Geen aanvullend program voor het Volksfront De jeugdregistratie te Breda ookt per COMMUNISTISCH GEWROET I m JONGENS WERKEN ZEER GOED MEE Kerkelijk leven ZATERDAG 25 JUNI 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT Verzet der radicalen EERSTE STEENLEGGING VOOR NIEUW COLLEGE Plechtigheid bij Paters Jezuieten te Maastricht Werhlooze arbeidskrachten in dienst der luchtbescherming Systeem functioneert naar tevredenheid uks 25 cent LANDDAG WERKNEMENDEN MIDDENSTAND Laatste ronde voor de eindspurt op 3 Juli te Eindhoven INT. KATH. RADIO-BUREAU Van 710 Augustus bijeenkomst te Amsterdam De nieuwe luchtlijn naar Australië Sir Earle Page hoopt op een veel vuldig wederkeerig bezoek TENTOONSTELLING „DE GOUDSCHE GLAZEN 1938" Luchtbeschermings fonds in oprichting Twee loterijen op touw gezet ter versteviging van het fonds VOOR BEHOUD VAN HOOGVEEN Een beroep op natuurminnend Nederland SCHOENINDUSTRIE De verbindendverklaring HOTEL Restaurant en terras aan zee. Ensemble Secco Gitanos AmericanBar - FranzKubesch, pianist. Vraagt prospectus. Brabantsch Volkstooneel Vijf jaar een baken op de wereldzee K.R.O. wereldapostolaat in den aether OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 H. M. kruiser Sumatra Zooals onze Parijsche correspondent in dertijd uitvoerig uiteen heeft gezet wa ren de voornaamste resultaten van het Pinkstercongres der Pransche sociaal-democra ten de afscheiding van de Pivertisten (de vol gelingen van Pivert, vereenigd in de Seine- federatie, welke ontbonden werd door het Cen trale Bestuur der partij) en de slotresclutie van het congres, welke uitdrukking gaf aan het verlangen der overheerschende stroOming in de partij, de regeering-Daladier niet onmiddel lijk naar het leven te staan. Het partijbestuur nam echter tegelijkertijd op zich, ten einde ook de meer krijgszuchtige elementen tevreden te stellen, een plechtig beroep te doen op het Volksfront Dit beroep werd gekleed in den vorm van een aanvullend program. Op een belangrijke bijeenkomst, welke Don derdag 1.1. onder voorzitterschap van M. Victor Basel, president van de „Liga der Mensehen- rechten" door het Permanente Nationale Volks frontcomité werd gehouden, is thans het socia listische voorstel, het Volksfront te verzoeken, zich uit te spreken ten gunste van een nieuw aanvullend program, ter tafel gebracht. Dit aanvullend program bevat voornamelijk voor stellen ter nationalisatie van het crediet en van groote bedrijven van openbaar nut. Volgens de statuten van het Volksfront, kan een nieuw program slechts worden aangenomen met de eenstemmige goedkeuring van alle partijen, die het Volksfront hebben gevormd, t.w.: de S. P. I. O. (sociaal democraten), de communistische partij, de radicaal-socialisten, de socialistische republikeinen, de C. G. T. (vakvereenigingen) en de Liga der Menschen- rechten. Met de hervormingen, welke de S. P. I. O. zegt te verlangen, gaat de C. G. T. volledig accoord, terwijl de Liga der Menschenrechten, nauw verwant aan de loge en aan de radicale party, het standpunt van deze laatste tot het hare pleegt te maken. De communistische partij had tot dusverre over het algemeen de zusterpartij, de S. P I. O. systematisch gedwarsboomd bij al haar pogin gen een uitbreiding van het Volksfrontprogram te verkrygen. „Alvorens het program uit te breiden", placht zij te zeggen, „moet eerst het bestaande worden uitgevoerd." Door op dit standpunt te blijven staan beoogde zij voor namelijk de socialisten, die de VolksfrOntregee- ringen leidden of er actief aandeel aan had den, er op te wyzen, dat zij niet bij machte waren hun beloften na te komen. Zij ergerde daarmede niet zuinig de socialisten, terwijl zij tegelykertijd voor de radicalen, die in plaats van op theoretische uitbreiding van het Volks front veel meer op practische inkrimping er van bedacht waren, een kostbare steun was. Het argument, waarmede de S.P.I.O. zich trachtte te verweren was dan, dat: „om het minimumprogram werkelijk ten uit voer te kunnen leggen, men over meer pressie- midelen moest beschikken en dat die slechts in een uitbreiding van het oorspronkelijke pro-, gram konden worden gevonden." Ditmaal schenen de communisten echter van taktiek te zijn veranderd, zy verkondigden Riet alleen het eens te zijn met de uitwerking van een nieuw program, maar verlangden zelfs de by eenkomst van een nationaal Volksfront congres, waarop de verschillende partijen "oy monde van een 10.000 gedelegeerden den eed van 14 Juli 1935 zouden hernieuwen. Op de vergadering van het nationaal Volks- Op den feestdag van het Allerheiligst Hart is te Maastricht de eerste steen gelegd voor het nieuwe Collegium Maximum en der Theologi sche Faculteit van de Nederlandsche Provincie der Paters Jezuïeten. De hoogeerw. pater provinciaal Victor Esser was voor deze plechtigheid naar Maastricht overgekomen. Nadat des morgens een plechtige Hoogmis in de kerk van het H. Hart was gecelebreerd, ver- eenigde zich tegen vyf uur in den namiddag de volledige kloostergemeenschap met talryke auto riteiten, o.a. den Commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr. van Sonsbeeck, den burgemees ter van Maastricht, mr. W. Michiels van Kesse- Rich en anderen, die bij den bouw betrokken Waren op hetjterrein van den nieuwbouw. Nadat de pater provinciaal in de hal der bi bliotheek den herinneringssteen gezegend had, plaatste hij hem in den muur, waarna hij een korte toespraak hield en daarin den overleden rector Lamers herdacht. Als slot van deze korte plechtigheid werd in een der spreekkamers gerecipieerd, waar alle aanwezigen hun gelukwenschen kwamen aan bieden. De Canisius-congregatie zal een beeld van St. Petrus Canisius aanbieden, naar een ontwerp van den beeldhouwer Charles Vos, ter plaatsing in den voorgevel van het Bibliotheekgebouw. De Stichting „Het Graf van St. Servaas" za melt gelden in voor een serie glasramen, welke als geschenk der burgerij zullen worden aan geboden. Deze ramen zullen geplaatst worden in de hal bij den hoofdingang en zullen voor stellingen geven van den arbeid der Paters Je zuïeten te Maastricht van de zestiende eeuw af. De buurtbewoners zullen aan het nieuwe Col lege een Angelusklokje schenken. frontcomité is echter afdoende gebleken, dat de situatie van 1938 geheel verschilt van die in 1935. Het is den communisten niet gelukt opnieuw de leiding te nemen en zelfs de radicalen te doen „marcheeren". Als zij gedacht hebben, dat het anders had kunnen zijn, hebben zij zich wel aan een schromelijke illusie overgegeven. Bastille-dag, 14 Juli, zal het overtuigende bp- wijs, dat het Volksfront niet dood is, hetwelk in een hernieuwing van den eed door een nationaal congres zou zijn gelegen, niet leveren. En de vertegenwoordiger van de radicale partij heeft het is heelemaal geen verrassing zon der er doekjes om te winden, te verstaan gegeven, dat zyn partij niet gunstig denkt over het aan nemen van een aanvullend program, waarover bovendien slechts het nationaal partijcongres bevoegd is zich uit te spreken en dat zal niet gehouden worden dan pas na medio October. De vertegenwoordigers van communistische party en S.P.I.O. hebben ter vergadering ook nog de gelegenheid aangegrepen elkaar hevig den mantel uit te vegen en wederkeerig elkaar de schuld te geven van de mislukkingen, welke twee jaren Volksfrontbewind zoo rykelijk heo- ben opgeleverd. De verhoudingen tusschen de drie groote politieke partijen van het front wor den er niet beter op. De „Populaire" schrijft dm ook terecht met kennelijk pessimisme naar aan leiding van de jongste bijeenkomst van net nationaal comité, dat de moeilijkheden zeer ern stig blijven en dat de party niet anders doen kan dan te trachten den samenhang van het Volks front te behouden. Van veel optimisme getuigt deze uitlating geenszins. Deze plaat geeft op schrille wijze een beeld, van de gevolgen van het niet tijdig nemen van maatregelen, om met de luchtbescherming op de hoogte te komen (Van onzen specialen verslaggever) Een van de grootste moeihjkheden welke men ontmoet by het bestrijden van de jeugdwerkloosheid, is het be reiken der jongelui. De ervaring heeft uit gemaakt, dat ongeveer 20 pCt. zich aan meldt en dat bij de arbeidsbemiddeling slechts 50 pCt. der jongens staat inge schreven. Ook deze moeilijkheid moet overwonnen worden, omdat een intense bestrijding der jeugdwerkloosheid onmoge lijk is zonder een nauwkeurige en regel matig bijgehouden kennis der betrokkenen. Om dit doel te bereiken is de jeugdregis tratie een afdoend middel. Deze registratie, die thans in enkele gemeen ten begonnen is, op vrijwillige basis, functio neert daar zeer goed. Alle jongens, die voor goed de school verlaten, worden direct bij het Jeugdregistratie-bureau ingeschreven. Daarvoor mceten zij zich per soonlijk melden: het meest afdoende is, dat het schoolhoofd ze daartoe voor het verla ten van de school naar dit bureau verwijst en controleert of zij het gedaan hebben. Zij ont vangen dan een soort arbeidsboekje, Staat van Dienst genaamd, waarin zoowel de werkgever als de aard van het werk, dat zij in het vrije bedrijf verrichten wordt genoteerd. Bovendien staan in het boekje aangegeven de genoten schoolopleiding en de behaalde diploma's. Het registratiebureau houdt nauwkeurig copie van het boekje. De werkgevers zullen in eigen be lang geen jongen meer aanstellen, wiens boekje niet in orde is of die er in het geheel geen mccht hebben. Regelmatig eens per twee maanden worden de jongens gecontroleerd of zij hog bij den zelfden werkgever werken en zoo niet, waar zij dan wel zyn. Als zy zich dus bij wisseling van betrekking of werkloos worden niet zelf heb ben aangemeld bij het bureau, dan komt dat tcch bij de twee maandelijksche controle uit. Zij, die werkloos zijn, worden er op gewezen, dat zij zich bij de arbeidsbeurs moeten laten inschrijven. Bovendien wordt hun de weg ge wezen hoe zij gedurende de werkloosheid be hoorlek aan den gang kunnen zijn in Centrale Werkplaats, werkobject, cursus of kamp. Zoo doende is iedere jongen ook als hij werkloos Is in staat zyn boekje continu gevuld te hou den, want deze werklooze bezigheden worden natuurlyk evengoed in den Staat van Dienst genoteerd als normaal werk. Behalve, dat deze dienst dus steeds volledig op de hoogte zal kunnen houden van den stand der jeugdwerk loosheid, heeft zij ook het nuttig effect, dat de betrokken jongen een prikkel heeft zyn beekje zoo mooi mogelijk te houden. De werkgevers krijgen van hun kant de ge legenheid om met meer zorg hun jeugdig per soneel uit te zoeken, omdat de Staat van Dienst hun volledig inlicht over de bezigheden, die de solliciteerende jongen tot nu toe verricht heeft. Nu zal het mogelijk zijn met kennis van za ken die maatregelen te treffen, die in iedere gemeente ncodig zullen zijn om alle werklooze jongens in de voor hen noodzakelijke bezig heden te betrekken, welke bezigheden dan niet meer op de gids behoeven te worden vastge steld maar volkomen kunnen aansluiten op de gebleken behoefte. Een proef met dit systeem wordt reeds genomen in de gemeenten Breda en Ny- megen. Om het werk aan te vangen moes ten eerst daarvoor alle jongens van 14 tot 21 jaar uit het bevolkingsregister worden overgenomen. Hieruit zijn toen de scholie ren geschrapt, zoodat men de niet-school- gaande jeugd over hield. Dezen zyn allen stuk voor stuk opgeroepen. 85 pCt. voldeed aan den eersten oproep, 10 pCt. aan den tweeden; de rest werd door huisbezoek be reikt. Htm k doel wan het systeem indivi dueel uitgelegd en daarna het boekje uit gereikt. De ervaring heeft al dadelijk ge leerd, dat zoowel de jeugd als de werk gevers dezen maatregel ten zeerste waar- deeren. Daarnaast zal dan in deze gemeen ten moeten worden bekeken, hoe door ver schillende maatregelen twee op één, vak- en andere cursussen, e. d. de moge lijkheid geschapen wordt, dat er voor iede- ren jongen, die werkloos is, iets te doen zal zijn. Er moge nog op worden gewezen, dat dwang tot inschrijving overbodig is, omdat de zaak zich zelf dwingt. Immers het is duidelijk dat een jongen, die geen boekje heeft op den duur nérgens meer aan den slag komt, want geen werkgever zal ooit meer een jongen willen heb ben, wiens Staat van Dienst niet getoond kan werden. By onzen tocht langs de werkkampen hebben we ook een bezoek gebracht aan ie jeugdregistratie te Breda. Deze is hier verbonden met de centrale werkplaatsen, waar de jongens kunnen komen om vakbekwaamheid te leeren. Zij hebben daarnaast ook gelegen heid om practisch te werken, want er is in de gemeente Breda een aantal objecten, waar aan deze jongens te werk worden gesteld. Dat is dringend noodig, want zonder soortgelijke objecten, zonder gelegenheid dus om practisch te werken, verloopt de animo om de centrale werkplaatsen te bezoeken, zeer vaak. De oplossing, die de gemeente Breda ge vonden heeft, lijkt ons uitermate prac tisch. Deze jongens werken daar namelijk voor de luchtbescherming en zijn o.m. be zig met het aanleggen van een schuil- loopgraaf, uitgevoerd in beton. Het is be kend, dat het budget der gemeenten geen zware posten verdraagt, welke worden uit getrokken ten bate der luchtbescherming. Daarom kunnen dergelijke werken niet in het vrye bedrijf worden uitgevoerd. Doch door het tewerkstellen van jeugdige ar beidskrachten, kunnen deze schuilplaatsen en andere werken zeer goed tot stand ko men. Dit is een idee, dat door meer ge meenten overwogen kan worden als een der middelen om te bereiken, dat het jon ge geslacht werk houdt, het werken leert en niet vergaat in ledigheid. Naar de perscommissie van den W. M.-Land- dag ons mededeelt, blykt in breeden kring groote belangstelling te bestaan voor dezen Landdag, die 3 Juli a.s. te Eindhoven wordt gehouden. Uit alle deelen van het land zullen de werknemende middenstanders naar de Lichtstad optrekken. Als sprekers treden op: de centraal adviseur Mgr. dr. H. A. Poels, pater J. Jacobs en dr. A. J. M. Cornelissen. Enkele dagen voor dezen Landdag, namelijk Dinsdag 28 Juni, zal de heer P. J. de Vos, lei der van het Propaganda-Bureau, voor de K. R. O.-microfoon, 's avonds van kwart voor elf tot elf uur, onder den titel „De laatste ronde voor de eindspurt op 3 Juli te Eindhoven" alle katholieke intellectueele werknemers aanspo ren naar dezen Landdag te komen. Van 7 tot 10 Augustus a.s. zal het Interna tionaal Katholiek Radio-Bureau te Amsterdam byeenkomen. Het thema van de besprekingen luidt; „De katholieke gedachte en het katho lieke leven in den omroep". De volgende problemen zullen o.m. behandeld worden: „Hoe werken de katholieken Op het gebied van de radio?" „Hoe moeten zijn samen werken?" „Hoe kan deze samenwerking uitge breid worden?" Het Congres van het Radio-Bureau zal, vol gens een vborloopige beslissing, in 1940 in Wee- nen gehouden worden, terwyl de Raad van het Radio-Bureau reeds tevoren in 1939 te Parys byeen zal komen. Aan den maaltijd, dien de Nederlandsche re geering Vrydagavond in het Kurhaus te Scheve- ningen heeft aangeboden aan de Australische ministers en autoriteiten, die ter gelegenheid van de opening van de luchtverbinding der K.L.M. en der K.N.I.L.M., een bezoek aan ons land brengen, is de reeds door ons vermelde rede van den minister van Waterstaat, dr. ir. Van Buuren, beantwoord door Sir Earle Page, den waarnemenden eersten minister van Australië. Spr. begon met te herinneren aan de vele oude banden, welke reeds eeuwen her bestaan hebben tusschen het gemeenebest Australië en Nederland. Sprak men niet eertijds van „Oud- Holland" en „Nieuw-Holland" en doet de naam Tasmania geen herinneringen oprijzen aan den koenen Hollandschen zeevaarder Tasman? Spreker schetste de groote beteekenis van de nieuwe verbinding tusschen Nederlandsch-Indië en Australië, welke thans staat geopend te wor den en sprak den wensch uit, dat deze nieuwe lijn moge bijdragen tot de ontwikkeling van beide gebiedsdeelen en dat er een veelvuldig wederkeerig bezoek het gevolg van moge zyn tot heil van de vriendschap en de samenwerking in dat deel der wereld. Volgende spreker was generaal Snyders, die eveneens wees op het verheugende karakter van de gebeurtenis, aan welks vooravond wij thans staan. Door den dienst der K.L.M. is het thans mogelyk om van Amsterdam en Londen uit in zeven dagen Sydney te bereiken. De Australische minister White wenschte hierna in een geestige tafelrede de Nederland sche luchtvaart geluk met den nieuwen dienst. De Nederlandsche luchtvaart is in Australië vooral populair geworden door de Melbourne- race in 1934, toen Parmentier zoo'n groot succes heeft behaald. Laatste spreker was de heer Plesman, die namens de K.L.M. en de K.N.I.L.M. hulde en dank bracht aan de Imperial Airways en aan de Qanta, voor de goede samenwerking. Hij waagde zich aan een voorspelling en meende, dat de toekomst onze luchtverbinding in drie dagen van Londen naar Sydney zal brengen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, heeft Vrijdag de tentoonstelling „De Goudsche Glazen 1938", welke van 24 Juni tot 31 Augustus in de St. Janskerk te Gouda wordt gehouden, geopend in tegenwoordigheid van tal rijke autoriteiten van gewest, stad en omgeving directeuren van musea, rijks- en gemeentebiblio theken instellingen van kunst en historie en «vele particulieren, kunstminners, uit den lande. Luchtaanvallen op Canton, op Soetsjau, op Barcelonaopja, vult uzelf maar in. Op tientallen plaatsen, die in oorlogsgebieden lig gen, waarvan men leest: zestienhonderd doo- den, duizend dooden, achthonderd. Alsof een menschenleven geen waarde meer heeft! Pro testen van de beschaafde wereld, besprekingen in den boezem der Engelsche Regeering, van het Engelsche Lagerhuis, van de menschheid, die er haar afschuw over uitspreekt, doch er meerendeels de verschrikkingen nimmer van meemaakte. Maar ondanks die protesten tegen aanvallen op een weerlooze bevolking, ondanks pogingen om deze aanvallen slechts op militaire doel einden te doen geschieden, ondanks de beste bedoelingen jen plannen, blijft het dreigende zwaard boven ons hoofd hangen. Ook boven het hoofd van ons Nederlanders. Over luchtbescherming en hetgeen daarvoor gedaan kan worden, is in ons blad reeds her haaldelijk uitvoerig geschreven. Daarbij is te vens naar voren gebracht, dat het wel dege lijk mogelijk is, maatregelen te treffen, even goed als men zich wapenen kan tegen epide mieën. Doch voor een zoodanige teweerstelling is in ons land een ongekende mobilisatie noodig, een vreedzame, algeheele, nauwe samenwerking van alle lagen der bevolking, die zich gezamen lijk wapenen tegen noodlottige gebeurtenissen, van een geheel volk, dat voorbereid en klaar wil wezen, als ooit de hel der verschrikking in den meest ongebreidelden, ondenkbaren en gruwelijksten vorm zou losbarsten. Van de noodzakelykheid van luchtbescher ming is thans vrijwel iedere Nederlander door drongen: Luchtbescherming is zelfbescherming, is gezinsbescherming. Voor de passieve luchtbe scherming wordt de laatste maanden veel, zelfs zeer veel gedaan. De eenige door de Regeering op dit gebied erkende instantie, de Nederland sche Vereeniging voor Luchtbescherming (Nas sau öuwerkerkstraat 3, Den Haag), kon dezer dagen zijn 50.000ste lid inschrijven; in Septem ber '36 waren het er nog maar driehonderd. Deze geweldige toeneming spreekt boekdeelen: zij laat zien, dat ons volk het nut en de nood zakelijkheid begrijpt, dat men op den goeden weg is, dat de vereeniging goede en ook ge- wenschte voorlichting geeft. Wil zij dit even wel kunnen blijven doen, dan is de vorming van een Luchtbeschermingsfonds, waaruit de gel den voor de enorme propaganda, die op dit ge bied noodig is, geput kunnen worden, eerste eisch. Van vele zijden werd daartoe reeds medewerking ondervonden, doch deze mede werking is nog ontoereikend en moet alge meen zijn. Eén van de middelen, om dit Fonds te ver stevigen, werd gevonden in twee groote loterijen (de grootste, welke in ons land ooit gehouden zijn, d.w.z. wat de prijzen betreft). Voor deze loterijen heeft de geniale teeke naar Dr. Louis Raemaekers welwillend een plaat geteekend, die op schrille, maar daarom niet minder juiste wijze aantoont, wat de ge volgen zijn, als men niet tijdig maatregelen neemt, om met luchtbescherming op de hoogte te komen. Een waarschuwing voor hen, die nog afzydig bleven! Het wil ons niet noodig toeschynen, deze actie in de aandacht van onze lezers aan te bevelen, want ieder, die de noodzakelijkheid van een Luchtbeschermingsfonds erkent (en wie zou dit niet doen?), zal gaarne aan de totstandkoming en het slagen daarvan medewerken, door een of meer loten in een dezer loterijen te nemen, die men kan betrekken: Van Diepenburc'n- straat 154, Den Haag. (Organisatie Loterijen van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming). Bovendien is aan de plaat van Dr. Raemae kers een prijsvraag met groote prijzen verbon den, waarvan de voorwaarden eveneens aan dit adres te vernemen zijn. De Vereeniging tot behoud van Natuurmonu menten in Nederland heeft, dank zij den steun, welken zij van de vrienden van het Nederland sche landschaps- en natuurschoon heeft mogen ondervinden, in den loop der jaren een groote reeks van terreinen, een totale oppervlakte be strijkende van 12.000 H.A., in eigendom mogen verwerven. Eén landschapstype evenwel is nog zeer onvolledig in de bezittingen der vereeni ging vertegenwoordigd, n.l. het hoogveen, een Nederlandsche bodemformatia bij uitnemendheid. Eenmaal besloeg het binnen onze grenzen een oppervlakte van bijna 200.000 H.A., thans zijn er nog slechts enkele honderden H.A. overge bleven en het is voor het behoud van deze opper vlakte levend hoogveen, dat de vereeniging nu een beroep doet op de vele natuurliefhebbers in ons land, ten einde deze hoogveengebieden in haar bezit te krijgen. Het eenige, dat de Ver eeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland ontbreekt, is de benoodigde koopsom, ten bedrage van ƒ25.000. Hiervoor roept zy de medewerking van natuurliefhebbend Nederland in, daarbij verwijzende naar haar gironummer 32391. Wanneer de poging tot het verwerven van dit levend hoogveen niet mocht slagen, dan zal aan het Pochtelooer veen binnenkort de natuur staat ontnomen zyn. Dat beteekent dan tevens, dat verloren gaat een voor de wetenschap uiterst belangryk studieveld, dat nog tal van onopgeloste problemen biedt. Het Fochtelooer veen is gelegen aan de Friesch-Drentsche grens, in den driehoek Foch- teloo, Appelscha, Veenhuizen. Zooals reeds gemeld, bevat de staatscourant een beschikking van den minister van Sociale Zaken, houdende verbindendverklaring van be palingen der collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie. Tot de schoenindustrie worden geacht te be- hooren alle ondernemingen of gedeelten van ondernemingen, waar de vervaardiging van schoenen, laarzen of pantoffels langs fabriekma- tigen weg geschiedt. Van de toepassing der verbindend verklaarde bepalingen worden uitgezonderd de ondernemin gen van de N.V. Vereenigde Nederlandsche Rub berfabrieken Heveafabrieken te Heveadorp, de N.V. Rubberfabriek „Vredestein" te Loosduinen en het fonds voor sociale instellingen ten be hoeve van de werklieden der Staatsmynen in Limburg. Te Tilburg is opgericht een nieuwe tooneel- groep onder den naam van „Brabantsch Volks- tooneel" onder leiding van Kees van letsel. Morgen, Zondag 26 Juni, zal het vijf jaar ge leden zijn, dat de K.R.O. voor het eerst de luisteraars in de overzeesche gebieden via de Philips ultra-kortegolf-zenders bereikte. Ongetwijfeld is deze lustrumdatum een onge dwongen gelegenheid om even bij stil te staan. Op dezen historischen datum in 1933 toch, werd door het initiatief van den K.R.O. een moderne band gesmeed en een contact gelegd tusschen de Nederlanders hier en de Nederlanders in den vreemde, waar ter wereld ook verspreid, een band en een contact, dat gezien den inhoud van de wekelijks terugkeerende uitzendingen niet alleen van godsdienstig, maar ook niet minder van nationaal belang was. Door deze geregelde uitzendingen toch veroverde Nederland zich in den aether een plaats, waarop het recht had en waarnaar velen reeds jarenlang verlangend had- den uitgezien. Dat bij het projecteeren van de KR.O.- Wereld-uitzendingen op de eerste plaats gedacht is aan de duizenden missionarissen, priesters en religieuzen, zonen en dochters van ons volk, die met terzijdestelling van alle menschelijke eigen voordeel, zich losrukten uit den kring hunner dierbaren om Wille van het zieleheil van anderen, werd vijf jaar geleden vanzelfsprekend be schouwd. Maar dat de geboden programma's In de afgeloopen jaren tot voordeel waren van alle Nederlandsche luisteraars, waar ter wereld ook, werd niet alleen door den K.R.O. bedoeld en verwacht, maar werd door deze luisteraars zelf in den loop der jaren herhaaldelijk bevestigd. De omschrijving van de doelstelling „meer bij zonder voor de talrijke missionarissen" is du.? nooit een exclusiviteit geweest, wel een accen tueering. Regelmatig kwamen rapporten binnen van missionarissen, van mariniers, van schepelingen, van particulieren, die hun vreugde betuigden over het verschijnen van de Nederlandsche stem in den aether, het contact met het vader land. Voor de gewone Nederlandsche programma's groeide de belangstelling zoo, dat de K.R.O. be sloot niet meer eens per week één uur voor alle werelddeelen uit te zenden, doch op verschillen de uren voor bepaalde Werelddeelen met een programma in den aether te- komen. Dat ge schiedde in Februari 1936 na een langdurige voorbereiding. De eigenaar van de Phohi- en P.C.J.-zenders, Philips te Eindhoven schreef dan ook in het jaarverslag van 1936: „Aan den KR.O. komt de eer toe, dat hij als eerste der Nederlandsche Om- roep-organisaties ertoe overgegaan is, zich met het Uitzenden van dergelijke programma's (d.i. voor de geheele Nederlandsche gemeenschap be stemde), via de Phohi-zenders te belasten." Met recht werden de woorden hierop van toepassing: „De stem van Nederland klinkt over zeeën en werelddeelen als een levend getuige nis van de plaats, die Nederland in de rij der volkeren inneemt." Sedert dien datum is de K.R.O. dus 's Zon dags vier maal in den wereldaether, t.w. in den voormiddag voor Azië, Japan en Achter-Indië, iets later voor de Nederlandsche Koloniën, in den vooravond voor Afrika e niets na midder nacht voor Midden- en Zuid-Amerika. De katholieken van Nederland mogen den K.R.O. dankbaar zijn, dat hij door hun luttele gave zooveel heeft weten tot stand te brengen en een nauwer contact en inniger band verkre gen is tusschen ,11e vaderlanders. Door moeite noch kosten heeft de K.R.O. in Nederland zich laten weerhouden om te begin nen en door te zetten. Het is reeds van veel belang, dat waar de K.R.O. onder leiding van pater J. Dito zyn werelduitzendingen begon uit evenzeer katho lieke als nationale overwegingen, groote waar deering ontmoet bij hen, voor wie dit werk werd ondernomen. Toch ook hopen Wij voor den K.R.O., dat hij dit Wereld-Apostolaat zal mogen en kunnen volhouden, in het belang van onze cultuur en om de noodzakelijkheid van het contact, dat juist in dezen tijd elke Nederlan der met zijn geboorteland moet onderhouden. Dat wij allen Zondag naar draagkracht bij dragen tot versteviging van het moderne KR.O. Wereldapostolaat, dat nu juist vijf jaar geleden door eendrachtige samenwerking en met durvend enthousiasme is begonnnen. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoeding voor erw ten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tydvak van 20 tot en met 25 Juni 1938, voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan de standaardmonsters van de kwaliteitsklasse A, B of C, respectievelyk ƒ2.20, 1.70 en 1.20 per 100 kg. zal bedragen en voor voedererwten, door de telers gedenatureerd, 0.70 per 100 kg. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak, zal ƒ2.30 per 100 kg. bedragen. Zooals reeds werd medegedeeld is deze week voor het laatst een steunvergoeding vastgesteld. Dit houdt dus in, dat de aanvragen voor dena- turatie uiterlijk op 23 Juni moeten zijn ont vangen. Indien door omstandigheden geen opzichter voor het houden van toezicht beschikbaar kan worden gesteld, zal aan degenen, die tydig de- naturatie aanvroegen, nog gelegenheid tot de- naturatie worden gegeven in de daarop volgen de week, tegen de vergoeding, vastgesteld voor genoemd tijdvak. 's Gravenhage, 24 Juni. 1938. H. M. kruiser Sumatra onder bevel van kapi tein ter zee L. F. Klaassen is Vrijdag te Aden .aangekomen. 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9