We luisteren naar... FIN ANCIEN WERELDVARIETE VERKEER De weerstoestand en het puikje van de nieuwe Sumatra- Oogst is weer voor de Ritmeester-Rookers Dagfilm MARKTEN Restaurant DORR1US ZATERDAG 25 JUNI 1938 WAT ZE ER VAN SNAPPEN Dr. PHILIPS WEER IN ONS LAND Een onderhoud met hem over zijn reis Academische examens Katholieke economische hoogeschool Examen akte L. O. Ned. Handelshoogeschool Technische Hoogeschool PRIJSVRAAG LICHTE MUZIEK Historische vliegmachine op tentoonstelling Examens gemeente-administratie Nijverheidsonderwijs, akte N.S. Het weer is nog altijd zeer droog Notarieel examen Machinisten-exameh DE OLYMPISCHE DAG De gewijzigde voorhoede van het Oranje-team SCHERMEN KONINKLIJKE OFFICIERS- SCHERMBOND Tweede dag van het wapenfeest Zondag 26 Juni Te water geraakt en verdronken Maandag 27 Juni ENGELAND—AUSTRALIË Aardappelziekte De nationaal-socialistische omwen teling in Oostenrijk heet niet alleen een politieke en economische, maar ook een geestelijke omwenteling te zijn geweest De Nazi's zelve stellen het tenminste gaarne zoo voor, in te genstelling met hen, die op grond van ter plaatse opgedane ervaringen tot de overtuiging zijn gekomen, dat de Anschluszmeer het gevolg van po litieke kansuitbuiterij en economische wanhoop dan van een principieel na tionaal-socialistische gezindheid der Oostenrijkers is geweest. Dat de laat- sten meer gelijk hebben dan de eer sten zou men kunnen afleiden uit het volgende symptomatische voorval, dat zich onlangs in Oostenrijk heeft afgespeeld. Een Jood uit Weenen, die elk jaar zijn vacantie placht door te brengen bij een Tiroolschen boer in de bergen, schreef na den „Umstürz" een briefje aan Zijn vacantie-gastheer, om dezen te vragen, of hij niettegenstaande zijn Jood-zijn, ook dit jaar weer zijn ge wone kamer kon huren. De brave Ti- roler antwoordde per keerende post, dat mijnheer zooals elk jaar op de kamer kon rekenen en dat het er niets toe deed, of hij Jood, Protestant of Katholiek was, mits hij maar Ariër was. Een „dreifaches Sieg-Heil" voor de zen overtuigden racist! Dr. A. P. Philips is teruggekeerd van zijn we reldreis. In een stevige anderhalf uur heeft hij ons zijn ervaringen geschilderd. Over Ned. Indië sprekend zeide hij o.m.: Flinke krachtige menschen zijn het, die je daar ontmoet. Zwakkelingen vallen uit en zijn ook uitgevallen, vooral door het proces dei- depressie en de werkers, die je daar ontmoet, zijn zich ten volle bewust van hun plicht om Indië te ontwikkelen, door zijn geweldige mo gelijkheden en den invloed van hun eigen werk kracht. Ja, zoo gaat hij verder, en daarbij heeft het mij bijzonder getroffeiv dat de vrouwen zulk een groote steun zijn voor hun echtgenoo- ten. Opgewekt deelen zij het leven, dikwijls op afgelegen oorden. Afgelegen beteekent nog al iets in Indië, want tegen een afstand van een paar honderd kilometer zien ze daar niet op. Dan zit je nog, volgens Indische begrippen, in de buurt. Ik had mij veel van Indië voorgesteld, er veel van gelezen. Maar zoo iets schoons, moois en krachtigs had ik mij niet kunnen denken. Toen verder naar Japan, via aardig en be drijvig Makassar, het efficiënte olie-centrum Balikpapan, groeiend Manilla, waar de Ameri kanen grootsche kantoren en ruime huizen bou wen, waar vroeger kleine woningen stonden, naar Hongkong eerst. Een prachtige stad, te gen de hoogte opgebouwd. Toen naar Sjanghai waar de Chineesche wijken plat-gebombardeerd en geschoten zijn en ontelbare vluchtelingen een onderkómen hebben gezocht in het bijna onaangetaste internationale settlement. In Japan heeft de heer Philips weinig van den oorlog gemerkt. De Japansche fabrieksnijverheid is een on derwerp, dat alle aandacht verdient door de voor een Westerling, en zeer zeker voor een Westersch industrieel zeer bijzondere aspec ten daarvan. Het loon is gering, volgens onze begrippen zeer gering, maar de Japansche ar beider of arbeidster heeft er voldoende aan, omdat zijn of haar behoeften zoo sober zijn. De Japansche arbeider of arbeidster is zeer handig. Alvorens het onderhoud te eindigen, kwam de heer Philips nog eens op Indië terug, waar het klopt en bonst van werklust, zooals hij het uit drukte, waar de verzorging van de Inheemsche bevolking een voorbeeld is voor alle koloniale volken. Ziet maar eens naar het geweldige werk van de inheemsche transmigratie, waardoor het overbevolkte Java wordt ontlast en de buiten bezittingen worden bevolkt tot heil en geluk van den inlander, waar iedereen, vreemdeling of landgenoot die het bezocht, met bewondering over spreekt. Dr. Philips sprak hierbij nog zijn bewondering uit voor de flinkheid en opgewektheid waar mede onze energieke bestuursambtenaren, als ook de leiders en employé's der ondernemingen, die zich veelal honderden kilometers in het binnenland bevinden, hun zware taak vervul len. Nog deelde hij mede, dat de Philips-fabrieken er niet aan denken, in Indië een fabriek op te richten. Wij zouden dan toch alles moeten im porteeren, glas, draad, alles, en de productie kosten zouden beduidend hooger komen dan hier, besloot spr. Vecht opgehaald, dat bij onderzoek het stoffe lijk overschot bleek te zijn van H., die, doordat hij in den nacht op reis was gegaan, blijkbaar door de duisternis misleid te water is geraakt en verdronken. Het slachtoffer was niet ge huwd. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift de heer J. A. Leerink, geboren te Alkmaar- (cum laude) en tot doctor in de geneeskunde op proefschrift de heer A. de Froe, geboren te Arnhem. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doct.-exa- men geneeskundede heeren I. S. Meerschen, W. Swager, D. Mo'ffie, A. J. M. van der Valk J. G. Wegdam en mevr. R. GerdingKroon. GRONINGEN. Candidaatsexamen geneeskun de de heeren A. J. Brenninkmeyer te Sneek en H. Wouters te Terschelling. UTRECHT. Doctoraal examen geneeskunde tweede gedeelte: A. A. Oostenbrink, J. R. Borst, G. Oussoren, mej. A. Verloop, mej. T. B. Wolff, A. D. van Ommeren, G. B. Terhaar Sive Droste, F. S. Terpstra, J. Stolk, W. P. van Asselt, J. M. H. L. Tyssen, H. H. F. Hobbel, G. N. S. Dy- kema, J. van de Goot, J. Lancée, J. M. A. P. J. Jansen, D. J. M. van Balen, J. N. Meesters, J. F. C. Werz, M. P. A. M. de Grood, A. E. V. Hillebrand, E. Gerritsen, L. Gerla, mej. J. van Driel, L. J. M. v. d. Vaart, J. B. van Hillen, E. C. A. Noyons. Semi-arts examen: J. G. F. Bethe, W. J. Simon. Artsexainen D. Schotanus, P. M. J. Wolters. Theor. tandheelk. examen eerste gedeelte: mej. J. B. Pondman, mej. E. Knook, mej. G. Th. A. Rouwendal, W. Latenstein van Voorst, D. P. van Wijk, L. J. M. van Susante. Theor. tandheelk. examen tweede gedeelte: A. W. Eygensteyn. Tandarts examen: K. H. F. Koopman, J. J. Kruisbrink, G. M. Poldermans. TILBURG, Doctoraal examen in de economi sche wetenschappen de heeren: A. L. M. .Arnolds, Utrecht en P. J. J. Janssen, Beek (L.) 's GRAVENHAGE. (Rijkskweekschool). Ge ëxamineerd 11 candidaten. Geslaagd: de dames Th. L. Bloot, G. Masdorp, C. J. H. Oudkerk, P. T. H. Peperkamp, P. J. van der Veen, M. C. Verbaas, A. C. E. Visser, allen te 's Gra- venhage; J. A. C. van den Dool te Veur, E. van der Plaat te Rijswijk en C. Schipper te Voorburg. ROTTERDAG. Geslaagd doctoraal examen economische wetenschappen de heeren F. Jockin, E. A. Brouwer en Sie Tjiauw Sing. DELFT. Geslaagd propaedeutisch examen schei kundig ingenieur: W. H. Boer, 's Gravenhage; J. Donker Duyvis, Rijswijk (Z.H.); J. W. Dijk, Ermelo; E. Glaser, Tilburg; F. J. J. Olieman, 's Gravenhage; L. J. Revallier, 's Gravenhage; L. W. Sillevis, 's Gravenhage; W. J. Wolfson, Nijmegen. Geslaagd propaedeutisch examen mijningenieur J, R. Bezaan, Amsterdam; J. Bijl, Vlaardinger Ambacht; K. R. Dahmen, Roermond; G. B. Debets, Rotterdam; J. Hardeman, Tegal; J. T. H. van den Honert, Rantau Pandjang; C. Hor dijk, 's Gravenhage; C. Kool, Arnhem; H. C. L. Meijer, Hilversum; M. J. H. Roep, 's Graven hage; B. J. Schoenmaker, 's Gravenhage; T. C. Smid, Dordrecht. Geslaagd propaedeutisch examen bouwkundig ingenieur: P. F. de Bordesj 's Gravenhage; G. den Butter, Nieuwer-Amstel; A. B. van Hessen, Amsterdam; P. Kessler, 's Gravenhage; A. van Kranendonk, Brielle. De vereeniging „Woord- en Toondichters der Lichte Muziek" (W.Ti.) heeft een prijsvraag uitgeschreven voor lichte muziek, uitsluitend geldig voor leden. Gevraagd wordt inzending in vier genres, te weten: een cabaretlied, een lied voor café concert, een genre-stuk en een marsch voor orkest. Alle inzendingen moeten worden gezonden aan het secretariaat der W. T. L. Dè Laires- sestraat 19, Amsterdam en wel vóór 15 Ju li 1938. Aan geldprijzen worden beschikbaar gesteld: so.— voor den eersten 25 voor den tweeden prijs. Een historische vliegmachine, het eerste ge sloten cabine-toestel ter wereld, heeft de lucht- vaartafdeeling van de Koninklijke Nederland- sche Landmacht naar Soesterberj; vervoerd, om daar tentoongesteld te worden gedurende de expositie, die in Soesterberg gehouden wordt ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van de Koningin. De British Aerial Transport Co. Ltd. heeft het toestel gebouwd in het voorjaar van 1919. De plannen had de heer Frits Koolhoven ont worpen in de dagen vlak na den wapenstil stand, toen hij bij bovengenoemde maatschap Pij chef-monteur was. N. Z. Voorburgwal b. h. Spul, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN i LA CARTE 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor gem. finan ciën: G. B. W. Polman, Zevenaar; F. Th. Re- deker, Haarlem; H. J. Resoort, Papendrecht; F. Raelvink, Meppel; W. van Rey, Zwolle; H. P. A. C. van der Sanden, Hilvarenbeek; A. J. Schlu- ter, Arnhem; H. van der Schuur, Koudekerke; Sj. Snoek, Huizum; P. Spanjaard, Hoogkarspel. Geslaagd gem. administratie: H. L. H. Ro- borgh, Den Bosch; L. Rooazant, Hoorn; P. J. W. A. van Rooy, Standdaardbuiten; A. den Rooyen, Roermond; J. Th. de Ruive, Gouda; J. B. Schan stra, Hoorn; P. A. Schobber, Heer; A. B. Schut te, Amstelveen; J. van Schijndel, Helvoet; H. Senders, Oss; W. J. Siemons, Rotterdam; H. E. Smik, Zierikzee; J. Slot, Broek op Langendijk; M. J. A. Sluysmans, Margraten; D. J. H. Smeets, Echt; F. P. Solleveld, Terneuzen; H. Spaan, *t Harde; E. J. Sparrius, Voorschoten; G. Th. A. Specker, Musselkanaal; E. J. G. A. Spierings, Uden; W. van Sprang, Heiningen; J. J. Th. Sprong, Vleuten; J. W. Stam, Ochten; G. P. Sterrenberg, Haaften; J. F. Straatman, Baarn; B. H. Strubbe, Appingedam; P. van Strijen, Den Helder; P. G. Suurmond, Vlissingen; B. Sypkens, Meeden; H. Faekema, Den Helder; J. W. C. Teeling, Wormerveer; J. B. J. Thomas, Roosen daal; L. J. Thomas, Grootebroek; J. A. G. W. Timmermans, Rosmalen; J. Tollenaar, Zaam- slag; P. A. Trimpe, Goes; G. T. L. Tulfer, Roer mond; W. J. L. Tijmes, Peize; A. van der Veen, Maarssen; J. Veerman, Bodegraven; N. J. Ve- braeds, Brunssum; Ph. A. M. van de Ven, Box tel; L. A; P. Verbruggen, Rijkevoort; W. A. J. Verhagen, Helmond; W. H. Verheul, Den Bom mel; P. Th. Vermeltfoort, St. Oedenrode. *s GRAVENHAGE. Geslaagd mej. H. M. Hut- tar uit Voorburg. klllllllllllllllllll lllllllllllllliHUJÈ' ,,'t Kan verkeeren" een gezegde, Dat, schoon oud, toch keer op keer EE Nog bewijst dat het toch uitkomt, Het frappeert ons telkens weer. EE Nu dan thans het land der Friezen ^Ook zijn luchtverbinding krijgt, men weer tot het citeeren EE Van dat oude woord geneigd. ,,'t Kan verkeeren" eens was Friesland Ta, van Neerland wel een deel, Maar dat er wat losjes „bij hing", En contact was er niet veel. =j Toen de afsluitdijk gelegd was Werd 't al beter Neerland vond Toen een nieuwe prachtverbindïng El Met den verren Frieschen grond, Met de malsche Friesche weiden, H Met het water, ruim en puur, Met de oude Friesche steden, Met een rijkdom aan cultuur. El 't Ging verkeeren, het toerisme S Nam een nieuwe, groote vlucht, EE Friesland werd hoe kon het anders Ook bereikbaar door de lucht. Friesland staat nu niet meer achter, Friesland heeft een plaats vooraan: j= Friezen moeten immers bij de Beste Nederlanders staan! s Met 't verkeer ging 't nu verkeeren, E Neerland heeft toch ivel geleerd: E Zóó'n provincie te vergeten E Was toch waarlijk glad verkeerd! H Dat de Friesche luchtlijn goed ga! s Dapper houde zij steeds stand! li Zij verbinde die provincie Met het hart van Nederland! I HERMAN KRAMER I •iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitMHiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiimiitf Onze weerkundige medewerker schrijft: Eenige dagen geleden was er aanleiding een achteruitgang van de weersgesteldheid te voor spellen. Inderdaad is het weer er over het al gemeen verder op achteruit gegaan en wel in dien zin, dat er veel meer bewolkirig is gekomen en dat de temperatuur gedaald is. Tevens viel er over de Noordelijke deelen van ons land eenige regen. De oorzaak van dezen achteruitgang ligt in de omstandigheid, dat de depressies, welke over de Noordelijke helft van Europa trekken, hoe langer hoe dichter bij zijn gekomen, waarbij het gebied van hoogen druk zich in het Zuid westen terugtrok. Met dit al bleef de groote droogte aanhou den. Sedert de regens bij het onweer van 8 Juni is het weer hier te lande droog gebleven en het merkwaardige is hierbij, dat de groote droogte, die in het begin van Februari is begonnen, en toen over een groot gedeelte van Europa de overhand kreeg, eigenlijk sedert kort opnieuw is begonnen, nadat er in de tweede helft van Mei en in het begin van Juni nu en dan eenige regen was gevallen, waardoor het scheen of de droogte-periode geëindigd was. Ik heb er toen reeds op gewezen, dat men niet moest rekenen op het definitieve einde van de droogte en de ontwikkeling van de weersgesteldheid, die hier op gevolgd is, heeft bewezen, dat de regenval in Mei en begin Juni inderdaad slechts een on derbreking van de droogte is geweest. Nog steeds staan de regenkansen in West- Europa laag. Wel is er door het verder naar 't Zuiden doordringen van de depressies hier en daar wat regen gevallen, maar tot dusverre be paalde de regen zich over de Britsche Eilan den en rondom de Noordzee tot betrekkelijk kleine hoeveelheden. De voorbijtrekkende de pressies, die den neerslag zouden moeten bren gen, zijn echter weinig actief, zooals men dat noemt en er is niet van te verwachten, dat zij veel regen over groote gebieden zullen brengen. In het gunstigste geval zal er misschien dezer dagen in Nederland hier en daar een beetje regen vallen maar het tekort is zoo groot en de grond is overal zoo diep uitgedroogd, dat er aan zienlijke hoeveelheden regen noodig zullen zijn om de tekorten te dekken en de gevolgen van den achterstand weg te nemen. Hierbij is het ook nog merkwaardig, dat zelfs in Mei, toen het regende, (op vele plaatsen in Europa meer dan normaal), toch bijna overal het aantal re gendagen beneden het normale bleef, welk ver schijnsel altijd een aanwijzing is voor de ge ringe regentendens en het bestaan van een droogte-periode. Intusschen zijn er nu wel aanwijzingen, dat er eenige kentering komt en dat zich over West-Europa gaandeweg een weerstoestand ont wikkelt, die meer kans op regen geeft. (Nadruk verboden). 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel I de heeren: H. Beijer te Soest en A. J. Boekhold te Groningen; voor deel II de heeren: J. van Ramshorst te Driebergen en K. J. Kraan te Groningen. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma A de heeren: J. M. J. van der Eijk, Haarlemmer meer; D. H. de Boer, Rotetrdam; S. Wassenaar, Den Haag; W. G. Rijke, Utrecht; H. Kappen, M. J. L. van der Graaff, P. Knop en J. Heuse- veldt, allen te Vlissingen. De wijzigingen in de voorhoede van het Ne- derlandsche elftal kwamen eerst af, toen onze voorbeschouwing over den wedstrijd Nederland Nederlandsch Indië op den Olympischen Dag reeds was geschreven. De prognose over onze „nieuwe voorhoede" komt dus te vervallen, aan gezien er van deze linie maar weinig intact is gebleven. Op den tweeden dag van het wapenfeest van den Koninklijken Officiers Schermbond werd in de morgenuren allereerst afgewerkt de finale van den personeelen wedstrijd op degen, kl. 3. Hierin kwamen de heeren C. de Jong en G. P. N. Fikenscher en Van Hellenberg Hubar gelijk aan, ieder met 7 gewonnen partijen, zoo dat een barrage-partij noodig was, welke werd gewonnen door De Jong. Hierdoor werd de uitslag als volgt: 1. Eerste-luit. der mariniers C. de Jong met 7 gew. part., 9 ontv. en 16 geg. treffers. 2. Kapitein G. P. N. Fikenscher met 713—18 3 Res. tweede-luit. W. A. J. M. van Hellen berg Hubar met 71011. 4. Tweede-luit. C. J. Gude met 61115. 5. Èerste-luit. p. J. Cornelissen met 61214. 6. Res. eerste-luit. Th. L. D. Graaf met 5 12—16. 7. Tweede-luit A. Statius Muller met 5— 12—14. 8. Eerste-luit. J. Tammes met 41511. 9. Off. van gezondheid J. Bakker Schut met 2—18—11. 10. Eerste-lu.it! T. van Huizen met 21810. Nog tijdens deze finale werd tevens een aan vang gemaakt met den personeelen wedstrijd op degen, voor de klassen 1 en 2 gecombineerd, om den wisselbeker van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik. In die finale plaatsten zich: uit poule 1. de kapitein mr. J. D. Schepers met 5 gew. part., de kapitein J. Breemauer met 5 gew. part., de res.-eerste-luit. F. P. van Wieringen met 3 gew. part. en de eerste-luit. D. W. v. d. Bosch met 3 gew. part. Uit poule 2: de oud-officier W. Driebergen met 5 gew. part., de kapitein jhr. K. J v. d. Brandeler met 3 gew. part., de eerste-liiit. N. P. P. van Hoorn met 3 gew. part. en de eerste- luit. J. P. F. v. d. Horst met 2 gew. part. Na de middagpauze werd een aanvang ge maakt met de finale van den personeelen wed strijd op degen, klassen 1 en 2 gecombineerd. Hierin werd getrokken om de beste uit vijf treffers. De eindstand luidde: 1. Eerste-luit. N. P. P. van Hoorn met 5 gew. part., 12 ontv. en 18 geg. treffers. 2. Oud-officier W. Driebergen met 51119. 3. Kapitein J. Breemauer met 412—16. 4. Res.-eerste-luit, F. P. van Wieringen met 3—13—16. 5. Kapitein jhr. K. J, van den Brandejer mét 3—16—14. 6. Eerste-luit. J. P. F. v. d Horst met 3 17—12. 7. Eerste-luit. D. W. v. d. Bosch met 21812. 8. Kapitein mr. J. D. Schepers met 1—1911. De luit. Van Hoorn kwam dus in het bezit van den Prins Hendrikbeker. Hierna werd een aanvang gemaakt met den korpswedstrijd op sabel om den generaal In- singerwisselbeker, waaraan slechts twee korp sen deelnamen, t.w. de brigade grenadiers en jagers en de Hoogere Krijgsschool. De directeur van de Hoogere Krijgsschool, de luitenant-kolonel M. W. L. v, Alphen, woon de dezen wedstrijd bij. De strijd ging gelijk op met als eindresultaat: 1. De Hoogere Krijgsschool met 8 gew. part., 58 ontv. en 63 geg. treffers. 2. Grenadiers en jagers met 863—58. Voor heden staat personeel sabel op het programma. :Ï3cbcÏ3^3ci>cÏ3cÏDc£)cbc}3cbcÏ3cbdDci>c|scÏDiLcÏ3ciDeÏ3cfc>cÏ3cÏ3cLc|>cfciei)et>cÏ3cÏ3cL<&cÏ3cj3cÏ3cl3<Lcfo(XDej3(&c}.ieL«L cbcjicjDckclietacJseiïckcLckckcJacÏDctsckcbcfocfcxLcjicfcclDcfeckcfccfecktfecfcckcLcfccfccjïckebetbcLcLcfccbcbciicL jackefeïjactjvljcÏDcfecÏDebclDcLckciïcLebcfcicbcjïckcbctocfcclDcïackcfccLcbcliciicfecfc» 6- HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. 8.30 NCRV 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.00 KRO. 8.30 9.30 10.30 12.15 12.30 I.15 2.30 2.50 3.10 3.30 3.45 4.15 4.30 5.05 7.45 7.50 8:05 8.15 8.25 8.55 9.15 9.4E 10.30 10.40 8.55 8.55 9.05 9.30 9.45 10.00 10.40 11.00 12.05 1.30 1.50 2.00 2.30 3.00 3.45 5.00 5.30 6.00 6.15 8.00 8.15 9.00 9.15 9.35 10.30 II.00 11.10 Morgenwijding. Gramofoonmuziek. Hoogmis. Gramofoonmuziek. KRO-Orkest. Gramofoonmuziek. KRO-Melod.isten. Causerie over eerste lustrum der KRO-Phohi-uitzendingen. Vervolg concert. Causerie „De taak van den student in het Rijk Gods". KRO-Orkest. Causerie „Radio-Wereldapostolaat". Vervolg KRO-Orkest. Geref. Kerkdienst. Sportnieuws. Gramofoonmuziek. Berichten ANP. Causerie „S.O.S.". Radiotooneel. KRO-Melodisten. Luisterwedstrijd. KRO-orkest. Berichten ANP. Epiloog. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA. 12.00 A.VRO. 5.00—6.30 VARA. 8.0012.00 AVRO. Gramofoonmuziek. Tulnbouwpraatje. Gramofoonmuziek. Causerie „Van Staat en Maatschap pij" Gramofoonmuziek. Declamatie. VARA-orkest en dubbelmannenkwar- tet Kovacs Lajos' orkest. Causerie over Indië. Fragmenten operette „De onbe kende stem". Boekbespreking. Omroeporkest, koren en soliste. Residentie-orkest en soliste. Sportreportage. De Ramblers. Gramofoonmuziek. Sportuitzending. Sportnieuws ANP. Berichten ANP. Residentie-orkest en solist. Radiojournaal. Toespraak Omroeporkest en solist. Radiotooneel. Berichter ANP. Nina Dolce's Zigeunerorkest. 11.30 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 12.50 Falkman's Apache-Band. I.35 BBC-Harmonie-orkest. 2.40 Orgelspel m. m. v. solisten. 3.20 Mantovani's Tipica-orkest. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.40 „The Alphas" 5,f>0 Viool en piano. 6.50 Karl Caylus Players. 7.20 Orkest en solist. 9.25 Koor, orkest en solisten. 10.25 Sextet en solist. RADIO-PARIS, 1648 M. 11.25 Gramofoonmuziek. 11.50 Orgelconcert. 12.40 Gramofoonmuziek. 12.50 Blareau-orkest. 3.20 en 4.05 Zang. 5.20 Laurent-orkest. 7.50 Leon Rajter's orkest. 8.35 Zang. 8.50 Nat. Orkest en Raugelkoor. 11.20 Jo Bouillon's dansorkest. KEULEN, 456 M. 9.35 Viool en plano. 10.05 Vroolijk programma. 10.35 Gramofoonmuziek. II.20 Koren, Knapenkoor en Blaasorkest. 12.20 Omroeporkest. 2.20 Populair concert. 3.30 Gevarieerd concert. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.20 Amusementsorkest en solisten. 12.20 Omroeporkest BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.35 Orgelconcert. 11.05 Blaasconcert. 11.50 Carillonbespeling. 12.20 A. Felleman's orkest. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.05 Russisch koor 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Vervolg concert. 4.05 Omroepdansorkest. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.50 Omroepdansorkest. 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Cellovoordracht. 8.20 Kleinorkest, gemengd koor en solis ten. 10.30 Omroepdansorkest. 11.20 Populair concert. 484 M. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Orgelspel. 10.35 E. Loiseau-orkest. 11.05 Piano voordracht 11.20 Vervolg concert. 11.50 Zang. 12.05 Vervolg concert. Sedert Dinsdag werd de 62-jarige J. Have- man uit Apeldoorn verbist. Men wist, dat de man op de fiets was uitgereden, en vreesde daar hij niet terugkeerde, dat hem een ongeval zou zijn overkomen. Die vrees is juist gebleken. Marechaussee van de brigade Lichtmis heeft Vrijdag ter hoogte van de oude Burkumerbrug in de gemeente Zwollerkerspel, een lijk Uit de 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 Vervolg concert. 1.30 Mandoline-orkest. 2.20 Gramofoonmuziek. 4,15 Violavoordracht. 4.35 Koorconcert. 5.20 Luclen Hirsch' orkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest, 9.50 Vervolg concert. 10.30 Jean Omer's orkest. 11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Gevarieerd concert. 10.50 Orkest, pianoduo en solisten, I.26 Schrammelkwartet. HILVERSUM 1, 1875 en 415.5 M. NCRV-Uitzending 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Ber., gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christelijke lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 All Round-sextet. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Sopraan en piano. 3.00 Keuken wenken. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Kinderuurtje. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Vragenuurtje. 7.00 Berichten. 7.45 Reportage 8.05 Ber. ANP. SOS-berichten. 8.15 Orgelconcert. 9.00 Causerie over Hongarije. 9.30 NCRV-orkest en solist. 10.00 Ber. ANP. 10.45 Gymnastiekles. II.00 Vervolg concert. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. HILVERSUM II, 301.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO Gramofoonplaten. Berichten. Morgenwijding. Gramofoonmuziek Ensemble Jetty Cantor. Orgelspel. Ensemble Jetty Cantor. Ber., gramofoonmuziek. Kovacs Lajos' orkest. Sylvestre-Trio. Omroeporkest en solist. Declamatie Omroeporkest. Causerie „Music Hall" (met gr.pl.). Kovacs Lajos' orkest Gramofoonmuziek. Kovacs Lajos' orkest. Disco-nieuws. Declamatie 8.00 8.30 10.00 10.15 10.30 11.15 11.35 12.15 1.00 1.45 2.30 3.15 3.45 4.30 5.30 6.15 6.30 7.00 7.30 8.00 Berichten ANP. 8.15 Concertgebouw-orkest en solist. 9.15 (Reportage. 9.35 Twilight' Serenaders. 10.15 Aeolian-orkest. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Hans Mossel's dansorkest. DROITWÏCH, 1500 M. 11.25 Pianovoordracht. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.45 Orgelconcert. 1.20 Gramofoonmuziek. 1.50 Cello en piano. 3.20 A. Sllisbury's orkest. 4.20 Orgelspel. 4.50 John McArthur -kwintet. 7.20 Variété-programma. 8.05 Orgelspel. 9.00 Variété-programma. 9.55 BBC-orkest en solist. 11.30 Jack Jackson's Band. 11.50 Amerikaansche dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10, 10.10 en 11.20 en 12.35 Gramofoon muziek. 1.50 Zang. 2.05 Gramofoonplaten. 3.05 Pianovoordracht. 3.20 Zang. 4.20 Zang. 5.20 Bailly-orkest. 8.35 Zang. 8.50 Orkest- en Raugelkoor. 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 8.50 Schrammelmuziek. 12.20 Nedersaksisch orkest en solist. 2.30 Populair concert. 4.20 Amusementsorkest. 6.35 Zang, viool en piano. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.15 Orkest, koor en solisten. 10.35 Gramofoonplaten. 10.50 Orkest en solisten. 12.20 Orkest, mandoline-orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.50 Gramofoonplaten. 5.20 Omroepdansorkest. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Cabaretprogramma. 10.30 Omroepdansorkest. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 Omroepsalonorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Omroepsalonorkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Symphonie-orkest en -koor. 7.35 Gramofoonmuziek. 10.30 Cabaret-programma. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Otto Dobrindt's orkest. 9.35 Viool en plano. 10.50 Viool en cembalo. 11.20 Kleinorkest en soliste. 12.20 Omroeporkest. Op 4 Juli a.s. wordt de inschrijving open gesteld op f 500.000 4 pet. ohligatiën tot den koers van 100 pet. ten laste van den Hout handel v.h. G. Alberts L.zn. Co. De vaste houding van Wallstreet en an dere beurzen alsmede van de goederen markten der laatste dagen kan het Fransche beleg ging spubliek nog niet zeer bewegen. De beroepshandel op de beurs te Parijs vindt echter gèreede aanleiding te ondernemen. In verband met Morgenthau's tegenspraak van de dollar-devaluatiegeruchten is de vraag naar goud te Londen minder groot- Toch steeg de goudprijs met 1 d. tot 140/10 en werd pd.st. 558.000 aan goud omgezet- De directeur-generaal van de Nationale Mij. der Belgische Spoorwegen wees er op, dat de Maatschappij sedert 1930 met een jaarlijks aangroeiend tekort werkt, dat thans reeds 400 mill, francs bedraagt. De Mij. beschikt nog over reserves. De Staat heeft nog voor geen cent tusschen beide be hoeven te komen, maar deze toestand kan practisch op den duur niet aanhouden. De oorzaak van den achteruitgang is voorna melijk het gevolg van de concurrentie der auto-ondernemingen. Het International Tea Committee deelt méde, dat de wereld-theeuitvoer in het jaar per einde Maart 1938 872.91 millioen lb. be droeg, tegen 833.11 mill, in het vorig jaar- Het verbruik bedroeg 858.68 mill. lb. tegen 892.08 mill. lb. Het verbruik is derhalve be langrijk sterker gedaald dan de uitvoer. De Union Minière du Haut Katanga boek te in 1937 een netto-winst van fr. 406.55 mill, tegen fr. 179.90 mill, het vorig jaar- Met inbegrip van het winstsaldo van het vorig jaar staat fr. 409.59 mill, tegen 1r- 194.11 mill, ter beschikking van de alge- meene vergadering. De Carnegie Illinois, de grootste dochter mij. van de U. S. Steel Corporation, heeft de prijzen voor verschillende stalen fabri katen en staven verlaagd, tot de prijzen van vóór 1928. De prijsverlaging heeft ten- doel, de vraag naar staal te stimuleeren, terwijl vermoed wordt, dat de onderhande lingen omtrent loonsverlaging succes zuilen- hebben. De Tennessee Coal and Iron 13 eveneens tot prijsverlaging overgegaan. De staalschrootprijs te Pittsburg werd op nieuw met doll. 0.50 per ton verhoogd tot doll. 12.50. Sommige handelaren zijn niet geneigd, beneden doll. 13 per ton te ver- koopen. De Northern Pacific boekte in Mei een be drijf stekort van doll. 161.000 tegen een netto-winst van doll. 335.000 in Mei 1937. In de eerste vijf maanden een bedrijf stekort van doll. 440.000, tegen een saldo van don- 2.57 mill, in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Erie Rrd. boekte in Mei een bedrijfs' tekort van doll. 18.000 tegen een ne^j' winst van doll. 1.41 mill, in Mei 1937. In do eerste vijf maanden een deficit van don- 270.000 tegen doll. 7.14 mill, aan netto-ont vangsten in dezelfde periode van het vorid iaar. - - jje* De Pennsylvania Rrd. boekte in Mei een tekort van doll. 1.38 mill, tegen een surpWs van doll. 2.12 mill, in Mei 1937. In de eerste vijf maanden een tekort van doll. 9.21 min- tegen een surplus van doll. 8.61 mill, in het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar- Op den eersten dag van den tweeden cricket^ testwedstrijd tusschen Engeland en Austra' lië scoorde Engeland 409 runs voor 9 wickets waronder een brillante 210 n.o. van mond. Paynter scoorde 99 runs en Ames 5 n.o. De koning was ook op Lords aanwezig el' volgde den wedstrijd gedurende twee uren In het etmaal van 's avonds 23 tot 's avond 24 Juni is in Groningen de weersgesteldhei critiek geweest voor het optreden van appelziekte, in Friesland critiek, behoudeh' plaatselijk iets te weinig regen, in Noord-H0*' land benoorden Alkmaar waarschijnlijk critieK' behoudens te weinig regen. AMSTERDAM, 25 Juni. Aardappelmarkt. A® voer 263000 kg. De prijzen waren heden onver» derd. An0\ AMSTERDAM, 25 Juni. Visch. Aangevoerd 4 motorbotters benevens consignatiezendim» Afgeslagen aan de Gemeente Vischhal De terkade, Amsterdam. Besomming van de hor\- 38.00—67. Kleine Schol 6.50—7, Schar 1.80—4- Pufschol 4.905.50, per kist. Groote TongenJ^gs 96, middel Tongen 8898, kleine Tongen 6 .tep- cent per kg. Uit de hand verkocht op het bun terrein: Aal 21—39, Bot 15—20 cent per P01 Gest. Makreel 8 cent per pond. ,cpt AMSTERDAM, 24 Juni. Cacao. (Weekberi van de firma C. W. M. Heslenfeld, Amsterdam f Het prijsverloop op de cacaomarkt teekent w t, een stijgende lijn en trots een zeker aantal ■wLlep, nemingen, bleef de koop-attentie aanhou Hieruit ontwikkelde zich een prijshoudende je vaste stemming, ook van de zijde van de lnd"^ep- kwam eenige vraag, terwijl de handel zich e eer.s niet onbetuigd liet. ALKMAAR, 24 Juni. Graan- en Zaadmat-yjol Aangevoerd werden in totaal 138 H.L., t.w.. gerst 7.25 en chev. gerst 7.557.90, 12 haver „'50 6.50, 19 boonen: bruine 1322,50, citroen 16.50, duiven 11.00, witte 1525.50, 6 gra erwten 2122.50. Per. 100 kg. Handel matig- jjs BROEK OP LANGENDIJK, 25 Juni. 140 l^rivmlr^/Nl K OP *7 T3QPP lzrr TAmntpD A Bloemkool 5.00—7, 23800 kg. Tomaten: n - d- 17.70. B 18.30. C 18.80, CC 14.60, 206000 kg. appelen: Schotsche Muizen 8.309.80, Drien - 5.408.30. cen- BEVERWIJK, 24 Juni. Bloemenveiling t ^,5, trum. Div. Kasrozen 2030, Gladiolen j9> Troschrysanten 913, Anjers 318, Iris 0 jg_-- Papavers 611, Anemonen 23, Pioenrozen eJS 45, Lathyrus in diverse kleuren 47, Rano 2—6, Koornbloemen 35. icefl' BEVERWIJK, 24 Juni. Vereen. Veilingen^ ct- nemerland en Vrije Veiling". Spinazie 28 per kist. Sla 0.50—1.40 per 100 stuks. P°&' 1422 cent per kist. Wortelen 510, RaBd,,^2 3—5, Radijs 1.5, Peterselie 1—1.5, Selderie cent per bos. Tomaten 1022, Aardappelen7 9, Doppers 11—14, Br. Capuc. 16—20, Worte'Co- 8, Waschpeen 2026, Peulen 1424, Snw ep nen 2834, Dikke Boonen 4048, Tuinc" w,jt 6.57.5 cent per kg. Asperges: wit I 32 trod1* II 10—15, blauw I 16—25 cent per bos. kommers 36, Bloemkool: I 78, XI 3"T per stuk. Aardbeien 70108 cent per slof. beien 40 cent per doosje. o/in rliU' 'CU -xw V pui "VUOJC. nA(j Tl* LEIDEN, 24 Juni Veemarkt. Aanvoer: 34"„enS- rpn .471 kalveren. 1449 schanen. 662 var -r -62 c®hoeieO kg schoon gew., matig. 106 kvjf- an melkK 240.00—320. matig. 72 varekoeien lSO-ooo Pe deren, 371 kalveren, 1449 schapen 16 stieren 240.00280 per stuk, 58—62 sroef. 146 vette osSen en koeien 210.00 300 stuk, 5074 cent per kg. schoon gew., ,zeeï0, tig. 43 vette kalveren 50.00110 per stuk, ).erc cent per kg schoon gew.. kalm. 328 nu gOu kalveren 5.00—10, matig. 120 vette schapen^ig- —26, matig. 160 weldéschapen 16.0021. L-gfe'1 1169 lammeren 7.00—11, matig. Zuiglanu'.^g. 11.0016 matig 217 mestvarkens 20.0037h- 415 biggen 11.00—15, stug. 30 zeugen oOU" St LEIDEN, 24 Juni. Kaasmarkt. 67 0° Goudsche kaas: le soort 2324.50, 2e so9Iin.oO^' 22, 18 partijen Leidsche kaas: le soort 25 Per 50 kg.'Handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6