, het bestuurs voorstel aangenomen, waarbij in principe be sloten wordt tot een samenwerking met de verpleging, welke uiteindelijk tot fusie met deze Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuis- Federatie zal moeten voeren. Voorts kwam in behandeling een voorstel van het bondsbestuur om te besluiten tot de vorming van een landelijk centraal ziekenfonds. De bondssecretaris C. Baaij en de voorzitter C. J. van Lienden, verdedigden dit voorstel. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Bestuurders van het Tollens-fonds, geves tigd te Amsterdam, hebben den Tollens-prijs toegekend aan den schrijver Herman de Man, van wiens hand laatstelijk zijn verschenen: De Barre Winter van Negentig", „De Scheepswerf De Kroonprinses" en „De Koets." Ingevolge de statuten van het Fonds, dat in 1850 gesticht is, bij gelegenheid van den ze ventigsten verjaardag van den volksdichter Hendrik Tollens Czn., wordt er om de vijf ja ren „eene gratificatie aangeboden aan een of meer onzer vaderlandsche schrijvers of dich ters, wier werken in proza of poëzie, geduren de genoemd tijdsverloop uitgegeven, naar het gevoelen van bevoegde beoordeelaren zich deze onderscheiding hebben waardig gemaakt." De vorige maal, in 1933, ontving de schrijver Arthur van Schendel den prijs. Het fonds heeft mede ten doel de ondersteuning van hulpbe hoevende betrekkingen van overleden proza schrijvers en -dichters en verstrekt uit dien hoofde jaarlijks een aantal uitkeeringen. De middelen tot het toekennen der letter kundige prijzen en ondersteuningen moeten worden geput uit het batig saldo der jaarlijk- sche renten van een op het grootboek inge schreven kapitaal en enkele contributies. Zou het Fonds in ruimere mate, dan tot dusver mogelijk bleek, aan zijn doel kunnen beant woorden, dan zouden zij, die daartoe in staat zijn, het Fonds moeten steunen door een jaar- lijksche bijdrage, een schenking in eens, of door het fonds in hun testament te beden ken. Bestuurders zijn: Mr. J. Kalff Jr., voor zitter; Mr. H. L. de Beaufort, Ina Boudier Bakker, H. H. van Dam A. C.zn., C. K. Elout, Frans Mijnssen, Elizabeth Zernike en Mr. C. W. Ritter, secretaris-penningmeester. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Hilgenga, betreffende herziening van de basis- uurloonen der in de werkverschaffingen te werkgestelde arbeiders heeft de minister van Sociale Zaken geantwoord, dat hij ter zake eèn onderzoek laat instellen. Mede aan de hand van het resultaat van dit onderzoek zal de minister nagaan, of, als ge volg van verhoogingen van de loonen in het vrije bedrijf, herziening van loonnormen bij de werkverschaffing verantwoord is. Indien zulks het geval blijkt te zijn, zal tot herziening wor den overgegaan. Ingediend is een ontwerp van wet, houdende goedkeuring van het verdrag van 23 September 1936 nopens het gebruik van den radio-omroep in het belang van den vrede. Ter toelichting zegt de regeering o.a. het vol gende Naar aanleiding van een initiatief van de Foolsche regeering heeft de ontwapeningsconfe rentie zich bezig gehouden met het vraagstuk van het gebruik van den radio-omroep in het belang van den vrede. In Februari 1935 kwam een comité van des kundigen te Parijs bijeen, belast met het bestu- deeren van de mogelijkheid om een ontwerp op te stellen voor een internationale regeling te dezer zake. Vervolgens is op 3 September 1936 te Genève een conferentie bijeengeroepen om te komen tot het vaststellen van een verdrag ter zake. De conferentie is er in geslaagd een verdrag op te stellen, dat door 22 staten is ondertee kend. Ook de Nederlandsche vertegenwoordi ger is tot onderteekening overgegaan. Wat de positieve verplichtingen betreft, wel ke in het verdrag voorkomen, deze bepalen zich ertoe, dat de verdragsluitende partijen zich ver binden wederkeerig er voor zorg te dragen in het bijzender in tijden van crisis dat be richten zullen worden uitgezonden nopens de internationale betrekkingen, waarvan de juist heid zal zijn gecontroleerd door de personen, die verantwoordelijk zijn voor de uitzending, terwijl voorts iedere verdragstaat zich verbindt aan een anderen verdragstaat, die dit vraagt, gegevens ter beschikking te stellen, teneinde te bevorderen, dat door den radio-omroep betere kennis wordt verspreid nopens het eerstge noemde land. Ten einde aan de verplichtingen, welke uit dit verdrag voortvloeien, volledig effect te ver zekeren, is tenslotte een bepaling opgenomen, krachtens welke de verdragsluitende partijen zich verbinden maatregelen te nemen, ertoe strekkende, dat degenen, die met de verzorging van den radio-omroep zijn belast, de bepalin gen van dit verdrag zullen nakomen. Art. 3 van het onderhavige wetsontwerp stelt voor, het verdrag eveneens toepasselijk te doen zijn op Nederlandsch-Indië, Suriname en Cu rasao. Tot dusver is het verdrag bekrachtigd door Brazilië, Britsch-Indië, Denemarken, Frank rijk, Groot-Brittannië (tevens voor Birma en Rhodesia), Luxemburg en Nieuw-Zeeland, ter wijl zijn toegetreden Australië en Zuid-Afrika. Op 2 April 1938 is het verdrag in werking ge treden. Dinsdagmiddag heeft Z. K H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan Paushuize te Utrecht, waar hij de gast was van den com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosen thal en diens echtgenoote. De leden van Gede puteerde Staten van Utrecht en de griffier der Staten werden aan Z. K. H. voorgesteld. De voorzitter der Eerste Kamer is voorne mens deze Kamer bijeen te roepen tegen Dins dag 28 Juni, des avonds te half negen. In die vergadering zal worden overgegaan tot het trekken der afdeeling en tot openbare behan- ling van een aantal ontwerpen van wet van eenvoudigen aard. Voorts zal de voorzitter aan de te benoemen centrale afdeeling voorstellen Woensdag daar op in de afdeelingen te doen onderzoeken, on der andere de wetsontwerpen inzake de electri- citeitsvoorziening en tot herziening der omzet- belastingwet. Dinsdagochtend te elf uur is brand ont staan in de groote boerderij van den landbouwer E. Kooiker te Dedemsvaart. In een half uur tijds brandde de kapitale boerderij tot den grond toe af. Een groote hoeveelheid hooi van den nieuwen oogst ging verloren. Een tiental biggen kwam in de vlammen om. De brand is ontstaan, toen een schilder met een benzinelamp bezig was de verf van de deu ren te branden. Verzekering dekt de schade. Onder groote belangstelling en begun stigd door stralend zomerweer is Dinsdag voor de vierde maal in het Nederlandsch- Belgische plaatsje Baarle de ronde van Baarle Nassau-Hertcg, genaamd „Baol Draaiom" verreden. Aan dezen wedstrijd namen 46 renners deel. Het parcours liep over 130 K.M. en ging af wisselend over Belgisch en Nederlandsch grondgebied. In de tweede ronde werd het peleton uit el kaar getrokken en in drie groepen verdeeld. In de laatste groep bevonden zich Kaers en Schulte. Schulte echter meest in de derde ronde opgeven, terwijl Kaers aan den kop lag, gevolgd dcor Slaets, van der Driessche en Glas. Slaats zag zich genoodzaakt in de vijfde ron de den strijd te staken. In de zevende ronde wisten Braspenninx en Wals in de kopgroep te komen, waarna in de volgende ronde Kaers uitviel. Braspenninx bleef in de negende en tiende ronde nog steeds aan den kop, gevolgd door enkele Belgen, van wie Cave in de elfde en laatste ronde op 100 meter voor de finish ten val kwam. Hij werd vrij ernstig aan het hoofd geblesseerd, doch meende niettemin nog voldoende kracht te bezitten om door te rij den. Als vierde wist hij de eindstreep over te komen, doch nauwelijks enkele meters voorbij de finish stortte hü van zijn fiets en bleef lig gen. De uitslag van den wedstrijd luidt: 1. J. Braspenninx (Princenhage), tijd 3 uur, 38 min. 40 seconden. 2. van der Driessche (België). 3. F. Binnemans (België). 4. A. Cave (België). 5. Duelé Rémon (België). 6. P. Gocssen (Breda). 7. M. Raes (België). 8. Reyms (België). 9. R. van Hove (Zeeland). 10. P. Reynders (Ginne- ken), NEW YORK, 21 Juni (particulier). Het verbeterde sentiment, waardoor Wallstreet gisteren een geheel ander beeld te zien gaf dan den laatsten tijd gebruikelijk was, bleef ook heden op de New-Yorksche effectenbeurs den handel beheerschen en na een goed prijs houdende stemming bij de opening wisten de koersen nagenoeg over de geheele linie nog in prijs te monteeren, zoodat om 12 uur door zeer veel fondsen een winst van om en nabij 1 punt kon worden geboekt. De handel had opnieuw een uitbreiding ondergaan en bij gebrek aan materiaal kon de vraag slechts tegen oploo- pende prijzen bevredigend worden. Behalve de reeds gisteren gememoreerde factoren voegden zich daar heden bij de opnieuw verhoogde staalschrootprjjs in Pittsburg en de bereikte overeenkomst tusschen Engeland en Italië in zake de terugtrekking der buitenlandsche troe pen uit Spanje. Ook de vastere stemming voor meerdere producten liet niet na de effecten- markt in gunstigen zin te beïnfluenceeren. Te vens zijn er aanwijzingen dat de bedrijvigheid bij tal van industrieën gedurende de maand Mei grooter was dan algemeen verwacht werd. Van de staalwaarden wisten Bethlehem Steels na onveranderde opening 1 punt te verbeteren, terwijl National Steels zich wat op den ach tergrond bewogen. Vast gestemd waren Amer. Smelting, die aan het einde van den ochtend beurshandel 1% punt in koers waren opgeloo- pen. Voor oliewaarden was de stemming goed prijshoudend; de winst van bijna 1 dollar voor Standard OH ging echter in de ochtenduren voor de helft verloren. De vermissing van een Douglas-vliegtuig kwam tot uitdrukking in het koersverloop der betreffende waarden. Het ver lies werd echter later weer ruimschoots inge haald. Sporen waren op een enkele uitzonde ring wat hooger, evenals koperwaarden en wa- renhuisaandeelen. Het grootste avans gaven Allied Chemical te zien. De inzet was 4 punten beter, welk niveau zich gedurende de ochtend uren goed kon handhaven. Canningshares had den wat van verkoopen te lijden. In het eerste uur verwisselden 290.000 shares van eigenaar, terwijl het tweede uur 400.000 shares van eigenaar verwisselden. Aanbod veroorzaakte bij den aanvang van de tweede beurshelft hier en daar eenige re actie, doch later in den middag zette de koers- rijzing weer voort, hetgeen gepaard ging met een uitbreiding der affaire. Tegen het einde van den beurshandel moesten de noteeringen van de «neeste fondsensoorten wat van hun winst afstaan, daar winstnemingen afkwamen, doch de reactie bleef van bescheiden afmetin gen en het slot was 1 a 2 punten beter. Een uitzondering op de algemeene beurstendenz vormden luchtvaartwaarden; Douglas Aircraft, die in den loop van den dag wat boven het vorig slot waren aangetrokken, zakten in den middag in, zoodat per saldo het verlies VA dollar bedroeg. Ook de overige luchtvaart waarden moesten een kleinigheid afstaan. Het zelfde was het geval met canningshares, ter wijl warenhuisaandeelen en olieshares verdeeld in de markt lagen met van laatstgenoemde ru- BATAVIA, 21 Juni (Aneta) Aan een com missie uit den Volksraad, bestaande uit de hee- ïen Roep, H. H. Kan en Soetardjo, is verzocht om vóór 1 Juli een ontwerp voor een adres van hulde en gelukwensch aan H. M. de Koningin samen te stellen ter gelegenheid van het ko mende regeeringsjuDileum. Activa Binnenlandsche Wis sels, Promessen enz.: Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal... Pap. o.h. buit. 1. disc, Idem Eig. Portel Af: Verkocht, -maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal.... Beleen, (incl. Voors, in Reken.-Cour. op Onderpand) Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen Ceelen Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal: Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal en Munt, Zilv. enz.. Muntmat. ZHver Totaal Belegg. van Kap. Res. en Pensioen!. Gebouwen en Meub. der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 Stbl. No. 221) Totaal Passiva Kapitaal Reservefonds Bijzondere Rese Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour. Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div. Reken. 20 Juni '38 13 Juni '38 7.955.369 67.612 431.488 7.965.720 67.612 467.754 8.454.471 5.400.000 8.501.086 5.400.000 5.400.000 5.400.000 302.058.789* 4.491.990 21.884.024 301.971.955* 4.669.372 23.311.197 328.434.804 327.009.896"' 329.952.525 328.554.708* 1.424.908 1.397.817 328.434.804* 329.952.520* 112.887.535 1.368.332.910 112.937.535 1.368.287.603 1.481.220.445 1.481.225.138 21.147.057 20.397.652 1.502.367.5031' 1.501.622.7901 43.568.723 43.518.726 4.580.000 7.475.195 4.580.000 7.337.139 8.905.871 8.905.872 1.909.186.569 1.909.818.138 20.000.000 4.860.787 7.102.179 11.876.596 905.52X.235 14.119 20.000.000 4.860.787 7.102.179 11.875.994 916.788.630 42.176 152.569.569 806.886.247 355.834 138.953.744 809.855.763 338.862 1.909.186.569 65.883.125 120.086.920 1.909.818.138 65.883.125 92.169.202 756.323.207 755.315.966 Totaal W.v. a. Ned.-J t) W.v. LU. bu Beseh. Metaal: (K3. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3) Schatkistp. rechtst. b. d. Bank ond.gebr. RENTESTAND Wissel-disconto 2 pet. sedert 3 Dec. 1936 Promessen-disc. 2% pet. sedert 3 Deo. 1936 Beleen, van Eff. 2% pet. sedert 3 Dec. 1936 Beleen, van Goed. 2% pet. sedert 3 Dec. 1936 Voorsch. in Rek.-C. gft pet. sedert 3 Dec. 1936 briek Phillips Oil, Shell Union Oil en Standard Oil 11/8 a 13/8 hooger, terwijl Continental Oil fractioneel lager afkwamen. Zoowel voor staal- als voor koperwaarden rangeerden de winsten tusschen 1 en VA dolar; de goede vraag voor het product koper oefende hier mede een gunstigen invloed uit. Het slot kwam voor beide soorten plm. punt beneden het hoogste punt van den dag. Bij de automobiel waarden waren General Motors heden het meest gevraagd. Sporen liepen geleidelijk aan op met het einde van den beurshandel op of iets beneden de hoogste prijzen. Equipment- shares, kunstzijde-aandeelen, amusementsfond sen waren 1 a VA punt beter, terwijl Amer. Tobacco 2(4 punt monteerden. Zeer vast waren van de chemische fondsen Allied Chemical, die nog 5 punten bij het hedenmorgen behaalde avans konden voegen. De omzetten, die in het laatste uur slechts 200.000 shares bedroegen, waren in totaal 1.440.000 stuks. Slotkoersen Juni 21 Allied Chemical American Can Co. Am. Car. 6? F.dry Amer. Rollins Mills Am. Smelt. Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Jhio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Ghicaso Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consól Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5'A Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond 6? Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Sf Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk 6) Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. .e» ooiv.'oAM.-j.mniing ex dividend. nieuwe aandeelen Gedaan en laten, t 20 18 161 152 149 89% 901/4 86% 18% 17% 17 161/4 39% 38% 35% 133 132% 129% 76 73% 70% 9% 8% 8% 27 26% 24 28 261/4 243A 5% 47/s 4% 49Vf 48 441/4 5% 53/s 80 81 75% 29% 291/4 27% 241/s 24 6/ 22 6/0 8 46% /8 451/4 /8 41% 8% 8% 8 25% 25 24 29% 29% 27% 31 31 24% 25 24% 9% 9% 8% 44V4 46 43% 103% 101% 967/s 160 153% 151 8 7% 6% 36% 36 331/4 32% 31 287/8 19% 187/8 17% 6% 6 5% 83/4 8% 7% 551/2 54 50 45% 443/4 423/8 9% 9% 8% 33% 321/g 29% 7/8 7/8 1% 1% 1% 35 34% 32 24 24V4 223/j 13% 14 12% 12% 103/4 201/s 197/a 187/8 135 136 133 16V4 15% 141/4 35% 34% 323/4 49 48 47 28% 28% 26% 6 5% 5i/4 60% 60 56% 141/4 13% 11% 14% 14 13 12 11% IO1/4 7% 71/4 6% 7% 71/4 7 4% 48 46% 13% 13 12 67 b5% 62% 26% 26% 257/8 2% 2% 2% 43/4 4% 29% 29 26% 46V8 45% 42 22% 22% 20% 80% 80 747/8 43% 437/8 42% ex ooupon. bieden. NEW YORK, 21 Juni Slotkoersen Juni 21 20 18 Brussel 16.96% 16. 91/4 17.00 Rome 5.261/4 5.26V4 5.261/4 Madrid Bern 22.97 22.96 22.96 y4 Weenen Oslo 24.90 24.97% 24.97 A'dam 55.38 55.47 55.48 Londen 4.953/s 4.97^ 4-97% Parijs 2.78% 2.783/4 2.783/4 Berlijn 40.32 40.41 40.39% 21 Juni NEW YORK, 21 Juni 20 Juni 21 Juni 20 Juni Rubber Standaard Mei 12.87 12.65-f Dec. 13.21- f 13.00 Juli. 13.03- 12.82- - Jan. 13.30- - 13.04 Sept 13.08 12.85-f Mrt. 13.43 13,15 Oct. 13.16 12.97 Suiker Mei Deo. Juli 1.76-77 1.76-77 Jan. 1.85-87 1 84-86 Pept 1.81-82 1.80-81 Mrt. 1.88-89 1.87-88 Oct. 1.84- 1 84-- Mei 1.91-S2 1.90-91 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. Dec. Juli 4.21-22 4.28-- Mei 5 95 5.96 Pept 4.33-34 4.37 Juli 6.06 6,09 Dec. 4.36-37 4.35 Sept 6 12 6.16-17 Mrt. 4.38-- 4.36 Dec. 6.14-15 6.18 Mei 4.38-- 4,36 'Mei 6 16 6.17 Katoen Juli 8.61 8 52-53 Jan. 8.68 8.58-59 Oct. 8,63-64 8,55-56 Mrt. 8.73 8,64-- Dec 8.68- 8.60 Mei 8.75-- 8.67-68 Tin Loco 42.12% 4150 Termijn 42.20 41.50 20 Juni 21 Juni Tarwe Juü 77 -771/8 78Vè-78 Juli CHICAGO, 21 Juni Haver Pept. 78 Dec. 797/g Mais Juli 57% -- 3ept 58 Dec. 57 - - Reuzel Juli 8.40 3ept 8,62% 79 -87/e 80%-% 57% 58% 577/8 27 Pept 261/2 Dec. 27% Rogge Juli 53% Sept52 Dec. 53% 8,35 8,60 Oct. Dec. 8.72% 8.70 21 Juni 20 Juni 27Vs - 26 Va - 27% -- 53% 52 Vi 53% 8,67 Va 8,57% 20 Juni 21 Juni Tarwe Juli 109Vs - Oct 873/4 Dec. 843/4 Sogge iuli 54 %-- Oct 54%- Dec. 54V2-— Haver ■ul 447/8— 47%- Oct 383/438% gedaan en laten 1 j nominaal WINNIPEG, 21 Juni 21 Juni 20 Juni Gersl 1087/g- Juli 55V4551/4- 87 Oct. 50%- - 501/s 843/8Dec. 48L/8471/4 Lijnzaad Juli 146 146% Oct. 146% 54%-- 541/2-- Dec. 35% - bieden 146% 35 BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 20 Juni: Akershus, s.. Drammen; Odysseus, s., Danzig. 21 Juni: Ajax, s„ Stettin; Hakefjord, s., GeflG Pan Gothia, tank. Aruba. Vertrokken 20 Juni: Britanica, s., Antwerpen, Conida. s.. Hull; Jagersfontein, m.s., R'dam. 21 Juni: Poeiau Rocbiah, mas., Hamburg, Truida, m.s., Korsor. Aangekomen 21 Juni: Armatica, s., Stettin: in- garo, s., Helsingborg (voor Velsen); Simon Boli var, s., W.-Indië; Ransdorp, m.s., Londen. Vertrokken 21 Juni: Ural Masch, s„ Kopen hagen. Aangekomen 21 Juni: Batna, s., La Goulette, Vertrokken 21 Juni: Castor, s„ Stavangen Sturdee Rose, s., Swansea; Maaskerk, s„ Ham burg; Merel, s., Londen; Vliestroom, s., Leith. AMSTERDAM. Aangekomen 20 Juni: Akershl»3' Drammen, stukgoed. Handelskade, Verg. Carga- doorskantoor; Odysseus, Danzig, stukgoed, W vantkade, idem. 21 Juni: Ajax, Stettir., stukgoed, Levantkad-, idem; Hakefjord, Gefle, stukgoed', Zeeburgerkade, Pan Gothia, Aruba, petroleum en benzine, Petro leumhaven, A.P.C. Aangekomen 21 Juni: Zeester, Aalborg, ink'» ren. Steiger H.A.L., Scheepv. Bedr. Gruno; Ar matica, Stettin, repareeren, Am'st. Dok. Ruys Co.; Simon Bolivar, W.-Indië, stukgoed, SUT'- namekade. Vrachtmail; Ransdorp, Londen. zw» velzuur, Nieuwendammerkade, Ketjen Co. HALCYON lijn STAD VLAARDINGEN, 20 Juni van Wabana w Vlaardingen. ROZENBURG. Vlaard'ingen naar Bilbao, -41 Juni uit den N. Waterweg. FLENSBURG, 19 Juni van Vlaardingen te N»1 vik. n STAD ZAANDAM, 20 Juni van Salta C.abello R'dam-Vlaardingen. STAD ZWOLLE, 19 Juni van Vlaardingen Bilbao. HOLLAND-WEST-A FRIK A LIJN REGGESTROOM, 19 Juni van Cassandra na»r Freetown. MAASKERK, 21 Juni van Amst n. Hamburg. KON. NED. STOOMB. MIJ. ACHILLES, 20 Juni van Catania te Venetië. ALKMAAR, thuisreis, was 21 Juni 2 uur v.m- 350 mijlen N. van Flores ARIADNE. 20 Juni van Neaplaya n. Piraeus. BODEGRAVEN, 19 Juni van Arica naar M°' lendo. BARALT. 18 Juni van Curacao naar de Boven windsche Eil. BARNEVELD, 20 Juni van Curacao n. CrlstoD»1 FAUNA, 20 Juni van Genua te Savona. VENUS, 20 Juni van Lissabon naar Amst. ODYSSEUS, 20 Juni van Danzig te Amst. AJAX. 21 Juni van Stettin te Amst. PERSEUS, 21 Juni n.m. 3 uur van Odense Kopenhagen. - DOURO, 18 Juni van Puerto Barrios n. Curacan- THESEUS. 20 Juni van Amst. te Gdynia. SIMON BOLIVAR, 21 Juni V. W.-Indië te A«^' TIBERIUS, 21 Juni van Oran te San Anton'"' KON. HOLL. LLOYD EEMLAND, uitreis, 20 Juni te Rio Janeiro. MIJ. NEDERLAND POELAU ROEEIAH, 21 Juni van IJmuicïerï B' Hamburg. TABIAN, uitreis, 21 Juni te Port Said. MOENA, thuisreis, 21 Juni te Suez. JAVA-NEW-YORK LIJN TANTMBAR, Montreal naar Java, pass. 20 Jul> Kaapstad. ROTT. LLOYD KOTA AGOENG, uitreis, pass. 21 Juni Finisterre BALOERAN, uitreis, 21 Juni van Port Said. MIJ. OCEAAN ARDRASTU9, 20 Juni van Singapore n Amf'_ POLYPHEMUS, 19 Juni van Hambur2 te »re m'en. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLL AND-AUSTRALIË LIJN ALMKERK, thuisreis, 20 Juni van Brisbane. ENGGANO, uitreis, 20 Juni van Port Souda"- HOLLAND-O. AZIE LIJN MEERKERK, uitreis, 18 Juni van ChinwangW0' HOLLAND-AFRIKA LIJN JAGERSFONTEIN, uitreis, 21 Juni te R'dami vertrekt 21 Juni 's avonds naar Antwerpen. BOSCHFONTE1N, vertrekt 23 Juni n.m. 5 uu van Durban naar Lorenzo Marques. s BLOEMFONTEIN. 20 Juni 12 uur 's middag van Port Said naar Genua. DIVERSE SCHEPEN GENOTA, 19 Juni van Curacao te Hambudl SANDENBURGH, 20 Juni van R'dam te Ham burg. EIBERGEN, 20 Juni van Rio Janeiro te Stettm KATWIJK, 21 Juni van R'dam te Bilbao. SCHIELAND, 20 Juni van de Tyne n. Urnum®*" SLIEDRECHT, 21 Juni van Venetië n. Triest. ST. ANNALAND, 20 Juni van Middlesbro na» Harburg. „j AMELAND, Sierra Leone naar R'dam, pass. Juni Oueasant. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N-W (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 1 Juni: Pieter Hokke drogist, Overschie, Pgr* lelstraat 21. R.c. mr. L. van Lookerem Can pagne. Cur, mr. C. Lourens, Rotterdam. .„«.r, 18 Juni: Elisabeth Blokdijk, pensionhoudsu-. Bergen N.H., Prinsesselaan 28. R.c. mr. W. Ubbens. Our. mr. A. Prins, Alkmaar. Opgeheven wegens gebrek aan actief: H. Ettinger, Dera Haag; M. van der Westen, V-, Haag; W. Wohlfahrt, Den Haag; J. van der L3" Peizerpol. gem. Feize. '6 HERTOGENBOSCH, 21 Juni. N.V. Boten»^' Aanvoer 22.925 kg. Hoogste prijs 1.37, l»3® prijs 1.27 per kg., mlddelprijs 1.35 per kg. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Aku Anaconda H. V. A. U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Shell Union Ver. Vorstenl. Cult. Int. Tel. en Tel. 336 19 11/16—19 15 458 3334—34 351/4—357/s 10 11/16—107/8 10.7/16—10 V* 66%—663% 7—7 1/16 Van 4.305 uur Kon. Olie Anaconda H. V. A. U. S. Steel Rep. Steel Shell Union 337 19%—20 458 10 15/16-Ui6 10 5/16-10 V1" -eK' 's GRAVENHAGE. (Bisschoppelijke K \eüi school). Geslaagd; P. van Tienen, Vlaardü-S W. G. van den Berg, Monster; J. A. van^ efl kum en W. L. van Dijk, beiden te Den Th. G. A. Elskamp te Delft. j#' TILBURG. Geslaagd voor het doc^ examen in de economische wetenschapPe „41' heer A. P. F. Verhallen, Oss. Voor het c daatsexamen in de economische wet«'lS pen slaagde de heer A. J. J. van der Gilze.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2