AN BREEMENS ANTH RACIET Moeilijkheden voor Hodza De scheepvaart op rechtsch Spanje Het nieuws van heden De hooge roeping van den medicus VOORJAARSPRIJZEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaai (3.25. Bij onze Agenten 27H cf. per week, per kwartaal f3.58 WOENSDAG 29 JUNI 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21247 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM Nationale socialisten wenschen, dat men niet te ver gaat met concessies aan Henlein Duitsch vlieger boven Tsjechisch gebied geslagen Prins Gustaaf Adolf naar het ziekenhuis Agrément verzocht aan de Chineesche regeering H. M. DE KONINGIN TE SOESTDIJK Roosevelt over de werkloosheid Geen bewapening op groote schaal De Limburgsche Bedevaart naar Lourdes het Allerheiligste door Z. H. Exc. Mgr. De verdediging van Canada Besprekingen over vestiging van vliegtuigindustrie Lef op Uw gewin Sla NU brandstof in J. v.d. HAAK-DE ZAAK Kleine Houtstraat 43 Telef. 10896 Treinverbinding met het Gooi Spoorwegen zullen geleidelijk en spoedig voor verbetering zorgen Zeelichter op drift Een tweetal foto's van de zegening met hemmens op 't Rozenkransplein te Lourdes Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij^ |j Stormwaarschuwings dienst Gevaarlijk complot tijdig ontmaskerd Verdachte brand te Rijssen opgehelderd DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Morgen is de laatste dag, Dat PERQUIN U leveren mag Brandstof tegen Juni-prijzen. Bel hem op! Zooals de wijzenW Toespraak van den H. Vader bij een audiëntie voor geneesheer en Gezant Taliani gaat Nederland verlaten De overstrooming van de Gele Rivier Boycot van Noorsche reeders, die handel drijven met Barcelona Aanhouding van een Deensch schip Incidenten te Klaipeda Bij aankomst van een Duitsch schip Schending van staats geheimen In hoeverre vallen Britsche parle mentsleden onder deze wet? Weer een politieke moord te Sjanghai De registratie van Jood- sche eigendommen De spionnagezaak in de Ver. Staten Ook uitzonderingsbepalingen voor Fransche Joden Onrustig Palestina, Een wachtpost in het door overvallen op Joden en Arabieren in beroering gebrachte land NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., h*g«x. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één per regel. BI] contract sterk verlaagde pH|*e» *oo* de kleine annonces „Omroepers" rte uhHek PRAAG, 29 Juni (DNB) Minister president Hodza zal vandaag de vertegen woordigers van de Poolsche en Hongaarstihe oppositie ontvangen. Een met steenen geladen zeelichter, de „Thaxnes" 3 of 6, uitgaande van Antwerpen naar Londen en in sleep van de Engelsche sleepboot „Security'' is vanochtend tijdens het stormweer op drift geslagen en op de zandbank Kalcot, nabij Borsselen, omhoog gevaren. Het schip ligt bij laag water geheel droog en de positie is slecht. De sleepbooten „Security" en „Goliath" zijn ter assistentie in de nabijheid. De andere lichter van den sleëpi is in de buurt voor anker gegaan, NEW YORK, 29 Juni (Havas). Prins Gus taaf Adolf van Zweden is opgenomen in het „Medical Centre" ziekenhuis te New York. Hij heeft de reis van Philadelphia in een auto af gelegd, vergezeld van een vertegenwoordiger van het departement van Buitenlandsche Za ken. De prins zal worden behandeld door dr. Bentley, een specialist in nierziekten, alsmede door zijn lijfarts. Prinses Louisa zal laat in den avond te New York aankomen en haar intrek nemen in een hotel aldaar. Morgen zullen prins Bertil en de overige leden van het gevolg, kómen. SJANGHAI, 29 Juni (Havas). De Italiaansche regeering heeft aan de Chineesche regeering het agrément verzocht voor de benoeming van Francesco Maria Taliani, markies Marchio, op het oogenblik Italiaansche gezant te 's Graven- hage, als zoodanig opvolger van Guiliano Core, Italiaansch ambassadeur te Hankau. H. M. de Koningin vex-toeft vandaat vtxjt Of viering van den verjaardag van Prins Bemhas*. p het paleis te Soestdijk. Den 19den Juni is hij Sougusmont, ten Oosten van Miles City Montanaeen ontzettend spoorwegongeluk gebeurdDe spoorbrug over de Custercreek was tengevolge van het hooge water weggeslagen, hetgeen de machinist niet tijdig bemerkt heeft. Talrijke reizigers kwamen om het leven. Hierboven ziet men een slaapwagen van den verongelukten trein in het water. Alleen in dit rijtuig bevonden zich reeds 17 slachtoffers Donderdag zal de ministerraad bijeenkomen, terwijl in den namiddag waarschijnlijk een coalitiecommissie ter bestudeering yan het na- tionaliteitenvraagstuk zal worden gevormd. Intusschen schijnen de regeeringspartijen niet onvoorwaardelijk Hodza te zullen steunen bij zijn concessies aan de Sudeten en de overige minderheden. Dit blijkt wel uit een communiqué van de nationale socialistische partij, de partij door Benesj gesticht, waarin bepaalde voor waarden voor het statuut worden vastgelegd. Deze partij, die 28 zetels telt in het parlement, verklaart in dit communique het volgende: „Na kennis te hebben genomen van de rap porten van minister Franke en de beide afge vaardigden, die aan de besprekingen der tegee- ringscoalitie hebben deelgenomen, heeft de Tsjecho-Slowaaksche nationale socialistische partij besloten, zich slechts neer te leggen bij een oplossing van het nationaliteitenvraagstuk, welke de veiligheid en de eenheid der Republiek niet 'in gevaar brengt." Voorts heeft de partij de handelwijze der Slowaaksche volkspartij veroordeeld en den eisch gesteld, dat met kracht opgetreden wordt tegen elementen, die onrust in den staat ver wekken. De Hongaarsche autonomistische partij in Subkarpatisch Rusland heeft een resolutie aangenomen, waarin o.a. gezegd wordt, dat hetgeen de regeering voor autonomie wil doen doorgaan, in werkelijkheid niet anders is dan het uitstel ervan. De Hongaarsche autonomistische partij ver langt derhalve onmiddellijke verwezenlijking van de territoriale autonomie, welke vereehlg- baar is met de eenheid van den staat. Hodza heeft gisteren een delegatie ontvangen van het uitvoerend comité der republikeinsche boerenpartij van Karpathen-Rusiand. Deze delegatie werd vergezeld door senator Bacxnsky en den afgevaardigde Zajic. Een Duitsch vliegtuig heeft Maandag boven Tsjecho-Slowaaksch gebied gevlogen onder ver dachte omstandigheden. De luchtpolitie dwong het toestel te landen te Cheske Budezovitsj in Zuid-Bohemen. Het wa,s een toestel met twee zitplaatsen van het type lesvliegtuig. Het droeg civiele ken- teekenen. De bestuurder was een onderofficier van de militaire vliegschool te Ulm Dorenstadt. Hij verklaarde een oefenvlucht te hebben on dernomen en verdwaald te zijn. Dit is nu de tweede maal in den loop van een maand, dat een Duitsch vliegtuig boven Tsjecho-Slowaaksch land vliegt met helder weer. In beide gevallen was het een civiel vliegtuig met een militairen piloot. Den bestuurder is verlof gegeven naar Duitschland terug te vliegen. HYDEPARK, 29 Juni (Havas). Tijdens een persconferentie heeft Roosevelt verklaard, dat de Vereenigde Staten trachten het werkloos heidsvraagstuk op te lossen, zonder over te gaan tot bewapening op groote schaal. Hij zette uit een, dat ondanks het uitgebreide vlootuitbrei- dingsplan de kosten van bewapening van het land slechts 15 tot 16 procent van de totale be grooting vormen en slechts zeer weinig ruimte laten voor het opnemen van de werkloosheid. De president stelde hier tegenover de bewape ning van andere landen, die 45 tot 50 procent hunner totale uitgaven vdNmt. De kosten van bewapening der Vereenigde Staten bedragen voor het loopende jaar 12 procent van de to tale uitgaven. OTTAWA, 29 Juni. (Reuter). De Canadee- sche minister van Landsverdediging, Mackensie, heeft medegedeeld, dat het ministerie van Landsverdediging een onderzoek steld in de werkplaatsen van de spoorwegen, om na te gaan in hoeverre deze geschikt zqn voor het vervaardigen van munitie, vechtwagens en ander oorlogstuig. Overwogen wordt hier eventueele orders voor de Britsche bewapening te plaatsen. Henri Potez, de Fransche vliegtuigbouwer, en een delegatie, die Fransche, Britsche en Ca- nadeesche belangen vertegenwoordigt, hebben met den minister van Arbeid in de provincie Quebec de mogelijkheid nagegaan, in de om geving van Montreal een belangrijke fabriek van bombardements-, jacht- en verkeersvlieg tuigen te vestigen. Potez verklaarde slechts par ticuliere belangen te vertegenwoordigen en voegde hieraan toe, dat hij het betreffende plan reeds sedert 18 maanden in overweging heeft. Tijdens de conferentie met den minister is geen enkele beslissing genomen. Een onzer medewerkers had de gelegenheid prof. dr. ir. J. Goudriaan, directeur der Ne- derlandsche Spoorwegen, te vragen naar zijn oordeel over de nieuwe dienstregeling. Wat dat betreft, aldus verklaarde prof. Gou driaan, kan ik u zeggen, dat de dienstregeling volkomen heeft beantwoord aan de verwachtin gen, welke daarvan werden gekoesterd. Het beste bewijs hiervoor zijn wel de klachten die wij heb ben ontvangen uit het Gooi, waar men zich vol gens mijn persoonlijke meening zeer terecht mis deeld gevoelt. Ik kan u evenwel de verzekering geven, dat het onze hartgrondige wensch is, ook het Gooi zoo spoedig mogelijk dezelfde fa ciliteiten te geven als de andere trajecten. De klachten van dat gebied zijn voor ons een over tuigend bewijs, dat men de veranderingen op de andere trajecten algemeen als een verbetering van belangrijken aard beschouwt. Ook het Gooi krijgt een beurt, doch wij kunnen nu eenmaal niet alles tegelijk aanpakken. Geleidelijkheid is overigens niet hetzelfde als langzaamheid. VERWACHTING: Krachtige tot mati- E gen Noordwestelijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen re- gen, koeler des nachts, overdag weinig Ej j= verandering in temperatuur. Geseind van De Bilt vanochtend tien uur aan alle posten: Storm uit het Noord- westen. Zon op v.m. 4.42 onder n.m. 9.23 uur. Licht op n.m. 9.53. Maan op v.m. 6.54 onder n.m. 10.11. Eerste kwartier 4 Juli Hoogste barometerstand 764.0 te Toulouse IE E Laagste barometerstand 732.1 te Lister illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vorige week heeft te Rijssen een brand ge woed, waardoor het dubbele woonhuis van den heer J. vernield werd. Daar de omstandigheden waaronder deze brand ontstaan was, de politie verdacht voorkwamen, is een nader onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat de kostganger H. H. thans gearresteerd is. Eerst ontkende H. hardnekkig iets met den brand uitstaande te hebben, maar tenslotte viel hij door de mand en bekende toen den brand bij J., die zijn schoonvader is, gesticht te hebben omdat hij in geldverlegenheid zat. Hij had geld geleend, zoowel van zijn verloof de als van zijn toekomstige schoonouders en nog anderen, om er veehandel mee te drijveix. Dit geld had hij echter verloren.Tegenover ieder een, die het maar hooren wilde, verklaarde hij nu, dat bij den brand ook een jas van hem, waarin zich een portefeuille met eenige hon derden guldens bevond, veiToren was gegaan. Déze mededeeling bleek onwaar te zijn, aange zien de jas in de ruïne werd teruggevonden, waarbij bleek, dat hij onder het hooi verstopt was geweest. Er zaten echter geen resten van een portefeuille in. Deze werd later teruggevonden in den Grimberg. Toen de bewijzen zich aldus tégen H. opstapelden, was er geen ontkennen meer mogelijk. Het bleek verder, dat hij zijn toekomstige schoonouders ook nog gepoogd heeft op te lich ten voor een bedrag van f 2000.in samenwer king met een kennis'uit Almelo, die per auto voorreed en zich uitgaf voor commissionnair in vee, voor de regeering. Deze roemde bij het be zoek, dat ,hij ten huize van J. aflegde, de han delscapaciteiten van H. zeer en- gaf den schoon vader in overweging hem f 2000.— te leenen, op dat H. koeien zou kunnen koopen voor de re geering. De z.g. commissionnair was in werke lijkheid een werklooze uit Almelo, G. geheeten, die voor zijn bemiddeling een bedrag van f 10. zou ontvangen en als de „leening" slaagde ook f 100.ran den buit mee zou krijgen. G. is in middels ook gearresteerd, evenals een derde medeplichtige in het complot. Ook heeft H. nog getracht enkele mcnschen te laten verklaren, dat het verbrande geld aan hen toebehoorde,.zulks met het oog op de ver zekering. Hij is naar Almelo overgebracht. Een communiqué der nationale socialistische partij brengt nieuwe moeilijkheden voor Hodza. Het rechtsche Spanje zal geen scheepvaart toe staan op rechtsche havens van reeders, die handel drijven met Barcerona. Vergadering van het Katholieke Onder- wijzersverbond te Utrecht. De Ned. R.K. Hanzebond van Slagerspatroons vergaderde te Venlo. o Onze Romeinsche correspondent schrijft ons: Zooals gemeld, heeft de H. Vader een hon derdtal katholieke Romeinsche medici, die de vorige week retraite hielden, in audiëntie ont vangen en tot hen een toespraak gehouden, waarin hij eenige gedachten over hun beroep ontvouwde. In verband met het feit, dat zq uit retraite kwamen een balans van het ver leden en een begrooting voor de toekomst, zoo karakteriseerde Z.H. de retraite zeide de H. Vader, dat de aanwezigen zich zelf, n.l. hun eigen zielen gecureerd hadden, zoodat niemand hun spottend kon toevoegen: „Medice, cura te ipsum." Het leven' van een medicus komt werke lijk een weinig overeen met het martelaar schap. De Paus heeft meermalen in tegen- .woordigheid van medici kunnen constatee- ren, dat, speciaal op een bepaalden leeftijd, de verantwoordelijkheid, welke zij op zich genomen hebben, zeer zwaar op hen drukt. Zij weten nooit, wanneer, waar en hoe dikwijls zij geroepen zullen worden, maar als zij geroepen worden, dan is het altijd om den vermoeienden plicht te vervullen anderen in hun smart bij te staan. De zieken echter zullen den bijstand van den medicus overvloediger, zachter, weldadiger ondervinden, naarmate in de ziel van den me dicus het geestelijk medicijn dieper is doorge drongen. Wanneer de H. Vader het leven van den me dicus vergeleek met het martelaarschap, dan gebeurde dat niet met een gevoel van mede lijden, maar met een gevoel van bewondering, om niet te zeggen van jaloerschheid. Het is altijd groot en glorierijk voor het goede te wer ken. Het grootst is hq, die zqn bloed geeft voor de waarheid. Maar ook het martelaarschap van den medicus is groot. Zijn leven is het iederen dag op te komen voor het goede. En met dat leven roept hij een pagina van het H. Evangelie op, goddelijk in haar beloften en haar troost. Het is een pagina, waarin de Goddelijke Meester, als het ware vooruitloo pend op het uur der Goddelijke gerechtigheid, welke aan allen den naam, de kwalificatie en de schatting zal geven, welke zij verdienen, spreekt van hen, die aan zijn rechterhand ge plaatst zullen worden: „Ik was ziek en gij hebt mij bezocht" zoo zullen deze geprezen wor den. En wanneer zij zullen vragen„maar wan neer is zulks dan geschied?" zal Onze Heer antwoorden: „Wat gij den minsten der mijnen gedaan hebt, dat hebt gij aan mij gedaan." Jaloersch wenschte de H. Vader de aan wezige medici geluk met de wijze, waarop' zq hun eeuwig heil voorbereidden. OSLO, 29 Juni (Havas) Volgens het ,,Nor- Vegian Journal of commerce and shipping", heeft de regeering van het rechtsche Spanje eten bond van Noorsche reeders medegedeeld., dat Noorsche schepen de havens van het recht sche Spanje niet zullen mogen binnenloopen, indien zij behooren aan reederijen, welke ook handel drijven op de havens van het regeerings- Eetrouwe Spanje. De regeering te Burgos liet eveneens weten, tiat zij een boycot van de Noorsche scheepvaart zou organiseeren, wanneer het Spaansche schip „Guernica", dat sedert eenige maanden te Tromsoe wordt vastgehouden, niet wordt losge laten. De Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken Koht, heeft in antwoord op vragen van journalisten medegedeeld, dat de Noorsche regeering geen enkele macht heeft over do be slissingen, welke de hooge raad van het ge rechtshof neemt. Evenmin heeft zy het recht invloed uit te oefenen op het gebruik, dat de Noorsche reeders maken van de schepen, welke bun toebehooren. Dinsdag is te Casablanca de bemanning van het Deensche schip „Jan" aangekomen. Het schip is door een gewapenden treiler van Franco aangehouden en naar Ceuta gebracht. De kapitein van de „Jan", Jacobsen, heeft medegedeeld, dat de bemanning van 26 Mei tot 24 Juni noch met de reederij, noch met hun familie in contact mocht treden. Op 24 Juni hebben de aanhangers van Franco geëischt, dat het schip zou worden verlaten en were, de lading steenkool, welke te Cardiff was geladen VOor Oran, in beslag genomen. Het consulaat zal zorg dragen, dat de man hen naar hun vaderland terug kunnen keeren. kau. Het gebied ten Noorden van de rivier ge lijkt wel een legerkamp. Vanochtend vroeg is volgens een bericht uit Sjanghai een lid van de door de Japanners be gunstigde Tatao-regeering, Tsjen Deh Ming ge naamd, het slachtoffer geworden van een poli- tieken moord. In de drukke Peking-straat werd een pistoolschot op hem gelost en toen hij poogde te vluchten, werd een waar snelvuur op hem geopend, waardoor hij dood ineen stortte. De daders wisten te ontkomen. De aanslag heeft verbazing gewekt, aange zien de Japansche politie gisteren nog een raz zia heeft gehouden in het door de Japanners bezette deel der stad, waarbij een honderdtal personen werd gearresteerd. KAUNAS, 29 Juni. (Havas) Bij de aankomst van het Duitsche s.s. „Danzig" hebben zich te Klaipeda in Litauen soortgelijke incidenten voorgedaan als de vorige week. Er speelden zich hevige vechtpartijen af, zoodat de hulp van mi litairen moest worden ingeroepen. Men heeft tot dusver een doode en elf gewonden geteld. Bij de haven hadden zich ongeveer 7000 Duitschers verzameld, die met het zingen van nationaal-socialistische liederen én het uitroe pen van „Heil Hitier" het schip begroetten. Uit protest hiertegen richtte de bemanning van het Lithausche schip „Perkunas", dat in de nabijheid lag gemeerd, brandslangen op de menigte. LONDEN, 29 Juni (Havas) Donderdag zal in het Britsche Lagerhuis gedebatteerd worden over de kwestie in hoeverre de „Official se crets act" ook voor parlementsleden geldt. Het Ministerie van Oorlog deelt mede, dat de generaal, die het bevel voert over het Oostelijke militaire district van den Legerraad opdracht heeft gekregen, onmiddellijk een commissie van onderzoek in te stellen, die zal moeten na gaan, onder welke omstandigheden openbaar heid is gegeven aan strikt geheime inlichtingen inzake de luchtverdediging. SJANGHAI, 29 Juni. (Reuter). Volgens een cfficieele Chineesche mededeeling uit Hankau heeft de Gele Rivier thans 400 vierkante mijl cVerstroomd, waardoor ongeveer twee millioen Wenschen worden getroffen. Ten Westen van het overstroomde gebied hogen de Japansche troepen de Gele Rivier ®ver te trekken in een nieuwen aanval op Han- PARIJS, 29 Juni. (Havas) Het Fransche mi- histerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede: In antwoord op verklaringen van de Fransche ambassade te Berlijn heeft het rijksministerie van buitenlandsche zaken uiteengezet, dat de aangifte voor de registratie van hun bezittingen in Duitschland niet behoeft te worden gedaan Coor Fransche Joden, die hun domicilie gewoon lijk buiten Duitschland hebben, tenzij het ge-, emigreerde voormalige Duitsche onderdanen be treft. Anderzijds zal, ingeval bezittingen, welke toe behooren aan Fransche Joden, die hun domicilie hl Duitschland hebben en welke op geregelde "Wijze zijn aangegeven, door de Duitsche autori teiten zouden worden beschouwd als vallende °naer de bepalingen der desbetreffende Duitsche Verordening van 26 April 1.1., elk geval afzonder lijk het onderwerp zijn van een speciaal onder hoek, waarbij rekening zal worden gehouden met het vestigingsverdrag van 28 Juli 1934. NEW YORK, 29 Juni. (Havas). Lamar Hardy, de federale advocaat-generaal, die belast is met de behandeling van de groote spionnagezaak, heeft medegedeeld, dat hij morgen met dé „Normandie" naar Europa zal vertrekken, „ten einde een' onderzoek in te stellen naar verschei dene vertakkingen dezer affaire". Hij verklaarde, aldus Reuter, dat hij Enge land en Frankrijk zou bezoeken, doch weigerde te zeggen of hij ook naar Duitschland zou gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1