BS We luisteren naar... FINANCIEN Instanfine Dagfilm WOENSDAG 22 JUNI 1938 Inslantine jr:- Donderdag 23 Juni jy AUTOVERVOER PERSONEN AAN BANDEN GELEGD VELDDAG VAN HET LEGER DES HEILS LUCHTBESCHERMING DE VERDEDIGING VAN DEN WATERWEG RIJN- EN BINNENVAART ONGEWENSCHTE ACTIE DER P.N.I. GESLAAGDE PROEFVLUCHT INDIË—AUSTRALIË BEWOLKING VAN KORTEN DUUR ZWARE BANDJIR BIJ MADIOEN Het moderne middet en pijnen ADVOCATEN BELEEDIGD VESTIGING IN BELGIË NATURALISATIES R.K. Universiteit Notarieel examen Machinisten-examen VOETBAL DENEMARKEN—ZWEDEN 0—1 CRICKET IN ENGELAND EEN NIEUW RECORD VAN HAMMOND Hooge individueele scores UITLOTINGEN De nieuwe voorschriften voor taxi's en huurauto's Door de afkondiging van het Kon. Be3luit, tot nadere wijziging van het Reglement Auto vervoer Personen, zal een einde worden gemaakt aan de tallooze voetangels en klemmen, waar voor de rijkspolitie zich vaak zag geplaatst, wanneer handelend moest worden opgetreden tegenover ondernemers van z.g. wilde autobus- diensten. Thans is n.l. de redactie van art. 2 van vorenbedoeld reglement zóó vereenvou digd en laat zij zóó weinig speling, dat ver wacht mag worden, dat de ondernemers zich niet zoo spoedig op het wilde pad zullen be geven als tot nu toe het geval was. Tot dusver was art. 2 aldus geredigeerd, dat er een vergunning werd vereischt voor: de uitoefening van een autobusdienst over de we gen, de uitvoering van toerwagenritten over de wegen, de exploitatie van taxi's over de wegen, de exploitatie van huurauto's over de wegen. Ook moest inschrijving geschieden voor de be werkstelling van eigen vervoer over de wegen. Door de thans aangebrachte wijziging, wordt in art. 2 niet anders gezegd, dan dat het ver boden is. onverschillig of het vervoer al dan niet ten deele in het buitenland geschiedt, her haaldelijk met een motorrijtuig personen tegen vergoeding over de wegen te vervoeren of te doen vervoeren, tenzij het vervoer geschiedt krachtens een vergunnmg, als in overige arti kelen van het reglement vermeld. De groote kracht aldus deelde men ons te bevoegder plaatse mede van het nieuwe arti kel, schuilt in het woord „herhaaldelijk", om dat nu niet meer gevraagd behoeft tc worden, wat voor soort van dienst de betrokken onder nemer exploiteert, doch kan worden volstaan met het constateeren van het feit, dat her haaldelijk personen, tegen vergoeding, met een motorrijtuig worden vervoerd. Daar dit Kon. Besluit 13 Juni in werking is getreden, valt ook de wilde dienst van de nieuwe Gooi-Express onder den nieuwe verbods bepalingen. Hieraan moet ook worden toege schreven, dat tegen de chauffeurs van den nieuwen dienst HilversumAmsterdam verschil lende malen proces- verbaal is opgemaakt, om dat moet worden vastgesteld, dat het ver voer „herhaaldelijk" geschiedt. Wat de gewijzigde voorschriften betreft, ver melden wy verder nog, dat art. 3 van boven bedoeld Reglement, thans aldus gelezen wordt, dat aan de vergunning, uitgereikt aan degenen, die personen te vervoeren, de voorwaarde verbon den wordt, dat een verzekering is gesloten tot dekking van de geldelijke gevolgen van de aan sprakelijkheid van den ondernemer voor de schade, bij het vervoer door de vervoerde per sonen geleden. Aan de vergunning voor het vervoer met taxi's zijn biykens den gewijzigden tekst van art. 17 nog de volgende voorwaarden ver bonden: Het is verboden, personen te vervoe ren of te doen vervoeren, anders dan tegen een bedrag, waarvoor de geheele taxi voor den ge- heelen te maken rit beschikbaar wordt gesteld. Vervoerd mogen slechts worden de personen, die zich op de standplaats of aan de stalling aan- i melden, die, zich doen afhalen na bestelling en - die de ledige taxi aanroepen binnen de ge- „meente, waarvan B. en W„ de vergunning heb ben verleend. Een soortgelijke bepaling geldt voor huur auto's. Nog is o. a. gewijzigd art. 23 1ste lid, dat nu luidt als volgt: „Het is verboden met een auto bus meer personen te vervoeren of te doen vervoeren, of in of op een autobus een groote hoeveelheid goederen te laden is bepaald, waarbij 2 kinderen beneden den leeftijd van 10 jaar voor één persoon worden gerekend." Koninklijke familie toont haar belangstelling H. M. de Koningin en Prinses Juliana heb ben hedenochtend een bezoek gebracht aar. den velddag van het Leger des Heils, die gehouden wordt in het Paardenbosch, behoorenae tot het paleis Soestdijk, dat voor dezen velddag wel willend beschikbaar was gesteld. Daarna hebben de generaal Evangeline Booth en de commandant van het Leger des Heils, de heer Bouwe Vlas, het noenmaal gebruikt bij het Prinselijk Paar, waarbij ook de Koningin heeft aangezeten. Een navolgenswaardig voorbeeld Eenigen tijd geleden werd door een vrouw het initiatief genomen om gelden ter beschikking te stellen van den minister van Defensie ter versterking van de weermacht. Thans heeft wederom een vrouw het initia tief genomen om waardevolle prijzen ter be schikking te stellen voor de loterij, welke ge organiseerd wordt door de Nederlandsche ver- eeniging voor luchtbescherming ten bate van het luchtbeschermingsfonds. Het batig saldo zal de hoeksteen vormen van het luchtbeschermingsfonds in wording. Velen in den lande zullen ongetwijfeld dit voorbeeld willen volgen. Zij kunnen dit doen door het storten van een bedrag op girorekening 188756, ten name van den heer C. H. D. van der Loo, te 's-Gravenhage. Oefeningen van het Hoeksche garnizoen Voor het eerst sedert jaren heeft Woensdag avond weer geschutvuur over Hoek van Hol land geklonken. De fortbezetting, die in Februari haar intree in den Hoek deed, heeft voor de eerste maal een oefening op grootere schaal gehouden in samenwerking met een zoeklichtafdeeling van de genie en een marine vaartuig, dat in zee als doelwit fungeerde. Lang voor het invallen van de duisternis be trokken de afdeelingen hun stellingen om de vaste batterij van de monding van den Water weg. De algemeene leiding berustte bij den commandant van het pantserfort, den kapi tein W. J. van Dort. De belangstelling van het publiek was voor dit sinds lang ongewone schouwspel zeer groot; politie en schildwachten zorgden voor een af zetting op veiligen afstand. In de invallende duisternis werden de eerste schoten afgevuurd op de talrijke schepen, die den Waterweg uit voeren. Ruimschoots over half elf was de duis ternis zoover gevallen, dat ook de beide zoek lichten op de Noorderpier en in de eerste duinerij aan de oefening konden deelnemen. Als reuzenarmen zwaaiden de lichtbundels over zee: de schepen, die voordien slechts aan hun boordlichten te onderscheiden waren, tee kenden zich helder af in de felle lichtbundels. Tegen elf uur kreeg het zoeklicht in de duinen het marinevaartuig in zijn greep, dat op enkele mijlen afstand langs de kust voer en kennelijk pogingen deed, uit den lichtbundel te geraken. Voor het zoover was, daverde het eerste salvo uit de batterij, met korte tusschenpoozen door andere gevolgd. Te middernacht eindigde de oefening en kon de genie haar spullen gaan inpakken. De officieren der deelnemende afdee- ling hebben daarna de oefeningen, die een vlot verloop hadden, besproken, terwijl de man schappen hun kwartieren betrokken. De toekomstige ordening van het verkeer Dinsdag is te Den Haag de jaarvergadering van het Centraal Bureau voor de Rijn- en binnenvaart gehouden. De voorzitter, de heer J. Roelofs Azn., heeft daarbij een jaarrede uitgesproken, waarin hij eenigen tijd stilstond bij de overheidsbemoeiing met het vervoerprobleem binnen onze landsgren zen. Naar spr.'s meening staat vast, dat de orde ning van het verkeer een zaak is, welke met nóg meer voorzichtigheid zal moeten worden gehan teerd dan de ordening van op zich zelf staande bedrijfstakken, wil men ernstige en wellicht on herstelbare schaden aan de algemeene Neder landsche belangen vermijden. De coördinatie-plannen, in zoovere op dit oogenblik bekend, richten zich z. i. meer op de bescherming van het bestaande vervoer als zoo danig dan op de behartiging van de betrokken totale algemeene belangen in het heden en in de toekomst. Na een korte beschouwing over deze plannen uitte spr. de hoop, dat de aan het vervoer aan te leggen banden in dat geval zoo weinig mogelijk knellend zullen zijn. Staat de vereeniging nu tegenover alles, wat coördinatie heets afwijzend? Het woord coördina tie is zoo ruim, dat die conclusie van te ver gaande strekking zou zijn. Coördinatie kan nim mer een panacee zijn, en er zijn stellig coördina tiemaatregelen, welke zelfs op de volle sympathie van de vereeniging kunnen rekenen. Spr. acht het de taak van het Centraal Bu reau voor de Rijn- en binnenvaart, iederen maatregel, welke als coördinatie wordt aange duid, op zichzelf te beschouwen en op grond van zijn eigen merites te beoordeelen. Bij het opnoemen van enkele vraagstukken, die tot een oplossing moeten worden gebracht, merk te spr. op, dat in ieder geval een einde behoort te worden gemaakt aan het eindeloos aan el kaar afschuiven door de verschillende ge meentebesturen van behoeftige schippers. Sprekers bezwaren richten zich tegen ver starring en bevriezing als gevolg van coördi natie, niet tegen coördinatie als zoodanig. Het standpunt van het centraal bureau is immer hetzelfde geweest. Ten slotte deed spr. nog een zeer ernstige waarschuwing hooren met betrekking tot de wijze, waarop in de kringen der „beroepsver voerders" thans wordt gesproken over de in ternationale verplichtingen, welke Nederland door het onderteekenen der Rijnvaartacte op zich heeft genomen. Op de jaarvergadering volgde een koffie maaltijd, waarbij vele autoriteiten aanwezig waren, en waarbij ir. F. L. Schlingemanri, hoofd-ingenieur directeur van den rijkswater staat in de directie beneden rivieren en Ne- derlandsch gedelegeerde in de Centrale Rijn vaartcommissie, heeft gesproken over het Rijn- vaart-politiereglement in zijn toekomstigen vorm. Nog een arrestatie te Batavia BATAVIA, 22 Juni. (Aneta). De politieke in lichtingendienst heeft nog een bestuurslid van de afdeeling Batavia der P. N. I. aangehouden. Het centraal onderzoek in de P. N I.-affaire wordt te Soerabaja gehouden, waarheen alle personen en in beslag genomen papieren wor den gezonden. Tijdschema is niet te krap gebleken BATAVIA, 22 Juni. (Aneta). Zoowel de be manning als de passagiers van de PK-AFO, die gisteren om 16.45 uur op Tjililitan is terugge keerd van de reis naar Australië, waren ent housiast over het verloop van deze reis en de belangstelling en medewerking, die allerwege in Australië werd ondervonden. De heer Van Lent verklaarde tegenover een vertegenwoordiger van Aneta, dat tegen de ope ning van de luchtlijn naar Sydney op 3 Juli geen bezwaar behoeft te worden gemaakt. De grond-organisatie in Australië verkeert vrijwel in hetzelfde stadium als in Indië. Ook daar wordt gewerkt aan de vervolmaking ervan. De heer Versteegh verklaarde, dat het tijd schema niet te krap is gebleken. De opzet kan met enkele kleine wijzigingen op detailpunten worden gehandhaafd. Het oponthoud van een dag werd veroorzaakt door een storing in een drukventiel van het oliesysteem, waarvoor, met medewerking van de Australische luchtvaart- afdeeling, een nieuw onderdeel uit Melbourne werd verkregen. De heer Versteegh sprak als zijn meening uit, dat de lijn onder de meest gelukkige vooruit zichten kan worden geopend. De vooruitzichten voor het weer ten onzent blijven nog gunstig. Eerst is nog wat toene mende bewolking te wachten, zoodat de nacht wat warmer zal worden. Voor morgen overdag is echter zonnig, vrij warm tot warm weer te wachten. De kans op plaatselijke onweders neemt echter toe. NGANDJOEK, 22 Juni. (Aneta). Zondagmor gen teisterde een zware bandjir Ngandjoek en de omgeving. Zware regenbuien zijn gevallen. De bliksem is op verschillende plaatsen inge slagen. Op den weg naar Madioen staat 65 c.M. water, waardoor het verkeer is gestremd. Woon erven, sawahs, en tientallen bouws grond zijn overstroomd. Een dessahuis is ingestort, terwijl bruggen werden weggeslagen. Persoonlijke on gelukken zijn niet voorgekomen. Dit is reeds de vijfde maal, dat een hevige bandjir dit jaar in dit gebied optreedt. voortreffelijke werking en absolute onschadelijkheid op ideale wijze vereenigd. Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen! Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. Geldboete geëischt tegen zaakwaarnemer In het nummer van de „Rechtskundige Adviseur" van 18 November 1937, het orgaan van de Nederlandsche vereeniging van rechts kundige adviseurs, kwam een artikel voor, ge titeld „De eer van den stand der advocaten?", in welk artikel de gestes van twee advocaten ten aanzien van een executie-procedure wer den becritiseerd op een dusdanige wijze, dat de advocaten hierin aanleiding vonden een klacht tegen den schrijver bij de justitie in te dienen wegens beleediging. Deze zaak weijl Dinsdagochtend voor de Haagsche rechtbank behandeld. De rechtskundige J. K. had gemeend zijn hart te moeten luchten en in genoemd orgaan verscheen een artikel, waarin de handelwijze van advocaten als „onsmakelijk gedoe" werd gekwalificeerd, waaraan de schrijver toevoegde, dat dergelijke „zaakjes" de eer van den stand der advocaten schaden. De Officier van Justitie, mr. P. R. Blok, achtte de geïncrimineerde zinsneden beleedi- gend. Spr. vorderde een geldboete van 100, subs. 50 dagen. De verdediger, mr. H. P. Marchant, meende, dat verdachte zich misschien wat scherp heeft uitgelaten, doch wij moeten nagaan of hij, op het moment, dat hij het artikel schreef, de bedoeling heeft gehad te beleedigen. Dat had hij niet. Hij wilde in het algemeen belang het executierecht, dat in onze wet verloren dreigt te gaan, sauveeren. Op dien grond meen de pleiter dat verdachte niet strafbaar is. Het Belgisch gezantschap herinnert er o.a. nog eens aan, dat vreemdelingen, die zich in België wenschen te vestigen, in de eerste plaats dienen voorzien te zijn van de door internatio nale overeenkomsten voorgeschreven bescheiden (identiteitsbewijs, paspoort, visum). De consulaten van België zijn bevoegd tot de afgifte van een reisvisum ook genoemd toe risme- of zakenvisum ten einde het toerisme en de zaken te bevorderen. De Belgische veilig heidsdienst werd er van op de hoogte gesteld, dat vreemdelingen voorzien van een dergelijk visum in België binnen gekomen zijn en dat zij, in plaats van het land te verlaten, na het verstrijken van den geldigheidsuur van het visum, er zich voor goed hebben gevestigd. Deze handelwijze is ontoelaatbaar. Vreemdelingen, die ziph in België wenschen te vestigen om er een nijverheid uit te oefenen, handel te drijven, of in 's lands werkkrachten aangeworven te worden, kunnen in de consu laten van België alle inlichtingen verkrijgen be treffende de formaliteiten, die voor het verkrij gen eener machtiging tot vestiging in België dienen 'vervuld te worden. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende een groot aantal naturali- satie-wetsontwerpen, zegt de minister van Jus titie o.m.: Dat naturalisatie in Nederland gemakkelijk geschiedt en dat daardoor immigratie zou worden aangemoedigd, kan niet worden be aamd. Zeer vele requesten worden afgewezen, terwijl de dossiers der voor verleening van het Nederlanderschap voorgedragen belangheb benden van een grondig en veelzijdig onder zoek doen blijken. Ongewenschte immigratie, waardoor önder meer de arbeidsmarkt na- deelig kan worden beïnvloed, heeft bij voort during de aandacht van de regeering gehad. Ook in het door verschillende leden gecon stateerd geval, dat gedurende geruimen tijd hier te lande aanwezige vreemdelingen, door allerlei omstandigheden niet tot indiening van een naturalisatie-request waren gekomen, wordt, als steeds, een behoorlijk onderzoek in gesteld naar de motieven, welke tot indie ning van een verzoek hebben geleid, en naar de gevoelens der requestranten ten opzichte van Nederland. Jongen in zee verdronken Dinsdagavond zagen twee mannen, die op de Zuiderpier van de Buitenhaven te Scbevenin gen waren gezeten, op ongeveer honderd meter afstand, een jongen, in badcostuum gekleed, in het water van de Buitenhaven spartelen Even later zagen zij hem in de diepte verdwij nen. Op hun geroep hebben andere zwemmers, die zich op dat oogenblik in de Buitenhaven bevonden, naar den drenkeling gedoken, even wel zonder resultaat. Er is een pakje kleeren gevonden, dat dc vader van den jongen her kend heeft als toebehoorende aan zijn zoon, den 13-jarigen M. C. V. De jongen was te zes uur gaan zwemmen. NIJMEGEN. Geslaagd voor het examen pae- dagogie M.O. de heer P. R. J. Kooymans te Breda. De promotie van den weleerw. pater G. P. J. Giezenaar, missionaris vftn Scheut-Spar- rendaal tot doctor in de letteren en wijsbe geerte geschiedde cum laude. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel I: H. W. Creutzberg te Dubbeldam, en voor deel II: J. J. v. d. Stadt te Zaandam en R. J. F. Schol- tens te Utrecht. Examens gemeente-administratie 's GRAVENHAGE. Vbor het examen gem financiën zijn geslaagd: B. Bieleveld te Leid- schendam, A. C. Blom te Uithoorn, R. Boon- stoppel te Arnhem, J. A. de Bot te 's Graven- hage, J. H. Broekhuis te Almeloo, P. C, Dekker te Wassenaar, W. van Etten te Zelhem, P. H. Geysel te Ouderkerk a.d. Amstel. Administratie. Voor dit examen slaagden: Th. C. C. Baumann te Overschie, F. Burgh- graef te Emmer Compascum, J. N. Collard te Kerkrade, J. C. Cbnstanse te Brouwershaven, H. J. Creusen te Hoensbroek, A. A. M. Delplace te Bergen op Zoom, J. L. Dih te Veendam, J C. van Docselaar te Huyshil, J. J. yan Don te Alkmaar, G. G. Doornbos, të Hoorn; D. boules te Genum, J. G. Duchemin te Heinenbord, J. C. Duin te Wijdenes, J. H. Duit, Oude Pekela, A. P. Eggermons te 's Gravenhage, H. A. Enghers te Oldenzaal, Th. F. M van Engelen te Leende. D. W. van de Erve te Papendrecht, M. A, Flecken te Bingelrade, H. M. Franssen te Nunspeet, G. J. Frerichs te Haarlem, C. H. van Fulpen te Bunnik, J. P. Geldhof te Huizen, J. M. C. Gerrits te Nijmegen, W. H. de Geus te Meppel, L. Gorker te Makkinga, H. de Graaf te Katwijk aan Zee, P. de Graaf te Bergum, H. L. Graafmans te Bergen op Zoom, A. W. van de Graft te Heeze, A. L. Groeneveld te Mijnsheerenland, F. de Groot te Amsterdam, P. P. Grouwstra te Wijhe, J. F. de Haan te Schalsum, W. P. A. M. van Haaren te Steen bergen, A. C. de Haas te Eersel, N. A. de Haas te Noordeloos, W. A. M. Hassink te Amster dam, J. A. M. F. Nyzink te Emmen en J. Zantinge te Dwingelob. 5}3CpCpCj5CpCpq3CpCpCpCf!CpCj3tpCpq:<^C(3Cf><J)C)DCpCpCf5C)3Cj3Cj3C}3tpCj3CpCpCpC^C)3^1Cj3q3C)3CpCj3CpC)3CpCj3q3CpCj3Cj3Cj3Cj3q3CpCpCj5Cf)q3t^q3CpCp 6- HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.0012.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.20 Berichten. 10 00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de Jeugd. 5.30 Het Apollokwintet, 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De drie groote wereldcon ferenties van dezen tijd". 7.45 Reportage. 8.05 Berichten ANP. SOS-ber. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Christelijk Radiokoor. 9.00 Reportage. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Amsterdamsch Salonorkest. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-Uitzending 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest en solist. 11.00 Kniples. 11.30 Vervolg concert. 12,30 Ensemble Carel Alberts. 1.15 Orgelspel. 1.30 Vervolg van 12.30. 2.00 Declamatie. 2.20 Kovacs Lajos' orkest en solisten. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden, 4.30 Orgelspel. 4.50 Voor kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.40 Sportpraatje. 7.00 Kwartetconcert. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.40 Interview. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Koor „Sursum Corda" en solisten. 9.05 Chansons met pianobegeleiding. 9.30 Omroeporkest en solisten. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Vervolg concert. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 12.05 Strijkkwartet. 1.20 Gramofoonmuziek. 1.50 John McArthur Kwintet. 3.35 Orkest. 4.35 Gramofoonmuziek. 5.30 Gramofoonmuziek. 7.00 BBC-Zangers en solist. 7.45 Ben Frankel's orkest e.a. 8.35 Solistenconcert. 9.40 BBC-Theaterorkest.' 10.40 Viool en piano. 11.15 Oscar Rabin's Band e.a. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS. 1648 M. 8.10 en 10.30 Gramofoonmuziek. 12.40 Cantrelie-orkest. 1.50 Zang. 3.05 Zang. 3.20 Pianovoordracht. 4.20 Zang. 8.35 Cellovoordracht. 8.50 Nationaal Orkest m. m. v. soliste. 10.55 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 8.50 Orkes, en koor. 10.20 Volksliederenconcert. 12.20 Orkest. 2.30 Populair concert. 3.40 Pianovoordracht. 4.20 Orkest. 6.30 Zang en plano. 7.30 Kleinorkest en solist. 8.35 Orkest en koor. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Nedersaksen-orkest. 12.20 Orkest, solisten en koren. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Kleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 'mroepkieinorkest. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.23 Orgelconcert. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Symphonie-orkest en solist. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroeporkest. 1.50, 5.20, 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest. 10.30 Dansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gramofoonmuziek. 10.20 Berichten. 10.50 Fluit en harp. 11.05 Berichten. 11.20 Nedersaksen-orkest. 12.20 Concert cbcbcb^cbicbücij^cbcbcfcrbtbcbcbcfcetjebcfeebcbcbefccbcbdscfcebrfccbcbcbclsehcbcbcbditfacfcdïdjebcbdscbdjcbcfccbcbebcbtfccbctxfc^j Academische examens AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift de heer J. A. H. Knop, geb. te Maastricht en tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift de heer B. W. L. Siemens, geb. te Amsterdam. Cand. ex. in de wis- en natuurkunde de heeren M. J. E. Ernsting en Chr. Buzink. DELFT Geslaagd voor het ingenieurs examen voor scheikundig ingenieur: G. D. A. Klijnstra, Amersfoort; G. Menalda van Schou wenburg, Haarlem; A. W. F. Middelberg, Ban doeng; A. Niks, Benkoelen; K. Over, Zuid- en Noordschermer; A. F. J. de Rijck van der Gracht, Semarang; J. Sipkes, Temeuzen; L. van Teijn, Rijswijk (Z.H.); B. M. van der Veen, Zwijndrecht; W. van der Zalm (met lof), Ros- sum. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor scheikundig ingenieur: H. J. Egmond, Hilver sum; J. J. Ghijsen, Middelburg; J. Hannewijk, Driewegen; A.. C van Iperen, Bandoeng; H. P. Kelder, Tandjongpandan; E. Lelyveld, 's-Gra venhage; A. J. W. Muijser, Rotterdam; H. Nijon, Paramaribo; H. Oly, Balikpapan; H. J Ringers, Kruiningen; H. J. p. Snell, Batavia F. D. Tollenaar, Haarlem; A. K. Vroege, Rot terdam; J. van Wijk, Vlaardingen. Geslaagd voor het examen voor civiel-land meter: G. W. van Lith, Groningen; E. J. Prins, 's-Gravenhage; T. Ultee, Woerden. GRONINGEN. Geslaagd voor het cand. exa men geneeskunde de heeren: F. J. Keuning te Heerenveen, B. K. S. Pijkstra te Groningen, R. G. J. Cretier te Groningen, F. H. Bakker te Groningen, J. R. Boetes te Leeuwarden, Sj. Hid- dema te Holwerd, J. Swierenga te Groningen, H. Prakken te Noordwolde (Fr.) en B. J. Mul der te Groningen, de laatste cum laude. LEIDEN. Doctoraal exame/i geschiedenis, de heer G. F. H. C. Pieck, Rotterdam. Taalkundig candidaatsexamen indologie, de heeren A. L, Nix, Amsterdam, B. R. M. Hertog, Leiden, G. A. den Boer, Rotterdam, H. L. Swnrte, Den Haag, H. Hut Jr., Rotterdam. Candidaatsexamen wis- en natuurkunde let ter F: Th. de Vette, Rotterdam. Candidaatsexamen Chineesch-Japansch: de heer M. Kalker, Den Haag. Doctoraal examen geneeskunde: mej, A. M. Groot. Doctoraal examen rechten (vrije siuöie)de heer H. E. Engelbrecht, Den Haag. UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de vee artsenijkunde op een proefschrift de heer A. Winter, dierenarts te Amersfoort, geboren te Hoogezand. UTRECHT. Candidaatsexamen rechten A. D. P. V. van Löben Seis. Candidaatsexamen ge schiedenis C. van Luyn. Examens L.O. BERGEN OP ZOOM. (Maria-kweekschool.) Geslaagd: G. Dekker, Wognum; C. H. Franken Zundert; J. C. A. van Gestel, Rijswijk; A. A. Glans, Paramaribo (Suriname)C. L. J. Hon telez, Roosendaal; J. M. A. Huysmans, Bergen op Zoom; C. Th. J. v. Kemenade, Schiedam; J. A. P. van der Laar, Delft; A. W. Th. A. M. van Lamoen, Pijnacktr (bij Rotterdam)M. A. I. van Loon, Bergen op Zoom. BERGEN. (R.K. Kw.sch. „St. Jozef".) Gesl.: E. v. d. Bos, Amstelveen; G. Brieffies, Hoog- karspel; L. van Buchem, Noordwijk; B. G. van Eyck. Bergen (N.H.); J. de Haan, Lisse; C Janssen, Hillegom. ECHT. (Bisschoppelijke Kweekschool Rel Ursulinen.) Geslaagd: de dames R, P. Linssen. Grathem; A. M. A. Mertens, Grathem; A. M C. Michels, Horst; C. H. M. van Pol, Bugge- num; H. I. L. Rademakers, Buchten. APELDOORN. (Rijkskweekschool voor onder wijzeressen.) Geslaagd voor onderwijzeres: de dames W. A, Jansen, te Almeloo; W. H. Klei boer, te Deventer; A. J. Dronkers, W. Hoog straal en A. H. Jonker, allen te Apeldoorn. MAASTRICHT. (Kweekschool Zusters Ursu linen.) Geslaagd: M. Meyer, Nijmegen; J. Ree huis, Wierden. (Kweekschool Zusters Arme Kind Jezus.) Geslaagd: M. Hamers, Hoensbroek; A. v. He- gelsom, Maastricht; Mia Heinen, Waubach; M. L. Kerpen, Maastricht; Fr. Lavalle, Utrecht M. Mulders, Vlodrop. MOOK. (R.K. Kweekschool „Maria Imma- culata".) Geslaagd: de dames T. B. M. H. de Beaumont, Maastricht; T. M. v. d. Brink, La ren; E. van Dongen, Nijmegen; A. Gerrits, Gro ningen; R. Joosten, Emmer-Compascuum. NIJMEGEN. (R. K. Kweekschool voor on derwijzers.) Geslaagd: J. v. d. Heuvel, F. J. Hilgers, J. E. H. Hilgers, J. E. Janssen, W. G. de Klein en H. J. Lamers. Rijksexamen L. O. .Geslaagd: de heeren T. A. Andel te Arnhem; A. Beumer te Apel doorn; H. van Capelleveen te Apeldoorn en de dames E. H. Beumer te Apeldoorn; E. Ebbink te Kootwijk; G. J. Elsacker te Bergen op Zoom; H. A. A. M. Th. Triebeis te Nijmegen. Examen Middenstandsdiploma UTRECHT. Geslaagd: A. G. van Aalzum Hilversum; J. C. de Beer, Hilversum; H. J. van Blokland, Bussum; W. A. G, van Boesschoten, Utrecht; W. Bosch, Naarden; L. van den Bovenkamp, Doorn; P. J. van den Breemer, Soest; J. M. A. Brouwer, Hilversum; H. C. Campfens, Nieuwveen; P. Q. Commandeur, Utrecht; H. M. Degger, Bussum; J. W. van Eek, Oudewater; J. W. J. Fennis, Hilversum; E. N. van Gastele, Bussum; P. M. Gresnigt, Utrecht; J. K. Groeneweg, Oudewater; J. J. Hagen, Bussum; H. C. J. M. v. d. Heuvel, Hilversum; M. C. v. d. Heijden, Utrecht; A. J. van Hienen, IJselstein; K. A. van Hienen, Hilversum; L. A. Akerboom, Ter Aar; P. J. A. Akerboom, Ter Aar; T. J. de Beer, Hilversum; C. A. van Belle, Vianen; F. Bierlaagh, Laren; A. A. Blom, Oudewater; T. A. Blom, Oudewater; A. P. de Bock, Vianen; W. Boonacker, Vianen; C. Boot, Bussum. Examen Handenarbeid MAASTRICHT. Rijkskweekschool. Geslaagd: mej. Verlaan, Maastricht; H. de Vlas, Heerlen; A. H. Houben, Heerlen; H. P. J. Jamin, Nuth; M. Janknegt, Brunssum; J. P. H. Kempener, Slanaken; A. W. P. Maessen, Echt; G. J. Raets, Brunssum; M. H. Rutten, Eysden; O. Sommer, Heerlen; C. v. Soerlandt, Brunssum. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma A de heeren H. C. van der Steur te Soesterberg, P. A. Arendse te Amsterdam en A. Schram te IJmuiden. Op de terugreis van de wereldkampioenschap pen in Frankrijk speelde het Zweedsche elftal, dat de vierde plaats heeft veroverd, den 31sten landenwedstrijd tegen Denemarken te Kopen hagen. De Zweden wonnen met 10; rechts buiten Nyberg maakte na een half uur spelen het eenige doelpunt van den wedstrijd. De goudprijs te Londen daalde met Vz tot 140/OM De Engelsche Kunstzijde-productie be- droeg in Mei 13.38 millioen lb. tegen 10-66 ■mülioen lb. in April en 12.18 millioen lb. hi Mei 1937. In de eerste vijf maanden 49.76 millioen lb. tegen 48.84 mülioen lb. in de zelfde periode van het vorig jaar. De pro ductie van stapelvezels bedroeg in Mei 3.1 mülioen tegen 2.00 millioen lb. in April en 2.43 millioen lb. in Mei 1937. In de eerste vijf maanden 12.16 millioen lb. tegen 12.98 millioen lb. in het overeenkomstige tijdvak van het vorig jaar. In de jaarvergadering van de Associated Gas and Electric werd medegedeeld dat in het afgeloopen boekjaar per 31 Maart de maatschappij en dochterondernemingen 16.03 millioen aan belastingen hebben be taald. Opgemerkt werd, dat de regeerinp ten opzichte van de openbaar nutsbedrijven den laatsten tijd een welwillender houding aanneemt. Houden de regeeringsaanvallen en de mededinging van deze zijde op, don zouden genoemde bedrijven zich gunstiger kunnen ontwikkelen. Het hoofd van de American Works Pro gress Administration verklaarde, dat in de eerst volgende maanden 1.425.000.000 Zd ivorden uitgegeven. Bovendien zou de regee- .ring nog 400 millioen aan de verschillen de staten ter beschikking willen stellen. Voor een zetel op de New Yorksche ka' toenbeurs werd 8500 betaald, hetgeen 400 meer is dan bij de vorige transactie. De Shell Union keert voor het eerst in dit jaar een dividend op de gewone aandeelen uit van 0.35. Het totaal-dividend over 192' bedroeg 1 per aandeel. Hoewel de winst van het eerste halfjaar beneden die van het eerste halfjaar van 1937 zal blijven, deze toch groot genoeg om een dividend te keeren. De directie is voornemens, mc[ het oog op de heerschende onzekere om standigheden, een voorzichtige politiek te volgen bij het vaststellen van het half' laarsdividend. De United States Smelting keert op do gewone aandeelen een onveranderd divi dend uit van 1. De netto-winst in de eer ste vijf maanden wordt op 1.05 millioen of 0.71 per aandeel geraamd tegen S 2.6f millioen of S 3.65 per aandeel in dezelfa- periode van het vorig jaar. De staalschrootprijs te Pittsburgh werf opnieuw verhoogd n.l. met 8 0.25 per to" tot 10.75 a 11.25 per ton. De koperschroot-prijs in Amerika werd met V\ dollarcent tot 37.75 dollarcent ver hoogd in verband met de hoogere buiten- landsche prijzen De Union Pacific boekte in Mei een netto winst van S 379.000 tegen 569.000 in Me 1937. In de eerste vijf maanden 3.03 m}'1, tegen 6 4.14 millioen in de overeenkomst periode van het vorig jaar. De Commonwealth and Southern boekte in het jaar per einde Mei een winst van 12.79 mülioen of 0.11 per gewoon aan' deel tegen 15.42 millioen of 0.19 per aan deel het vorig jaar. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.94'A8-93 A (vorig slot S.95%); de Dollar op 1.80Vt 1.80% vorig slot 1.80 11/16); de Frank 5.02'A5.04 (vorig slot 5.03V2)de Belga CV 30.63M—30.65 (vorig slot 30.67) en de Zm scrsche Frank op 41.47%41.52'A (voru slot 41.47). De Nivas verkocht 1351 ton superieurt suiker en 297 ton bruine suiker voor con sumptie. Voorts 101 ton superieur v°° export. De wedstrijd op Old Trafford tusschen cashire en de Australiërs eindigde in een drft Australië scoorde 303 en 2842 tegen L& cashire 289 en 803. In de 3de innings ei> Australiërs scoorden Brown 70, Fingleton - Bradman de snelste century van het seiz°f,i door in 73 minuten 101 runs te maken, 8ste century. Walter Hammond evenaarde n record van Jack Hobbs (6x2 centuries in wedstrijd) door tegen Derbyshire in de 1ste nings 110 en in de 2de 123 te scoren. De .T,,, slagen van de Dinsdag geëindigde wedstrijd zijn: Middlesex 281 en 2419 (P. Smith eJi wint van Essex 300 en 221. Glamorgan 388 334—8 (E. C. Jones 132) wint van Cambrid»p University 338 en 2884, gesloten, (P. A. p g, 133). Oxford University 307 en 280—1 ,9g Walford 201) wint van de M. C. C. 387 en 9 (E. Young 442, F. R. Darwall ®iL9ji 446). Nottinghamshire 352 en 1803 wint .g Kent 314 en 214 (Knowles 5—62). Sussex „j en 2084 wint van Worcestershire 168 en (Gibbons 119). Warwickshire 184 en (R.E.S. Wyatt 121) wint van NorthhamptonsP- 191 en 128 (Hollies 4—45). Derbyshire 415 e Smith 113) en 2o draw tegen Gloucesters 287 (Hammond 110) en 294 (Hammond Leicestershire 5358 (Armstrong 123) dra* gen Hampshire 342 en 2312. tun»' Weerbaarheidsloten. Trekking van J» Serie: 139, 164, 353, 724, 1140, 5260, 5352, 6524, 6637. 6927, 7491. iK Totaal 600 loten. 1 met f 500 serie 6241 li* 1 met f 100 serie 6637 No. 6; 1 met f 50 Beringt No 11; 2 elk met f 25 serie 724 No. 32, serie No. 24. Tien loten met f 10: s. 0139 n. 25, n. 28 s. 164 n. 21, s. 353 n. 1, s. 353 n. 26, s- g s- n 7, s. 5352 n. 47, s. 6241 n. 18, s. 6241, n- 0gX3s 6926 n. 27. Dertig met f 5: s. 0139 n. 24, 7, n. 30, s. 0139 n. 33, s. 0139 n. 36, s. 0164 n ,0 0353 n. 7, s. 0353 n. 18, s. 0353 n. 25, s D 536" 25, s. 1140 n. 31, s. 140 n. 36, s. 1140 n. 46 s g j. n. 9, s. 5260 n. 44, s. 5362 n 16. s. 5352 n- 'g&l* 5352 n. 33, s. 6241 n. 14, s. 6241 n. 20. s. 3U1 n. 7. s. 6524 n. 9. s. 6524 n. 15, s. 6524 'fa s. 6926 n. 26, s. 6926 n. 39, s. 7491 n. 1, s 34, s. 7491 n. 43, s. 7491 n. 45, s. 7491 n. 47. Uitgeloot met f 2.50: ser. no. 0139 21 0164 20 0353 24 0724 5 0724 22 1140 15 1140 43 5260 43 5352 34 6241 40 6524 27 6637 24 6637 48 6926 15 7491 9 7491 29 7491 48 Verder zijn nog 470 loten met i 1.60 ser. no. ser. no. ser. no. 0139 1 0139 10 0139 15 0139 34 0139 46 0164 10 0164 31 0164 46 0353 11 0353 41 0353 44 0353 50 0724 8 0724 15 0724 20 0724 27 0724 37 1140 4 1140 23 1140 26 1140 33 6260 14 5260 29 5260 34 5352 15 5352 23 5352 29 6241 24 6241 34 6241 35 6524 1 6524 6524 22 6524 37 6637 8 6637 17 6637 37 6637 40 6637 47 6926 6 6926 9 6926 10 6926 35 6926 37 7491 2 7491 14 7491 15 7491 26 7491 35 7491 42 7491 46 set- "3 0l«4 'A ol6* 3) 036» 6 072* 3I 072* jf 526? 3? 62*| <1 ^52* ft 692« ,3 749 7401 60

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6