De besprekingen van Hodza De zaak-Sandys in het Lagerhuis Koopt Uw Motorrijwiel Roofmoord Franco's antwoord aan Londen NATIONALE JEUGDHULDE AAN DE KONINGIN Het nieuws van heden BARKER'S BEHANG DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE- NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 2-2884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 2IVj ct. per week, per kwartaal f3.58 VRIJDAG 1 JULI 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 21250 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM De parlementaire procedure voor het nationaliteiten-statuut vraagt de volle aandacht Benesj verwacht een spoedige oplossing Gezant te Rome naar Praag Een Brïtsch soldaat beschoten E. Het Weer Gissingen omtrent den mogelijken inhoud Roeibootje gezonken Vier kinderen onder de oogen van hun moeder verdronken NOODLANDING IN OERWOUD II In een felle rede wijst Churchill op de verantwoordelijkheid van het parlement Commissie van onder zoek ingesteld De eindoverwinning aan de democratie Toespraak van Roosevelt op de wereldtentoonstelling Eenheid van de jeugd uit alle ge meenten gesymboliseerd door overbrengen van vlaggen naar den Dam Vreugdevuren langs de grens Australië begroet met vreugde emigranten bij J. J. VAN KOOTEN DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De V. S. en de regeering van Cardenas Vordering van Haile Selassie toegewezen Vrouw dood in haar woning te Echteld aangetroffen, terwijl een groote som gelds verdwenen was Verdachte aan gehouden AAN GEVOLGEN OVERLEDEN APART EN GOEDKOOP GEN. CRONJéSTRAAT 135 NIEUWE HAARLE Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PRAAG, 1 Juli (Havas). Minister-presi dent Hodza heeft gisteren besprekingen ge voerd met den leider der Duitsche sociaal democraten, afgevaardigde Jack. Hij gaf hem. de verzekering, dat bij de on derhandelingen met de Henleinisten de belan gen der Duitsche sociaal-democraten niet zou den worden verwaarloosd. Voorts heeft Hodza de Sudeten-Duitsche af gevaardigden Kundt en Roch ontvangen. De ge- dachtenwisseling had betrekking op detailkwes ties en droeg niet het karakter van eigenlijke onderhandelingen. Men merkt op, dat in den loop der week geen bespreking gehouden is tusschen de offi- cieele delegatie der Sudeten-Duitsche partij en de regeering. Men verwacht ook geen bespre king van dien aard voor het einde van de week. De aandacht der regeering schijnt vooral te zijn geconcentreerd op de parlementaire pro cedure, die toegepast zal moeten worden, wan neer de ontwerpen, die het nationaliteitensta tuut vormen, in de Kamer zullen worden in gediend. Verscheidene Tsjechische bladen spreken over de bijeenroeping van een nationale verga dering op 15 Juli. Het schijnt echter, dat de vermelding van dien datum voorbarig is. De president der Tsjecho-Slowaaksche repu bliek, Benesj, is benoemd tot doctor honoris causa van de Praagsche handelshoogeschool. Bij deze gelegenheid heeft hij een redevoering Uitgesproken, waarin hij om. zeide: „Ik ben er. van overtuigd, dat binnenkort, misschien zelfs reeds in den loop der eerstvol gende dagen of weken, de nationaliteitenkwes ties zullen worden opgelost op billijke en om vattende wijze voor de Tsjechen en andere na tionaliteiten. Wij willen het probleem royaal oplossen in een geest van goeden wil jegens onze nationaliteiten. In het belang van onzen staat en in het belang der samenwerking zul len wij gaan tot de uiterste grenzen, die in overeenstemming zijn met de behoeften, de po litieke omstandigheden, de eischen en mogelijk heden van onzen staat. Ik ben er zeker van, dat alle verantwoorde lijke politieke partijen zullen samenwerken in volledige overeenstemming, met wederzijdsche loyauteit en solidariteit aan dit werk, dat zoo vol consequenties is Daartegenover willen wij binnen den staat volkomen trouw van allen, orde en rust, waar borging van de individueele vrijheden en van de meeningsvrijheid. Ik geloof nog steeds, dat het mogelijk is den Europeeschen vrede te redden." De Tsjechische gezant te Rome *is te Praag aangekomen en heeft een onderhoud gehad met Krofta. In verband met den internatio- len toestand hécht men zeer groot belang aan deze besprekingen. JERUZALEM 1 Juli (Reuter). Donderdag avond is een Britsch soldaat gewond door on bekenden, vermoedelijk Arabieren, die schoten op hem losten uit een donkere laan nabij het Postkantoor te Jaffa. De autoriteiten hebben te Jeruzalem en te Tel Aviv de bepaling opgeheven, dat des avonds na een bepaald uur niemand zich meer op straat mag begeven. Intusschen hebben zich nieuwe incidenten voorgedaan. Bij Jaffa zijn twee joden door schoten gewond. Te Haiffa 2ijn joodsche inrichtingen overvallen. Politie- hulp werd ingeroepen. De politie vuurde op de aanvallers. Verder zijn wederom daden van sa botage gepleegd op de olieleiding en is een trein overvallen. Ten slotte is bij Bethlehem een mijn ontploft, waardoor drie personen ge wond werden. WÊÊÊÊÊÊKÊK <*3 -HêboSs*®* W f w® pf iv. .LffSraOLM'-. Kr* Gisteravond, omstreeks 6 uur heeft een hevige gasontploffing het wegdek van de Julianabrug te IJmuiden geheel.vernield. Het mag een wonder heeten. dat er geen persoonlijke ongelukken bij geschied zijn. Deze brug, welke de spoorlijn, die IJmuiden-West met IJmuiden-Oost verbindt, overspant, is geheel van gewapend beton, zoodat zij (waarschijnlijk) niet beschadigd is VERWACHTING: Meest zwakke, ver anderlijke wind, later uit Oostelijke rich tingen, meest zwaar bewolkt met nog eenigen regen in het Oosten; in het Wes ten weinig of geen regen, iets warmer. Zon o» v.m. 4.43 onder n.m. 9.23 uur. Licht op n.m. 9.53. Maan op v.m. 9.11 onder n.m. 11.07. Eerste kwartier 4 Juli. Hoogste barometerstand: 763.0 te Isafjord Laagste barometerstand: 741.5 te Vardö LONDEN, 1 Juli. (Havas) Volgens Donder dagavond in het Lagerhuis vernomen geruch ten officieuze gegevens ontbreken ten opzichte van het door Hodgson meegebrachte antwoord op de protesten van Engeland tegen de bombardementen van Britsche schepen, zou de regeering van Franco de aanvallen harer luchtstrijdkrachten rechtvaardigen met de be wering, dat iedere haven-inrichting, die ravi tailleering van den vijand mogelijk maakt, een militair karakter heeft. Het antwoord zou ontkennen, dat de onder havige aanvallen van opzettelijken aard wa ren, aangezien het onmogelijk is voor vliegtui gen, die op een zekere hoogte vliegen, de na tionaliteit van schepen te onderscheiden. Het te voren reeds gedane aanbod tot aanwijzing van zekere kustgedeelten, waar buitenlandsche schepen zouden kunnen aanioopen en hun la ding lossen onder neutraal toezicnt, dat zich zou moeten verzekeren van de afwezigheid van oorlogscontrabande, zou worden gehandhaafd. PINSK, 1 Juli (Pat.) Op de Styr in Polesië zijn vier kinderen gaan spelevaren met een boot die lek was. Midden in de rivier liep de boot vol water en zonk. De kinderen verdron ken. Hun moeder, die aan den kant van de ri vier stond, onmachtig om1 hulp te verleenen, werd waanzinnig. Zij is in een zenuwinrichting opgenomen. PARIJS, 1 Juli. (D.N.B.) Het driemotorige Bloch-vliegtuig van het traject Algiers-Tanarivo (Madagascar) is door een defect aan de benzine leiding gedwongen een noodlanding te maken in het oerwoud tusschen fort Archambaud en Bangui. Van de inzittenden, vier passagiers en drie man bemanning, is niemand gedood of gewond. m LONDEN, 1 Juli (Havas) Duncan San dys heeft in het Lagerhuis een korte ver klaring afgelegd, waarin hij zeide, dat hij niet zou hebben getracht druk uit te oefe nen op den Minister van Oorlog, en beves tigde, dat hij zijn vraag zou hebben inge trokken, wanneer men hem dat had ver zocht. Bij de Lagerhuisdebatten over het geval- Sandys heeft ook Churchill het woord gevoerd. Hij verklaarde, dat het plicht is van een La gerhuislid om, wanneer hij over inlichtingen beschikt, die ter kennis te brengen van de Ka mer en zich er van te verzekeren, dat een Mi nister de waarheid kent. Alle afgevaardigden, aldus Churchill, zijn verantwoordelijk voor de landsverdediging. Het is aan hen de regeering „die vergissingen en fouten opstapelt", op den goeden weg te houden. Voorts zeide Churchill: „De official secrets act mdfet de landsverdediging beschermen en er niet toe dienen ministers te dekken, die de landsver dediging wellicht hebben verwaarloosd.... De regeering heeft verklaringen afgelegd, die mis schien het land hebben gerustgesteld, zelfs wan neer zij het bedriegen, maar volgens mij moet het comité er naar streven vast te stellen of dergelijke verklaringen al onze buitenlandsche tegenstanders bedriegen." Spr. is van meening, dat deze tegenstanders volkomen op de hoogte zijn van de „wapenen die wij bezitten en de wapenen, die ons ontbreken op luchtafweer- gebied". Het comité zal dus met al die feiten rekening moeten houden. Nadat Sandys zijn reeds gemelde verklaring had afgelegd, kwamen nog verscheidene conser vatieve Lagerhuisleden aan het woord, die het standpunt verdedigden, dat parlementsleden evenals eenvoudige particulieren gehouden moe ten zijn defensiegeheimen te eerbiedigen. Voor deze sprekers is de essentieele vraag in de kwestie-Sandys of hij getracht heeft zijn in lichtingen te krijgen, dan wel of hij ze gekregen heeft zonder er om te vragen. Simon deed ten slotte een beroep op het be leid der Lagerhuisleden, die een privilegie bewa ken, dat zij moeten behouden en in sommige ge vallen moeten interpreteeren en op nauwkeu riger wijze moeten uitleggen. De motie van Chamberlain tot vorming van een speciale commissie van onderzoek is, gelijk gemeld, na de debatten met alge- meene stemmen aangenomen. Deze commissie is samengesteld uit de volgen de veertien Lagerhuisleden: Assheton, kol. Clif ton Brown, Maxwell Fyfe, sir John Gilmour, Peake, Pethërick, sir Assheton Pownall, Raikes (allen conservatief), Mabana (nationaal libe- rad), Wedgwood Benn, Maxton, Lees Smith, Walkden (allen Labour) en Kingsley Griffith (liberaal). De commissie zal de bevoegdheid hebben personen op te roepen en documenten en rapporten op te vrégen. ChineescKe vliegers, die een vreedzamen luchtaanval deden op Japan en er strooibiljetten in plaats van bómmen uitwierpen, werden bij hun terugkeer te Hankau gelukgewenscht door drH. H. Koeng, president van den uitvoerenden Joean (links) en generaal Ho Jing Tsjin, minister van Oorlog (rechts). De eommaudar het eskader. Hsu Hswan Sjeng staat naast generaal Ho NEW YORK, 30 Juni. (Havas). Tijdens een plechtigheid op het terrein van de wereldten toonstelling heeft president Roosevelt in een korte toespraak tot een groep van 150 hoog leeraren en leden van de vereeniging tot na tionale opvoeding verklaard, dat „de eind overwinning voor de democratie zal zijn, die zal triumfeeren, dank zij de opvoeding, welke zij aan de volksmassa's geeft, aangezien geen enkel volk eeuwig in stand kan blijven in on wetendheid en slavernij. Landen waar biblio theken werden verbrand, geleerden werden uitgestooten, universiteiten aan het wankelen gebracht en kunst en literatuur werden gecen sureerd, kunnen worden beschouwd als landen, die den vooruitgang der beschaving vertragen, Op de Steeplebaan te Oud-Leusden bij Amersfoort hield de Koninklijke Militaire Sportvereeniging Donderdagmiddag een steeple. Een der deelnemers neemt een hindernis Zooals indertijd reeds is gemeld is in dit voor jaar op een vergadering van vrijwel alle jeugd organisaties van Nederland te Utrecht beslo ten een algemeen comité te vormen voor een jeugdhulde aan H. M. de Koningin. Bijna alle jeugd-organisaties verklaarden zich bereid deel uit te maken van het algemeen comité en wezen hun vertegenwoordigers aan. Het centraal bureau van de Jeugdhulde is gevestigd te Den Haag, Javastraat 44a, tele foon 113699, giro 328100. Toen deze zaken geregeld waren, werd over gegaan tot het inzamelen van gelden, noodig om deze hulde te financieren. Daarbij is men van het standpunt uitgegaan, dat het voor iederen jongere mogelijk moest zijn ook financieel deel te nemen aan deze be tooging. Na uitvoerige besprekingen werd tenslotte het volgende definitieve plan aanvaard. Op den. vooravond van den Nationalen Feestdag, 5 September, zullen als inzet van de officieele viering van het regeeringsjubi- leum althans langs de geheele Nederland- sche grens en kust, telkens met 8 km. tus- schenruimte, en in de provinciale hoofdste den door de jeugd, in hoofdzaak door de padvinders, vreugdevuren ontstoken wor den. Dit zal het sein zijn, dat Nederland, en in het bijzonder de Nederlandsche jeugd, zich voor bereidt op de plechtige herdenking van het re- geeringsjubileum van H. M. de Koningin. Op den ochtend van den nationalen feestdag, rekening houdend met kerkelijke samenkom sten ter plaatse, zullen in alle gemeenten van ons land de jongeren voor de raadhuizen, of anders op daartoe geschikte plaatsen, met vlag gen, banieren en muziek samenkomen. Het ligt in de bedoeling, dat de burgemeester van elke gemeente de gemeentevlag zal toe vertrouwen aan de verzamelde jongeren, waar van een deputatie met deze vlag naar Amster dam zal gaan. Aan de vervaardiging der vlag gen wordt druk gewerkt. Waar gemeentelijke of provinciale vlaggen niet bestaan, worden zij, met medewerking van den rijksarchivaris te Den Bosch en den plaatselijken archivaris vast gesteld. De deputatie zal voor de gemeenten met 10.000 of minder inwoners uit drie personen bestaan, uit gemeenten boven de tienduizend inwoners gaat voor elke volgende tienduizend één -persoon meer met de deputatie mede. Deze vlaggen worden per auto, liefst met open auto's, uit alle plaatsen van het land naar Amsterdam gebracht, daar des avonds de betooging van Jong Nederland aan H. M. de Koningin op den Dam wordt gehouden. Behalve de gemeente- vlaggen zullen ook deputaties van vijf leden van alle vereenigingen, die aan deze betooging me dedoen, met hun vaandel aanwezig zijn. Zij scharen zich allen tegen het vallen van den avond op den Dam waarheen zij met mu ziekcorpsen van jongeren, van een bepaald punt van Amsterdam uit, opgetrokken zijn. Daar zullen zij op een gegeven oogenblik, als de Ko ningin op het balcon van het paleis verschijnt, uitdrukking geven aan de trouw van de jeugd van alle gemeenten van ons vaderland, door het neigen van de vlaggen. Vooraf wordt dan als plechtige inzet „Wilt heden nu treden" gespeeld en gezongen. Tot slot van de plechtigheid zal het 1ste en 6de couplet van het Wilhelmus gezongen worden. Aan de vlaggen zal dan een wimpel bevestigd worden als herinnering aan deze plechtigheid en den volgenden dag zal dan in elke gemeente de vlag weer door de jeugd aan den burgemees ter worden teruggegeven. De symboliek van deze betooging schuilt hierin, dat op deze wijze de jeugd aan haar nationale eenheid uiting geeft door het brengen van de vlaggen van alle gemeen ten naar den Dam, ten aanschouwe van H. M. de Koningin, aan wie zij trouw be toont. Er wordt aan gedacht Ned. Indië, Suri name en Curaqao bij deze huldiging in te schakelen. In de plaatsen, waar geen jeugdvereni gingen zijn, is de hulp der Oranjevereni gingen ingeroepen. SYDNEY, 1 Juli (DNB) Inzake de aanbe veling van de Londensche emigratie-autoritei ten, dat Australië in verband met de weinige Britsche emigranten, in andere landen moet zoeken, vooral in de Noordelijke landen, heeft gisteren minister-president Lyons te Canberra verklaard, dat Australië emigranten uit andere landen wel geen financieelen steun vooi de reis zal verschaffen, doch hen wel met vreugde zal begroeten. Evenwel zullen steeds de belangen van de Australische werklieden op de eerste plaats worden behartigd. GROOTE HOUTSTRAAT 140 - TEL. 12349 DIVERSE MERKEN - ook onder de 60 K.G. De aandacht der regeering te Praag concen treert zich voornamelijk op de parlementaire procedure van het nationaliteitenstatuut; Benesj verwacht een spoedige oplossing. Churchill's rede in het Britsche Lagerhuis over de kwestie-Sandys. TokSo wijst iedere bemiddeling tot onderhan delen met de regeering-Tsjang Kai Sjek af. Plannen voor de Nationale Jeugdhulde aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van Haar veertigjarig regeeringsjubileum. Zilveren jubileum van de luchtvaartaf deeling te Scesterberg. Roofmord te Echteld? WASHINGTON, 1 Juli (Reuter). Staatssecre taris Huil heeft heden een verklaring afgelegd, waarin hij de argumenten der 42 leiders van Amerikaansche vredesvereenigingen betreffende de verhouding van de Amerikaansche regeering tot de Mexicaansche regeering van de' hand wees, zeggende, dat de gestelde vragen een vol ledig gebrek aan bekendheid met de politiek der Amerikaansche regeering bewijzen, welke politiek altijd uitgegaan is en uitgaat naar het volkomen streven naar een optreden als goede nabuur, waar het ook zij. Haile Selassie heeft, naar United Press uit Londen aan haar bladen meldt, een beroep op het gerecht gedaan en hem is thans door de rechtbank het recht op de 10613 pond, die de ex-keizer van Abessynië van de „Cable and Wireless Limited" eisehte, toegezegd, niettegen staande de Italiaansche regeering beweert, hier op recht te hebben. Het proces is thans naar de Chancery Court verwezen. De vorige week Donderdag werd de 43-jarige mej. Van Hattum te Echteld bij Tiel in haar huis, gelegen aan de Medelschestraat, door haar broer dood gevonden. Aanvankelijk dacht men, dat men hier met een geval van zelfmoord te doen had, doordat het lijk aan den deurknop was opgehangen. Meer en meer kreeg men echter het ver moeden, dat dit ook wei niet het geval kon zijn en hier van moord sprake zou kunnen zijn. Dit vermoeden werd versterkt door het feit, dat een belangrijk bedrag aan geld verdwenen W3s. Hiervan werd verdacht A, J. van T„ even eens uit Echteld. De politie stelde een uitge breid onderzoek in, waaruit bleek, dat T. reeds vier jaren werkloos was. Desondanks werd nog een flink bedrag aan geld op hem gevonden! Over de herkomst van dit geld kon hij echter geen voldoende verklaring geven. Het bedrag, dat noodig was voor zijn huwe lijk, dat J.L Zaterdag voltrokken is, vermeerderd met de som gelds, welke op hem werd aange troffen, kwam juist overeen met de hoeveel heid van het verdwenen geld. Hierop heeft de politie T. gearresteerd en naar het gemeentehuis te Lienden overgebracht. Het parket te Arnhem stelde heden een on derzoek in. Op de bruiloft van T. is het Zaterdag zeer vroolijk toegegaan. Ook heeft T. dezer dagen pogingen aangewend om een woonwagen te kooperi. De politie zet haar onderzoek voort Baronesse Bentinck tot Buckhorst, die Dins dagmiddag gewond werd bij het ongeluk op den onbewaakten overweg te Ommen, is thans aan de bekomen verwondingen bezweken. BEHANGEN vanaf 30 cent per rol TELEFOON 11657 HAARLEM Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 756.0 Vorige stand: 756.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1