ST.WILLIBRORDUS De moeilijkheden van Engeland en Frankrijk in de Levant Het nieuws van heden Overplaatsing der Ossche brigade TURKIJE'S AANSPRAKEN OP DEN SANDSJAK DE BAROMETER N.V NEDERL.VERZ.MU. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS CATHARIJNESINGEL48UTRECHT DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DONDERDAG 30 JUNI 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 2124,9 Het Weer J. v. d. HAAK DE ZAAK Kleine Houtstraat 43 - Telef. 10896 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN ,,Wij zijn het thans allen eens" Seyss Inquart spreekt geruchten over oneenigheid tegen De onrust in Palestina Uitgebreide protestbeweging over het geheele land Koning Kwiek zoekt een woonplaats Zigeunervorst over 16 millioen onderdanen De toestand blijft gespannen De Kathedraal-feesten te Reims Pater L. H. Perquin O.P. Uit voorzorg bediend Kardinaal Suhard tot Legaat „a laterebenoemd Cholera-epidemie in Feest van de zee in Polen Britsch-Indië Strijd aan de Noordwest-grens De overstroomingen in Japan Reeds op 1 April had de minister van Defensie zijn volle mede werking toegezegd Verklaring Raad van ministers Bemiddeling in het Chaco-conf liet Mogelijkheid van een vreedzame regeling vergroot LIFTKOOI OMLAAG GESTORT VERZEKERINGEN TOT ELK BEDRAG Vertegenwoordigers gevraagd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiH VERWACHTING: Meest matige, Wes- telijke tot Zuidelijken wind, meest zwaar =E bewolkt, weinig of geen regen, weinig 3S verandering in temperatuur. Niet straks besteld, maar nog vandaag dat houdt Uw brandstofkosten laag VERKLARING VAN DEN RAAD VAN MINIS TERS INZAKE DE OVERPLAATSING DER MARECHAUSSEE-BRIGADE TE OSS. Aardbevingen en bandjirs in onze Oost; groole schade aangericht. i Dc sultan van Boeioengan in Den Haag aange komen ter bijwoning van het regeeringsjubiieum van de Koningin. De voorzitter van den K.R.O., pater L. H. Perquin O.P., is uit voorzorg bediend. Benoemingen bjj de Priesters van het H. Hart. Bijzonderheden over dienstneming in het Neder- landsch-Indische leger. Uitspraak inzake de opzienbarende obligaties affaire te Rotterdam. O KASSEL, 30 Juni (DNB). In een gisteren avond gehouden rede heeft rijksstadhouder Seyss Inquart tegen de verspreiding van „gru- welverhaaltjes" geprotesteerd. Alle Duitschers, en vooral ook alle arbeiders, aldus Seyss Inquart, zijn met de ontwikkeling zeer tevreden. Voordat een jaar voorbij is, zullen wij geen werkloozen meer hebben. Er wordt, aldus spr., ook gekletst over oneenigheid. Ik zou thans in het bijzon der den man willen danken, dien de Fuehrer ons gezonden heeft, gouwleider Buerckel. Hij Is voor ons thans meer dan een vriend. Hij is thans reeds onze lotgenoot geworden. Wij zijn het thans allen eens. Het heerlijkste was de terugkeer in ons Duitsche Rijk. JERUZALEM, 30 Juni (Havas) De begra fenis van den terechtgestelden jood Ben Joes- sef is zonder incidenten geschied. Troepen zorg den voor de handhaving van de orde. Een uitgebreide protestbeweging ontwikkelt zich over het geheele land. Alle joodsche onder nemingen hebben de algemeene staking afge kondigd. Te Tel Aviv is voor het stadhuis een betooging gehouden, waarbij de politie moest optreden om de orde te handhaven. Twaalf personen werden gewond. Er is bepaald, dat niemand zich tusschen 19 en 6 uur op straat mag bevinden. Tijdens een Joodsch huwelijksfeest in hotel Tiberias is een bom geworpen, waardoor ver scheidene Joden, waaronder een kind, gewond werden. De toestand van het kind is ernstig. De „Paris Soir" publiceert een onderhoud, dat haar correspondent te Warschau heeft ge had met Janus Kwiek, lid van de bekende zi geunerfamilie Kwiek, die verleden jaar tot ko ning der zigeuners gekloond is. Deze deelde den interviewer mede, dat hij het voornemen heeft, den Volkenbond te verzoeken hem een landstreek aan te wijzen als woonplaats voor zijn „onderdanen", te weten 16 millioen zigeu ners. Ook zou koning Kwiek van plan zijn, een dergelijk verzoek tot Mussolini te richten. De zorgen om Spanje en Centraal-'Europa mogen ons niet blind maken voor het feit, dat ook in de Levant de vrede allerminst geconsolideerd is. De mandaatsmo- gendheden, Engeland en Frankrijk, hebben er vraagstukken op te lossen, die aan het inzicht en het beleid van de betrokken regeeringen de hoogste eischen stellen. Engeland heeft voor Palestina en het daarmee eng-verbonden Jood sche probleem nog steeds geen regeling kunnen vindén, die Arabieren en JOden beiden aanne melijk achten. Het deelingsplan is niet van de baan; te Londen hoopt men, dat de commissie, die zich in het Jordaanland bevindt, te eeniger tijd met practisch-uitvoerbare voorstellen zal kunnen komen, maar de tegenstand van Joden- en Arabieren tegen het Britsche deelingsplan is geenszins verzwakt en de orde in het man. daatsland blijft alleen gehandhaafd, omdat de Britsche autoriteiten er met kracht excessen tegengaan. Intusschen blijft het waarschijnlijk, dat iedere poging van de mandaatsmoger.dheid om haar deelingsplan te verwezenlijken rot de meest-gevaarlijke troebelen leiden zou. Enge land past daarom voor het oogenblik een ge- duldspolitiek toe. Londen hoopt den tegenstand te „verslijten", zonder zich daaromtrent overi gens veel illusies te maken. Even groot als de Britsche zorgen zijn die van Frankrijk. De Fransch-Syrische en Fransch- Libaneesche verdragen, die ongetwijfeld te vroeg aan het Fransche mandaat over de beide betrokken staatjes een einde maken, wachten op ratificatie, maar een zeer ernstige agitatie, waarvan een deel van Syrië, waar Frankrijk, tot nader order, gehouden is de orde te handhaven, het tooneel is, maakt die ratifi catie onmogelijk. Het gaat hier om den Sandsjak Alsxan- drette, waarover reeds zooveel te doen geweest is en die in de komende weken nog maar al tè vaak van zich zal doen spreken. Zooals men weet behoort de Sandsjak tot Syrië, maar de bevolking er van is niet in de zelfde mate als die van andere Syrische gewes ten aan de landswetten onderworpen; de Sandsjak bezit een .statuut, dat hem een zekere mate van zelfregeering waarborgt. Men kan over die zelfregeering denken zooals men wil, feit is dat er in de gegeven omstandigheden geen andere oplossing voor het Sands jak-vraag stuk mogelijk was. Dit gewest toch wordt, be halve door een aantal Alawieten, Armeniërs, Koerden, Arabieren en Levantijnsche Joden, voornamelijk door Turken bewoond. En het is voor het lot en de vrijheden dezer Türken, dat de regeering van de Turksche republiek zich in hooge mate interesseert, in minstens even hooge mate als Duitschland zich het lot en de toe komst der Sudeten-Duitschers aantrekt. De regeering te Ankara stelt in hetgeen er in den Sandsjak voorvalt te meer belang, wijl Alexan- drette vaak het toevluchtsoord van anti-Kema. listische agitators geweest is. Het statuut van Alexandrette vertrouwt de wetgevende macht toe aan een vergadering, die onder toezicht van een onpartijdige Volken bondscommissie gekozen wordt. Maar de sa menstelling dezer Vergadering heeft heel wat voeten in de aarde. In het algemeen gaat het bij verkiezingen in dit deel van de wereld altijd Ietwat zonderling toe, maar ditmaal is het ge val ingewikkelder dan ooit, omdat Ankara het er op aanlegt, dat de Turken van den Sandsjak de beschikking over een soliede meerderheid krijgen. De regeering van het Kemalistische Turkije beroept zich, om haar pretenties te rechtvaardigen, op het Fransch-Turksche ver drag van 1921, dat Turkije's politieke belangen in den Sandsjak erkent. Frankrijk, dat zich Turkije, den machtigsten staat van het Nabije Oosten, zeker niet tot vijand wenscht, heeft geen poging gedaan de rechtmatigheid van de Turksche aanspraken te ontkennen, maar in tegendeel, in Augustus 1937, een zoogenaamd garantie-verdrag gesloten, dat niet alleen de integriteit van den Sandsjak waarborgt, maar Turkije ook het recht geeft, in bepaalde om standigheden en onder zekere voorwaarden, de orde in het gewest mede te helpen handhaven. Toen dit verdrag gesloten werd ging men ook te Parijs van de veronderstelling uit, dat de Turken in de wetgevende Vergadering de vol strekte meerderheid zouden verkrijgen. Evenwel, deze veronderstelling blijkt thans niet geheel juist. Zooals de zaken thans staan hééft het er allen schijn van,dat de Turken, ondanks de intensieve propaganda van An kara, slechts over een minderheid in de Ver gadering zullen beschikken. In tegenstelling tot de algemeene verwachting blijkt namelijk, dat de Alawieten, van wie men veronderstelde, dat zij met de Arische Turken één lijn zouden trekken, tot blokvorming met de semietische elementen Armeniërs, Koerden en Arabie ren gekomen zijn. Dat dit alles tot troebelen en tot bloed vergieten geleid heeft is gemakkelijk te begrijpen, als men slechts bedenken wil, dat de Sandsjak een staalkaart van nationali teiten is en dat de verkiezingskoorts er tot-on gekende hoogte gestegen is. Het spreekt vanzelf, dat men in Ankara over den gang van zaken hoogst ontevreden is. Over de wijze, waarop de Volkenbondscommissie de operaties leidt,' is men zelfs dermate verbolgen, dat de Turksche regeering uittreding van Tur kije uit den Volkenbond reeds binnen den kring der mogelijkheden getrokken heeft. An derzijds trekt zij aan de grens van den Sandsjak troepen samen, die naar verluidt hedenmorgen het Noordelijkste gedeelte van den Sandsjak zouden binnentrekken. Het spreekt vanzelf, dat de Fransche diplo matie zich tot 't uiterste inspant om de spanning in en om den Sandsjak te verminderen. Frank rijk heeft-zich reeds bereid verklaard hét ga rantie-verdrag van 1937 zekere wijzigingen te doen ondergaan. Ook wil het zijn bemiddeling verleenen voor het aangaan van een Turksch- Syrischegrensconventie en, ten slotte, heeft Parijs het verlangen te kennen gegeven onder handelingen te openen, die tot het sluiten van een Fransch-Turksch vriendschapsverdrag zou den moeten leiden, een verdrag, dat niet al leen op Syrië betrekking zou hebben, maar van veel wijder strekking zijn zou. Ten aanzien van Alexandrette evenwel kan Frankrijk den Turken bezwaarlijk verder tege moet komen dan het reeds gedaan heeft. Als mandaatsmogendheid heeft Frankrijk verplich tingen én tegenover den Volkenbond én tegen over Syrië, en het kan er niet aan denken den Sandsjak zonder meer aan de Turksch-Fran- sche vriendschap op te offeren. Zon oj> v.m. 4.43 onder n.m. 9.23 uur. Licht op n.m. 9.53. Maan op v.in. 8.18 g onder n.m. 10.41. Eerste kwartier 4 Juli. Hoogste barometerstand 762.3 te Rochefort Laagste barometerstand 736.0 te Andanes Eg lllilllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIK Naar we vernemen, is pater L. H. Perquin, voorzitter van den K. R. O., wiens gezond heidstoestand de laatste weken ernstig te wen- schen overliet, uit voorzorg van de H. H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Pater Perquin vertoeft thans in het St. Fran- ciscus Gasthuis te Rotterdam, waar hij zich onder behandeling heeft gesteld van den direc teur, dr. C. Fehmers. Ongetwijfeld zal katholiek Nederland met droefenis van dit bericht kennis nemen. Pater-lector J. Dito heeft hedenochtend voor de microfoon tijdens het godsdienstig half uurtje den luisteraars, vooral den zieken, verzocht om hun gebed, daaraan toevoegende, dat ofschoon hoop op herstel niet is uitgeslo ten, de toestand van pater Perquin zeer ern stig is. Verzocht werd bovendien noch den K.R.O. te Amsterdam, noch te Hilversum in verband hiermede op te bellen, daar door middel van pers en microfoon belangstellenden op de hoogte zullen worden gehouden. Het programma van den K.R.O. van 12.15 tot 2 uur, op welk tijdstip de uitzendingen van den Katholieken Omroep heden eindigde, werd ge wijzigd. In plaats van het in den K.R.O.-Gids aangekondigde concert van het K.R.O.-Orkest werd tot twee uur meerstemmige gramofoon- muziek uitgezonden. Naar wij vernemen heeft de H. Vader in verband met de a.s. feesten bij gelegenheid van de officieele ingebruikname van de gerestau reerde Kathedraal van Reims Zijne Eminentie Kardinaal Suhard, Aartsbisschop van Reims, benoemd tot „Legaat a latere". Bij deze plech tigheden, die op 10 Juli as. gevierd worden zullen alle Fransche Kardinalen en Bisschop pen tegenwoordig zijn. Onder de buitenland- sche gasten, die verwacht worden noemen wij slechts Kardinaal van Roey, Aartsbisschop van Mechelen; Kardinaal Hinsley, van Westminster; Kardinaal Hlond, Primaat van Polen en Kar dinaal Tapp'ouni, die de Oostersche Kerk zal vertegenwoordigen. Ook President Lebrun van de Fransche Republiek zal aan deze plechtig heid deelnemen. WARSCHAU, 30 Juni (Pat) Ter gelegen heid van het „feest der zee" is vandaag, in tegenwoordigheid van den vice-premier, Kwiat- kowski, te Gdynia een vlootparade gehouden. In de hoofdstraten van Warschau is een op tocht gehouden, waarin transparanten werden meegevoerd, met opschriften, waarin koloniën, toegang tot de grondstoffen en vlootbewape- ning werden geëischt. LONDEN, 30 Juni (D.N.B.). Volgens berichten uit Allahabad heeft de in Britsch-Indië heer- scheride cholera-epidemie in de afgeloopen elf weken ongeveer dertienduizend menschenleveru geëischt. Niettegenstaande alle tegenmaatrege len, is men er nog niet in geslaagd de epidemie tot staan te brengen. Gisteren zijn in Britsch-Indië aan de Noord west-grens hevige gevechten geleverd tusschen Afghaansche troepen en inboorlingen. Meer dan honderd leden van den stam Soeleman-khan zijn gesneuveld. TOKIO, 30 Juni (Reuter) Bij de over- strooming'en in de omgeving van Tokio en Yokohama zijn tot nu toe reeds meer dan ze ventig menschen om het leven gekomen, waar bij veertig, die door de aardverschuiving zijn bedolven. Groote uitgestrektheden land zijn veranderd in een modderig meer. Het spoor wegverkeer is verbroken. Op het bordes van paleis Soestdijk slaan H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard het défilé gade, dat de padvinders Woensdag voor hun Koninklijk Commissaris hielden ter gelegenheid van diens verjaardag De Nationale Landdag van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm is Woensdag te Roermond onder groote belangstelling gehoudenTijdens het défilé voor de autoriteiten De Regeeringspersdienst bericht: Ter zitting van het Ambtenarengerecht ce 's-Gravenhage, gehouden in den namiddag van Zaterdag 25 Juni 1938, zijn de procedures behandeld, welke door de leden van het voor malige personeel der brigade Koninklijke Ma rechaussee te Oss zijn aanhangig gemaakt te gen den inspecteur K. M. ter zake van hua overplaatsing. In tegenstelling met de positie in de andere reeks prccedures was in deze zaken de minister van Justitie noch door zqn verte genwoordiger, noch op eenigerlei wijze door va,-) zijnentwege voorgebrachte getuigen betrokken. Door verslagen, zcoals die in een deel der pers zijn verschenen over hetgeen op voormelde zit ting zou zijn verklaard, is de indruk gewekt, dat de minister van Justitie in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal var. 7 April 1938 ten onrechte, en zelfs in strijd met de waarheid, zou hebben medegedeeld, dat rf.eds van 1 April af tusschen hem en zijn ambtgenoot van Defensie overeenstemming zou hebben bestaan inzake de overplaatsing van bet personeel van de brigade K. M. te Oss. De Raad van ministers acht het niet verantwoord, dat de mogelijk heid van een indruk als vorenbedoeld blijft bestaan. Gehoord onder meer de volkomen overeenstemmende mededeelingen ter zake van den minister van Defensie en van Justitie, stelt de Raad vast, dat het buiten eiken twijfel staat, dat reeds op 1 April 1938 de minister van Defensie zijn volle medewerking in zake over plaatsing voor zoover .die mede werking krachtens de bestaande voor schriften vereischt was had toege zegd. Deze toezegging is aanstonds gegeven en is ten volle gehandhaafd- Dat de uitvoeringsmaatregelen voor de verwisseling van het perso neel der Brigade (waartoe ook be hoorde de door den minister van Defensie te verleenen machtiging tot het overbrengen van de inboedels voor rijksrekening op voorstellen van den inspecteur van het wapen, tot wiens bevoegdheid het bevelen der verplaatsingen behoort) eerst enkele dagen later, op 6 April, zijn getroffen, hield in geen enkel opzicht verband met eenig nader beraad tusschen beide ministers omtrekt de noodza kelijkheid der verplaatsingen, slechts over het tijdstip van de verplaatsin gen van de marechaussees (niet- onderofficieren) is nog nader overleg gepleegd. Het overeenstemmend oor deel van beide ministers stond op 1 April vast en is onveranderd ge handhaafd gebleven. Volkomen in overeenstemming met de vaststaande feiten \kon en moest de minister van Justitie in de ver gadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op 1 April 1938 in tegenwoordigheid van den minis ter van Defensie verklaren, dat het 0 tusschen zijn ambtgenoot van Defensie en hem geen oogenblik ont broken heeft aan de vereischte samen werking in volledige overeenstem ming en dat hij ook overigens den minister van Defensie van niets on kundig heeft gelaten en evenmin on tijdig heeft ingelicht. WASHINGTON, 30 Juni (Havas). Om trent de door Paraguay voorgestelde for mule tot het handhaven van den vrede in den Chaco wordt in Amerikaansche diplo matieke kringen vernomen, dat twee nieu we factoren de mogelijkheid van een vreed zame regeling hebben vergroot. Op de eerste plaats zou Bolivia hebben toe gestemd in een wijziging van de grens waarbij inbegrepen een haven aan de Paraguay-rivier meer Noordelijk gelegen, hetgeen door Para guay meer aannemelijk wordt geacht. Op de tweede plaats zou Paraguay hebben beloofd deze concessies van Bolivia gunstig te aanvaarden. Naar verluidt is deze verbetering in den toe stand een gevolg van de stappen, welke zijn genomen door de regeeringen van Chili, Bra zilië en de Vereenigde Staten bij de regeerin gen van Bolivia en Paraguay. De minister van Landsverdediging van Bo livia heeft de in het buitenland verspreide ge ruchten over militaire voorbereidingen van Bo livia, aankoop van wapens en onderhandelingen over een leening van een millioen pond sterling tegengesproken. TOKIO, 30 Juni. (D.N.B.) In een zilvermijn bij -Kobe is 'n liftkooi omlaag gestort, tengevolge van het breken van den kabel. Twaalf mijnwer kers ziin hierbij om het leven gekomen. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 758.1 Vorige stand: 757.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1