SPORT EN WEDSTRIJDEN STAD UWS M Mijnenvegers als toeristenschepen De slachthuis tarieven MAANDAG 27 JUNI 1938 NederL kanokampioenschappen korte baan WIELRENNEN H.R.C. Excelsior wint de club- ontmoeting van Germaan BRIDGE V. C. 't Karpertje HENGELSPORT „De lustige visscher" 't Baarsje ZEILEN Teamwedstrijden van Zaansche Zeilvereenigingen LAWNTENNIS FRAAIE PRESTATIE VAN HUGH AN EN v. SWOL UIT DEN OMTREK BRAND TE ZAANDAM Clubgebouw van tennisvereeniging in vlammen BEVERWIJK AANBESTEDING Burgerlijke Stand Een oefentocht op de Noordzee voor IJmuiden met leden van „Onze Vloot" Snert met pannekoeken Op zee Regeering en Ged. Staten maken bezwaar tegen verlaging B. en W. willen de ver laging handhaven GEMEENTERAAD Behandeling van 't rioleeringsplan WERKLOOSHEID DAALT R. K. KINDERUITZENDING Concours-succes BENNEBROEK HILLEGOM VELSEN Orgelbespeling BEGRAFENIS K. BRANTS Nieuwe haring! Het Hoornsche Zang concours De wedstrijd 2e afd. Mannenkoren Afd. Uitmuntendheid Mannenkoor De uitslag eer dan ooit eischt de tijd van ons edelmoedigheid. Bedenk, dat God zich in edelmoedigheid niet laat overtreffen. ?l>Ul< A* Zondag werden op het Noorder Buitenspaame te Haarlem bovengenoemde wedstrijden gehou den. De uitslagen waren: Adspiranten: finale 50 M.: 1. P. Stoelman, Trekvogels, Haarlem: 2. P. Verhaal, de Geuzen, Zaandam: 3. S. Husslage, Quo Vadis, Koog aan den Zaan. Junioren: Finale 1000 M.: 1. J. Heijna, Vi king, Rotterdam 5 min. 57 sec., 2. W. Lenghaus, Quo Vadis, Koog a. d. Zaan 6 min. 05 sec., 3. v. Zeventer Geuzen, Zaandam, 6 min. 1.1 sec. RIS Senioren Finale 1000 M.: 1. H. van Mas- trigt Never Dry, Rotterdam, 5 min. 1.1 sec., 2. H. v. d. Kroft, HKV Haarlem 5 min. 2.1 sec., 3. H. de Rooy Viking Racers, Rotterdam 5 min. 5.1 sec. RIS Finale Dames senioren 300 M.: 1. T. Thie, Quo Vadis, Koog a. d. Zaan 2 min. 38.1 sec., 2. G. M. H. Schouten HKV Haarlem 2 min. 38.7 sec. RIS Junioren finale 1000 M.: 1. J. van Keppel met J. Heijna, Viking Rotterdam 4 min. 34.9 sec., 2. G. Houwertjes met W. Lenghout, Quo Vadis, Koog a. d. Zaan 4 min. 49.1 sec. K II Finale Senioren: 1000 M. 1. W. Tates met J. Kraaüer, Geuzen, Zaandam 4 min. 17,2 sec., 2. A. J. Bosse met Tj. Kuperus, HKV Haar lem 4 min. 28.7 sec. K. I. Seniores Dames Finale 600 M.: 1. T. Thie 3 min. 15.4 sec. Finale B II S Senioren 1000 M.: 1. P. en C. Wijdekop, Viking, Amsterdam 4 min. 24.8 sec. Finale K. I. Senioren 1000 M.: 1. J. Kraaijer, Geuzen Zaandam 4 min. 43.8 sec., 2. W. v. d. Kroft HKV Haarlem 4 min. 52.8 sec., 3. H. van Mastrigt Never Dry Rotteerdam 5 min. 3.4 sec. R. II S. Gemengde Finale 500 M.: 1. T. Thie met H. Steinhauwer, Quo Vadis, Koog a. d. Zaan 2 min. 28.6 sec., 2. A. Barends en H. Wee vers Viking, Rotterdam, 2 min. 29.1 sec. R. TV S. Senioren Finale 1000 M.: 1. de Geu zen, Zaandam, 2. HKV Haarlem Beide vereenigingen ontmoetten elkaar op de wielerbaan Halfweg. Allereerst werd begonnen met een nieuwelingen-wedstrijd over 25 ronden 2 series. Uitslag eerste serie: 1. J. Lasschuit, 2. Homringhausen, 3. Crombeen, 4. Verbeek, 5. Fr. Jansen, allen renners van Excelsior. 2de serie: 1. v. Haaren, Germaan; 2. Kleinhout, Exc.; 3. Kerkhof, 4. Verwilgen, beiden Germaan; 5. C. de Gier, Excelsior. Finale Nieuwelingen: 1. Haaren, Germaan, tijd 7 min. 12 3/5 sec.; 2. Kerkhof, Germaan; 3. Las schuit, Excelsior; 4. Kleinhout, Excelsior; 5. Ver wilgen, Germaan.' Uitslag Sprint: le serie: 1. B. Schel, Excelsior, laatste 200 M. 15 2/5 sec.; 2. Benthem, Germaan. 2e serie: 1. de Ruiter, Germaan, laatste 200 M. 14 4/5 sec.; 2. J. v. Maris, Excelsior. 3de serie: 1. Jesse, Germaan, laatste 200 M. 14 4/5 sec.; J. v. Dokkum, Excelsior. 4e serie: 1. J. Westbroek, Excelsior, laatste 200 M. 15 1/5 sec.; 2. Hardeman, Germaan. Uitslag demi-finale: le serie: 1. Jesse, Ger maan, laatste 300 M. 151/ sec.; 2. B. Schel, Excelsior. 2de serie: 1. de Ruiter, Germaan, laatste 200 M. 151/5 sec.; 2. J. Westbroek, Excelsior. Finale: 1. de Ruiter, laatste 200 M. 144/5 sec.; S. Öesse, beiden Germaan; 3. B. Schel, 4. J. West broek, beiden Excelsior. De ploegachtervolging over 15 ronden werd ge wonnen door Excelsior met de renners S. Jonker, J. v. Maris, J. Smit en B. Schel. Tweede werd de Germaan met de renners Nuit, Heins, Rotschaf- fer en Stoeltjes. 1 uur koppelwedstrijd. Er werden in 1 uur af gelegd 36 K.M. en 200 M. De uitslag werd 1. 3. JonkerJ. v. Maris; op 1 ronde 2. Matsen Schel, beiden koppels Excelsior; op 2 ronden 3. Nuit—Heins, Germaan; op 4 ronden 4. Jus Walgien, Excelsior. Juniorenwedstrijd 10 ronden: 1. v. Tongeren, 2. Terstal, 3. K. Nodelijk, tijd 3 min. 34 sec. Excelsior wint met 14 punten tegen de Ger maan 13 punten. De wedstrijd tusschen „Domi" (Overveen) versus „Haarlem" is gewonnen door „Haarlem" met 237 tegen 151 score-punten (860 40); waardoor „Haarlem" dit jaar beslag heeft gelegd op den Uittenboogaard-wisselbeker. Deze wed strijd werd ook wederom in de beste verstand houding gespeeld, na afloop feliciteerde „Domi" haar zustervereeniging .Haarlem" met het be haalde succes. De prijsuitreiking wordt gehouden a.s. Woensdag 29 Juni, na afloop van den wed strijd „Ons Genoegen"A'dam, welke gespeeld wordt voor de bezetting van de 2e en 3e plaats in dit tournooi. Gespeeld wordt in het clublokaal van „Haarlem" bij Brinkmann, Groote Markt, aanvang 8.30 uur. De stand is nu: gesp. gew. gel. verl. v. t. m-p. 150 stuks en een prijs voor het laatste vischje in de tweede l'A uur. Tevens werd de heer Be- zooije winnaar van den Provoost-wisselbeker, zoodat deze thans zijn eigendom is geworden. 2e pr. N.N.; 3e pr. B. Veen; 4e pr. J. Hanse; 5e pr. G. Heinsberge; 6e pr. J. A. Goeman; 7e pr. J. W. Kuijer; Se pr. L. van Nicolai; 9e pr. T. H. Kuijer; 10e pr. J. Veen. F. Metselaar kreeg den prijs voor het laatste vischje. Zondag j.l. hield bovengenoemd college een clubwedstrijd in de Hillegommerbeek. De vangst was goed. De prijzen werden gewonnen door: 1. F. v. Steijn met grootste 30 stuks; 2. W. Groffer 47 st.3. A. v. d. Aar 43 st.; 4. C. v. d. Aar 42 st.; 5. H. Nieuwhuis 40 st.; 6. M. Eland 25 st.; 7. H. Eland 18 st.; 8. C. v. d. Brink 17 st.; 9. D. v. Steijn 12 st.; 10. D. Bos 9 st.; 11. J. Baartse 6 st. Haarlem 3 3 0 0 540—392 11 Ons Genoegen 2 1 0 1 480417 5 A'dam 2 1 0 1 335258 4 Domi 3 0 0 3 523—811 0 Voor de serie-wedstrijden tusschen de B-teams dei vereenigingen Haarlem, Ons Genoegen en de Spaame-spelers is gespeeld de wedstrijd Haarr lem bO.G. b. Deze is gewonnen door Haarlem b met 40 (score-punten 297122). De stand hiervan is nu: gesp. gew. gel. verl. v. t. m.p. Haarlem b 2 2 0 0 466243 8 Ons Gen. b. 3 1 0 2 463—670 3 Spaame Sp. b. 1 0 0 1 204220 0 De eerstvolgende wedstrijd hiervoor wordt ge speeld aa. Donderdag, 30 Juni, tusschen O.G. b en Sp. Sp. b, in het clublokaal van OG b, geie- gen Rijksstraatweg 191 te H'lem N., café Suisse, aanvang 8.30 uur. Zondagmorgen hield de Lustige Visscher een onderlingen wedstrijd op witvisch in de Ring vaart onder Bennebroek. De eerste prijs werd gewonnen door den heer W. v. Zorge met 47 stuks. I. de Graaf legde be slag op den tweeden prijs voor de grootste visch, 19% c.M.; 3 A. Havers; 4 M. J. Beek; 5 B. Lan- geveldt. Na afloop had de prijsuitreiking plaats in het clublokaal, café Wapen van Haarlemmermeer, in welke prijsuitreiking ook de controleur, de heer L. Beek, betrokken werd. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag j.l. haar onderlingen wedstrijd op witvisch, in haar gepacht vischwater, gelegen aan den Zomer- weg- te Haarlem. In dezen wedstrijd werd weer gevischt om den Provoost-wisselbeker, le pr. A. van Bezoqüe met een aantal van Onder begunstiging van fraaie weersomstan digheden vonden gisteren (Zondag) op de Voor- zaan teamwedstrijden plaats, waarbij de Zaan- landsche Zeilvereeniging als gasïvrouwe op trad. Aan deze wedstrijden, welke een vlot ver loop hadden, werd deelgenomen door de ver eenigingen „De Onderlinge", „Uitgeest", Alk- maaxsche Roei- en Zeilvereeniging, Twiske, Oostzaan en de Z.Z.V. De uitslagen hiervan luiden als volgt: 16 M2 B.M. A: 1. De Onderlinge, met 25.2 punten; 2. Twiske, 19.1 pnt.; 3. Uitgeest met 18. lpnt. 16 M2 B.M. B: 1. Onderlinge met 43.3 pnt,; 1\ Alkmaarsche R. en Z.V. 30.1 pnt.; 3. Uitgeest 28.2 pnt.; 4. Z.Z.V. met 19 pnt. 16 M2 B.M. C: 1. Onderlinge met 45.3 pnt.; 2. Z.Z.V met 32.2 pnt.; 3. Twiske met 28.1 pnt.; 4. Uitgeest met 20 pnt. B.M. B: 1. De Onderlinge met 24.2 pnt..; 2. Uitgeest met 18.1 pnt.; 3. Twiske met 9 pnt. B.M. C: 1. De Onderlinge met 28.2 pt.; 2. Twiske met 19 pnt.; 3. Uitgeest met 16.1 pnt. Zaanklasse: 1. De Onderlinge met 12.1 pnt.: 2. Z.Z.V. met 10.2 pnt.; 3. Twiske met 8 pnt. Het voor Nederland verheugendste feit is wel, dat Hughan en van Swol Zaterdag in 't heeren dubbelspel gewonnen hebben van de Engelschen Hovell en Sherwood, waardoor zij zich in de kwarteindstrijden hebben geplaatst. Zij zullen hierin zeer waarschijnlijk moeten spelen tegen het sterkste dubbel, de Amerikanen Budge en Mako, indien die er in slagen de Franschen Borotra en Brugnon te verslaan. In de eerste set boden de Engelschen harden tegenstand, zoodat onze landgenooten slechts met 7—5 konden winnen. In de volgende set waren de Engelschen nergens, de Nederland- sche Davisbekerdubbel sloot uitstekend, zoodat dé Engelschen slechts1 game konden winnèn. Maar fn de derde set zetten zij nog eens extra de tanden op elkaar en na veel moeite werd het weer 75 voor de Nederlanders. In het damesenkelspel kwam mej. Rollin Cou- querque uit tegen de geplaatste speelster mej. Peggy Schriven. De Engelsche speelster bleek te sterk voor onze landgenoote, ofschoon die zich zoo goed mogelijk verweerde. Mej. Seri- ven won met 62, 6—3. In het gemengd dubbelspel kon slechts een gemengd-Nederlandsche overwinning worden bevochten. Het was mej. Rolin Couquerque met den Zwitserschen Davisbekerspeler Fisher. In de eerste set was de Nederlandsch-Zwitsersche combinatie flink in de meerderheid, maar in de volgende set boden de Engelschen mej. Durlac en Ritchie taaien tegenstand, zoodat deze in 75 eindigde. Van Swol kwam met mej. Patherson tegen het sterke Australisch-Fransche geplaatste paar mej. Wynne—Boussus uit. In de eerste set ging het aanvankelijk gelijk op, vooral de uitsteken de services en harde drives van Van Swol scoor den menig punt, maar de tegenstanders waren toch te sterk. Met een 64, 62 overwinning speelden mej. Wynne en Boussus zich in de volgende ronde. Ook Hughan en het dappere Chineesche meisje Gem Hoahing troffen het niet, wat be treft de sterkte van hun tegenstanders. Mej. Helen Wills vormde met Borotra een hecht en sterk dubbel, waartegen de Nederlandsch-Chi- neesche combinatie alleen in de eerste set ver mocht weerstand te bieden. Het Amerikaansch- Fransche dubbel moest zich duchtig inspannen, om het enthousiaste spel van het donkere twee tal de baas te blijven, maar in de tweede set was het uit met den tegensand. De cijfers waren 64, 61. De kwarteindstrijden in het heerenenkelspel zijn thans bekend. De Schotsche speler Mc. Phail, die in de eerste ronde van het heeren enkelspel van Swol uitgeschakeld had, kwam vandaag tegen den geplaatsten speler Menzel uit. Na twee sets was de stand 68, 97. Toen gaf Menzel de partij gewonnen en trok zich wegens een verstuikten enkel terug. De kwart eindstrijden zijn: AustinElimer, Herikel— Hecht, PuncecMc Phail en BudgeCejnar. De jeugdige Tsjech Cejnar speelde zich in de kwarteindstrijden door een overwinning op den geplaatsten Chineeschen speler Kho Sin Kie. In het heerendubbelspel slaagden de Engel schen Hughes en Wilde er in het geplaatste Zuid-Slavische dubbel Mitic en Puncec door een 86, 62, 64 overwinning uit te schakelen. Te Zaandam is Zondagnacht het clubgebouw Van L.T.V.Z. (lawntennisvereeniging Zaandam) aan het Bouwmanspad door onbekende oorzaak in brand geraakt en geheel verloren gegaan. Van het materiaal, waartoe een pas aange kocht ameublement behoorde, konden alleen twee stoelen worden gered. De leden van de club hadden dien avond hun jaarlijsch feestje gevierd en waren om half twee naar huis gegaan. Een half uur later werd het van hout opgetrokken gebouw een prooi der vlammen. Een paar koffergramofoons, waarmede het feest was opgeluisterd, benevens een aantal pla ten gingen verloren. Het gebouw, dat aan den heer J. Schipper behoorde, was tegen brandschade verzekerd, de eigendommen van de tennisclub evenwel niet. De schade is vrij belangrijk. Het bestuur van de R.K. Woningbouwvereeni- ging „St. Agatha" heeft hedenmorgen ten raad- huize aanbesteed het uitvoeren der buitenschil- derswerken aan de woningen dezer vereeniging, gelegen aan den Romerkerkweg, Boerweg, Jan Verméyenstraat, N. Scholtenstraat en W. Poas- toorstraat. Ingeschreven werd als volgt: A. Poncin f6148; de firma's J. A. Tervoort en Holt f 6970; Goedhart f 7012; P. Blankendaal, Heemskerk f7250; W. P. Langendijk f7317; G. Meyer f7327; Lieshout f7399; v. d. Stam, Vel- sen Noord f7500; Nijkamp f7510 qn Geerlings en Zoon f 7950. De gunning is aangehouden. Ondertrouwd: H. F. Vasen en A. de Bie; J. Stad en E. C. Joor; Th. Tromp en A. J. Smit; W. J. Vessies en J. C. Nan; H. J. Kabel en G. G. de Vries; J. S. Appel en A. M. Peperkamp. Getrouwd: E. Butter en E. de Vries; A. P. J. Waterdrinker en C. M. Beentjes; C. Kok en A. M. Bakker; C. Niesten en M. A. Hollebrand; W. Brandjes en H. Heiloo. Geboren: B. M. RekveldVisser, z.; C. M. NiestenSpanjaard, d.; A. H. M. Korsv. Kampen, d.; A. ZoetVeenendaal, z.; C. Wijn koopSteenvoorden, z.; F. VisserMeijerink, z.; A. A. M. SchuttelaarHuisman, d. Overleden: N. Dekker, oud 63 j.; P. F. Lan- genberg, oud 46 j„ geh. met P. Muusse; M. L. J. Heidebuurt, oud 61 j., wed. van J. v. Wage- ningen; A. M. S. Valentijn, oud 17 jr. „Pieter Floris, Pieter Floris.... Hier de Abra ham van der Hulst, hier de Abraham van der Hulst, wilt u ons antwoorden, wilt u ons ant woorden, wij wachten, wij wachten, over, overDe officier op de brug van Harer Ma- jesteits Mijnenveger „Abraham van der Hulst" herhaalde en herhaalde den oproep in de mi- crophoon van de draadlooze telephonie. Maar het opgeroepen oorlogsschip, een wat kleinere ambtgenoot, had blijkbaar veel haast en ant woordde niet. En terwijl de „Abraham van der Hulst" nog druk bezig was te draaien in de haven van IJmuiden, zoodat hij met den kop in den wind kwam te liggen, was de „Pieter Floris" al zoowat tusschen de pieren. Het leek wel alsof hij de zee voor de haven van IJmui den al volgezaaid zag met vijandelijke mijnen, die zoo spoedig mogelijk moesten worden opge ruimd. Maar gelukkig was het zoover niet. De drie mijnenvegers hadden vooralsnog veel vreedzamer werk te doen: nJ. vele leden en belangstellenden van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", die in Haarlem hadden jaarvergaderd, gastvrijheid te verleenen en middels een oefening te laten zien waartoe ze in staat waren. Met drie autobussen vol waren de „Onze Vloot"-ers naar IJmuiden gereden om daar eens een gedeelte te zien van datgene waarvan ze zoo ijverig de belangen propageeren. Bij de slui zen werden ze verdeeld over de drie mijnen vegers, die hun ter eer uit Nieuwediep waren komen varen. Het zijn de modernste oorlogs schepen, nog pas in de verf, wat sommige der bezoekers en bezoeksters dan ook wel onder vonden. Maar die kleine herinnering was gauw verholpen. De Jantjes zullen het vreemdsoortig bezoek ongetwijfeld een prettige afwisseling op hun dagelijksch werkmenu hebben gevonden. Allen en zeer zeker de koks hebben hun beste beentje voorgezet. In het kombuis stond de snert al te geuren en de pannekoeken lagen uitnoodigend tot eten gereed. De gasten werden nJ. aan boord onthaald op een doodeenvoudigen maar niettemin zeer sma- kelijken maaltijd van snert met pannekoeken en aardbeien tot slot. De koks zijn bekwaam in hun vak want zoowel de gepensionneerde hoofd officieren als de Haagsche ambtenaren, de Zut- phensche winkelier en de Friesche bediende of wat de leden van „Onze Vloot" ook meer mochten zijn smulden naar hartelust en de aanwezige dames zelf ongetwijfeld goede kooksters vonden het in één woord „heer lijk"! Honger is de beste saus en honger hadden allen, in ieder geval zij die tot de laatste ploeg eters behoorden. De ruimte op de schepen is uiteraard niet groot al viel dat best mee! en zoo moest er in groepen geluncht worden. De kamer voor de officieren is bestemd voor vier man, waarvan er slechts twee of drie door gaans aanwezig zijn, maar thans moest zij too- nen ook meer dan een dozijn menschen te kunnen bevatten. Met wat inschikkelijkheid, die men gauw leert op een schip en zeker op een klein oorlogsschip, ging het best en de Kro- boys verspreidden via het door de werf, die de schepen gebouwd heeft, cadeau gegeven radio toestel hun vroolijkste klanken door de kleine, maar zeer geriefelijk ingerichte ruimtfe. Trouwens, bij den rondtocht door het schip, dien wij onder leiding van den zeer hoffeljjken commandant maakten, bleek niet alleen hoe er met de ruimte was ge woekerd maar ook hoe modem en fraai alles is ingericht. Men zou het alleen al daarom jammer vin den dat zoo'n mijnenveger de kans kan loopen dank zij een welgemikt schot van den vijand naar den bodem der zee te verhuizen. Toen de magen gevuld waren vertrokken de schepen naar zee. Feitelijk had bij de blauwe kleur der mijnenvegers ook een blauwe zomer lucht behoord, maar de weergoden waren gul ler met een straffen wind, die veel deining te weeg bracht. Dat laatste is leuk om te zien, maar niet zoo prettig om te voelen voor landrotten. Men zegt wel eens, dat alle Hol landers op het water geboren zijn, maar hun magen zijn soms geen goede vrienden met de zee. Toch is Neptunus' maag hongerig geble ven. Geen der gasten heeft hem wat te eten behoeven te geven. Op halve kracht, tegen den wind in, ging het de zee op. Het was een zeer mooi gezicht toen de beide andere mijnenvegers, de „Pietei Floris", die uiteindelijk toch draadloos ant- Reeds in October van het vorig jaar besloot de gemeenteraad op voorstel van B. en W., om wijziging te brengen in de verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van het gemeentelijk abbatoir en van keurloon in de gemeente Uitgeest. De bedoeling van deze wij ziging was om enkele tarieven, die zich op een uitzonderlijk hoog peil bewogen, te verlagen en zoodoende in een meer redelijke verhouding te brengen tot de bewezen diensten. Ook de ra den der gemeenten Heemskerk en Uitgeest, die bij ons slachthuis zijn aangesloten, vereenig- den zich met deze wijziging. Tegen deze verlaging bestaat zoowel bij den Minister van Binnenlandsche Zaken als bij Ged. Staten ernstig bezwaar. Overwogen wordt, dat de geraamde winstmarge niet zoo groot is. dat tot tariefsverlaging moet worden overge gaan, terwijl deze verlaging te minder aanbeve ling kan verdienen, omdat de financieele toe stand van de drie gemeenten het prijsgeven van inkomsten niet kan gedoogen. Verzocht is daarom de intrekking van de wijzigingsveror dening te bevorderen. Daargelaten, dat het hun niet geheel duide lijk is in hoeverre de financieele toestand der kringgemeenten door het prijsgeven van in komsten tengevolge van de tariefsverlaging be- invloed kan worden, daar toch de financiën der gemeente Heemskerk niet bij de uitkomsten van den vleeschkeuringsdienst zijh betrokken en de onderhavige wijziging ten aanzien van de gemeente Uitgeest uitsluitend behelst de af schaffing van het recht ad f 0.25 voor 'n bewijs van goed-, afkeuring of voorwaardelijke goed keuring en de derving van de daaruit voort vloeiende inkomsten voor die gemeente een zeer minimaal bedrag kan uitmaken, komt het B. en W. voor, dat de voorgenomen verminde ring der heffingen urgent is te achten. Zij achten het zoowel in het belang der gemeente als in dat van degenen, die van de Overheids diensten ingevolge de Vleeschkeuringswet ge bruik moeten maken, noodzakelijk, dat de ver laging gehandhaafd blijft. In dit verband wijzen B. en W. er den raad voorts nog op, dat bij de hoogere instanties, die betrokken zijn bij de uitvoering van de Vleesch keuringswet niet het minste bezwaar tegen de bedoelde tariefsverlaging bestaat, zoodat gecon cludeerd mag worden, dat hoewel geheel ten onrechte uitsluitend de toestand der ge meentelijke middelen het doorslaggevend ele ment voor de afwijzing gevormd heeft. Het College stelt den raad dan ook voor om geen gevolg te geven aan de uitnoodigdng tot intrekking van de wijzigingsverordening. De gemeenteraad komt in openbare vergade ring bijeen op Donderdag 30 Juni a.s., des avonds, om 7.15, ter behandeling o.m. van de volgende voorstéllen: Uitbreiding en vërbetéring der rioleering en bouw van een rioolwaterzuiveringsinrichting en daarmee verband houdende voorstellen; Verhuring van een terrein aan de Nieuwe Kade; Vaststelling van een verordening op het ver wijderen van rupsennesten; Wijziging van de verordening, regelende de samenstelling en den werkkring der vaste com- missiën van bijstand; Wijziging der politieverordening; Wijziging van de gemeenschappelijke veror dening op de heffing van rechten voor het ge bruik van het Openbaar Slachthuis te Bever wijk en van het keurloon in de gemeente Uit geest; Regeling van het beroep ingevolge het Regle ment autovervoer personen; Vaststelling van een nieuwe capitulanten- verordening; Vaststelling vergoedingen bijzonder onder wijs; woord gaf en de „Jan van Gelder" achter de „Abraham van der Hulst" aanvoeren. „In linie" heet dat. De commandant van laatst genoemd schip dat even als de overige naar 'n onderbevelhebber van De Ruyter is genoemd is tevens commandant van de divisie mijnen vegers. En na een tijdlang achter elkaar ge varen te hebben, liet de commandant, luitenant ter zee eerste klasse Logger, de schepen naast elkaar varen, zoodat men elkander gemakkelijk kon groeten. De manmoedige jongelui, die bo ven in het kraaiennest van een der mijnen vegers waren geklommen, verdwenen op zee successievelijk naar beneden. Hooge boomen vangen immers veel wind! Het was oorspronkelijk de bedoeling geweest lijnen tusschen de schepen uit te gooien ter demonstratie van het mijnenvegen. Door ge brek aan tijd is daarvan niets gekomen. Maar ook zonder dat was het twee uur lange tochtje zeer interessant. Alleen al vanwege het schip zelf, dat voor deskundige zoowel als voor leek veel te zien geeft. Het werd (natuurlijk) van onder tot boven bekeken en een nieuwsgierige wilde zelfs het inwendige van de uienkist zien. Hij geloofde blijkbaar niet, dat er uien in zaten. Gelukkig voor zijn reukorgaan ging het deksel niet open, want er waren toch heusch van die nuttige maar geenszins reukelooze producten in aanwezig! OndeTweg kwam de hofmeester ons verrassen met een kop thee, wat voor hem zelf op een minder prettige wijze beloond werd doordat aan dek zijn muts wegvloogMijn laatste," merkte hij spijtig op, terwijl hij net kleeding- stuk in het luchtruim naoogde. Jammer onge twijfeld, maar als hij ter verdediging van het vaderland in dienst van de marine alleen maar zijn muts verliest, dan heeft hy geen klagen! Op zee kwamen de oud-marinegasten onder de aanwezigen met verhalen los. Töènen wat er tóen eens gebeurde.... De grappen vlogen rond, maar op sommiger witte gezich ten kwam slechts een glimlach Tegen 5 uur arriveerde men behouden weer in de IJmuider haven. Het aanleggen had, evenals destijds het vertrekken, nog al wat voeten in de aarde beter gezegd: er was heel wat lijnentrekkerij over het water heen noodig, voordat de booten vastlagen. Een der matrozen maakte zijn eerste „verovering" op zee: hij vischte den afgewaaiden hoed van den president van de Algemeene Rekenkamer uit Den Haag weer op. Na veel gebel van de machinetelegraaf, vee) halen en trekken, veel gedraai van windassen en signalen het vertrekken en aankomen is dikwijls het moeilijkste werk van de geheele reis! lagen de mijnenvegers gemeerd en had den de landrotten weer vasten grond onder hun voeten. Dat duurde niet lang, want ze stapten ver volgens in autocars, dié hen met 'een grooten omweg weer in Haarlem brachten, waar de nieuwe honger, door den zeetocht opgewekt, gestild werd. Wijziging van de gemeenschappelijke rege ling met de gemeente Uitgeest inzake de toe lating van leerlingen uit die gemeente op de openbare u.l.o.-school alhier. Vorige week stonden bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs 800 werkzoekenden ingeschreven (Waaronder 67 uit Heemskerk) tegen 865 in dt daaraan voorgaande week. Bij voldoende deelname zal de jaarlijksche kinderuitzending naar het strand te Wijk aan Zee, aanvangen op Maandag 4 Juli a.s. Opgaven voor deelneming moeten uiterlijk Za terdag 2 Juli a.s. gericht worden tot mevr. Hug- tenburg, Populierenlaan 13a of bij mevr. Dek ker, H. Burgerstraat 47. Op het Zondag j.l. gehouden concours te Hoorn behaalde het R.K. gemengde koor „Inter Nos" onder leiding van den heer Lou Tervoort den eersten prijs met het hoogste aantal pun ten in zijn afdeeling. Concert Ter eere van Prins Bemhards verjaardag zal het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" Woensdagavond onder leiding van den heer P. de Vries een marsch-concert geven in de muziektent in de Schoollaan. Het programma is het volgende: 1. Pr. .Bernhard-marsch; 2. Jubileum-marseh van S. Vlessing; 3. Cecilia-marsch van M. v. d. Leest; 4. Au Pays de la Meuse van J. Wiest; 5. Anny-marsch van M. v. Leest; 6. Holland jubelt van J. Maas; 7. Wieler-marsch van W Schootemeijer; 8. Crusto-marsch van J. Boers; 9. Huis Holland van W. Schootemeijer; 10. Death or Glory van B. Hall. Het concert wordt besloten met Wilhelmus. Belastingen. De heer H. Runia, assistent bij de Rijksbelastingen wordt met ingang van 16 Juli overgeplaatst naar Wormerveer; zijn opvolger is de heer Hillebrand te Weerselo. Ve len zullen het betreuren, dat de heer Runia Hillegcm gaat verlaten. Tien jaar heeft hij hier gearbeid en zich veel vriendschap verwor ven, wat voor een belastingambtenaar veel zegt. Humaan mensch als R. is, heeft hij vooral de kleine luiden aan zich verplicht door zijn steun en bereidvaardigheid bij belasting zaken. Hij was een groot ijveraar voor den Bijz. Vrijw. Landstorm en bekleedde meerdere functies op kerkelijk gebied. Het ga hem in zijn nieuwe standplaats naar wensch. Verjaardag van Prins Bemhard. Ter ge legenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Bemhard op Woensdag a.s. zal de Hille- gomsche Harmoniekapel des avonds een concert geven in de muziektent aan de Sixlaan. Bijzonder wekken wij de burgerij op, om dien dag algemeen te vlaggen. Een leelüke puist gaat weg. De voorgevel van het petcéel van den heet1 J. v. d. Jagt aan de Molenstraat wordt afgebroken en terugge zet. Dé Molenstraat is toch reeds smal en dit huis staat zoo, dat er zelfs geen trottoir is. En als de provinciale weg (verbinding Noordwijk Haarlemmermeer) gereed is, is het verkeer er niet gering. Villa's met rieten daken Het lid van den gemeenteraad, Dr. A. de Groot, heeft in ver band met den brand, die onlangs in een villa met rieten dak te Santpoort heeft gewoed, de volgende schriftelijke vragen aan B. en W. ge steld: 1. Zijn B. en W. niet van oordeel, dat art. 31:1 der Bouw- en Woningverordening, zooals dit thans wordt toegepast, in de toekomst veel aanleiding kan geven tot vernietiging van veel natuurschoon en groote schade? 2. Indien het antwoord op deze vraag beves tigend luidt, zijn B. en W. dan nifet van oordeel, dat dit artikel dient te worden gewijzigd en dient te luiden als volgt: „Geen gebouw mag geheel of gedeeltelijk met riet of andere licht brandbare stoffen worden gedekt"? Ter toelichting heeft de heer de Groot en kele foto's overgelegd, die, volgens hem, weer geven de snelle uitbreiding in het smeulende riet, waarmede de brandweer de grootste moei lijkheden heeft. Met de snelle bebouwingstoename, vooral in de boschrijke omgeving in het zuidelijk deel der gemeente, zoo gaat de heer de Groot in zijn toelichting verder, waarbij naar handhaving van het bestaande natuurschoon zooveel moge lijk gestreefd is, is het gevaar zeer groot, dat een van de schoonste plekjes van „Kennemer- land" voorgoed wordt vernietigd. Het komt hem dan ook niet verantwoord voor, dit gevaar te vergrooten. Tot zoover de heer de Groot. Het antwoord van B. en W. op deze vragen is zeer kort. Het college antwoordt, dat het de eerste vraag niet bevestigend kan beantwoorden, terwijl een bepaling als in de tweede vraag bedoeld, hem niet juist voorkomt. De brand, welke op de overgelegde foto's is weergegeven, is vberoorzaakt door 't zeer onoor deelkundig hanteeren van 'n laschapparaat. In een zoodanig geval zou ook een woning, voor zien van een andere bedekking dan riet, in brand zijn geraakt. Burgerlijke Stand Geboren: I. C. Weide- ma-Knip, z. N. v. Beien-Homburg, d. A. A. de Meere-v. d. Meer, z. M. A. Hellmann-Klaver, d. Ch. C. v. d. Slik-v. d. End, z. J. Post- Wessel, z. G. J. M. W. Appel-Wolfers, d. F. G van Schagen-Rochhausen, d. H. A. de Mik- Janssen, d. G. F. Tebben-Heus, z. H. Brouwers- Thijssen, z. P. Reniers-Kanters, d. F. Twisk- Veenstra, d. C. A. Korf-Schelling, z. Overleden: J. Mars, 47 j., echtgen. van T. Mantje. Een orgelbespeling zal worden gegeven in de Groote of St. Bavokerk op Dinsdag 28 Juni 1938, s avonds van 8.15-9.15 uur, door den heer George Robert. Het programma luidt: 1 Preludium en Fuga C gr. t., J. S. Bach; 2 Aria da chiesa, Comp. onb.; 3 Scherzo, Alex Guilmant; 4 Adagio, Ch. M. Widor; 5 Grande Pièce symphonlque, C. Franck. Onder zeer groote belangstelling is Zater dagmiddag op de algemeene Begraafplaats te Heemstede het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer K. Brants, oud-hoofdin specteur van het L.O. en inspecteur van het Christ. Nat. Onderwijs. Daar waren o.m. wethouders A. G. Boes en W. v. d. Wall, mr. A. Bruch, lid van Ged. Sta ten en oud-wethouder van Onderwijs, de heer G. Dun, inspecteur van het L.O. te Akmaar namens het Rijksschooltoe- zicht, prof. Aalders namens de Ver. voor Chr. Volksonderwijs, de heer J. Th. Schreuder te Heemstede namens de Ver. voor Chr. M.U.L.O., de voorzitter van de Ver. „Lucas", de heer Bra- kel, dr. W. Koenraad namens de Chr. Kweek school „Klokkenberg", mr. J. N. J. E. Heérkens Thijssen, als voorzitter van den reclasseerings- raad, de heer van Andel, als afgevaardigde van de Ver. van Chr. Onderwijzers, de heer Holthuis voor de Koningin Wilhelminaschool te Rotterdam, dr. C. J. de Bruyn, voorzitter van het Ned. Museum voor Onderwijs en Opvoe-- ding te Amsterdam, ds. Kromsigt, de heer van Bruggen te Goes voor de Prot. Chr. Nijver heidsschool, de heer Houwen, namens de De Costa-kweekschool, de heer Klaas de Vries te Amsterdam, voorzitter van de commissie van advies voor het Buitengewoon L.O., uit de Sta ten van Noordholland en ds. Jospin namens de Waalsche gemeente. Vele waren de woorden van waardeering en hoogachting voor den grooten arbeid op onder wijs- en ander gebied, door den overledene ver richt. Nadat twee zoons van den heer Brants even eens gesproken hadden, dankte ds. Jospin. Een ondernemende Haarlemsche Vischhande- laar heeft aan H. M. de Konigin en Haar Vor stelijk Huis, zoomede aan H. K. H. Prinses Ju liana, als eerste, nieuwe haring een groote partij aangeboden. Men zie daarover de advertentie in dit nummre. De eerste dag van het groote Zangconcours te Hoorn, uitgaande van den R. K. Bond van Zang- vereenigingen in Noord- en Zuidholland is een groot succes geworden. Reeds vóór den mi.'dag kon men een ongewone drukte in Hoom wair- nemen, die zich vooral concentreerde rondom het stadhuis, waar na de officieele ontvangst, een aubade werd gebracht aan het gemeentebestuur en het eere-comité. Hierna begaven de 2000 zangers en zangeressen zich naar den Parktuin, een deel er van voorafgegaan door „Apollo". Het bleef den geheelen dag in de stad u'ter- mate gezellig. Als een vereeniging haar nummers gezongen had, begaven de uitvoerenden zich even later in de stad, waar café's en winkels goede za ken maakten. Sommige groepen maakten geheel zingend een „rondje" wat veel gezelligheid te weeg bracht. 's Avonds was er reünie in het Park waarvan druk gebruik werd gemaakt. Over de prestaties van de deelnemende koren schrijft onze muziekrecensent het volgende: „Zang en Vriendschap (Bovenkerk). Dir. Th- Lustenhouwer. Ook al weer een groot koor met niet minder dan zeventig leden. Het verplichte koor klonk zuiver, ook de samenzang viel te loven. De voordracht was eenigszins monotoon, kon wat vrijer en iets genuanceerder zijn. „Woudklanken" van Swiers werd over het al gemeen goed gezongen. Men had o.i. -wel een betere keuze kunnen doen met het vrije werk. Er bestaan genoeg koorwerken, welke in muzi kaal opzicht méér bieden. „St. Caecilia" (Zaandam). Dir. Joh. Kroese. Verplicht nummer „Omhoog" van G. H. Boe- dijn. De dirigent liet dit nummer muzikaal zin gen, met mooie nuanceering, in de forti is men wel eens te uitbundig. „Des Heeren Huis" van D. Rovaart, werd ge voelvol en zuiver gezongen. Het ensemble bleef beschaafd. St. Caecilia te Den Haag, directeur A. Smit- Verplicht werk „Kermis Cavalier" van Alph- Vranken. Dit mannenkoor zong zeer beschaafd met een voortreffelijke uitspraak. Oe forto's en de p.p. waren goed verzorgd. Vrije nummer „Tranen" van Fred. Roeske; enkele gedeeltes een weinig ongelijk, met domineerende teno ren, doch zeer goede uitspraak over, het ge heel een goede uitvoering en opvatting; een gaaf geheel. „St. Caecilia" te Haarlem, directeur A. Bak. Met hetzelfde verplichte werk, een flink man nenkoor met goed materiaal, zong enkele ge deeltes vlugger. Des staccato's waren te veel af gebeten, waardoor ruwe en ongelijke oogen- blikken. Het vrije nummer „O, Heiligen", van Nico Hoogerwerf, had een matige uitvoering, met een ongelukkigen inzet; de tenoren soms ruw, het geheel was niettemin verdienstelijk. „Streeker Mannenkoor", dir. R. Moeskops. Met verplicht nummer als voren: zong zeer be schaafd, enkele oogenblikken iets ongelijk, doch bereikte tot slot een mooien climax. Vrij num mer „De Dijk" van J. P. J. Wierts". Dit beken de nummer, een echt werk voor mannenkoor, werd nogal met te veel uitdrukking gezongen; de vertolking was schitterend, met een goede uitspraak. De uitslag van de jury luidt als volgt: 4e Afdeeling Gemengde Koren: Con Amore, Westwoud 2e pr. 170 p.; Sursum Corda, Wor- mer le pr. 207 p.; Zang en Vriendschap, Bo venkerk 2e pr. 190 p. 3e Afdeeling Mannenkoren: Gezellenkoor Kunstgenot, Wormer 2e pr. 194 p. 3e Afdeeling Gemengde Koren: Inter Nos. IJmuiden-Oost le pr.- 200 p.; Magnificat- Beemster 2e pr. 186; St. Caecilia, Goorn 2e Pr' 189 p. 2'e Afdeeling Mannenkoren: St. Caecilia. Zaandam le pr. 212p. 2e Afdeeling Gemengde Koren: Streeker Ge mengd Koor, Grootebroek le pr. 206 p. le Afdeeling Vrouwenkoren: St. Theresia. Wervershoof le pr. 226 p. Afd. Uitmuntendheid Vrouwenkoren: Ca*1" tate et Jubilate, Den Haag le pr. 208 p. Afd. Uitmuntendheid Mannenkoren: St. Cae cilia, Den Haag, 2e pr. 193% p.; St. Caecilia' Haarlem le pr. 215 p.; Streeker Mannenkoor. Grootebroek le pr. 23f% p. Afd. Uitmuntendheid Gem. Koren: St. G®" rardus Majella, Rotterdam 3e pr. 168 p.; Caecilia. Spanbroek 2e pr. 212% p.; Wijk aa Zee's a cappella koor le pr. 205y. p. Eere-afdeeling Gem. Koren: Nieuw Leven- Medemblik le pr. 202 p. 193? "AJ-i; blijf. 1927 ^Raz k ^0-10 ?«mi'i< r&Ug 11% h<*u *eru

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2