Veertig jaar zorg voor het automobilisme We luisteren naar... b; FINANCIEN K.N.A.C.-JUBILE VAN BESCHEIDEN OPZET Dagfilm Tijdens Uw vacantie elders MAANDAG 27 JUNI 1938 Een kleine greep uit de club-archieven Bemoeiingen in binnen- en buitenland De maximum-snelheid Staking en oorlog hielpen de K.N.A.C. groot maken Veiligheid voor alles! Historie in een notedop ST. ADELBERTUSDAG Geslaagde feestviering te Egmond-Binnen Steekpartij te Heiloo scheppen anderen er behagen in mij op te zoeken in Artis. Zorgt voor mijn ouden dag en koopt omgaand 'n Artislot. Jongens hadden den dader geplaagd MAN ONDER TRAM GERAAKT Academische examens Eindexamen Gymnasium De arbeidskwestie bij „Arnoud" Hooge Raad verwijst de zaak terug naar de Rechtbank Dinsdag 28 Juni HET K.N.A.C.-JUBILEUM Concours van koetswerken en kampeerwagens te Scheveningen Eindexamen H.B.S. Examen gemeente-administratie Examen acte L. O. Examen Nuttige Handwerken CRICKET Cricket-uitslagen Ite boeten heeft en het leed zal lichter te dragen worden. te Het is ditmaal meer dan een jaar lijks terugkeerende gebeurtenis, wan neer Zaterdag a.s. op den Schevening- schen Boulevard 't alhaast tot traditie geworden concours van koetswerken wordt gehouden. Het zal dien dag namelijk juist veertig jaar geleden zijn, dat de organisatrice van dit autofeest bij uitnemendheid het levenslicht aanschouwde. Meer prozaisch komt dit alles hier op neer, dat de K.N.A.C. op het eind van deze week zijn veertigjarig bestaan herdenkt. Een grootsch festijn heeft men hiervan niet gemaakt. Slechts een eenvoudige receptie nadat het concours op den Boulevard geëindigd is en de pfficieele viering heeft haar beslag; met nieuwen moed zal weer worden verder gegaan, om in dezelfde optimistische stemming ook het gouden jubileum van de beschermvrouwe der Nederlandsche automobilisten te kunnen vieren Desondanks maken wij gaarne van de gele genheid gebruik onzen lezers een en ander te vertellen over het wel en wee van de Neder landsche automobielclub en haar veelomvatten de werkzaamheden en bemoeiingen te ver halen. Het is oorspronkelijk een sportidee geweest, dat heeft voorgezeten, toen tot het oprichten van een Nederlandsche automobielclub werd beraamd. Dit blijkt uit het feit, dat deze op richting op 2 Juli 1898 ten nauwste sa menhing met den automobielwedstrijd Parijs- Amsterdam, welke in die maand zou worden gehouden. We mogen zelfs wel zeggen, dat die wedstrijd daartoe de aanleiding is geweest. De oprichters van de K. N. A. C. waren dan ook allen sportsmen, voor wie de auto een „speel tuig" was van bijzondere aantrekkelijkheid Wij noemen o.m. de heeren Backx, Aertnijs en de gebrs. Dentz. Toch bleek al spoedig, dat het toerisme en de bevordering van het automobielrijden als zoodanig een belangrijke plaats zou gaan in nemen in dep arbeid van de club. Dit was een logisch gevolg van de omstandigheid, dat ten gevolge van de onbekendheid met het moderne vervoermiddel van overheidswege allerlei be perkende bepalingen in het leven werden ge roepen. welke een gezonde ontwikkeling in den weg stonden. Om een bewijs hiervan te geven, herinneren Wij aan de voorschriften, bepalende de voor waarden, waaronder met motorrijtuigen gebruik mocht worden gemaakt van Rijkswegen. Daar bij was de maximumsnelheid bepaald op 20 kilometer per uur. Reeds een jaar na de oprichting van de club ondernam men het waagstuk een clubtocht te organiseeren, bij wijze van propaganda voor het automobilisme. Maar ver van huis ging men toch nog niet. Van Utrecht liep de route over Amsterdam, via Haarlem naar Schevemn- gen en vandaar terug via Leiden en Woerden. Het waren dus nog wel geen kilometers, die aantelden, maar de periode der eerste 68 automobielen dit waren de cijfers toen de K.N.A.C. werd opgericht was nu toch defi nitief voorbij, evenals trouwens de tijden, dat een agent den automobilist aanhield met de woorden: „Gaat U maar met mij mee, U moogt met dat ding niet rijden." Toch was er een bijzondere gebeurtenis noo- dig om plotseling de beteekenis van de auto mobiel en die van de K.N.A.C. duidelijk te maken: de spoorwegstaking van 1903. Deze staking toch dreigde heel ons handelsverkeer in de war te sturen en onze samenleving voor onverwachte en moeilijke problemen te stellen. Dank zij de medewerking van de Automobiel club toch hadden tal van automobilisten zich beschikbaar gesteld om postdiensten te ver richten voor het geval de dreigende spoorweg staking zou uitbreken. Het resultaat was. dat toen de staking uitbrak, Waterstaat beschikte over een automobielcorps, dat een geregelde postverbinding mogelijk maakte. Dat is het oogenblik geweest, waarop ook voor de groote massa duidelijk is ge worden, welke een voorname rol de auto mobiel in de toekomst in het groote verkeer zou gaan spelen. Maar den grootsten stoot in de goede rich ting kreeg het automobilisme feitelijk in 1913, dus het jaar voorafgaande aan den wereld oorlog, toen met medewerking van de K.N.A.C. een militair vrijwillig automobielcorps werd op gericht, dat reeds een jaar later zijn nut zou bewijzen, namelijk toen tijdens den oorlog de automobiel zulk een groote rol speelde in het vervoerwezen Komen wij thans tot den arbeid van de K.N.A.C. in eigen land, dan denken wij in de eerste plaats aan haar vele bemoeiingen, welke ten doel hebben het automobilisme te bevor deren en te vergemakkelijken. Sedert de groei van de automobielbeweging met groote spron gen plaats had, werd ook de werkingssfeer van de club grooter. Wij behoeven slechts te wijzen op de verbetering der wegen, op de maatregelen tegen de verkeersgevaren, op de opvoeding van de nieuwe automobilisten in het met den dag moeilijker wordende verkeer, op het wegnemen van zoo talrijke belemmeringen van een zich normaal ontwikkelend automobilisme, kortom op de zeer vele onderwerpen, welke in enkele jaren tijds om een volledige oplossing vroeger. Sedert de instelling van de rijbewijsexamens, welke in 1926 tot stand kwam, hoopte men op een vermindering van het aantal ongevallen, Helaas is dat niet het geval geworden, voor' namelijk omdat het aantal automobilisten juist in de daarop volgende jaren zoo sterk is toe genomen, maar ook omdat de opleiding voor het examen in vele gevallen meer dan gebrek kig genoemd kan worden. Teneinde aan dien toestand een einde te maken heeft de K.N.A.C. een diploma voor automobielinstructeurs in gesteld. De club maakt daarnaast ook van vele haar ten dienste staande middelen gebruik om de verkeersveiligheid te verhoogen. Door het or ganiseeren van een jaarlijksche veiligheidsweek, het houden van een jaarlijkschen Wegverkeers- dag etc. Een vijftal jaren geleden heeft zij bovendien tezamen met andere verkeersver- eenigingen een Verbond van Veilig Verkeer op gericht, dat ten doel heeft een intensieve actie te voeren voor den strijd tegen de gevaren van den weg en het verkeer. Uit een drang naar internationale samen werking, tot bevordering van het groot-toeris- me werd opgericht de Association Internatio nale des Automobile Clubs Reconnus, van welke instelling de K.N.A.C. als het officieele lichaam op automobielgebied in Nederland deel uit maakt. De eerste K.N.A.C.-clubtocht werd gehouden in 1899, twee jaar later gevolgd door een vier- daagschen toer door Nederland, hoofdzakelijk door het Noorden van het land. Van nog grooter beteekenis wareij de in 1905, 1906 en 1907 op den boulevard te Scheveningen gehou den behendigheidswedstrijden en auto-feesten. In 1906 werd daarenboven opnieuw een be- trouwbaarheidsrit door Nederland gehouden. In samenwerking met den A.N.W.B., de N.M.V. en V.V.V. werden in September 1908 snelheids- en remproeven op den boulevard te Schevenin gen gehouden. In 1910 kwamen de kleine automobielen aan de beurt voor een regelmatigheidsrit; in het zelfde jaar werd nog een carrosseriewedstrijd gehouden. Het volgend jaar werd een zeer merkwaardige wedstrijd gehouden, n.l. een ver- koopsrit voor particulieren, welke ten doel had de deelnemers in contact te brengen met de adspirantkoopers; tevens werd in dat jaar nog een propagandatocht naar Zeeland gehouden, terwijl in het jaar daarop een vrachtwagen concours volgde, benevens een betrouwbaar- heidsrit voor kleine automobielen, welke laatste rit zóó in den smaak viel, dat hij in April 1914 herhaald werd. Toen kwam de oorlog, welke geruimen tijd de K.N.A.C. tot werkloosheid doemde, en tevens het sportieve element in de K.N.A.C. deed verdwijnen, totdat ter viering van het 25-jarig bestaan voor het eerst weer de sport hoogtij vierde, n.l. door kilometerwed strijden bij Hilversum. In het kader der jubi leumfeesten werd voor het eerst ook een con cours van koetswerken gehouden, dat thans een vast nummer van het jaarlijksche K.N.A.C.- programma vormt, en waarmede de club even eens haar 40-jarig bestaan herdenkt. Na dien tijd nam het sportieve clubleven steeds meer toe. De herfsttocht, verschillende clubtochten en in de laatste jaren een dames rit, een heuvelrit en de nieuwste aanwinst op sportgebied, de terreinrit te Oldebroek, wijzen op een opgewekt sportief leven. Wijlen Z. K. H. Prins Hendrik aanvaardde in 1905 het beschermheerschap. Na zijn ver scheiden viel in 1935 aan de club de hooge eer te beurt, dat H. M. de Koningin zich bereid verklaarde als beschermvrouwe op te treden. H. K. H. Prinses Juliana werd in 1935 als lid ingeschreven, welk voorbeeld door Z. K. H. Prins Bemhard in 1936 werd gevolgd. In No vember 1937 aanvaardde Prins Bernhard het beschermheerschap. Het bestuur, dat thans over de jubileerende club waakt, is als volgt samengesteld: voorzit ter: jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen; secre taris-penningmeester: mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten; commissarissen: H. J. Jannink, L. D. baron van der Goes van DirX' land, mr. A. W. baron van Imhoff, jhr. J. van Vredenburch, J. Leonard Lang, jhr. mr. J. C Scjtorer, C. J. A. van Lede, mr. P. G. H. baron Michiels van Kessenich en jhr. H. van Sminia Wij deden hiermede slechts een bescheiden greep uit het archief van de jubileerende club De ruimte ontbreekt ons om dieper op dez? materie in te gaan. Trouwens de K.N.A.C. is bij het Nederlandsche volk populair genoeg, dan dat hier over haar doel en wezen nog be hoeft te worden uitgeweid. En dat zal ook blij ken, wanneer Zaterdag het bestuur in het Scheveningsche Palace-hotel autoriteiten, cor poraties en particulieren in de gelegenheid stelt, aan de algemeen heerschende waardeering voor het werk van de K.N.A.C. uiting te géven. De feesten ter eere van St. Adelbert hebben ook dit jaar een prachtig verloop gehad. Zooals aangekondigd werd, droeg Mgr. Tas- kin Zaterdagmorgen de pontificale H. Mis op, waarbij hij geassisteerd werd door deken Rengs van Alkmaar ais presbyter-assistens, pater Koo ien O.P. uit Alkmaar als diaken, pastoor Nie- veen van Dijkum uit Egmond a. d. Hoef als sub diaken en rector Boon uit Heiloo als ceremonia- rius. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op Mgr. Dr. van Gils, pater Schutte, sub-prior der Benedictijnen, de burgemeesters Bos en Nolet, mr. Leesberg, Ant. Molkenboer, architect Krop holler, mr. Van Sonsbeek, oud-burgemeester van Egmond. Mgr. Taskin wees in zijn predicatie op het heilige van deze plaats, waar St. Adelbertus had gewerkt aan de heiliging, waar de bron op zijn graf was ontsprongen, waar de weldaden die er van uitgingen, de devotie, die eeuwen ge leden telkens weer de oude kerk deed herbou wen, en die nimmer verloren ging en de laatste jaren zoo schoon herbloeit, getuigenis van de heiligheid afleggen. Spr. trok een parallel tus schen Joannes den Doooper en Adelbertus. De eerste was in Judea de voorlooper van Jezus Adelbertus was het in Kennemerland; Joannes doopte, wie tot hem kwamen in de wateren van de Jordaan, Adelbertus predikte in de bosschen en langs den duinrand, onderrichtte de West Friezen en doopte hen. Mgr. spoorde de pel grims aan het voorbeeld van St. Adelbetrus na te volgen. Onder leiding van regent Heijnen zong een veertigtal leerlingen der R. K. kweekschool te Beverwijk op verdienstelijke wijze de misgezan gen, begeleid door Ol. Koop. Na de H. Mis werd de reliquie vereerd. Zondagmorgen droeg Prof. Henneman de H, Mis op voor een zeer groot aantal geloovigen van wie er ongeveer 600 ter H. Tafel naderden. Ook Prof. Henneman stelde St. Adelbert ten voorbeeld, dien de Heer heeft liefgehad en met eere kroonde. Elk in eigen stand behoort op zijn wijze hem na te volgen. Dan zal St. Adel bertus een machtige voorspreker zijn, wien we niet alleen geestelijke gunsten kunnen vragen. Stort I.(buiten Amster dam te verhoogen met porto kosten) op postrek. 321500 of koopt Artis-Reddingsloten bij alle banken in het land, of te Amsterdam bij N.V. Hema, de Bijenkorf, Gebr. Gerzon, Vroom Dreesmann, enz. Goedgek. b. besl. Min. v. Just. 2e afd. A. No. 1193 d.d. 2-3-'38. 60.000 loten. Wederverk.: Fa. I. Sajet. Ruyschstraat 117, Amsterdam-O. maar dien we ook vol vertrouwen in tijdelijke zaken mogen aanroepen. Ieder jaar weer is deze H. Mis een indruk wekkende plechtigheid. Van heinde en verre waren de pelgrims opgekomen naar Egmond. Na de eerste H. Mis droeg Dom de Glas O.SB. nog een stille H. Mis op. 's Middags woonde een zeer groote schare het plechtig Lof bij, gecelebreerd door pastoor Klumper met assistentie van pater Paschalis O. C. en pater Nieuwenhuizen O.S.B. Onder de klanken der muziek en het zingen van „Bene- dictus qui Venit" werd een processie gehouden, waarbij het H. Sacrament, voorafgegaan door een groep witte bruidjes, werd rondgedragen over den akker. De feestpredicatie werd gehouden door pater Paschalis, die den Akker nog kende uit den tijd, toen het een aardappelveld was, waar alleen de put iets bijzonders was. Een Te Deum besloot de plechtigheden. Mogen velen zich gedrongen gevoelen de zomermaanden in bedevaart-verband op te trek' ken naar den Akker. St. Adelbertus wacht daar op ieders hulde, wacht daar om zegen en wel daden in ruime mate te schenken. Zondagavond om negen uur wandelden eenige Alkmaarsche jongens van zestien tot negentien jaar in de Heilosche bosschen, gelegen tusschen Alkmaar en Heiloo, toen zij in het z.g. Sparren bosch twee mannen passeerden, die tegen een walletje lagen. Een der mannen waarschuwde de jongens niet nogmaals langs te komen, want dat verveelde hen. Toen een der jongens daarop opmerkte, dat hij „even goed daar mocht loopen", maakte de man zich kwaad en met de opmerking: „ik heb er wel eerder twee jaar voor over gehad" greep hij den jongen beet en stak hem met een dolkmes tweemaal, een keer in den bovenarm en een keer in de zij. Daarop maakte hij zich uit de voeten. De jongen, de ongeveer achttien jarige P. Hoogland uit Alkmaar, zag nog kans kruipende de eerste huizen van Heiloo te be reiken, waar een dame hem vond. De andere jongens waren hals over kop gevlucht. De Geneeskundige Dienst en de politie wer den onmiddellijk gewaarschuwd. De eerste zorg de na het leggen van een noodverband voor de overbrenging naar het ziekenhuis, terwijl de politie een onderzoek instelde. Een vaag signa lement en de opmerkingen van den dader vorm den daarbij een aanwijzing. Nog denzelfden avond om half twaalf is de dader van deze mishandeling door de po litie van Heiloo gevat. Naar wij nader vernemen is het geval niet zoo erg als het aanvankelijk wel leek. De dader M. is geruimen tijd geleden een paar maanden als gewoon zenuwpatiënt verpleegd geweest in de St. Willibrordusstichting te Heiloo. Hij is een wel wat nerveuze, maar overigens goede man vader van een groot gezin. Maandag was hij in het bosch een zestal jongens van 16 tot 19 jaar tegengekomen, die hem tot mikpunt van hun spot kozen, gelijk jon gens van dien leeftijd wel meer doen. De man vroeg toen den jongens daarmee uit te schei den en toen dat niet gebeurde gaf hij een hunner een klap. Zondagavond ontmoette de man op zijn blijk baar dagelijksche wandeling dezelfde jongens, die onmiddellijk weer begonnen te plagen en den man tartten, ze wat te doen. Heel gemakkelijk liet de man zich verleiden tot handtastelijkheden. Alleen ging hij wat verder dan een minder ner veus mensch zou doen. Hij bracht den 18-jarigen P. H. eenige niet gevaarlijke steken toe in arm en zijde in de buurt van een der longen. M. heeft tegenover de politie volledig bekend en heeft bovendien zijn groote spijt betuigd. Hij is niet opgesloten, omdat daartoe niet de minste aanleiding bestond. De toestand van den gewonde is, mits infectie achterwege blijft, zonder gevaar. Bij het onvoorzichtig oversteken op de Ge dempte Binnenrotte te Rotterdam, is de 56- jarige waterstoker H. Kraus onder een motor wagen van lijn 10 geraakt. De man, die een schedelbasisfractuur had opgeloopen, is per auto van den geneeskundigen dienst naar het zieken huis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de wis en natuurkunde op een proefschrift, mej. E M. Somermeijer, geboren te Djokjakarta. NIJMEGEN. Gymnasium Mater Dei. Ge slaagd voor A: de dames G. Gerrits, G. Lee- nen, R. van Sambeek, G. Simer, L. Loeffen. M. v. d. Staay. Geslaagd voor B: J. Holwert, M. Maurits, M Kiewid, A. Nijst, D. Wehberg. De Hooge Raad heeft heden arrest gewezen in zake de bekende arbeidskwestie bij de kalk zandsteenfabriek „Arnoud", welker directeur A. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol door het kantongerecht te Haarlem was ver oordeeld tot drie geldboeten van f 6 wegens overtreding van de Arbeidswet, aangezien hij arbeiders arbeid heeft laten verrichten tusschen 6 uur des namiddags en 7 uur des voormiddags zulks in strijd met art. 24 lid 2 der Arbeidswet; welk artikel dergelijken arbeid in fabrieken en werkplaatsen niet toelaat, tenzij bijzondere om standigheden aanwezig zijn. De kantonrechter heeft niet, doch in hooger beroep heeft de recht bank wel het verweer van den directeur gegrond verklaard, dat hier van toepassing is de uit zonderingsbepaling van art. 83 lid 6 der Arbeids wet, volgens welke een handeling niet strafbaar is, indien die handeling onder de gegeven om standigheden als gerechtvaardigd is te beschou wen. Op grond hiervan heeft de rechtbank den di recteur ontslagen van rechtsvervolging, tegen (pcpcpcpcpcpcpcficpcpcpcpcpcpcpcf CpCj3^3iyCpCf)C{JCpCpCpCpC}3C{JC{)CptpCpCj3CpCf!Cj3CpCpCj3CpCp^lCfJCp^J^)Cf)CpCpCj3CpCj3C}3CjDCj3CpCj5CpCfiy -8 HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. KRO-Uitzending 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.20 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Berichten. 4.05 KRO-Kamerorkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-Orkest. 5.45 Gelukwenschen. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.15 Zwemcursus. 6.30 Vervolg KRO-orkest. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Petrus en Paulus". 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Sjmphonie-orkest. In de pau ze: Zang en piano. 10.00 Reportage. 10.35 Berichten ANP. 10.45 Middenstandspraatje. 11.00 KRO-Boys en solist. 11.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-Uitzending 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten. 10 00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Viool en piano. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Lyra-Trio. 12.15 BcHehten. gramofoonmuziek. 1.00 Omroeporkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Omroeporkest. 2.45 Declamatie. 3.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest. 6.10 John's'Hawaiian Serenaders. 6.30 Omroeporkest. 7.00 Pianovoordracht. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.40 Interview. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein, 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Tiroolsch programma. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Cabaretprogramma. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Gramofoonmuziek. 12.05 BBC-Zangers. 1.05 Gramofoonmuziek. 1.35 Octet. 4.35 BBC-orkest. 7.20 Carroll Gibbon's Band. 10.00 Orkest en solist. 10.45 BBC-Theater-orkest en solist. 11.35 Grosvenor House Dansorkest. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10, 8.55, 10.10 en 11.20 Gramofoonmuz. 12.40 Cantrelle-orkest. 3.05 Pianovoordracht. 3.20 Zang. 4.20 Zangvoordracht. 4.35 Pianovoordracht. 5.35 Ellis-orkest. 8.35 Kamermuziek. KEULEN, 456 M. 12.20 Omroeporkest. 2.30 Populaire muziek. 4.20 Omroeporkest m. m. v. solisten. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.05 Orkest en solisten. 12.20 Weensch Kamerorkest. BRUSSEL, 323 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepkleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepkleinorkest. 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Cabaretprogramma. 9.20 Symphonie-orkest. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 Omroepsalonorkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Brusselsch Cellokwartet. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Pianovoordracht. 7.05 Gramofoonmuziek. 8.50 Omroepsalonorkest. 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Orkest en gemengd koor. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Pianovoordracht. 11.20 Dansorkest, piano en solisten. 12.20 Weensch Kamerorkest. welke beslissing de officier van justitie cassatie beroep instelde. De Hooge Raad heeft het bestreden vonnis vernietigd en de zaak teruggewezen naar de rechtbank te Haarlem, ten einde alsnog een onderzoek in te stellen naar hét tweede door den directgur der Arnoud gevoerde verweer. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der K.N.A.C. wordt Zaterdag 2 Juli a.s. op het ge meentelijk parkeerterrein en daarvoor gelegen gedeelte van den Boulevard te Scheveningen het concours van koetswerken van deze club gehouden, dat ditmaal tevens ook is opengesteld voor kampeerwagens. Uit de thans gesloten inschrijvingen blijkt wel ten duidelijkste, dat hier van een jubileum concours sprake is, want er zijn niet minder dan 205 automobielen ingeschreven, een aantal, dat weer aanzienlijk grooter is dan dat van het vorig jaar, toen er voor het eerst, door gebruik making van een grootere expositieruimte, geen reden bestond om de inschrijving te limiteeren. Er waren toen 182 automobielen ingeschreven, wat een record beteekende voor het concours der K.N.A.C. Dat record is nu reeds weer ver beterd, en het groote aantal deelnemende auto's maakt dit jubileum-concours tot een der belang rijkste en volledigste openluchtshows, welke ooit hier te lande werden gehouden. ROOSENDAAL. (St. Gertrudis-lyceum afd. H.B.S. B.) Geslaagd de dames M. Ballot, Den Haag; T. Hack, Oud-Gastel; T. Huysker, Heij- ningen; W. Ingen Housz, Breda; R. van Lies hout, Roosendaal; J. Loonen, Breda; A. Sadée, Rotterdam. Argewezen twee candidaten. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor gem.-iinan- ciën: F. Fijsherman, Haarlem; K. van der Veen, Maarssen; J. H. van der Veen, Beverwijk; J. A. A. Verbraak, Roosendaal; A. J. Visser, Enkhui zen; N. Vluur; Purmerend; P. C. van der Woerdt, Ouderkerk a. d. IJssel. Geslaagd voor gem.-administratie: B.L.J.Ver meulen, Niordwijk; J. Verweij, Geldermalsen; J. H. Visser, Leiden; A. P. Vlam, Den Helder; Th. W. M. Vlierhuis, Heino; J. Vlug, Amster dam; J. P. Vogel, Zwijndrecht; G. F. M. baron Van Voorst tot Voorst, Den Bosch; J. Vreuls, Nieuwenhage; S. de Vries, Nederhorst den Berg; W. de Vries, Marum; H. A. Vijgen, Terwinselen; J. ter Waarbeek, Hengeloo; P. H. C. Waker, Gronsveld; A. M. J. M. de Werd, Boxtel; S. J. van de Werken, Grootammers; J. Wessel, Lei den; J. F. A. Wessels, Utrecht; Ph. Wessels, Goes; J. van Wier, Harlingen; W. B. Wilmink Winschoten; L. H. van Winkel, Budel; J. van Walven, Eindhoven; J. van der Woude, Gronin gen; J. R. Zeeman, Lienden; P. J. Zenden, Schaesberg; J. van Zuidam, Zwolle; M. G. van Zwet, Velp. BERGEN. (R. K. Kweekschool St. Jozef.) Ge slaagd de dames M. H. H. A. Meijer, Hansweert; M. C. J. Niewint, Amsterdam; M. H. G. Peters, Haarlem; M. B. Steemers, Zutphen; S. P. Sier, Gouda. OUDENBOSCH. (Bisschoppelijke Kweekschool St. Louis.) Geslaagd de heeren J, A. F. Backx, F. C. V. Baeten, F. M. van Boeschoten, A. A. J. de Boo, P. Dam. MAASTRICHT. (Juvenaat Broeders Onbevl. Ontv.) Geslaagd W. Borghaus, Amsterdam; A. de Bresser, Oirschot; G. v. d. Broek, Tilburg; G. Brok, Rotterdam; G. Camps; Heerlen; Th. v. Deun, Helmond. NIJMEGEN, Staatsexamen. Geslaagd de hee ren W. Fase, Doornspijk; F. R. Hengeveld, El- burg; L. van de Pol, Doornspijk; J. H. Houtriet, Elden; de dames Th. F. Flaton, Hoogerheide; G. J. Govers, Ermelo; E. Petersen, Harderwijk; G. Slot, Nunspeet. DEN HAAG. (Bisschoppelijke kweekschool). Geslaagd: J. F. G. Montanus, Leiden; A.- A. M. Palast, Voorburg; G. J. Rottier, Den Haag; N. Steenweg, Delft; M. L. Tiel Groenstege, Pijn- acker. MOOK. (R. K. Kweekschool Maria Immacu- lata.) Geslaagd de dames T. B. M. H. de Beau mont, T. M. v. d. Brink, E. van Dongen, A. Gerrits, R. Joosten, L. M. C. Knippenberg, J. E. M. de Leeuw, C. J. Lendemeyer, E. M. Oude Maatman, M. A. Schmand, R. F. Wolbert. BERGEN OP ZOOM. (R. K. Kweekschool.) Geslaagd J. A. van Aart, Bergen op Zoom; J. Akkermans, de Lier (bij Delft)E. G. M. de Baar, Utrecht; E. A. L. Baeten, Wouw; C. v. Broekhoven, Bergen op Zoom; G. Dekker, Wog- num. NIJMEGEN. (R. K. Kweekschool Groesbeek- scheweg.) Geslaagd de dames B. M. Ashman, P. W. Beemsterboer, A. C. Biezeno, H. M. Gode- froid, R. B. Goovaarts, J. v. Op-den-Buys en M. C. De Groot. MAASTRICHT. (Kweekschool Zusters Ursu- linen.) Geslaagd: P. Beckers, G. v. d. Bereken, Maastricht; R. v. d. Bereken, Grubbenvorst; M. v. Engelshoven, St. Pieter; N. Florack, Maas tricht. MAASTRICHT. (Kweekschool Zusters Arme Kind Jezus). Geslaagd M. Hamers, Hoensbroek; A. v. Hegelsom, Maastricht; Mia Heinen, Wau- bach; M. L. Kerpen, Maastricht; Fr. Lavalle, Utrecht; M. Mulders, Vlodrop, le klasse HCC I—VVV draw. HCC I eerste nnings 237 voor 8 (gesl.)* (M. van Oven 30, mr. H. van Manen 105, J. v. d. Luur 28, C. Bakker 25, mr. P. ten Bosch 14*), A. van Stuyvenberg 239, W. Roodenburg 390, J. Alders 111). VW le innings 216 voor 9 (tijd), W.v.d.Laan 40, C. Engel 51, W. Roodenburg 24, A. van Stuyvenberg 14, C. Alandt 13, J. Alders 28, H. Jeuken 25*), C. Bakker 1—39, M. Hutgers 1—52, mr. P. ten Bosch 256, mr. H. v. Manen 4—38. Hermes DVS—VRA Gewonnen door Her mes DVS met 24 runs op de le innings (nog 5 wickets in handen). VRA le innings 121 (R. de Waal 63, H. Klink 14*), J. Offerman 4—23, J. Scheffer 4—29, L. Borrani 224. edenk in uren van beproeving en smart, dat ied're mensch wel iets De invoer van Sumatra's Oostkust 'bedroeg in Mei f 4.700.000, gelijk aan den invoer va* Mei 1937. In de eerste vijf maanden f 22.400.000, tegen f 15.500.000 in de over eenkomstige periode van het vorig jaar. De uitvoer beliep in Mei f 9.700.000, tege f 15.800.000 in Mei 1937 en in de eerste vijl maanden f 75.800.000, tegen f 83.800.000 m hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. In de afgeloopen week werd in Indië 5886 ton suiker afgedaan. Van 1 Januari tot Jp Juni 132.818 ton. Van oogst 1937 is nog te verkoopen 63.341 ton. De Nivas verkocht 658 tons superieure suiker en 151 tons bruine suiker voor con sumptie. Voorts 151 tons superieure voo export. De vrees voor den dollar is sedert Vrijdag' j.l. weer geheel verdwenen; ook de vruuo naar goud nam af. Officieele instanties handhaven desondanks de hooge premie ten einde de omzetten te beperken. In ver band met overwegingen van international politieken aard schijnen verschillende cir culatiebanken goudaankoopen te verricht jn- De Shell Union heeft toebereidselen ge maakt voor den verkoop van 25 milhpc obligaties aan verzekeringsmaatschappij^ De opbrengst zal worden bestemd voor c* ontwikkeling van het bedrijf. De American Car and Foundry boekte j'1 het jaar per 30 April een netto-winst vw> 753.000 of 2.51 per aandeel, t&9en 1.210.000 of 4.18 p.a. het vorig jaar. De dochtermijen van de U. S. Steel Cor poration hebben de prijzen verlaagd, varl' eerende van 6 pet. tot 17 pet. Het hestuu heeft aan de regeering medegedeeld, <*a de loonen niet zullen worden verlaagd, ver wachtende, dat de vraag naar staal zal toe nemen. Volgens een ander bericht heeft geen der leidende personen van de U. S. Steel Cor poration verklaard, dat er geen loonsverla gingen zullen volgen op de verlaging de staalprijzen. De groothandelsprijs voor benzine is het Midden-Continent opnieuw met Va larcent per gallon verhoogd. De New York Central boekte in Mef een netto exploitatiewinst van 902-09w» tegen 3.956.000 in Mei 1937. De Atchison Topeka boekte in Mei eed netto-exploitatie-winst van 1.369.326, tege 424.501 in Mei 1937. De Baltimore and Ohio boekte in Mei een exploitatiewinst van 841.000 te'Je 2.255.000 in Mei 1937. De Chicago Rock Island leed in Mei een exploitatieverlies van 443.988, tege 653.828 in Mei 1937. De Colorado and Southern boekte in Mj* een exploitatieverlies van 12.000, tegen ec expl.-winst van 32.000 in Mei 1937. De Missouri Kansas Texas boekte in Mel een verlies van 106.000, tegen een vnu- van 190.000 in Mei 1937. De Norfolk and Western boekte in een exploitatiewinst van 986.000, tege 2.583.000 in Mei 1937. De Southern Raïlw. boekte in Mei een expl. winst van 797.000, tegen 1.313-0U in Mei 1937. De St. Louis and San Francisco boektejn Mei een exploitatie-verlies van 25^-\ici tegen een expl.-winst van 200.000 in N 1937. De Wabash Rw. boekte in Mei een expj^, winst van 99.056, tegen 238.016 in N 1937. De Western Pac. boekte in Mei een expji verlies van 276.000, tegen 210.000 in 1937. De door Roosevelt ingevoerde nieuwe W palingen, betreffende het bankonderzo* moeten, wat de credietverleening betrei minder drastisch zijn. De verlaging van den prijs voor s^a'7fü\ platen in Amerika met 4.50 per ton, een besparing voor de automobiel-indusi' met zich van 3 per auto. De Jones and Laughlin Steel Corp- ,c voornemens 13.500.000 obligaties uit geven ter aflossing van bankleeningen, ve^e mindering van uitstaande notes en vo0!tr1a- betaling van verschillende kapitaalsunO ven. Het Pond Sterling bewoog zich heden Amsterdam op 8.95%8.95% (v. sl. 8-9^ ,e de Dollar op 1.80%—1.80% (1.80 9/16 Frank op 5.02'A5.04 (5.03'A), de Belgd 30.6530.70 (30.67) en de Zwitsersche Fm op 41.45—41.50 (41.46). cjoll* Hermes DVS le innings 145 voor 5 (H. j- 15, L. Borrani 61, J. Offerman 37*), H. 3—71, J. Peters 1—46, T. Inglis Arkeil 1— VOO—Haarlem Gewonnen door VOC 136 runs op de le innings. uieü- VOC le innings 190 (P. G._East 10, A we*nburg"*71, J. v. d. Pool 39, T. Dutoru 48).^- delink 2—36, Abendanon 2—66, H. de la 3—32, J. Allart 2—32. drg. Haarlem le innings 54 (H. de la Mar 1^'East B. Kleefstra 10), A. Terwiel 7—26, P. G' 3 25. dpeX Haarlem 2e innings 105 voor 5 (opgeg- „j, VOC) drs. B. Kleefstra 44*, Abendanon 4° A. Terwiel 3—29, F. Konert 1—16, A. Neb burg 124. OVERGANGSKLASSE jflel ACC—Quick (N) Gewonnen door ACC innings en 53 runs. otive* Quick le innings 55 (H. Burki 16), H. "g. 1—16, P. Sanders Jr. 322, P. Sanders Sr. fC ACC le innings 203 (W. Staats 43, D. 16, H. Immig 27, D. Disselkoen 14, P- j?apJege Sr. 17, H. Oliver 39), H. Burki 4—73, C. 4—77, H. Engelsman 1—17. 36, Quick 2e innings 95 (J. Faber 14, H. Bur^gr M. den Hartog 17, A. Walraven 10*), 1 jj. 3—18, F. Sanders Jr. 2—24, P. Sanders Sr. ,0t Sparta—Excelsior Gewonnen door E*c met 64 runs op de le innings. W0*' Sparta 141 (Schilhuis 14, Wepster 54, burton 20), J. Oosterhou 2—29, P. Schen .j, 20, H. Z'oetmulder 446, G. Oosterholt Excelsior 295 (J. Oosterholt 42, A. Ral jeróP 45, P. Scheffer 16, A. Walbeek 19, W. Hoe j. 28, Van Kemenade 15), J. Warburton 3— Wepster 4—52, W. Senn 3—42. g*» Sparta 2e innings 47 voor 2 (opgeg. d°° Qgt- celsior) (R. Wilson 15*, W. Senn 25), J' .terholt 1—27, A. Rutterm an 1—11.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 12