ST.WILLIBRORDUS Ambtenarengerecht behandelt de zaak-Oss De besprekingen te Praag Ook de Jangtse stroomt over DE KLACHT VAN DE MARECHAUSSEE ECONOMISCH HERSTEL IN ZICHT? Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS N.V NEDERL.VERZ.MU. CATHARIJNESINGEL4Ö-UTRECHT DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DONDERDAG 23 JUNI 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21237 Het middelpunt der belang stelling, Prinses Beatrix in de armen van haar Ko ninklijke grootmoeder wordt mede bewonderd door H. K_ H. Prinses Juliana en Prinses Armgard. Deze aardige familiefoto uit het huiselijk leven van 't prinselijk paar werd genomen door Z. K. H. Prins Bernhard Sudeten-Duitschers voor het eerst bij de gezamenlijke politieke ministers Britsche schepen aangevallen vliegtuigen botsten TEGEN ELKAAR Jonden, 22 Juni (Reuter). Het Britsche w -?terie van Luchtvaart heeft bevestigd, dat IJ Port Swettenham (Malakka) twee toestel len Van de militaire luchtmacht boven de zee V6r n elkaar zijn gebotst en in zee gestort. Men ^bb°-dt' dat zes Personen hierbij het leven Het Weer Operaties op groote schaal voor de Japanners onmogelijk geworden Blum tegen de Fransche regeering Socialisten kunnen sluiting van de Pyreneeën-grens niet goedkeuren De brigade was steeds de onrus tigste, doch tot voor kort was haar optreden steeds normaal Later vele klachten binnengekomen Het onderzoek tegen geestelijken DUITSCH-BRITSCHE BESPREKINGEN Een hoopvolle verklaring van den Amerikaanschen minister van Handel Brandstof bestellen in zomer of lente Geeft voor Uw geld de hoogste rente J. v. d. HAAK - DE ZAAK KLEINE HOUTSTRAAT 43 - TELEF. 10896 De zielcentrein van de Limburgsche Be devaart naar Lourdes is Woensdag ver trokken. Z. H Exc. Mgr. hemmens, die de reis meemaakt, begroet de zieken, die uit alle deelen van Nederland zijn samengekomen Vervolg elders in dit nummer). Terroristen blazen een spoorbrug op Codreanu naar de zoutmijnen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Grïeksch schip vergaan r VERZEKERINGEN TOT EIK BEDR-AG Vertegenwoordigers gevraagd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 ceni per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PRAAG, 23 Juni (Havas). Woensdagmid dag is de raad der Tsjecho-Slowaaksche po litieke ministers bijeen geweest, om de Werkzaamheden aan het nationaliteitensta tuut voort te zetten. De werkzaamheden zijn thans zoover gevorderd, dat Hodza besloten heeft, heden een bijeenkomst te beleggen tusschen de vertegenwoordigers der Sude- ten-Duitsche partij en de politieke minis ters. Het is voor het e$rst, dat de woordvoerders t'an Henlein alle leden der regeeringscoalitie suilen ontmoeten. Dit feit kan men beschouwen Ms het bewijs van een algeheele overeenstem ming in den boezem der regeering, die onge twijfeld gunstig zal zijn voor het verloop der °hderhandelingen. E>e „Slovensky Hlas", het blad, .dat in nauwe miatie staat met den minister-president, is van °ordeel, dat de wijzigingen, die in de taalwet moeten worden aangebracht, aan de Slowaken tweede volk van den staat voldoening zul- leh schenken. Het blad schrijft o.a., dat het Slowaaksch in de toekomst de eenige officieele mal in Slowakije zal zijn. VALENCIA, 23 Juni (Reuter) Naar Vernomen wordt is gisternacht een water- Vliegtuig komen cirkelen boven het Britsche s-s. „African Trader", dat zich bij Spanje in volle zee bevond. Draadloos werd den Sezagvoerder uit het vliegtuig bevel gegeven 2ich naar Palma de Majorca te begeven. De ■.African Trader" seinde om hulp en de britsche torpedojager „Imogen" begaf zich Ülings naar de plaats van het schip, om het m bescherming te nemen. ht; Volgens een bericht uit Gibraltar is het itsche s.s. „Stanwold" in de Straat van Gi- altar aangeyallen door 'n gewapenden treiler 6r rechtschen, die verscheidene schoten loste x°hder het schip te treffen. De „Stanwold" j.ette koers naar Gibraltar, welke haven zij vei- g Wist te bereiken. Het Castiliaansche leger heeft den „zak" die ch ten Westen van Carrion afteekende, geslo- bem De strijdkrachten van generaal Valino heb- eU Rives Altes veroverd. s ~e Apostolische Nuntius bij de nationalisti- j-,. regeering in Salamanca, Mgr. Gaetano c°gnani, is in San Sebastian gearriveerd. Hij rci ontvangen door Mgr. Hildebrand Anto- ti, zaakgelastigde van den H. Stoel bij de Taj^Uhsche regeering en verschillende religieuze, 'taire en wereldlijke autoriteiten. VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk opklarend, waarschijnlijk weinig of geen regen, wei- nig verandering in temperatuur in het EE Noorden, in het Zuiden koeler. Hoogste barometerstand 768.0 te Brest en Renncs II Laagste barometerstand 749.5 te Stensele Zon op 4.39 - onder 9.24 - Licht op 9.54 EE: Maan op v.m. 1.22 onder nam. 4.10 H 27 Juni N. M. j| HANKAU, 23 Juni. (Reuter). In de nabij heid van Taihoe is de Jangtse aan beide zijden buiten de oevers getreden. De Japansche opmarsch naar Hankau wordt daardoor ernstig gehinderd; opera ties op groote schaal zijn onmogelijk ge worden. Het Chineesche hoofdkwartier bij Taihoe deelde hedenochtend telefonisch mede, dat de omgeving van de stad onder water staat en dat de Chineesche troepen sterke stellingen in de heuvels hebben ingenomen, zoodat een Japansche opmarsch hier thans practisch on mogelijk is. Naar te Washington verluidt, hebben de Ver- eenigde Staten bij de Japansche regeering diplomatieke stappen ondernomen wegens het feit, dat een Japansche schildwacht te Nanking een Amerikaanschen missionaris een oorvijg heeft toegediend. PARIJS, 23 Juni (Havas) In de „Po pulaire" schrijft de Fransche oud-minister- president Léon Blum, dat hij het niet eens is met de houding van de Fransche regee ring. De nieuwe orders, welke de douane heeft gekregen om zich aan de Pyreneeën- grens waakzamer en strenger te toonen, kunnen door de socialistische partij niet worden aanvaard. De regeling van het Spaansche vraagstuk en het verdrag tusschen Engeland en Italië noemt hij illusoir en moeilijk op te lossen, en den in ternationalen toestand acht hij meer vertroe beld dan ooit. Indien men een duurzame en oprechte toenadering tot Italië zoekt, dan moet men geen onderteekeningen zoeken, doch da den, en Blum wenscht derhalve geen afstand te doen van de wapens, welke men bezit. Een te groot vertrouwen, dat blijkt uit eenzijdige maatregelen, is de grootste onvoorzichtigheid. raai nooit eenige opmerking te hebben gekregen over het optreden van de- brigade te Oss. Alleen heeft de procureur-generaal het ver- moeden uitgesproken, dat de mannen door de onderscheidingen te veel over het paard zouden worden getild. Voorts zegt getuige, dat de verhouding tus schen hem en den procureur-generaal heel slecht was. Getuige's oordeel over de wijze, waarop het personeel van de brigade Oss zijn werk steeds heeft verricht is: zeer goed. Een vraag van mr. James of de procureur- generaal zich ten onrechte zekere bevoegdhe den zou hebben toegeëigend, wordt door den' president niet toegelaten. Onder veel belangstelling, voor zoover althans de betrekkelijk kleine ruimte van de zittingzaal dit toeliet, heeft heden het ambtenarengerecht te Den Haag de beken de zaak van de marechaussee te Oss behan- Hierna wordt als getuige gehoord de ma joor Van Everdingen, divisie-commandant te Maastricht, die 10 Maart een onderhoud van een kwartier heeft gehad met den procureur- generaal. Bij dit onderhoud heeft de procu reur-generaal met geen woord over de brigade Oss gesproken. deld. Zooals men weet, hebben de zes onderoffi cieren) die tot de brigade van de Koninklijke Marechaussee te Oss hebben behoord en die eerst van hun opsporingsbevoegdheid ontheven en vervolgens overgeplaatst zijn, bij het ambte narengerecht een klacht aanhangig gemaakt tegen de besluiten en handelingen, welke tot deze ontheffing en overplaatsing hebben ge leid. Het gerecht was als volgt samengesteld: Mr. A. van Haeringen, voorzitter, mr. J. H. Scholten, mr. Donders, gep. generaal-majoor H. Zeeman en gep. gen.-majoor J. Geesink, leden. De wachtmeesters werden bijgestaan door mr. R. A. James uit Apeldoorn, terwijl de mi nister van Justitie was vertegenwoordigd door mr. P. Meyes. Na de opening deelde de voorzitter mede, dat het gerecht besloten heeft alle zaken gelijktij dig te behandelen en dat van de zijde van het gerecht geen getuigen zijn opgeroepen. Als eerste getuige wordt gehoord de kolonel der Kon. Marechaussee J. van Selm, die ver klaarde vóór 1 April 1938 nooit eenige klacht te hebben ontvangen over het personeel van de brigade Oss. Daarna heeft hij inlichtingen ontvangen, waaruit hij den indruk heeft gekregen, dat dit personeel schromelijk in zijn taak was tekort geschoten. Bij onderzoek bleken deze inlichtingen niet juist te zijn. Voorts deelt getuige mede, dat het nooit in de bedoeling van wachtmeester De Gier heeft gelegen om een proces-verbaal tegen de geeste lijken op te maken. Op een volgende vraag van <nr. James beves tigt getuige, dat hij op 2 April een conferentie heeft gehad met den minister van Justitie, waarbij deze heeft medegedeeld, dat hij met den minister van Defensie tot overeenstemming was gekomen omtrent de te nemen maatrege len. In deze conferentie heeft getuige het voorstel gedaan, om de brigade te handhaven, doch Hl- leen den opperwachtmeester Curfs te doen ver vangen door opperwachtmeester Mientjes. Dit voorstel is echter niet aanvaard. Op de vraag, of getuige ooit klachten heeft vernomen, dat het personeel der brigade rucht baarheid gaf aan verschillende zaken, werd ontkennend geantwoord. Die berichten bleken niet van de marechaus see afkomstig. Daarna wordt als getuige gehoord de gepen- sionneerde luitenant-kolonel der Kon. Mare chaussee, Boellaardt, oud-commandant van de lie divisie (tot 1 Maart 1938). Getuige verklaart, van den procureur-gene- Dit heeft getuige later, toen hij op 1 April van de klachten hoorde, in hooge mate be vreemd. Toen echter op 1 April de procureur-gene raal met zooveel klachten en feiten kwam, heeft getuige op gezag van een zoo hooge autoriteit aangenomen, dat de brigade wel op zeer onjuiste wijze moest zijn opgetreden. Deze meening heeft getuige later na een on derzoek echter gewijzigd. De Voorzitter laat niet toe de vraag, hoe de procureur-generaal zich heeft gedragen, toen gebleken was, dat zijn beschuldiging tegen jhr. Bowier inzake het verstrekken van inlichtingen aan de pers onjuist was. Op een vraag van mr. Meyes zegt getuige nog', dat hij een order heeft uitgevaardigd, waarbij het verstrekken van inlichtingen aan de pers verboden werd. Dit geschiedde niet, omdat daarvan misbruik werd gemaakt, doch alleen om de mogelijkheid van het verstrekken van inlichtingen te voorkomen. De volgende getuige is kapitein jhr. Bowier, districts-commandant te Nijmegen. Deze ver klaart, dat zijn oordeel over het optreden van de brigade te Oss zeer goed is. Met den procureur-generaal heeft getuige ten hoogste twee of drie keer contact gehad. Wel kwam getuige veel bij de met de straf zaken belaste substituut-officieren van justitie, doch nimmer heeft bij van één van hen eenige klacht over de wachtmeesters in het arrondis sement Den Bosch ontvangen, integendeel wel uitingen van lof. Mr. James vraagt den getuige naar aanlei ding van het verweer van den minister, dat de substituut-officier mr. Van den Burg op 15 No vember 1937 aan wachtmeester De Gier zou hebben geschreven, dat de brigade te Oss niet meer zou mogen deelnemen aan het opspo ringsonderzoek, of hem daarvan iets bekend is. Getuige beantwoordt deze vraag ontkennend en zegt, dat, indien zoodanig schrijven zou zijn uitgegaan, hij daarvan zeer zeker op de hoogte zou zijn geweest. Vervolgens wordt gehoord de substituut-of ficier van justitie te 's-Hertogenbosch, mr. Van den Burg. De voorzitter vraagt den getuige, of het zijn meening is, dat de leden van de brigade Oss maatregelen hebben genomen zonder vooraf gaand overleg met de Justitie, hoewel zulk overleg noodzakelijk en gewenscht zou zijn ge weest. Getuige antwoordt, dat dit het geval zou kunnen zijn geweest met den in hechtenis ge houden winkelier. Deze zaak kende getuige van te voren niet, doch het optreden in deze zaak van de marechaussee heeft getuige geen aan leiding gegeven om daarover een opmerking te maken. Hoewel de brigade Oss tot de onrustigste be hoort, is haar optreden steeds normaal ge weest, totdat er een periode aanbrak, waarin veel klachten binnenkwamen over haar optre den in verschillende zaken, waarvan er slechts één is vervolgd. Getuige verklaart op de hoogte te zijn ge weest van het onderzoek in 1937 tegen twee opzichters bij het jeugdwerk. Beide mannen heeft getuige zelf in vrijheid gesteld en buiten vervolging gelaten. Misschien was er ten aan zien van eenige verduistering een bewijs te le veren geweest, doch de zaak leek getuige niet geschikt om te vervolgen. Ten aanzien van een nader rapport over de zelfde zaak tegen eind December, zegt getuige, dat hij daarop niet verder is ingegaan, omdat hij zijn beslissing ter zake reeds had genomen. Dit nader rapport is voor getuige geen aan leiding geweest om daarover een aanmerking te maken tegen den rapporteur, aangezien ge tuige zijn opsporingsambtenaren de noodige vrijheid laat tot onderzoek, waarna getuige zelf de beslissing neemt, of hjj de verantwoor delijkheid van een vervolging op zich wil ne men. Wat de zaak tegen de geestelijken betreft, ook van dit onderhoud was getuige op de hoog te en hij heeft tegen wachtmeester De Gier ge zegd: diligent blijven. Getuige is van oordeel, dat elk onderzoek en vooral dit zoo discreet mogelijk moet geschieden en naar zijn oordeel had wachtmeester De Gier dit wel iets beter Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 765.1 Vorige stand 764.5 De Karimataaan het werk boven het wrak van de LutineWat door de emmers is opgebaggerd, komt door de s tortgoot, waar alles nauwkeurig geïn specteerd wordt, alvorens het weer wegvloeit BREST, 22 Juni. (Havas). Het" Grieksche vrachtschip Aghia Varvara is in den mist op de rotsen van Ouessant geloopen en gezonken, Het kwam uit Durban én had een voor België bestemde lading ijzererts aan boord. De dertig leden' der bemanning zijn gered. Zij zullen naar Brindisi worden vervoerd. LONDEN, 22 Juni. (Reuter). Leith Ross en Wiehl zijn hedenochtend op het Britsche ministerie van Financiën bijeengekomen, ten einde het vraagstuk van de Oostenrijksche schulden te bespreken. kunnen doen. Getuige verklaart verder, dat het verdere onderzoek in deze zaak is gestopt door het op treden van den procureur-generaal, hoewel 't voor-onderzoek nog niet was gesloten. De feiten, welke aan getuige bekend zijn ge worden, zouden hem ongetwijfeld geen aanlei ding hebben gegeven om een vervolging in te stellen. Getuige verklaart verder, dat hij wel een on derhoud over deze zaak heeft gehad met wacht meester De Gier. Van overleg over bepaalde feiten in deze zaak is toen echter geen sprake geweest. Wel heeft De Gier toen gezegd, dat hij naar Den Haag zou gaan om getuigen te hooren. WASHINGTON, 23 Juni (Havas) De Amerikaansche minister van Handel, Roper, heeft in een persconferentie over den eco- nomischen toestand van de Vereenigde Staten verklaard, dat de depressie nog slechts een schaduw is van wat zij is ge weest. De economische hemel klaart op, en tallooze zakenlieden maken gebruik van het stille seizoen om hun plannen voor het deelnemen aan het economisch herstel uit te werken. De minister verklaarde verder, dat de re geering zich gereed maakt de steungelden, welke het Congres in de laatste dagen van de zitting ter beschikking heeft gesteld, zoo spoe dig mogelijk in circulatie te brengen. JERUZALEM, 22 Juni. (Havas). De terroris ten in Palestina hebben de internationale spoor brug tusschen Palestina en Egypte in de lucht doen vliegen. Het verkeer is volkomen verbroken en de herstelwerkzaamheden zullen verscheidene dagen duren. Wederom zijn Britsche schepen door de Natio nalisten aangevallen. Overstrooming van de Jangtse maakt het den Japanners onmogelijk operaties op groote schaal te volvoeren. Heden worden de Sudeten-afgevaardigden voor het eerst door de gezamenlijke politieke minis ters te Praag ontvangen. In de „Populaire" keert Léon Blum zich tegen de buitenlandsche politiek der Fransche re geering. Minister Roper verklaarde, dat de economische hemel in Amerika opheldert^ Het overlijden van de gravin van Strathmore zal geen wijziging brengen in het reisplan van het Britsche koningspaar. De zaak-Oss voor het ambtenarengerecht te Den Haag. Tijdschrift „Brabantia Nostra," in beslag ge nomen wegens beleedigenden inhoud. Productievermindering bij het Hoogovcnbedrijï te IJmuiden. Verkorting van den werktijd. Ernstig auto-ongeluk by Rhenen. Twee dooden en een licht gewonde. De stand der werkzaamheden in den Noord- Oostelijken Polder. O BOEKAREST, 22 Juni. (D.N.B.) De leider der ontbonden IJzeren Garde, Codreanu, is, nadat het vonnis tegen hem van kracht is ge worden, uit de militaire gevangenis Jilava over gebracht naar een zoutmijn, die voor den dwang arbeid der zware misdadigers is bestemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1