Inkrimping van overwerk New-Yorksche Beurs VRIJDAG 24 JUNI 1938 Mobilisatieprogram van Tokio Japans houding tegenover de re geering van Tsjang Kai Sjek Antisemitisme is een giftige infectie" Het is geheel in strijd met de tradities van Zuid-Afrika HET WEGENCONGRES Bij het verleenen van vergunnin gen zal naar nog grootere be perking worden gestreefd SOCIALE MAATREGELEN IN INDIË Boterheffing Boternoteering Onbemand jachtje drijft langs de kust De ondergrond van de wegen ECONOMISCHE RAAD Vaste commissie voor de handelsverdragen VRIJWILLIGERS IN SPANJE Zestig jaar getrouwd Examen acte L. O. Katholieke economische hoogeschool Academische examens DAMMEN Om het R.K. kampioenschap van Nederland MOTORBOOT SPORT Record-pogingen op de Dieze De nationale races in Limburg St. Homobonus Eerste steen gelegd van het nieuwe gebouw te Rotterdam Opening prijshoudendslot hooger Examen voor radio-amateurs FAILLISSEMENTEN WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT - STOOMVAARTLIJNEN AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 23 Juni Clearingkoersen té- TOKIO, 23 Juni (Reuter). Na een spoed- bijeenkomst van het Japansche kabinet is een mobilisatieprogram aangekondigd. Eveneens zijn maatregelen goedgekeurd, welke het economisch benutten der hulp bronnen tot doel hebben en de beperking van de binnenlandsche consumptie van be langrijke grondstoffen en metalen. Volgens het officieele communiqué over de nieuwe maatregelen ten behoeve van de oor logsindustrie zal de staat controle uitoefenen op den invoer en de distributie van eerste grond stoffen. De invoer van grondstoffen van min der belang wordt sterk beperkt. Dsn behoeve van de verdeeling der grond stoffen zal het coöperatieve stelsel worden uit gebreid. De Tokio Asahi Sjimboen meldt, dat na het afsluiten der besprekingen van den beperkten ministerraad, waaraan Konoje, Ikeda, Oegaki, Itagaki en Tonai deelnamen, een nieuwe con ferentie, onder voorzitterschap van den Keizer, is bijeengeroepen. Daarbij werd de principieele houding van Japan tegenover China opnieuw vastgelegd, in dien zin, dat Japan niet bereid is met de regeering van Tsjang Kai Sjek te onderhandelen. In politieke kringen wordt daar aan toegevoegd, dat de houding tegenover China geheel door de vraag wordt bepaald, of Tsjang Kai Sjek al of niet aanblijft. Zoolang hij zich nog in zijn ambt bevindt, wijst Japan vredes onderhandelingen van de hand. In dezen zin moet ook de verklaring van Oegaki tegenover de buitenlandsche persvertegenwoordigers worden opgevat, toen hij zei, dat de mogelijkheden voor vredesonderhandelingen dan bestonden, „indien de toestand van den grond af veranderde". JOHANNESBURG, 23 Juni (Reuter). De minister voor den Mijnbouw in Zuid-Afrika, Hofmeyer, heeft te Benoni een rede gehou den, waarin hij zeide, dat het anti-semitis- me in Zuid-Afrika een giftige infectie is. die van overzee is komen aanwaaien. Het is, aldus de minister, vreemd aan onze tradities en wij moeten er tegen in opstand komen. Het is iets, dat als het niet wordt tegen gehouden, den eervollen naam van onze natie zal bezoedelen. Zuid-Afrika, zoo vervolgde de minister, gaat prat op zijn vrijheid, zijn verdraagzaamheid en zijn gastvrijheid. Degenen, die het anti semitisme prediken, doen een aanval op de meest op den voorgrond tredende karaktertrek ken van de natie. De oorzaken van het anti-semitisme, aldus Hofmeyer verder, zijn datgene, wat den Jood van anderen onderscheidt en zijn successen. Dit heeft de strekking achterdocht en vooroor deel te wekken in de geesten van onnadenkende menschen. Omdat de Jood in Zuid-Afrika apart leeft, wordt hij ook beschouwd als niet-assimi- leerbaar te zijn, zeide Hofmeyer voorts. De ge schiedenis heeft getoond, dat de Jood assimi leerbaar is. „Mijn ideaal van een Zuid-Afrikaansche natie ls niet eenvormigheid, maar eehheid." De Joodsche gemeenschap was vertegenwoor digd onder de eerste pioniers en heeft een be langrijke rol gespeeld op elk terrein bij het op bouwen van de natie. Als de Jood succes heeft gehad, dan komt dit door zijn eigenschappen. Het is een zeer verbreide verkeerde opvatting in Zuid-Afrika dat als het deze eene groep van de gemeen schap goed gaat dit moet geschieden ten koste van een andere. Wanneer het de eene groep goed gaat, dan gaat het de andere ook goed. Als de Joden nooit naar Zuid-Afrika waren gekomen, zou het land armer zijn geweest. In dien zij morgen vertrokken, zou de schok, aan de financieele en econcvnische stabiliteit van het land toegebracht, onherstelbaar zijn. De Jood heeft een niet geringe bijdrage geleverd tot de structuur van onze nationale welvaart, zoo eindigde Hofmeyer. regeering van oordeel is, dat art. 7 sub. 4 van de wet op de Nederlanderschap van toepassing kan zijn op de Nederlandsche vrijwilligers in den Spaanschen burgeroorlog. Is de regeering niet van meening, dat, repa- trieering op gelijken voet als door andere bii de non-interventie-overeenkomst betrokken staten behoort te worden bevorderd, zoodra de thans in voorbereiding zijnde regeling omtrent de terugtrekking der vrijwilligers van kracht zal zijn geworden? De regeeringspersdienst deelt mede: In verband met het belang, dat in de huidige tijdsomstandigheden gelegen is in een verdeeling van de beschikbare hoe- veelheid werk over een zoo groot mogelijk aantal arbeiders, treedt de wenschelijkheid naar voren, bij het verleenen van vergun ningen tot afwijking van den wettelijk toe- gestanen arbeidsduur naar nog grootere beperking te streven dat tot dusverre reeds het geval is. Uit den aard der zaak zullen zich steeds ge vallen voor blijven doen, waarbij overwerk niet te vermijden is, doch het moet niet onmoge lijk worden geacht, den omvang van het jaar lijks verrichte overwerk tot kleiner proporties terug te brengen, zulks niet alleen voor zoo veel betreft vergunningen van individueelen aard, doch ook wat aangaat de collectieve en de seizoenvergunningen (b.v. voor het kleeding- bedrijf) Ten einde het ontstaan van moeilijkheden zooveel mogelijk te voorkomen, moet het raad zaam worden geacht, dat allen, die van het instituut der overwerkvergunningen gebruik maken, trachten door het toepassen van ande re middelen, als het tijdig ter opleiding in dienst nemen van meer personeel, het bedin gen van ruimer leveringstijden e.d., de nood zakelijkheid van werktijdverruiming te beperken, perken. BATAVIA, 23 Juni. (Aneta). Naar aanleiding van een schriftelijke vraag van het lid van den Volksraad, mr. C. C. van Helsdingen, over de toestanden bij Aziatische ondernemingen in Indië, deelde de regeering mede, dat thans in overweging is om, in het bijzonder voor in- heemsche en Chineesche bedrijven en wel meer speciaal voor de batik- en strootjes-industrieën, een ordonnantie in het leven te roepen, waar door o.a. meer doeltreffend kan worden opge treden tegen overmatigen arbeidsduur. Het bedrag van de heffing en de steunuit- keering op boter is behoudens tusschentjjdsche wijziging voor de week van 23 tot 30 Juni vast gesteld op 50 cent per k.g. De commissienoteering voor Nederlandsche bo ter is heden vastgesteld op 82 cent per kg. De officieele Deensche boternoteering bedroeg Donderdag 220 kronen, is 88 cent. Volgens ontvangen rapporten drijft een En- gelsch jachtje „Iris" onbemand op zee rond na bij de Nederlandsche kust, waarschijnlijk ter hoogte van Hoek van Holland. Nadere bijzonderheden ontbreken. In de gecombineerde (le en 2e) sectie van het internationale wegencongres zijn de vraag stukken betreffende den ondergrond der wegen behandeld, aan de hand van het generale rap port van ir. G. B. R. de GTaaff, hoofdingenieur van den rijkswaterstaat, over de 15 naar aan leiding van dit onderwerp uit de verschillende landen ontvangen rapporten. Het ging hierbij om de bepaling der eigen schappen van den ondergrond en om den invloed van die eigenschappen op de wijze van aanleg der wegen, zoomede op hun onderhoud. De gecombineerde sectie heeft zich tenslotte vereenigd met een aantal conclusies. Het Haagsche gemeentebestuur heeft de deel nemers aan het wegencongres Donderdagavond in het gemeentemuseum ontvangen. Met den burgemeester en mevrouw De Monchy waren er de wethouders Feber, Buurman en Vrijenhoek en de gemeentesecretaris mr. Boasson. Bij beschikking van den minister van Econo mische Zaken van 22 Juni 1938, zijn in de vaste commissie van den economischen raad voor de handelsverdragen benoemd: tot lid en voorzit ter: mr. L. J. A. Trip te 's-Gravenhage; tot leden: G. M. Beizer te 's-Gravenhage, prof. mr. G. W. J. Bruins te Wassenaar, Gottfr. H. Crone te Amsterdam, mr. dr. W. F. J. Frowein te Heerlen, J. B. van der Houven van Oordt te 's-Gravenhage, mr. W. G. F. Jongejan te 's-Gra venhage, prof. H. A. Kaag te Tilburg, mr. K. P. van der Mandele te Rotterdam, prof. dr. G. Minderhoud te Wageningen, S. J. Schoorl te Haarlem, mr. B. J. M. van Spaendonck te Til burg, A. van Wijnen te Gouda en C. J. Ph. Zaalberg te 's-Gravenhage. Het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters heeft aan de ministers van Buiten landsche Zaken en van Justitie gevraagd of de De heer en mevr. J. HoekRidderhof te Rot terdam herdenken heden den dag, waarop zij zestig jaar geleden in het huwelijk zijn getre den. 's GRAVENHAGE (Bisschoppelijke kweek school). Geslaagd: F. A. M. Kerklaan te Delft, E. C. H. van Zwieten te Vlaardingen. A. A. D. M. van den Heuvel, M. M. Houdijk, J. W. Lammerschop en H. J. J. van der Heijden, al len te Den Haag. TILBURG. Candidaatsexamen in de econo mische wetenschappen de heeren: A. A. Hage naars, Maastricht; H. J. A. Kuipers, Tilburg; Th. H. Mulders, Millingen; K. A. J. M. Samson, Nij megen (met lof) en A. L. J. M. Schram, Chaam. UTRECHT, Candidaatsexamen rechten D. v. Setten. GRONINGEN. Candidaatsexamen genees kunde mej. G. Louw te Groningen en de heer F. P. H. van Dalfsen te Den Helder. LEIDEN. Candidaatsexamen geneeskunde de heer C. J. M. Janssen, Den Haag. Doctoraal examen Indisch recht: mej. I. Mohamad Ach- mad, Leiden en de heeren A. C. Koreman, Lei den, G. Rookhuizen, Den Haag. Doctoraal examen rechten: de heeren H. van Rijgersma, Amsterdam, W. F. Vorrink, Den Haag. Candidaatsexamen rechten: de heeren L. W. C. Maritz, Den Haag, J. H. Koolschijn, Den Haag, J. W. v. d. Roest, Den Haag. Doctoraal examen geschiedenis: de dames D. van Velden, Wassenaar, J. M. van Tilburg, Den Haag. 4 punten 2 2 0 Nadat de arbitragecommissie uitspraak ge daan heeft over enkele afgebroken partijen is thans de volgende stand ontstaan: St. Bavo, Heemstede 2 2 R.K. UDV, Utrecht 2 1—1 U.D.I. 's-Hertogenb. 2 1—1 Gez. Sam. Bovenkarsp. 2 2 A.s. Zondag wordt te Utrecht in huize St. Jan de finale gespeeld. Dan komen tegenover elkaar: R.K. UDVSt. Bavo en UDIGez. Samenzijn. Zooals uit den stand blijkt, is St. Bavo fa voriet, een gelijk spel is Zondag reeds voldoen de om den eere-titel te behalen. Indien echter R.K. UDV wint en ook UDI zou winnen, dan komen nog 3 tientallen gelijk aan en zal een herkamp noodzakelijk worden. Het is thans nog niet bekend hoe de diverse clubs uitkomen; op z'n sterkst of met invallers. In elk geval zal het geducht spannen. R.K. UDV en UDI vechten om hun laatste kans; Gez. Sam. om niet geheel puntloos te eindigen en St. Bavo zal natuurlijk trachten om ook dezen laatsten wedstrijd te winnen. Ook de zenuwen zullen wel weer een woordje medespreken, waardoor verrassingen niet uitge sloten zijn. Tegelijkertijd zullen er nog eenige wedstrij den plaats vinden tusschen de reserve-tiental len van St. Bavo en Gez. Sam. tegen Utrecht- sche tientallen. Alles bijeen genomen zal er voor damliefheb bersZondag. t;e Utrecht veel moois te genieten zijn en wij kunnen een bezoek dan ook ten volle aanbevelen. De aanvang is bepaald op 1 uur. Naar de Kon. Ned. Motorboot Club mede deelt, zullen op Zaterdag 25 en Zondag 26 Juni twee harer leden recordpogingen doen om in totaal zes wereldrecords te verbeteren. Zij zul len starten op de Dieze bij 's-Hertogenbosch. Op Zaterdag zal de heer P. W. Curtius trach ten het wereldrecord in de out-board-klasse A (250 ccm) voor 1, 2, 4 en 6 uur te veroveren, waarna Zondag de heer Lieven zal trachten het wereldrecord in de outboard-klasse X (1000 ccm) voor 4 en 6 uur, dat hij onlangs vestigde, te behouden of te verbeteren. Er blijkt voor de nationale races die a.s. Zondag onder auspiciën van de K.N.M.V. op het circuit van Limburg, zullen worden ver reden, zeer veel belangstelling te bestaan. Bij de seniores treffen wij vele bekende rij ders aan, n.l. Ravenhall, Hardebelt, Zijlaard, van Schravendijk, Verkerke, IeSberts, van Ban ning, Westerop, van Dalsum, Knijnenburg, Roest, van Dinter, Fijma, Schot, Bovee, van Gent, de Ridder, Bosman, Renooy en van Aart- sen. g Er zullen 4 afzonderlijke wedstrijden worden verreden en wel om 11 uur: 125 cc, 250 cc jun., 12.30 uur: 350 cc, 500 cc juniores, 14.30 uur: 125 cc, 250 cc seniores, 16 uur: 350 cc, 500 cc seniores. Een oorkonde wordt in een looden koker gestoken, deze wordt op een richel in den muur gelegd cn een vierjarig ventje met selt daar een steen overheen. Hij probeert het tenminste, want deze handjes, die nog slechts het spel kennen en het grijpen naar mooie dingen, kunnen nog niet met het gereedschap omgaan. Het is een symboli sche handeling, want hier werd de eerste steen gelegd voor het nieuwe"kantoorge bouw van St. Homobonus te Rotterdam. Voor deze gelegenheid waren een aantal autoriteiten en leden der vereeniging bijeen gekomen bij het nieuwe gebouw aan den Sta- tenweg. De heer Th. Kuyper, 'directeur der vereeniging, verwelkomde de aanwezigen, on der wie de wethouders De Zeeuw en van Dijk, ir. A. Bos van gemeentewerken, en bestuur der Kamer van Koophandel, mr. Santman, direc teur der Twentsche Bank, alsmede vertegen woordigers van den R. K. Middenstandsbond en de R. K. Manufacturiersvereeniging, het bestuur der Belgische zustereombinatie: Co- datex, de heer H. G. Hey, voorzitter van de commissie voor overleg inzake textielimport, het bestuur der vereeniging tot behartiging van textielimport-belangen en het bestuur van St. Homobonus. Daarna sprak de heer J. Koets, voorzitter der vereeniging, die den oprichter herdacht, aan wiens werk het te danken is. dat thans de eerste steen kon worden gelegd van de groeien de coöperatieve inkoopvereeniging van R. K. Manufacturiers. De heer van Essen, de eerste employé, thans adjunct-directeur, schetste de ontwikkeling in de afgeloopen 25 jaar en bracht hulde aan den tegenwoordigen directeur. Hij sprak er zijn verheugenis over uit, dat de sym bolische handeling van de eerste steenlegging thans geschiedt door den naamgenoot en vier jarigen kleinzoon van den opzichter, Ferdinand Meyer. Vervolgens werd de oorkonde voorgelezen, in een looden koker gesloten en ingemetseld. Na deze plechtigheid sprak een zoon van den op richter, die dankte voor de eer aan zijn vader bewezen. Voorts voerden nog het woord de voorzitter van de K. v. K., de directeur der Twentsche Bank, wethouder de Zeeuw, de heer E. Zij ls tra, namens het personeel, waarna de heer van Essen de bijeenkomst sloot. Tot slot werden de leden van St. Homobonus op het stadhuis officieel ontvangen. Namens den burgemeester, welke door ambts bezigheden was verhinderd, ontvingen de wet houders De Zeeuw en van Dijk hun gasten. Wethouder De Zeeuw sprak er zijn vreugde over uit, dat Rotterdam voor de vereeniging vestigingsstad gebleven was, ondanks de aan biedingen van een andere gemeente. Door den steun van het gemeentebestuur en niet het minst door de Kamer van Koophandel, die hij daarvoor dank bracht, kon in Rotterdam de zetel van het bestuur van St. Homobonus blij ven. Spr. roemde den gegronden durf en hoop, die Homobonus in de burgerij en toekomst had. gesteld, door over te gaan tot een dergelijke uitbreiding van haar vereenigingsgebouw. Spr. wenschte de organisatie het beste toe voor haar groei en bloei. Voorzitter J. Koets heeft hierna .de wethouders bedankt voor de ontvangst door het gemeentebestuur, waarna in de wandel gangen van het stadhuis eenige ververschingen werden genoten. NEW YORK, 23 Juni (Particulier). Het publiek dat tot nu toe getwijfeld had aan een voortzetting van de koersrijzing, en volhard had in het handhaven van zijn baisse-posities, zag zich heden genoodzaakt gedeeltelijk of ge heel tot liquidatie over te gaan. Na de opening die goed prijshoudend was, volgde aanvankelijk door winstnemingen een lichte reactie, doch toen bleek, dat het aanbod grif opgenomen werd en de koersteruggang onbeteekenend bleef, openbaarde zich groote vraag, hetgeen resulteerde in een scherpe koersverbetering. De kooplust nam zulke afmetingen aan, dat de ticker in het tweede beursuur meerdere malen het tempo niet kon bijhouden en een omzet van 780.000 shares werd dan ook bereikt, tegen 310.000 stuks in het eerste uur. Zoowel de vier de prijsverhooging met 0.50 van staalschroot als de nieuwe prijsverbetering van lood droe gen er toe bij de positte van de effectenbeurs gunstig te beïnvloeden. De snelle uitvoering van de regeeringsplannen om het bedrijfsleven te stimuleeren, ontmoetten een goed onthaal en wanneer de staal- en spoorwegmaatschap pijen het tot een loonsverlaging kunnen bren gen, dan kan het niet uitblijven dat de be drijfsresultaten spoedig een weerspiegeling van een en ander zullen geven. Aan het einde van het tweede uur vielen er winsten tot twee pun ten te registreeren, nadat kort na de opening meerendeels nadeelige verschillen, zij het dan ook beperkt tot een halven dollar, te constatee- ren waren geweest. Ook nu weer waren het de staal-, koper-, automobiel- en spoorweg waarden die de grootste belangstelling trok ken. Van laatstgenoemde rubriek konden Union Pacific zelfs 4 punten aantrekken. Van de aandeelen in telegraafmaatschappijen wis ten Amer. Tel. en Tel. een winst van 2'/, punt te boeken, terwijl bij de automobielwaarden Chrysler 3 punten boven het vorig slot terecht kwamen. U.S. Steels, die na opening pl.m. een half punt in koers terugvielen, liepen daarna snel op tot 50, zoodat bij het ingaan van de tweede beurshelft een winst van 2 dollar re sulteerde. National Steels bleven echter bij de algemeene beurstendenz ten achter. Rekening houdende met het feit, dat deze heden ex- dividend 0.50 werden verhandeld, bleef de noteering onveranderd. Bij kalmen handel zette de rijzing verder voort gedurende de middaguren, hoewel zoo nu en dan een tijdelijke onderbreking moest worden geregistreerd wanneer verkoopen uit hoofde van winstnemingen aan de markt kwa men. Ook in het laatste uur waren nu eens de koopers en dan weer de verkoopers in de meerderheid, zoodat het einde van den beurs handel niet op het hoogste punt van den dag terecht kwam, doch winsten van 2 3 punten vielen voor vele fondsen te registreeren en nieuwe hoogterecords voor dit jaar vielen te constateeren. Zeer vast waren Union Pa/ctfic, die per saldo zeven punten wfsten te montee- ren. Van de overige spoorwegwaarden waren Atchison Topeka en Ches. en Ohio resp. 2 en 2% punt hooger. Hoewel de winst voor Gene ral Motors „slechts" tot 11/8 punt beperkt bleef, ontmoetten Chryslers zeer goede vraag en de noteering kwam 3% p. hooger te liggen. Bij de chemische waarden waren Allied Chemi cal gefavoriseerd en avanceerden 5'/2 punt, ter wijl Du Pont de Nemours 2% punt in koers op liepen. Ook Westinghouse verlieten de markt 3 V?. hooger. Besprekingen worden op het oogen- blik gevoerd om de spoorwegmaatschappijen in de gelegenheid te stellen orders te plaatsen voor nieuw materiaal. Dit kwam in het koers verloop der betreffende waarden tot uitdruk king en wel voor Amer. Car en Foundry met een winst van ruim 2 punten. Staalwaarden boekten uiteindelijk voor U. S. Steels en Beth lehem Steels een winst van 2% punt: voor U.S. Steels kwam het slot een halven doller beneden Op Dinsdag 19 Juli en zoo noodig op vol gende dagen zal te Den Haag wederom examen worden gehouden tot het verkrijgen van een amateur-radio-zendmcahtiging of een verkla ring van bevoegdheid tot het bedienen van een amateur-radio-zendmachtiging of een verkla- Aanmelding dient te geschieden uiterlijk Dinsdag 12 Juli door indiening van een verzoek om zendvergunning aan den minister van Bin nenlandsche Zaken of om een verklaring van bevoegdheid aan den directeur-generaal der P.T.T. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handels informaties) Surséance van betaling: 20 Juni 1938 is aan de N.V. Darmenhandel „Holda", statutair gevestigd te Amsterdam, kan toor houdende te Zaandam, (procureur mr. dr. R. Salomon) op het daartoe door haar ingediende verzoekschrift surséance van betaling verleend tot 20 Dec. 1939, met aanwijzing wederom van mr. M. Schorlesheim te Amsterdam, Wetering schans 241, tot bewindvoerder. Failliet verklaard: 22 Juni: Berendina Haarman, echtgenoote Ten Dam, zonder beroep, Enschede, Gronausche Voet pad 60. R.c. jhr. mr. G. W. Mollerus. Cur. nar. J. F. M. Duynstee te Enschede. J. A. Bouwman, brandstoffenhandelaar. Haaksbergen. R.c. jhr. mr. G. W. Mollerus. Cur. mr. H. H. J. F. ten Cate. Hengelo O. Albertus ten Dam, vroeger landbouwer, thans zonder beroep, Enschede, Gronausche Voet pad 60. R.c. jhrè mi'ê G. W. Mollerus, Cur. mr. F. J. F. M. Duynstee, Enschede. Jacobus Stern, zonder beroep, Amsterdam, Amstelkade 93 III R.c. mr. J. Sprey. Cur. mr. W. L. van der Meulen, Heerengracht 368, Amsterdam. Pieter Johannes de Kruif, zonder beroep. Amsterdam, Waverstraat 91 III. R.c. mr. J. Sprey. Cur. mr. W. L. van der Meulen, Heerengracht 368, Amsterdam. Johan Overink, vroeger wonende te Amster dam, Sarphatipark 14, thans wonende te Haar lem, Baan 7. R.c. mr. J. Sprey. Cur. mr. F. H, van Nierop. Keizersgracht 391, Amsterdam. J. Th. Thörig Jr., wonende te Amsterdam, 3de Oosterparkstraat 87. R.c. mr. J. Sprey. Cur. mT. F. H. van Nierop, Keizersgracht 391, A'dam. Jan Noord, steenhouwer, Assen, Molenstr. 176. R.c. mi'. W. J. Hofdijk. Cur. mr. W. J. 3. J. Blom, Assen H. de Hommel, caféhouder, Oss, Heescheweg 61. R.c. mr. W. H. Ariëns. Cur. mr. N. v d Heu vel, Den Bosch. J. M. C. van Hooff, fourniturenhandel, Eind hoven, Hoefkestraat 57. R.c. mr. W. H. Ariëns. Cur. mr. E. Verdijk, Eindhoven. t N.V. Handels Mij. Rijlant, Oud Beijerland'. R.c. mr. H. van Aken. Cur. mr. Z. J. de Langen, Dordrecht. J. Groenendijk, Zegveld. Dorp 80, schoen maker. R.c. mr. H. P. J. M. Loeff. Cur. mr. A. F. van den Bosch te Woerden.. G. J. van Lent, schilder, Hoevelaken. Rijks straatweg C. 45a. R.c. mr. H. P. J. M. Loeff. Cur. mr. J. Knoppers, Amersfoort. Willem Bakker, melkslijter. Steenwijk Oost wijkstraat 40. R.c. mr. A. J. M. van Heyst. Cur. mr. H. Thesingh te Steenwijk. 23 Juni: J. G. Posno, koopman, A'dairr, Molen beekstraat 20. R.c. mr. W. M. A. Weitjens. Cur mr. F. H. van Nierop. Keizersgracht 391, A'dam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: J. M. A. Kruyssen, Tilburg; C. J. Linssen, Tilburg; A. J. Hoffmann, Wassenaar; H. F. G. Maste, Haarlem; W. J. ten Voorde, Hengelo O.; N.V. Pelterijen- fabriek Jules de Bok, Amsterdam; W. N. Luberti, Amsterdam; J. A. Loos, Amsterdam; J. B. Osten- dorf, Amsterdam; J. J. Krone, Amsterdam; J. C. Duller, Amsterdam (uitgespr. 2 Sept. 1936); P. A. Schat, Zeist; P. K. Blom. Maarn. het hoogste punt van den dag. National Steels sloten zich later bij de algemeene vaste beurs tendenz aan en verbeterden 2% dollar, plus den halven doll, dividend. Koperwaarden noteerden eveneens hooger, doch de voordeelige verschil len bleven hier meer beperkt. Amer. Smelting echter stelden zich 2% punt hooger. De overige afdeelingen waren zeer goed prijshoudend. De omzetten bedroegen 2.400.000 shares. Slotkoersen Juni 23 Allied Chemical American Can Co. Am. Car. O F.dry Amer. Rolling Mills Am. Smelt Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock 1st Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5 V, Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. v 001 worth Building 5 ex dividend. nieuwe aandeelen Gedaan en laten, r 23 22 21 167% 162 161 967/p 96 89% 21% 19Vs 18% 19 18 17 44% 42% 397/s 140% 138 133 77% 77% 76 10 9% 9% 29 277/g 27% 31% 291/s 28 6% 57/s 5% 53 50% 491/s 6Vs 6 57/8 85 83 80 29% 30 29% 28% 25% 241/s 52% 487/g 463/g 9% 9 8% 26Vs 26 25% 31 30 29% 3lVs 31 31 24% 24-% 11% 10% 93/4 46% 45% 44V4 110% 107 103% 165% 159 160 8% 8% 8 38% 37% 36% 35 337/8 32% 20% 20 193/g 7 6% 6% 9% 91/s 83/4 58% 57% 55 477/s 46% 45% 97/s 97/g 9'/2 35% 351/8 33% 1 7/8 7/8 1% 1% 1% 38Vs 367/s 35 24% 24% 24 14% 14 137/g 14% 13% 12% 21% 207/8 201/a 157 145 135 17% 171/8 16% 3 8'/b 37 35% 50Vs 49% 49 29% 29% 28% 6% 61/s 6 63% 61% 60% 147/s I4V4 14% 147/8 14% 14% 14 13 12 8% 8% 73/4 7% 7% 7% 50% 50 4 3/8 14% 13% 13% 75 68 67 27% 27 26% 3% 3 Va 23/4 5V8 5% 4% 3 i 30% 29% 50% 48 46Vs 25 23% 22% 87 83% 803/8 45 44% 43% ex coupon. bieden. NEW YORK, 23 Juni Slotkoersen Juni 23 22 21 Brussel 16. 9 16.96 16.96% Rome 5.26% 5.26% 5.261/4 Madrid Bern 22.98 22.98% 22.97 Weenen 30.78 Oslo 24.92% 24.90 24.90 A'dam 55.44 55.39 55.38% Londen 4-96Vi 4-95% 4-953/8 Parijs 2.781-3- 2-78% 2.78% Berlijn 40.31 40.29 40.32 23 Juni Rubber Standaard NEW YORK, 23 Juni 22 Juni 23 Juni 22 Juni Mei 13.60 13.30- - Dec. 13.93- f 13.65-f Juli. 13-76 13.47- - Jan. 14.00- 13.75 Sept 13.80 13.52 Mrt. 14.08- f 13,84 Oct 13.88 13.60 Suiker Mei Dec. Juli 1.77-78 1.75-76 Jan. 186-87 1.84-86 Pept 1.82-83 1.80-81 Mrt. 1.90-91 1.87-88 Oct. 1.86-- 1 83- Mei 1.91-92 1.89-90 Koffie iRio - Nieuw contract) (Santos) Dec. Dec Juli 4,22 4.21 - - Mei 5 87-90 5.95 Pept 4.36 4.36-- Juli 6.03 6,07 Dec 4.42- 4.36 Sept 6 13-14 6.15- Mrt 4.42-- 4.36 Dec 6.17- 6.17 Mei 4 42- 4,36 Mei 6 19 6.20-- Katoen Juli 8.67-- 8 58 Jan. 8.72 8.65 Oct 8.67-68 8,58-59 Mrt. 8.75-76 8,70-- Dec 8.71-72 8.64 Mel 8.78-- 8.73-- Tin Loco 42.45 42 25 Termijn 42.50 42.30 CHICAGO, 23 Junl 23 Juni 22' Juni 23 Juni 22 Juni Tarwe Haver Juli 78%—% 757/8 - 3/4 Juli 267/8 •- 267/8 - - Pept 7b3/4.% 77 -71/8 Sept 26% 26% -- Dec 78%- 787/j - 3/4 Dec 27% 273/a - - Mais Rogge Juli 57% - - 57% -- Juli 52% 52% 58% - - 58% -- Sep: 52% 51% Dec. 58 57% Dec. 53 -- 527/s Reuzel Juli 8.62% Sepl 8,82% 8,45 8.65 Oct Dec. 8 92% 8.90 8.75 8,75 WINNIPEG, 23 Juni 23 Juni 22 Juni 23 Juni 22 Juni farwe Gerst Juli 107%-- 1081/8-- JuiJ =43/g Oct 857/8 Dec. 83% Rogge Juli 53%-- Oct 54 Dec. 54 Haver 'ui 46% Jet 38 54%- 867/6Oct 49%- 49% 84 -- Dec. 48%-— 47%- Lijnzaad 53%-- Juli 146 54 -_ Oct. 146 54 -- 145%- - 146 - 467/8Dec. 35 38%- - gedaan en laten t Dieden t nominaal - - 351/8 De NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ, N.V., maakt be kend, dat in hare advertentie, geda teerd 23 Juni 1938, betreffende de overneming van aandeelen in DE SPAARNE bank N.V., abusievelijk na de woorden „aftrek van" zijn uitgevallen de woorden „eventueele provisie en". De aandeelen dienen vergezeld te zijn van de talons. Amsterdam, 24 Juni 1938. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 22- Juni: Ague, »-> Wasa (Voor Vëisen); Oliva, s„ Bremen (voor Vel- sen); Unkas, m.s„ Hamburg (voor Zaandam); Ik>- wick, ms„ Newcastle; Themis, s„ Bremen. 23 Juni: Batavia, ms., Antwerpen; Borthwiok, s„ Leith. Vertrokken 22 Juni: Baron Murray, s., Tyne; Monica, m.s„ Duinkelrken; Henca, m.s., Poble; Eallanger, tank, Aruba. 23 Juni: Ostmark, m.s., Hamburg. Vertrokken 23 Juni: Naval, s.. Lerwick; Jaar- stroom, s„ Hamburg; Merope, s„ Danzig; Rijn stroom, mi., Bristol; Texelstroom, s„ Liverpool. AMSTERDAM. Aangekomen 23 Juni: Junior, Schiedam, repareeren, Werf Kromhout; Honte- stroom, Londen, stukgoed, Handelskade, Holl- Stoomb. Mij.; Polyphemus, Brem'en, stukgoed', Bor- neokade, Meyer Co.'s Scheepv. Mij. Aangekomen 23 Juni: Lowick, Newcastle, stuk goed en steenkolen, J. P. Coenhaven, Verg. Car gadoorskantoor; Themis. Bremen, stukgoed, De Ruyterkade, v. Es v. Ommeren; Batavia, Ant werpen, stukgoed, Handelskade, Verg. Carga doorskantoor; Borthwick, Leith, stukgoed, Zee burgerkade, idem. MIJ. OCEAAN ALCINOUS, Amsterdam naar Java, pass. 22 Juni Gibraltar. POLYPHEMUS. 23 Juni van Bremen te AmAt. MELAMPUS, 22 Juni van Amst. te Batavia. ADRASTUS, Java naar Amst., 22 Juni te Penang- MIJ. NEDERLAND JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, thuisreis, 22 Juni van Genua. POELAU LAUT, thuisreis, 22 Juni van Port Soudan. CHR. HUYGEN3, uitreis, 23 Juni te Southamp ton. POELAU BRAS, uitreis. 22 Juni van Sabang- BINTANG, Uitreis, 22 Juni te Port Said. HOLLAND-WEST-AFRÏKA LIJN MAA&KERK. 22 Juni van Amst. te Hamburg. AMSTELKERK, 22 Juni van Lagos n. Port Harcourt. KON. NED. STOOMB. MEJ. ACHILLES, 22 Juni van Triest n. Fiume. AURORA, 22 Juni n.m. 5 uur R'dam te Lissa bon. CALYPSO, 21 Juni van New York n. La Guaira. NEREUS, 22 Juni van Oporto naar Vigo. TRAJANUS. 22 Juni van Alexandria n. Jaffa- RHEA, 22 Juni n.m. 11 uur van Hamburg naar Amst. ULYSSES, 22 Juni van Volos naar Thessaloniki. LUNA, 23 Juni van Amst. te R'dam. CRYNSSEN, 21 Juni van Barbados naar Amst. VESTA, Middl. Zee naar R'dam, pass. 22 Juni 's nachts 12 uur Finisterre. BREDA, uitreis, pass. 22 Juni n.m. 6 u. Terceir»- TITUS, Midd. Zee naar Amst., was 23 Juni H uur 15 v.m. 120 mijlen Z.W van Ouessant. TIBERIUS, 23 Juni van San Antiono te Geraua. ORPHEUS, 23 juni van Gothenburg n. Aarhuus- VENUS, Midd'l. Zee naar Amst., was 23 Juni des middags 12 uur 115 mijlen Z.W. van Ouessant. MEROPE, 23 Junt van Amst. naar Danzig. KON. HOLL. LLOYD WEOTLAND, uitreis, 22 Juni v.m. 11 uur t® Santos. WATERLAND, thuisreis, 22 Juni n.m. 4 uur van Bahla. HALCYON LIJN STAD VLAARDINGEN, Vlaardingen naar Wa- bana. 32 Juni uit den N, Waterweg. STAD ZAANDAM, naar R'dam-Vlaardingen,, pass. 22 Juni Ouessant. ROZENBURG, naar Bilbao, pass. 22 Juni Dun- geness. STAD SCHIEDAM, naar Pepel, pass. 22 Jum Dungeness. HOLLAND-AMERIKA LIJN NIEUW AMSTERDAM, 23 Juni van R'dam n- New-York. DAMSTEEDUK, 22 Juni van R'dam te L°® Angeles. BLOMMERSDIJK, 21 Juni van New Orleans n- Rotterdam. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALPHACCA, 23 Juni van Hamburg te R'dam- ALWAKI, 22 Juni van R'a'am te B.-Aires. ALUDRA, 24 Juni n.m. 4 uur van B.-Aires te R'dam verwacht. ROTT. LLOYD PALEMBANG. uitreis, 22 Juni n.m. 6 uur van Port Said. „orl SIBAJAK, toeristenmis, 22 Juni n.m. 7 uur van Torquay; wordt 24 Juni n.m. 8 uur te R'dam verwacht. KOTA AGOENG, uitreis, pass. 22 Juni n.m- 6 uur Gibraltar. SITOEBONDO, thuisreis. 23 Juni v.nr. 5 uu van Port Said. PALEMBANG. uitreis, 23 Juni v.m. 5 u. te Suez- KON. PAKETV. MIJ. BARENTSZ, 22 Juni van Mauritius n. Beira. BOISSEVAIN, 21 Juni van Zanzibar te Hong k°MAETSUYCKER. 22 Juni van Saigon te Sydney- NIEUW HOLLAND, 22- Juni van Sydney naa Singapore. „„.1 HOUTMAN. Batavia naar R'dam, pass. 22 Ju" Port Soudan. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN DJAMBI, 22 Juni van Singapore n. Pac. Kus MANOERAN, 23 Juni van Calcutta n. Pac. Kus VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN BOSCHFONTEIN, 23 Juni van Durban na»r Lorenzo Marques. HOLLAND-AUSTRALIE LIJN ALMKEIRK, uitreis, 23 Juni te Cairns. HOLLAND-O. AZIE LIJN ZUIDERKERK, 23 Juni van Antwerpen w Hamburg. HOLLAND-BRITSCH INDIE LIJN HOOGKERK, uitreis, pass. 21 Juni Gibraltar- DIVERSE SCHEPEN KATENDRECHT, 23 Juni van Port San Lot»* du Rhone naar Port La Nouvelle en Constanza. SLIEDRECHT, 22 Juni Van Venetië te Trie® TO WA. Maceio naar Havre en Antwerpen, pa®° 23 Juni St. Vincent. IJSELHAVEN, Antwerpen naar Santa Fe, P'"^ 21 Juni Fernando Noronha. nj ZAAN, Skelleftea naar R'a'am, pass. 23 Brunsbuttel. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Philips Unilever Aku Anaconda H. V. A. U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Shell Union Tenn. Corp. Pref. Wabash 3331/4—3341/4 273 153% 36%37 20%20% 458% 351/4—357/3 371/4-37% 1115/16—12 Vb 10 7/-16—10 9/1® 4% 4% 2 Van 4.30—5 uur Kon. Olie Philips Unilever Aku Anaconda H. V. A. U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel A'dam Rubber Tidewater Shell Union Pennsylvania Int. T. en Tel. North Am. Cy. 334335^1 276 153% 37i/a-38 <t. 20 13/16—31V4 463—460 361/4—371/8 38%—383/4 121/4—12% 205%—206 10%—10% 105/g—103,4 12%12% 7—7 3/16 157/a top q«th yef' Koersen voor stortingen op 24 Juni plichtingen luidende in: Reichsmarken lires ƒ9.50, peseta's ƒ10.50. W'Wl!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2