Terug uit de Spaansche hel Tandheelk. Instituut OSCAR SMIT'S BAAK A.V. Credieten - Alle Bankzaken Haarlem, 25 Juni DE MOEILIJKHEDEN BIJ HET VLUCHTEN UW STOFZUIGER GEBIT f 32.00 i RADIO MOORS NV Kort en volledig ZATERDAG 25 JUNI 1938 ftrS Sri De geweren der rooden dragen als kenmerk: hamer en sikkel Vechten?., voor mijn vaderland Kloosterbeelden Russisch oorlogsmateriaal Bijna ontsnapt HAARLEM KRUISSTRAAT 9 TELEF. 14306-13660 PURMEREND - MONNIKENDAM - LANDSMEER BEDEVAART NAAR HEILOO St. Josephsgezellenvereenigingen district Haarlem CURSUS WIJSBEGEERTE Door Pater v. d. Vrande MIDDENSTANDSDIPLOMA KOOPT DE STOFZ. CENTRALE HAGEMAN Een beeld uit de woeste Pyreneeën, waar Teeuwen eenic/en tijd ronddwaalde in de hoon de Fransche arens te kunnen bereiken Afscheid Ir. Dufour Receptie 30 Juni a.s. COMITÉ VAN KATH. ACTIE GRAALNIEUWS WERK OPGEDRAGEN Programma Radio-Centrale Parochie Kleverpark Uitbreiding een feit De heer Fehres 25 jaar ambtenaar van den Burgerlijken Stand CRICKET IN ENGELAND De tweede testmatch Een schitterende dubbele century van den Engeland-captain Walter Hammond op den eersten dag HET 16 RIJKSSTRAATWEG HAARLEM-NOORD - TELEF. 16726 Plaatje met 1 tandi 2.50 Porcelein- of zilvervulling f 2.50 Goud vullingenf 9.00 Goudkroonf 15.00 AVONDSPREEKUREN: AGENDA Bioscopen 26 Juni Bioscopen 27 Juni Bioscopen Apotheekdiensten SCHERMEN Schermwedstrij den Noorderbad STAD In ons avondblad van vrijdag gaven wij een deel van het relaas, dat een van het Spaansche Roode front ontvluchte stadgenoot ons deed. Nadat hij in een gevecht was getroffen en door een kogel gewond, werd hij door een vriend achter een heuvel gesleept, waar de ambulance dienst hem vond. Door een Amerikaanschen dokter van den Internationalen Roode Kruisdienst werd Teeu- Wen in een schuur achter het front geopereerd. Veertien dagen lang kreeg hij noch eten noch drinken, doch moest hij tengevolge van zijn Wond slechts leven van injecties. Daarna lag hij een maand te bed in een hos pitaal aan de zee. „Ik was er beroerd aan toe, maar ik vond, dat ik alle reden had om van geluk te spre ken. Beter zoo, dan de verschrikkingen aan het front. Ik was er goed afgekomen." Van het hospitaal aan zee verhuisde de jon gen naar een hospitaal te Murcia, waar nog een duizend jongens lagen, gewond zooals hij en tijdelijk of voorgoed invalide. Dit hospitaal lag tusschen de bergen. Het was een oud kloos ter, zonder heiligenbergen. Die waren stukge slagen. De voetstukken stonden nog in het hos pitaal, de brokken lagen er omheen. Daar lag Teeuwen tot hij weer naar een ander hospitaal vervoerd werd. Eindelijk werd hij ontslagen. De dokter gaf hem een briefje hiee, waarin stond, dat hij alleen nog voor werk achter het front geschikt was, en daarmede reisde hij weer terug naar Albacete. Hij werkte sen maand te Almansa voor 100 peseta's in de tien dagen. Zoo was hij dan toch werkzaam achter het front, al was het dan voor minder loon, voor veel minder loon, dan men hem voor gespiegeld had. Maar hij werkte daar niet als de sterke Teeuwen, die niet bang was voor een vrachtje, maar als een die uitge vochten is en toch niet meer geschikt voor de loopgraven. Althans, dat dacht Teeuwen. Maar op zeke ren dag komt er een officier op hem toe, die Segt: „Teeuwen, je gaat weer naar het front." Teeuwen toont zijn papieren, waarop staat, Gat hij voor krijgsdienst totaal is afgekeurd. „Laat 's kijken", zegt de officier en hij neemt Ge papieren mee, de eenige stukken van over tuiging.- De jongen heeft ze nooit meer terug gezien. „Toen ging ik naar den Nederlandschen con- sül in Valencia, die reeds in verbinding stond biet mijn ouders en mij graag wilde helpen. Maar op het moment, dat ik een foto liet ma ken voor het paspoort, werd ik onder bedrei ging met het pistool weer door Duitsche offi cieren meegenomen en opgesloten in een ge vangenis. Ik was er een maand, toen men mij v°°r de keus stelde: hier blijven of naar het 'font gaan. De gevangenis wemelde van het °hgedierte, ik zat van boven tot onder vol met 'bizen, het eten was slecht en de slaapgelegen heden nog beroerder. Toch koos ik de gevange bis. Alles is beter dan het front. Een poging om uit te breken mislukte. Van dien dag af kreeg ik ook geen brieven Jbeer en werden de mijne niet weggestuurd, botgenooten vertelden me wat ik doen moest, ^is ik zou schrijven, dat hier alles even mooi b goed ging, dat ik een prachtleven had hier, Gan zouden mijn brieven wel verstuurd worden. probeerde het en met succes. Slechts enkele Lan die brieven werden achtergehouden. Dan -bad men later, als ik eventueel toch nog mocht °btvluchten, iets om tegen mij uit te spelen. Het gebeurde verschillende malen, dat midden b den nacht een paar gevangenen werden weg gehaald. Wat met hen gedaan werd weet ik 'ct. Ik heb ze echter nooit meer terug gezien. Bij Tartossa braken de fascisten door. Nog bhzelfden dag werden wij uit de gevangenis gehaald. We kregen een soldatenpak, zeep en handdoek. Men verzekerde ons, dat we naar 'gueras zouden gaan aan de Pransche grens, ^aar ze hadden al zooveel gelogen. Figueras °U beteekenen: een groote kans om over de ^rfins te komen. Ik geloofde het niet en het ®s ook niet zoo. We gingen naar Valencia en langs de zee ah daaruit naar Barcelona. Daar werden we rUgelaten mèt de mededeeling, dat er des °Vr Na tien dagen werd ik naar een nieuwe ge vangenis by Barcelona gestuurd, waar men mij vertelde, dat er in de stad pakken met tabak lagen, die door sympathiseerende Nederlanders naar het regeerings-Spanje waren gestuurd. Door het dak brak ik uit, haalde mijn pakje tabak en ging weer terug naar de gevangenis. Dat pakje tabak heeft mij gered. Opdat hij mij niet zou straffen voor het uitbreken gaf ik den kapitein wat tabak en voor nog een half onsje kreeg ik verlof om met mijn kameraad te passagieren. Zoo wist ik voor de derde maal te ontsnappen. De overgebleven tabak leverde genoeg op, om voor ons ieder een broek en een overhemd te koopen en den trein tot Figueras te betalen. Het is het eenige pakje tabak geweest, dat ik ooit ontvangen heb. Van al de pakketten, die uit Nederland werden gestuurd, kwam maar bit ter weinig in handen van ons, soldaten. Offi cieren van allerlei nationaliteiten rookten Ka- rel I-sigaren en Hollandsche sigaretten: wij rookten stroo en sinaasappelschillen en boom blaren. Van Figueras naar de Fransche grens is slechts een klein stukje, dat wy zonder hinder nissen doorliepen. Zoo kwam ik eindelijk, na 'n jaar, op Fransch grondgebied. Ik had nog een 60 of 70 peseta's, waar ik 5 francs voor kreeg. Dat is wel bijna het einde van het relaas van Herman Teeuwen. Vijf francs is niet veel voor een jaar van ontberingen, voor een verblijf van meer dan 300 dagen in de Spaansche hel, voor twee ribben en een wonde, die nooit heelemaal meer zal genezen, voor een zoo groote ontgoo cheling. Met behulp van den Nederlandschen consul te Bordeaux zijn de beide jongens, na nog 15 dagen ingesloten te zijn geweest, eindelijk weer in hun vaderland teruggekeerd. Herman Teeuwen woont weer by zijn ouders aan de Spoorwegstraat. Hij is net zoo arm teruggekomen als toen hij wegging. Hij mist twee ribben en er is een jaar van zyn leven voorbij, dat doelloos is geweest en vol van ver schrikkingen, wraakroepende onbillijkheden en vol van leugens, de eene na de andere. Slechts één ding heeft hij er bij gewonnen. Hij weet nu wat schoone voorspiegelingen der communisten in de praktijk beteekenen en hij wil er vanzelfsprekend niets meer van weten. „Als ik ooit nog eens ga vechten, dan zal ik het doen voor mijn vaderland en niet voor zwendel en bedrog, al heb ik dat nu dan ook gedwongen gedaan." Hij was slechts een onooglijk puntje in het roode vlak van Spanje. Een puntje, dat van Valencia naar Barcelona moest en van Barce lona naar Albacete, van de loopgraven naar het hospitaal en van het hospitaal naar de gevan genis. Hij kent alleen zijn eigen geschiedenis en die van eenige zijner kameraden. Van de orga nisatie in het regeerings-Spanje weet hij weinig meer te vertellen, dan dat zij slecht is. Dan weet hü nog, dat al het oorlogsmateriaal van Rus sisch en Mexicaansch fabrikaat is. In de ge weren zijn een hamer en een sikkel gegraveerd, de tanks, de auto's, de vliegtuigen, zij komen alle uit Rusland. Hoe? Dat weet hy niet. Hij was dan ook slechts een puntje. Hij weet ook, dat de leiding van het leger vrij wel geheel in handen is van Duitschers, van Duitsche anti-fascisten. En dat de bevolking zelf, de mannen en vrouwen in de dorpen en de steden achter het front, naar niets vuriger verlangen dan naar het einde van dezen oor log, dat zy niet in het geringste meeleven met de roode successen en verliezen, dat het bloed, dat daar van de bergen stroomt, niet is van menschen, die streden voor hun ideaal, dat de burgeroorlog in Spanje feitelijk wordt gevoerd boven de hoofden der burgers en zonder hun wil. Wij hebben geluisterd naar Herman Teeu- wen's geschiedenis en u heeft haar gelezen. Geen van beiden kunnen wij den vollen omvang van dit jaar ellende begrypen of ons dien voor stellen. Zijn geest en zijn lichaam hebben een knauw gehad. Er is een litteeken in zijn zij en in zijn ziel. Zijn vertrouwen in de menschheid is geschokt. En wie zal hem dat euvel duiden? Hij werd bedrogen en belogen en bestolen. Hij heeft zijn les gehad. Een zware les. Maar hy heeft haar niet, zooals vele anderen, met den dood moeten bekoopen. Misschien kan zijn geschiedenis een waar schuwing zijn voor anderen, die ook sympathi- seeren met de ideeën van het communisme en aan wie ook. werk is beloofd in het roode Spanje. En een waarschuwing voor ons, een aansporing om meer en met meer overtuiging kl; °nds om negen uur een maaltijd voor ons ,.aar zou staan in de kazerne. We hadden een 'idlang niets te eten gehad, we vergingen van honger en alle gevangenen bleven dan ook G Barcelona, om des avonds te kunnen eten. liet me echter niet verleiden en samen met Groninger ben ik er van door gegaan. We zwierven veertien dagen door de Py- feneeën, angstvallig de wegen vermijdend. By de boerderijen plukten we tuinboontjes groeven we aardappelen op. We aten ze rauw en leefden daarvan gedurende twee ^eken. Ten langen leste kregen wy doorge- 'oopen voeten; het bloed kwam uit onze ivenen en onze voeten zaten onder de bla- r«n. Mijn kameraad kon niet meer en wilde B^rsé op den weg loopen, hoewel dat heel Gevaarlijk was. We liepen er .dan ook nog Geen half uur of we werden ingesloten en haar een concentratiekamp aan de grens Gebracht, waaruit ontsnappen onmogeiyk *as. f ^oen werden wy met een auto naar het front Jjh Teruel gebracht, waar men ons indeelde in tfMf«/\mnnnrnja Ilrtrtw rlo lnnntrrdVPH Uit Gloi strafcompagnie. Voor de loopgraven pesten wy nieuwe maken, onder het onafge- °ken vuur Van den vijand. te arbeiden voor het vredes-ideaal, om beter het gebod van naastenliefde te onderhouden. Wij zeggen immers zoo dikwijls: als alle men schen wat meer de naastenliefde beoefenen, dan zouden er nooit zulke dingen als oorlog gebeu ren. Laten wij beginnen met te onderzoeken of er op dat gebied aan onszelf nog iets ontbreekt. M. Morgen, 26 Juni heeft de jaariyksche bede vaart plaats der Kolpingzonen van het dis trict Haarlem naar Maria's Genade-oord te Heiloo. Om 8.15 vertrekken zijn van het Kenne- merplein per fiets, nadat zy van Vogelenzang, Hillegom, Bennebroek, Bloemendaal, Heemstede en Haarlem zijn samengekomen. Bij de Velser- pont sluiten zich nog de Gezellen van IJmuiden en Velsen-Noord aan en onderweg Heemskerk en Beverwijk. Zoo belooft dit weer een flinke deelname te worden. De Centraal-Praeses, rector H Drost, zal de plechtige Hoogmis opdragen om 10.15 in de groote kapel, waarna hij zijn Kolpingzonen zal toespreken en het district aan de moeder lijke bescherming van Maria zal toewijden. Des middags vernieuwing der Geloofsbelijdenis bij de St. Willibrordus-put, waarbij Kapelaan de Beer 't woord zal voeren. Bij den Kruisberg zal Kapelaan Emmelkamp een overweging houden. Zoo belooft dit weer een mooie dag van godsdienstzin voor onze jonge mannen uit Haarlem en omgeving te worden.. St. Josephsgezellen Haarlem I Zondag: GEEN spreekuur bij den Fracses. 8.15 op het Kennemerplein present. Gezellen- huis geopend 7.3010.30. Tafeltennis O. Z. Maandag: 8 uur tooneelrepetitie St. Gene- sius. Dinsdag: 8.30 generale repetitie voor de in stallatie, biljartclub, 9 uur schola cantorum, 9.30 E. H. B. O. Woensdag 8.30 ODERAVOND en INSTALLA TIE, de Centraal-Praeses Rector H. Drost spre ker v. d. avond. Donderdag: 9 uur schola cantorum. Vrijdag: 8 uur tooneelclub St. Genesius. Zaterdag: 8 uur tafeltennis O. Z. Maandag 20 Juni j.l. had de laatste les plaats van dit seizoen, waarmee een reeks van 40 les- avonden in philosophie, gegeven onder auspiciën der vereeniging „Geloof en Wetenschap", werd besloten. Pater v. d. Vrande memoreerde aan het eind nog eens de hoogst prettige verhouding tus schen docent en cursisten en dankte voor het alleszins aandachtig gehoor, dat hem steeds werd gegeven. In aansluiting hierop sprak Mr. Vorstman nog een afscheidswoord, waarin hy pater v. d. Vrande bijzonder dankzegde voor de heldere uiteenzetting en de aangename, duideiyke wij ze waarop de diverse vragen werden beant woord. Moge het zaad door u uitgestrooid, aldus Mr. Vorstman, rijke vruchten dragen, dan zal dit zeker strekken tot concretiseering van de spreuk, waarmede u het dossier besloot „Soli Deo gloria." Rest ons nog te vermelden, dat bij voldoende deelname in S«ptember a.s. weer een nieuwe cursus aanvangt, waartoe aanmelding steeds mogelijk is bij het secretariaat van „Geloof en Wetenschap", Emmalaan 9, Haarlem. Tel. 15607. Op initiatief van de afdeeling Haarlem van den Christelijken Middenstandsbond is Novem ber van het vorige jaar een cursus geopend tot verkrijging van het diploma handelskennis. Directeur van dezen cursus is de heer C. F. Eibink. Te Amsterdam zijn opgegaan alle 13 leerlingen. Slechts een tweetal is afgewezen. De namen der geslaagden zijn: Mej. D. J. A. Paap te Haarlem, J. Boender te Heemstede, G. J. Veldwijk te Haarlem, H. G. v. Riesen te Bloemendaal, K. Vos te Haarlem, Mej. E. J. Smits te Haarlem, M. W. v. Hesteren te Haar lem, D. R. de Kleuver te Haarlem, J. J. P. v. d. Wekken te Haarlem, Th. J. Hart te Haarlem, G. Griffioen te Haarlem. in een SPECIAALZAAK Keuze uit 45 verschillende merken GED. O. GRACHT 53 - HAARLEM - TEL. 13762 SS». In verband met het aftreden van den heer ir. F. C. Dufour, als directeur der N.V. Haarlem- sche Machinefabriek voorheen Gebr. Figee te Haarlem, verzoekt de Directie ons mede te dee- len, dat op Donderdag 30 Juni a.s., des n.m. tus schen 2.30 en 4.30 uur, ten kantore der Ven nootschap aan het Noorder Buitenspaarne de gelegenheid zal worden gegeven afscheid van den heer Dufour te nemen. Centraal R. K. Pensionbureau Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. ZONDAG, 26 Juni: 10.30 uur Fiets- en Wan deltocht voor de leden van de Ned. Reisver- eeniging1 voor Katholieken, naar Vogelenzang. MAANDAG 8.45 uur: Cursus in wysbegeerte van Geloof en Wetenschap door den zeereerw. pater H. van den Vrande, in het St. Elisabeths- gebouw, Jansstraat 49. DINSDAG 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Konin ginneweg 8bis. 7 uur: Indoortraining jongensafd. Haarl. R.K. Athletiekvereeniging „Holland", in de gym nastiekzaal Zandvoorterpad, Overveen. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in Gebouw St. Bavo. 8 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „De Spaarnespelers" in het „Hof van Holland", Gr. Markt. WOENSDAG 2.30 uur: Repetitie jongensafd. gymnastiek R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in het gymnastieklokaal Eemstraat. Haarlem-Noord. 5 uur: Repetitie gymnastiek jongensafdeeling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried", in de school aan het Zandvoorterpad, Overveen. 8.15 uur: Clubavond van de R. K. Bridgeclub „Haarlem" by Brinkmann. DONDERDAG 4.30 uur: Repetitie gymnastiek meisjesafdeeling R. K. Sportvereeniging „Her cules Winfried" in de school aan de Tempe liersstraat 1. 6 uur: Repetitie gymnastiek meisjesafdeeling R.K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de Aloysiusschool, Overveen. 7 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercules Winfried". afdeeling gymnastiek voor groote meisjes in „De Doelen." 8.15 uur: Repetitie Utile Dulci in het gebouw aan het Bagijnhof. 8.15 uur: Clubavond R.K. Bridgeclub „Ons Ge noegen" in hotel „Suisse", Rijksstraatweg, Haar lem-Noord. 8.30 uur: Jaarvergadering van de R. K. Gem. Tooneelclub „Thalia" in Gebouw St. Bavo. 8.30 uur: Bureau-vergadering R.K. Reclassee- ringsvergaderingi in het Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. VRIJDAG 6.30 uur: Gymnastiekrepetitie van de Kleuterafdeeling «R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. School, Wes tergracht, hoek Leidschevaart. 7.30 uur: Gymnastiek-repetitie jongensafdee- ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de school Westergracht. 8 uur: Repetitie rederijkerskamer „Alberdingk Thym" in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie heerenafdee ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Westergracht. 8.30 uur: Repetitie Tafeltennis van de Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. school aan de Nieuwe Gracht. ZATERDAG 5.30: Gymnastiek-repetitie kleuterafdeeling van de Sportvereeniging „Her cules Winfried" in de Broederschool aan het Teylerplein. 6.30 uur: Gymnastiekrepetitie jongensafdee- ling van de Sportvereen. „Hercules Winfried" in de Broederschool aan het Teylerplein. ZONDAG 3 Juli: 10 uur: Fietstocht naar Bergen voor de leden van de Ned. Reisvereeni- ging voor Katholieken. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilyken, wordt allen R. K. Vereenigin- gen bij het uitschrijven van vergaderingen ver zocht, vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Zaterdag 25 Juni: Om 8.15 uur Leidstersbij eenkomst in de Leeghwaterstraat. Zondag 26 Juni: Om 12 uur vertrek van den 25 K.M. Wandeltocht. De deelneemsters wor den verzocht om kwart voor 12 op het Spaarne aanwezig te zijn. Geen inwijdingscursus. Maandag 27 Juni: Zangspel Goudhaartje en de Troubadour in de Leeuwerik, Kruisstraat 30, aanvang 8.30 uur precies. Entree vrij. Plaatsbe- spieken a 15 cent op het Graalhuis, Spaar ne 29, Zondag van 12—1 uur. Vrijdag 1 Juli: Om 8.15 uur oefenen van de reidansen in de Timorstraat voor de leden van Haarlem-Noord. Graalleden, geven jullie je bijtijds op voor het Volksdansfeest van 10 Juli. De opgaven moeten uiterlyk 30 Juni binnen zijn. Door het bouwbureau van de firma F. H. Ringers en Zoon te Alkmaar is in opdracht van het pensioenfonds voor beambten en bedienden van de Steenkolenhandelsvereeniging N.V. te Utrecht aanbesteed het amoveeren van de boerdery Odessa in den polder Zevenhoven te Mijdrecht en het ter plaatse bouwen van een boerdery met woning, kaasmakerij enz. De bouw is opgedragen aan de laagste inschrijfster firma C. van Dijk te Nieuwveen voor f 19.300. ZONDAG 26 JUNI Programma 1: Hilversum I. Programma 2: Hilversum II. Programma 3: Diversen 8.35; Keulen 8.50; Fransch Brussel 9.20; Keulen 10.35; Fransch Brussel 12.20; Ned. Brussel 12.50; Keulen 1.30; Fransch Brussel 2.20; Ned. Brussel 2.35; Keulen 3.30; Parijs Radio 5.20; Keulen 7.20; Parijs Ra dio 7.50; Ned. Brussel 8.20; Parijs Radio 8.50; Keulen 10.55. Programma 4: Ned. Brussel 8.30; Droitwich 11.05; Diversen 2.20; Droitwich 2.40; London Regional 4.20; Droitwich 4.40; London Regio nal 5.20; Droitwich 5.50; Fransch Brussel 11.00; Boedapest 11.20. Programma 5 8.00—24.00 Diversen. Naar wy vernemen, is thans definitief de uitbreiding van de grenzen der parochie van het H. Hart (Kleverpark) vastgesteld. De Bisschoppelijke beslissing zal morgen van de preekstoelen der betrokken paro chiekerken worden afgelezen. Op Zaterdag 2 Juli a.s. zal het 25 jaar gele den zijn, dat de heer W. Fehres benoemd werd tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Hij is thans chef van de afd- Burgerlijke Stand, Bevolking en Verkiezingen. Vrijdagmorgen begon op Lord's de 2de test match Engeland-Australië. In de morgenuren waren reeds 30.000 toeschouwers aanwezig. Het weer was goed toen Hammond en Bradman het veld in kwamen en Hammond onder groot gejuich voor de 2de maal den toss won. Ham mond nam den fastbowler Wellard voor den spinbowler Sinfield in zyn team en Bradman verkoos Chipperfield boven Ward. Hatton en Barnett openden de innings voor Engeland en Bradman zette eerst Mc. Cormick en daarna Mc.Cabe aan. Mc.Cormick, de Australische fast bowler kwam snel van het wicket en bracht in het eerste uur van den wedstrijd de kopbats in moeilijkheden. Met de score op 12 viel Hut- ton's wicket reeds (C. Brown b. Mc.Cormick 4) en 8 runs later boekte Mc.Cormick zijn 2de succes door Edrich (0) te bowlen. Barnett, die nu Hammond tot partner krijgt, maakte geen fouten en scheen er goed het oog in te heb ben. Wanneer op 31 Barnett een bal van Mc. Cormick minder fortuinlijk op zijn bat krijgt, doet Brown op short leg zijn 2de vang, waar na Barnett voor 18 kan gaan. Het ziet er slecht voor Engeland uit. De lefthander Payn- ter verleent dan Hammond op prachtige wijze steun. McCormick, die 3 wickets voor 15 runs genomen had, wordt spoedig door O'Reilly vervangen en Fleetwood bowlt voor Mc.Cabe. Langzamerhand komen de batsmen boven den aanval uit. Hammond speelt meesterlijk en be- heerscht den aanval volkomen. Paynter geeft een kans achter het wicket, doch er blijven in een vry snel tempo runs komen. De 100 gaan op en by de eerste pauze (1343) heeft Ham mond 70 en Paynter 33 runs. Ook na de her vatting blijven de beide Engelsche batsmen den aanval meester. Het spel moet onderbro ken worden als Z. M. de Koning op het ter rein arriveert, om na de voorstelling der spe lers ruim 2 uur op Lord's te verblijven. Brad man brengt Chipperfield in den aanval, zonder succes evenwel. De 200 komen op het bord en eerst op 253 komt de scheiding als Paynter nog slechts één run noodig heeft om zijn hon derd vol te maken. Een snel doorschietende bal van 'O'Reilly wordt den kleinen Paynter noodlottig. Hij gaat voör een brillante 99 l.bw. Compton's wicket valt op dezelfde manier, wanneer het totaal met slechts 18 runs verhoogd is. Inmiddels heeft Hammond zyn 18de century van het seizoen volgemaakt. Tusschen Hammond en Ames wordt dan een 2de groote stand opgezet. Hammond's spel was onverbeterlijk. In prach- tigen stijl kwamen de runs kansloos van zijn bat en Ames kweet zich op* de juiste manier van zyn taak om Hammond de runs te laten maken en zelf hoofdzakelijk een verdedigend spel te spelen. Ook de theepauze bracht geen scheiding. Onder machtig applaus van het en thousiaste publiek scoorde Hammond zijn dub bele century. Het paar Hammond-Ames bleef ongescheiden en op het eind van den eersten dag had Engeland zich prachtig hersteld door 409 runs voor het verlies van 5 wickets te sco- ran. Hammond 210 not out, Ames 50 not out. Mc.Cormick nam 377 en O'Reilly 257. Voor vandaag (Zaterdag) is Lord's uitverkocht. De einduitslagen van de Vrijdag beëindigde county-matches luiden: Kent 404 en 990 wint van Gloucestershire 23 8en 262 (Neale 107). Hampshire 333 en 93—1 wint van Cambridge University 330 en 95 (Creese 4—14). Nottinghamshire 248—8 (gesl.) wint van Northamptonshire 128 en 151 (Voce 440). Essex 278 en 544 (Buse 421) wint van Somerset 125 en 206 (Nichols 7—79). Oxford University 412 en 141 wint van Sussex 196 en 245. Worcestershire 100 en 3728 (Coo per 111, Gibbons 123) draw tegen Lancashire 307 en 260. Yorkshire 273 en 685 (gesl.) wint van Glamorgan 179 en 150, door Smailes die 6—35 en 868 met den bal schitterend werk deed. heeft zyn tarieven VTSRLAAGD en berekent thans voor geheel met garantie PIJNLOOS TREKKEN INBEGREPEN Iedere tand meer f L75 Pijnloos trekken tand of kies f 1.50 MONDONDERZOEK KOSTELOOS SPREEKUREN: lederen morgen 9—12 uur, behalve Donderdag. lederen middag 1%i uur, behalve Vrydag en Zaterdag. DINSDAG en DONDERDAG 7—9 uur Behandeling uitsluitend door Nederl. mond- en tandartsen Gebouw St. Bavo; Geel Wit, 6 uur; gew. verg. Bouwvakbond, half 11; R.K. Bond v. Woningb.ver., 2 u.; Gew. Zittingen, 4 en 7 u. Haarlem - terreinLighaluitvoering De Leeuwerik, Kruisstraat: Haarl. Reddings brigade, half 9. Gem. Concertzaal: Nat. Zangwedstrijd, 7 u. Rembrandt; „J'accuse', 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Als vrouwen verliefd zijn" en „In het land der liefde", 2 en 8.15 uur. Luxor: „De zwarte spin", 2-30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „5.000.000 zoeken een erfgenaam", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „J'accuse", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Als vrouwen verliefd zyn", „In het land der liefde", 2,* 4 en 8.15 uur. Luxor: „De zwarte spin", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „5.000.000 zoeken een erfge naam", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: „Haarlems Zanggenot", 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Rembrandt: „J'accuse", 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema: „Als vrouwen verliefd zijn", „In het land der liefde", 2 en 8.15 uur. Luxor: „De zwarte spin", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „5.000.000 zoeken een erfge naam", 2.30, 7 en 9.15 uur. w sb De Zondags- en avonddiensten der apothe ken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69; Gryseels, L. Veerstraat 14: L. Schoor], Fr. Halsplein 1. oo TELEF. 14609 .^■D'° KRUISSTRAAT 38 SÉS!!/ OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Hedenmiddag zyn te Zandvoort in het Noor derbad de Intern. Schermwedstrijden aange vangen. Behalve de Nederlandsche deelneem sters en deelnemers zijn ook nog buitenlanders uit Engeland, Duitschland en Denemarken van de partij. Zondag worden de wedstrijden voortgezet, waarna om circa 6 uur de officieele prysuitrei- king door burgemeester Van Alphen zal ge schieden. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de Haarlemsche Reddingsbrigade voor drenkelingen wordt in een der étalages van de fa. Heenk, Groote Houtstraat, een tentoonstel ling betreffende het reddingswezen gehouden. Op zeer overzichtelijke wijze zijn diverse red dingsmiddelen uitgestald en verkleinde modellen van de reddingsbooten van de Bloemendaalsche en IJmuider brigaden, alsmede de prijzen voor de wedstryden om de kampioenschappen van den Nederlandschen Bond voor het redden van drenkelingen op Zondag 3 Juli. Woensdag 6 Juli om twee uur wordt in de provincilae griffie aan den Dreef aan belang hebbenden gelegenheid gegeven op een open bare vergadering van Ged. Staten van Noord- holland bezwaar te maken tegen het besluit van den gemeenteraad van Haarlem van 23 fe bruari 1938 tot intrekking van enkele uitbrei dingsplannen. De 2e verantwoordingslijst van de boottoch ten van „Snelverband", die op 29 en 30 Juni om acht uur des morgens vanaf het Spaarne bij de fa. Droste gehouden worden, bevat weer een groot aantal giften. Leden, die nog ïn- teekenlijsten in hun bezit hebben, worden ver zocht deze zoo spoedig mogelijk in te leveren bij de heeren J. B. Heystek, Westergracht 85, A. J. Spoor, Brouwerstraat 86, A. Feenstra, Wel tevredenplein 59 en de dames A. van Donse laar, Spykermanslaan 2a en G. W. Bout, Hof- dijkstraat 50. Er wordt een orgelbespeling gegeven door den heer Piet Halsema op Donderdag 30 Juni in de Ned. Herv- Kerk te Bloemendaal, des avonds 8.15 uur, waarbij medewerking wordt verleend door Nely de Bock. sopraan. Met ingang van I September a.s. is tot leerares in het elementaire pianospel aan de Muziekschool van de Maatschappy tot Bevor dering der Toonkunst afd. Haarlem benoemd mej. Bets Nederkoorn, alhier. Mej. Nederkoorn genoot haar muzikale oplei ding aan de ToonkunstschooT; alhier en be haalde in 1924 haar M. O.:diploma van Toon kunst. Vervolgens studeerde zij te Parijs bij Wanda Landowska, speciaal het Clavicymbel- spel en concerteerde, behalve hier te lande, o.a. te Antwerpen, Londen en Parijs. B. en W. zullen Maandag 4 Juli des na middags om 4.30 uur officieel ten Stadhuize ontvangen de deelnemers aan de door de Neder landsche Maatschappy tot Bevordering der Ge neeskunst op 4 en 5 Juli 1938 alhier te houden 89e algemeene vergadering. Het diploma „Kinderverzorging" van de Prot, Christ. Nijverheidsschool werd uitgereikt aan: A. v. Dusschoten, Haarlem; F. Franken, Haar lem; L. de Groot, IJmuiden; B. v. Riessen, Bloemendaal; J. Sloot, Haarlem; A. Verplanke, Overveen; P. de Vries, Velsen; J. Zonnenberg, Haarlem. Afgewezen één. Eén hiervan, P. de Vries, gaf zich op voor het examen der vereeniging „Tesselschade" en be haalde het diploma „Hulp der Moeder." Op de algeirfeene vergadering van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst (afd. Haarlem) heeft het bestuur besloten in het a.s. concert seizoen weer vijf kamermuziekavonden te ge ven in den Stadsschouwburg. Als solisten zullen optreden: Donderdag, 13 Oct. 1938: Ethel Bart- lett en Rae Robertson (2 piano's); Donderdag, 17 November 1938: Lola Bobesco (viool); Vry dag, 16 December 1938: Monuque Haas (piano); Vrijdag, 17 Februari 1939: Em. Feuermann (violoncel); Woensdag, 22 Maart 1939. Buda- pester Strijkkwartet. ..WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" Sophiastraat 2d „Stel ernstige zaken tot morgen uit!" Zoo sprak eens een wijsgeer, naar verluidt. Ofschoon daar zeer veel goeds in zit. Zeggen wy liever; „Wordt nog heden lid!_ Postgiro 212793 Telefoon 122oo

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5